Państwowa działalność wydawnicza.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1949 r.
w sprawie państwowej działalności wydawniczej.

Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 3 stycznia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 18) i § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 1949 r. w sprawie koncesjonowania przedsiębiorstw wydawniczych książek i druków nieperiodycznych (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 407) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Postanowieniom niniejszej uchwały podlega działalność wydawnicza:
1)
państwowych władz, urzędów, uczelni oraz naukowych i zawodowych zakładów i instytutów;
2)
państwowych i pozostających pod zarządem państwowym przedsiębiorstw bez względu na to, czy mają osobowość prawną i czy działalność wydawnicza jest ich wyłącznym przedmiotem. § 2.

Ministerstwa, Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego oraz urzędy centralne, podlegające Prezesowi Rady Ministrów, obowiązane są zgłaszać na piśmie Centralnej Komisji Wydawniczej przy Prezesie Rady Ministrów działalność wydawniczą zarówno własną jak i podległych im władz, urzędów, uczelni, zakładów, instytutów oraz przedsiębiorstw (§ 1 pkt. 1) i 2).

§  3.
Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie zgłaszanych jednostek wydawniczych;
2)
szczegółowe określenie rodzaju zamierzonej działalności wydawniczej;
3)
przy czasopismach - wskazanie tytułu i zakresu wydawnictwa oraz miejsca i terminów jego wydawania;
4)
oznaczenie zakładu, w którym wydawnictwa będą drukowane;
5)
imiona, nazwiska i adresy osób, upoważnionych do zarządzania wydawnictwem oraz osób odpowiedzialnych za redakcję całego wydawnictwa lub jego poszczególnych działów.
§  4.
Do zgłoszenia należy dołączyć:
a)
program wydawniczy,
b)
plan finansowania wydawnictw,
c)
plan rozpowszechniania wydawnictw -

opracowane według schematów, ustalonych przez Centralną Komisję Wydawniczą.

§  5.
Centralna Komisja Wydawnicza przy Prezesie Rady Ministrów przedstawi zgłoszenie wraz ze swoją opinią Prezesowi Rady Ministrów do decyzji.
§  6.
1.
Prowadzenie działalności wydawniczej wolno rozpocząć dopiero po otrzymaniu zawiadomienia o decyzji Prezesa Rady Ministrów, że zgłoszenie nie wywołuje zastrzeżeń.
2.
Brak zawiadomienia w ciągu miesiąca od daty zgłoszenia uważa się za decyzję, że zgłoszenie nie wywołuje zastrzeżeń.
§  7.
Prowadzący dotychczas działalność wydawniczą powinni zgłosić swoją działalność wydawniczą w sposób przewidziany w §§ 2-4 w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.

Ich działalność wydawnicza podlega zaprzestaniu i likwidacji:

a)
po upływie terminu jednomiesięcznego w razie niezłożenia zgłoszenia w tym terminie lub
b)
w terminie przewidzianym w odmownej decyzji Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
Prezes Rady Ministrów może cofnąć udzielone zezwolenie, zawiadamiając o zastrzeżeniach przeciw prowadzeniu działalności wydawniczej oraz wskazując termin zaprzestania i likwidacji tej działalności.
§  9.
Decyzja Prezesa Rady Ministrów, że zgłoszenie nie wywołuje zastrzeżeń, traci moc, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawiadomienia o niej nie rozpoczęto działalności wydawniczej, objętej zgłoszeniem, albo jeżeli przerwa w wydawnictwie trwa ponad 6 miesięcy.
§  10.
O każdej zmianie w okolicznościach, wymienionych w zgłoszeniu, należy zawiadamiać Centralną Komisję Wydawniczą przy Prezesie Rady Ministrów w ciągu 7-miu dni od chwili powstania tej zmiany.
§  11.
Postanowienia niniejszej uchwały nie stosują się do państwowej działalności wydawniczej w zakresie:
a)
sprawozdań z posiedzeń Sejmu,
b)
działania Rady Państwa,
c)
obronności Państwa,
d)
bezpieczeństwa publicznego,
e)
wydawania Dziennika Ustaw R. P.,
f)
wydawania Monitora Polskiego,
g)
działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dla zagranicy.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-102.1196

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Państwowa działalność wydawnicza.
Data aktu: 30/11/1949
Data ogłoszenia: 24/12/1949
Data wejścia w życie: 24/12/1949