(C/2024/6948)Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 25 listopada 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca:: FM (przedstawiciel: F. Gatta, adwokat)
Strona pozwana: Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie, że z uwagi na to, że strona pozwana została wezwana przez stronę pozwaną do działania zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 265 TFUE, strona pozwana bezprawnie zaniechała działania i wypełnienia swoich obowiązków na podstawie art. 46 ust. 4 rozporządzenia 2019/1896 poprzez nie zawieszenie lub nie zakończenie zaskarżonego działania w części, w środkowym obszarze basenu Morza Śródziemnego, co skutkowało bezprawnym przekazaniem bezpośrednio lub pośrednio informacji podmiotom libijskim lub poprzez nie przedstawienie należycie uzasadnionych powodów zaniechania implementacji wymaganych środków na podstawie art. 46 ust. 6, lub też poprzez brak określenia swojego stanowiska co do wezwania do działania wystosowanego przez stronę skarżącą dnia 29 maja 2024 r.
- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania na podstawie art. 134 ust. 1 regulaminu postępowania przed Sądem.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi dwa zarzuty.
1. Zarzut pierwszy dotyczący, w związku z powagą i utrzymującymi się naruszeniami praw podstawowych lub zobowiązań w zakresie nadzoru powietrznego Agencji w środkowej części basenu Morza Śródziemnego, zaniechania przez Agencję działania poprzez nie zawieszenie lub nie zakończenie swojego nadzoru powietrznego w części, w ramach połączonych usług EUROSUR-u w "strefie przedgranicznej", w środkowym obszarze basenu Morza Śródziemnego, a także nadzoru morskiego z powietrza w ramach wspólnych operacji, co umożliwiło bezprawne bezpośrednie przekazanie informacji podmiotom libijskim, zgodnie z obowiązkami prawnymi Agencji na podstawie art. 46 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/1896 w sprawie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej 1 .
2. Zarzut drugi dotyczący, w związku z powagą i utrzymującymi się naruszeniami praw podstawowych lub zobowiązań w zakresie nadzoru powietrznego Agencji w środkowym obszarze basenu Morza Śródziemnego, zaniechania przez Agencję działania poprzez nie zawieszenie lub nie zakończenie swojego nadzoru powietrznego w części, w ramach połączonych usług EUROSUR-u w "strefie przedgranicznej", w środkowej części basenu Morza Śródziemnego, a także nadzoru morskiego z powietrza w ramach wspólnych operacji, co umożliwiło bezprawne pośrednie przekazanie informacji podmiotom libijskim, zgodnie z obowiązkami prawnymi Agencji na podstawie art. 46 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2019/1896 w sprawie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej.