Rozporządzenie wykonawcze 2024/2212 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących składników odżywczych

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/2212
z dnia 3 września 2024 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących składników odżywczych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie, zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 617/2008 oraz uchylenia rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1165/2008, (WE) nr 543/2009 i (WE) nr 1185/2009 oraz dyrektywy Rady 96/16/WE 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 6, art. 5 ust. 10 i art. 9 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2022/2379 ustanowiono zintegrowane ramy na potrzeby opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania europejskich statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie.

(2) Aby dane zebrane w poszczególnych państwach członkowskich były porównywalne i aby osiągnąć harmonizację w ramach systemu statystyki rolnictwa, konieczne jest określenie elementów technicznych statystyk, które mają być przekazywane Komisji (Eurostatowi), dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie w odniesieniu do składników odżywczych.

(3) Elementy te obejmują wykaz zmiennych, opis zmiennych, jednostki obserwowane, wymogi dotyczące dokładności i zasady metodologiczne, które należy stosować, a także, w stosownych przypadkach, terminy przekazywania danych.

(4) W stosownych przypadkach należy określić pokrycie zbiorów danych wykraczające poza wymogi określone w art. 4 rozporządzenia (UE) 2022/2379, aby uniknąć niespójności między państwami członkowskimi.

(5) Należy doprecyzować okresy odniesienia, o których mowa w art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2022/2379, aby zapewnić porównywalność statystyk między państwami członkowskimi.

(6) Europejskie statystyki dotyczące składników odżywczych należy zestawiać zgodnie z metodyką spójną z odpowiednimi standardami uzgodnionymi na szczeblu międzynarodowym, takimi jak standardy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu lub europejskiego programu monitorowania i oceny.

(7) Bilans składników odżywczych to ważny wskaźnik zrównoważonego charakteru działalności rolniczej. Może on ujawniać utrzymujące się nadwyżki lub niedobory azotu i fosforu w glebie rolnej, a przez to wskazywać na ryzyko dla środowiska. Brak azotu lub fosforu może powodować degradację żyzności gleby, natomiast ich nadmiar może powodować zanieczyszczenie powietrza i wody, potencjalnie prowadząc na przykład do eutrofizacji wód powierzchniowych i skażenia wody pitnej.

(8) Statystyki dotyczące składników odżywczych przyczyniają się do oceny efektywności stosowania nawozów oraz zależności produkcji żywności od tych nakładów. Statystyki te są więc ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego.

(9) W strategii Komisji "Od pola do stołu" w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu wyznaczono cel ograniczenia o połowę utraty składników odżywczych, przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby, co ma doprowadzić do ogólnej redukcji stosowania nawozów o co najmniej 20 % do 2030 r. Ponadto bilans składników odżywczych brutto jest wskaźnikiem kontekstowym stosowanym do monitorowania wspólnej polityki rolnej. Porównywalne i aktualne dane dotyczące bilansów składników odżywczych oraz stosowania nawozów w rolnictwie będą się przyczyniać do oceny wspomnianych wyżej celów oraz innych przyszłych celów polityki. Do terminowej oceny celów i wskaźników wymagane jest, by dane dotyczące bilansów składników odżywczych były dostępne przed 2030 r.

(10) Bilanse składników odżywczych należy obliczać zgodnie z podejściem opartym na bilansie typu "na powierzchni pola", z wykorzystaniem współczynników odzwierciedlających wpływ upraw i zwierząt gospodarskich na przepływy składników odżywczych. Współczynniki te należy obliczać, stosując porównywalną metodykę we wszystkich państwach członkowskich, aby zapewnić spójność i porównywalność. Współczynniki powinny odzwierciedlać stabilny trend, eliminując roczną zmienność.

(11) Dostępność takich współczynników jest warunkiem wstępnym obliczania bilansów składników odżywczych. Współczynniki są stosowane w połączeniu z innymi powiązanymi zbiorami danych, w szczególności statystykami dotyczącymi upraw i produkcji zwierzęcej, przekazywanymi przez państwa członkowskie w celu opracowania rocznych bilansów składników odżywczych.

(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wymogi w zakresie danych

Państwa członkowskie przekazują dane z dziedziny statystyk dotyczących składników odżywczych, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (UE) 2022/2379, w formie zagregowanych zbiorów danych.

Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) zbiory danych zagregowanych na poziomie krajowym.

Artykuł  2

Zbiory danych

1. 
Zawartość danych w zbiorach danych określono w:
a)
załączniku I w odniesieniu do tematu (i) "Składniki odżywcze w nawozach stosowanych w rolnictwie" obejmującego tematy szczegółowe:
(i)
nawozy nieorganiczne dla rolnictwa;
(ii)
nawozy organiczne dla rolnictwa;
b)
w załączniku II w odniesieniu do tematu (ii) "bilanse składników odżywczych" obejmującego tematy szczegółowe:
(i)
współczynniki zawartości składników odżywczych w roślinach uprawnych i paszowych;
(ii)
ilości resztek pożniwnych i współczynniki zawartości składników odżywczych;
(iii)
współczynniki biologicznego wiązania azotu;
(iv)
współczynniki depozycji atmosferycznej azotu;
(v)
współczynniki zawartości składników odżywczych w materiale siewnym;
(vi)
współczynniki wydalania składników odżywczych przez zwierzęta gospodarskie;
(vii)
ilość wycofanego obornika i współczynniki zawartości składników odżywczych.
2. 
W odniesieniu do każdego zbioru danych w sekcji I określono:
a)
opis zawartości danych;
b)
zmienne, które należy dostarczyć;
c)
terminy przekazywania danych Komisji (Eurostatowi);
d)
okresy odniesienia;
e)
jednostki miary.
3. 
W odniesieniu do każdego zbioru danych w sekcji II określono:
a)
opis jednostek miary;
b)
wymogi techniczne związane ze zmiennymi.
Artykuł  3

Bilans składników odżywczych

1. 
Bilans brutto składników odżywczych - azotu i fosforu - to różnica między dopływem składników odżywczych do gleby rolnej, a ich odpływem z gleby rolnej. Dopływ stanowią głównie składniki odżywcze w stosowanych nawozach oraz w produkcji obornika od zwierząt gospodarskich, a ponadto składniki odżywcze z nasion oraz - w przypadku azotu - z procesów wiązania biologicznego i depozycji atmosferycznej. Odpływ stanowią głównie składniki odżywcze w uprawach i zielonce, zebranych lub spasanych, a ponadto w wycofanym oborniku i usuniętych resztkach pożniwnych, które nie zostały zwrócone do gleby.
2. 
Bilans azotu netto definiuje się jako bilans składników odżywczych brutto dla azotu, od którego odejmuje się emisje azotu z gleby i gospodarowania obornikiem.
3. 
Komisja (Eurostat) co roku oblicza te bilanse składników odżywczych na podstawie:
a)
zbiorów danych przekazywanych zgodnie z opisem w załącznikach I i II;
b)
danych dotyczących statystyki produkcji zwierzęcej zgodnie z opisem w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/2745 z dnia 8 grudnia 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji zwierzęcej 2 ;
c)
danych dotyczących statystyki produkcji roślinnej zgodnie z opisem w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej 3 ;
d)
danych dotyczących emisji zgłaszanych na podstawie konwencji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE) w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (konwencja genewska) oraz dyrektywy w sprawie redukcji krajowych emisji 4 , a także rozporządzenia w sprawie zarządzania unią energetyczną 5  oraz ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
Artykuł  4

Przekazywanie danych, o których mowa w załączniku II

Państwa członkowskie przekazują zbiory danych, o których mowa w załączniku II, po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028, a następnie co 5 lat, w terminach wskazanych w każdym zbiorze danych.

Artykuł  5

Jakość i specyfikacje metodologiczne

1. 
Jeżeli dane do zbioru danych gromadzi się w oparciu o próby statystyczne, państwa członkowskie zapewniają, aby ważone wyniki były reprezentatywne dla populacji statystycznej. W przypadku gdy wykorzystuje się źródła inne niż badania statystyczne, jakość statystyk zapewnia się w taki sposób, aby statystyki te były reprezentatywne dla zakresu, który opisują, oraz aby spełniały kryteria jakości określone w art. 12 rozporządzenia (WE) nr 223/2009 6 .
2. 
Państwa członkowskie zapewniają, aby stosowane współczynniki były określane za pomocą metod naukowych i adekwatnie opisywały dopływ i odpływ składników odżywczych dla każdej zmiennej, zgodnie z załącznikiem I i II.
3. 
Wspólne specyfikacje metodologiczne do celów zestawiania statystyk określono w załączniku III w odniesieniu do zbiorów danych określonych w załącznikach I i II.
Artykuł  6

Opisy

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się opisy terminów określone w załączniku IV.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2026 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 września 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

SKŁADNIKI ODŻYWCZE W NAWOZACH STOSOWANYCH W ROLNICTWIE

ZBIÓR DANYCH 1

Nawozy nieorganiczne dla rolnictwa

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: i. Składniki odżywcze w nawozach stosowanych w rolnictwie
Temat szczegółowy: i.1 Nawozy nieorganiczne dla rolnictwa

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują ilości składników odżywczych w nawozach nieorganicznych wykorzystywanych w rolnictwie w okresie odniesienia w państwie członkowskim.
Składnik odżywczy Termin
30 listopada roku N+1
Azot Q
z czego w moczniku Q
Fosfor Q
Potas Q
N: Rok, którego dotyczą dane.

Q: Ilość składników odżywczych wykorzystywanych w rolnictwie (1 000 ton).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny Poziom krajowy.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Ilość składników odżywczych: odnosi się do rocznych ilości składników odżywczych w nawozach nieorganicznych (w postaci prostej i złożonej) wykorzystywanych w rolnictwie. Ilość zgłasza się w postaci pierwiastka: N dla azotu, P dla fosforu i K dla potasu. Zgłaszana ilość azotu w moczniku odnosi się tylko do ilości zawartych w nawozie prostym.

Wymogi techniczne

1)
Jeżeli w państwach członkowskich zawartość składników odżywczych dostępna jest w postaci tlenkowej, stosuje się następujące przeliczniki zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 7 :

fosfor (P) = pięciotlenek fosforu (P2O5) x 0,436;

potas (K) = tlenek potasu (K2O) x 0,830.

2)
Jeżeli źródłem danych na temat ilości składników odżywczych są statystyki dotyczące sprzedaży nawozów nieorganicznych, należy oszacować pozarolnicze wykorzystanie i odroczone w czasie wykorzystanie sprzedanych nawozów i zastosować te szacunkowe wielkości do skorygowania danych wyjściowych.

ZBIÓR DANYCH 2

Nawozy organiczne dla rolnictwa

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: i. Składniki odżywcze w nawozach stosowanych w rolnictwie
Temat szczegółowy: i.2 Nawozy organiczne dla rolnictwa

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują nawozy organiczne i organiczno-mineralne (z wyjątkiem surowego obornika zwierzęcego) stosowane w rolnictwie w okresie odniesienia w państwie członkowskim oraz odpowiednie współczynniki zawartości składników odżywczych.
Rodzaj nawozu Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 3-letniego
Osad ściekowy Q NC, PC
Inne nawozy organiczne Q NC, PC
Nawozy organiczno-mineralne Q NC, PC
Q: Ilość wykorzystana w rolnictwie (1 000 ton).

NC: Współczynniki zawartości azotu (kg azotu na tonę).

PC: Współczynniki zawartości fosforu (kg fosforu na tonę).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny: Poziom krajowy.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Ilość nawozu: odnosi się do rocznych ilości nawozów organicznych i organiczno-mineralnych stosowanych w rolnictwie, z wyjątkiem surowego obornika zwierzęcego Dane podaje się w postaci suchej masy.

Współczynniki zawartości składników odżywczych: odnoszą się do rocznych średnich w okresie trzech lat (średnie ruchome) zawartości (w kg) składników odżywczych w postaci pierwiastka - N i P - na tonę nawozu (sucha masa).

Wymogi techniczne

1)
Średnie współczynniki zawartości składników odżywczych w okresie trzech lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz dwa poprzednie lata.
2)
Roczne ilości oraz średnie współczynniki zawartości składników odżywczych, dla każdego roku w okresie trzech lat, obliczone zgodnie z opisem powyżej. przekazuje się razem w terminie wskazanym w zbiorze danych.

ZAŁĄCZNIK  II

Bilanse składników odżywczych

Zbiór danych 1

Współczynniki zawartości składników odżywczych w roślinach uprawnych i paszowych

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.1 Współczynniki zawartości składników odżywczych w roślinach uprawnych i paszowych

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują współczynniki zawartości składników odżywczych stanowiące średnią ilość składników odżywczych w tonie zebranych produktów roślinnych.
Roślina uprawna Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)
Zboża na ziarno (w tym materiał siewny) -
Pszenica i pszenica orkisz -
Pszenica zwyczajna i pszenica orkisz -
Pszenica zwyczajna ozima i pszenica orkisz ozima NC, PC
Pszenica zwyczajna jara i pszenica orkisz jara NC, PC
Pszenica durum NC, PC
Żyto NC, PC
Jęczmień -
Jęczmień ozimy NC, PC
Jęczmień jary NC, PC
Owies NC, PC
Kukurydza na ziarno i mieszanka ziarnowo-kolbowa NC, PC
Pszenżyto NC, PC
Sorgo NC, PC
Ryż siewny -
Ryż indyjski NC, PC
Ryż japoński NC, PC
Mieszanki zbożowe ozime (mieszanki żyta z pszenicą) NC, PC
Mieszanki zbożowe jare (mieszanki zbożowe inne niż mieszanki żyta z pszenicą) NC, PC
Pozostałe zboża g.i.n. (1) (proso, mozga kanaryjska itp.) NC, PC
Zboża rzekome -
Gryka NC, PC
Komosa ryżowa NC, PC
Pozostałe zboża rzekome g.i.n. NC, PC
Uprawy strączkowe i białkowe na ziarno (łącznie z nasionami oraz mieszankami zbóż i nasion roślin strączkowych) -
Peluszka NC, PC
Bób i bobik NC, PC
Słodki łubin NC, PC
Soczewica NC, PC
Wyka siewna NC, PC
Ciecierzyca NC, PC
Inne uprawy strączkowe i białkowe na ziarno g.i.n. NC, PC
Uprawy okopowe -
Ziemniaki (włącznie z uprawami ziemniaków na sadzeniaki) NC, PC
Buraki cukrowe (z wyjątkiem upraw nasiennych) NC, PC
Pozostałe uprawy okopowe g.i.n. NC, PC
Uprawy przemysłowe -
Rośliny oleiste -
Rzepak i rzepik na nasiona -
Rzepak i rzepik ozimy na nasiona NC, PC
Rzepak i rzepik jary na nasiona NC, PC
Nasiona słonecznika NC, PC
Soja NC, PC
Siemię lniane (len oleisty) NC, PC
Nasiona bawełny NC, PC
Pozostałe rośliny oleiste g.i.n. NC, PC
Rośliny włókniste -
Len włóknisty NC, PC
Konopie NC, PC
Bawełna na włókno NC, PC
Pozostałe rośliny włókniste g.i.n. NC, PC
Tytoń NC, PC
Chmiel NC, PC
Uprawy energetyczne g.i.n. NC, PC
Uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych -
Trawy polowe i pastwiska polowe NC, PC
Rośliny strączkowe na zielonkę -
Lucerna siewna NC, PC
Mieszanki traw i roślin strączkowych NC, PC
Pozostałe rośliny strączkowe na zielonkę g.i.n. NC, PC
Kukurydza na zielonkę NC, PC
Pozostałe zboża na zielonkę (z wyłączeniem kukurydzy na zielonkę) NC, PC
Pozostałe uprawy pastewne na zielonkę na gruntach ornych g.i.n. NC, PC
Pozostałe uprawy na gruntach ornych g.i.n. NC (2), PC (2)
Trwałe użytki zielone -
Trwałe pastwiska i łąki z wyłączeniem pastwisk i łąk niepielęgnowanych NC, PC
Trwałe pastwiska i łąki niepielęgnowane NC, PC
Świeże warzywa (włączając melony), truskawki i poziomki -
Świeże warzywa (włączając melony) -
Kapustne NC, PC
Warzywa liściowe i łodygowe (z wyłączeniem kapustnych) NC, PC
Warzywa uprawiane na owoce (włączając melony) NC, PC
Warzywa korzeniowe, bulwiaste i cebulowe NC, PC
Świeże warzywa strączkowe NC, PC
Pozostałe świeże warzywa g.i.n. NC, PC
Truskawki i poziomki NC, PC
Uprawy trwałe do spożycia przez ludzi -
Owoce, owoce jagodowe i orzechy (z wyłączeniem owoców cytrusowych, winogron, truskawek i poziomek) -
Owoce rosnące w strefie klimatu umiarkowanego -
Owoce ziarnkowe NC, PC
Owoce pestkowe NC, PC
Owoce rosnące w strefach klimatu subtropikalnego i tropikalnego NC, PC
Owoce jagodowe (z wyłączeniem truskawek i poziomek) NC, PC
Orzechy NC, PC
Owoce cytrusowe NC, PC
Winogrona NC, PC
Oliwki NC, PC
Pozostałe uprawy trwałe przeznaczone do spożycia przez ludzi g.i.n. NC, PC
Kwiaty i rośliny ozdobne (z wyłączeniem szkółek) NC (2), PC (2)
NC: Współczynniki zawartości azotu (kg azotu na tonę).

PC: Współczynniki zawartości fosforu (kg fosforu na tonę).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

(1) g.i.n.: gdzie indziej niesklasyfikowane.

(2) Współczynnik podaje się na hektar powierzchni pod uprawę główną.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Współczynniki zawartości składników odżywczych: odnoszą się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) zawartości (w kg) składników odżywczych w postaci pierwiastka - N i P - w tonie zebranych produktów roślinnych. Współczynniki reprezentują zawartość składników odżywczych w produktach roślinnych zgłaszanych w ramach rocznych statystyk produkcji roślinnej zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej.

Wymogi techniczne

1)
Średnie współczynniki zawartości składników odżywczych w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.
2)
Współczynniki zawartości składników odżywczych zgłasza się zgodnie z wymogami dotyczącymi wilgotności określonymi w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej.

Zbiór danych 2

Ilości resztek pożniwnych i współczynniki zawartości składników odżywczych

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.2 Ilości resztek pożniwnych i współczynniki zawartości składników odżywczych

Sekcja  I

Zawartość danych

Dane obejmują średnie roczne ilości usuniętych z pola resztek pożniwnych oraz odpowiednie współczynniki zawartości składników odżywczych.
Roślina uprawna Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)
Resztki pożniwne ogółem (usunięte z pola) - -
Liście i łodygi Q NC, PC
Słoma Q NC, PC
Pozostałe resztki pożniwne Q NC, PC
Q: Ilość (w 1 000 ton) usuniętych z pola resztek pożniwnych.

NC: Współczynniki zawartości azotu (kg azotu na tonę resztek pożniwnych).

PC: Współczynniki zawartości fosforu (kg fosforu na tonę resztek pożniwnych).

Okres odniesienia Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Ilość (w 1 000 ton) usuniętych z pola resztek pożniwnych: odnosi się do średnich rocznych w okresie pięciu lat (średnie ruchome) ilości resztek pożniwnych zebranych jako produkt uboczny i nieprzywróconych na pole na późniejszym etapie.

Współczynniki zawartości składników odżywczych: odnoszą się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) zawartości (w kg) składników odżywczych w postaci pierwiastka - N i P - w tonie danego rodzaju resztek pożniwnych. Współczynniki reprezentują zawartość składników odżywczych w resztkach pożniwnych zgłoszonych w zbiorze danych.

Wymogi techniczne

1)
Średnie roczne ilości usuniętych resztek pożniwnych i średnie współczynniki zawartości składników odżywczych w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.
2)
Średnie roczne ilości oraz średnie współczynniki zawartości składników odżywczych, dla każdego roku w okresie pięciu lat, obliczone zgodnie z opisem powyżej, przekazuje się razem w terminie wskazanym w zbiorze danych.

Zbiór danych 3

Współczynniki biologicznego wiązania azotu

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.3 Współczynniki biologicznego wiązania azotu

Sekcja  I

Zawartość danych

Dane obejmują współczynniki biologicznego wiązania azotu dla roślin strączkowych i mieszanek traw i roślin strączkowych.
Roślina uprawna Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)
Uprawy strączkowe i białkowe na ziarno (łącznie z nasionami oraz mieszankami zbóż i nasion roślin strączkowych) -
Peluszka NFC
Bób i bobik NFC
Słodki łubin NFC
Soczewica NFC
Wyka siewna NFC
Ciecierzyca NFC
Inne uprawy strączkowe i białkowe na ziarno g.i.n. NFC
Soja NFC
Trawy polowe i pastwiska polowe NFC
Rośliny strączkowe na zielonkę -
Lucerna siewna NFC
Mieszanki traw i roślin strączkowych NFC
Pozostałe rośliny strączkowe na zielonkę g.i.n. NFC
Świeże warzywa strączkowe -
Świeży groch NFC
Świeża fasola NFC
Pozostałe świeże warzywa strączkowe g.i.n. NFC
Trwałe użytki zielone -
Trwałe pastwiska i łąki z wyłączeniem pastwisk i łąk niepielęgnowanych NFC
Trwałe pastwiska i łąki niepielęgnowane NFC
NFC: Współczynniki wiązania azotu (kg azotu na tonę).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny: Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Współczynniki biologicznego wiązania azotu: odnoszą się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) zawartości (w kg/tonę) azotu w postaci pierwiastka związanego przez rośliny strączkowe i mieszanki traw i roślin strączkowych rocznie. Współczynniki reprezentują zebraną produkcję roślinną zgłaszaną w ramach rocznych statystyk produkcji roślinnej zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej.

Wymóg techniczny

Średnie współczynniki wiązania azotu w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.

Zbiór danych 4

Współczynniki depozycji atmosferycznej azotu

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.4 Współczynniki depozycji atmosferycznej azotu

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują współczynniki depozycji atmosferycznej azotu.
Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)
Współczynnik depozycji atmosferycznej azotu NDC
NDC: Współczynnik depozycji atmosferycznej azotu (kg azotu na ha).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny: Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Współczynnik depozycji atmosferycznej azotu: odnosi się do rocznej średniej w okresie pięciu lat (średnia ruchoma) zawartości (w kg/ha) azotu w postaci pierwiastka osadzonego z atmosfery na powierzchni użytkowanych użytków rolnych zgłaszanej w ramach rocznych statystyk produkcji roślinnej zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej.

Wymogi techniczne

1)
Średnie współczynniki depozycji atmosferycznej azotu w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.
2)
Zgłaszany współczynnik uwzględnia zarówno mokrą, jak i suchą depozycję atmosferyczną.
3)
Zgłaszany współczynnik uwzględnia depozycję ze wszystkich sektorów, w tym rolnictwa.

Zbiór danych 5

Współczynniki zawartości składników odżywczych w materiale siewnym

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.5 Współczynniki zawartości składników odżywczych w materiale siewnym

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują współczynniki zawartości składników odżywczych w ziarnach zbóż i sadzeniakach.
Roślina uprawna Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)
Zboża na ziarno (w tym materiał siewny) NSC, PSC
Ziemniaki (włącznie z uprawami ziemniaków na sadzeniaki) NSC, PSC
NSC: Współczynniki zawartości azotu w ziarnach (kg azotu na ha).

PSC: Współczynniki zawartości fosforu w ziarnach (kg fosforu na ha).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny: Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Współczynniki zawartości składników odżywczych w ziarnach: odnoszą się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) zawartości (w kg/ha) składników odżywczych w postaci pierwiastka - N i P - w ziarnach zbóż i zasadzonych ziemniakach.

Wymóg techniczny

Średnie współczynniki zawartości składników odżywczych w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.

Zbiór danych 6

Współczynniki wydalania składników odżywczych przez zwierzęta gospodarskie

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.6 Współczynniki wydalania składników odżywczych przez zwierzęta gospodarskie

SEKCJA  I

Zawartość danych

Dane obejmują współczynniki składników odżywczych wydalanych przez zwierzęta wykorzystywane do celów działalności rolniczej.
Kategorie zwierząt gospodarskich Termin

30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)

Bydło -
Bydło w wieku poniżej 1 roku -
Przeznaczone do uboju NEC, PEC
Nieprzeznaczone do uboju -
Samce cieląt w wieku poniżej 1 roku nieprzeznaczone do uboju NEC, PEC
Samice cieląt w wieku poniżej 1 roku nieprzeznaczone do uboju NEC, PEC
Bydło w wieku od 1 roku do poniżej 2 lat -
Byki w wieku od 1 roku do poniżej 2 lat NEC, PEC
Jałówki w wieku od 1 roku do poniżej 2 lat -
Jałówki w wieku od 1 roku do poniżej 2 lat przeznaczone do uboju NEC, PEC
Jałówki w wieku od 1 roku do poniżej 2 lat nieprzeznaczone do uboju NEC, PEC
Bydło w wieku 2 lat i powyżej -
Byki w wieku 2 lat i powyżej NEC, PEC
Jałówki w wieku 2 lat i powyżej -
Jałówki w wieku 2 lat i powyżej przeznaczone do uboju NEC, PEC
Jałówki w wieku 2 lat i powyżej nieprzeznaczone do uboju NEC, PEC
Krowy -
Krowy mleczne NEC, PEC
Krowy niemleczne NEC, PEC
Trzoda chlewna -
Świnie o wadze mniejszej niż 50 kg -
Prosięta o wadze mniejszej niż 20 kg NEC, PEC
Inne świnie o wadze od 20 kg do mniejszej niż 50 kg NEC, PEC
Świnie przeznaczone do uboju, w tym wybrakowane knury i wybrakowane lochy, o wadze 50 kg i większej -
Świnie o wadze od 50 kg do mniejszej niż 80 kg NEC, PEC
Świnie o wadze od 80 kg do mniejszej niż 110 kg NEC, PEC
Świnie o wadze 110 kg lub większej NEC, PEC
Świnie zarodowe o wadze 50 kg i większej -
Knury rozpłodowe NEC, PEC
Lochy prośne NEC, PEC
Lochy nieprośne NEC, PEC
Owce -
Maciorki i jarki -
Mleczne maciorki i jarki NEC, PEC
Niemleczne maciorki i jarki NEC, PEC
Inne owce NEC, PEC
Kozy -
Samice kozy do dalszego chowu NEC, PEC
Inne kozy NEC, PEC
Drób (z wyłączeniem piskląt) -
Kurczęta -
Brojlery NEC, PEC
Kury nioski NEC, PEC
Drób inny niż kurczęta -
Kaczki NEC, PEC
Gęsi NEC, PEC
Indyki NEC, PEC
Strusie NEC, PEC
Inny drób i ptactwo, g.i.n. NEC, PEC
Zwierzęta futerkowe -
Lisy NEC, PEC
Jenoty NEC, PEC
Norki NEC, PEC
Szynszyle NEC, PEC
Inne zwierzęta futerkowe, g.i.n. NEC, PEC
Króliki NEC, PEC
NEC: Współczynnik wydalania azotu (w kg azotu na zwierzę rocznie).

PEC: Współczynnik wydalania fosforu (w kg fosforu na zwierzę rocznie).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny: Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Współczynniki wydalania składników odżywczych: odnoszą się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) zawartości brutto rocznie (w kg) składników odżywczych w postaci pierwiastka - N i P - wydalanych (w odchodach i moczu) na zwierzę, dla wszystkich rodzajów zwierząt gospodarskich.

Wymogi techniczne

1)
Średnie współczynniki wydalania w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.
2)
Dane podaje się w postaci pomiaru brutto wydalania.
3)
Szczegółowe specyfikacje metodologiczne, które należy zastosować, przedstawiono w załączniku III.

Zbiór danych 7

Ilość wycofanego obornika i współczynniki zawartości składników odżywczych

Dziedzina: d. Statystyki dotyczące składników odżywczych
Temat: ii. Bilanse składników odżywczych
Tematy szczegółowe: ii.7 Ilość wycofanego obornika i współczynniki zawartości składników odżywczych

Sekcja  I

Zawartość danych

Dane obejmują średnie roczne ilości wycofanego obornika oraz odpowiednie współczynniki zawartości składników odżywczych.
Termin
30 listopada roku następującego po zakończeniu okresu 5-letniego (*)
Eksportowany obornik i obornik wycofany w inny sposób - -
Eksportowany obornik Q NC, PC
Obornik wycofany w inny sposób Q NC, PC
Importowany obornik i obornik dostarczony w inny sposób - -
Importowany obornik Q NC, PC
Obornik dostarczony w inny sposób Q NC, PC
Q: Ilość obornika (1 000 ton).

NC: Współczynniki zawartości azotu (kg azotu na tonę obornika).

PC: Współczynniki zawartości fosforu (kg fosforu na tonę obornika).

Okres odniesienia: Rok kalendarzowy.

Poziom geograficzny: Poziom krajowy.

(*) Jak stanowi art. 4, dane do tego zbioru danych przekazuje się po raz pierwszy do dnia 30 listopada 2029 r. za lata odniesienia 2026, 2027 i 2028. Po tym pierwszym przekazaniu danych obowiązują terminy wskazane powyżej.

SEKCJA  II

Opis jednostek miary

Ilość obornika (1 000 ton): odnosi się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) ilości (i) obornika wyprodukowanego w gospodarstwie, czynnie wycofanego z użytku jako składnik odżywczy roślin w rolnictwie oraz (ii) obornika dostarczonego ze źródeł nieobjętych zbiorem danych 6.

Współczynniki zawartości składników odżywczych: odnoszą się do rocznych średnich w okresie pięciu lat (średnie ruchome) zawartości (w kg) składników odżywczych w postaci pierwiastka - N i P - w tonie obornika. Współczynniki reprezentują zawartość składników odżywczych w ilości obornika zgłoszonej w zbiorze danych.

Wymogi techniczne

1)
Średnie roczne ilości obornika i średnie współczynniki zawartości składników odżywczych w okresie pięciu lat obejmują rok odniesienia dla danych oraz cztery poprzednie lata.
2)
Średnie roczne ilości oraz średnie współczynniki zawartości składników odżywczych, dla każdego roku w okresie pięciu lat, obliczone zgodnie z opisem powyżej, przekazuje się razem w terminie wskazanym w zbiorze danych.

ZAŁĄCZNIK  III

SPECYFIKACJE METODOLOGICZNE

Zbiór danych ii.6 - współczynniki wydalania składników odżywczych
1.
Współczynnik wydalania brutto (tj. nie wykluczając ulatniania się) oblicza się dla każdej kategorii zwierząt gospodarskich wymaganej w zbiorze danych.
2.
Współczynniki wydalania oblicza się zgodnie z podejściem opartym na bilansie masy, które jest wspólne dla wszystkich państw członkowskich. Bilans masy oznacza, że wydalanie składnika odżywczego oblicza się jako różnicę między spożyciem składnika odżywczego z paszy a retencją składnika odżywczego w produktach pochodzenia zwierzęcego według wzoru:

X wydalanie = X spożycie - X retencja

Gdzie:

- "X" oznacza składnik odżywczy (N - azot lub P - fosfor),

- "wydalanie" oznacza łączną ilość wydalonego (w odchodach i moczu) składnika odżywczego (w kg na zwierzę rocznie),

- "spożycie" oznacza łączną ilość spożytego składnika odżywczego z paszy (w kg na zwierzę rocznie),

- "retencja" oznacza łączną ilość składnika odżywczego zatrzymanego w mleku, mięsie, jajach, wełnie itp. (w kg na zwierzę rocznie).

W przypadku każdej kategorii zwierząt gospodarskich w bilansie masy można rozróżnić następujące cztery elementy: dawkę pokarmową, skład paszy (tj. zawartość azotu i fosforu w paszy), produkcję zwierzęcą oraz skład produktów pochodzenia zwierzęcego (tj. zawartość składników odżywczych).

3.
Kategorie zwierząt gospodarskich, dla których oblicza się współczynniki wydalania, odpowiadają bezpośrednio kategoriom wymienionym w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/2745 z dnia 8 grudnia 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji zwierzęcej. Współczynniki wydalania pozwalają ocenić dopływ składników odżywczych na podstawie pogłowia zwierząt gospodarskich przekazywanego Eurostatowi w ramach tego rozporządzenia. Pogłowie to oznacza albo:
pogłowie zwierząt gospodarskich w określonym dniu roku w listopadzie/grudniu, albo
średnie pogłowie zwierząt gospodarskich podczas kalendarzowego roku odniesienia.

Pogłowie zwierząt gospodarskich w określonym dniu nie odzwierciedla sezonowych zmian pogłowia w ciągu roku, jakie mają miejsce w ramach normalnej działalności rolniczej i kulturowej. Współczynniki wydalania oblicza się zatem tak, aby odzwierciedlały te zmiany sezonowe.

4.
W obliczeniach należy także uwzględnić znaczący import i eksport zwierząt żywych w ciągu roku.
5.
Podczas obliczania współczynników należy wziąć pod uwagę przynajmniej następujące tematy, jeżeli wpływają one na wydalanie:
rasy zwierząt (np. małe vs duże rasy, niska vs wysoka produktywność),
poziom produkcji (np. produkcja mleka w przeliczeniu na liczbę krów rocznie, liczba prosiąt na lochę rocznie, młode vs stare zwierzęta),
ekologiczny vs konwencjonalny chów,
zmiany sezonowe w zakresie dostępnych i spożywanych pasz oraz w strukturach spożycia,
dawki pokarmowe (np. niska vs wysoka zawartość białka, niski vs wysoki poziom fosforu w paszy, wartość kaloryczna),
stosowanie dodatków paszowych w paszy (w tym fitazy lub aminokwasów syntetycznych), specjalnie dopuszczonych w celu poprawy efektywności trawienia,
zarządzanie paszą związane z różnicami w zakresie systemów chowu zwierząt, w tym pastwiskowy/ograniczony pastwiskowy/oborowy lub klatkowy/wybiegowy.

ZAŁĄCZNIK  IV

Opisy

SKŁADNIKI ODŻYWCZE W NAWOZACH STOSOWANYCH W ROLNICTWIE

Składniki odżywcze: odnoszą się do azotu (N), fosforu (P) i potasu (K) w postaci pierwiastka.

Nawóz: odnosi się do produktu, który zapewnia roślinom i grzybom składniki odżywcze.

Nawóz nieorganiczny: odnosi się do nawozu, który zawiera lub uwalnia składniki odżywcze w postaci mineralnej, innego niż nawozy organiczne lub organiczno-mineralne.

Stosowane w rolnictwie: odnosi się do nawozów wykorzystywanych w działalności rolniczej w roku odniesienia. Obejmuje to ilości nawozów zakupionych, podarowanych bezpłatnie lub w zamian za pokrycie tylko kosztów transportu, i inne podobne ustalenia.

Prosty nawóz nieorganiczny: odnosi się do nawozu nieorganicznego o deklarowanej zawartości tylko jednego z następujących składników: azot (N), fosfor (P) i potas (K).

Złożony nawóz nieorganiczny: odnosi się do nawozu nieorganicznego o deklarowanej zawartości więcej niż jednego z następujących składników: azot (N), fosfor (P) i potas (K).

Nawóz organiczny: odnosi się do nawozu zawierającego węgiel organiczny i składniki odżywcze wyłącznie pochodzenia biologicznego. Kategoria ta obejmuje nawozy organiczno-mineralne.

Obornik zwierzęcy surowy: odnosi się do odchodów zwierząt gospodarskich lub mieszaniny ściółki, moczu i odchodów, przed przetwarzaniem.

Osad ściekowy: odnosi się do pozostającego osadu z oczyszczalni ścieków (zajmujących się oczyszczaniem ścieków z gospodarstw domowych i ścieków komunalnych lub ścieków o zbliżonym składzie), zbiorników do gromadzenia nieczystości i innych podobnych instalacji do oczyszczania ścieków, który to osad został poddany obróbce biologicznej, chemicznej lub termicznej, długoterminowemu składowaniu lub każdemu innemu procesowi pozwalającemu znacznie zmniejszyć jego podatność na fermentację i zagrożenie dla zdrowia, wynikające z jego stosowania.

Inne nawozy organiczne: odnoszą się do nawozów organicznych innych niż obornik surowy i osad ściekowy. Kategoria ta może obejmować przetworzone nawozy organiczne, kompost, produkty pofermentacyjne pochodzące z obornika lub nie oraz podobne produkty.

Nawóz organiczno-mineralny: odnosi się do połączenia co najmniej jednego nawozu nieorganicznego i co najmniej jednego materiału zawierającego węgiel organiczny i składniki odżywcze wyłącznie pochodzenia biologicznego. Nawóz orga- niczno-mineralny może zawierać torf, leonardyt i lignit, ale nie może zawierać żadnych innych materiałów skamieniałych lub zawartych w formacjach geologicznych.

BILANSE SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Kategorie roślin uprawnych są zdefiniowane w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1538 z dnia 25 lipca 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji roślinnej.

Kategorie zwierząt gospodarskich są zdefiniowane w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/2745 z dnia 8 grudnia 2023 r. ustanawiającym zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji zwierzęcej.

Resztki pożniwne: odnoszą się do części roślin - w tym naziemnych i podziemnych - których nie zbiera się jako głównych produktów roślinnych. Mogą być pozostawione na polu lub z niego usunięte.

Biologiczne wiązanie azotu: odnosi się do procesów, w których azot cząsteczkowy w powietrzu zostaje przekształcony w amoniak (NH3) lub podobne związki azotu w glebie w drodze procesów biologicznych.

Depozycja atmosferyczna azotu: odnosi się do procesów, w których cząsteczki azotu przenoszone drogą powietrzną i azot gazowy zostają zdeponowane w glebie, roślinności, wodach i na innych powierzchniach w wyniku opadów (deszcz, śnieg, chmury i mgły) - mokra depozycja azotu - lub w wyniku złożonych procesów atmosferycznych, takich jak sedymentacja, impakcja i adsorpcja - sucha depozycja azotu. Zalicza się do tego depozycję zredukowanego azotu pochodzącego z emisji amoniaku, głównie z rolnictwa, oraz depozycję azotu utlenionego pochodzącego z emisji tlenków azotu - głównie z przemysłu i pojazdów silnikowych.

Pomiar brutto wydalania: odnosi się do całego obornika wyprodukowanego przez pogłowie zwierząt gospodarskich, przed usunięciem obornika i ponownym zastosowaniem po przetwarzaniu (jako produkt pofermentacyjny lub kompost) i nie wykluczając ulatniania się.

Eksportowany obornik: odnosi się do ilości obornika surowego eksportowanego do innego państwa, w tym obornika pozyskanego od krajowych zwierząt gospodarskich poza terytorium kraju w ramach transgranicznej działalności rolniczej.

Obornik wycofany w inny sposób: odnosi się do obornika wyprodukowanego w gospodarstwach, który został czynnie wycofany z użytku w postaci surowej jako składnik odżywczy roślin w rolnictwie krajowym. Kategoria ta obejmuje obornik wycofany w celach produkcji energii, przetwarzania do produkcji nawozów, depozycji podczas wypasania na obszarach poza powierzchnią użytkowanych użytków rolnych lub usuwania. Nie obejmuje eksportowanego obornika.

Importowany obornik: odnosi się do ilości obornika surowego importowanego z innego państwa i stosowanego w rolnictwie jako nawóz, w tym obornika pozyskanego od niekrajowych zwierząt gospodarskich na terytorium kraju w ramach transgranicznej działalności rolniczej.

Obornik dostarczony w inny sposób: odnosi się do obornika stosowanego w rolnictwie jako nawóz, pochodzącego z innych źródeł niż produkcja obornika z pogłowia zwierząt gospodarskich zgłaszanych na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2745 z dnia 8 grudnia 2023 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących produkcji zwierzęcej, (na przykład nawóz koński), z wyłączeniem importowanego obornika.

1 Dz.U. L 315 z 7.12.2022, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/2379/oj.
2 Dz.U. L, 2023/2745, 11.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2745/oj.
3 Dz.U. L 187 z 26.7.2023, s. 40, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1538/oj.
4 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2284 z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie redukcji krajowych emisji niektórych rodzajów zanieczyszczeń atmosferycznych, zmiany dyrektywy 2003/35/WE oraz uchylenia dyrektywy 2001/81/WE, Dz.U. L 344 z 17.12.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2016/2284/oj.
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 663/2009 i (WE) nr 715/2009, dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 94/22/WE, 98/70/WE, 2009/31/WE, 2009/73/WE, 2010/31/UE, 2012/27/UE i 2013/30/UE, dyrektyw Rady 2009/119/WE i (UE) 2015/652 oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 525/2013. Dz.U. L 328 z 21.12.2018, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1999/oj.
6 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE, Euratom) nr 1101/2008 w sprawie przekazywania do Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich danych statystycznych objętych zasadą poufności, rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 w sprawie statystyk Wspólnoty oraz decyzję Rady 89/382/EWG, Euratom w sprawie ustanowienia Komitetu ds. Programów Statystycznych Wspólnot Europejskich. Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/223/oj.
7 Dz.U. L 170 z 25/06/2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/1009/oj.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.2212

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/2212 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących składników odżywczych
Data aktu: 03/09/2024
Data ogłoszenia: 06/09/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2026, 26/09/2024