united kingdom
ukraine

Planowa akcja usunięcia pozostałości zniszczeń wojennych w miastach i osiedlach.

UCHWAŁA NR 666
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 20 sierpnia 1955 r.
w sprawie planowej akcji usunięcia pozostałości zniszczeń wojennych w miastach i osiedlach.

W celu ostatecznego usunięcia istniejących jeszcze śladów zniszczeń wojennych w miastach i osiedlach, zlikwidowania ruin i obszarów zagruzowanych, gospodarczego wykorzystania uzyskanych w związku z tym materiałów budowlanych i zużytkowania gruzu do produkcji takich materiałów Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Uporządkowanie terenów zagruzowanych w miastach i osiedlach powinno być przeprowadzone na podstawie planu robót, opracowanego według zasad wskazanych w niniejszej uchwale.
§  2.
1.
Do planowania, organizacji prac i wykonawstwa w zakresie uporządkowania terenów zagruzowanych w miastach i osiedlach powołany jest Minister Gospodarki Komunalnej.
2.
Uprawnienia określone w ust. 1 przysługują co do obiektów na terenie gromad - prezydiom właściwych rad narodowych, na terenie portów morskich - Ministrowi Żeglugi, co do obiektów kolejowych - Ministrowi Kolei, a co do obiektów na terenie państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych - temu Ministrowi.
3.
Rozbiórka obiektów pozostających w zarządzie wojska lub resortu spraw wewnętrznych może być dokonywana po uzyskaniu zgody właściwego organu danego resortu.
4.
Zadania określone w ust. 1 i 2 powinny być wykonywane przy odpowiednim współudziale prezydiów właściwych rad narodowych.
§  3.
1.
Ministrowie wymienieni w § 2 zarządzą, w ramach określonych w tym przepisie, sporządzenie oraz złożenie we właściwych zarządach architektoniczno-budowlanych szczegółowych wykazów obejmujących:
1)
budynki uszkodzone zakwalifikowane do odbudowy,
2)
tereny zagruzowane oraz budynki zniszczone wymagające rozbiórki z wyjątkiem terenów i budynków objętych akcją rozbiórkową zaplanowaną na rok 1955,
3)
na wniosek organów służby konserwatorskiej - tereny do odgruzowania wymagające nadzoru tych organów z uwagi na możliwość odsłonięcia reliktów zabytkowych.

Do wykazów należy dołączyć plany sytuacyjne z przedstawieniem graficznym budynków i terenów określonych w pkt 1, 2 i 3. Obowiązek ten nie dotyczy resortów: kolei, żeglugi i państwowych gospodarstw rolnych.

2.
Prezes Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury ustali, które budynki przeznaczone będą do odbudowy bądź do rozbiórki. Ustalenie to powinno nastąpić przy współudziale wojewódzkich (miejskich) komisji planowania gospodarczego w terminie miesięcznym od dnia złożenia materiałów wymienionych w ust. 1 we właściwym zarządzie architektoniczno-budowlanym. Termin ten może być wyjątkowo przedłużony do 3 miesięcy, w razie gdy powzięcie decyzji uzależnione jest od opracowania koncepcji urbanistycznej.
3.
Wykazy budynków uszkodzonych zakwalifikowanych do odbudowy (ust. 1) przeznaczone dla wojewódzkich zarządów architektoniczno-budowlanych należy nadsyłać tym zarządom stopniowo, w miarę ich sporządzania.
4.
Przeznaczenie budynku do odbudowy lub rozbiórki (ust. 2) co do obiektów zabytkowych będzie dokonane przez Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.
5.
Ministrowie wymienieni w § 2 wydadzą instrukcję co do sposobu sporządzania wykazów wymienionych w ust. 1, określą wzory tych wykazów oraz ustalą organy powołane do ich sporządzenia. Dla obiektów zabytkowych organami powołanymi do sporządzenia wykazów będą organy konserwatorskie działające w porozumieniu z przedstawicielami służby terenowej Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury.
§  4.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej ustali w porozumieniu z ministrami wymienionymi w § 2 ust. 2 (w zakresie uprawnień przysługujących tym ministrom) i przedstawi Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 30 listopada 1955 r. plan uporządkowania zagruzowanych obszarów i rozbiórki zniszczonych domów w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 31 grudnia 1960 r. z rozbiciem na poszczególne lata.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, powinien dla poszczególnych miast określać terminy zakończenia zaplanowanych na ich terenie robót rozbiórkowo-porządkowych ustalone przy udziale prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi). Terminy te ustali Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli oraz Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, biorąc pod uwagę pierwszeństwo robót rozbiórkowo-porządkowych na terenach zapewniających odzyskanie znacznej ilości materiałów budowlanych oraz przewidzianych pod budownictwo mieszkaniowe.
3.
Plan, o którym mowa w ust. 1, powinien ustalać również orientacyjne ilości materiałów budowlanych odzyskiwanych z uporządkowania terenów zagruzowanych i robót rozbiórkowych z oznaczeniem terminów ich uzyskania oraz rodzaju i ilości tych materiałów w poszczególnych miastach i osiedlach.
4.
Materiały budowlane odzyskane z akcji resortów wymienionych w § 2 ust. 2 powinny być zgłoszone Pełnomocnikowi Akcji Robót Rozbiórkowych, który będzie administrował nimi zgodnie z bilansem materiałowym ustalonym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Materiały budowlane uzyskane z akcji rozbiórkowo-porządkowej mogą być przeznaczone do użycia w budownictwie dopiero po stwierdzeniu przez powołane do tego organy, że nie są zarażone grzybem, a w razie potrzeby - po odgrzybieniu.
§  6.
Sposób i miejsce wykorzystania gruzu nie użytego do przerobu określone będą w porozumieniu z odpowiednimi organami terenowej służby architektoniczno-budowlanej.
§  7.
Minister Gospodarki Komunalnej opracuje w porozumieniu z ministrami wymienionymi w § 2 ust. 2 w terminie do dnia 1 listopada 1955 r.:
1)
projekt organizacji nadzoru i wykonawstwa robót rozbiórkowo-porządkowych objętych planem,
2)
instrukcję techniczną o sposobach prowadzenia robót rozbiórkowo-porządkowych,
3)
instrukcję o zasadach sporządzania dokumentacji kosztorysowej dla robót rozbiórkowo-porządkowych.
§  8.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda regulaminy premiowania wykonawców robót rozbiórkowo-porządkowych. Premiowanie będzie zależne od:
1)
ilości odzyskanej cegły i innych materiałów,
2)
obszaru odgruzowanych i uporządkowanych terenów,
3)
ilości usuniętego gruzu i obniżki kosztów usuwania gruzu.
§  9.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury przeznaczy w miastach części terenów odgruzowanych pod zieleńce i opracuje potrzebną dokumentację projektowo-kosztorysową.
2.
Minister Kultury i Sztuki w porozumieniu z Prezesem Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury zabezpieczy w miastach i osiedlach objętych akcją rozbiórkowo-porządkową cenne obiekty zabytkowe lub ich fragmenty nie podlegające rozbiórce.
§  10.
Prezydia rad narodowych zorganizują w jak najszerszej mierze akcję społeczną w zakresie odgruzowania i uporządkowania terenów w poszczególnych miastach i osiedlach.
§  11.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zapewni na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej oraz ministrów wymienionych w § 2 ust. 2 potrzebne środki transportowe, sprzęt i urządzenia w ramach rocznych bilansów maszyn i urządzeń, Minister Finansów zaś - potrzebne środki finansowe na wykonanie zadań objętych niniejszą uchwałą w poszczególnych latach planu pięcioletniego.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być przez właściwych ministrów złożone w terminie do dnia 30 listopada 1955 r.
§  12.
1.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej ustali w ramach rocznych planów robót rozbiórkowo-porządkowych miejsce i rozmiary przerobu gruzu na elementy budowlane w celu pokrycia niedoboru cegły ceramicznej oraz uruchomi potrzebną ilość zakładów przerobu gruzu.
2.
Minister Przemysłu Maszynowego zapewni produkcję urządzeń do przerobu gruzu w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zapewni na wniosek Ministra Budownictwa Miast i Osiedli w ramach rocznych planów zaopatrzenia materiałowego niezbędną ilość cementu potrzebnego jako spoiwo do przerobu gruzu na elementy budowlane.
4.
Minister Finansów zapewni środki finansowe niezbędne do wykonania zadań określonych w ust. 1-3.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 20 sierpnia 1955 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.92.1189

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Planowa akcja usunięcia pozostałości zniszczeń wojennych w miastach i osiedlach.
Data aktu: 20/08/1955
Data ogłoszenia: 20/10/1955
Data wejścia w życie: 20/10/1955, 20/08/1955