Sprawa T-1076/23: Skarga wniesiona w dniu 13 listopada 2023 r. - Bowles i in./EBC

Skarga wniesiona w dniu 13 listopada 2023 r. - Bowles i in./EBC
(Sprawa T-1076/23)

(C/2024/749)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 22 stycznia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Carlos Bowles (Frankfurt nad Menem, Niemcy) i 39 innych skarżących (przedstawiciel: L. Levi, adwokat)

Strona pozwana: Europejski Bank Centralny

Żądania

Skarżący wnoszą do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności rozliczenia ich wynagrodzenia lub emerytury za styczeń 2023 r. oraz rozliczeń wynagrodzenia lub emerytury dokonanych po styczniu 2023 r. w zakresie, w jakim wdrażają one ogólną waloryzację wynagrodzeń za 2023 r., ustaloną na 4,0751 % zgodnie z decyzją EBC z dnia 22 grudnia 2022 r;

- stwierdzenie nieważności, w razie potrzeby, decyzji EBC z dnia 8 maja 2023 r. oddalającej odwołanie w trybie administracyjnym złożone przez skarżących od wyżej wymienionej decyzji;

- stwierdzenie nieważności, w razie potrzeby, decyzji EBC z dnia 30 sierpnia 2023 r. częściowo oddalającej wszczętą przez skarżących procedurę podważania waloryzacji;

- obciążenie strony pozwanej całością kosztów postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

W uzasadnieniu skargi skarżący podnoszą opisany poniżej zarzut.

Skarżący podnoszą naruszenie metody obliczania ogólnej waloryzacji wynagrodzeń, która opiera się na szczegółowej ocenie waloryzacji wynagrodzeń w instytucjach będących głównymi źródłami rekrutacji pracowników EBC, takich jak krajowe banki centralne ("instytucje porównawcze"), oraz naruszenie uzasadnionych oczekiwań, ponieważ:

- ogólna waloryzacja wynagrodzeń została ustalona z uwzględnieniem informacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (instytucji porównawczej) o wzroście o 1,5 %, wyrażonym we frankach szwajcarskich, podczas gdy zdaniem skarżących dane we frankach szwajcarskich powinny zostać przeliczone na euro;

- EBC uznał, że trzy świadczenia (ryczałt za cenę energii, podwyższenie stanowisk i bezpłatne bilety na środki transportu dla personelu) przyznane pracownikom Deutsche Bundesbank (instytucji porównawczej) wykraczają poza zakres pojęcia "rocznego wynagrodzenia podstawowego brutto", jakie przewiduje metoda obliczeniowa, podczas gdy świadczenia te powinny były zostać uwzględnione przy obliczaniu procentowego wzrostu wynagrodzeń w Deutsche Bundesbank;

- w braku, jak twierdzą skarżący, ogólnej metodologii waloryzacji wynagrodzeń w Central Bank of Cyprus (instytucji porównawczej) oraz biorąc pod uwagę, że ten ostatni przeszedł na podwyżki wyższych wynagrodzeń powiązane wyłącznie z wynikami, dane dotyczące waloryzacji wynagrodzeń w Central Bank of Cyprus za lata 2021 i 2022, które mają być wykorzystane do celów ogólnej waloryzacji wynagrodzeń, powinny bazować na tej waloryzacji wynagrodzeń powiązanej z wynikami.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024