Rozporządzenie wykonawcze 2021/133 w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/133
z dnia 4 lutego 2021 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE 1 , w szczególności jego art. 37 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia państwom członkowskim wystarczającej ilości czasu na ustanowienie organizacji i struktury ich sieci danych, aby umożliwić dostarczanie danych i odbiór świadectw zgodności w formie danych ustrukturyzowanych w formacie elektronicznym, należy wyznaczyć do celów wymiany tych danych europejski system informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS) 2 . EUCARIS został opracowany przez organy rządowe oraz na ich potrzeby w celu wymiany informacji dotyczących rejestracji pojazdów i praw jazdy.

(2) Aby zapewnić jednolitą wymianę świadectw zgodności oraz harmonizację zawartych w nich elementów danych i komunikatów, należy oprzeć format i strukturę elementów danych dotyczących świadectw zgodności na strukturze i zasadach schematu Extensible Markup Language (XML). Do celów ich wymiany w formie ustrukturyzowanych danych w formacie elektronicznym producent i organ udzielający homologacji powinni wykorzystywać standardowe komunikaty zawierające wyjściowe informacje o pojeździe (IVI), opracowane przez wyznaczoną przez EUCA- RIS sekcję operacyjną.

(3) Aby umożliwić organowi udzielającemu homologacji i producentowi wdrożenie w ich sieciach danych zmian elementów danych zawartych w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858, należy określić praktyczne rozwiązania dotyczące wprowadzania takich zmian.

(4) Aby umożliwić organom udzielającym homologacji typu, organom nadzoru rynku i organom rejestrującym państw członkowskich oraz producentom przygotowanie się do stosowania nowych przepisów wprowadzonych niniejszym rozporządzeniem, należy odroczyć datę rozpoczęcia jego stosowania.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Środki wymiany danych

1. 
Producent udostępnia organowi udzielającemu homologacji typu, który udzielił homologacji typu całego pojazdu, elektroniczną wersję świadectwa zgodności zgodną z formatem i strukturą elementów danych i standardowymi komunikatami określonymi w art. 2 za pośrednictwem dowolnego krajowego punktu dostępu do europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS) w Unii.
2. 
Organ udzielający homologacji wykorzystuje EUCARIS jako środek wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formie ustrukturyzowanych danych w formacie elektronicznym, o których mowa w art. 37 ust. 8 lit. c) rozporządzenia (UE) 2018/858.
Artykuł  2

Podstawowy format i struktura elementów danych oraz standardowe komunikaty

1. 
Format i struktura elementów danych świadectw zgodności w formacie elektronicznym oraz komunikaty wykorzystywane w ramach wymiany, o których mowa w art. 37 ust. 8 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/858, opierają się na strukturze i zasadach schematu Extensible Markup Language (XML).
2. 
Producent i organ udzielający homologacji wykorzystują standardowe komunikaty zawierające wyjściowe informacje o pojeździe (IVI), opracowane przez wyznaczoną przez EUCARIS sekcję operacyjną, do celów wymiany certyfikatów zgodności w formie ustrukturyzowanych danych w formacie elektronicznym.
3. 
Komunikaty IVI muszą zawierać wszystkie elementy danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
Artykuł  3

Procedura zmiany elementów danych

1. 
Po konsultacji z forum wymiany informacji o egzekwowaniu przepisów ("forum"), o którym mowa w art. 11 rozporządzenia (UE) 2018/858, Komisja informuje wyznaczoną przez EUCARIS sekcję operacyjną o zmianach w specyfikacjach elementów danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
2. 
Wyznaczona przez EUCARIS sekcja operacyjna wprowadza w komunikatach IVI niezbędne zmiany, o których mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zmian w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
3. 
Wyznaczona przez EUCARIS sekcja operacyjna planuje datę lub daty wydania zmienionej wersji komunikatów IVI opracowanych zgodnie z ust. 2 w ramach rocznego przeglądu oraz informuje o tym forum i Komisję na początku każdego roku. Liczbę wydawanych wersji komunikatów IVI ogranicza się do dwóch rocznie.
4. 
Komisja przekazuje forum zmienioną wersję komunikatów IVI oraz planowane przez EUCARIS na dany rok daty wydania wersji.
5.  3
 Organy udzielające homologacji, organy nadzoru rynku, organy rejestrujące państw członkowskich oraz producenci wdrażają zmienioną wersję komunikatów IVI w swoich odpowiednich systemach w terminie 12 miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zmian w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
6. 
Świadectwo zgodności udostępniane przez producenta zgodnie z art. 1 ust. 1 opiera się na najnowszych komunikatach IVI odzwierciedlających najnowsze zmiany w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
7. 
Komisja określa daty rozpoczęcia stosowania zmian w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858, biorąc pod uwagę planowane na dany rok daty wydania wersji komunikatów IVI.
Artykuł  3a  4  

Wyłączenie dla producentów konkretnych kategorii i typów pojazdów produkowanych w małych seriach

Na zasadzie odstępstwa od art. 1 i 2, w przypadku producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach elementy danych elektronicznej wersji certyfikatu zgodności wystarczy udostępnić wprowadzając je ręcznie lub ładując plik IVI XML.

Artykuł  4

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 lutego 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1.
2 Wersja skonsolidowana traktatu EUCARIS dotyczącego europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS), wraz ze zmianami podpisanymi przez strony w dniu 8 czerwca 2017 r.
3 Art. 3 ust. 5 zmieniony przez sprostowanie z dnia 3 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.68.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 2021 r.
4 Art. 3a dodany przez art. 4 rozporządzenia nr 2024/1061 z dnia 10 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1061) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2024 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.42.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/133 w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym
Data aktu: 04/02/2021
Data ogłoszenia: 05/02/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2023, 25/02/2021