RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
także mając na uwadze, co następuje:
(1) Umowa międzynarodowa w sprawie oliwy z oliwek i oliwek stołowych z 2015 r. (zwana dalej "Umową") została zawarta w imieniu Unii na mocy decyzji Rady (UE) 2019/848 1 .
(2) Na podstawie art. 29 Umowy Rada Członków Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek (zwana dalej "Radą Członków") ma określić warunki przystąpienia rządu do Umowy.
(3) Rząd San Marino formalnie złożył wniosek o przystąpienie do Umowy. Rada Członków zostanie zatem poproszona, podczas jednego z jej przyszłych posiedzeń lub w ramach procedury przyjęcia decyzji przez Radę Członków w drodze wymiany korespondencji, o określenie warunków przystąpienia San Marino w odniesieniu do udziałów w Międzynarodowej Radzie ds. Oliwy z Oliwek (IOC) oraz terminu złożenia dokumentu przystąpienia.
(4) W związku z faktem, że San Marino rozwija swój sektor produktów z oliwek, jeśli chodzi o zakres spożycia, oraz planuje rozwijać ich produkcję, jego przystąpienie na określonych warunkach mogłoby wzmocnić IOC, w szczególności pod względem ujednolicenia prawa krajowego i międzynarodowego dotyczącego właściwości produktów z oliwek, aby zapobiec wszelkim przeszkodom w handlu.
(5) Należy zatem określić stanowisko, jakie należy zająć w imieniu Unii Europejskiej w Radzie Członków, ponieważ decyzje, które mają zostać podjęte, będą miały skutki prawne dla Unii, w szczególności poprzez wywarcie wpływu na równowagę decyzyjną na forum Rady Członków, w przypadku gdy decyzje nie są podejmowane w drodze konsensusu zgodnie z art. 10 ust. 4 Umowy,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: