Ustanowienie dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi.

UCHWAŁA Nr 998
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 grudnia 1953 r.
w sprawie ustanowienia dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi.

§  1.
1.
Minister Energetyki ustanowi w trybie przewidzianym w art. 9 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 440) urzędowy dozór techniczny nad:
1)
dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi wszystkich typów (suwnice, żurawie, dźwigi itp.) z wyjątkiem stałych urządzeń obrotowych o udźwigu do 1 tonny włącznie, nie przeznaczonych do przesuwania podwieszonego ciężaru wzdłuż belki (mostu), jak też urządzeń dźwignicowych o napędzie ręcznym niezależnie od wielkości udźwigu;
2)
wózkami elektrycznymi i wciągarkami obsługiwanymi z kabiny przesuwającej się razem z wózkiem lub wciągarką;
3)
wyciągami, wielokrążkami i podobnymi urządzeniami typu stałego, przeznaczonymi do podnoszenia i opuszczania ludzi, oraz nad przenośnymi wyciągami do przenoszenia ludzi do zasieków elewatorów.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o dźwigach i innych urządzeniach dźwignicowych, rozumie się przez to urządzenia wymienione w ust. 1.
3.
Dźwigi i inne urządzenia dźwignicowe w zakładach górniczych wyłącza się spod urzędowego dozoru Urzędu Dozoru Technicznego.
4. 1
Zakres dozoru Urzędu Dozoru Technicznego nad dźwigami i urządzeniami dźwignicowymi portowymi, kolejowymi, budowlanymi oraz na statkach morskich w jednostkach podległych Ministrom: Żeglugi, Kolei, Budownictwa Miast i Osiedli i Budownictwa Przemysłowego zostanie uregulowany odrębnym rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 9 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. r o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 440).
§  2.
Przez dozór nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi należy rozumieć:
1)
opracowywanie i wydawanie przepisów o budowie i dozorze (rejestracja, badanie odbiorcze, badania okresowe) oraz eksploatacji tych urządzeń,
2)
przeprowadzanie badań odbiorczych i okresowych urządzeń,
3)
wydawanie poświadczeń stwierdzających, że urządzenia odpowiadają warunkom technicznym i bezpieczeństwa i mogą być użytkowane,
4)
wydanie decyzji w sprawie zakazu użytkowania urządzeń nie odpowiadających warunkom technicznym bezpieczeństwa lub nie zgłoszonych we właściwym terminie w organach terenowych Urzędu Dozoru Technicznego do badań odbiorczych lub okresowych.
§  3.
Minister Energetyki w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda przepisy, o których mowa w § 2.
§  4.
1.
Poszczególne zainteresowane ministerstwa (centralne urzędy) w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały prześlą do Urzędu Dozoru Technicznego wykazy użytkowanych przez jednostki im podległe dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych podlegających urzędowemu dozorowi, przy czym Minister Gospodarki Komunalnej prześle również wykazy urządzeń użytkowanych w domach mieszkalnych.
2.
Wykazy przewidziane w ust. 1 należy sporządzić według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.
§  5. 2
1.
Minister Energetyki w terminie do dnia 31 marca 1956 r. określi w drodze zarządzenia zakres niezbędnej dokumentacji dla dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych podlegających urzędowemu dozorowi.
2.
W oparciu o ustalenia wydane na podstawie ust. 1 właściwi ministrowie zarządzą wykonanie przez podległe im jednostki:
1)
w terminie do dnia 31 grudnia 1956 r. - dokumentacji dla dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych wyprodukowanych w kraju od 1945 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały,
2)
w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. - dokumentacji w miarę możności uproszczonej dla wszelkich innych dźwigów i urządzeń dźwignicowych.
§  6.
1.
Minister Energetyki zorganizuje w każdym biurze dozoru technicznego urzędowy dozór nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi analogiczny do urzędowego dozoru nad kotłami parowymi.
2.
W szczególności jako organy dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi powinny być powołane inspektoraty w następujących miastach: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Stalinogród, Szczecin, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.
§  7.
Za sprawowanie urzędowego nadzoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi biura dozoru technicznego pobierać będą opłaty, ustalone w trybie przewidzianym szczególnymi przepisami, przy czym opłaty te analogicznie do opłat za urzędowy dozór kotłów - będą ściągane w przypadku zwłoki w trybie egzekucji administracyjnej.
§  8. 3
Minister Energetyki w miarę tworzenia inspektoratów, o których mowa w § 6, ustali:
1)
obowiązek i termin zgłoszenia dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych do rejestracji w poszczególnych inspektoratach,
2)
termin wprowadzenia urzędowego dozoru nad poszczególnymi rodzajami urządzeń dźwignicowych dla poszczególnych województw.

Wprowadzenie urzędowego dozoru nad dźwigami i urządzeniami dźwignicowymi nowoinstalowanymi powinno być zakończone do końca 1956 r., a nad wszelkimi innymi w ciągu lat 1956 i 1957, jednak nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty ich zgłoszenia.

§  8a. 4
Sposób wykonania uchwały w odniesieniu do dźwigów i urządzeń dźwignicowych w jednostkach i przedsiębiorstwach wojskowych określi Minister Energetyki w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Energetyki oraz innym zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ILOŚCIOWY DŹWIGÓW I INNYCH URZĄDZEŃ DŹWIGNICOWYCH PODLEGAJĄCYCH URZĘDOWEMU DOZOROWI PRZEZ JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE PODLEGŁE ..........................................................

(ministerstwo, urząd centralny)

STAN NA KONIEC ROKU 1953

Lp Województwa DŹWIGI Suwnice Żurawie Wózki elastyczne i wciągarki obsługiwane z kabiny Stałe wciągarki i wciągarki oraz podobne stałe urządzenia przeznaczone do opuszczania i wyciągania ludzi Przenośne wciągarki służące do opuszczania i wyciągania ludzi z silosów oraz zasieków elewatorów Razem Uwaga
osobowe osobowo-towarowe towarowe
1 białostockie
2 bydgoskie
3 gdańskie
4 kieleckie
5 koszalińskie
6 krakowskie
7 lubelskie
8 łódzkie
9 m. Łódź
10 olsztyńskie
11 opolskie
12 poznańskie
13 rzeszowskie
14 stalinogrodzkie
15 szczecińskie
16 warszawskie
17 m. st. Warszawa
16 wrocławskie
19 zielonogórskie
Razem
1 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.
4 § 8a dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-1.11

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi.
Data aktu: 23/12/1953
Data ogłoszenia: 13/01/1954
Data wejścia w życie: 13/01/1954