(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 194)(Jedynie teksty w językach francuskim i włoskim są autentyczne)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 16 stycznia 2023 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest owadem pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej, który rozprzestrzenił się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach i jest zdolny do szybkiego rozmnażania się, w szczególności w obecności czerwia pszczelego, pyłku i miodu w plastrach miodu. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć do kilku kilometrów, aby zaatakować kolejne miejsca. Zarażenie małym chrząszczem ulowym jest wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 2 .
(2) Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest zasadniczo nieobecny w Unii, ale od września 2014 r. odnotowano zarażenia w niektórych strefach we Włoszech. Decyzją wykonawczą Komisji 2014/909/UE 3 ustanowiono niektóre środki ochrony zdrowia zwierząt w odniesieniu do potwierdzonych zarażeń pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) we Włoszech. Środki te zostały przeniesione do decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2021/597 4 . Obecnie jedynie region Kalabrii jest wymieniony w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako obszar objęty tymi środkami ochronnymi.
(3) Francja powiadomiła ostatnio Komisję o zarażeniu pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) wykrytym we francuskim departamencie Reunion, a także poinformowała o wprowadzonych środkach. Rozprzestrzenienie się Aethina tumida (małego chrząszcza ulowego) poza obszar we Francji, na którym występuje ten pasożyt, mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla pszczół miodnych i trzmieli na pozostałym terytorium Unii. Środki wprowadzone przez Francję są zgodne ze środkami wprowadzonymi przez Włochy i ustanowionymi w decyzji wykonawczej (UE) 2021/597 i uznaje się je za zadowalające pod względem ograniczenia rozprzestrzeniania się małego chrząszcza ulowego.
(4) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, a także aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Aethina tumida (małego chrząszcza ulowego) do innych stref Unii, należy dodać francuski departament Reunion do wykazu państw członkowskich lub ich stref objętych ograniczeniami ze względu na występowanie zarażenia pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy).
(5) Ze względu na trudności, jakie w ostatnich latach sprawiało właściwemu organowi zwalczanie małego chrząszcza ulowego w dotkniętych nim państwach członkowskich, środki te powinny obowiązywać do dnia 31 grudnia 2024 r.
(6) W celu uzyskania jasnego i spójnego tekstu należy uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2021/597 i zastąpić ją niniejszą decyzją.
(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli dnia 12 stycznia 2023 r.