(Odesłanie prejudycjalne - Rynek wewnętrzny - Konkurencja - Uregulowanie ustanowione przez międzynarodową organizację sportową i wdrażane przez nią przy udziale jej członków - Zawodowa piłka nożna - Podmioty prawa prywatnego posiadające uprawnienia regulacyjne, kontrolne i w zakresie nakładania sankcji - Uregulowanie dotyczące statusu i transferu zawodników - Zasady dotyczące umów o pracę zawieranych między klubami a zawodnikami - Przedterminowe rozwiązanie umowy o pracę przez zawodnika - Odszkodowanie obciążające zawodnika - Odpowiedzialność solidarna nowego klubu - Sankcje - Zakaz wydawania certyfikatu międzynarodowego transferu zawodnika i jego rejestracji, dopóki trwa spór związany z przedterminowym rozwiązaniem umowy o pracę - Zakaz rejestracji innych zawodników - Artykuł 45 TFUE - Przeszkoda w swobodnym przepływie pracowników - Względy uzasadniające - Artykuł 101 TFUE - Decyzja związku przedsiębiorstw, której celem jest zapobieżenie lub ograniczenie konkurencji - Rynek pracy - Pozyskiwanie zawodników przez kluby - Rynek międzyklubowych rozgrywek piłkarskich - Udział klubów i zawodników w rozgrywkach sportowych - Ograniczenie konkurencji ze względu na cel - Wyłączenie)
(C/2025/876)
Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2025 r.)
Sąd odsyłający
Cour d'appel de Mons
Strony w postępowaniu głównym
Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: Fédération internationale de football association (FIFA)
Druga strona postępowania: BZ
przy udziale: Union royale belge des sociétés de football association ASBL (URBSFA), Sporting du Pays de Charleroi SA, Fédération internationale des footballeurs professionnels, Fédération internationale des footballeurs professionnels - Division Europe, Union nationale des footballeurs professionnels (UNFP)
Sentencja
1) Artykuł 45 TFUE należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie przepisom, które zostały przyjęte przez stowarzyszenie prawa prywatnego mające na celu w szczególności regulowanie, organizowanie oraz kontrolowanie piłki nożnej na poziomie światowym i które przewidują:
- po pierwsze, że zawodnik zawodowy będący stroną umowy o pracę, któremu przypisuje się rozwiązanie tej umowy bez uzasadnionych przyczyn, i nowy klub, który zatrudnia go w następstwie tego przedterminowego rozwiązania, odpowiadają solidarnie za zapłatę odszkodowania należnego poprzedniemu klubowi, w którym zawodnik ten był zatrudniony, które to odszkodowanie powinno zostać ustalone na podstawie kryteriów, które są nieprecyzyjne lub uznaniowe bądź pozbawione obiektywnego związku z danym stosunkiem pracy, bądź nieproporcjonalne;
- po drugie, w przypadku gdy zatrudnienie zawodnika zawodowego następuje w okresie chronionym na mocy umowy o pracę, która została przedterminowo rozwiązana, że nowy klub podlega sankcji sportowej polegającej na wykluczeniu go z procedur rejestracji nowych zawodników przez określony czas, chyba że wykaże, iż nie nakłaniał tego zawodnika do przedterminowego rozwiązania tej umowy, oraz
- po trzecie, że istnienie sporu związanego z tym przedterminowym rozwiązaniem umowy stoi na przeszkodzie temu, aby krajowy związek piłki nożnej, którego członkiem jest poprzedni klub, wydał certyfikat międzynarodowego transferu niezbędny do zarejestrowania zawodnika w nowym klubie, co skutkuje tym, że zawodnik ten nie może uczestniczyć w rozgrywkach piłkarskich w barwach tego nowego klubu,
chyba że zostanie wykazane, iż przepisy, tak jak są one interpretowane i stosowane na terytorium Unii Europejskiej, nie wykraczają poza to, co jest konieczne do realizacji celu polegającego na zapewnieniu prawidłowości międzyklubowych rozgrywek piłkarskich poprzez zachowanie pewnego stopnia stabilności kadry zawodowych klubów piłkarskich.
2) Artykuł 101 TFUE należy interpretować w ten sposób, że takie przepisy stanowią decyzję związku przedsiębiorstw, która jest zakazana na mocy ust. 1 tego artykułu i która może zostać objęta wyłączeniem na podstawie ust. 3 tego artykułu tylko wtedy, gdy za pomocą przekonujących argumentów i dowodów zostanie wykazane, że spełnione zostały wszystkie wymagane w tym celu przesłanki.
Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2025.876 |
Rodzaj: | Wyrok |
Tytuł: | Sprawa C-650/22, FIFA: Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 4 października 2024 r. - Fédération internationale de football association v. BZ |
Data aktu: | 04/10/2024 |
Data ogłoszenia: | 17/02/2025 |