Rozporządzenie wykonawcze 2021/133 w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/133
z dnia 4 lutego 2021 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylające dyrektywę 2007/46/WE 1 , w szczególności jego art. 37 ust. 8,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia państwom członkowskim wystarczającej ilości czasu na ustanowienie organizacji i struktury ich sieci danych, aby umożliwić dostarczanie danych i odbiór świadectw zgodności w formie danych ustrukturyzowanych w formacie elektronicznym, należy wyznaczyć do celów wymiany tych danych europejski system informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS) 2 . EUCARIS został opracowany przez organy rządowe oraz na ich potrzeby w celu wymiany informacji dotyczących rejestracji pojazdów i praw jazdy.

(2) Aby zapewnić jednolitą wymianę świadectw zgodności oraz harmonizację zawartych w nich elementów danych i komunikatów, należy oprzeć format i strukturę elementów danych dotyczących świadectw zgodności na strukturze i zasadach schematu Extensible Markup Language (XML). Do celów ich wymiany w formie ustrukturyzowanych danych w formacie elektronicznym producent i organ udzielający homologacji powinni wykorzystywać standardowe komunikaty zawierające wyjściowe informacje o pojeździe (IVI), opracowane przez wyznaczoną przez EUCA- RIS sekcję operacyjną.

(3) Aby umożliwić organowi udzielającemu homologacji i producentowi wdrożenie w ich sieciach danych zmian elementów danych zawartych w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858, należy określić praktyczne rozwiązania dotyczące wprowadzania takich zmian.

(4) Aby umożliwić organom udzielającym homologacji typu, organom nadzoru rynku i organom rejestrującym państw członkowskich oraz producentom przygotowanie się do stosowania nowych przepisów wprowadzonych niniejszym rozporządzeniem, należy odroczyć datę rozpoczęcia jego stosowania.

(5) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Technicznego ds. Pojazdów Silnikowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Środki wymiany danych

1. 
Producent udostępnia organowi udzielającemu homologacji typu, który udzielił homologacji typu całego pojazdu, elektroniczną wersję świadectwa zgodności zgodną z formatem i strukturą elementów danych i standardowymi komunikatami określonymi w art. 2 za pośrednictwem dowolnego krajowego punktu dostępu do europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS) w Unii.
2. 
Organ udzielający homologacji wykorzystuje EUCARIS jako środek wymiany danych dotyczących świadectwa zgodności w formie ustrukturyzowanych danych w formacie elektronicznym, o których mowa w art. 37 ust. 8 lit. c) rozporządzenia (UE) 2018/858.
Artykuł  2

Podstawowy format i struktura elementów danych oraz standardowe komunikaty

1. 
Format i struktura elementów danych świadectw zgodności w formacie elektronicznym oraz komunikaty wykorzystywane w ramach wymiany, o których mowa w art. 37 ust. 8 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/858, opierają się na strukturze i zasadach schematu Extensible Markup Language (XML).
2. 
Producent i organ udzielający homologacji wykorzystują standardowe komunikaty zawierające wyjściowe informacje o pojeździe (IVI), opracowane przez wyznaczoną przez EUCARIS sekcję operacyjną, do celów wymiany certyfikatów zgodności w formie ustrukturyzowanych danych w formacie elektronicznym.
3. 
Komunikaty IVI muszą zawierać wszystkie elementy danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
Artykuł  3

Procedura zmiany elementów danych

1. 
Po konsultacji z forum wymiany informacji o egzekwowaniu przepisów ("forum"), o którym mowa w art. 11 rozporządzenia (UE) 2018/858, Komisja informuje wyznaczoną przez EUCARIS sekcję operacyjną o zmianach w specyfikacjach elementów danych dotyczących świadectwa zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
2. 
Wyznaczona przez EUCARIS sekcja operacyjna wprowadza w komunikatach IVI niezbędne zmiany, o których mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zmian w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
3. 
Wyznaczona przez EUCARIS sekcja operacyjna planuje datę lub daty wydania zmienionej wersji komunikatów IVI opracowanych zgodnie z ust. 2 w ramach rocznego przeglądu oraz informuje o tym forum i Komisję na początku każdego roku. Liczbę wydawanych wersji komunikatów IVI ogranicza się do dwóch rocznie.
4. 
Komisja przekazuje forum zmienioną wersję komunikatów IVI oraz planowane przez EUCARIS na dany rok daty wydania wersji.
5.  3
 Organy udzielające homologacji, organy nadzoru rynku, organy rejestrujące państw członkowskich oraz producenci wdrażają zmienioną wersję komunikatów IVI w swoich odpowiednich systemach w terminie 12 miesięcy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zmian w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
6. 
Świadectwo zgodności udostępniane przez producenta zgodnie z art. 1 ust. 1 opiera się na najnowszych komunikatach IVI odzwierciedlających najnowsze zmiany w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858.
7. 
Komisja określa daty rozpoczęcia stosowania zmian w świadectwie zgodności w formacie papierowym, o którym mowa w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/858, biorąc pod uwagę planowane na dany rok daty wydania wersji komunikatów IVI.
Artykuł  3a  4  

Wyłączenie dla producentów konkretnych kategorii i typów pojazdów produkowanych w małych seriach

Na zasadzie odstępstwa od art. 1 i 2, w przypadku producentów określonych kategorii pojazdów i typów pojazdów produkowanych w małych seriach elementy danych elektronicznej wersji certyfikatu zgodności wystarczy udostępnić wprowadzając je ręcznie lub ładując plik IVI XML.

Artykuł  4

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 4 lutego 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 151 z 14.6.2018, s. 1.
2 Wersja skonsolidowana traktatu EUCARIS dotyczącego europejskiego systemu informacji o pojazdach i prawach jazdy (EUCARIS), wraz ze zmianami podpisanymi przez strony w dniu 8 czerwca 2017 r.
3 Art. 3 ust. 5 zmieniony przez sprostowanie z dnia 3 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.68.22) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lutego 2021 r.
4 Art. 3a dodany przez art. 4 rozporządzenia nr 2024/1061 z dnia 10 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1061) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2024 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.42.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/133 w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 w odniesieniu do podstawowego formatu, struktury i środków wymiany danych dotyczących świadectw zgodności w formacie elektronicznym
Data aktu: 04/02/2021
Data ogłoszenia: 05/02/2021
Data wejścia w życie: 25/02/2021, 01/01/2023