Ustanowienie dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi.

UCHWAŁA Nr 998
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 grudnia 1953 r.
w sprawie ustanowienia dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi.

§  1.
1.
Minister Energetyki ustanowi w trybie przewidzianym w art. 9 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 440) urzędowy dozór techniczny nad:
1)
dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi wszystkich typów (suwnice, żurawie, dźwigi itp.) z wyjątkiem stałych urządzeń obrotowych o udźwigu do 1 tonny włącznie, nie przeznaczonych do przesuwania podwieszonego ciężaru wzdłuż belki (mostu), jak też urządzeń dźwignicowych o napędzie ręcznym niezależnie od wielkości udźwigu;
2)
wózkami elektrycznymi i wciągarkami obsługiwanymi z kabiny przesuwającej się razem z wózkiem lub wciągarką;
3)
wyciągami, wielokrążkami i podobnymi urządzeniami typu stałego, przeznaczonymi do podnoszenia i opuszczania ludzi, oraz nad przenośnymi wyciągami do przenoszenia ludzi do zasieków elewatorów.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o dźwigach i innych urządzeniach dźwignicowych, rozumie się przez to urządzenia wymienione w ust. 1.
3.
Dźwigi i inne urządzenia dźwignicowe w zakładach górniczych wyłącza się spod urzędowego dozoru Urzędu Dozoru Technicznego.
4. 1
Zakres dozoru Urzędu Dozoru Technicznego nad dźwigami i urządzeniami dźwignicowymi portowymi, kolejowymi, budowlanymi oraz na statkach morskich w jednostkach podległych Ministrom: Żeglugi, Kolei, Budownictwa Miast i Osiedli i Budownictwa Przemysłowego zostanie uregulowany odrębnym rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 9 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. r o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 440).
§  2.
Przez dozór nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi należy rozumieć:
1)
opracowywanie i wydawanie przepisów o budowie i dozorze (rejestracja, badanie odbiorcze, badania okresowe) oraz eksploatacji tych urządzeń,
2)
przeprowadzanie badań odbiorczych i okresowych urządzeń,
3)
wydawanie poświadczeń stwierdzających, że urządzenia odpowiadają warunkom technicznym i bezpieczeństwa i mogą być użytkowane,
4)
wydanie decyzji w sprawie zakazu użytkowania urządzeń nie odpowiadających warunkom technicznym bezpieczeństwa lub nie zgłoszonych we właściwym terminie w organach terenowych Urzędu Dozoru Technicznego do badań odbiorczych lub okresowych.
§  3.
Minister Energetyki w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda przepisy, o których mowa w § 2.
§  4.
1.
Poszczególne zainteresowane ministerstwa (centralne urzędy) w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały prześlą do Urzędu Dozoru Technicznego wykazy użytkowanych przez jednostki im podległe dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych podlegających urzędowemu dozorowi, przy czym Minister Gospodarki Komunalnej prześle również wykazy urządzeń użytkowanych w domach mieszkalnych.
2.
Wykazy przewidziane w ust. 1 należy sporządzić według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały.
§  5. 2
1.
Minister Energetyki w terminie do dnia 31 marca 1956 r. określi w drodze zarządzenia zakres niezbędnej dokumentacji dla dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych podlegających urzędowemu dozorowi.
2.
W oparciu o ustalenia wydane na podstawie ust. 1 właściwi ministrowie zarządzą wykonanie przez podległe im jednostki:
1)
w terminie do dnia 31 grudnia 1956 r. - dokumentacji dla dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych wyprodukowanych w kraju od 1945 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały,
2)
w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. - dokumentacji w miarę możności uproszczonej dla wszelkich innych dźwigów i urządzeń dźwignicowych.
§  6.
1.
Minister Energetyki zorganizuje w każdym biurze dozoru technicznego urzędowy dozór nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi analogiczny do urzędowego dozoru nad kotłami parowymi.
2.
W szczególności jako organy dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi powinny być powołane inspektoraty w następujących miastach: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Stalinogród, Szczecin, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra.
§  7.
Za sprawowanie urzędowego nadzoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi biura dozoru technicznego pobierać będą opłaty, ustalone w trybie przewidzianym szczególnymi przepisami, przy czym opłaty te analogicznie do opłat za urzędowy dozór kotłów - będą ściągane w przypadku zwłoki w trybie egzekucji administracyjnej.
§  8. 3
Minister Energetyki w miarę tworzenia inspektoratów, o których mowa w § 6, ustali:
1)
obowiązek i termin zgłoszenia dźwigów i innych urządzeń dźwignicowych do rejestracji w poszczególnych inspektoratach,
2)
termin wprowadzenia urzędowego dozoru nad poszczególnymi rodzajami urządzeń dźwignicowych dla poszczególnych województw.

Wprowadzenie urzędowego dozoru nad dźwigami i urządzeniami dźwignicowymi nowoinstalowanymi powinno być zakończone do końca 1956 r., a nad wszelkimi innymi w ciągu lat 1956 i 1957, jednak nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty ich zgłoszenia.

§  8a. 4
Sposób wykonania uchwały w odniesieniu do dźwigów i urządzeń dźwignicowych w jednostkach i przedsiębiorstwach wojskowych określi Minister Energetyki w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Energetyki oraz innym zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ILOŚCIOWY DŹWIGÓW I INNYCH URZĄDZEŃ DŹWIGNICOWYCH PODLEGAJĄCYCH URZĘDOWEMU DOZOROWI PRZEZ JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE PODLEGŁE ..........................................................

(ministerstwo, urząd centralny)

STAN NA KONIEC ROKU 1953

Lp Województwa DŹWIGI Suwnice Żurawie Wózki elastyczne i wciągarki obsługiwane z kabiny Stałe wciągarki i wciągarki oraz podobne stałe urządzenia przeznaczone do opuszczania i wyciągania ludzi Przenośne wciągarki służące do opuszczania i wyciągania ludzi z silosów oraz zasieków elewatorów Razem Uwaga
osobowe osobowo-towarowe towarowe
1 białostockie
2 bydgoskie
3 gdańskie
4 kieleckie
5 koszalińskie
6 krakowskie
7 lubelskie
8 łódzkie
9 m. Łódź
10 olsztyńskie
11 opolskie
12 poznańskie
13 rzeszowskie
14 stalinogrodzkie
15 szczecińskie
16 warszawskie
17 m. st. Warszawa
16 wrocławskie
19 zielonogórskie
Razem
1 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.
4 § 8a dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 112 z dnia 5 marca 1956 r. (M.P.56.22.280) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 marca 1956 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-1.11

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie dozoru nad dźwigami i innymi urządzeniami dźwignicowymi.
Data aktu: 23/12/1953
Data ogłoszenia: 13/01/1954
Data wejścia w życie: 13/01/1954