Obowiązujący obecnie środek to oparty na dotychczasowych danych dotyczących przepływów handlowych kontyngent taryfowy, który ma zastosowanie do przywozu do Unii każdej z 26 kategorii produktu objętego dochodzeniem. Jeżeli stosowny kontyngent taryfowy został wyczerpany, pobiera się dodatkowe cło w wysokości 25 %.
1. Wniosek o przegląd funkcjonowania
W dniu 29 listopada 2024 r. Komisja otrzymała uzasadniony wniosek 13 państw członkowskich o wszczęcie przeglądu funkcjonowania na podstawie art. 20 rozporządzenia (UE) 2015/478 Parlamentu Europejskiego i Rady 4 oraz art. 16 rozporządzenia (UE) 2015/755 Parlamentu Europejskiego i Rady 5 .
Wniosek zawiera dowody potwierdzające, że od czasu ostatniego przeglądu środka zmieniły się okoliczności. Wniosek zawiera w szczególności informacje dotyczące spadku popytu unijnego na stal, co doprowadziło do pogłębienia się luk w stosunku do obecnego poziomu bezcłowych kontyngentów. Ponadto wzrost eksportu stali z Chin do głównych regionów napędza wywóz stali z innych rynków do UE. Zgodnie z wnioskiem wymaga to ponownej oceny przydziału kontyngentów taryfowych i zarządzania nimi. W świetle art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 oraz art. 8of rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/159 Komisja uznała, że przedstawione informacje, w tym źródła i dowody potwierdzające, stanowią wystarczającą podstawę do wszczęcia dochodzenia.
2. Zakres i cel dochodzenia
Na podstawie dowodów przedstawionych przez zainteresowane strony Komisja oceni, czy uzasadnione może być jakiekolwiek dostosowanie środka, aby dostosować jego funkcjonowania do zmian na rynku, zgodnie z interesem wszystkich zainteresowanych stron. Dostosowania takie odnoszą się do następujących kwestii: (i) przydział kontyngentów taryfowych i zarządzanie nimi; (ii) wypieranie tradycyjnych przepływów handlowych; (iii) aktualizacja wykazu krajów rozwijających się będących członkami WTO wyłączonych z zakresu środków w oparciu o ich najnowsze poziomy przywozu (rok 2024); (iv) poziom liberalizacji oraz (v) wszelkie inne zmiany okoliczności, które mogą wymagać dostosowania poziomu lub przydziału kontyngentów taryfowych
3. Produkt objęty dochodzeniem
Produkt objęty dochodzeniem stanowią niektóre wyroby ze stali wymienione w załączniku do niniejszego zawiadomienia.
4. Procedura
Stwierdziwszy, że dysponuje wystarczającymi dowodami, Komisja niniejszym wszczyna dochodzenie w celu ustalenia, czy uzasadnione byłyby pewne dostosowania środka.
4.1. Kwestionariusz dotyczący producentów unijnych
Producenci unijni proszeni są o złożenie - w stosownych przypadkach za pośrednictwem odpowiednich stowarzyszeń unijnych - wypełnionych kwestionariuszy do 10 stycznia 2025 r. Wzór odpowiedniego kwestionariusza jest dostępny pod adresem: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2772.
4.2. Kwestionariusz dotyczący użytkowników unijnych
Użytkownicy unijni proszeni są o złożenie - w stosownych przypadkach za pośrednictwem odpowiednich stowarzyszeń unijnych - wypełnionych kwestionariuszy do 10 stycznia 2025 r. Wzór odpowiedniego kwestionariusza jest dostępny pod adresem: https://tron.trade.ec.europa.eu/investigations/case-view?caseId=2772.
4.3. Oświadczenia pisemne
Aby uzyskać wszystkie istotne informacje uznane za niezbędne do celów dochodzenia, zainteresowane strony - tj. strony, w przypadku których istnieje obiektywny związek między prowadzoną przez nie działalnością a produktem objętym dochodzeniem - niniejszym wzywa się do przedstawienia Komisji na piśmie swoich opinii, informacji i dowodów potwierdzających. Wszystkie oświadczenia pisemne należy składać za pośrednictwem platformy TRON.tdi (https://tron. trade.ec.europa.eu/tron/TDI). Termin nadsyłania zgłoszeń na piśmie upływa 10 stycznia 2025 r. Dalsze szczegółowe informacje zawiera sekcja 4.6.
Zainteresowane strony proszone są o ustrukturyzowanie swoich oświadczeń, i wskazanie, których kategorii produktu dotyczy ich oświadczenie, oraz tego, czy odnoszą się one do poziomu kontyngentów taryfowych, przydziału kontyngentów taryfowych czy innych kwestii związanych z zarządzaniem kontyngentami.
W celu zapewnienia skuteczności i tak, jak miało to miejsce w poprzednich dochodzeniach przeglądowych, Komisja automatycznie rozszerzy status zainteresowanej strony na wszystkie zainteresowane strony, posiadające go w ramach obowiązującego obecnie środka ochronnego. Postanowienie to nie ma jednak zastosowania do pełnomocnictw.
W przypadku przedsiębiorstw, stowarzyszeń lub rządów państw trzecich, które chcą za pośrednictwem zewnętrznych przedstawicieli prawnych uczestniczyć w postępowaniu zainicjowanym publikacją niniejszego zawiadomienia, konieczne jest przedstawienie pełnomocnictwa właściwego do celów niniejszego postępowania.
Strony, które chcą uczestniczyć w postępowaniu i które nie są obecnie zarejestrowane jako zainteresowane strony w niniejszej sprawie, proszone są o umotywowanie swojego zainteresowania i wyjaśnienie związku ze sprawą przy składaniu oświadczeń za pośrednictwem platformy TRON.tdi.
4.4. Możliwość zgłaszania uwag do informacji przekazywanych przez inne strony
Aby zagwarantować prawo do obrony, zainteresowane strony powinny mieć możliwość zgłaszania uwag do informacji przekazanych przez inne zainteresowane strony. W takiej sytuacji zainteresowane strony mogą odnieść się wyłącznie do kwestii podniesionych przez inne zainteresowane strony w przekazanych przez nie informacjach i nie mogą poruszać nowych kwestii. W kontrargumentacji zainteresowane strony powinny wyraźnie wskazać, których stron uwagi odpierają, i stosować tę samą wyżej wspomnianą strukturę argumentacji.
Uwagi takie muszą wpłynąć do Komisji w terminie 10 dni od momentu udostępnienia oświadczeń wspomnianych w pkt 4.3 do wglądu zainteresowanych stron w TRON. W momencie wszczęcia drugiego etapu postępowania pisemnego Komisja należycie poinformuje zainteresowane strony za pośrednictwem platformy TRON.
Dostęp do akt do wglądu dla zainteresowanych stron odbywa się za pośrednictwem TRON.tdi na stronie: https://tron.trade. ec.europa.eu/tron/TDI. By uzyskać dostęp, należy postępować zgodnie z poleceniami na podanej stronie.
Podane terminy pozostają bez uszczerbku dla prawa Komisji do zwrócenia się do zainteresowanych stron o przekazanie dodatkowych informacji w należycie uzasadnionych przypadkach.
Biorąc pod uwagę konieczność zakończenia przeglądu w krótkim czasie (zob. pkt 5 poniżej) oraz fakt, że zainteresowane strony otrzymają możliwość przedstawienia uwag w odniesieniu do oświadczeń innych stron, co da im wystarczające możliwości obrony swoich interesów, Komisja nie będzie organizować posiedzeń wyjaśniających w ramach niniejszego dochodzenia, chyba że wymagać tego będą wyjątkowe okoliczności.
4.5. Przekazywanie informacji oraz przedłużenie terminów określonych w niniejszym zawiadomieniu
Co do zasady zainteresowane strony mogą przekazywać informacje wyłącznie w terminach określonych w niniejszym zawiadomieniu. O przedłużenie terminów przewidzianych w niniejszym zawiadomieniu można zwracać się wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, a terminy te mogą zostać przedłużone tylko w należycie uzasadnionych przypadkach. Należycie uzasadnione wyjątkowe przedłużenie terminu składania oświadczeń jest zasadniczo ograniczone do maksymalnie 3 dodatkowych dni.
Zainteresowane strony proszone są o nieprzedkładanie dodatkowych informacji po terminie wskazanym w niniejszym zawiadomieniu lub w jakiekolwiek innej wiadomości przesłanej przez Komisję. W celu odpowiedniego terminowego zakończenia dochodzenia wszelkie oświadczenia, kontrargumenty lub inne dokumenty pisemne, które nie zostaną złożone w terminach określonych przez Komisję, mogą zostać pominięte.
4.6. Instrukcje dotyczące składania oświadczeń pisemnych i przesyłania korespondencji
Informacje przekazywane Komisji dla celów postępowania w sprawie ochrony handlu muszą być wolne od praw autorskich. Przed przekazaniem Komisji informacji lub danych, które są objęte prawami autorskimi osób trzecich, zainteresowane strony muszą zwrócić się do właściciela praw autorskich o udzielenie specjalnego zezwolenia wyraźnie umożliwiającego:
a) wykorzystanie przez Komisję tych informacji i danych do celów niniejszego postępowania dotyczącego ochrony handlu oraz
b) udostępnienie tych informacji i danych zainteresowanym stronom niniejszego dochodzenia w formie umożliwiającej im wykonywanie ich prawa do obrony.
Wszystkie pisemne oświadczenia dostarczone przez zainteresowane strony, w odniesieniu do których wnioskuje się o traktowanie na zasadzie poufności, należy oznakować "Sensitive" 6 . Strony przesyłające informacje w toku niniejszego dochodzenia są proszone o uzasadnienie wniosku o traktowanie na zasadzie poufności.
Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (UE) 2015/478 i art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/755 zainteresowane strony przedstawiające informacje oznakowane "Sensitive" powinny przedłożyć ich streszczenia bez klauzuli poufności, oznakowane "For inspection by interested parties". Streszczenia te powinny być wystarczająco szczegółowe, żeby pozwolić na prawidłowe zrozumienie istoty informacji przekazanych z klauzulą poufności i muszą wpłynąć do Komisji w tym samym czasie co wersja oznakowana "Sensitive".
Jeżeli strona przekazująca poufne informacje nie wskaże odpowiedniego powodu wniosku o traktowanie na zasadzie poufności lub nie dostarczy jawnego streszczenia informacji w wymaganym formacie i o wymaganej jakości, Komisja może nie uwzględnić takich informacji, chyba że można wykazać w sposób zadowalający z właściwych źródeł, że informacje te są poprawne.
Zainteresowane strony proszone są o przesłanie wszystkich oświadczeń i wniosków - w tym zeskanowanych pełnomocnictw - za pośrednictwem platformy TRON.tdi (https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI). Komunikując się za pośrednictwem platformy TRON.tdi lub poczty elektronicznej, zainteresowane strony wyrażają akceptację zasad dotyczących oświadczeń w formie elektronicznej, które zostały zawarte w dokumencie zatytułowanym "CORRESPONDENCE WITH THE EUROPEAN COMMISSION IN TRADE DEFENCE CASES" ("Korespondencja z Komisją Europejską w sprawach dotyczących ochrony handlu"), opublikowanym na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Handlu pod adresem: https://europa.eu/!7tHpY3Zainteresowane strony muszą podać swoją nazwę, adres, numer telefonu i aktualny adres poczty elektronicznej, a także upewnić się, że podany adres poczty elektronicznej funkcjonuje jako oficjalny adres przedsiębiorstwa, a pocztę elektroniczną sprawdza się codziennie. Po otrzymaniu danych kontaktowych Komisja będzie kontaktowała się z zainteresowanymi stronami wyłącznie za pośrednictwem platformy TRON.tdi lub poczty elektronicznej, chyba że strony te wyraźnie zwrócą się o przesyłanie im przez Komisję wszystkich dokumentów za pomocą innego środka komunikacji, a także z wyjątkiem sytuacji, w której charakter przesyłanego dokumentu wymagać będzie zastosowania listu poleconego. Dodatkowe zasady i informacje dotyczące korespondencji z Komisją, w tym zasady składania oświadczeń za pomocą platformy TRON.tdi, zawarto w wyżej wspomnianych instrukcjach dotyczących komunikacji z zainteresowanymi stronami.
Adres Komisji do celów korespondencji:
European Commission
Directorate-General for Trade
Directorate G, unit G5
Office: CHAR 03/66
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIE
TRON.tdi: https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI
Adres e-mail:TRADE-SAFE009-REVIEW@ec.europa.eu
5. Harmonogram dochodzenia
Komisja zakończy dochodzenie przeglądowe do 31 marca 2025 r. Wszelkie decyzje wynikające z niniejszego postępowania mogą mieć zastosowanie z początkiem nowego kwartału (dniem 1 kwietnia 2025 r.), na który przypada nowy kontyngent taryfowy.
6. Brak współpracy
W przypadkach, w których zainteresowana strona nie dostarcza niezbędnych informacji w określonych terminach albo znacznie utrudnia dochodzenie, istnieje możliwość dokonania ustaleń na podstawie dostępnych faktów, zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/478 i art. 3 rozporządzenia (UE) 2015/755. W przypadku ustalenia, że zainteresowana strona dostarczyła nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, informacje te mogą zostać pominięte, a ustalenia mogą być dokonywane na podstawie dostępnych faktów.
7. Rzecznik praw stron
Rzecznik praw stron pośredniczy w kontaktach między zainteresowanymi stronami i służbami Komisji prowadzącymi dochodzenie. Rzecznik praw stron rozpatruje wnioski o dostęp do akt, spory dotyczące poufności dokumentów, wnioski o przedłużenie terminów i wszelkie inne wnioski dotyczące prawa do obrony zainteresowanych stron i osób trzecich, jakie mogą się pojawić w toku postępowania.
Zainteresowane strony mogą wystąpić o interwencję rzecznika praw stron. Co do zasady te interwencje są ograniczone do kwestii, które pojawiły się w trakcie bieżącego postępowania przeglądowego.
Wniosek o interwencję rzecznika praw stron należy sporządzić na piśmie, podając uzasadnienie. W przypadku przedłożenia takich wniosków po terminie określonym w sekcji 4.3 niniejszego zawiadomienia rzecznik praw stron może również zapoznać się z ich uzasadnieniem, mając na uwadze interes dobrej administracji i terminowe zakończenie dochodzenia.
Dodatkowe informacje i dane kontaktowe zainteresowane strony mogą uzyskać na stronach internetowych DG ds. Handlu dotyczących rzecznika praw stron: https://policy.trade.ec.europa.eu/contacts/hearing-officer_pl.
8. Przetwarzanie danych osobowych
Wszelkie dane osobowe zgromadzone podczas dochodzenia będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 7 .
Nota na temat ochrony danych, za pośrednictwem której informuje się wszystkie osoby fizyczne o przetwarzaniu danych osobowych w ramach działań Komisji w zakresie ochrony handlu, jest dostępna na stronie internetowej DG ds. Handlu: https://europa.eu/!vr4g9W.
Od 17 kwietnia policja, straż miejska, żandarmeria wojskowa otrzymają podstawą prawną do karania tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
12.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
10.04.2025Kobiety i mężczyźni z innych roczników są w nieco innej sytuacji niż emerytki z rocznika 1953. Dowiedzieli się bowiem o zastosowaniu do nich art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej znacznie wcześniej, bo od 2 do ponad 6 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - przekonywał w Sejmie Sebastian Gajewski, wiceszef resortu pracy. Zdaniem prawników, ministerstwo celowo różnicuje sytuację wcześniejszych emerytów, by dla pozostałych roczników wprowadzić mniej korzystne rozwiązania niż dla rocznika 1953.
08.04.2025Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Senatu.
04.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.7515 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Zawiadomienie o wszczęciu dotyczące przeglądu funkcjonowania środka ochronnego mającego zastosowanie do przywozu niektórych wyrobów ze stali |
Data aktu: | 17/12/2024 |
Data ogłoszenia: | 17/12/2024 |