united kingdom
ukraine

Określenie robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz zasady wynagradzania tych robotników.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 12 grudnia 1951 r.
w sprawie określenia robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz w sprawie zasad wynagradzania tych robotników.

W związku z postanowieniami rozdziału II uchwały Nr 448 Prezydium Rządu z dnia 23 czerwca 1951 r. w sprawie ustroju szkolnictwa zawodowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 776) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkoleniu zawodowemu w zakładach pracy podlegają:
1)
nowoprzyjęci nie wykwalifikowani robotnicy, którzy będą zatrudnieni przy pracach wymagających wyuczenia zawodu,
2)
młodociani przyjęci na naukę zawodu w trybie szkolenia zawodowego (uczniowie),
3)
robotnicy pomocniczy i gospodarczy oraz pomocniczy pracownicy administracyjni przechodzący do bezpośredniej pracy w produkcji,
4)
w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych - robotnicy już zatrudnieni bezpośrednio w produkcji, których zakład pracy powinien przeszkolić we własnym zakresie dla pokrycia zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry robotnicze.
§  2.
1.
Robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w zakładach pracy należy wynagradzać w okresie szkolenia, według następujących zasad:
1)
robotników wymienionych w § 1 pkt 1 oraz młodocianych wymienionych w § 1 pkt 2 należy w okresie szkolenia wynagradzać według stawek przewidzianych dla pracowników zaszeregowanych do najniższej kategorii płac, przewidzianej w tabeli płac obowiązującej w danym zakładzie pracy,
2)
robotnicy gospodarczy i pomocniczy oraz pracownicy administracyjni, wymienieni w § 1 pkt 3, oraz robotnicy zatrudnieni bezpośrednio w produkcji, których zakład pracy powinien przeszkolić dla pokrycia zapotrzebowania na wykwalifikowane kadry robotnicze (§ 1 ust. 4) otrzymują w okresie szkolenia wynagrodzenie obliczone zgodnie z przepisami obowiązującymi dla ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
2.
Robotnicy wymienieni w § 1, wykonujący w okresie szkolenia prace normowane, powinni otrzymywać wynagrodzenie w wysokości zależnej od wykonania norm, lecz nie niższe od wynagrodzenia przysługującego im w myśl postanowień ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Robotnicy objęci szkoleniem otrzymują dodatki za pracę w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia, jeżeli w okresie szkolenia zatrudnieni są na stanowiskach pracy, dla których przewidziane są te dodatki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4.
Młodociani nie mogą być zatrudnieni w okresie szkolenia na stanowiskach pracy, na których zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest zatrudnianie młodocianych.
5.
Z pracownikami wymienionymi w § 1 należy przed przystąpieniem do szkolenia spisać umowę o wyuczenie zawodu według załączonego wzoru.
§  3.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem pomyślnym robotnicy powinni być zaszeregowani zgodnie z oceną zakładowej komisji kwalifikacyjnej według obowiązującej w danym zakładzie pracy tabeli zaszeregowania, a opłacani zgodnie z wykonywaną pracą.
§  4.
1.
Postanowienia niniejszego zarządzenia stanowią wyłączną podstawę do określenia wysokości wynagrodzenia wszystkich robotników w okresie szkolenia w zakładzie pracy.
2.
Tracą moc obowiązującą przepisy dotyczące wynagrodzenia robotników (uczniów) w okresie szkolenia, wydane przed dniem 1 stycznia 1952 r.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA

Zawarta dnia .................. 195 ... r. pomiędzy zakładem pracy ................... w .........., zwanym dalej zakładem, reprezentowanym przez ........................ z jednej strony i Ob. ........... zamieszkałym .................., zwanym dalej "szkolonym", zatrudnionym w tymże zakładzie pracy, z drugiej strony - o następującej treści:
§ 1.
1.
Zakład pracy zobowiązuje się do szkolenia Ob. ..........

.......... w zawodzie .......... w okresie od dnia .......... do dnia ..........

2.
Szkolenie odbywać się będzie zgodnie z obowiązującym programem szkolenia.
§  2.
1.
W okresie szkolenia szkolony obowiązany jest do wykonywania pracy wskazanej przez instruktora zakładu i pod jego kierownictwem.
2.
W zakresie wykonywanej pracy do szkolonego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące ogółu pracowników danego zakładu.
§  3.
1.
W okresie szkolenia szkolony pobierać będzie wynagrodzenie.
2.
W przypadku zatrudnienia przy pracy normowanej szkolony będzie otrzymywał wynagrodzenie według faktycznego wyrobienia norm, jednakże nie mniej niż to wynika z ust. 1.
§  4.
W ciągu 7 dni od daty zakończenia szkolenia w terminie wyznaczonym przez zakład pracy szkolony zostanie poddany egzaminowi przed zakładową komisją kwalifikacyjną.
§  5. 1
1.
W przypadku złożenia egzaminu z wynikiem pomyślnym zakładowa komisja wyda szkolonemu zaświadczenie stwierdzające uzyskany zawód i kategorię osobistego zaszeregowania.
2.
Przyznanie szkolonemu w służbie eksploatacyjnej przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" odpowiedniej kategorii zaszeregowania następuje po objęciu służby na stanowisku, na które pracownik został przeszkolony.
§  6.
Okres nauki wlicza się do czasu pracy w zakładzie.
1 Załącznik § 5 zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 25 kwietnia 1952 r. (M.P.52.A-42.604) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-105.1520

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie robotników podlegających szkoleniu zawodowemu w produkcyjnych zakładach pracy oraz zasady wynagradzania tych robotników.
Data aktu: 12/12/1951
Data ogłoszenia: 29/12/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1952