united kingdom
ukraine

Główne problemy polityczno-społeczne i gospodarcze kraju.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 25 września 1981 r.
w sprawie głównych problemów polityczno-społecznych i gospodarczych kraju.

I.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjmuje do wiadomości informację przedstawioną przez Prezesa Rady Ministrów w sprawie głównych problemów polityczno-społecznych i gospodarczych kraju.

Sejm stwierdza z niepokojem, że sytuacja społeczno-gospodarcza w Polsce nadal się pogarsza. Wysiłki podejmowane przez rząd i poszczególne organy administracji państwowej w celu lepszej organizacji życia gospodarczego i lepszego zaspokajania codziennych potrzeb obywateli nie przynoszą zadowalających efektów. Wysiłki te nie znajdują należytego poparcia ze strony części związków zawodowych; w życiu społecznym ciągle dominuje nurt krytyki lub wręcz negacji, zbyt mało jest działań, które by w sposób konstruktywny przyczyniały się do rozwiązywania trudności. Należy dążyć, aby wysiłki te zyskały poparcie i akceptację żywotnych sił skupionych w związkach zawodowych.

Sejm daje wyraz szczególnemu zaniepokojeniu usiłowaniami skrajnych sił w NSZZ "Solidarność", podejmujących próby narzucenia tej organizacji pozastatutowych celów i działań wymierzonych w socjalistyczne zasady ustrojowe, jak i wszelkimi poczynaniami, które stanowią podłoże dla nastrojów konfrontacyjnych, jakiekolwiek byłyby ich przyczyny. Sejm wyraża opinię, że takie tendencje i poczynania pozostają w sprzeczności z porozumieniami społecznymi oraz z żywotnymi interesami narodu i państwa.

Sejm oczekuje, że Zjazd NSZZ "Solidarność" sformułuje zasady programowe i cele działania Związku zgodnie z duchem i literą porozumień ze Szczecina, Gdańska i Jastrzębia oraz stanie na platformie konstruktywnego udziału tej wielomilionowej organizacji ludzi pracy w przezwyciężaniu kryzysu, w zgodnym współdziałaniu z władzami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dla rozwiązania najpilniejszych problemów, w obliczu których stoi nasz kraj.

Sejm oczekuje od rządu i całej administracji państwowej energicznych działań na rzecz przezwyciężania trudności i poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej.

Sejm podziela stanowisko Prezesa Rady Ministrów w sprawie podejmowania wszystkich niezbędnych i prawem przewidzianych kroków w walce o przezwyciężanie kryzysu, w obronie ładu społecznego i żywotnych interesów kraju.

II.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej potwierdza swą zdecydowaną wolę kontynuowania socjalistycznej odnowy naszego życia społecznego. Podstawą tej polityki stać się powinna reforma gospodarcza, której celem jest przeobrażanie stosunków społeczno-ekonomicznych w kierunku zgodnym z interesami, potrzebami, ambicjami i wolą ludzi pracy.

Sejm przywiązuje wielką wagę do idei samorządności w życiu społecznym oraz coraz pełniejszego wcielania tej idei w życie.

Sejm wyraża przekonanie, że nadając samodzielnemu, samorządnemu i samofinansującemu się przedsiębiorstwu rangę podstawowego ogniwa gospodarki, proponowana reforma doprowadzi do zasadniczej przebudowy funkcji i znacznego ograniczenia rozmiarów administracji gospodarczej oraz uruchomi silne bodźce do podnoszenia efektywności gospodarowania.

Uchwalając dzisiaj ustawy o przedsiębiorstwie państwowym i samorządzie załogi, Sejm podkreśla konieczność i zwraca się do rządu o terminowe wniesienie projektów dalszych ustaw, warunkujących nowe, zgodne z założeniami reformy uregulowanie ekonomiczno-finansowych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw. W przekonaniu, że wprowadzenie reformy gospodarczej przyniesie pozytywne skutki gospodarcze, Sejm zwraca uwagę na potrzebę przygotowania odpowiednich rozwiązań zapobiegających takim ewentualnym ujemnym zjawiskom jak przejściowe obniżenie poziomu życia najsłabszych ekonomicznie grup ludności oraz możliwym niekorzystnym skutkom zmiany struktury zatrudnienia.

Akceptując podstawowe zasady reformy gospodarczej Sejm będzie w trakcie dalszych nad nią prac precyzował swe stanowisko w konkretnych sprawach, opierając się na dorobku szerokiej dyskusji społecznej i doświadczeniach praktycznych.

III.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z całą mocą potwierdza, że polityka zagraniczna naszego państwa służyć będzie żywotnym interesom narodu polskiego, sprawie zachowania pokoju, odprężenia i międzynarodowego bezpieczeństwa.

Dziś najważniejszą kwestią stojącą przed całą ludzkością jest zahamowanie niebezpiecznego wyścigu zbrojeń i podjęcie efektywnych rokowań rozbrojeniowych na zasadach wzajemności i równego bezpieczeństwa stron. Dlatego raz jeszcze wyrażamy swoje poparcie dla inicjatyw i propozycji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie redukcji zbrojeń i niedopuszczenia do zainstalowania w Europie Zachodniej nowych broni atomowych.

Wyciągając wszystkie wnioski z tragicznych dziejów naszego narodu czynić będziemy wszystko dla umocnienia niepodległości i bezpieczeństwa Polski. Suwerenna socjalistyczna Polska jest wielką historyczną zdobyczą narodu polskiego, a jej racje są wartością nadrzędną. Zasadniczą przesłanką i gwarancją nienaruszalności naszych granic, miejsca Polski w świecie jest i pozostanie sojusz i przyjaźń ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, aktywne uczestnictwo Polski we wspólnocie państw socjalistycznych.

W imię tych najwyższych racji Sejm opowiada się zdecydowanie przeciwko wszelkim działaniom wymierzonym w sojusz polsko-radziecki oraz wszelkim próbom szerzenia nastrojów antyradzieckich, przeciwko wszelkiej ingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw socjalistycznych, co prowadzi do podważania naszej sojuszniczej wiarygodności i zakłóca stosunki między równoprawnymi państwami socjalistycznymi. Sejm podziela stanowisko rządu o konieczności stanowczego przeciwdziałania tego typu poczynaniom, jako godzącym w żywotne interesy naszego państwa i narodu. Sejm stoi na stanowisku, że wewnętrzne problemy naszego kraju rozwiąże sam naród.

Sejm zwraca się do wszystkich obywateli o aktywną obronę nadrzędnych wartości, na jakich opiera się nasz byt niepodległy, nasze państwo i nienaruszalność naszych granic, o zdecydowane przeciwstawianie się wszelkiej demagogii.

***

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wzywa do położenia kresu sianiu niepokoju i wszelkim działaniom naruszającym porządek i ład społeczny. Najważniejszą sprawą, wokół której musimy skupić wysiłek całego narodu, jest utrzymanie pokoju wewnętrznego i praworządności, osiągnięcie stabilizacji społeczno-politycznej i stopniowa odbudowa równowagi gospodarczej. Uczyńmy także wszystko dla złagodzenia trudności, którymi grozi zbliżająca się zima, dla poprawy sytuacji żywnościowej miast, dla zapewnienia niezbędnego opału i energii. Sejm liczy na świadomą i obywatelską postawę polskiej klasy robotniczej, rolników i inteligencji, na zgodne współdziałanie władz i organizacji społecznych.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.26.223

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Główne problemy polityczno-społeczne i gospodarcze kraju.
Data aktu: 25/09/1981
Data ogłoszenia: 07/10/1981