(C/2024/7412)(Dz.U.UE C z dnia 5 grudnia 2024 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W art. 38 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidziano, że Unia ma określić i realizować wspólną politykę rolną (WPR).
(2) Zgodnie z art. 11 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej instytucje utrzymują otwarty, przejrzysty i regularny dialog ze stowarzyszeniami przedstawicielskimi i społeczeństwem obywatelskim.
(3) Decyzja Komisji (UE) 2022/1368 1 ustanawia ramy konsultacji z pozarządowymi zainteresowanymi stronami w sprawach związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich, w tym w międzynarodowych aspektach rolnictwa. Umożliwia ona Komisji korzystanie z wiedzy fachowej specjalistów w organach doradczych, a mianowicie w siedmiu grupach dialogu obywatelskiego, które reprezentują w sumie 81 organizacji członkowskich. Biorąc pod uwagę, że grupy te realizują cel inkluzywności, przyjmują otwarte i partycypacyjne podejście do zainteresowanych stron, a także są ukierunkowane tematycznie, umożliwiają one szerokie konsultacje z zainteresowanymi stronami. Komisja zwraca się regularnie do grup dialogu obywatelskiego z prośbą o doradztwo techniczne w ich odpowiednich obszarach wiedzy.
(4) We wrześniu 2023 r. przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała w orędziu o stanie Unii strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa w UE, który został zainicjowany w styczniu 2024 r. i połączył główne zainteresowane strony z europejskiego sektora rolno-spożywczego, społeczeństwa obywatelskiego, społeczności wiejskich i środowisk akademickich, w celu osiągnięcia konsensusu i opracowania przyszłej wizji unijnych systemów rolniczych i żywnościowych.
(5) Na podstawie doświadczenia zdobytego w ramach strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa w UE Komisja pragnie wspierać nową kulturę współpracy i dialogu między zainteresowanymi stronami, aby pomóc w budowaniu konsensusu między nimi w odniesieniu do perspektyw i działań dotyczących przyszłości unijnych systemów rolniczych i żywnościowych, w tym wspólnej polityki rolnej.
(6) W tym celu Komisja zamierza odwołać się do wiedzy fachowej organu doradczego złożonego z przedstawicieli zainteresowanych stron, aby zapewnić doradztwo w zakresie polityki strategicznej na wysokim poziomie i o charakterze niewiążącym. Uzupełniłoby to już dostępną konkretną i sektorową wiedzę fachową, w tym w ramach grup dialogu obywatelskiego.
(7) Należy zatem powołać grupę ekspertów wysokiego szczebla składającą się z ekspertów ds. przemysłu rolno- spożywczego i określić jej zadania i strukturę zgodnie z decyzją Komisji C(2016) 3301 2 ustanawiającą przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.
(8) Grupa powinna pomóc w promowaniu nowej kultury dialogu, zaufania i wielostronnego uczestnictwa między podmiotami a Komisją. Powinna uczestniczyć w pracach nad wizją przyszłości rolnictwa i żywności oraz w działaniach następczych związanych ze sprawozdaniem ze strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa w UE.
(9) W skład grupy powinno wchodzić maksymalnie 30 organizacji członkowskich reprezentujących społeczność rolniczą, inne podmioty łańcucha dostaw żywności lub społeczeństwo obywatelskie (w tym w obszarach takich jak środowisko i klimat, dobrostan zwierząt lub kwestie konsumenckie). Te trzy kategorie zainteresowanych stron powinny być reprezentowane w tej grupie w sposób zrównoważony.
(10) Eksperci mogą być zapraszani do udziału w pracach grupy na zasadzie ad hoc w celu, m.in., zapewnienia wiedzy specjalistycznej w odniesieniu do zagadnienia ujętego w porządku obrad.
(11) Należy określić zasady ujawniania informacji przez członków grupy. Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 3 .
(12) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja powinna rozważyć celowość przedłużenia tego okresu,
STANOWI, CO NASTĘPUJE:
Sporządzono w Brukseli dnia 4 grudnia 2024 r.