Rozporządzenie 2024/1103 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i oddzielnych powiązanych regulatorów oraz uchylające rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1188

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2024/1103
z dnia 18 kwietnia 2024 r.
w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i oddzielnych powiązanych regulatorów oraz uchylające rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1188
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią 1 , w szczególności jej art. 15 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 2009/125/WE nakłada się na Komisję obowiązek określenia wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią, których wielkość sprzedaży i handlu jest znacząca, które mają znaczący wpływ na środowisko i których wpływ na środowisko można znacznie ograniczyć bez powodowania nadmiernych kosztów.

(2) Zgodnie z wnioskiem dotyczącym zmienionej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej 2  państwa członkowskie są zobowiązane do dalszego rozwijania krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu, o których mowa w art. 4 ust. 2, poprzez uwzględnienie środków mających na celu zmniejszenie ogólnego zużycia energii w Unii o co najmniej 9 % do 2030 r. w porównaniu ze scenariuszem odniesienia na 2020 r. W tym kontekście przepisy dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego produktów stanowią dla Unii najważniejsze sposoby osiągnięcia celów w zakresie energii i obniżenia emisyjności.

(3) Plan prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022-2024 3  obejmuje miejscowe ogrzewacze pomieszczeń wśród grup produktów, w odniesieniu do których wymogi dotyczące ekoprojektu i etykietowania energetycznego mają zostać poddane przeglądowi lub oczekuje się, że zostaną poddane przeglądowi przed końcem 2025 r.

(4) Szacuje się, że środki przewidziane w planie prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022-2024 mogą potencjalnie przynieść do 2030 r. roczne oszczędności energii końcowej wynoszące ponad 170 TWh. Odpowiada to redukcji emisji gazów cieplarnianych o około 24 mln ton rocznie do 2030 r. Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń mogą przynieść oszczędności energii elektrycznej na poziomie 11 TWh rocznie do 2030 r.

(5) W rozporządzeniu (UE) 2015/1188 4  Komisja ustanowiła wymogi dotyczące ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń. Zgodnie z art. 7 tego rozporządzenia Komisja dokonała jego przeglądu i przeanalizowała techniczne, środowiskowe i ekonomiczne aspekty miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, jak również rzeczywiste zachowanie użytkowników końcowych. Wyniki przeglądu opublikowano i zaprezentowano forum konsultacyjnemu ustanowionemu na podstawie art. 18 dyrektywy 2009/125/WE.

(6) Z badania przeglądowego wynika, że środki dotyczące ekoprojektu przewidziane w rozporządzeniu (UE) 2015/1188 w znacznym stopniu przyczyniły się do zmniejszenia zużycia energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Bez dalszych działań regulacyjnych nastąpi jednak stagnacja oszczędności energii po 2030 r. Aspekty środowiskowe miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, uznane w badaniu przeglądowym za istotne do celów rozporządzenia (UE) 2015/1188, to: zużycie energii w fazie użytkowania, wytwarzanie odpadów po zakończeniu eksploatacji oraz emisje do powietrza i wody w fazie produkcji (w związku z wydobyciem i przetwarzaniem surowców).

(7) Roczne zużycie energii przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń w 2020 r. wyniosło 200 TWh/rok, co odpowiada 1,7 % całkowitego zużycia energii końcowej w Unii i 4 % końcowego zużycia energii w gospodarstwach domowych i usługach. Szacuje się, że prognozowane zużycie energii przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń w dotychczasowym scenariuszu postępowania zmniejszy się do 140 TWh rocznie w 2030 r. Spadek ten można przyspieszyć, jeżeli obowiązujące wymogi dotyczące ekoprojektu zostaną zaktualizowane.

(8) Komisja oceniła wpływ różnych wariantów strategicznych mających na celu zmniejszenie zużycia energii przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, począwszy od 2025 r. Jak wynika z oceny skutków, nowe środki dotyczące ekoprojektu mogłyby przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych odpowiednio o 23 TWh rocznie i 1,8 Mt ekwiwalentu CO2 rocznie do 2030 r.

(9) W związku z tym konieczne jest wyjaśnienie i rozszerzenie zakresu rozporządzenia (UE) 2015/1188 w celu wyeliminowania niejasności i zlikwidowania istniejących luk prawnych w odniesieniu do produktów, które zapewniają komfort cieplny, a zatem powinny zostać uznane za miejscowe ogrzewacze pomieszczeń. Biorąc pod uwagę ten cel, należy rozszerzyć definicję produktów objętych wyłączeniem, aby ograniczyć możliwość błędnej interpretacji. Deklaracja producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela dotycząca zamierzonego zastosowania produktu objętego wyłączeniem i jego projektu, jak wskazano w dokumentacji technicznej, powinna być ponadto spójna z opisem i definicją rodzajów produktów objętych wyłączeniem i nie powinna być sprzeczna z oświadczeniami marketingowymi ani innymi informacjami dostarczonymi przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela dołączonymi do danego produktu.

(10) Zakresem rozporządzenia należy objąć miejscowe ogrzewacze pomieszczeń wprowadzane do obrotu bez regulatora temperatury, w tym samoregulujące kable i maty grzejne. Przyniosłoby to oszczędności energii, a co bardzo ważne, wyeliminowałoby lukę prawną polegającą na tym, że miejscowe ogrzewacze pomieszczeń mogą być wprowadzane do obrotu bez regulatora albo z regulatorami, które są sprzedawane oddzielnie, aby obejść wymogi dotyczące eko- projektu.

(11) W celu uwzględnienia odpowiednich rodzajów miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu należy ustanowić wymogi dotyczące ekoprojektu dla następujących kategorii miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do użytku domowego: miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z otwartą komorą spalania; miejscowe ogrzewacze pomieszczeń otwarte na przewód kominowy; miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania i otwartym spalaniem; miejscowe ogrzewacze pomieszczeń ze zrównoważoną emisją spalin; elektryczne przenośne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń; elektryczne nieprzenośne ogrzewacze pomieszczeń; elektryczne akumulacyjne ogrzewacze pomieszczeń; elektryczne podłogowe ogrzewacz pomieszczeń; elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym; elektryczne przenośne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym; ceramiczne promienniki podczerwieni; rurowe promienniki podczerwieni; grzejniki na ręczniki i ogrzewacze z emisją spalin do pomieszczenia.

(12) Nieprzenośne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń i elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym obejmują szeroki zakres produktów o różnej wielkości i mocy cieplnej. Należy ustanowić bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące ekoprojektu dla produktów zapewniających większą moc cieplną, a tym samym zużywających więcej energii, w ramach tej samej kategorii produktów.

(13) Elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym są wyposażone w elementy grzewcze pracujące w wysokich temperaturach, które to elementy mogą być dostępne z zewnątrz i w związku z tym mogą przypadkowo wejść w kontakt z elementami łatwopalnymi. W związku z tym elektryczne przenośne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym, które mogą być przemieszczane z jednego miejsca do drugiego, powinny być obsługiwane wyłącznie ręcznie, a co za tym idzie nie powinny podlegać poziomom efektywności energetycznej wymagającym zainstalowania automatycznych regulatorów, umożliwiających samoczynne włączanie się i pozostawanie aktywnym bez interwencji człowieka.

(14) W celu zwiększenia reprezentatywności i istotności wymogów dotyczących ekoprojektu w odniesieniu do dostępnych na rynku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych ceramiczne promienniki podczerwieni i rurowe promienniki podczerwieni o mocy wynoszącej nie więcej niż 300 kW powinny podlegać wymogom niniejszego rozporządzenia.

(15) Regulatory wprowadzane do obrotu oddzielnie od miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń powinny podlegać odpowiednim wymogom dotyczącym ekoprojektu, aby uniknąć osłabienia potencjału ekoprojektu w zakresie ograniczania zużycia energii.

(16) Grzejniki na ręczniki są przeznaczone nie tylko do podgrzewania lub suszenia ręczników. Mogą one również ogrzewać pomieszczenia, w których są umieszczone, przez co przyczyniają się do zwiększenia komfortu cieplnego, ponieważ służą jako miejscowe ogrzewacze pomieszczeń. Aby stworzyć równe warunki działania dla producentów niezależnie od tego, czy wprowadzają je do obrotu jako miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, wszystkie takie produkty powinny podlegać wymogom dotyczącym ekoprojektu, co pozwoli zapewnić większą oszczędność energii.

(17) Główne zastosowanie grzejników na ręczniki zależy od mocy cieplnej produktu. Grzejniki na ręczniki o średniej lub wysokiej mocy cieplnej przyczyniałyby się do komfortu cieplnego, a zatem ogrzewanie lub suszenie ręczników stanowiłyby jedynie drugorzędne zastosowania, podczas gdy grzejniki na ręczniki o niskiej mocy cieplnej byłyby wykorzystywane głównie do ogrzewania lub suszenia ręczników, a jedynie niewielka ilość ciepła przyczyniałaby się do komfortu cieplnego. Poziom rygorystyczności wymogów dotyczących ekoprojektu powinien być zatem dostosowany do głównego zastosowania produktu, określonego na podstawie jego mocy cieplnej.

(18) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2023/807 5  ustanowiono współczynnik energii pierwotnej dla energii elektrycznej wynoszący 1,9 (współczynnik konwersji), który ma zastosowanie w przypadku obliczania oszczędności energii w odniesieniu do energii pierwotnej na podstawie zużycia energii końcowej. Ten współczynnik energii pierwotnej powinien być stosowany przy obliczaniu sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń.

(19) Wszystkie tryby niskiego poboru mocy stosowane obecnie w miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń generują dodatkowe zużycie energii. W niniejszym rozporządzeniu należy określić szczególne wymogi dotyczące ekopro- jektu dla trybów niskiego poboru mocy, w tym trybu bezczynności lub trybu czuwania przy podłączeniu do sieci, zarówno w odniesieniu do miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, jak i oddzielnych regulatorów.

(20) Bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące trybów niskiego poboru mocy w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i oddzielnych regulatorów powinny być stosowane równolegle z wymogami dotyczącymi zużycia energii w trybie wyłączenia na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/826 6 .

(21) Środki dotyczące ekoprojektu powinny być wdrażane wyłącznie na poziomie Unii, ponieważ mają bezpośrednie zastosowanie do danego produktu, w związku z czym należy zapewnić ich jednolitość, aby uniknąć sytuacji, w której różne przepisy krajowe zagrażają rynkowi wewnętrznemu tego produktu.

(22) W opracowanym przez Komisję Planie działania dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym 7  oraz w planie prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022-2024 podkreślono, jak istotne jest stosowanie ogólnych zasad ekoprojektu w celu wspierania przejścia na bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym. W niniejszym rozporządzeniu należy zatem ustanowić odpowiednie wymogi dotyczące obiegu zamkniętego zapewniające skuteczną naprawę produktów dzięki dostępności szeregu części zamiennych, określające maksymalny czas dostawy części zamiennych oraz precyzujące, jakie informacje dotyczące naprawy i konserwacji mają być przekazywane profesjonalnym serwisom naprawczym i użytkownikom końcowym. Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń powinny być również projektowane w sposób ułatwiający odzyskiwanie materiałów i komponentów.

(23) Okres przejściowy na wprowadzenie nowych wymogów dotyczących ekoprojektu powinien wystarczyć producentom na dostosowanie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do tych wymogów. Okres ten powinien uwzględniać ewentualny wpływ na koszty ponoszone przez producentów, w szczególności przez małe i średnie przedsiębiorstwa, przy jednoczesnym zapewnieniu osiągnięcia celów niniejszego rozporządzenia.

(24) Zasadnicze charakterystyki miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń w odniesieniu do ekoprojektu powinny być mierzone i obliczane przy użyciu wiarygodnych, dokładnych i odtwarzalnych metod pomiarowych i obliczeniowych, w tym - o ile są dostępne - zharmonizowanych norm przyjętych na wniosek Komisji przez europejskie organizacje normalizacyjne zgodnie z procedurami określonymi w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 8 . W przypadku braku zharmonizowanych norm do celów weryfikacji zgodności miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z niniejszym rozporządzeniem należy stosować metody przejściowe określone w załączniku IV. Z chwilą przyjęcia zharmonizowanych norm należy uchylić załącznik IV do niniejszego rozporządzenia.

(25) Obliczanie efektywności energetycznej miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń w odniesieniu do strat i odzyskiwania mocy cieplnej za pomocą regulatorów powinno być reprezentatywne dla faktycznego efektu fizycznego występującego, gdy miejscowy ogrzewacz pomieszczeń jest aktywny. Straty i odzyskiwanie mocy cieplnej powinno się zatem obliczać na podstawie współczynników mnożących energię końcową, a nie odejmować od energii pierwotnej.

(26) Aby zapewnić skuteczność rozporządzenia i ochronę konsumentów, nie należy zezwalać na zmianę parametrów miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń w warunkach badania w celu poprawy deklarowanych wartości w odniesieniu do ekoprojektu. Dotyczy to między innymi miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń zaprojektowanych tak, aby były w stanie wykryć, że są badane, przez rozpoznanie warunków badania lub cyklu badania i automatycznie zmienić swoje działanie lub właściwości w odpowiedzi na nie, oraz miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń domyślnie ustawionych tak, aby zmienić swoje działanie lub właściwości w czasie badania. Obejmuje to również zalecenie ręcznej modyfikacji miejscowego ogrzewacza pomieszczeń podczas przygotowań do badania, która zmienia jego zachowanie lub właściwości w czasie normalnego użytkowania. Z tych samych powodów aktualizacje oprogramowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń nie powinny powodować pogorszenia deklarowanych właściwości.

(27) Aby zapewnić możliwość skutecznej naprawy urządzeń, profesjonalne serwisy naprawcze lub użytkownicy końcowi powinni mieć dostęp do szeregu części zamiennych. Również cena części zamiennych powinna być rozsądna i nie powinna zniechęcać do naprawy. W celu zapewnienia przejrzystości i zachęcenia do ustalania rozsądnych cen orientacyjna cena części zamiennych przed opodatkowaniem, podawana zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, powinna być dostępna na ogólnodostępnej stronie internetowej.

(28) Zgodnie z art. 8 ust. 2 dyrektywy 2009/125/WE w niniejszym rozporządzeniu należy określić mające zastosowanie procedury oceny zgodności.

(29) Aby ułatwić przeprowadzanie kontroli zgodności, producenci powinni przekazywać informacje w dokumentacji technicznej określonej w załącznikach IV i V do dyrektywy 2009/125/WE, jeżeli dotyczą one wymogów ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu.

(30) Oprócz prawnie wiążących wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu należy określić orientacyjne poziomy odniesienia dla najlepszych dostępnych technologii w celu zapewnienia szerokiego i łatwego dostępu do informacji dotyczących ekologiczności cyklu życia miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń.

(31) Niniejsze rozporządzenie należy poddać przeglądowi w celu oceny adekwatności jego przepisów do osiągnięcia jego celów oraz ich skuteczności w osiąganiu tych celów. Harmonogram tego przeglądu powinien zapewnić możliwość zastosowania wszystkich przepisów i wywarcia przez nie wpływu na rynek.

(32) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na podstawie art. 19 ust. 1 dyrektywy 2009/125/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

1. 
Niniejsze rozporządzenie ustanawia wymogi dotyczące ekoprojektu odnośnie do wprowadzania do obrotu i do użytkowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do użytku domowego o nominalnej mocy cieplnej wynoszącej nie więcej niż 50 kW i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych o nominalnej mocy cieplnej produktu lub pojedynczego segmentu systemu promiennika rurowego wynoszącej nie więcej niż 300 kW. Niniejsze rozporządzenie ustanawia również wymogi dotyczące ekoprojektu dla oddzielnych powiązanych regulatorów.
2. 
Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do:
a)
miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wykorzystujących cykl sprężania par lub cykl sorpcyjny do wytwarzania ciepła, napędzanych elektrycznością lub paliwem;
b)
miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń zaprojektowanych, zbadanych, wprowadzonych do obrotu i zgłoszonych jako przeznaczone wyłącznie do użytku na zewnątrz;
c)
miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, których bezpośrednia moc cieplna wynosi mniej niż 6 % połączonej bezpośredniej mocy cieplnej i pośredniej mocy cieplnej przy nominalnej mocy cieplnej;
d)
produktów do ogrzewania powietrznego;
e)
pieców do saun;
f)
urządzeń do gotowania.
3. 
Producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele nie uznają produktu za produkt wyłączony z zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia na podstawie ust. 2, jeżeli projekt, parametry techniczne, zamierzone zastosowanie, oświadczenia marketingowe lub wszelkie inne informacje dostarczone przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela dołączone do tego produktu nie pozwalają w wystarczającym stopniu odróżnić go od miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń objętych niniejszym rozporządzeniem.
Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń" oznacza urządzenie wyposażone w co najmniej jedno źródło ciepła służące do przekształcania energii elektrycznej z sieci lub paliw gazowych lub płynnych bezpośrednio w moc cieplną w celu zapewnienia komfortu cieplnego dla człowieka w zamkniętym pomieszczeniu, w którym urządzenie to jest umieszczone, poprzez bezpośrednie przekazywanie ciepła, ewentualnie w połączeniu z przekazywaniem mocy cieplnej do innych pomieszczeń lub z przekazywaniem ciepła do płynu;
2)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do użytku domowego" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń inny niż miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do zastosowań komercyjnych;
3)
"nominalna moc cieplna" (Pnom) oznacza, wyrażoną w kW, moc cieplną miejscowego ogrzewacza pomieszczeń, obejmującą zarówno bezpośrednią moc cieplną, jak i pośrednią moc cieplną (o ile dotyczy), podczas pracy przy ustawieniu maksymalnej mocy cieplnej, która może być utrzymywana przez dłuższy czas, zgodnie z deklaracją producenta;
4)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do zastosowań komercyjnych" oznacza ceramiczny promiennik podczerwieni albo rurowy promiennik podczerwieni;
5)
"ceramiczny promiennik podczerwieni" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo ciekłe, wyposażony w palnik, instalowany powyżej poziomu głowy i skierowany w stronę miejsca użytkowania, tak aby ciepło emitowane z palnika - stanowiące w głównej mierze promieniowanie podczerwone i będące produktami spalania odprowadzanymi do pomieszczenia, w którym umieszczony jest ogrzewacz - bezpośrednio ocieplało osoby, które należy ogrzać;
6)
"rurowy promiennik podczerwieni" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub ciekłe, wyposażony w palnik; jest on instalowany powyżej poziomu głowy w pobliżu osób, które należy ogrzać, i ogrzewa pomieszczenie w głównej mierze za pomocą promieniowania podczerwonego z rurki (rurek) lub listwy (listew) ogrzewanych wewnętrznie przepływem produktów spalania, będących produktami spalania odprowadzanymi przez kanał spalinowy;
7)
"segment systemu promiennika rurowego" oznacza część rurowego promiennika podczerwieni, która zawiera wszystkie elementy potrzebne do samodzielnego funkcjonowania i w związku z tym może być testowana niezależnie od pozostałych części systemu promiennika rurowego;
8)
"moc cieplna segmentu systemu promiennika rurowego" oznacza, wyrażaną w kW, moc cieplną segmentu, który wraz z innymi segmentami systemu promiennika rurowego stanowi element konfiguracji systemu promiennika rurowego;
9)
"system promiennika rurowego" oznacza rurowy promiennik podczerwieni złożony z więcej niż jednego segmentu systemu promiennika rurowego, w którym produkty spalania z jednego segmentu promiennika mogą zasilać następny segment promiennika, i w którym produkty spalania wszystkich segmentów systemu promiennika muszą być odprowadzane za pomocą jednego wentylatora spalin;
10)
"bezpośrednia moc cieplna" oznacza, wyrażoną w kW, moc cieplną produktu uzyskiwaną w wyniku promieniowania i konwekcji ciepła, emitowaną przez sam produkt lub z produktu do powietrza, z wyłączeniem mocy cieplnej produktu przenoszonej do cieczy będącej nośnikiem ciepła;
11)
"pośrednia moc cieplna" oznacza, wyrażoną w kW, moc cieplną produktu przenoszoną do cieczy będącej nośnikiem ciepła w tym samym procesie wytwarzania ciepła, który dostarcza bezpośredniej mocy cieplnej produktu;
12)
"produkt do ogrzewania powietrznego" oznacza produkt do ogrzewania powietrznego zdefiniowany w art. 2 pkt 1 rozporządzenia Komisji (UE) 2016/2281 9 ;
13)
"piec do sauny" oznacza produkt do ogrzewania pomieszczeń zaprojektowany, przetestowany, sprzedawany i przeznaczony wyłącznie do stosowania w saunach suchych lub wilgotnych lub w podobnych warunkach;
14)
"urządzenie do gotowania" oznacza urządzenie lub jego część, zawierające co najmniej jedną komorę, wykorzystujące energię elektryczną, gaz lub oba te źródła, do przygotowywania żywności w trybie konwencjonalnym lub w trybie z włączonym wentylatorem;
15)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń wykorzystujący paliwa gazowe;
16)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo ciekłe" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń wykorzystujący paliwa ciekłe;
17)
"model równoważny" oznacza model wprowadzany do obrotu o takich samych parametrach technicznych, określonych w tabeli 1, tabeli 2, tabeli 3, tabeli 4, tabeli 5 lub tabeli 6 załącznika II, jak inny model wprowadzany do obrotu przez tego samego producenta;
18)
"regulator" oznacza urządzenie zapewniające co najmniej jedną funkcję regulacji i przekazujące użytkownikowi końcowemu informacje w celu regulowania mocy cieplnej miejscowego ogrzewacza pomieszczeń objętego zakresem niniejszego rozporządzenia;
19)
"funkcja regulacji" oznacza każdą z poszczególnych funkcji regulacji zgodnie z tabelą 10 i tabelą 11 w załączniku III w odniesieniu do regulacji miejscowego ogrzewacza pomieszczeń;
20)
"oddzielny powiązany regulator" oznacza regulator przeznaczony do użytku w miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń objętych zakresem niniejszego rozporządzenia, ale wprowadzany do obrotu oddzielnie;
21)
"wartości deklarowane" oznaczają wartości podane przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela dla parametrów technicznych określonych, obliczonych lub zmierzonych zgodnie z art. 4 na potrzeby weryfikacji zgodności przeprowadzanej przez organy państwa członkowskiego;
22)
"identyfikator modelu" oznacza kod, zwykle alfanumeryczny, który odróżnia dany model produktu od innych modeli objętych tym samym znakiem towarowym lub tą samą nazwą producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela.
Artykuł  3

Wymogi dotyczące ekoprojektu

1. 
Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń i oddzielne powiązane regulatory, o których mowa w art. 1, muszą spełniać wymogi dotyczące ekoprojektu określone w załączniku II.
2. 
Zgodność z wymogami dotyczącymi ekoprojektu ustala się, dokonując pomiarów i obliczeń zgodnie z metodami określonymi w załączniku III i załączniku IV.
Artykuł  4

Ocena zgodności

1. 
Procedurę oceny zgodności, o której mowa w art. 8 ust. 2 dyrektywy 2009/125/WE, stanowi wewnętrzna kontrola projektu określona w załączniku IV do wspomnianej dyrektywy lub system zarządzania służący ocenie zgodności określony w załączniku V do wspomnianej dyrektywy.
2. 
Na potrzeby oceny zgodności na podstawie art. 8 dyrektywy 2009/125/WE dokumentacja techniczna zawiera wartości deklarowane parametrów wymienionych w pkt 6 załącznika II do niniejszego rozporządzenia oraz szczegółowe informacje i wyniki obliczeń przeprowadzonych zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.
3. 
W przypadku gdy informacje zawarte w dokumentacji technicznej dla danego modelu uzyskano w jeden z poniższych sposobów, dokumentacja techniczna musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące obliczeń, ocenę przeprowadzoną przez producenta w celu weryfikacji dokładności obliczeń oraz, w stosownych przypadkach, deklarację identyczności modeli różnych producentów:
a)
na podstawie modelu, który ma takie same właściwości techniczne istotne w kontekście dostarczanych informacji technicznych, ale jest produkowany przez innego producenta, lub
b)
na podstawie obliczeń opartych na projekcie lub ekstrapolacji danych dotyczących innego modelu tego samego bądź innego producenta, lub obu.
4. 
Dokumentacja techniczna musi zawierać wykaz wszystkich modeli równoważnych, w tym identyfikator modelu.
Artykuł  5

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku

Podczas przeprowadzania kontroli w ramach nadzoru rynku, o których mowa w art. 3 ust. 2 dyrektywy 2009/125/WE, państwa członkowskie stosują procedurę weryfikacji określoną w załączniku V do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  6

Obejście przepisów

1. 
Producenci, importerzy ani upoważnieni przedstawiciele nie mogą wprowadzać do obrotu ani oddawać do użytku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń lub oddzielnych powiązanych regulatorów zaprojektowanych w taki sposób, aby zmieniały swoje działanie lub właściwości podczas badania w celu uzyskania korzystniejszego wyniku w odniesieniu do którejkolwiek z deklarowanych wartości parametrów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2. 
Producenci, importerzy ani upoważnieni przedstawiciele nie mogą zalecać instrukcji dotyczących badań, w szczególności w przypadku gdy badaniu poddawane są miejscowe ogrzewacze pomieszczeń lub oddzielne powiązane regulatory, które to instrukcje skutkują zmianą zachowania lub właściwości tych ogrzewaczy lub oddzielnych powiązanych regulatorów w celu uzyskania korzystniejszego wyniku dla którejkolwiek z deklarowanych wartości parametrów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
3. 
Producenci, importerzy ani upoważnieni przedstawiciele nie mogą wprowadzać do obrotu ani oddawać do użytku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń lub oddzielnych powiązanych regulatorów zaprojektowanych w taki sposób, aby w krótkim czasie po oddaniu do użytku zmieniały swoje działanie lub właściwości, co prowadzi do obniżenia którejkolwiek z deklarowanych wartości parametrów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
Artykuł  7

Aktualizacje oprogramowania

1. 
Aktualizacje oprogramowania lub oprogramowania układowego nie mogą pogarszać żadnej wartości deklarowanej dla parametrów miejscowego ogrzewacza pomieszczeń lub oddzielnego powiązanego regulatora mierzonej za pomocą metody badania mającej zastosowanie w chwili wprowadzenia ich do obrotu lub oddania do użytku.
2. 
W wyniku odrzucenia aktualizacji nie może nastąpić żadna zmiana wartości deklarowanej dla parametrów miejscowego ogrzewacza pomieszczeń lub oddzielnego powiązanego regulatora mierzonej za pomocą metody badania mającej zastosowanie w chwili wprowadzenia ich do obrotu lub oddania do użytku.
Artykuł  8

Orientacyjne poziomy odniesienia

Orientacyjne poziomy odniesienia dla najlepszych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń dostępnych na rynku w chwili wejścia w życie niniejszego rozporządzenia określono w załączniku VI.

Artykuł  9

Przegląd

Do dnia 9 maja 2029 r. Komisja dokona przeglądu niniejszego rozporządzenia w kontekście postępu technologicznego i przedstawi wyniki tej oceny, w tym, w stosownych przypadkach, projekt zmiany rozporządzenia, forum konsultacyj- nemu.

W szczególności w ramach przeglądu należy ocenić:

czy konieczne jest ustanowienie bardziej surowych wymogów dotyczących ekoprojektu w odniesieniu do efektywności energetycznej oraz emisji zanieczyszczeń,
czy należy zmodyfikować dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji,
termin obowiązywania współczynników korekcji wykorzystywanych do oceny sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń,
czy konieczne jest wprowadzenie certyfikacji przez stronę trzecią,
czy konieczne jest objęcie zakresem niniejszego rozporządzenia miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń przeznaczonych wyłącznie do użytku na zewnątrz, pieców do saun i regulatorów oprogramowaniowych,
czy konieczne jest ustanowienie dodatkowych wymogów dotyczących zasobooszczędności, zgodnie z celami gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym czy należy udostępnić większą liczbę części zamiennych, a także czy należy ustanowić wymogi dotyczące surowców krytycznych oraz dodatkowe wymogi dotyczące dostępności części zamiennych,
czy cykl życia miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń uległ skróceniu ze względu na wprowadzenie bardziej zaawansowanych regulatorów oraz czy konieczna jest zmiana wymogów dotyczących regulatorów i ich stosowania w celu zapewnienia jak najdłuższego cyklu życia,
czy konieczne jest ustanowienie dodatkowych wymogów dotyczących możliwości modernizacji regulatorów.
Artykuł  10

Uchylenie

Rozporządzenie (UE) 2015/1188 traci moc z dniem 1 lipca 2025 r.

Artykuł  11

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2025 r.

Art. 6. stosuje się jednak od dnia 9 maja 2024 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 kwietnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Definicje mające zastosowanie do celów załączników II-VI

Do celów załączników II-VI stosuje się następujące definicje:
1)
"sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń" (ns) oznacza, wyrażany w %, stosunek zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń zapewniane przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do rocznego zużycia energii wymaganej do zaspokojenia tego zapotrzebowania;
2)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń z otwartą komorą spalania" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo ciekłe, którego komora spalania jest otwarta na pomieszczenie, gdzie miejscowy ogrzewacz pomieszczeń jest umieszczony, i który jest podłączony do kanału spalinowego w celu odprowadzania produktów spalania;
3)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń otwarty na przewód kominowy" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub ciekłe, przeznaczony do umieszczenia pod kominem lub w kominku bez uszczelnienia między produktem a wylotem komina lub kominka i umożliwiający produktom spalania swobodny przepływ od paleniska do komina lub kanału spalinowego;
4)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania i otwartym spalaniem" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo ciekłe, którego komora spalania jest oddzielona od pomieszczenia, w którym umieszczony jest miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, szybą lub podobnym elementem, przy czym powietrze do spalania pobierane jest z tego pomieszczenia, i który jest podłączony do kanału spalinowego w celu odprowadzania produktów spalania;
5)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń ze zrównoważoną emisją spalin" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo ciekłe, którego komora spalania jest szczelnie oddzielona od pomieszczenia, w którym umieszczony jest ogrzewacz, i który jest podłączony do przewodu rurowego składającego się z dwóch koncentrycznych kanałów spalinowych, przy czym zewnętrzny kanał spalinowy dostarcza powietrze do spalania z zewnątrz budynku, a wewnętrzny kanał spalinowy odprowadza gazy spalinowe również na zewnątrz budynku;
6)
"elektryczny przenośny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń" oznacza elektryczny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, z wyjątkiem elektrycznego przenośnego promiennika ciepła z widocznym elementem grzejnym, który jest wyposażony przez producenta w przewód zasilający i wtyczkę oraz przeznaczony do przemieszczania między pomieszczeniami zgodnie z potrzebami grzewczymi użytkownika i który nie musi być mocowany w konkretnym miejscu;
7)
"elektryczny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń wytwarzający ciepło z wykorzystaniem efektu Joule'a;
8)
"elektryczny promiennik ciepła z widocznym elementem grzejnym" oznacza elektryczny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, w którym element grzejny jest widoczny z zewnątrz, a jego temperatura podczas normalnego użytkowania wynosi co najmniej 650 °C;
9)
"elektryczny przenośny promiennik ciepła z widocznym elementem grzejnym" oznacza elektryczny promiennik ciepła z widocznym elementem grzejnym, który jest wyposażony przez producenta w przewód zasilający i wtyczkę oraz przeznaczony do przemieszczania między pomieszczeniami zgodnie z potrzebami grzewczymi użytkownika i który nie musi być mocowany w konkretnym miejscu. Elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym wyposażone w elementy umożliwiające przymocowanie ich do sufitu, ściany lub podłogi uznaje się za elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym; zamontowanie kółek nie jest wystarczające do uznania elektrycznego promiennika ciepła z widocznym elementem grzejnym za przenośny;
10)
"elektryczny nieprzenośny ogrzewacz pomieszczeń" oznacza elektryczny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń inny niż elektryczny akumulacyjny ogrzewacz pomieszczeń lub elektryczny podłogowy ogrzewacz pomieszczeń przeznaczony do stosowania po przymocowaniu lub zabezpieczeniu w określonym miejscu bądź do przymocowania na ścianie; urządzenie przenośne wyposażone w elementy umożliwiające przymocowanie go do ściany lub podłogi, lub do obu tych miejsc, uznaje się za elektryczny nieprzenośny ogrzewacz pomieszczeń;
11)
"elektryczny akumulacyjny ogrzewacz pomieszczeń" oznacza elektryczny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń przeznaczony do akumulowania ciepła w izolowanym rdzeniu akumulacyjnym oraz do uwalniania go po upływie kilku godzin po zakończeniu fazy akumulacyjnej;
12)
"elektryczny podłogowy ogrzewacz pomieszczeń" oznacza elektryczny miejscowy ogrzewacz pomieszczeń przeznaczony do wbudowania w konstrukcję lub wykończenie budynku, w tym samoregulujące kable i maty grzejne;
13)
"grzejnik na ręczniki" oznacza elektryczny nieprzenośny ogrzewacz pomieszczeń, którego konstrukcja umożliwia umieszczenie na nim ręczników w celu ich ogrzania;
14)
"elektroniczny regulator doprowadzania ciepła z pomiarem temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz" oznacza automatycznie obsługiwany czujnik zintegrowany z produktem, który mierzy jego temperaturę rdzenia i dostosowuje akumulowaną ilość ciepła na podstawie temperatury zewnętrznej lub zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, lub obu tych czynników;
15)
"moc cieplna regulowana wentylatorem" oznacza, że produkt jest wyposażony w zintegrowany i sterowany wentylator (lub wentylatory), służący do zmiany mocy zmagazynowanej energii w zależności od zapotrzebowania na ciepło;
16)
"emisje tlenków azotu" oznaczają, wyrażone w mg/kWhinput, emisje tlenków azotu (NOx) przy nominalnej mocy cieplnej na podstawie GCV w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe lub ciekłe lub miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe;
17)
"ciepło spalania w stanie suchym" (GCV) oznacza całkowitą ilość ciepła uwalnianego przez jednostkową ilość paliwa pozbawionego naturalnej wilgoci podczas jego pełnego spalania w obecności tlenu i podczas ochładzania produktów spalania do temperatury otoczenia; ilość ta obejmuje ciepło kondensacji pary wodnej w wyniku spalania wodoru zawartego w paliwie;
18)
"miejscowy ogrzewacz pomieszczeń z emisją spalin do pomieszczenia" oznacza miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe lub miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo ciekłe, emitujący produkty spalania do pomieszczenia, w którym jest umieszczony, inny niż miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do zastosowań komercyjnych;
19)
"tryb wyłączenia" oznacza tryb, w którym produkt jest podłączony do sieci zasilania elektrycznego i nie jest wykonywana żadna funkcja; za tryb wyłączenia uważa się również:
a)
wskazanie stanu wyłączenia;
b)
funkcje mające na celu zapewnienie kompatybilności elektromagnetycznej zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE 10 ;
20)
"tryb czuwania" oznacza stan, w którym produkt jest podłączony do sieci zasilania elektrycznego oraz wykonuje przez dowolnie długi czas jedynie następujące funkcje:
a)
funkcja ponownego włączenia lub funkcja ponownego włączenia ze wskazaniem aktywowania funkcji ponownego włączenia;
b)
funkcja ponownego włączenia za pomocą połączenia z siecią ("tryb czuwania przy podłączeniu do sieci");
c)
wyświetlanie informacji lub statusu;
21)
"funkcja ponownego włączenia" oznacza funkcję, która za pomocą zdalnego przełącznika, zdalnego sterowania, czujnika wewnętrznego lub zegara zapewnia przejście z trybu czuwania na inny tryb, w tym tryb aktywny, zapewniając dodatkowe funkcje;
22)
"tryb aktywny" oznacza stan, w którym produkt jest podłączony do sieci zasilania elektrycznego i aktywowana jest co najmniej jedna z głównych funkcji danego urządzenia;
23)
"tryb bezczynności" oznacza stan, w którym produkt jest podłączony do sieci zasilania elektrycznego i jest w stanie automatycznie dostarczać ciepło do pomieszczenia na podstawie zadanej temperatury;
24)
"sieć" oznacza infrastrukturę komunikacyjną z topologią połączeń, architekturę, z uwzględnieniem elementów fizycznych, zasad organizacyjnych, procedur i formatów (protokołów) komunikacyjnych;
25)
"funkcja ogrzewania pośredniego" oznacza, że produkt może przenosić część całkowitej mocy cieplnej do cieczy będącej nośnikiem ciepła w celu wykorzystania go do ogrzewania pomieszczenia lub podgrzewania wody do użytku domowego;
26)
"minimalna moc cieplna" (Pmin) oznacza, wyrażoną w kW, moc cieplną miejscowego ogrzewacza pomieszczeń, obejmującą zarówno bezpośrednią moc cieplną, jak i pośrednią moc cieplną (o ile dotyczy) podczas pracy przy ustawieniu najniższej mocy cieplnej, zgodnie z deklaracją producenta;
27)
"sprawność użytkowa" przy "nominalnej" albo "minimalnej mocy cieplnej" (odpowiednio nth,nom lub Hth.min) oznacza, wyrażany w %, stosunek wytworzonego ciepła użytkowego do całkowitego poboru energii przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, przy czym:
a)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do użytku domowego całkowity pobór energii jest wyrażany pod względem NCV lub pod względem ilości energii końcowej pomnożonej przez CC;
b)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych całkowity pobór energii jest wyrażany pod względem GCV i pod względem ilości energii końcowej pomnożonej przez CC;
28)
"wartość opałowa" (NCV) oznacza całkowitą ilość ciepła uwalnianego przez jednostkową ilość paliwa mającego właściwy poziom wilgotności podczas jego pełnego spalania w obecności tlenu i podczas ochładzania produktów spalania do temperatury otoczenia;
29)
"współczynnik konwersji" (CC) oznacza współczynnik domyślny energii pierwotnej na kWh, o którym mowa w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE 11 ; wartość współczynnika konwersji wynosi CC = 1,9;
30)
"wilgotność" oznacza masę wody w paliwie w stosunku do całkowitej masy paliwa wykorzystywanego w miejscowym ogrzewaczu pomieszczeń;
31)
"zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne przy nominalnej mocy cieplnej" (elmax) oznacza zużycie energii elektrycznej przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń dostarczający nominalnej mocy cieplnej. Zużycie energii elektrycznej, wyrażane w kW, ustala się bez uwzględnienia zużycia energii przez pompę cyrkulacyjną, w przypadku gdy produkt ma funkcję ogrzewania pośredniego, a pompa cyrkulacyjna jest wbudowana;
32)
"zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne przy minimalnej mocy cieplnej" (elmin) oznacza zużycie energii elektrycznej przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń dostarczający minimalnej mocy cieplnej. Zużycie energii elektrycznej, wyrażane w kW, ustala się bez uwzględnienia zużycia energii przez pompę cyrkulacyjną, w przypadku gdy produkt ma funkcję ogrzewania pośredniego, a pompa cyrkulacyjna jest wbudowana;
33)
"jednostopniowa moc cieplna bez regulacji temperatury w pomieszczeniu" oznacza, że produkt nie posiada funkcji automatycznej zmiany mocy cieplnej i nie przeprowadza pomiaru temperatury w pomieszczeniu w celu automatycznego dostosowania mocy cieplnej;
34)
"co najmniej dwa ręczne stopnie bez regulacji temperatury w pomieszczeniu" oznacza, że produkt posiada funkcję ręcznej co najmniej dwustopniowej zmiany mocy cieplnej i nie jest wyposażony w urządzenie, które automatycznie reguluje moc cieplną według pożądanej temperatury pomieszczenia;
35)
"mechaniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatu" oznacza nieelektroniczne urządzenie, które umożliwia produktowi automatyczną zmianę mocy cieplnej w określonym przedziale czasowym zgodnie z określonym wymaganym poziomem komfortu cieplnego w pomieszczeniu;
36)
"elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu" oznacza elektroniczne urządzenie, wbudowane albo zewnętrzne, które umożliwia produktowi automatyczną zmianę mocy cieplnej w określonym przedziale czasowym zgodnie z określonym wymaganym poziomem komfortu cieplnego w pomieszczeniu;
37)
"elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu ze sterownikiem dobowym" oznacza elektroniczne urządzenie, wbudowane albo zewnętrzne, które umożliwia produktowi automatyczną zmianę mocy cieplnej w określonym przedziale czasowym zgodnie z określonym wymaganym poziomem komfortu cieplnego w pomieszczeniu zgodnie z ustawieniami wprowadzonymi przez użytkownika oraz zaprogramowanie czasu i poziomu temperatury w cyklu 24-godzinnym;
38)
"elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu ze sterownikiem tygodniowym" oznacza elektroniczne urządzenie, wbudowane albo zewnętrzne, które umożliwia produktowi automatyczną zmianę mocy cieplnej w określonym przedziale czasowym zgodnie z określonym wymaganym poziomem komfortu cieplnego w pomieszczeniu zgodnie z ustawieniami wprowadzonymi przez użytkownika oraz zaprogramowanie czasu i poziomów temperatury na cały tydzień. Musi istnieć możliwość zaprogramowania różnych temperatur na poszczególne dni w okresie 7-dniowym;
39)
"regulacja temperatury w pomieszczeniu z wykrywaniem obecności" oznacza elektroniczne urządzenie, wbudowane lub zewnętrzne, które automatycznie obniża wartość zadanej temperatury w pomieszczeniu, kiedy nie wykrywa w nim obecności osoby;
40)
"regulacja temperatury w pomieszczeniu z wykrywaniem otwartego okna" oznacza elektroniczne urządzenie, wbudowane lub zewnętrzne, które automatycznie przełącza się w tryb ochrony przed zamarzaniem albo ogranicza zużycie energii przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do poziomu zużycia energii w trybie bezczynności po otwarciu okna lub drzwi. W przypadku stosowania czujnika wykrywającego otwarcie okna lub drzwi urządzenie takie może być zainstalowane wraz z produktem, zewnętrzne wobec produktu, wbudowane w strukturę budynku lub może występować w postaci kombinacji tych opcji;
41)
"tryb ochrony przed zamarzaniem" oznacza funkcję, za pomocą której miejscowy ogrzewacz pomieszczeń utrzymuje temperaturę pomieszczenia na poziomie 7 °C ± 3 oC;
42)
"opcja regulacji na odległość" oznacza funkcję, która umożliwia zdalną interakcję z regulatorem produktu spoza budynku, w którym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń jest zainstalowany;
43)
"adaptacyjna regulacja startu" oznacza funkcję, która przewiduje i inicjuje optymalny start ogrzewania w celu osiągnięcia zadanej wartości temperatury pomieszczenia w odpowiednim momencie;
44)
"zadana wartość temperatury pomieszczenia" oznacza żądaną temperaturę ustawioną przez użytkownika;
45)
"ograniczenie czasu pracy" oznacza funkcję automatycznego wyłączenia miejscowego ogrzewacza pomieszczeń po upływie wyznaczonego czasu;
46)
"czujnik ciepła promieniowania" oznacza urządzenie elektroniczne, wbudowane albo zewnętrzne, które mierzy temperaturę powietrza i promieniowania;
47)
"samouczenie się" oznacza funkcję, która automatycznie wykrywa wzorce użytkowania miejscowego ogrzewacza pomieszczeń przez użytkownika i na ich podstawie automatycznie programuje okresy wysokich i niskich temperatur;
48)
"precyzja regulacji" (CA) oznacza stopień zdolności regulatora miejscowego ogrzewacza pomieszczeń do reagowania na zmiany temperatury pomieszczenia w celu utrzymania tej temperatury na poziomie jak najbardziej zbliżonym do zadanej wartości temperatury pomieszczenia;
49)
"temperatura pomieszczenia" oznacza rzeczywistą temperaturę pomieszczenia, które ma zostać ogrzane;
50)
"zapotrzebowanie na energię stałego płomienia pilotującego" (Ppilot) oznacza, wyrażane w kW, zużycie paliwa gazowego lub ciekłego przez miejscowy ogrzewacz pomieszczeń do uzyskania płomienia służącego jako źródło zapłonu na potrzeby intensywniejszego procesu spalania koniecznego do uzyskania nominalnej mocy cieplnej lub mocy cieplnej przy częściowym obciążeniu, jeżeli płomień ten jest zapalony przez więcej niż 5 minut przed włączeniem palnika głównego;
51)
"maksymalna stała moc cieplna" (Pmax,c) oznacza, wyrażaną w kW, moc cieplną elektrycznego miejscowego ogrzewacza pomieszczeń podczas pracy przy ustawieniu maksymalnej mocy cieplnej, która może być utrzymywana stale przez dłuższy czas, zgodnie z deklaracją producenta;
52)
"moc cieplna systemu promiennika rurowego" oznacza, wyrażaną w kW, łączną moc cieplną segmentów systemu promiennika rurowego w takiej konfiguracji, w jakiej zostały one wprowadzone do obrotu;
53)
"współczynnik promieniowania" przy "nominalnej" albo "minimalnej mocy cieplnej" (odpowiednio RFnom albo RFmin) oznacza, wyrażany w %, stosunek mocy cieplnej promieniowania podczerwonego miejscowego ogrzewacza pomieszczeń do całkowitego poboru energii;
54)
"izolacja osłony" oznacza poziom izolacji termicznej osłony lub płaszcza izolacyjnego produktu, stosowanych w celu zminimalizowania strat ciepła, jeżeli produkt może być umieszczany na zewnątrz;
55)
"współczynnik straty przez osłonę", wyrażany w %, oznacza straty termiczne z tej części produktu, która jest zainstalowana na zewnątrz zamkniętego pomieszczenia, które ma być ogrzewane, i jest ustalany według współczynnika przepuszczania osłony na tej części produktu;
56)
"jednostopniowy" oznacza, że produkt nie ma funkcji automatycznej regulacji swojej mocy cieplnej;
57)
"dwustopniowy" oznacza, że produkt ma funkcję automatycznej regulacji swojej mocy cieplnej na dwóch różnych poziomach według rzeczywistej temperatury powietrza w pomieszczeniu i pożądanej temperatury powietrza w pomieszczeniu za pomocą czujników temperatury i interfejsu, który nie musi być częścią produktu;
58)
"modulujący" oznacza, że produkt ma funkcję automatycznej regulacji swojej mocy cieplnej na co najmniej trzech różnych poziomach według rzeczywistej temperatury powietrza w pomieszczeniu i pożądanej temperatury powietrza w pomieszczeniu za pomocą czujników temperatury i interfejsu, który nie musi być częścią produktu;
59)
"odchylenie regulacji od wartości zadanej" (CSD) oznacza różnicę między średnią temperaturą pomieszczenia zmierzoną w danym okresie a zadaną wartością temperatury pomieszczenia;
60)
"część zamienna" oznacza odrębną część, która może zastąpić część pełniącą taką samą lub podobną funkcję w produkcie;
61)
"profesjonalny serwis naprawczy" oznacza podmiot gospodarczy lub przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie naprawy i profesjonalnej konserwacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń;
62)
"gwarancja" oznacza każde zobowiązanie sprzedawcy lub producenta wobec konsumenta do zwrotu zapłaconej ceny albo wymiany, naprawy miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń lub zajęcia się nimi w inny sposób, jeśli nie są one zgodne ze specyfikacjami określonymi w oświadczeniu gwarancyjnym lub w stosownej reklamie.

ZAŁĄCZNIK  II

Wymogi dotyczące ekoprojektu, o których mowa w art. 3

1.
WYMOGI DOTYCZĄCE SEZONOWEJ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ
1)
Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń muszą spełniać następujące wymogi:
a)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z otwartą komorą spalania i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń otwarte na przewód kominowy nie może być niższa niż 40,3 %;
b)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania i otwartym spalaniem nie może być niższa niż 63,6 %;
c)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń ze zrównoważoną emisją spalin nie może być niższa niż 63,6 %;
d)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne przenośne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń nie może być niższa niż 44,7 %;
e)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne nieprzenośne ogrzewacze pomieszczeń o nominalnej mocy cieplnej powyżej 250 W, z wyjątkiem grzejników na ręczniki, nie może być niższa niż 47,5 %;
f)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne nieprzenośne ogrzewacze pomieszczeń o nominalnej mocy cieplnej równej lub niższej niż 250 W, z wyjątkiem grzejników na ręczniki, nie może być niższa niż 43,1 %;
g)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne akumulacyjne ogrzewacze pomieszczeń nie może być niższa niż 47,3 %;
h)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne podłogowe ogrzewacze pomieszczeń nie może być niższa niż 47,5 %;
i)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1,2 kW, z wyjątkiem elektrycznych przenośnych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym, nie może być niższa niż 46,8 %;
j)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym o nominalnej mocy cieplnej równej lub niższej niż 1,2 kW, z wyjątkiem elektrycznych przenośnych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym, nie może być niższa niż 40,5 %;
k)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez elektryczne przenośne promienniki ciepła z widocznym elementem grzejnym nie może być niższa niż 39,5 %;
l)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez ceramiczne promienniki podczerwieni nie może być niższa niż 90,0 %;
m)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez rurowe promienniki podczerwieni nie może być niższa niż 80,0 %.
n)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez grzejniki na ręczniki o nominalnej mocy cieplnej powyżej 250 W nie może być niższa niż 46,0 %;
o)
sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń przez grzejniki na ręczniki o nominalnej mocy cieplnej powyżej 60 W i równej lub niższej niż 250 W nie może być niższa niż 42,1 %;
2)
Elektryczne akumulacyjne ogrzewacze pomieszczeń muszą być wyposażone w elektroniczny regulator doprowadzania ciepła z pomiarem temperatury w pomieszczeniu lub na zewnątrz oraz moc cieplną regulowaną wentylatorem.
3)
Grzejniki na ręczniki o nominalnej mocy cieplnej równej lub niższej niż 60 W mogą pracować wyłącznie z ograniczeniem czasu pracy z maksymalnym ustawionym czasem nie dłuższym niż 6 godzin.
4)
Elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń wprowadzane do obrotu bez regulatora nie mogą dostarczać mocy cieplnej bez regulacji.
2.
WYMOGI DOTYCZĄCE EMISJI

Emisje tlenków azotu (NOx) z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe lub gazowe nie mogą przekraczać następujących wartości na podstawie GCV:

1)
emisje NOx z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z otwartą komorą spalania, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń otwartych na przewód kominowy, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania i otwartym spalaniem, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń ze zrównoważoną emisją spalin i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z emisją spalin do pomieszczenia nie przekraczają 120 mg/kWhinput;
2)
emisje NOx z ceramicznych promienników podczerwieni i rurowych promienników podczerwieni nie przekraczają 180 mg/kWhinput.
3.
WYMOGI DOTYCZĄCE TRYBÓW NISKIEGO POBORU MOCY

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z regulatorem oraz oddzielne powiązane regulatory muszą spełniać następujące wymogi:

1)
mają tryb wyłączenia, tryb czuwania lub oba te tryby. Zużycie energii w trybie wyłączenia (Po) nie może przekraczać 0,50 W, a zużycie energii w trybie czuwania (Psm) nie może przekraczać 0,50 W; od 9 maja 2027 r. zużycie energii w trybie wyłączenia nie może przekraczać 0,30 W;
2)
jeżeli w ramach trybu czuwania wyświetlane są informacje lub status, zużycie energii w tym trybie nie może przekraczać 1,00 W;
3)
jeżeli w ramach trybu czuwania zapewnione jest połączenie z siecią i tryb czuwania przy podłączeniu do sieci zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 10 rozporządzenia (UE) 2023/826, zużycie energii w tym trybie (Pnsm) nie może przekraczać 2,00 W; jeżeli łączność między źródłem ciepła a regulatorem jest bezprzewodowa lub odbywa się za pośrednictwem nośnika energii elektrycznej, pobór mocy w tym trybie nie może przekraczać 3,00 W;
4)
jeżeli zapewniają tryb bezczynności, pobór mocy w trybie bezczynności (Pidle) nie może przekraczać średnio 1,00 W na godzinę, z wyjątkiem sytuacji, gdy tryb bezczynności zależy od sygnału wejściowego z połączenia sieciowego w celu automatycznego dostarczenia ciepła do pomieszczenia, w którym to przypadku pobór mocy nie może przekraczać średnio 3,00 W na godzinę.
4.
WYMOGI DOTYCZĄCE INFORMACJI O PRODUKCIE
1)
W instrukcjach obsługi dla instalatorów i użytkowników oraz na ogólne dostępnych stronach internetowych producentów, ich upoważnionych przedstawicieli i importerów umieszczane są następujące informacje:
a)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe lub miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe, w tym miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z emisją spalin do pomieszczenia oraz z wyłączeniem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych informacje określone w tabeli 1 lub, w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora, w tabeli 2 niniejszego załącznika, w tym parametry techniczne zmierzone i obliczone zgodnie z załącznikiem III, oraz przedstawiające istotne dane wskazane w tych tabelach;
b)
w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń informacje określone w tabeli 3 lub, w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora, w tabeli 4 niniejszego załącznika, w tym parametry techniczne zmierzone i obliczone zgodnie z załącznikiem III, oraz przedstawiające istotne dane wskazane w tych tabelach;
c)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do użytku domowego wprowadzanych do obrotu bez regulatora tabelę 7 w formie przedstawionej w niniejszym załączniku i bez żadnych zmian;
d)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych informacje określone w tabeli 5 niniejszego załącznika, w tym parametry techniczne zmierzone i obliczone zgodnie z załącznikiem III, przedstawiające istotne dane wskazane w tej tabeli;
e)
wszelkie szczególne środki ostrożności, jakie należy stosować podczas montażu, instalacji lub konserwacji miejscowego ogrzewacza pomieszczeń;
f)
istotne informacje dotyczące demontażu, recyklingu lub unieszkodliwiania pod koniec przydatności do użycia;
g)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora informacje określone w tabelach 2 i 4 należy sporządzić w odniesieniu do co najmniej jednej kombinacji funkcji miejscowego ogrzewacza pomieszczeń i regulacji, które sprawiają, że produkt jest zgodny z niniejszym rozporządzeniem;
h)
w przypadku oddzielnych powiązanych regulatorów tabelę 7 w formie przedstawionej w niniejszym załączniku i bez żadnych zmian oraz informacje określone w tabeli 6.
2)
W instrukcji obsługi dla instalatorów i użytkowników, na ogólnie dostępnych stronach internetowych producentów, ich upoważnionych przedstawicieli i importerów i na opakowaniu produktu umieszcza się dobrze widoczne i czytelne informacje o produkcie w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników w państwie członkowskim, w którym produkt wprowadzony jest do obrotu:
a)
w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora:

"Ten produkt jest [wstawić kategorię produktu zgodnie z pkt 1 ppkt 1 niniejszego załącznika] i aby spełniał obowiązkowe wymogi dotyczące ekoprojektu określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2024/1103, musi zostać wyposażony w regulator zapewniający co najmniej następujące funkcje regulacji:

[wykaz kodów funkcji regulacji w formacie zgodnym z tabelą 7. Jeżeli istnieje kilka kombinacji funkcji regulacji, każdą kombinację należy umieścić w innym wierszu. Format kodu jest następujący: TC (f1/f2/f3/f4/f5/f6/f7/f8), gdzie TC jest kodem funkcji F(2), a f1-f8 to kody odpowiedniej funkcji F(3), jeżeli funkcja ta jest obecna, lub »0«]";

b)
wyłącznie w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z emisją spalin do pomieszczenia i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń otwartych na przewód kominowy:

"Ten produkt nie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania";

(i)
w przypadku instrukcji dla użytkowników zdanie to znajduje się na stronie tytułowej;
(ii)
na ogólnie dostępnych stronach internetowych producentów zdanie to jest umieszczone razem z opisem produktu;
(iii)
w przypadku opakowania produktu zdanie to jest wyeksponowane w dobrze widocznym miejscu;
c)
w przypadku elektrycznych przenośnych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i elektrycznych przenośnych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym:

"Ten produkt jest odpowiedni tylko do sporadycznego użytku lub do stosowania w dobrze izolowanych pomieszczeniach";

(i)
w przypadku instrukcji dla użytkowników zdanie to znajduje się na stronie tytułowej;
(ii)
na ogólnie dostępnych stronach internetowych producentów zdanie to jest umieszczone razem z opisem produktu;
(iii)
w przypadku opakowania produktu zdanie to jest wyeksponowane w dobrze widocznym miejscu;
3)
W przypadku oddzielnych powiązanych regulatorów w instrukcjach obsługi dla instalatorów i użytkowników, na ogólnie dostępnych stronach internetowych producentów, ich upoważnionych przedstawicieli i importerów i na opakowaniu produktu umieszcza się dobrze widoczne i czytelne informacje o produkcie w języku łatwo zrozumiałym dla użytkowników w państwie członkowskim, w którym produkt wprowadzony jest do obrotu:

"Ten regulator ma następujące funkcje regulacji":

[wykaz kodów funkcji regulacji w formacie zgodnym z tabelą 7. Format kodu jest następujący: TC (f1/f2/f3/f4/f5/f6/ f7/f8), gdzie TC jest kodem funkcji F(2), a f1-f8 to kody odpowiedniej funkcji F(3), jeżeli funkcja ta jest obecna, lub "0"].

4)
W instrukcjach obsługi dla instalatorów i użytkowników, na ogólnie dostępnych stronach internetowych producentów, ich upoważnionych przedstawicieli i importerów i na opakowaniu produktu mogą znajdować się dodatkowe informacje na temat parametrów produktu, które mogą być przydatne dla instalatorów i użytkowników, w tym informacje na temat kompatybilności ogrzewaczy i regulatorów w celu spełnienia wymogów określonych w pkt 1 i 3 niniejszego załącznika.
5.
WYMOGI DOTYCZĄCE ZASOBOOSZCZĘDNOŚCI
1)
Dostępność części zamiennych:
a)
w przypadku wszystkich modeli, których egzemplarze są wprowadzane do obrotu od 1 lipca 2025 r., producenci lub importerzy elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń lub ich upoważnieni przedstawiciele udostępniają profesjonalnym serwisom naprawczym przynajmniej następujące części zamienne:
(i)
w przypadku elektrycznych przenośnych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i elektrycznych przenośnych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym:
regulator;
termostat temperatury otoczenia (tylko w przypadku elektrycznych przenośnych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń);
silnik do ogrzewaczy wyposażonych w wentylator (tylko w przypadku elektrycznych przenośnych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń);
płytki obwodów drukowanych;
wyświetlacz lub wskaźniki statusu;
wirniki;
czujniki regulatora;
przyciski i przełączniki;
czujniki zdalnego sterowania;
(ii)
w przypadku elektrycznych nieprzenośnych ogrzewaczy pomieszczeń, grzejników na ręczniki i elektrycznych podłogowych ogrzewaczy pomieszczeń:
regulator;
termostat temperatury otoczenia;
czujnik podłogowy (tylko w przypadku elektrycznych podłogowych ogrzewaczy pomieszczeń);
zestaw do naprawy przewodów grzejnych (tylko w przypadku elektrycznych podłogowych ogrzewaczy pomieszczeń);
wsporniki mocujące, w razie potrzeby;
płytki obwodów drukowanych;
wyświetlacz lub wskaźniki statusu;
wirniki;
czujniki regulatora;
przyciski i przełączniki;
czujniki zdalnego sterowania;
(iii)
w przypadku elektrycznych akumulacyjnych ogrzewaczy pomieszczeń:
elementy grzejne;
regulator;
wyłączniki bezpieczeństwa;
kable przyłączeniowe;
obudowy części mechanicznych;
wsporniki mocujące;
wentylatory i wirniki;
płytki obwodów drukowanych;
wyświetlacz lub wskaźniki statusu;
czujniki regulatora;
przyciski i przełączniki;
czujniki zdalnego sterowania;
(iv)
w przypadku elektrycznych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym, z wyjątkiem elektrycznych przenośnych promienników ciepła z widocznym elementem grzejnym:
regulator;
elementy grzejne;
kable przyłączeniowe;
wsporniki mocujące;
płytki obwodów drukowanych;
wyświetlacz lub wskaźniki statusu;
wirniki;
czujniki regulatora;
przyciski i przełączniki;
czujniki zdalnego sterowania;
b)
dostępność części zamiennych, o których mowa w lit. a), należy zapewnić przez minimalny okres rozpoczynający się najpóźniej 1 lipca 2025 r. lub dwa lata po wprowadzeniu do obrotu pierwszego egzemplarza danego modelu, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza, i kończący się co najmniej 10 lat po wprowadzeniu do obrotu ostatniego egzemplarza danego modelu. W tym celu wykaz części zamiennych oraz procedura ich zamawiana są powszechnie dostępne na ogólnodostępnej stronie internetowej producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela, przynajmniej przez minimalny okres wskazany powyżej;
c)
w przypadku wszystkich modeli, których egzemplarze są wprowadzane do obrotu od 1 lipca 2025 r., producenci lub importerzy miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń lub ich upoważnieni przedstawiciele udostępniają profesjonalnym serwisom naprawczym i użytkownikom przynajmniej następujące części zamienne:
zdalne sterowanie;
d)
dostępność części zamiennych, o których mowa w lit. c), należy zapewnić przez minimalny okres rozpoczynający się z chwilą wprowadzenia do obrotu tego egzemplarza i kończący się co najmniej 10 lat po wprowadzeniu do obrotu ostatniego egzemplarza danego modelu. W tym celu wykaz części zamiennych, procedura ich zamawiana oraz informacje dotyczące naprawy i konserwacji są powszechnie dostępne na ogólnodostępnej stronie internetowej producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela, przynajmniej przez minimalny okres wskazany powyżej;
e)
producenci lub importerzy miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń lub ich upoważnieni przedstawiciele zapewniają, aby części zamienne wymienione w lit. a) i c) można było wymienić przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi i bez powodowania trwałych uszkodzeń miejscowego ogrzewacza pomieszczeń;
f)
w okresach, o których mowa w lit. b) i d), producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele podają na ogólnodostępnej stronie internetowej producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela orientacyjne ceny przed opodatkowaniem, co najmniej w euro, części zamiennych wymienionych w lit. a) i c), w tym orientacyjną cenę przed opodatkowaniem elementów złącznych i narzędzi, jeżeli są one dostarczane wraz z częścią zamienną;
g)
producenci lub importerzy miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z oprogramowaniem lub ich upoważnieni przedstawiciele udostępniają aktualizacje oprogramowania komputerowego i oprogramowania układowego przez co najmniej 10 lat od momentu wprowadzenia produktu do obrotu, przy czym aktualizacje te są udostępniane bezpłatnie.
2)
Maksymalny czas dostawy części zamiennych:

w trakcie okresu dostępności części zamiennych producent, importer lub upoważniony przedstawiciel zapewniają dostawę części zamiennych w terminie 10 dni roboczych od otrzymania zamówienia.

3)
Dostęp do informacji dotyczących napraw i konserwacji:

W trakcie okresu, o którym mowa w pkt 1 lit. b), producent, importer lub upoważniony przedstawiciel udostępnia profesjonalnym serwisom naprawczym informacje dotyczące naprawy i konserwacji na następujących warunkach:

a)
na stronie internetowej producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela należy podać proces dla profesjonalnych serwisów naprawczych w celu wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie dostępu do informacji; w celu zaakceptowania takiego wniosku producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele mogą jedynie zażądać od profesjonalnego serwisu naprawczego wykazania, że:
(i)
profesjonalny serwis naprawczy ma kompetencje techniczne w zakresie naprawy miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i spełnia wymogi stosownych przepisów dotyczących serwisów miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń w państwach członkowskich, w których prowadzi działalność. Odniesienie do urzędowego systemu rejestracji profesjonalnego serwisu naprawczego, jeżeli taki system istnieje w danym państwie członkowskim, uznaje się za dowód zgodności z niniejszym punktem;
(ii)
profesjonalny serwis naprawczy posiada ubezpieczenie obejmujące odpowiedzialność z tytułu prowadzonej działalności, niezależnie od tego, czy jest to wymagane przez państwo członkowskie;
b)
producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele przyjmują lub odrzucają rejestrację w ciągu pięciu dni roboczych od daty złożenia wniosku;
c)
producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele mogą żądać opłat w uzasadnionej i proporcjonalnej wysokości za dostęp do informacji dotyczących napraw i konserwacji lub za regularne aktualizacje. Opłata jest w uzasadnionej wysokości, jeśli nie utrudnia dostępu poprzez brak uwzględnienia zakresu, w jakim profesjonalny serwis naprawczy wykorzystuje te informacje;
d)
po zarejestrowaniu profesjonalny serwis naprawczy uzyskuje w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku dostęp do żądanych informacji dotyczących napraw i konserwacji. W stosownych przypadkach mogą zostać dostarczone informacje dotyczące równoważnego modelu miejscowego ogrzewacza pomieszczeń lub modelu miejscowego ogrzewacza pomieszczeń z tej samej rodziny produktów;
e)
informacje dotyczące napraw i konserwacji obejmują:
(i)
jednoznaczną identyfikację miejscowego ogrzewacza pomieszczeń;
(ii)
schemat demontażu lub rysunek złożeniowy;
(iii)
dokumentację techniczną instrukcji naprawy;
(iv)
wykaz sprzętu niezbędnego do naprawy i prób;
(v)
informacje dotyczące komponentu i diagnostyki (takie jak minimalne i maksymalne teoretyczne wartości pomiarów);
(vi)
schematy przewodów i połączeń elektrycznych;
(vii)
diagnostyczne kody błędów i usterek (w tym, w stosownych przypadkach, kody własne producenta);
(viii)
instrukcje instalacji odpowiedniego oprogramowania komputerowego i oprogramowania układowego, w tym oprogramowania służącego do resetowania;
(ix)
informacje dotyczące sposobu dostępu do rekordów danych dotyczących zgłoszonych awarii odnoszących się do miejscowego ogrzewacza pomieszczeń (w stosownych przypadkach); oraz
(x)
schematy płytek elektronicznych;
f)
z wyłączeniem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa gazowe i ciekłe, bez uszczerbku dla praw własności intelektualnej, strony trzecie mogą wykorzystywać i publikować niezmienione informacje dotyczące naprawy i konserwacji, pierwotnie opublikowane przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela i uwzględnione w lit. e), gdy producent, importer lub upoważniony przedstawiciel zaprzestanie udostępniania tych informacji po zakończeniu okresu dostępu do informacji dotyczących naprawy i konserwacji.
4)
Wymogi dotyczące rozebrania na części w celu odzyskania i recyklingu materiałów przy jednoczesnym uniknięciu zanieczyszczeń:
a)
producenci, importerzy lub upoważnieni przedstawiciele zapewniają, aby miejscowe ogrzewacze pomieszczeń były zaprojektowane w taki sposób, aby materiały i komponenty, o których mowa w załączniku VII do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE 12 , można było usunąć z urządzenia przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi;
b)
producenci, importerzy i upoważnieni przedstawiciele muszą wypełniać obowiązki określone w art. 15 ust. 1 dyrektywy 2012/19/UE.
6.
DOKUMENTACJA TECHNICZNA
1)
Dokumentacja techniczna miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do celów oceny zgodności na podstawie art. 4 i procedury weryfikacji określonej w załączniku V zawiera następujące elementy:
a)
deklarowane wartości wszystkich parametrów określonych w tabelach 1-5; w tym celu można wykorzystać ten sam układ tabel 1-5;
b)
wykaz wszystkich modeli równoważnych, o ile dotyczy;
c)
w stosownych przypadkach wszystkie inne elementy wskazane w art. 4.
2)
W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora informacje określone w tabelach 2 i 4 należy sporządzić w odniesieniu do kombinacji funkcji miejscowego ogrzewacza pomieszczeń i regulacji zgodnie z pkt 4 ppkt 1 lit. g).
3)
Dokumentacja techniczna oddzielnych powiązanych regulatorów do celów oceny zgodności na podstawie art. 4 i procedury weryfikacji określonej w załączniku V zawiera następujące elementy:
a)
deklarowane wartości wszystkich parametrów określonych w tabeli 6; w tym celu można wykorzystać ten sam układ tabeli 6;
b)
wykaz wszystkich modeli równoważnych, o ile dotyczy;
c)
w stosownych przypadkach wszystkie inne elementy wskazane w art. 4.

Tabela 1: Wymogi w zakresie informacji dotyczące miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa gazowe/ciekłe

grafika

Tabela 2: Wymogi dotyczące informacji w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe lub ciekłe wprowadzanych do obrotu bez regulatora

grafika

Tabela 3: Wymogi w zakresie informacji dotyczące elektrycznych miejscowych ogrzewaczy

grafika

Tabela 4: Wymogi dotyczące informacji w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora

grafika

Tabela 5: Wymogi w zakresie informacji dotyczące miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych

grafika

Tabela 6: Wymogi dotyczące informacji w przypadku oddzielnych powiązanych regulatorów:

grafika

Tabela 7: Kody funkcji regulacji

Kod regulatora temperatury (TC) Funkcje regulacji
fi f2 f3 f4 f5 f6 f7 f8
Rodzaj regulatora temperatury jednostopniowy, bez regulacji temperatury NC
co najmniej dwa ręczne stopnie bez regulacji temperatury TX
mechaniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatu TM
elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu TE
elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu ze sterownikiem dobowym TD
elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu ze sterownikiem tygodniowym TW
Funkcje regulacji wykrywanie obecności 1
wykrywanie otwartego okna 2
opcja regulacji na odległość 3
adaptacyjna regulacja startu 4
ograniczenie czasu pracy 5
czujnik ciepła promieniowania 6
funkcja samouczenia się 7
precyzja regulacji przy CA <2 kelwinów i CSD <2 kelwinów 8

ZAŁĄCZNIK  III  13  

Metody pomiaru i obliczenia, o których mowa w art. 3

Pomiarów do celów zgodności i weryfikacji zgodności z wymogami niniejszego rozporządzenia dokonuje się z zastosowaniem zharmonizowanych norm, których numery referencyjne zostały w tym celu opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, lub przy użyciu innych wiarygodnych, dokładnych i odtwarzalnych metod uwzględniających powszechnie uznane najnowsze metody.

1. WARUNKI OGÓLNE POMIARÓW I OBLICZEŃ

1) Wartości deklarowane dla sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń zaokrągla się do jednego miejsca po przecinku.

2) W przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wartości deklarowane dla nominalnej mocy cieplnej zaokrągla się do trzech miejsc po przecinku. W przypadku wszystkich innych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wartości deklarowane dla nominalnej mocy cieplnej zaokrągla się do jednego miejsca po przecinku.

3) Wartości deklarowane dla emisji zaokrągla się do najbliższej liczby całkowitej.

4) W przypadku gdy parametr jest zgłaszany na podstawie art. 4, jego wartość deklarowana jest wykorzystywana przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela do obliczeń przedstawionych w niniejszym załączniku.

5) W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe i ciekłe, z wyjątkiem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych, pomiaru temperatury gazów spalinowych i temperatury powietrza do spalania dokonuje się na podstawie minimalnej całkowitej długości rury kanału spalinowego podanej przez producenta w instrukcji instalacji, przy czym nie może ona przekraczać 1,5 metra (suma długości rury w pionie i poziomie). W przypadku braku deklaracji pomiaru dokonuje się, przyjmując całkowitą długość rury wynoszącą 1,5 m.

6) W przypadku oddzielnych powiązanych regulatorów sprawdza się prawidłowe działanie funkcji regulacji.

2. WARUNKI OGÓLNE DOTYCZĄCE SEZONOWEJ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ

1) Sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń (ηS) oblicza się jako sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym (ηS,on) skorygowaną o czynniki uwzględniające regulację mocy cieplnej, zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne i zużycie energii przez stały płomień pilotujący;

2) W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, które są wprowadzane do obrotu wraz z regulatorem, sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń mierzy się i oblicza z uwzględnieniem regulatora znajdującego się w opakowaniu.

3) W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń wprowadzanych do obrotu bez regulatora sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń mierzy się i oblicza w odniesieniu do poszczególnych kombinacji funkcji miejscowego ogrzewacza pomieszczeń i regulacji wskazanych przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela zgodnie z pkt 4 ppkt 2 lit. a) załącznika II.

3. OGÓLNE WARUNKI DOTYCZĄCE EMISJI

W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe i ciekłe emisje tlenków azotu (NOx) oblicza się jako sumę zmierzonego tlenku azotu i dwutlenku azotu i wyraża się jako dwutlenek azotu. Pomiar emisji tlenków azotu musi odbywać się równolegle z pomiarem efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń.

Na potrzeby deklaracji i weryfikacji mają zastosowanie emisje przy pełnym obciążeniu NOx(max).

4. WARUNKI SZCZEGÓLNE DOTYCZĄCE SEZONOWEJ EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ

1) Sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń definiuje się jako:

a) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe, z wyjątkiem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

gdzie:

- ns oznacza sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń wyrażoną w %;

- ns,on oznacza sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym wyrażoną w %;

b) w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń

gdzie:

- ns oznacza sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń wyrażoną w %;

- ns,on oznacza sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym wyrażoną w %;

- CC oznacza współczynnik konwersji;

c) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych

gdzie:

- ns oznacza sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń wyrażoną w %;

- ns,on oznacza sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym wyrażoną w %;

- F(1) oznacza, wyrażany w %, współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na skorygowane czynniki związane z opcjami mocy cieplnej;

- F(4) oznacza, wyrażany w %, współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne,

- F(5) oznacza, wyrażany w %, współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na zużycie energii przez stały płomień pilotujący;

2) Sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń w trybie aktywnym (ns;on) oblicza się w następujący sposób:

a) w przypadku wszystkich miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń z wyjątkiem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

gdzie:

- nth,nom oznacza sprawność użytkową przy nominalnej mocy cieplnej, wyrażaną w %;

- w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń nth;nom = 1oo%;

- w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe nth,nom oznacza sprawność użytkową przy nominalnej mocy cieplnej, na podstawie NCV;

- F(2) oznacza współczynnik korekcji uwzględniający zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na skorygowane czynniki związane z regulacją temperatury w pomieszczeniu w celu uzyskania komfortu cieplnego, których wartości wykluczają się wzajemnie i nie mogą być do siebie dodawane,

- F(3) oznacza współczynnik korekcji uwzględniający zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na skorygowane czynniki związane z regulacją temperatury w pomieszczeniu w celu uzyskania komfortu cieplnego, których wartości mogą być do siebie dodawane,

- F(4) oznacza współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne,

- F(5) oznacza współczynnik korekcji uwzględniający zmniejszenie sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń ze względu na zużycie energii przez stały płomień pilotujący;

b) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

gdzie:

- ns,th oznacza ważoną sprawność cieplną wyrażaną w %,

- nS,RF oznacza efektywność emisyjną wyrażaną w %;

(i) ważoną sprawność cieplną (ns,th) oblicza się w następujący sposób:

- w przypadku ceramicznych promienników podczerwieni ns,th wynosi 85,6 %.

- w przypadku rurowych promienników podczerwieni:

gdzie:

- nth,nom oznacza sprawność cieplną przy nominalnej mocy cieplnej, wyrażaną w % na podstawie GCV;

- nthmin oznacza sprawność cieplną przy minimalnej mocy cieplnej, wyrażaną w % na podstawie GCV;

- Fenv oznacza straty przez osłonę źródła ciepła, wyrażane w %;

jeżeli producent określił, że źródło ciepła rurowego promiennika podczerwieni należy zainstalować w pomieszczeniu, które ma być ogrzewane, straty przez osłonę wynoszą 0 (zero);

jeżeli producent określił, że źródło ciepła rurowego promiennika podczerwieni należy zainstalować poza ogrzewanym obszarem, współczynnik strat przez osłonę zależy od współczynnika przepuszczania osłony źródła ciepła zgodnie z tabelą 8;

Tabela 8: Współczynnik strat termicznych przez osłonę źródła ciepła

Współczynnik przepuszczania osłony (U) Fenv
U ≤ ,5 2,2%
0,5 < U ≤ 1,0 2,4%
1,0 < U ≤ 1,4 3,2%
1,4 < U ≤ 2,0 3,6%
U>2,0 6,0%

(ii) efektywność emisyjną (η S,RF ) oblicza się w następujący sposób:

gdzie RFs oznacza współczynnik promieniowania miejscowego ogrzewacza pomieszczeń do zastosowań komercyjnych, wyrażany w %;

w przypadku wszystkich miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych z wyjątkiem systemów promienników rurowych:

gdzie:

- RFnom oznacza współczynnik promieniowania przy nominalnej mocy cieplnej, wyrażany w %;

- RFmin oznacza współczynnik promieniowania przy minimalnej mocy cieplnej, wyrażany w %;

w przypadku systemów promienników rurowych:

gdzie:

- RFnom,i oznacza współczynnik promieniowania na segment systemu promiennika rurowego przy nominalnej mocy cieplnej, wyrażany w %;

- RFmin,i oznacza współczynnik promieniowania na segment systemu promiennika rurowego przy minimalnej mocy cieplnej, wyrażany w %;

- Pheater,i oznacza moc cieplną na segment systemu promiennika rurowego, wyrażaną w kW na podstawie GCV;

- Psystem oznacza moc cieplną na cały system rurowego promiennika podczerwieni, wyrażaną w kW na podstawie GCV;

powyższe równanie ma zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy konstrukcja palnika, rur i reflektorów segmentu stosowanego w systemie promiennika rurowego jest identyczna z pojedynczym rurowym promiennikiem podczerwieni, a ustawienia, które określają wydajność segmentu systemu promiennika rurowego, są identyczne z ustawieniami pojedynczego rurowego promiennika podczerwieni;

3) współczynnik korygujący F(1) oblicza się w następujący sposób:

Tabela 9: Współczynnik korekcji F(1) dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych

Typ regulacji mocy cieplnej produktu: F(1) [%] O następujących granicach:
jednostopniowy F (1) = 5
dwustopniowy 2,5 % ≤ F (1) ≤ 5,0 %
modulujący 0 % ≤ F (1) ≤ 5,0 %

4) współczynnik korekcji F(2) jest równy jednemu ze współczynników podanych w tabeli 10, w zależności od funkcji regulacji. Można wybrać tylko jedną wartość; funkcje wymienione w tabeli 10 muszą być aktywowane i działać z chwilą wprowadzenia urządzenia do obrotu lub oddania go do użytku i z chwilą wstępnej konfiguracji oraz po przestawieniu urządzenia na domyślne ustawienia fabryczne;

Tabela 10: Współczynnik korekcji F(2)

Jeżeli produkt jest wprowadzany do obrotu i wyposażony w (może wystąpić tylko jedna opcja): F(2)
elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa gazowe i ciekłe
przenośne nieprze- nośne akumulacyjne podłogowe z widocznym elementem grzejnym Grzejniki na ręczniki
jednostopniowa moc cieplna bez regulacji temperatury w pomieszczeniu 0 0 0 0 0 0 0
co najmniej dwa ręczne stopnie bez regulacji temperatury 0,025 0 0 0 0,050 0,030 0,025
mechaniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatu 0,100 0,025 0,025 0,025 0,025 0,030 0,050
elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu 0,160 0,050 0,050 0,050 0,080 0,030 0,100
elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu i sterownik dobowy 0,170 0,095 0,095 0,095 0,100 0,095 0,125
elektroniczna regulacja temperatury w pomieszczeniu i sterownik tygodniowy 0,190 0,150 0,150 0,150 0,120 0,150 0,150

5) współczynnik korekcji F(3) oblicza się jako sumę wartości zgodnie z tabelą 11, w zależności od funkcji regulacji; funkcje wymienione w tabeli 11 muszą być aktywowane i działać z chwilą wprowadzenia urządzenia do obrotu lub oddania go do użytku i z chwilą wstępnej konfiguracji oraz po przestawieniu urządzenia na domyślne ustawienia fabryczne;

Tabela 11: Współczynnik korekcji F(3)

Jeżeli produkt jest wprowadzany do obrotu i wyposażony w (może wystąpić kilka opcji): F(3)
elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa gazowe i ciekłe
przenośne nieprze- nośne akumulacyjne podłogowe z widocznym elementem grzejnym Grzejniki na ręczniki
regulacja temperatury w pomieszczeniu z wykrywaniem obecności 0,005 0 0 0 0,040 0 0,025
regulacja temperatury w pomieszczeniu z wykrywaniem otwartego okna 0,005 0,020 0,020 0,020 0,020 0,020 0,025
opcja regulacji na odległość 0 0,020 0,020 0,020 0 0 0,025
adaptacyjna regulacja startu 0,005 0,020 0,020 0,020 0 0,020 0
ograniczenie czasu pracy 0,005 0 0 0 0,020 0,020 0
Jeżeli produkt jest wprowadzany do obrotu i wyposażony w (może wystąpić kilka opcji): F(3)
elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa gazowe i ciekłe
przenośne nieprze- nośne akumulacyjne podłogowe z widocznym elementem grzejnym Grzejniki na ręczniki
czujnik ciepła promieniowania 0 0 0 0 0,040 0 0
funkcja samouczenia się 0 0,020 0,020 0,020 0,010 0,020 0,0125
precyzja regulacji przy CA <2 kelwinów i CSD <2 kelwinów 0,020 0,020 0,020 0,020 0 0,020 0,0125

6) współczynnik korygujący F(4) oblicza się w następujący sposób:

a) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe i ciekłe, z wyjątkiem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

gdzie:

- elmax oznacza zużycie energii elektrycznej przy nominalnej mocy cieplnej, wyrażane w kW;

- elmin oznacza zużycie energii elektrycznej przy minimalnej mocy cieplnej, wyrażane w kW. Jeżeli produkt nie zawiera opcji minimalnej mocy cieplnej, stosuje się wartość dla zużycia energii elektrycznej przy nominalnej mocy cieplnej;

- Pnom oznacza nominalną moc cieplną produktu, wyrażoną w kW;

b) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

c) w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń F(4) = 1;

7) współczynnik korygujący F(5) oblicza się w następujący sposób:

a) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe lub ciekłe, z wyjątkiem miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

gdzie:

- Ppilot oznacza zużycie energii przez płomień pilotujący, wyrażane w kW;

- Pnom oznacza nominalną moc cieplną produktu, wyrażoną w kW;

b) w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych:

gdzie:

- Ppilot oznacza zużycie energii przez płomień pilotujący, wyrażane w kW;

- Pnom oznacza nominalną moc cieplną produktu, wyrażoną w kW;

jeżeli produkt nie ma stałego płomienia pilotującego, P wynosi 0 (zero);

c) w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń F(5) = 1.

5. TRYBY NISKIEGO POBORU MOCY

1) Dokonuje się pomiaru poboru mocy w trybie wyłączenia (Po), trybie czuwania (Psm) oraz, w stosownych przypadkach, trybie bezczynności (Pidle) i trybie czuwania przy podłączeniu do sieci (Pnsm), którą wyraża się w W i zaokrągla do dwóch miejsc po przecinku.

W trakcie pomiarów poboru mocy w trybach niskiego poboru mocy sprawdza się i rejestruje następujące funkcje:

a) wyświetlanie informacji lub jego brak,

b) aktywacja połączenia z siecią lub jej brak.

Jeżeli w ramach trybu czuwania wyświetlane są informacje lub status, funkcja ta musi być również dostępna, gdy dostępny jest tryb czuwania przy podłączeniu do sieci.

2) W przypadku oddzielnych powiązanych regulatorów pomiaru poboru mocy w trybach niskiego poboru mocy dokonuje się przy napięciu sieciowym. Jeżeli pobór mocy w trybach niskiego poboru mocy można zmierzyć tylko na poziomie napięcia stałego, wyniki tych pomiarów dla każdego trybu niskiego poboru mocy należy pomnożyć przez współczynnik 1,5, reprezentujący średnią konwersję prądu przemiennego na stały wynoszącą 67 %, aby uzyskać wartości zgodne z wymogami dotyczącymi trybów niskiego poboru mocy.

6. PRECYZJA REGULACJI (CA) I ODCHYLENIE REGULACJI OD WARTOŚCI ZADANEJ (CSD)

W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i oddzielnych powiązanych regulatorów CA i CSD mierzy się za każdym razem, gdy producent zadeklaruje wartości CA <2K i CSD <2K.

ZAŁĄCZNIK  IV

Metody przejściowe, o których mowa w art. 3

Miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo gazowe, z wyjątkiem ceramicznych promienników podczerwieni i rurowych promienników podczerwieni
Parametr Europejska organizacja normalizacyjna Odniesienie/Tytuł Uwagi
Bezpośrednia moc cieplna: CEN EN 613:2021 § 7.11

EN 1266:2002 § 7.12

EN 13278:2013 Niezależne gazowe ogrzewacze pomieszczeń z otwartym frontem komory spalania § 6.3.1, § 6.12, § 7.12 i § 7.3.1

EN 449:2002+A1:2007

Jest to moc cieplna uwalniana do pomieszczenia, w którym zainstalowano produkt.

Oblicza się ją za pomocą równania Bezpośrednia moc cieplna = Qn * n, gdzie Qn oznacza nominalne obciążenie cieplne, a n oznacza nominalną sprawność. Bezpośrednią moc cieplną oblicza się jako wartość opałową brutto.

Pośrednia moc cieplna: CEN W normach EN nie opisano pośredniejmocy cieplnej miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe.

Na potrzeby deklaracji i weryfikacji można wykorzystać zasady stosowane w normie EN 16510-1.

Sprawność użytkowa przy nominalnej i minimalnej mocy cieplnej: ηth,nom , ηth,min CEN EN 613:2021 § 7.11.2

EN 1266:2002 § 6.12 i § 7.12.2

EN 13278:2013 § 6.12 i § 7.12.2

Wartości nth.nom i nth.min w normie EN 613 należy obliczać jak n w warunkach mających zastosowanie do nominalnej i minimalnejmocy cieplnej, w stosownych przypadkach. W normach EN 1266 i EN 13278 nth.nom odpowiada n, jeśli zostało określone przy nominalnym poborze ciepła. nthmin odpowiada n, jeśli zostało określone przy minimalnym poborze ciepła.

Wszystkie wartości opierają się na wartości opałowej.

Nominalna moc cieplna, minimalna moc cieplna: Pnom, Pmin CEN EN 613:2021

EN 1266:2002 § 6.3.1, § 6.3.3, § 7.3.1, § 7.3.5, § 6.12 i § 7.12

EN 13278:2013 § 6.3.1, § 6.3.3, § 7.3.1, §

7.3.5, § 6.12 i § 7.12.2

EN 449:2002+A1:2007 § 5.15.1, §

5.15.2, § 6.15.1 i § 6.15.2

W normie EN 613 Pnom określa się jako Pnom = Qn * n z zastosowaniem do warunków mocy nominalnej. Odnośnie do Qn zob. §7.3.1. Pmin określa się jako Pmin = minimalna moc cieplna * n. Odnośnie do minimalnej mocy cieplnej zob. § 7.3.5.

W normach EN 1266, EN 13278:2013 i EN 449, Pnom określa się według wzoru Pnom = Qn nth,nom, a Pmin określa się według wzoru Pmin = Qm nth,min.

Wszystkie wartości opierają się na wartości opałowej.

Zużycie energii elektrycznej przy nominalnej mocy cieplnej, elmax CEN EN 15456:2008: § 5.1.3.1. elmax odpowiada wartości Paux 1Oo, mierzonej przy nominalnym obciążeniu.
Zużycie energii elektrycznej przy minimalnej mocy cieplnej: elmin CEN EN 15456:2008: § 5.1.3.2. elmin odpowiada wartości Paux 30, mierzonej przy stosownym częściowym obciążeniu.
Pobór mocy w trybie czuwania: elsm CEN EN 15456:2008: § 5.1.3.3. lub

EN 50564:2011 § 5.3

elsm odpowiada Paux sb w normie EN 15456 albo poborowi mocy w trybie czuwania określonemu w normie EN 50564.
Emisje tlenków azotu (NOx) CEN EN 613:2021 § 7.7.4

EN 1266:2002 § 7.7.4 i załącznik G

EN 13278:2013 § 7.7.4 i załącznik H Ogrzewacze z emisją spalin do pomieszczenia: EN 14829:2007 § 7.9.4

W normach EN 613, EN 1266 i EN 13278 określa się emisje NOx jako wartości ważone w warunkach pełnego/zmien- nego/minimalnego obciążenia.

W przypadku ogrzewaczy gazowych z emisją spalin do pomieszczenia należy uwzględnić metodę badania NOx według normy EN

14829:2007.

Zapotrzebowanie na energię stałego płomienia pilotującego: Ppilot CEN EN 1266:2002 § 7.3.4 W normach EN 613 i EN 13278 nie ma klauzuli z opisem sposobu obliczania obciążenia cieplnego palnika zapłonowego.
Precyzja regulacji i odchylenie regulacji od wartości zadanej: CA i CSD CEN W normach EN nie opisano precyzji regulacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe.

Na potrzeby deklaracji i weryfikacji można wykorzystać zasady stosowane w normie EN 15500-1.

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwo ciekłe

Parametr Europejska organizacja normalizacyjna Odniesienie/Tytuł Uwagi
Bezpośrednia moc cieplna: CEN EN 1:1998 § 6.6.2

EN 13842:2004: § 6.3.

Bezpośrednia moc cieplna to pojemność cieplna zgodnie z normą EN 1 § 6.6.2.

W normie EN 13842 bezpośrednią moc cieplną można obliczyć za pomocą następującego wzoru: Q0 * (1-qA).

Wszystkie wartości opierają się na wartości opałowej.

Pośrednia moc cieplna: CEN W normach EN nie opisano pośredniej mocy cieplnejmiejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe.

Na potrzeby deklaracji i weryfikacji można wykorzystać zasady stosowane w normie EN 16510-1.

Sprawność użytkowa przy nominalnej i minimalnej mocy cieplnej: ηth,nom, ηth,min CEN EN 1:1998 § 6.6.1.2

EN 13842:2004 § 6.5.6

Zgodnie z normą EN 1 n*,nom odpowiada n przy maksymalnym natężeniu przepływu oleju, a nth,min określa się jako n przy minimalnym natężeniu przepływu oleju.

Zgodnie z normą eN 13842 nth,nom oblicza się jako nth,nom = 1-qA, gdzie qA jest mierzone przy nominalnym obciążeniu cieplnym lub przy minimalnym obciążeniu cieplnym (w stosownych przypadkach). Wszystkie wartości opierają się na wartości opałowej.

Nominalna moc cieplna, minimalna moc cieplna: Pnom, Pmin CEN EN 1:1998/A1:2007 §

6.5.2.1

EN 13842:2004: § 6.3.

Zgodnie z normą EN 1 Pnom odpowiada P przy maksymalnym (nominalnym) i minimalnym natężeniu przepływu oleju.
Zgodnie z normą EN 13842 nominalną moc cieplną można obliczyć w następujący sposób: Q0 * (1-qA) dla warunków nominalnej i minimalnej mocy cieplnej.
Zużycie energii elektrycznej przy nominalnej mocy cieplnej, elmax CEN EN 15456:2008 § 5.1.3.1 elmax odpowiada wartości Paux 100 w normie EN 15456.
Zużycie energii elektrycznej przy minimalnej mocy cieplnej: elmin CEN EN 15456:2008, § 5.1.3.2 Odpowiada zapotrzebowaniu na energię pomocniczą Paux 30 w normie EN 15456.
Pobór mocy w trybie czuwania:

Psm

CEN EN 15456:2008, § 5.1.3.3 lub

EN 50564:2011§ 5.3

Odpowiada Paux sb w normie EN 15456 lub poborowi mocy w trybie czuwania określonemu w normie EN 50564.
Emisje tlenków azotu (NOx) CEN EN 1:1998/A1:2007 § 6.6.4

EN 13842 (załącznik C7)

Na potrzeby deklaracji i weryfikacji należy stosować metodę zgodnie z normą EN 1.
Zapotrzebowanie na energię stałego płomienia pilotującego: Ppilot CEN EN 1266:2002 § 7.3.4 Na potrzeby deklaracji i weryfikacji takiego zapotrzebowania na energię należy stosować metodę zgodnie z normą EN 1266:2002 § 7.3.4.
Precyzja regulacji i odchylenie regulacji od wartości zadanej: CA i CSD CEN W normach EN nie opisano precyzji regulacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe.

Na potrzeby deklaracji i weryfikacji można wykorzystać zasady stosowane w normie EN 15500-1.

Elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń

Parametr Europejska organizacja normalizacyjna Odniesienie/Tytuł Uwagi
Nominalna moc cieplna:

Pnom

CENELEC Dla elektrycznych ogrzewaczy przenośnych, elektrycznych ogrzewaczy nieprzenośnych i elektrycznych ogrzewaczy podłogowych: EN/IEC 60675:1995/A11:2019 Klauzula 16C

Dla elektrycznych ogrzewaczy akumulacyjnych: EN 60531:2000/A11:2019 § 9.3

Zgodnie z normą EN 60675:1995/A11:2019 w przypadku braku pośredniej mocy cieplnej maksymalna stała moc cieplna (klauzula 16A) będzie równa nominalnej mocy cieplnej.

Pnom odpowiada następującym stosownym normom:

IEC/EN 60335-1: Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkowania - Napięcie znamionowe: 250 V dla urządzeń jednofazowych, do 480 V dla pozostałych urządzeń, zwykle nieprzeznaczonych do użytku domowego

IEC/EN 60335-2-30: Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkownika - Wymagania szczegółowe dotyczące ogrzewaczy pomieszczeń

IEC/EN 60335-2-43: Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkowania - Część 2-43: Wymagania szczegółowe dotyczące suszarek do ubrań i grzejników na ręczniki

IEC/EN 60335-2-61: Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkownika - Wymagania szczegółowe dotyczące akumulacyjnych ogrzewaczy pomieszczeń

IEC/EN 60335-2-96: Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkowania - Wymagania szczegółowe dotyczące giętkich mat grzejnych do ogrzewania pomieszczeń

IEC/EN 60335-2-106: Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego - Bezpieczeństwo użytkownika - Wymagania szczegółowe dotyczące dywanów grzejnych i jednostek grzejnych do ogrzewania pomieszczeń.

IEC/EN 60531:1991: Elektryczne ogrzewacze akumulacyjne pomieszczeń - Metody badań cech funkcjonalnych

Maksymalna stała moc Cieplna: Pmax,c CENELEC Dla elektrycznych ogrzewaczy przenośnych, elektrycznych ogrzewaczy nieprzenośnych i elektrycznych ogrzewaczy podłogowych: EN/IEC 60675:1995/A11:2019 Klauzula 16A Pmax,c odpowiada mocy użytkowej w normie IEC 60675.
Pobór mocy w trybie czuwania: Psm CENELEC EN 50564:2011 § 5.3 Odpowiada poborowi mocy w trybie czuwania w normie EN 50564.
F(2) i F(3) CENELEC Dla elektrycznych ogrzewaczy przenośnych, elektrycznych ogrzewaczy nieprzenośnych i elektrycznych ogrzewaczy podłogowych: EN 60675:1995/A11:2019 § 17 W normie EN 60675 określono metody badania wszystkich funkcji regulacji odpowiadających F(2) i F(3), z wyjątkiem precyzji regulacji i funkcji samouczenia się.
Precyzja regulacji i odchylenie regulacji od wartości zadanej: CA i CSD CEN EN 15500-1:2017 § 5.4 i § 6.3

Ceramiczne i rurowe promienniki podczerwieni

Parametr Europejska organizacja normalizacyjna Odniesienie/Tytuł Uwagi
Sprawność użytkowa przy nominalnej i minimalnej mocy cieplnej: ηth,nomth,min CEN Rurowe promienniki podczerwieni z segmentami systemu promiennika rurowego innymi niż listwy: EN 416:2019 § 7.6.5

Rurowe promienniki podczerwieni, w których segmenty systemu promiennika rurowego są listwami: EN 17175:2019

Nominalna moc cieplna, minimalna moc cieplna: Pnom, Pmin CEN Ceramiczne promienniki podczerwieni: EN 419:2019 Rurowe promienniki podczerwieni z segmentami systemu promiennika rurowego innymi niż listwy: EN 416:2019

Rurowe promienniki podczerwieni, w których segmenty systemu promiennika rurowego są listwami: EN 17175:2019

W przypadku ceramicznych i rurowych promienników podczerwieni moc cieplną oblicza się w następujący sposób:

moc cieplna = obciążenie cieplne Qn * sprawność użytkowa przy nominalnej lub minimalnej mocy cieplnej.

Wszystkie wartości opierają się na cieple spalania paliwa.

Współczynnik straty przez osłonę:

Fenv

CEN EN 1886:2007 § 8.2.1 Fenv zależy od klasy T1-T5 określonej w normie EN 1886.
Współczynnik promieniowania (RF przy nominalnej lub minimalnej mocy cieplnej) RFnom i RFmin CEN Ceramiczne promienniki podczerwieni: EN 419:2019: § 7.6.3

Rurowe promienniki podczerwieni: EN 416:2019 § 7.5.3

Rurowe promienniki podczerwieni, w których segmenty systemu promiennika rurowego są listwami: EN 17175:2019

RF przy nominalnejmocy cieplnej odpowiada Rf w normie. RF przy minimalnej mocy cieplnej odpowiada Rf, ale mierzone przy minimalnej mocy cieplnej.

Rf opiera się na wartości opałowej.

Zużycie energii elektrycznej przy nominalnej mocy cieplnej: elmax CEN EN 416:2019 § 6.4.2

EN 419:2019 § 6.8.2

EN 17175:2019

Zużycie energii elektrycznej przy minimalnej mocy cieplnej: elmin CEN EN 416:2019 § 6.4.3

EN 419:2019 § 6.8.3

EN 17175:2019

Pobór mocy w trybie czuwania, Psm CEN EN 416:2019 § 6.4.4

EN 419:2019 § 6.8.4

EN 17175:2019

EN 50564:2011

Odpowiada poborowi mocy w trybie czuwania w normie EN 50564.
Zapotrzebowanie na energię stałego płomienia pilotującego: Ppilot CEN Ani w normie EN 416, ani EN 419, ani EN 17175 nie opisano metody określania zapotrzebowania na energię płomienia pilotującego (palnika zapłonowego). Na potrzeby deklaracji i weryfikacji takiego zapotrzebowania na energię należy stosować metodę zgodnie z normą EN 1266:2002 § 7.3.4.

Regulatory

Parametr Europejska organizacja normalizacyjna Odniesienie/Tytuł Uwagi
Tryb wyłączenia: Po CEN EN 15500-1:2017 § 5.3.2 i §

6.1

EN 50564:2011 § 5.3

W normie EN 15500-1 zdefiniowano podstawowy schemat badania regulatorów niezależnie od miejscowego ogrzewacza pomieszczeń, choć nie określono w niej szczegółowej metody badania trybu wyłączenia. Szczegółowa metoda dotycząca trybów niskiego poboru mocy w urządzeniach elektrycznych gospodarstwa domowego została określona w normie EN 50564:2011, w której należy dokonać odpowiednich dostosowań, aby umożliwić sprawdzanie regulatorów.
Tryb czuwania: Psm CEN EN 15500-1:2017 § 5.3.2 i § 6.1

EN 50564:2011 § 5.3

W normie EN 15500-1 zdefiniowano podstawowy schemat badania regulatorów niezależnie od miejscowego ogrzewacza pomieszczeń, choć nie określono w niej szczegółowej metody badania trybu czuwania. Szczegółowa metoda dotycząca trybów niskiego poboru mocy w urządzeniach elektrycznych gospodarstwa domowego została określona w normie EN 50564:2011, w której należy dokonać odpowiednich dostosowań, aby umożliwić sprawdzanie regulatorów.
Tryb bezczynności: Pidle CEN EN 15500-1:2017 § 6.2.1
Tryb czuwania przy podłączeniu do sieci: Pnsm CEN EN 15500-1:2017 § 5.3.2 i § 6.1

EN 50564:2011 § 5.3

W normie EN 15500-1 zdefiniowano podstawowy schemat badania regulatorów niezależnie od miejscowego ogrzewacza pomieszczeń, choć nie określono w niej szczegółowej metody badania trybu czuwania przy podłączeniu do sieci. Szczegółowa metoda dotycząca trybów niskiego poboru mocy w urządzeniach elektrycznych gospodarstwa domowego została określona w normie EN 50564:2011, w której należy dokonać odpowiednich dostosowań, aby umożliwić sprawdzanie regulatorów.
Tryb czuwania z wyświetlaniem informacji lub statusu CEN EN 15500-1:2017 § 5.3.2 i § 6.1

EN 50564:2011 § 5.3

W normie EN 15500-1 zdefiniowano podstawowy schemat badania regulatorów niezależnie od miejscowego ogrzewacza pomieszczeń, choć nie określono w niej szczegółowej metody badania trybu czuwania z wyświetlaniem informacji lub statusu. Szczegółowa metoda dotycząca trybów niskiego poboru mocy w urządzeniach elektrycznych gospodarstwa domowego została określona w normie EN 50564:2011, w której należy dokonać odpowiednich dostosowań, aby umożliwić sprawdzanie regulatorów.
Precyzja regulacji i odchylenie regulacji od wartości zadanej: CA i CSD CEN EN 15500-1:2017 § 5.4 i § 6.3

ZAŁĄCZNIK  V

Procedura weryfikacji do celów nadzoru rynku, o której mowa w art. 5

1.
Określone w niniejszym załączniku dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji odnoszą się wyłącznie do weryfikacji parametrów zadeklarowanych przez organy państwa członkowskiego i nie mogą być stosowane przez producenta, importera lub upoważnionych przedstawicieli jako dopuszczalne tolerancje do określania wartości w dokumentacji technicznej, ani do interpretowania tych wartości w celu osiągnięcia zgodności, ani do podawania, w jakikolwiek sposób, informacji o lepszej charakterystyce produktu.
2.
W przypadku gdy model nie jest zgodny z wymogami określonymi w art. 6, uznaje się, że dany model i wszystkie modele równoważne nie spełniają tych wymogów.
3.
W ramach weryfikacji zgodnie z art. 3 ust. 2 dyrektywy 2009/125/WE zgodność modelu miejscowego ogrzewacza pomieszczeń lub modelu oddzielnego powiązanego regulatora z wymogami ustanowionymi w niniejszym rozporządzeniu, organy państwa członkowskiego stosują poniższą procedurę:
a)
organy państwa członkowskiego poddają weryfikacji tylko jedno urządzenie danego modelu;
b)
dany model i wszystkie modele równoważne uznaje się za zgodne z wymogami określonymi w niniejszym rozporządzeniu, jeżeli spełnione są wszystkie poniższe warunki:
(i)
wartości deklarowane podane w dokumentacji technicznej zgodnie z pkt 2 załącznika IV do dyrektywy 2009/125/WE oraz, w stosownych przypadkach, wartości zastosowane do obliczenia tych wartości nie są korzystniejsze dla producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela niż wyniki odpowiadających im pomiarów wykonanych zgodnie z pkt 2 lit. g) tego załącznika;
(ii)
wartości deklarowane spełniają wszelkie wymogi ustanowione w niniejszym rozporządzeniu, a żadne wymagane informacje o produkcie opublikowane przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela nie zawierają wartości, które są bardziej korzystne dla producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela niż wartości deklarowane;
(iii)
gdy organy państw członkowskich kontrolują egzemplarz danego modelu, każdy system aktualizacji oprogramowania komputerowego, który mógł zostać stworzony przez producenta, importera lub upoważnionego przedstawiciela, jest zgodny z wymogami określonymi w art. 7;
(iv)
gdy organy państwa członkowskiego kontrolują egzemplarz danego modelu, jest on zgodny z wymogami dotyczącymi informacji o produkcie określonymi w pkt 4 oraz wymogami dotyczącymi zasoboo- szczędności określonymi w pkt 5 załącznika II;
(v)
gdy organy państwa członkowskiego badają jedno urządzenie danego modelu, ustalone wartości (wartości istotnych parametrów oraz wartości wyliczone na podstawie tych pomiarów) są zgodne z odpowiednimi dopuszczalnymi odchyleniami na potrzeby weryfikacji podanymi w tabeli 12.
4.
W przypadku gdy wyniki, o których mowa w pkt 3 lit. b) ppkt (i), (ii) (iii) lub (iv), nie zostaną uzyskane, uznaje się, że model i wszystkie modele równoważne nie spełniają wymogów niniejszego rozporządzenia.
5.
W przypadku nieuzyskania wyniku, o którym mowa w pkt 3 lit. b) ppkt (v), organy państw członkowskich wykonują badania trzech wybranych dodatkowych egzemplarzy tego samego modelu. Alternatywnie trzy wybrane dodatkowe egzemplarze mogą być egzemplarzami jednego modelu równoważnego lub kilku modeli równoważnych.
6.
Dany model uznaje się za zgodny z mającymi zastosowanie wymogami, jeżeli odnosząca się do tych trzech egzemplarzy, o których mowa w pkt 5, średnia arytmetyczna wartości ustalonych pozostaje w zgodzie z odpowiednimi dopuszczalnymi odchyleniami na potrzeby weryfikacji określonymi w tabeli 12.
7.
W przypadku gdy wynik określony w pkt 6 nie zostanie uzyskany, uznaje się, że model i wszystkie modele równoważne nie spełniają wymogów niniejszego rozporządzenia.
8.
Po podjęciu decyzji w sprawie niezgodności modelu zgodnie z pkt 2, 4 lub 7 organy państwa członkowskiego przekazują wszelkie istotne informacje organom pozostałych państw członkowskich oraz Komisji.
9.
Organy państwa członkowskiego stosują metody pomiarów i obliczeń określone w załączniku III.
10.
Do celów wymagań, o których mowa w niniejszym załączniku, organy państwa członkowskiego stosują wyłącznie dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji określone w tabeli 12 i stosują wyłącznie procedurę opisaną w pkt 3-7. Odnośnie do parametrów w tabeli 12 nie stosuje się innych dopuszczalnych odchyleń na potrzeby weryfikacji, takich jak odchylenia określone w zharmonizowanych normach lub w ramach innej metody pomiaru.

Tabela 12: Dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji

Parametry Dopuszczalne odchylenia na potrzeby weryfikacji
ηS w przypadku elektrycznych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń Wartość ustalona (*) nS nie jest niższa od deklarowanej wartości ns.
ηS w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe Wartość ustalona (*) nS nie jest niższa od wartości deklarowanej ns o więcej niż 8 %.
ηS w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe Wartość ustalona (*) nS nie jest niższa od wartości deklarowanej ns o więcej niż 8 %.
ηS w przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych Wartość ustalona (*) nS nie jest niższa od wartości deklarowanej ns o więcej niż 10 %.
Pnom Wartość ustalona (*) Pnom nie jest niższa od wartości deklarowanej Pnom o więcej niż 10 %.
Emisje NOx z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo gazowe, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo ciekłe i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń do zastosowań komercyjnych Wartość ustalona (*) nie jest wyższa od deklarowanej wartości emisji NOx o więcej niż 10 %.
Po Wartość ustalona (*) nie może przekraczać wartości deklarowanej Po o więcej niż 0,10 W.
Psm, Pidle, Pnsm Wartość ustalona (*) nie może przekraczać wartości deklarowanej o więcej niż 10 %, jeżeli wartość deklarowana Psm, Pidie lub Pnsm jest wyższa niż 1,00 W, lub o więcej niż 0,10 W, jeżeli wartość deklarowana wynosi 1,00 W lub mniej.
(*) W przypadku badania trzech dodatkowych egzemplarzy zgodnie z pkt 5 wartość ustalona oznacza średnią arytmetyczną wartości ustalonych dla tych trzech dodatkowych egzemplarzy.

ZAŁĄCZNIK  VI

Orientacyjne poziomy odniesienia, o których mowa w art. 8

Stwierdzono, że w momencie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia najlepsza dostępna na rynku technologia dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń pod względem sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń i emisji tlenków azotu jest następująca:
1)
szczegółowe poziomy odniesienia dla sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń:
a)
miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z otwartą komorą spalania: 65 %;
b)
miejscowe ogrzewacze pomieszczeń z zamkniętą komorą spalania i otwartym spalaniem i miejscowe ogrzewacze pomieszczeń ze zrównoważoną emisją spalin: 88 %;
c)
elektryczne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń: 51 %;
d)
ceramiczne promienniki podczerwieni: 92 %;
e)
rurowe promienniki podczerwieni: 88 %;
2)
szczegółowe poziomy odniesienia dla emisji tlenków azotu (NOx) z miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń:
a)
miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa gazowe lub ciekłe: 50 mg/kWhinput na podstawie GCV;
b)
ceramiczne promienniki podczerwieni i rurowe promienniki podczerwieni: 50 mg/kWhinput na podstawie GCV.

Poziomy odniesienia określone w pkt 1 i 2 niekoniecznie oznaczają, że ten sam miejscowy ogrzewacz pomieszczeń musi osiągać wszystkie te wartości.

1 Dz.U. L 285 z 31.10.2009, s. 10.
2 Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej (wersja przekształcona) (COM (2021) 558 final z 14.7.2021).
3 Komunikat Komisji - Plan prac w zakresie ekoprojektu i etykietowania energetycznego na lata 2022-2024 (2022/C 182/01) (C(2022) 2026) (Dz.U. C 182 z 4.5.2022 s. 1).
4 Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1188 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (Dz.U. L 193 z 21.7.2015, s. 76).
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/807 z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie przeglądu współczynnika energii pierwotnej dla energii elektrycznej w zastosowaniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE (Dz.U. L 101 z 14.4.2023, s. 16).
6 Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/826 z dnia 17 kwietnia 2023 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla zużycia energii przez elektryczne i elektroniczne urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia biurowe w trybie wyłączenia, czuwania i czuwania przy podłączeniu do sieci na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenia Komisji (WE) nr 1275/2008 i (WE) nr 107/2009 (Dz.U. L 103 z 18.4.2023, s. 29).
7 Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Nowy plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (COM(2020) 98 final z 11.3.2020).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie normalizacji europejskiej, zmieniające dyrektywy Rady 89/686/EWG i 93/15/EWG oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 94/9/WE, 94/25/WE, 95/16/WE, 97/23/WE, 98/34/WE, 2004/22/WE, 2007/23/WE, 2009/23/WE i 2009/105/WE oraz uchylające decyzję Rady 87/95/EWG i decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1673/2006/WE (Dz.U. L 316 z 14.11.2012, s. 12).
9 Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/2281 z dnia 30 listopada 2016 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów do ogrzewania powietrznego, produktów chłodzących, wysokotemperaturowych agregatów chłodniczych i klimakonwektorów wentylatorowych (Dz.U. L 346 z 20.12.2016, s. 1).
10 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej (Dz.U. L 96 z 29.3.2014, s. 79).
11 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE (Dz.U. L 315 z 14.11.2012, s. 1).
12 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) (Dz.U. L 197 z 24.7.2012, s. 38).
13 Załącznik III zmieniony przez sprostowanie z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.90295) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2024 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1103

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2024/1103 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń i oddzielnych powiązanych regulatorów oraz uchylające rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1188
Data aktu: 18/04/2024
Data ogłoszenia: 19/04/2024
Data wejścia w życie: 09/05/2024, 01/07/2025