uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie, zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 617/2008 oraz uchylenia rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1165/2008, (WE) nr 543/2009 i (WE) nr 1185/2009 oraz dyrektywy Rady 96/16/WE 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 6, art. 5 ust. 10 i art. 9 ust. 4,
(1) W rozporządzeniu (UE) 2022/2379 ustanowiono zintegrowane ramy na potrzeby opracowywania, tworzenia i rozpowszechniania europejskich statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie.
(2) Aby dane zebrane w poszczególnych państwach członkowskich były porównywalne i aby osiągnąć harmonizację w ramach systemu statystyki rolnictwa, konieczne jest określenie elementów technicznych statystyk, które mają być przekazywane Komisji (Eurostatowi), dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie w odniesieniu do składników odżywczych.
(3) Elementy te obejmują wykaz zmiennych, opis zmiennych, jednostki obserwowane, wymogi dotyczące dokładności i zasady metodologiczne, które należy stosować, a także, w stosownych przypadkach, terminy przekazywania danych.
(4) W stosownych przypadkach należy określić pokrycie zbiorów danych wykraczające poza wymogi określone w art. 4 rozporządzenia (UE) 2022/2379, aby uniknąć niespójności między państwami członkowskimi.
(5) Należy doprecyzować okresy odniesienia, o których mowa w art. 9 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2022/2379, aby zapewnić porównywalność statystyk między państwami członkowskimi.
(6) Europejskie statystyki dotyczące składników odżywczych należy zestawiać zgodnie z metodyką spójną z odpowiednimi standardami uzgodnionymi na szczeblu międzynarodowym, takimi jak standardy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu lub europejskiego programu monitorowania i oceny.
(7) Bilans składników odżywczych to ważny wskaźnik zrównoważonego charakteru działalności rolniczej. Może on ujawniać utrzymujące się nadwyżki lub niedobory azotu i fosforu w glebie rolnej, a przez to wskazywać na ryzyko dla środowiska. Brak azotu lub fosforu może powodować degradację żyzności gleby, natomiast ich nadmiar może powodować zanieczyszczenie powietrza i wody, potencjalnie prowadząc na przykład do eutrofizacji wód powierzchniowych i skażenia wody pitnej.
(8) Statystyki dotyczące składników odżywczych przyczyniają się do oceny efektywności stosowania nawozów oraz zależności produkcji żywności od tych nakładów. Statystyki te są więc ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego.
(9) W strategii Komisji "Od pola do stołu" w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu wyznaczono cel ograniczenia o połowę utraty składników odżywczych, przy jednoczesnym zapewnieniu, by nie doszło do pogorszenia żyzności gleby, co ma doprowadzić do ogólnej redukcji stosowania nawozów o co najmniej 20 % do 2030 r. Ponadto bilans składników odżywczych brutto jest wskaźnikiem kontekstowym stosowanym do monitorowania wspólnej polityki rolnej. Porównywalne i aktualne dane dotyczące bilansów składników odżywczych oraz stosowania nawozów w rolnictwie będą się przyczyniać do oceny wspomnianych wyżej celów oraz innych przyszłych celów polityki. Do terminowej oceny celów i wskaźników wymagane jest, by dane dotyczące bilansów składników odżywczych były dostępne przed 2030 r.
(10) Bilanse składników odżywczych należy obliczać zgodnie z podejściem opartym na bilansie typu "na powierzchni pola", z wykorzystaniem współczynników odzwierciedlających wpływ upraw i zwierząt gospodarskich na przepływy składników odżywczych. Współczynniki te należy obliczać, stosując porównywalną metodykę we wszystkich państwach członkowskich, aby zapewnić spójność i porównywalność. Współczynniki powinny odzwierciedlać stabilny trend, eliminując roczną zmienność.
(11) Dostępność takich współczynników jest warunkiem wstępnym obliczania bilansów składników odżywczych. Współczynniki są stosowane w połączeniu z innymi powiązanymi zbiorami danych, w szczególności statystykami dotyczącymi upraw i produkcji zwierzęcej, przekazywanymi przez państwa członkowskie w celu opracowania rocznych bilansów składników odżywczych.
(12) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 3 września 2024 r.
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.2212 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2024/2212 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 w odniesieniu do statystyk dotyczących składników odżywczych |
Data aktu: | 03/09/2024 |
Data ogłoszenia: | 06/09/2024 |
Data wejścia w życie: | 01/01/2026, 26/09/2024 |