Rozporządzenie wykonawcze 2024/2636 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1194 w odniesieniu do obowiązków podmiotów profesjonalnych oraz wzoru formularza na potrzeby sprawozdań z wyników kontroli dotyczących Clavibacter sepedonicus (Spieckermann & Kotthoff 1914) Nouioui et al. 2018

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/2636
z dnia 8 października 2024 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1194 w odniesieniu do obowiązków podmiotów profesjonalnych oraz wzoru formularza na potrzeby sprawozdań z wyników kontroli dotyczących Clavibacter sepedonicus (Spieckermann & Kotthoff 1914) Nouioui et al. 2018

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 1 lit. a)-h),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2022/1194 2  ustanowiono środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Clavibacter sepedonicus (Spieckermann & Kotthoff 1914) Nouioui et al. 2018 na terytorium Unii.

(2) Zgodnie z art. 6 ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1194 nie sadzi się określonych roślin uznanych za zakażone określonym agrofagiem. Właściwy organ ma zapewnić, aby zakażone określone rośliny zostały zniszczone lub w inny sposób unieszkodliwione, pod warunkiem że nie istnieje możliwe do zidentyfikowania ryzyko rozprzestrzeniania się określonego agrofaga.

(3) Ponieważ właściwe organy nie mają łatwego dostępu do wszystkich odpowiednich miejsc, środki te mogą być stosowane skuteczniej przez podmioty profesjonalne pod nadzorem właściwego organu niż przez same właściwe organy.

(4) Zgodnie z art. 3 ust. 3 wspomnianego rozporządzenia właściwe organy mają przeprowadzać coroczne, oparte na analizie ryzyka kontrole występowania tego agrofaga i mają co roku zgłaszać Komisji i pozostałym państwom członkowskim wyniki tych kontroli. Do przekazywania tych wyników państwa członkowskie mają korzystać ze wzoru formularza określonego w załączniku II do tego rozporządzenia.

(5) Podczas stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1194 okazało się, że we wzorze tym należy wprowadzić zmiany, aby udoskonalić jego praktyczne i skuteczne wykorzystanie.

(6) W szczególności dane sprawozdawcze dotyczące pobierania próbek bulw innych niż bulwy przeznaczone do sadzenia oraz ziemniaki konsumpcyjne, paszowe i do przerobu przemysłowego nie dostarczają istotnych informacji do celów kontroli.

(7) Ponadto konieczne jest doprecyzowanie, czy testy laboratoryjne są wynikiem pobierania próbek bulw w trakcie przechowywania czy bulw podczas ocen wizualnych rosnących roślin.

(8) Liczbę ocen wizualnych dających wynik dodatni można odnotować dopiero po uzyskaniu wyników testów laboratoryjnych. Odpowiednią kolumnę należy zatem przenieść do sekcji dotyczących testów laboratoryjnych.

(9) Podczas ocen wizualnych pobiera się próbki wykazujące objawy i niewykazujące objawów. Zakażenia utajone wykrywa się w próbkach niewykazujących objawów. Ze względu na znaczenie zakażenia utajonego dla zrozumienia możliwego rozprzestrzeniania się choroby oraz dla środków, które należy wprowadzić w celu uniknięcia takiego rozprzestrzeniania się, we wzorze formularza należy rozróżnić wyniki z próbek wykazujących objawy i niewykazujących objawów.

(10) Doświadczenie pokazuje, że dane sprawozdawcze dotyczące okresu pobierania próbek bulw do testów laboratoryjnych nie dostarczają istotnych informacji do celów kontroli.

(11) Wymogi dotyczące liczebności próby określono w pkt 4 załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1194. W związku z tym wymóg podawania w formularzach danych na temat wielkości partii w tonach nie jest już potrzebny i tworzy tylko dodatkowe obciążenie administracyjne.

(12) Ponadto w zdaniu pierwszym załącznika II koniecznie należy wyjaśnić, że wzór formularza służy przedstawieniu wyników kontroli przeprowadzonych na zbiorze ziemniaków z roku poprzedzającego rok sprawozdawczy, tak aby uniknąć nieporozumień przy ustalaniu przez właściwe organy roku, którego sprawozdanie ma dotyczyć, oraz aby ułatwić spójne przedkładanie odpowiednich wyników przez poszczególne właściwe organy.

(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1194.

(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1194

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1194 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 6 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Nie sadzi się określonych roślin uznanych za zakażone określonym agrofagiem zgodnie z art. 5 ust. 5 lit. a). Podmioty profesjonalne, pod nadzorem urzędowym właściwego organu, zapewniają, aby zakażone określone rośliny zostały zniszczone lub w inny sposób unieszkodliwione, zgodnie z załącznikiem V pkt 1, pod warunkiem że ustalono, iż nie istnieje możliwe do zidentyfikowania ryzyko rozprzestrzeniania się określonego agrofaga.";

2)
załącznik II zastępuje się tekstem zawartym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 października 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK II

Wzór formularza kontroli, o którym mowa w art. 3 ust. 3

Wzór formularza do przedstawiania wyników kontroli dotyczących bakteriozy pierścieniowej ziemniaka przeprowadzonych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok sprawozdawczy

Państwo członkowskie Kategoria Powierzchnia uprawy (ha) Oceny wizualne rosnących roślin Oceny wizualne partii bulw w trakcie przechowywania (a)
Obszar poddany ocenie wizualnej (ha) Liczba ocen wizualnych (c) Liczba ocen wizualnych, przy których zaobserwowano objawy (d) Liczba pobranych próbek wykazujących objawy (e) Liczba pobranych próbek niewykazujących objawów (e) Liczba ocen wizualnych (c) Liczba ocen wizualnych, przy których zaobserwowano objawy (f) Liczba pobranych próbek wykazujących objawy (e) Liczba pobranych próbek niewykazujących objawów (e)
Sadzeniaki ziemniaka (b)
Bulwy ziemniaka przeznaczone do sadzenia w miejscu ich produkcji
Bulwy ziemniaka inne niż sadzeniaki
Sadzeniaki ziemniaka (b)
Bulwy ziemniaka przeznaczone do sadzenia w miejscu ich produkcji
Bulwy ziemniaka inne niż sadzeniaki
(a) Należy wypełnić wyłącznie w odniesieniu do wyników kontroli przeprowadzonych na określonych roślinach uprawianych i zbieranych w danym kraju.

(b) Z wyjątkiem bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia w miejscu ich produkcji.

(c) W tym liczba wielokrotnych ocen wizualnych przeprowadzonych na tym samym polu lub na tej samej partii, stosownie do przypadku.

(d) Objawy stwierdzono na ciętych bulwach lub roślinach i pobrano próbki do testów laboratoryjnych.

(e) Przygotowanie próbki opisano w załączniku I pkt 4.

(f) Objawy stwierdzono na ciętych bulwach i pobrano próbki do testów laboratoryjnych.

(g) Łączna liczba ocen wizualnych, w przypadku których badanie próbek dało wynik dodatni na obecność C. sepedonicus."

1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/2031/oj.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1194 z dnia 11 lipca 2022 r. ustanawiające środki w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Clavibacter sepedonicus (Spieckermann & Kotthoff 1914) Nouioui et al. 2018 (Dz.U. L 185 z 12.7.2022, s. 47, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1194/oj).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2636

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/2636 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1194 w odniesieniu do obowiązków podmiotów profesjonalnych oraz wzoru formularza na potrzeby sprawozdań z wyników kontroli dotyczących Clavibacter sepedonicus (Spieckermann & Kotthoff 1914) Nouioui et al. 2018
Data aktu: 08/10/2024
Data ogłoszenia: 09/10/2024
Data wejścia w życie: 29/10/2024