Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki i zgodnych z systematyką (trzecie zawiadomienie Komisji)

ZAWIADOMIENIE KOMISJI
w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki i zgodnych z systematyką (trzecie zawiadomienie Komisji)

(C/2024/6691)

(Dz.U.UE C z dnia 8 listopada 2024 r.)

Rozporządzeniem w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje ("rozporządzenie w sprawie systematyki") ustanowiono unijny system jednolitej klasyfikacji zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej (zwanej dalej "działalnością gospodarczą zgodną z systematyką") i nałożono na niektóre przedsiębiorstwa niefinansowe i finansowe obowiązki w zakresie przejrzystości w odniesieniu do takiej działalności gospodarczej 1 .

1.
KONTEKST

W czerwcu 2021 r. Komisja przyjęła akt delegowany w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu ("akt delegowany dotyczący klimatu") 2  w celu wdrożenia rozporządzenia w sprawie systematyki w odniesieniu do działalności gospodarczej wnoszącej istotny wkład w realizację celów w zakresie łagodzenia zmian klimatu i w adaptację do zmian klimatu. W marcu 2022 r. Komisja zmieniła akt delegowany dotyczący klimatu poprzez dodanie kryteriów w odniesieniu do niektórych nowych rodzajów działalności związanych z energią 3 . W czerwcu 2023 r. Komisja przyjęła akt delegowany w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju w dziedzinie środowiska ("akt delegowany dotyczący środowiska") w odniesieniu do pozostałych celów środowiskowych 4  i zmieniła akt delegowany dotyczący klimatu poprzez dodanie kryteriów w odniesieniu do nowych rodzajów działalności w sektorach przemysłu wytwórczego i transportu 5 .

W lipcu 2021 r. Komisja przyjęła akt delegowany określający obowiązki przedsiębiorstw w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki w odniesieniu do kwalifikowalności ich działalności do systematyki i zgodności ich działalności z systematyką ("akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji") 6 . Ten akt delegowany został zmieniony w czerwcu 2023 r. aktem delegowanym dotyczącym środowiska w celu zapewnienia spójności wymogów dotyczących ujawniania informacji z aktem delegowanym dotyczącym środowiska.

Komisja opublikowała już cztery zestawy wytycznych dotyczących treści aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, a mianowicie:

- dokument służb Komisji zawierający odpowiedzi na często zadawane pytania "What is the EU Taxonomy Article 8 delegated act and how will it work in practice?" ["Czym jest akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju i jak w praktyce będzie wyglądało jego stosowanie?"] 7 ;

- dokument służb Komisji zawierający odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące sposobu, w jaki przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe powinny ujawniać informacje dotyczące działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki zgodnie z aktem delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji 8 ;

- zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dotyczących zgłaszania działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki 9 ;

- zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dotyczących zgłaszania przez przedsiębiorstwa niefinansowe działalności gospodarczej kwalifikującej się do systematyki i zgodnej z systematyką 10 .

Ponadto, aby ułatwić wdrożenie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju, Komisja przyjęła zawiadomienie w sprawie interpretacji prawnej i wykonania przepisów obejmujących techniczne kryteria kwalifikacji w odniesieniu do działalności gospodarczej zgodnej z systematyką określonej w akcie delegowanym dotyczącym klimatu (zawiadomienie Komisji w sprawie aktu delegowanego dotyczącego klimatu 11 ).

Przedsiębiorstwa niefinansowe rozpoczęły zgłaszanie swoich kluczowych wskaźników wyników (KPI) w zakresie zgodności z systematyką od 1 stycznia 2023 r. W akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nakłada się na przedsiębiorstwa finansowe obowiązek stosowania kluczowych wskaźników wyników ujawnionych przez ich kontrahentów przy obliczaniu własnych kluczowych wskaźników wyników, w tym wskaźnika zielonych aktywów 12 . Ponadto w rozporządzeniu w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych 13  wymaga się, aby uczestnicy rynku finansowego stosowali kluczowe wskaźniki wyników ujawnione przez spółki, w które dokonano inwestycji, do oceny poziomu efektywności środowiskowej produktów finansowych 14 .

Przedsiębiorstwa finansowe rozpoczęły zgłaszanie swoich kluczowych wskaźników wyników od 1 stycznia 2024 r. 15  Biorąc pod uwagę, że obliczanie kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych, w tym wskaźnika zielonych aktywów, zależy od przepływu informacji i danych od finansowanych przez nie kontrahentów finansowych i niefinansowych, Komisja zakłada stopniową poprawę solidności i dokładności tych kluczowych wskaźników wyników wraz z wprowadzeniem unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju przez odpowiednie przedsiębiorstwa, jak również wraz ze zwiększeniem przepływu danych od przedsiębiorstw niefinansowych do przedsiębiorstw finansowych.

Oczekuje się, że poziom zgodności z systematyką ekspozycji finansujących działalność gospodarczą i aktywa przed wprowadzeniem unijnej systematyki (tj. stany historyczne) będzie niższy niż poziom zgodności z systematyką ekspozycji finansujących działalność gospodarczą i aktywa w przyszłości (tj. przepływ nowego finansowania). Jest to zgodne z celem unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju, jakim jest ułatwienie finansowania nowych zrównoważonych środowiskowo rodzajów działalności i projektów.

Ponadto przepisy dotyczące ujawniania informacji zawarte w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do przedsiębiorstw finansowych nie obejmują określonych ekspozycji, o których mowa w art. 9 tego aktu, takich jak niektóre rodzaje zaangażowania w dług państwowy, a także ekspozycji wobec małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) nienotowanych na rynku regulowanym oraz niektórych przedsiębiorstw spoza UE. W art. 9 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wymaga się, aby Komisja dokonała przeglądu sposobu traktowania tych ekspozycji na podstawie oceny skutków, w szczególności w odniesieniu do MŚP, w celu oceny obciążeń administracyjnych, dostępu do finansowania i innych skutków wynikających z ewentualnego rozszerzenia kluczowych wskaźników wyników na te ekspozycje.

Z uwagi na ograniczony zakres obecnych przepisów dotyczących ujawniania informacji kluczowe wskaźniki wyników nie umożliwiają obecnie odzwierciedlenia całości finansowania działalności gospodarczej zgodnej z systematyką przez przedsiębiorstwa finansowe. W przypadku braku wystarczających danych i odpowiednich dowodów zachęca się jednak przedsiębiorstwa finansowe do ujawniania w sposób dobrowolny i odrębnie od ich kluczowych wskaźników wyników:

- wszelkich danych szacunkowych dotyczących zgodności z systematyką ich ekspozycji, które są obecnie wyłączone z ich kluczowych wskaźników wyników (np. ekspozycji wobec MŚP nienotowanych na rynku regulowanym);

- wszelkich danych szacunkowych dotyczących zgodności z systematyką ich ekspozycji objętych kluczowymi wskaźnikami wyników, w przypadku których przedsiębiorstwa finansowe nie dysponują wystarczającymi danymi i odpowiednimi dowodami odnoszącymi się konkretnie do ich ekspozycji, aby udowodnić zgodność z systematyką, lub

- wszelkich informacji dotyczących częściowego dostosowania ich ekspozycji do unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju (tj. w przypadku gdy spełnione są tylko niektóre kryteria systematyki lub gdy udowodniono, że zostaną one spełnione).

Chociaż kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstw finansowych mają wiernie odzwierciedlać zakres, w jakim przedsiębiorstwo finansowe finansuje działalność gospodarczą zgodną z systematyką, nie nakładają one żadnych ograniczeń na finansowanie żadnego konkretnego sektora, w tym sektorów strategicznych, ani żadnych konkretnych podmiotów gospodarczych, w tym MŚP. W związku z tym te konkretne sektory i podmioty również powinny być nadal finansowane. Kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstw finansowych, w tym wskaźnik zielonych aktywów, należy zatem umieścić w szerszym kontekście operacji w zakresie finansowania i inwestycji prowadzonych przez przedsiębiorstwa finansowe, ponieważ przedsiębiorstwa te finansują nie tylko działalność gospodarczą zgodną z systematyką, lecz także wszystkie zgodne z prawem rodzaje działalności gospodarczej i podmioty gospodarcze.

2.
CEL ZAWIADOMIENIA KOMISJI

Podczas gdy poprzednie zawiadomienia i dokumenty służb Komisji koncentrowały się głównie na przedsiębiorstwach niefinansowych, celem niniejszego zawiadomienia jest dostarczenie przedsiębiorstwom finansowym dalszych wytycznych dotyczących interpretacji i wykonania przepisów w formie odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące zgłaszania ich kluczowych wskaźników wyników na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Te najczęściej zadawane pytania pochodzą od zainteresowanych stron podlegających wymogom sprawozdawczym, z platformy ds. zrównoważonego finansowania oraz od krajowych i europejskich organów nadzorczych. Za pomocą niniejszego zawiadomienia Komisja zamierza ułatwić zainteresowanym stronom przestrzeganie wymogów regulacyjnych w sposób racjonalny pod względem kosztów oraz zapewnić użyteczność i porównywalność zgłaszanych informacji na potrzeby zwiększenia zrównoważonego finansowania. W razie potrzeby Komisja może zaktualizować odpowiedzi na często zadawane pytania.

Odpowiedzi na często zadawane pytania zawarte w niniejszym zawiadomieniu wyjaśniają przepisy zawarte już w mającym zastosowanie prawodawstwie. Nie rozszerza się w nich praw i obowiązków wynikających z takiego prawodawstwa ani nie wprowadza żadnych dodatkowych wymogów dotyczących podmiotów gospodarczych i właściwych organów. Odpowiedzi na często zadawane pytania mają jedynie pomóc przedsiębiorstwom finansowym w wykonaniu odpowiednich przepisów prawnych. Do dokonywania obowiązującej wykładni przepisów UE upoważniony jest jedynie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Poglądy przedstawione w niniejszym zawiadomieniu nie mogą przesądzać o stanowisku, jakie Komisja może zająć przed sądami unijnymi i krajowymi.

Glosariusz istotnych terminów i mającego zastosowanie prawodawstwa

Termin Podstawa prawna
Dyrektywa o rachunkowości Dyrektywa 2013/34/UE (1)
AFI Alternatywny fundusz inwestycyjny
Załącznik I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Załącznik XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji Załącznik XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
CapEx Nakłady inwestycyjne
CapEx KPI Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący nakładów inwestycyjnych, o którym mowa w sekcji 1.1.2. załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Krytyczny punkt kontroli Kontrahent centralny
Adaptacja do zmian klimatu (CCA) Adaptacja do zmian klimatu (CCA), o którejmowa w art. 9 lit. b) rozporządzenia w sprawie systematyki
Łagodzenie zmian klimatu (CCM) Łagodzenie zmian klimatu (CCM), o którym mowa w art. 9 lit. a) rozporządzenia w sprawie systematyki
Akt delegowany dotyczący klimatu Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 (2)
Zawiadomienie Komisji w sprawie aktu delegowanego dotyczącego klimatu Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego UE w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu (3)
CRR Rozporządzenie w sprawie wymogów kapitałowych (4)
CRD dyrektywa w sprawie wymogów kapitałowych (5)
CDPW Centralny depozyt papierów wartościowych
Rozporządzenie w sprawie CDPW Rozporządzenie (UE) nr 909/2014 w sprawie rozrachunku papierów wartościowych i centralnych depozytów papierów wartościowych (6)
CSRD Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (7)
Akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 (8)
Zasada "nie czyń poważnych szkód" Zasada "nie czyń poważnych szkód"
EMIR Rozporządzenie (UE) 648/2012 w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (9)
Działalność wspomagająca Działalność gospodarcza, o którejmowa w art. 16 rozporządzenia w sprawie systematyki
EuGB Europejska zielona obligacja emitowana zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2023/2631 (10)
Akt delegowany dotyczący środowiska Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2486 (11)
Wskaźnik zielonych aktywów dla dłużnych papierów wartościowych Wskaźnik zielonych aktywów dla dłużnych papierów wartościowych wobec przedsiębiorstw niefinansowych, o którym mowa w sekcji 1.2.1.1 ppkt (ii) załącznika V
Wskaźnik zielonych aktywów dla udziałów w kapitale własnym Wskaźnik zielonych aktywów dla udziałów instytucji kredytowych w kapitale własnym przedsiębiorstw niefinansowych, o którym mowa w sekcji 1.2.1.1 ppkt (iii) załącznika V
Wskaźnik zielonych aktywów dla działalności kredytowej Wskaźnik zielonych aktywów dla działalności kredytowejna rzecz przedsiębiorstw niefinansowych (kredyty i zaliczki), o którym mowa w sekcji 1.2.1.1 ppkt (i) załącznika V
MSSF Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej
Kluczowe wskaźniki wyników: Kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstw niefinansowych lub przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w odpowiednim załączniku do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
MiFID Dyrektywa 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych (12)
OpEx Wydatki operacyjne
OpEx KPI Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wydatków operacyjnych, o którym mowa w sekcji 1.1.3. załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Jednostka prowadząca sprawozdawczość Przedsiębiorstwo niefinansowe podlegające obowiązkowi

sprawozdawczemu zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systematyki

Drugie zawiadomienie Komisji Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnejsystematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania działalności gospodarczeji aktywów kwalifikujących się do systematyki i zgodnych z systematyką (drugie zawiadomienie Komisji) (13)
Drugi dokument służb Komisji Dokument służb Komisji pt. "FAQs: How should financial and nonfinancial undertakings report Taxonomy-eligible economic activities and assets in accordance with the Taxonomy Regulation

Article 8 Disclosures Delegated Act?" ["Często zadawane pytania: W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe i niefinansowe powinny ujawniać informacje dotyczące działalności gospodarczeji aktywów kwalifikujących się do systematyki zgodnie z aktem delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji na podstawie art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki?"] (14)

Istotny wkład Istotny wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych określonych w art. 9 zgodnie z art. 10-16 rozporządzenia w sprawie systematyki
Zrównoważone finansowanie

Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji

Rozporządzenie (UE) 2019/2088 (15)
Działalność gospodarcza zgodna z systematyką Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 1 pkt 2 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 1 pkt 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Działalność gospodarcza niekwalifikująca się do systematyki Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 1 pkt 6 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
Rozporządzenie w sprawie systematyki Rozporządzenie (UE) 2020/852 (16)
Działalność na rzecz przejścia Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie systematyki

Regulamin

TSC Techniczne kryteria kwalifikacji
KPI obrotu Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący obrotu, o którym mowa w sekcji 1.1.1. załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji
UCITS Przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe

(1) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylająca dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz.U. L 182 z 29.6.2013, s. 19).

(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Dz.U. L 442 z 9.12.2021, s. 1).

(3) Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego UE w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu ustanawiającego techniczne kryteria kwalifikacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej, która wnosi istotny wkład łagodzenie zmiany klimatu lub adaptację do zmiany klimatu i nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Dz.U. C, C/2023/267, 20.10.2023, ELI: http://data. europa.eu/eli/C/2023/267/oj).

(4)Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1).

(5) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).

(6) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych, zmieniające dyrektywy 98/26/WE i 2014/65/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 236/2012 (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1).

(7) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dz.U. L 322 z 16.12.2022, s. 15).

(8) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 przez sprecyzowanie treści i prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji (Dz.U. L 443 z 10.12.2021, s.

(9) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1).

(10) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2631 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie europejskich zielonych obligacji oraz opcjonalnego ujawniania informacji na temat obligacji wprowadzanych do obrotu jako zrównoważone środowiskowo i obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem (Dz.U. L, 2023/2631, 30.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/ 2631/oj).

(11) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2486 z dnia 27 czerwca 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w zrównoważone wykorzystywanie i ochronę zasobów wodnych i morskich, w przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrolę lub w ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem któregokolwiek z innych celów środowiskowych, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej (Dz.U. L, 2023/2486, 21.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2486/oj).

(12) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE, Dz.U. L 173 z 12.6.2014, s. 349.

(13) Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki i zgodnych z systematyką (drugie zawiadomienie Komisji) (C/2023/305) (Dz.U. C, C/2023/305, 20.10.2023, ELI: http://data.europa. eu/eli/C/2023/305/oj).

(14)https://finance.ec.europa.eu/system/files/2022-01/sustainable-finance-taxonomy-article-8-report-eligible-activities-assets-faq_en.pdf.

(15) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Dz.U. L 317 z 9.12.2019, s. 1) (Dz.U. L 330 z 15.11.2014, s. 1).

(16) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.U. L 198 z 22.6.2020, s. 13).

PRZEDSIĘBIORSTWA FINANSOWE

1. PYTANIA OGÓLNE

A. ZAKRES PODMIOTÓW OBJĘTYCH SPRAWOZDAWCZOŚCIĄ

1. Jakie kluczowe wskaźniki wyników powinny zgłaszać przedsiębiorstwa takie jak kontrahenci centralni (CCP), centralne depozyty papierów wartościowych (CDPW), przedsiębiorstwa leasingowe i instytucje płatnicze? Czy ekspozycje wobec tych podmiotów należy traktować jako ekspozycje wobec przedsiębiorstw finansowych lub niefinansowych?

W przypadku gdy przedsiębiorstwa podlegają sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, o której mowa w art. 19a i 29a dyrektywy o rachunkowości, przedsiębiorstwa te muszą ocenić, które kluczowe wskaźniki wyników mają do nich zastosowanie.

Przedsiębiorstwa, które odpowiadają definicji przedsiębiorstw finansowych zgodnie z art. 1 pkt 8 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji (tj. podmioty zarządzające aktywami, instytucje kredytowe, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji), powinny zgłaszać konkretne kluczowe wskaźniki wyników określone w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Przedsiębiorstwa, które nie odpowiadają definicji przedsiębiorstw finansowych zgodnie z art. 1 pkt 8 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, lecz świadczą usługi finansowe, należy uznać za przedsiębiorstwa niefinansowe. Powinny one zgłaszać kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstw niefinansowych zgodnie z załącznikami I i II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Oprócz ujawniania obowiązkowych kluczowych wskaźników wyników dla przedsiębiorstw niefinansowych przedsiębiorstwa te zachęca się jednak również do dobrowolnego ujawniania kluczowych wskaźników wyników dla przedsiębiorstw finansowych, ponieważ te kluczowe wskaźniki wyników mogą być bardziej odpowiednim wskaźnikiem zgodności świadczonych przez nie usług finansowych z systematyką.

Jeżeli jednostka prowadząca sprawozdawczość zgłasza rodzaje działalności, które pod względem funkcjonalnym odpowiadają rodzajom działalności konkretnego przedsiębiorstwa finansowego zdefiniowanego w art. 1 pkt 8 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, również może ona dobrowolnie stosować kluczowe wskaźniki wyników mające zastosowanie do tego przedsiębiorstwa finansowego. Na przykład jednostka prowadząca sprawozdawczość, która świadczy usługi bankowe, takie jak pożyczki i finansowanie, może dobrowolnie stosować przepisy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji właściwe dla instytucji kredytowych do celów ujawniania informacji dotyczących systematyki.

Ponadto w przypadku gdy prawo państwa członkowskiego wymaga, aby kontrahenci centralni, centralne depozyty papierów wartościowych, przedsiębiorstwa leasingowe lub instytucje płatnicze prowadziły określone rodzaje działalności podlegające uzyskaniu zezwolenia dla przedsiębiorstwa finansowego, przedsiębiorstwa te zachęca się do stosowania kluczowych wskaźników wyników mających zastosowanie do tej kategorii przedsiębiorstw finansowych. Na przykład w przypadku gdy państwo członkowskie wymaga zezwolenia na prowadzenie danej działalności na podstawie art. 8 CRD, przedsiębiorstwo może dobrowolnie ujawniać kluczowe wskaźniki wyników mające zastosowanie do instytucji kredytowych (załączniki V i VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji).

Dalsze wyjaśnienia dotyczące sposobu, w jaki podmioty świadczące usługi finansowe mogą stosować kluczowe wskaźniki wyników dla przedsiębiorstw finansowych, przedstawiono w załączniku I do niniejszego zawiadomienia.

B. ZAKRES KONSOLIDACJI UJAWNIANYCH INFORMACJI

2. Czy przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość, które są właścicielami innych przedsiębiorstw finansowych, powinny ujawniać informacje związane z systematyką na podstawie regulacyjnej, czy rachunkowej konsolidacji grupowej? Jaki poziom konsolidacji grupowej obowiązuje jednostkę prowadzącą sprawozdawczość do celów ujawniania informacji związanych z systematyką?

Zgodnie z sekcją 1.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dotyczącą konsolidacji odpowiednich kluczowych wskaźników wyników dla instytucji kredytowych instytucje te "ujawniają odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników na podstawie zakresu ich konsolidacji ostrożnościowej określonej zgodnie z tytułem II rozdział 2 sekcja 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013". Podobnie w przypadku gdy zarówno jednostki dominujące, jak i ich jednostki zależne są przedsiębiorstwami finansowymi innymi niż instytucje kredytowe i podlegają regulacji ostrożnościowej 16 , powinny one ujawniać informacje na podstawie konsolidacji ostrożnościowej. W przypadku gdy zarówno jednostki dominujące, jak i ich jednostki zależne są przedsiębiorstwami finansowymi, lecz nie podlegają regulacji ostrożnościowej, powinny one ujawniać informacje na podstawie konsolidacji rachunkowości zgodnie z rozdziałem 6 dyrektywy o rachunkowości.

Odpowiedzi na pytania 9-12 w drugim zawiadomieniu Komisji dotyczące poziomu konsolidacji kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw niefinansowych oraz odpowiedź na pytanie 7 w niniejszym zawiadomieniu odnoszą się również do przedsiębiorstw finansowych.

C. OCENA ZGODNOŚCI EKSPOZYCJI WOBEC INDYWIDUALNYCH PRZEDSIĘBIORSTW Z SYSTEMATYKĄ

3.
Czy przedsiębiorstwa finansowe powinny obliczać dwa kluczowe wskaźniki wyników dla inwestycji lub ekspozycji - jeden na podstawie kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotu, a drugi na podstawie kluczowych wskaźników wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych spółek lub kontrahentów, w których dokonano inwestycji? Czy też przedsiębiorstwa finansowe powinny łączyć wartości z kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotu i nakładów inwestycyjnych spółek lub kontrahentów, w których dokonano inwestycji, w ramach jednego kluczowego wskaźnika wyników?

W akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono metodykę oceny w odniesieniu do kluczowych wskaźnikach wyników ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest lub nie jest znane.

Art. 7. ust. 4 akapit drugi aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji stanowi, że ekspozycje wobec instrumentów finansowych, których celem nie jest finansowanie określonych zidentyfikowanych rodzajów działalności (nieznane przeznaczenie wpływów), należy uwzględnić w liczniku odpowiedniego kluczowego wskaźnika wyników ważonym kluczowym wskaźnikiem wyników dotyczącym obrotu i kluczowym wskaźnikiem wyników dotyczącym nakładów inwestycyjnych emitenta zgodnie z metodą określoną w załącznikach III, V, VII i IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. W przypadku niektórych kluczowych wskaźników wyników instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych metoda ta przewiduje stosowanie kluczowego wskaźnika wyników kontrahenta zamiast kluczowego wskaźnika wyników emitenta. Ponadto zgodnie z sekcją 1.2.1 akapit czwarty załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ekspozycje, które są kredytami i zaliczkami, dłużnymi papierami wartościowymi, instrumentami kapitałowymi i przejętymi zabezpieczeniami finansującymi działalność gospodarczą zgodną z systematyką, należy uwzględnić w liczniku odpowiedniego kluczowego wskaźnika wyników na podstawie kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego obrotu i kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego nakładów inwestycyjnych w zakresie aktywów bazowych.

Przedsiębiorstwa finansowe powinny zatem obliczać i ujawniać dwa osobne zestawy kluczowych wskaźników wyników:

- kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach, w przypadku gdy ważenie ekspozycji o nieznanym przeznaczeniu wpływów opiera się na kluczowych wskaźnikach wyników dotyczących obrotów odpowiednich emitentów/ kontrahentów; oraz

- kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych, w przypadku gdy ważenie ekspozycji o nieznanym przeznaczeniu wpływów opiera się na kluczowych wskaźnikach wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych odpowiednich emitentów/kontrahentów.

Ekspozycje, których celem jest finansowanie określonych zidentyfikowanych rodzajów działalności (znane przeznaczenie wpływów), należy uwzględnić w licznikach obu osobnych zestawów kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstwa finansowego opartych odpowiednio na obrotach i nakładach inwestycyjnych w zakresie, w jakim ekspozycje te finansują działalność zgodną z systematyką, bez dalszego ważenia kluczowym wskaźnikiem wyników emitenta/kontrahenta 17 .

W związku z tym na potrzeby obliczania licznika swoich kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględniać ekspozycje w następujący sposób:

- licznik kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach powinien być równy (i) kwocie ekspozycji o znanym przeznaczeniu wpływów finansujących działalność zgodną z systematyką oraz (ii) kwocie ekspozycji o nieznanym przeznaczeniu wpływów ważonych kluczowymi wskaźnikami wyników dotyczącymi obrotów odpowiednich emitentów/kontrahentów;

- licznik kluczowych wskaźników wyników opartych na nakładach inwestycyjnych powinien być równy (i) kwocie ekspozycji o znanym przeznaczeniu wpływów finansujących działalność zgodną z systematyką oraz (ii) kwocie ekspozycji o nieznanym przeznaczeniu wpływów ważonych kluczowymi wskaźnikami wyników dotyczącymi nakładów inwestycyjnych odpowiednich emitentów/kontrahentów.

Poniżej przedstawiono więcej informacji na temat poszczególnych rodzajów przedsiębiorstw finansowych.

Podmioty zarządzające aktywami

Zgodnie z sekcją 1.2 akapit ostatni załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji podmioty zarządzające aktywami powinny ujawniać dwa osobne kluczowe wskaźniki wyników oparte na kluczowych wskaźnikach wyników dotyczących obrotów i nakładów inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji. Obliczenia tych kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych określono w podziale na rodzaje spółek, w których dokonano inwestycji, w sekcji 1.1 lit. a)-e) załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Znajduje to odpowiednie odzwierciedlenie we wzorze sprawozdawczym przedstawionym w załączniku IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w którym wymaga się od jednostek prowadzących sprawozdawczość podania wartości kluczowych wskaźników wyników osobno na podstawie kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i kluczowych wskaźników wyników opartych na nakładach inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji (tj. w pierwszym wierszu oraz w sekcjach "Dodatkowe informacje uzupełniające: podział mianownika kluczowego wskaźnika wyników" oraz "Podział licznika kluczowego wskaźnika wyników według celu środowiskowego").

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji

Zgodnie z sekcją 1 akapit piąty lit. a)-e) załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny ujawniać kluczowy wskaźnik wyników dotyczący inwestycji osobno na podstawie kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotów i kluczowych wskaźników wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji. Obliczenia kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji, określono w punktach dotyczących poszczególnych rodzajów spółek, w których dokonano inwestycji.

Znajduje to odpowiednie odzwierciedlenie we wzorze sprawozdawczym przedstawionym w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w którym wymaga się od jednostek prowadzących sprawozdawczość podania wartości kluczowych wskaźników wyników osobno na podstawie kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i kluczowych wskaźników wyników opartych na nakładach inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji (tj. w pierwszym wierszu oraz w sekcjach "Dodatkowe informacje uzupełniające: podział mianownika kluczowego wskaźnika wyników" oraz "Podział licznika kluczowego wskaźnika wyników według celu środowiskowego").

Firmy inwestycyjne

Zgodnie z sekcją 2.4 załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji firmy inwestycyjne powinny obliczać wskaźnik zielonych aktywów dla swoich usług i działalności polegającej na zawieraniu transakcji na własny rachunek, opierając się na kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym obrotu i kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym nakładów inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji, dla każdego celu środowiskowego.

Obliczenia kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych spółek, w których dokonano inwestycji, określono w podziale na rodzaje spółek, w których dokonano inwestycji, w sekcji 2.4 akapit trzeci lit. a)-e) załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Kluczowe wskaźniki wyników w odniesieniu do działalności firm inwestycyjnych innej niż zawieranie transakcji na własny rachunek należy obliczać odpowiednio z wykorzystaniem kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych kontrahentów ich klientów (zob. sekcja 3.3 załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji).

Znajduje to odpowiednie odzwierciedlenie we wzorach do celów ujawniania kluczowych wskaźników wyników firm inwestycyjnych. Wartości kluczowych wskaźników wyników oparte na kluczowych wskaźnikach wyników dotyczących obrotów i nakładów inwestycyjnych kontrahenta należy ujawnić odpowiednio w czwartej i piątej kolumnie wzoru 0 (Podsumowanie kluczowych wskaźników wyników) zawartego w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Ponadto firmy inwestycyjne powinny powielić wzór 1 (Kluczowe wskaźniki wyników firm inwestycyjnych - Usługi zawierania transakcji na własny rachunek) oraz wzór 2 (Kluczowe wskaźniki wyników firm inwestycyjnych - Inne usługi) w odniesieniu do kluczowych wskaźniki wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych.

Instytucje kredytowe

W przypadku instytucji kredytowych szczegółowe obliczenia kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych aktywów bazowych określono w załączniku V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do poszczególnych elementów odpowiedniego kluczowego wskaźnika wyników. Na przykład w odniesieniu do wskaźnika zielonych aktywów dla ekspozycji bilansowych w sekcji 1.2.1 akapit czwarty lit. a) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wskazano, że w liczniku kluczowego wskaźnika wyników należy uwzględnić kredyty i zaliczki, dłużne papiery wartościowe, instrumenty kapitałowe i przejęte zabezpieczenia finansujące działalność gospodarczą zgodną z systematyką na podstawie kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego obrotu i kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego nakładów inwestycyjnych w zakresie aktywów bazowych.

Znajduje to odpowiednie odzwierciedlenie we wzorach do celów ujawniania kluczowych wskaźników wyników instytucji kredytowych. Wartości kluczowych wskaźników wyników oparte na kluczowych wskaźnikach wyników dotyczących obrotów i nakładów inwestycyjnych kontrahenta należy ujawnić odpowiednio w czwartej i piątej kolumnie wzoru 0 (Podsumowanie kluczowych wskaźników wyników) zawartego w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Ponadto instytucje kredytowe powinny powielić wzory 3 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do stanu), 4 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do przepływu), 5 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący ekspozycji pozabilansowych), 6 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący przychodów z tytułu opłat i prowizji od usług innych niż udzielanie pożyczek i zarządzanie aktywami) i 7 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący portfela handlowego) w odniesieniu do kluczowych wskaźniki wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych, jak wyjaśniono w przypisach do odpowiedniego wzoru.

4.
Który kluczowy wskaźnik wyników powinno stosować przedsiębiorstwo finansowe do oceny swojej ekspozycji wobec innego przedsiębiorstwa finansowego, które zgłasza jeden lub kilka kluczowych wskaźników wyników? W jaki sposób przy obliczaniu ekspozycji wobec zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji przedsiębiorstwo finansowe powinno łączyć kluczowe wskaźniki wyników inwestycyjnych i ubezpieczeniowych do celów oceny tej ekspozycji?

Jak określono w pytaniu 3 w niniejszym zawiadomieniu, przedsiębiorstwa finansowe powinny obliczać swoje kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych, stosując odpowiednio kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i kluczowe wskaźniki wyników oparte na nakładach inwestycyjnych odpowiednich emitentów/ kontrahentów w celu oceny zgodności swoich ekspozycji 18  wobec tych podmiotów z systematyką. Dotyczy to również sytuacji, gdy podmioty te są innymi przedsiębiorstwami finansowymi, jak określono szczegółowo poniżej.

Ekspozycje wobec podmiotów zarządzających aktywami

Zgodnie z odpowiednimi przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 19 , w przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość mają ekspozycje wobec podmiotu zarządzającego aktywami, przedsiębiorstwa te powinny stosować, odpowiednio, kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych podmiotu zarządzającego aktywami będącego kontrahentem w celu oceny zgodności swoich ekspozycji wobec tego podmiotu zarządzającego aktywami będącego kontrahentem z systematyką.

W przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe inwestują w UCITS lub AFI lub udzielają im pożyczek, przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość powinny wykorzystać dostęne informacje dotyczące zgodności aktywów bazowych tego UCITS lub AFI z systematyką. Jeżeli takie informacje nie są dostępne, ekspozycję należy uznać za niezgodną z systematyką (zob. odpowiedź na pytanie 32 w niniejszym zawiadomieniu).

Ekspozycje wobec instytucji kredytowych

Zgodnie z odpowiednimi przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 20 , w przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość mają ekspozycje wobec instytucji kredytowej, przedsiębiorstwa te powinny stosować, odpowiednio, wskaźnik zielonych aktywów oparty na obrotach i nakładach inwestycyjnych instytucji kredytowej będącej kontrahentem (tj. wskaźnik zielonych aktywów ogółem kontrahenta) w celu oceny zgodności swoich ekspozycji wobec tej instytucji kredytowej będącej kontrahentem z systematyką.

Przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość powinny stosować średnią ważoną mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych odpowiedniej instytucji kredytowej będącej kontrahentem, w przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe mają ekspozycje wobec tej instytucji kredytowej będącej kontrahentem, której wskaźnik zielonych aktywów ogółem (tj. wskaźnik zielonych aktywów ogółem dla instrumentów kredytowych/dłużnych/kapitałowych w portfelu bankowym) nie ma zastosowania, ponieważ:

- model biznesowy danej instytucji kredytowej będącej kontrahentem nie obejmuje działalności, która tworzy ekspozycje kredytowe/dłużne/kapitałowe w portfelu bankowym (np. bankowość inwestycyjna), lub

- wskaźnik zielonych aktywów ogółem danej instytucji kredytowej będącej kontrahentem nie jest istotny w modelu biznesowym danego kontrahenta.

Aby zapewnić zgodność z tiret ostatnim załącznika XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, instytucja kredytowa będąca kontrahentem powinna obliczyć i ujawnić w towarzyszących informacjach kontekstowych zarówno średnią ważoną opartą na obrotach, jak i średnią ważoną opartą na nakładach inwestycyjnych mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników, obliczone z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów z działalności objętej odpowiednimi kluczowymi wskaźnikami wyników w jej całkowitym obrocie.

Na przykład instytucja kredytowa będąca kontrahentem prowadząca działalność w zakresie bankowości inwestycyjnej mogłaby uzyskać:

- 50 % swoich przychodów ogółem z działalności, o której mowa w sekcji 1.2.3 załącznika V (Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji));

- 30 % swoich przychodów ogółem z działalności, o której mowa w sekcji 1.2.4 załącznika V (Wskaźnik zielonych aktywów dla portfela handlowego); oraz

- 20 % swoich przychodów ogółem z działalności, o której mowa w sekcji 1.2.2.2 załącznika V (Wskaźnik zielonych aktywów dla zarządzanych aktywów (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący zarządzanych aktywów)).

Aby ocenić swoje ekspozycje wobec takiej instytucji kredytowej będącej kontrahentem, przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość powinny stosować średnią ważoną opartą na obrotach i nakładach inwestycyjnych mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników instytucji kredytowej będącej kontrahentem, którą to średnią ważoną instytucja kredytowa będąca kontrahentem powinna obliczyć w następujący sposób:

- oparta na obrotach średnia ważona mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników = jej kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji (oparty na obrotach) pomnożony przez 50 % + jej wskaźnik zielonych aktywów dla portfela handlowego (oparty na obrotach) pomnożony przez 30 % + jej kluczowy wskaźnik wyników dotyczący zarządzanych aktywów (oparty na obrotach) pomnożony przez 20 %;

- oparta na nakładach inwestycyjnych średnia ważona mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników = jej kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji (oparty na nakładach inwestycyjnych) pomnożony przez 50 % + jej wskaźnik zielonych aktywów dla portfela handlowego (oparty na nakładach inwestycyjnych) pomnożony przez 30 % + jej kluczowy wskaźnik wyników dotyczący zarządzanych aktywów (oparty na nakładach inwestycyjnych) pomnożony przez 20 %.

Ekspozycje wobec firm inwestycyjnych

Zgodnie z odpowiednimi przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 21 , w przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość mają ekspozycje wobec firmy inwestycyjnej, przedsiębiorstwa te powinny stosować, odpowiednio, kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych firmy inwestycyjnej będącej kontrahentem w celu oceny zgodności swoich ekspozycji wobec tej firmy inwestycyjnej będącej kontrahentem z systematyką. Firma inwestycyjna powinna opublikować w ujawnianych towarzyszących informacjach kontekstowych, o których mowa w załączniku XI tiret ostatnie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach oraz kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych, które należy obliczyć w następujący sposób:

- kluczowy wskaźnik wyników firmy inwestycyjnej oparty na obrotach należy obliczyć jako średnią ważoną kluczowego wskaźnika wyników firmy inwestycyjnej opartego na obrotach w odniesieniu do działalności polegającej na zawieraniu transakcji na własny rachunek oraz kluczowego wskaźnika wyników firmy inwestycyjnej opartego na obrotach w odniesieniu do działalności innej niż zawieranie transakcji na własny rachunek z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów z działalności polegającej na zawieraniu transakcji na własny rachunek oraz udziałowi procentowemu przychodów z działalności innej niż zawieranie transakcji na własny rachunek w całkowitych przychodach (dochodach) firmy inwestycyjnej;

- kluczowy wskaźnik wyników firmy inwestycyjnej oparty na nakładach inwestycyjnych należy obliczyć jako średnią ważoną kluczowego wskaźnika wyników firmy inwestycyjnej opartego na nakładach inwestycyjnych w odniesieniu do działalności polegającej na zawieraniu transakcji na własny rachunek oraz kluczowego wskaźnika wyników firmy inwestycyjnej opartego na nakładach inwestycyjnych w odniesieniu do działalności innej niż zawieranie transakcji na własny rachunek z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów z działalności polegającej na zawieraniu transakcji na własny rachunek oraz udziałowi procentowemu przychodów z działalności innej niż zawieranie transakcji na własny rachunek w całkowitych przychodach (dochodach) firmy inwestycyjnej.

Ekspozycje wobec zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji

Zgodnie z odpowiednimi przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji 22 , w przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość mają ekspozycje wobec zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji prowadzącego wyłącznie działalność w zakresie ubezpieczeń na życie lub reasekuracji, przedsiębiorstwa te powinny stosować, odpowiednio, kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych w odniesieniu do inwestycji zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji będącego kontrahentem w celu oceny zgodności swoich ekspozycji wobec danego zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji z systematyką.

W przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe mają ekspozycje wobec zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji prowadzącego działalność w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie (lub świadczącego usługi zarówno w zakresie ubezpieczeń na życie, jak i w zakresie ubezpieczeń innych niż na życie), przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość powinny stosować, odpowiednio, kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji będącego kontrahentem w celu oceny zgodności swoich ekspozycji wobec danego zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji będącego kontrahentem z systematyką.

Aby zapewnić zgodność z tiret ostatnim załącznika XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji powinien ujawnić w swoich informacjach kontekstowych kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach i kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych, które należy obliczyć w następujący sposób:

- kluczowy wskaźników wyników zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji oparty na obrotach należy obliczyć jako średnią ważoną kluczowego wskaźnika wyników opartego na obrotach w odniesieniu do inwestycji zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji oraz kluczowego wskaźnika wyników w odniesieniu do działalności zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów, jakie zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji uzyskuje ze swojej działalności inwestycyjnej, oraz udziałowi procentowemu przychodów, jakie zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji uzyskuje ze swojej działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, w całkowitych przychodach zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji;

- kluczowy wskaźnik wyników zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji oparty na nakładach inwestycyjnych należy obliczyć jako średnią ważoną kluczowego wskaźnika wyników opartego na nakładach inwestycyjnych w odniesieniu do inwestycji zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji oraz kluczowego wskaźnika wyników w odniesieniu do działalności zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów, jakie zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji uzyskuje ze swojej działalności inwestycyjnej, oraz udziałowi procentowemu przychodów, jakie zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji uzyskuje ze swojej działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie, w całkowitych przychodach zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji.

5.
Jakie informacje powinny zgłaszać przedsiębiorstwa finansowe, jeżeli kluczowe wskaźniki wyników podmiotów będących kontrahentami nie są publicznie dostępne lub są niedokładne? Na przykład w jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny zgłaszać w swoich kluczowych wskaźnikach wyników ujawnianych w 2024 r. swoje ekspozycje wobec innych przedsiębiorstw finansowych będących kontrahentami zobowiązanych do zgłoszenia swoich odpowiednich kluczowych wskaźników wyników dopiero od 2024 r.?

Zgodnie z art. 8 ust. 4 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa finansowe muszą wykorzystywać najnowsze dostępne informacje oraz kluczowe wskaźniki wyników swoich kontrahentów na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką. Mogą wystąpić okoliczności, w których kluczowe wskaźniki wyników jednostek bazowych lub kontrahentów nie są łatwo lub publicznie dostępne. Na przykład w przypadku gdy kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstw finansowych prowadzących sprawozdawczość oblicza się na podstawie ekspozycji wobec innych przedsiębiorstw finansowych, te przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość mogą nie dysponować wszystkimi publicznie dostępnymi informacjami, których mogłyby potrzebować do ujawnienia własnych informacji w zakresie zgodności z systematyką w pierwszym cyklu sprawozdawczym (w 2024 r.).

W przypadku gdy najnowsze kluczowe wskaźniki wyników kontrahentów, którzy są zobowiązani do zgłaszania kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do systematyki w ramach sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a i 29a dyrektywy o rachunkowości, nie są publicznie lub łatwo dostępne, przedsiębiorstwa finansowe, które opierają się na tych kluczowych wskaźnikach wyników na potrzeby własnej sprawozdawczości, zachęca się do kontaktu z danymi kontrahentami. Wszelka wymiana informacji powinna być zgodna z unijnymi regułami konkurencji.

Jeżeli przedsiębiorstwa finansowe mimo to nie są w stanie uzyskać odpowiednich kluczowych wskaźników wyników od danego kontrahenta lub jeżeli uzyskane kluczowe wskaźniki wyników nie nadają się do obliczenia ich własnych kluczowych wskaźników wyników, przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować najnowsze dostępne kluczowe wskaźniki wyników ujawnione w poprzednim roku lub w poprzednich latach. Jeżeli takie kluczowe wskaźniki wyników z poprzednich lat są również niedostępne 23 , ekspozycję należy uznać za niekwalifikującą się lub niezgodną, tj. przedsiębiorstwa finansowe powinny wpisać wartość "zero" w liczniku odpowiedniego kluczowego wskaźnika wyników bez dalszej oceny. Tak ujawnionym informacjom powinny towarzyszyć informacje kontekstowe w ramach ujawniania informacji jakościowych przez przedsiębiorstwo finansowe (obejmujących informacje na temat źródeł danych i ograniczeń) zgodnie z załącznikiem XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Oprócz zgłoszenia w tym przypadku wartości "zero" w ramach obowiązkowego ujawniania informacji przedsiębiorstwa finansowe mogą zdecydować się na oszacowanie ujawnianych przez siebie informacji w zakresie zgodności z systematyką i przedstawić je na zasadzie dobrowolności niezależnie od informacji ujawnianych obowiązkowo 24 .

6.
W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny traktować przeformułowania kluczowych wskaźników wyników (tj. korekty już opublikowanych kluczowych wskaźników wyników) dokonane przez ich kontrahentów? Czy przedsiębiorstwa finansowe muszą ponownie obliczyć i przeformułować swoje kluczowe wskaźniki wyników z poprzedniego roku za każdym razem, gdy ich kontrahenci przeformułowują swoje odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników z poprzedniego roku?

Akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji nakłada na przedsiębiorstwa finansowe obowiązek stosowania kluczowych wskaźników wyników ujawnianych przez ich kontrahentów przy obliczaniu własnych kluczowych wskaźników wyników, w szczególności wskaźnika zielonych aktywów. Przedsiębiorstwa niefinansowe mają obowiązek wyjaśnić, dlaczego zmiany w obliczeniach ich kluczowych wskaźników wyników od poprzedniego okresu sprawozdawczego prowadzą do uzyskania bardziej wiarygodnych i istotnych informacji, oraz przedstawić przeformułowane dane porównawcze (por. sekcja 1.2.1 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji).

Zgodnie z art. 8 ust. 4 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa finansowe muszą wykorzystywać najnowsze dostępne informacje dostarczone przez ich kontrahentów na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności. Jeżeli na przykład przedsiębiorstwa niefinansowe będące kontrahentami są zobowiązane do przekształcenia informacji z poprzedniego roku lub kluczowych wskaźników wyników zgodnie z sekcją 1.2.1 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, najnowsze dostępne dane dla przedsiębiorstw finansowych prowadzących sprawozdawczość musiałyby obejmować te przeformułowane dane liczbowe lub kluczowe wskaźniki wyników.

Przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość musiałyby przeformułować swoje własne kluczowe wskaźniki wyników jedynie w zakresie, w jakim przeformułowane dane liczbowe lub kluczowe wskaźniki wyników pochodzące od przedsiębiorstw będących kontrahentami mają istotny wpływ na obliczanie kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych prowadzących sprawozdawczość. Przedsiębiorstwa finansowe prowadzące sprawozdawczość powinny zatem w poszczególnych przypadkach ocenić, czy przeformułowane dane liczbowe lub kluczowe wskaźniki wyników pochodzące od przedsiębiorstw będących kontrahentami mają taki istotny wpływ na ich własne kluczowe wskaźniki wyników, oraz powinny przedstawić odpowiednio przeformułowane dane porównawcze i kluczowe wskaźniki wyników.

D. OCENA GRUP POD WZGLĘDEM SYSTEMATYKI

a) Kluczowe wskaźniki wyników zgłaszane przez jednostki dominujące

7.
Jakie kluczowe wskaźniki wyników powinny zgłaszać jednostki dominujące grup, takie jak konglomeraty finansowe, które prowadzą kilka rodzajów działalności i działają w różnych segmentach branżowych na poziomie grupy, takich jak zarządzanie aktywami, firma inwestycyjna, działalność ubezpieczeniowa i działalność bankowa?

Jednostki dominujące dużych grup, o których mowa w art. 3 ust. 7 dyrektywy o rachunkowości, zobowiązane do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania w zakresie zrównoważonego rozwoju na podstawie art. 29a wspomnianej dyrektywy powinny uwzględnić wszystkie jednostki zależne swojej grupy zgodnie z rozdziałem 6 dyrektywy o rachunkowości (zob. również odpowiedź na pytanie 8). Te jednostki dominujące prowadzące sprawozdawczość powinny uwzględnić w swoim skonsolidowanym sprawozdaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju ujawniane skonsolidowane informacje związane z systematyką.

Jednostki dominujące konglomeratów finansowych powinny stosować zakres konsolidacji ostrożnościowej w odniesieniu do swojej działalności objętej regulacją ostrożnościową i powinny zgłaszać na poziomie grupy skonsolidowane kluczowe wskaźniki wyników dotyczące swoich odpowiednich segmentów działalności. Na przykład prowadzące sprawozdawczość jednostki dominujące konglomeratu finansowego z segmentami działalności związanymi z zarządzaniem aktywami, bankowością, firmami inwestycyjnymi lub działalnością ubezpieczeniową prowadzoną przez ich jednostki zależne powinny zgłaszać taką działalność na poziomie skonsolidowanym. W związku z tym powinny one zgłaszać:

- kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w załącznikach III i IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, skonsolidowane w odniesieniu do ich działalności związanej z zarządzaniem aktywami prowadzonej przez jednostki zależne będące zarządzającymi alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ZAFI) lub spółkami zarządzającymi UCITS (podmioty zarządzające aktywami);

- kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w załącznikach V i VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, skonsolidowane w odniesieniu do ich działalności bankowej prowadzonej przez jednostki zależne będące instytucjami kredytowymi;

- kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w załącznikach VII i VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, skonsolidowane w odniesieniu do ich działalności firmy inwestycyjnej prowadzonej przez jednostki zależne będące firmami inwestycyjnymi; oraz

- kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w załącznikach IX i X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, skonsolidowane w odniesieniu do ich działalności zakładu ubezpieczeń i zakładu reasekuracji prowadzonej przez jednostki zależne będące zakładami ubezpieczeń lub zakładami reasekuracji.

Ponadto, aby spełnić wymogi dotyczące sprawozdawczości na poziomie skonsolidowanej grupy i ułatwić ujawnianie informacji związanych z systematyką przez inwestorów i kredytodawców (zob. pytanie 11 poniżej), jednostki dominujące prowadzące sprawozdawczość powinny obliczać i publikować w ujawnianych informacjach kontekstowych, o których mowa w załączniku XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, skonsolidowany kluczowy wskaźnik wyników na poziomie grupy 25  w formie średniej ważonej odpowiednich kluczowych wskaźników wyników dotyczących, w stosownych przypadkach, zarządzania aktywami, działalności bankowej, inwestycyjnej oraz ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, obliczonej z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu obrotów uzyskanych z danego rodzaju działalności w skonsolidowanym całkowitym obrocie konglomeratu 26 .

W dodatku II do niniejszego zawiadomienia przedstawiono liczbowy przykład sposobu obliczania skonsolidowanego kluczowego wskaźnika wyników na poziomie grupy w odniesieniu do działalności zgodnej z systematyką w formie średniej ważonej kluczowych wskaźników wyników.

8.
W jaki sposób obowiązek sporządzania sprawozdawczości powinien mieć zastosowanie do jednostki dominującej prowadzącej sprawozdawczość, która posiada wiele jednostek zależnych, z których (i) niektóre podlegają art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, ale korzystają ze zwolnienia z obowiązku przekazywania informacji na temat zrównoważonego rozwoju, a (ii) inne nie podlegają art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości?

Jak określono w pytaniu 7 w niniejszym zawiadomieniu, jednostki dominujące prowadzące sprawozdawczość powinny uwzględnić w swoich ujawnianych skonsolidowanych informacjach związanych z systematyką wszystkie jednostki zależne ze swojej grupy, w tym te, które korzystają ze zwolnienia z obowiązku przekazywania informacji na temat zrównoważonego rozwoju na mocy art. 29a ust. 8 dyrektywy o rachunkowości, oraz te, które nie podlegają art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości.

Ponadto odpowiedzi na pytania 11 i 12 w drugim zawiadomieniu Komisji, które dotyczą przedsiębiorstw niefinansowych, odnoszą się również do przedsiębiorstw finansowych. W szczególności w odpowiedzi na pytanie 11 wskazano: "Obecnie jednostki zwolnione z obowiązku publikowania informacji niefinansowych na podstawie art. 19a ust. 3 i art. 29a ust. 3 dyrektywy o rachunkowości 27  są również zwolnione z obowiązku ujawniania informacji związanych z systematyką na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systematyki, jeżeli spełnione są warunki określone w tych przepisach (tj. ujawnione informacje związane z systematyką przez jednostkę objętą zwolnieniem ujęte są w skonsolidowanym oświadczeniu na temat informacji niefinansowych lub odrębnym sprawozdaniu innej jednostki (dominującej))."

W odpowiedzi na pytanie 12 wskazano: "Jednostki dominujące muszą również wskazać, które jednostki zależne objęte konsolidacją są zwolnione z obowiązku sporządzania indywidualnej lub skonsolidowanej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju na mocy odpowiednio art. 19a ust. 9 lub art. 29a ust. 8. W takich sytuacjach w ramach skonsolidowanej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w informacjach kontekstowych należy również przedstawiać kluczowe wskaźniki wyników w odniesieniu do systematyki na poziomie jednostki zależnej."

9.
Jakie kluczowe wskaźniki wyników powinna zgłosić jednostka dominująca prowadząca sprawozdawczość, która posiada różne rodzaje niefinansowych i finansowych jednostek zależnych?

Jednostka dominująca prowadząca sprawozdawczość, która posiada finansowe i niefinansowe jednostki zależne, powinna:

- skonsolidować działalność swoich finansowych jednostek zależnych i zgłosić odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników dotyczące przedsiębiorstw finansowych, jak wyjaśniono w odpowiedziach na pytania 2, 7 i 9 w niniejszym zawiadomieniu, oraz

- osobno skonsolidować działalność swoich niefinansowych jednostek zależnych i zgłosić odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników dotyczące przedsiębiorstw niefinansowych, jak wyjaśniono w odpowiedziach na pytania 9-12 w drugim zawiadomieniu Komisji.

Ponadto, aby spełnić wymogi dotyczące sprawozdawczości na poziomie skonsolidowanej grupy i ułatwić ujawnianie informacji związanych z systematyką przez inwestorów i kredytodawców (zob. pytanie 8 w niniejszym zawiadomieniu), jednostki dominujące prowadzące sprawozdawczość powinny obliczyć i opublikować w ujawnianych informacjach kontekstowych, o których mowa w załączniku XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, skonsolidowany kluczowy wskaźnik wyników na poziomie grupy 28  w formie średniej ważonej:

- opartych odpowiednio na obrotach i nakładach inwestycyjnych kluczowych wskaźników wyników dotyczących działalności gospodarczej o charakterze finansowym zgodnie z podejściem określonym w odpowiedzi na pytanie 3 w niniejszym zawiadomieniu, obliczonej z zastosowaniem wag odnoszących się do tych kluczowych wskaźników wyników, odpowiadających udziałowi procentowemu obrotów uzyskanych z działalności gospodarczej o charakterze finansowym w skonsolidowanym całkowitym obrocie grupy, w stosownych przypadkach, w odniesieniu do zarządzania aktywami, działalności bankowej, inwestycyjnej oraz ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej 29 ; oraz

- opartych odpowiednio na skonsolidowanych obrotach i nakładach inwestycyjnych kluczowych wskaźników wyników dotyczących działalności gospodarczej o charakterze niefinansowym, obliczonej z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowego obrotów uzyskanych z tej działalności w skonsolidowanym obrocie grupy.

W dodatku II do niniejszego zawiadomienia przedstawiono liczbowy przykład sposobu obliczania skonsolidowanego kluczowego wskaźnika wyników na poziomie grupy w odniesieniu do działalności zgodnej z systematyką w formie średniej ważonej kluczowych wskaźników wyników.

10.
W jaki sposób jednostki dominujące prowadzące sprawozdawczość powinny korygować ujawnianie informacji związanych z systematyką, w przypadku gdy działalność co najmniej jednej jednostki zależnej odbiega od ogólnego modelu biznesowego grupy?

Odpowiedź na pytanie 12 w drugim zawiadomieniu Komisji, które dotyczy przedsiębiorstw niefinansowych, odnosi się również do przedsiębiorstw finansowych: "Zgodnie z art. 29a ust. 4 dyrektywy o rachunkowości zmienionej dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, jeżeli jednostka dominująca zidentyfikuje znaczące różnice między ryzykami dla grupy lub wpływem grupy a ryzykami dla co najmniej jednej lub wpływem co najmniej jednej z jej jednostek zależnych, jednostka dominująca musi przedstawić informacje niezbędne do zrozumienia ryzyka i wpływu tych jednostek zależnych. Jednostki dominujące muszą również wskazać, które jednostki zależne objęte konsolidacją są zwolnione z obowiązku sporządzania rocznej lub skonsolidowanej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju na mocy odpowiednio art. 19a ust. 9 lub art. 29a ust. 8. W takich sytuacjach w ramach skonsolidowanej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w informacjach kontekstowych należy również przedstawiać kluczowe wskaźniki wyników w odniesieniu do systematyki na poziomie jednostki zależnej."

b) Ocena ekspozycji wobec jednostek dominujących pod względem systematyki

11.
Jakie kluczowe wskaźniki wyników należy uwzględnić w odniesieniu do ekspozycji przedsiębiorstw finansowych wobec jednostki dominującej grupy, takiej jak konglomerat finansowy, z jednostkami zależnymi świadczącymi usługi ubezpieczeniowe, bankowe, inwestycyjne lub w zakresie zarządzania aktywami, lub w odniesieniu do ekspozycji wobec jednostki zależnej tej jednostki dominującej?

Przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować (i) skonsolidowany kluczowy wskaźnik wyników na poziomie grupy w formie średniej ważonej kluczowych wskaźników wyników jednostki dominującej, o których mowa w załączniku XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji (zob. również odpowiedzi na pytania 7 i 9 w niniejszym zawiadomieniu), oraz (ii) kwotę ekspozycji wobec tej grupy w celu obliczenia tych ekspozycji we własnych odpowiednich kluczowych wskaźnikach wyników.

W przypadku gdy inwestycja lub ekspozycja przedsiębiorstwa finansowego dotyczy jednostki zależnej konglomeratu finansowego, a nie jednostki dominującej, jednostki prowadzące sprawozdawczość powinny zapewnić stosowanie kluczowych wskaźników wyników oferujących najbardziej reprezentatywny obraz rzeczywistej działalności ich spółek, w których dokonano inwestycji. Może to spowodować, że jednostki prowadzące sprawozdawczość będą stosować kluczowe wskaźniki wyników na poziomie jednostki zależnej, jak wyjaśniono w odpowiedziach na pytania 8 i 10 w niniejszym zawiadomieniu (które odnoszą się do odpowiedzi na pytanie 12 w drugim zawiadomieniu Komisji), lub kluczowe wskaźniki wyników na poziomie grupy, jeżeli te kluczowe wskaźniki wyników na poziomie jednostki zależnej nie są dostępne.

12.
Jakie kluczowe wskaźniki wyników należy uwzględnić w odniesieniu do ekspozycji przedsiębiorstw finansowych wobec jednostki dominującej grupy mieszanej z jednostkami zależnymi świadczącymi usługi finansowe, takie jak usługi ubezpieczeniowe, bankowe, inwestycyjne lub w zakresie zarządzania aktywami, oraz prowadzącymi działalność niefinansową?

Z uwagi na to, że skonsolidowany kluczowy wskaźnik wyników na poziomie grupy w formie średniej ważonej kluczowych wskaźników wyników, o których mowa w załączniku XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, odzwierciedla działalność gospodarczą grupy (zob. również odpowiedź na pytanie 9 w niniejszym zawiadomieniu), przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować (i) ten skonsolidowany kluczowy wskaźnik wyników na poziomie grupy zgłoszony przez jednostkę dominującą grupy mieszanej oraz (ii) kwotę ekspozycji wobec tej grupy mieszanej w celu obliczenia tych ekspozycji we własnych odpowiednich kluczowych wskaźnikach wyników.

W przypadku gdy inwestycja lub ekspozycja jednostek prowadzących sprawozdawczość dotyczy jednostki zależnej grupy mieszanej, jednostki prowadzące sprawozdawczość powinny zapewnić stosowanie kluczowych wskaźników wyników oferujących najwłaściwszy i najbardziej reprezentatywny obraz rzeczywistej działalności ich spółek, w których dokonano inwestycji. Może to spowodować, że jednostki te będą stosować kluczowe wskaźniki wyników na poziomie jednostki zależnej, jak wyjaśniono w odpowiedziach na pytania 8 i 10 w niniejszym zawiadomieniu (które odnoszą się do odpowiedzi na pytanie 12 w drugim zawiadomieniu Komisji), lub kluczowy wskaźnik wyników na poziomie grupy, jeżeli te kluczowe wskaźniki wyników na poziomie jednostki zależnej nie są dostępne.

E. OCENA OKREŚLONYCH EKSPOZYCJI POD WZGLĘDEM SYSTEMATYKI

a) Ekspozycje wobec podmiotów podlegających art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości

13.
W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny oceniać swoje ekspozycje wobec:

- jednostki, która indywidualnie nie podlega art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, lecz jest jednostką zależną jednostki dominującej podlegającej tym przepisom;

- jednostki zależnej, która indywidualnie podlega art. 19a dyrektywy o rachunkowości, lecz jest zwolniona z obowiązku publikowania sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, ponieważ jej jednostka dominująca publikuje te informacje na zasadzie skonsolidowanej?

Określone w art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wyłączenie ekspozycji wobec jednostek, które nie podlegają obowiązkowi publikowania sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, jest uzasadnione niedostępnością kluczowych wskaźników wyników dla kontrahenta przedsiębiorstwa finansowego oraz koniecznością uniknięcia nadmiernych obciążeń sprawozdawczych ze strony kontrahenta wobec przedsiębiorstwa finansowego.

Odpowiedź na pytanie 12 w drugim zawiadomieniu Komisji, która dotyczy przedsiębiorstw niefinansowych, jest istotna w kontekście ekspozycji wobec jednostek zależnych, które nie zgłaszają kluczowych wskaźników wyników, lub w przypadku gdy działalność jednostek zależnych różni się od ogólnego modelu biznesowego grupy: "Zgodnie z art. 29a ust. 4 dyrektywy o rachunkowości zmienionej dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, jeżeli jednostka dominująca zidentyfikuje znaczące różnice między ryzykami dla grupy lub wpływem grupy a ryzykami dla co najmniej jednej lub wpływem co najmniej jednej z jej jednostek zależnych, jednostka dominująca musi przedstawić informacje niezbędne do zrozumienia ryzyka i wpływu tych jednostek zależnych. Jednostki dominujące muszą również wskazać, które jednostki zależne objęte konsolidacją są zwolnione z obowiązku sporządzania rocznej lub skonsolidowanej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju na mocy odpowiednio art. 19a ust. 9 lub art. 29a ust. 8. W takich sytuacjach w ramach skonsolidowanej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju w informacjach kontekstowych należy również przedstawiać kluczowe wskaźniki wyników w odniesieniu do systematyki na poziomie jednostki zależnej" (wyróżnienie dodano).

Na potrzeby oceny ekspozycji z instrumentów finansowych i pożyczek, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny zapewnić stosowanie kluczowych wskaźników wyników oferujących najwłaściwszy i najbardziej reprezentatywny obraz rzeczywistej działalności ich spółek, w których dokonano inwestycji.

W przypadku gdy jednostka zależna posiada jednostkę dominującą lub jednostkę dominującą najwyższego szczebla, która zgłasza kluczowe wskaźniki wyników zgodnie z art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki i aktem delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji, ekspozycję przedsiębiorstwa finansowego wobec tej jednostki zależnej należy uwzględnić w liczniku odpowiednich kluczowych wskaźników wyników tego przedsiębiorstwa finansowego. W związku z tym przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować kluczowy wskaźnik wyników jednostki zależnej ujawniony przez jej jednostkę dominującą lub jednostkę dominującą najwyższego szczebla lub, w przypadku gdy kluczowy wskaźnik wyników jednostki zależnej nie jest dostępny, kluczowe wskaźniki wyników najbliższej jednostki dominującej w celu oceny ekspozycji przedsiębiorstwa finansowego wobec tej jednostki zależnej zgodnie z odpowiednim załącznikiem do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W przypadku ekspozycji wobec jednostki zależnej jednostki dominującej objętej zakresem stosowania art. 19a dyrektywy o rachunkowości, ale gdy ta jednostka zależna jest zwolniona z obowiązku sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie indywidualnym, ponieważ jej jednostka dominująca publikuje te informacje na zasadzie skonsolidowanej zgodnie z art. 19a ust. 9 dyrektywy o rachunkowości, przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować kluczowy wskaźnik wyników jednostki zależnej ujawniony przez jej jednostkę dominującą w informacjach kontekstowych.

Na potrzeby oceny ekspozycji z instrumentów finansowych i pożyczek, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, przedsiębiorstwo finansowe prowadzące sprawozdawczość powinno ocenić zakres zgodności z systematyką działalności gospodarczej i aktywów finansowanych zgodnie z odpowiednimi przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

b) Ekspozycje wobec spółek celowych

14.
W jaki sposób należy traktować ekspozycje wobec spółek celowych? Czy przedsiębiorstwa finansowe muszą ocenić kredytowanie specjalistyczne/finansowanie typu project finance na potrzeby sprawozdawczości w zakresie zgodności z systematyką?

Celem obowiązków przedsiębiorstw finansowych w zakresie ujawniania informacji wynikające z aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji jest dostarczenie informacji na temat zakresu, w jakim ich inwestycje lub finansowanie finansują działalność zgodną z systematyką. Oznacza to, że na potrzeby ujawniania informacji wymaganych na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa finansowe powinny dokonać przeglądu swoich inwestycji i aktywów w celu oceny tych jednostek, w których dokonano inwestycji, będących beneficjentami końcowymi, oraz ich działalności zgodnej z systematyką.

Przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględniać w swojej ocenie pod względem systematyki ekspozycje wobec spółek celowych, które finansują podmioty podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości lub które należą do grupy, w przypadku której jednostka dominująca spółki celowej podlega art. 29a tej dyrektywy na poziomie skonsolidowanej grupy 30 .

Oznacza to, że w przypadku kredytów i inwestycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstwa będącego beneficjentem końcowym finansowania lub, w przypadku gdy te kluczowe wskaźniki wyników nie są dostępne, kluczowe wskaźniki wyników swojej jednostki dominującej prowadzącej sprawozdawczość w celu oceny swojej ekspozycji wobec tej spółki celowej. W przypadku finansowania i inwestycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględnić zgodność z systematyką działalności gospodarczej finansowanej za pośrednictwem spółki celowej w celu oceny swojej ekspozycji wobec tej spółki celowej (zob. odpowiedź na pytanie 3 w niniejszym zawiadomieniu).

Na potrzeby ujawniania podziałów licznika swoich kluczowych wskaźników wyników według rodzaju emitenta/ kontrahenta przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględnić takie ekspozycje w odpowiednich wierszach odpowiednich wzorów sprawozdawczych dotyczących systematyki. Podziały te powinny odpowiadać rodzajowi podmiotów, których kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstwo finansowe stosuje do tej ekspozycji lub których aktywa są objęte finansowaniem.

Jeżeli beneficjentem końcowym jest przedsiębiorstwo, które nie podlega art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, lub jeżeli jego jednostka dominująca najwyższego szczebla nie podlega tym artykułom, ekspozycje wobec spółek celowych należy wyłączyć z licznika kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych zgodnie z art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, z wyjątkiem ekspozycji z tytułu obligacji i dłużnych papierów wartościowych, których to ekspozycji dotyczy art. 7 ust. 4 wspomnianego aktu delegowanego. Zgodność tych ekspozycji z systematyką można jednak zgłaszać na zasadzie dobrowolności.

c) Organy publiczne

15.
W jaki sposób należy traktować ekspozycje przedsiębiorstw finansowych wobec samorządów regionalnych i podmiotów kontrolowanych przez państwa?

W art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji z obliczania licznika i mianownika kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych wyłączono jedynie ekspozycje wobec rządów centralnych, banków centralnych i emitentów ponadnarodowych. Odniesienie do rządów centralnych obejmuje wszystkie jednostki administracji państwowej oraz inne instytucje centralne, których kompetencje obejmują zwykle całe terytorium ekonomiczne danego państwa. W związku z tym wspomniane wyłączenie nie obejmuje ekspozycji wobec samorządów regionalnych, gmin lub przedsiębiorstw, których właścicielami lub udziałowcami są podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Instrumenty finansowe lub pożyczki, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane i które finansują regionalne i lokalne organy publiczne, należy więc uwzględnić w liczniku kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych w zakresie, w jakim te instrumenty lub pożyczki są zgodne z systematyką. Wszystkie instrumenty lub pożyczki, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane i które finansują wspomniane organy, należy uwzględnić w mianowniku kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych. Z licznika kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych należy jednak wyłączyć pożyczki lub finansowanie, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane.

d) Przedsiębiorstwa z UE i spoza UE niepodlegające art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości

16.
W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny odzwierciedlać w swoich kluczowych wskaźnikach wyników ekspozycje wobec przedsiębiorstw z UE i spoza UE, które nie podlegają sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości?

Czy obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa niepodlegające sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości muszą być emitowane jako europejskie zielone obligacje, aby można było uwzględnić je w liczniku wskaźnika zielonych aktywów (sekcja 1.2.1.1 ppkt (ii) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji)?

W jaki sposób należy oceniać instrumenty finansowe (pożyczki), w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane i które finansują te przedsiębiorstwa?

Zgodnie z art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ekspozycje wobec przedsiębiorstw (w tym przedsiębiorstw spoza UE), które nie są objęte art. 19a i 29a dyrektywy o rachunkowości, wyłącza się z licznika, ale uwzględnia się w mianowniku kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych. Ten tryb postępowania zostanie poddany przeglądowi zgodnie z art. 9 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Niemniej jednak w art. 7 ust. 4 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji wskazano: "Bez uszczerbku dla ust. 1 obligacje ekologiczne lub ekologiczne dłużne papiery wartościowe mające na celu finansowania określonych zidentyfikowanych rodzajów działalności, które to obligacje lub dłużne papiery wartościowe są emitowane przez spółkę, w której dokonano inwestycji, są uwzględniane w liczniku kluczowych wskaźników wyników do pełnej wartości działalności gospodarczej zgodnej z systematyką finansowanej przez przychody z tych obligacji i dłużnych papierów wartościowych, na podstawie informacji dostarczonych przez spółkę, w której dokonano inwestycji." W związku z tym przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględniać w liczniku swoich kluczowych wskaźników wyników wpływy z obligacji ekologicznych i ekologicznych dłużnych papierów wartościowych mających na celu finansowanie określonych zidentyfikowanych rodzajów działalności i aktywów, niezależnie od tego, czy emitent jest przedsiębiorstwem podlegającym sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości. Takie obligacje ekologiczne mogą być emitowane jako europejskie zielone obligacje lub zgodnie ze standardami i inicjatywami publicznymi lub prywatnymi.

Ponadto akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie uniemożliwia przedsiębiorstwom finansowym zamieszczania dobrowolnych informacji lub oszacowań dotyczących zgodności z systematyką ich ekspozycji wobec podmiotów, które są obecnie wyłączone z zakresu licznika kluczowych wskaźników wyników zgodnie z art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w ramach dobrowolnego ujawniania informacji. Informacje takie należy zawsze zgłaszać odrębnie od informacji ujawnianych obowiązkowo na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Ponadto w przypadku obligacji ekologicznych i ekologicznych instrumentów dłużnych przedsiębiorstwa finansowe mogą wykorzystywać oszacowania do oceny zgodności z systematyką swoich ekspozycji wobec przedsiębiorstw mających siedzibę w państwie trzecim, które nie podlegają sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a i 29a dyrektywy o rachunkowości, na warunkach określonych w art. 7 ust. 7 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

e) Nieruchomości

17.
Jak można traktować umowy leasingu nieruchomości przy obliczaniu kluczowych wskaźników wyników?

W zależności od umowy leasingu w regułach rachunkowości rozróżnia się leasing finansowy i leasing operacyjny. Sposób traktowania leasingu w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji jest zgodny z regułami rachunkowości określonymi w MSSF 16. W kontekście leasingu finansowego leasingobiorca ujmuje składnik aktywów będący przedmiotem leasingu jako składnik aktywów z tytułu prawa do użytkowania w momencie zawarcia umowy leasingu 31 . W sekcji 1.1.2.1 załącznika I do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji uwzględniono odpowiednio zwiększenia aktywów z tytułu prawa do użytkowania w mianowniku kluczowego wskaźnika wyników opartego na nakładachw inwestycyjnych leasingobiorcy, ponieważ stanowią one zwiększenie stanu rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z MSSF 16 w dacie rozpoczęcia leasingodawca powinien ująć aktywa oddane w leasing finansowy w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i przedstawić je jako należności w kwocie równej inwestycji leasingowej netto, tj. jako wartość bieżącą netto opłat leasingowych. W związku z tym do celów kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do systematyki przedsiębiorstwa finansowe świadczące usługi leasingu finansowego powinny traktować aktywa oddane w leasing finansowy jako ekspozycję (kredyt i zaliczka), w przypadku której przeznaczenie wpływów jest znane, i powinny uwzględniać je w mianowniku wskaźnika zielonych aktywów. Powinny one uwzględniać te aktywa w liczniku wskaźnika zielonych aktywów w zakresie, w jakim aktywa będące przedmiotem leasingu są zgodne z systematyką (zob. również odpowiedź na pytanie 1 w niniejszym zawiadomieniu) 32 .

Do celów swoich kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do systematyki strony leasingu nieruchomości powinny zatem wziąć pod uwagę sposób ujmowania danego składnika aktywów w swoich sprawozdaniach finansowych. Kod NACE L68 wymieniony w sekcji 7.7. ("Nabywanie i prawo własności budynków") aktu delegowanego dotyczącego klimatu obejmuje również nieruchomości dzierżawione.

18.
W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny zgłaszać inwestycje w nieruchomości, które nie są zabezpieczone nieruchomościami mieszkalnymi?

Ekspozycje instytucji kredytowych z tytułu nieruchomości zabezpieczonych nieruchomościami mieszkalnymi określono w sekcji 1.2.1.3 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. W obliczeniach tych należy również uwzględnić kredyty w obszarze budownictwa i działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości, o których mowa w sekcji 7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, z równorzędnymi uzgodnieniami dotyczącymi zabezpieczenia nieruchomościami mieszkalnymi (np. hipoteką), takie jak kredyty z gwarancjami udzielonymi przez osobę trzecią. Oprócz tego przedsiębiorstwa finansowe powinny zgłaszać następujące ekspozycje związane z nieruchomościami:

- Instytucje kredytowe: przejęte zabezpieczenia na nieruchomościach (sekcja 1.2.1.5 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji);

- Podmioty zarządzające aktywami, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji: inwestycje w nieruchomości w zakresie i w proporcji, w jakich finansują one rodzaje działalności gospodarczej zgodne z systematyką (zob. w szczególności sekcja 1.1 akapit czwarty załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji; sekcja 2.4 akapit szósty załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji; sekcja 1 akapit siódmy załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji).

Wartości zarejestrowane w liczniku i mianowniku powinny być zgodne z klasyfikacją księgową takich inwestycji.

19.
Kryteria dotyczące istotnego wkładu w łagodzenie zmian klimatu określone w sekcji 7.1. ("Budowa nowych budynków") i sekcji 7.7. ("Nabywanie i prawo własności budynków") aktu delegowanego dotyczącego klimatu odnoszą się do kryteriów dotyczących budynków o niemal zerowym zużyciu energii, które to kryteria są określone na szczeblu krajowym. Jeżeli państwo członkowskie zmieni kryteria dotyczące budynków o niemal zerowym zużyciu energii, to czy przedsiębiorstwa finansowe powinny ponownie ocenić zgodność finansowanych przez nie budynków z systematyką, uwzględniając nowe kryteria dotyczące budynków o niemal zerowym zużyciu energii?

Tak. Techniczne kryteria kwalifikacji określone w sekcjach 7.1 i 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu odnoszą się do wymogów dotyczących budynków o niemal zerowym zużyciu energii, które to wymogi są określone na szczeblu krajowym. W związku z tym podejście oparte na zasadzie praw nabytych określone w art. 7 ust. 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do pożyczek i instrumentów, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, w przypadkach, gdy techniczne kryteria kwalifikacji zostały zmienione, nie ma zastosowania do sytuacji, w której państwo członkowskie zmienia kryteria dotyczące budynków o niemal zerowym zużyciu energii w swojej jurysdykcji. Od momentu, w którym zmiany kryteriów dotyczących budynków o niemal zerowym zużyciu energii zaczną obowiązywać, ekspozycje przedsiębiorstw finansowych z tytułu odpowiednich nieruchomości należy zatem poddać ponownej ocenie w celu wykazania ich zgodności z systematyką (zob. również pytanie 152 w zawiadomieniu Komisji w sprawie aktu delegowanego dotyczącego klimatu).

20.
Na potrzeby oceny zgodności z systematyką na podstawie sekcji 7.7. ("Nabywanie i prawo własności budynków") załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu budynki wzniesione przed dniem 31 grudnia 2020 r. muszą posiadać co najmniej świadectwo charakterystyki energetycznej klasy A lub muszą należeć do "15 % najbardziej efektywnych budynków w kraju lub regionie pod względem zapotrzebowania na energię pierwotną (PED), co musi być poparte odpowiednimi dowodami". Podobnie w technicznych kryteriach kwalifikacji dotyczących działalności wchodzącej w zakres sekcji 7.2. ("Renowacja istniejących budynków") załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu przewidziano dwa techniczne kryteria kwalifikacji dotyczące istotnego wkładu w łagodzenie zmian klimatu. Czy te dwa kryteria można stosować jednocześnie do oceny zgodności poszczególnych rodzajów działalności z systematyką?

W pkt 1 sekcja 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, który to punkt dotyczy technicznych kryteriów kwalifikacji odnoszących się do istotnego wkładu w łagodzenie zmian klimatu, przewidziano dwa techniczne kryteria kwalifikacji służące do oceny zgodności z systematyką budynków wzniesionych przed dniem 31 grudnia 2020 r. Podobnie w sekcji 7.2 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, która dotyczy technicznych kryteriów kwalifikacji odnoszących się do istotnego wkładu w łagodzenie zmian klimatu, przewidziano dwa techniczne kryteria kwalifikacji służące do oceny zgodności z systematyką renowacji budynków. Przedsiębiorstwa finansowe mogą zdecydować się na stosowanie któregokolwiek z dwóch technicznych kryteriów kwalifikacji, ale nie powinny podwójnie uwzględniać tych samych ekspozycji w liczniku odpowiednich kluczowych wskaźników wyników, w przypadku gdy budynek spełnia oba techniczne kryteria kwalifikacji. Na przykład w przypadku działalności "Nabywanie i prawo własności budynków" opisanej w sekcji 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu oznacza to, że:

- ekspozycję dotyczącą budynku bez etykiety świadectwa charakterystyki energetycznej klasy A można uwzględnić w liczniku kluczowego wskaźnika wyników, ponieważ spełnia on kryterium 15 % najbardziej efektywnych budynków; oraz

- ekspozycji dotyczącej budynku z etykietą świadectwa charakterystyki energetycznej klasy A nie można uwzględnić podwójnie w liczniku kluczowego wskaźnika wyników, ponieważ również spełnia on kryterium 15 % najbardziej efektywnych budynków.

21.
Jeżeli chodzi o kryterium 15 % najbardziej efektywnych budynków dotyczące istotnego wkładu w łagodzenie zmian klimatu, wymienione w sekcji 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, czy wniosek, że budynki wzniesione po określonym roku należą do 15 % najbardziej efektywnych budynków, stanowi oszacowanie, które instytucje kredytowe mogłyby wykorzystać jedynie na potrzeby dobrowolnej sprawozdawczości?

W technicznych kryteriach kwalifikacji wymienionych w pkt 1 sekcja 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu wymagane są "odpowiednie dowody, które zawierają przynajmniej porównanie charakterystyki energetycznej danego budynku z charakterystyką energetyczną budynków wzniesionych w kraju lub regionie przed dniem 31 grudnia 2020 r. i uwzględniają rozróżnienie przynajmniej między budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi", w przypadku korzystania z opcji "15 % najbardziej efektywnych budynków w kraju lub regionie".

W tym względzie w odpowiedzi na pytanie 149 w zawiadomieniu Komisji w sprawie aktu delegowanego dotyczącego klimatu stwierdzono, że:

Nie istnieją szczegółowe zasady określania 15 % lub 30 % najbardziej efektywnych budynków poza wymogami dotyczącymi odniesienia do najbardziej efektywnych budynków w kraju lub regionie pod względem zapotrzebowania na energię pierwotną oraz rozróżnienia przynajmniej między budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi.

W przypadku braku odpowiedniego świadectwa charakterystyki energetycznej można przeprowadzić badanie techniczne w celu oszacowania odpowiedniego progu dla 15 % najbardziej efektywnych budynków w kraju (lub regionie) w odniesieniu do danej kategorii budynków. Informacje mogą być dostępne w krajowych bazach danych lub badaniach opracowanych przez określone organizacje (np. Światowe Stowarzyszenie Budownictwa Zrównoważonego).

Jeżeli takie badanie jest publicznie dostępne, można je wykorzystać. W przypadku gdy takie badanie nie jest dostępne, należy je przeprowadzić.

W odpowiedzi na pytanie 151 w zawiadomieniu Komisji w sprawie aktu delegowanego dotyczącego klimatu, które dotyczy wykorzystywania informacji na temat roku budowy budynków i przepisów budowlanych, stwierdzono, że "stosowanie danych przybliżonych, takich jak rok budowy budynku, jest niemożliwe".

W związku z tym wykorzystanie roku budowy budynku stanowi oszacowanie na potrzeby obecny zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji, które można wykorzystać jedynie na potrzeby dobrowolnej sprawozdawczości. Oszacowania zgodności z systematyką można ujawniać na zasadzie dobrowolności oddzielnie od obowiązkowych kluczowych wskaźników wyników wraz z metodą zastosowaną do obliczania takich oszacowań.

22.
Na potrzeby oceny zgodności z systematyką na podstawie sekcji 7.7. ("Nabywanie i prawo własności budynków") załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, jeżeli instytucja kredytowa ekstrapoluje znany krajowy rozkład etykiet świadectwa charakterystyki energetycznej klasy A na własny portfel hipoteczny na danym obszarze geograficznym i nie wykorzystuje własnych informacji o kredytach hipotecznych, ale w pełni opiera się na zewnętrznych źródłach danych, nie mając pewności co do danych zewnętrznych, czy stanowi to oszacowanie, które można wykorzystać jedynie na potrzeby dobrowolnej sprawozdawczości?

Ekstrapolacja składu portfela hipotecznego uwzględniającego świadectwa charakterystyki energetycznej oparta wyłącznie na statystykach krajowych stanowiłaby oszacowanie na potrzeby oceny zgodności z systematyką portfela hipotecznego, której nie można uwzględnić w kluczowych wskaźnikach wyników przedsiębiorstw finansowych. Na przykład, jeżeli ze statystyk krajowych wynika, że pewna część budynków wzniesionych przed dniem 31 grudnia 2020 r. posiada świadectwa charakterystyki energetycznej klasy A, nie oznacza to automatycznie, że portfel hipoteczny posiada tyle samo świadectw. Oszacowania można ujawniać na zasadzie dobrowolności oddzielnie od obowiązkowych kluczowych wskaźników wyników wraz z metodą zastosowaną do obliczania takich oszacowań.

23.
Jeżeli instytucja kredytowa przyjmuje, że budynki ze świadectwem charakterystyki energetycznej klasy A, które utraciło ważność, stanowiące zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości mieszkalnej w jej portfelu, należą do 15 % najbardziej efektywnych budynków w kraju lub regionie pod względem zapotrzebowania na energię pierwotną (PED), to czy stanowi to oszacowanie, które można wykorzystać jedynie na potrzeby dobrowolnej sprawozdawczości?

W przypadku budynków ze świadectwem charakterystyki energetycznej klasy A, które utraciło ważność, nadal można ocenić, czy spełniają one kryterium 15 % najbardziej efektywnych budynków wymienione w sekcji 7.7 pkt 1 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, jeżeli zostanie to poparte dalszymi "odpowiednimi dowodami" zgodnie z technicznymi kryteriami kwalifikacji, jak wyjaśniono w odpowiedziach na pytania 149-151 zawarte w zawiadomieniu Komisji w sprawie aktu delegowanego dotyczącego klimatu.

Przy założeniu, że budynki ze świadectwem charakterystyki energetycznej klasy A, które utraciło ważność, automatycznie należą do 15 % najbardziej efektywnych budynków, sam przedział efektywności nie wystarczy do ustalenia ich zgodności z systematyką i uwzględnienia ich w liczniku odpowiednich kluczowych wskaźników wyników. Oszacowania zgodności z systematyką można jednak ujawniać na zasadzie dobrowolności oddzielnie od obowiązkowych kluczowych wskaźników wyników wraz z metodą zastosowaną do obliczania takich oszacowań.

24.
Czy instytucja kredytowa, która udziela kredytu hipotecznego na budowę budynku, ocenia zgodność tego kredytu z kryteriami określonymi w sekcji 7.1. ("Budowa nowych budynków") lub sekcji 7.7. ("Nabywanie i prawo własności budynków") odpowiedniego załącznika do aktu delegowanego dotyczącego klimatu?

Instytucja kredytowa powinna wziąć pod uwagę stosunek umowny wiążący jej klienta, leżący u podstaw wybudowania budynku.

W przypadku gdy umowa klienta dotyczy budowy nowego budynku, instytucja kredytowa powinna ocenić ekspozycję na podstawie kryteriów określonych w sekcji 7.1 odpowiedniego załącznika do aktu delegowanego dotyczącego klimatu.

W przypadku gdy umowa klienta jest umową zakupu, instytucja kredytowa powinna ocenić ekspozycję na podstawie kryteriów określonych w sekcji 7.7 odpowiedniego załącznika do aktu delegowanego dotyczącego klimatu.

f) Instrumenty finansowe (instrumenty pochodne, sekurytyzacje, strukturyzowane papiery wartościowe i obligacje zabezpieczone)

25.
W jaki sposób traktuje się instrumenty pochodne we wskaźniku zielonych aktywów ogółem dla portfela bankowego i we wskaźniku zielonych aktywów dla portfela handlowego?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa finansowe muszą wyłączyć instrumenty pochodne z licznika swoich kluczowych wskaźników wyników.

Zgodnie z pkt 1.1.2 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji instrumenty pochodne w portfelu bankowym instytucji kredytowych są wyłączone z licznika, ale uwzględnione w mianowniku wskaźnika zielonych aktywów ogółem dla portfela bankowego.

Ekspozycje w portfelu handlowym (w tym instrumenty pochodne) są wyłączone z zakresu wskaźnika zielonych aktywów ogółem (tj. z licznika i mianownika), ponieważ są one oceniane w ramach odrębnego kluczowego wskaźnika wyników, a mianowicie wskaźnika zielonych aktywów dla portfela handlowego, zgodnie z pkt 1.2.4 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Instrumenty pochodne są wyłączone z licznika, ale uwzględnione w mianowniku wskaźnika zielonych aktywów dla portfela handlowego zgodnie z art. 7 ust. 2 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

26.
Czy instrumenty pochodne w mianowniku kluczowych wskaźników wyników zarządzanych aktywów należy obliczać jako pozycję netto (tj. aktywa z tytułu instrumentów pochodnych skompensowane zobowiązaniami z tytułu instrumentów pochodnych) lub jako same aktywa z tytułu instrumentów pochodnych?

W sekcji 1.2.2.2 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, która dotyczy wskaźnika zielonych aktywów dla zarządzanych aktywów (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący zarządzanych aktywów), określono, że metoda obliczania kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego zarządzanych aktywów jest taka sama jak metoda dotycząca podmiotów zarządzających aktywami zgodnie z załącznikiem III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W sekcji 1.2 załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, która dotyczy obliczania mianownika, nie określono żadnych zasad kompensowania. Zgodnie z sekcją 1.2 załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji mianownik powinien składać się z wartości wszystkich zarządzanych aktywów bez ekspozycji, o których mowa w art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, wynikających z działalności podmiotów zarządzających aktywami zarówno w ramach zbiorowego, jak i indywidualnego zarządzania portfelem. W związku z tym przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględnić wszystkie zarządzane aktywa w mianowniku swoich kluczowych wskaźników wyników, w tym wszystkie pozycje aktywów z tytułu instrumentów pochodnych, bez kompensowania ich zobowiązaniami z tytułu instrumentów pochodnych, chyba że jest to dozwolone na mocy MSSF (zob. również odpowiedź na pytanie 25 w niniejszym zawiadomieniu) 33 .

27.
W jaki sposób należy zgłaszać i oceniać zgodność z systematyką instrumentów, takich jak sekurytyzacje, strukturyzowane papiery wartościowe i obligacje zabezpieczone?

Zgodnie z sekcją 1.1 załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do sekurytyzacji należy stosować metodę pełnego przeglądu 34 . W przypadku sekurytyzacji wszystkie płatności od pierwotnych dłużników są przekazywane za pośrednictwem spółki celowej objętej sekurytyzacją do inwestorów w spółce celowej.

- Jednostka inicjująca/bank nie powinni uwzględniać w swoim kluczowym wskaźniku wyników aktywów bazowych (tj. kredytów) sprzedanych spółce celowej objętej sekurytyzacją, ponieważ w przypadku sekurytyzacji jednostka inicjująca/bank nie posiada już prawnej ani ekonomicznej własności tych aktywów i nie wykazuje tych aktywów w swoim bilansie. W kluczowym wskaźniku wyników jednostki inicjującej należy uwzględnić wyłącznie kredyty zgodne z systematyką, które są wykazane w bilansie jednostki inicjującej.

- Podmiot inwestujący w papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę celową objętą sekurytyzacją powinien dokonać przeglądu swojej ekspozycji wobec spółki celowej i ocenić zgodność aktywów bazowych z systematyką, stosując, w stosownych przypadkach, albo metodę dotyczącą ekspozycji o znanym przeznaczeniu wpływów, albo kluczowy wskaźnik wyników dłużnika w przypadku finansowania o celu ogólnym. Inwestor powinien uwzględnić swoją ekspozycję z tytułu sekurytyzacji w liczniku swojego wskaźnika zielonych aktywów w zakresie, w jakim aktywa bazowe spółki celowej objętej sekurytyzacją finansują aktywa zgodne z systematyką.

W odniesieniu do innych ekspozycji wobec spółek celowych, takich jak na przykład wspólne przedsięwzięcia lub transakcje związane z nieruchomościami, odsyła się do odpowiedzi na pytanie 13 w drugim dokumencie służb Komisji; można tam znaleźć dalsze wytyczne dotyczące sprawozdawczości w zakresie systematyki w takich przypadkach.

Strukturyzowane papiery wartościowe

Sprawozdawczość w zakresie zgodności z systematyką zależy od struktury papieru wartościowego. W przypadku gdy instrument można sklasyfikować jako obligację lub instrument dłużny, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, należy zgłosić go jako zgodny z systematyką w zakresie, w jakim z tych wpływów finansuje się działalność gospodarczą lub aktywa zgodne z systematyką. W przypadku gdy instrument stanowi obligację lub instrument dłużny, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane, ich zgodność z systematyką będzie zależała od kluczowego wskaźnika wyników emitenta strukturyzowanego papieru wartościowego.

Obligacje zabezpieczone

Obligacje zabezpieczone to obligacje, które są zabezpieczone określonymi aktywami w bilansie emitenta takich obligacji i które zapewniają ochronę w przypadku upadłości tego emitenta. W przeciwieństwie do sekurytyzacji emitent obligacji zabezpieczonych zachowuje, do czasu ogłoszenia upadłości, własność prawną i ekonomiczną aktywów, które służą jako zabezpieczenie obligacji zabezpieczonej, a wszystkie płatności dokonywane przez pierwotnych dłużników wpływają na rzecz emitenta obligacji zabezpieczonych. Sprawozdawczość w zakresie zgodności obligacji zabezpieczonych z systematyką powinna obejmować następujące elementy:

- emitent/bank inicjujący - z uwagi na to, że aktywa (np. kredyty) wykorzystane jako zabezpieczenie obligacji zabezpieczonych są utrzymywane w bilansie emitenta obligacji zabezpieczonych, emitent obligacji zabezpieczonych powinien ujawnić zgodność z systematyką tych aktywów wykorzystywanych jako zabezpieczenie w taki sam sposób, jak w przypadku wszystkich innych aktywów bilansowych 35 ; oraz

- inwestor - w przypadku obligacji zabezpieczonych, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane, inwestor powinien wykorzystać kluczowy wskaźnik wyników emitenta obligacji zabezpieczonych do obliczenia licznika własnego kluczowego wskaźnika wyników, a w przypadku obligacji zabezpieczonych, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, inwestor powinien ocenić, w jakim stopniu z tych wpływów finansuje się działalność gospodarczą lub aktywa zgodne z systematyką.

g) Ekspozycje z tytułu szczególnych rodzajów działalności gospodarczej i rodzajów działalności gospodarczej, które przyczyniają się do realizacji wielu celów środowiskowych

28.
Czy przedsiębiorstwa finansowe muszą ujawniać informacje we wszystkich wzorach przedstawionych w załączniku XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, jeżeli nie prowadzą działalności, nie finansują działalności lub nie posiadają ekspozycji z tytułu działalności, o której mowa we wzorze 1 przedstawionym we wspomnianym załączniku?

W przypadku gdy przedsiębiorstwa finansowe lub niefinansowe nie prowadzą działalności, nie finansują działalności lub nie posiadają ekspozycji z tytułu działalności, o której mowa w którymkolwiek z wierszy 1-6 wzoru 1 przedstawionego w załączniku XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, powinny one zaznaczyć "Nie" w odpowiednich wierszach tego wzoru i mogą pominąć ujawnianie informacji w odpowiednich wierszach we wzorach 2-5 przedstawionych we wspomnianym załączniku w odniesieniu do ich odpowiednich mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników. W związku z tym przedsiębiorstwa, które nie prowadzą działalności, nie finansują działalności lub nie posiadają ekspozycji z tytułu żadnego z rodzajów działalności, o których mowa w wierszach 1 do 6 wzoru 1 przedstawionego w załączniku XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, mogą pominąć ujawnianie informacji we wzorach 2-5 przedstawionych we wspomnianym załączniku w odniesieniu do ich odpowiednich mających zastosowanie kluczowych wskaźników wyników.

29.
Dla których kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw mających zastosowanie należy zastosować wzory przedstawione w załączniku XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

W przypadku przedsiębiorstw niefinansowych mającymi zastosowanie kluczowymi wskaźnikami wyników są kluczowe wskaźniki wyników dotyczące obrotów, nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych, o których to wskaźnikach jest mowa w załącznikach I i II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W przypadku podmiotów zarządzających aktywami mającymi zastosowanie kluczowymi wskaźnikami wyników są kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w załączniku III oraz w pierwszym wierszu wzoru przedstawionego w załączniku IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W przypadku instytucji kredytowych mającymi zastosowanie kluczowymi wskaźnikami wyników są stan i przepływ wskaźnika zielonych aktywów ogółem, kluczowe wskaźniki wyników dotyczące ekspozycji pozabilansowych, kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji) oraz wskaźnik zielonych aktywów dla portfela handlowego, o których to wskaźnikach jest mowa odpowiednio w sekcjach 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 i 1.2.4 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oraz w czwartej i piątej kolumnie wzoru "0. Podsumowanie kluczowych wskaźników wyników" przedstawionego w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W przypadku firm inwestycyjnych mającymi zastosowanie kluczowymi wskaźnikami wyników są kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w sekcjach 2 i 3 załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oraz w czwartej i piątej kolumnie wzoru "0. Podsumowanie kluczowych wskaźników wyników" przedstawionego w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W przypadku zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji mającymi zastosowanie kluczowymi wskaźnikami wyników są kluczowe wskaźniki wyników, o których mowa w sekcji 1 i, w stosownych przypadkach, w sekcji 2 załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oraz w pierwszym wierszu wzoru "Udział procentowy inwestycji zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji, które są ukierunkowane na finansowanie działalności gospodarczej zgodnej z systematyką lub są powiązane z taką działalnością, w odniesieniu do wszystkich inwestycji" i, w stosownych przypadkach, w wierszu "A.1. Działalność ubezpieczeniowa w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie i reasekuracji - działalność zgodna z systematyką (zrównoważona środowiskowo)" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników ubezpieczeniowych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji prowadzących działalność w dziedzinie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie" przedstawionego w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

30.
W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny przygotowywać informacje zgodnie z załącznikiem XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w przypadku gdy ich kontrahenci prowadzą działalność, finansują działalność lub posiadają ekspozycje z tytułu działalności, o której mowa we wspomnianym załączniku?

Przedsiębiorstwa finansowe powinny wykorzystywać kwoty swoich ekspozycji oraz udziały procentowe ujawniane przez ich kontrahentów zgodnie z załącznikiem XII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji do przygotowania informacji ujawnianych zgodnie ze wspomnianym załącznikiem.

31.
W jaki sposób przedsiębiorstwa finansowe powinny obliczać podziały swoich kluczowych wskaźników wyników według celów środowiskowych?

Ekspozycje wobec przedsiębiorstw niefinansowych

W odniesieniu do ekspozycji wobec przedsiębiorstw niefinansowych, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować podział według celów:

- kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotów ujawnionych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w wierszu "Obrót z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1)" w sekcji "Wzór: Udział procentowy obrotu z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką - ujawnienie dotyczy roku N" w załączniku II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w celu obliczenia podziału według celów swoich kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach; oraz

- kluczowych wskaźników wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych ujawnionych przez przedsiębiorstwa niefinansowe w wierszu "Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności zrównoważonej środowiskowo (zgodnej z systematyką) (A.1)" w sekcji "Wzór: Udział procentowy nakładów inwestycyjnych z tytułu produktów lub usług powiązanych z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką - ujawnienie dotyczy roku N" w załączniku II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w celu obliczenia podziału według celów swoich kluczowych wskaźników wyników opartych na nakładach inwestycyjnych 36 .

W odniesieniu do ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny przypisać je do odpowiedniego celu środowiskowego. W przypadku gdy ta sama ekspozycja jest istotna dla więcej niż dwóch celów środowiskowych, przedsiębiorstwa finansowe powinny przypisać ją do najbardziej adekwatnego celu w oparciu o informacje przedstawione przez kontrahenta niefinansowego. Podwójne liczenie jest niedozwolone.

Ekspozycje wobec przedsiębiorstw finansowych

W odniesieniu do ekspozycji wobec przedsiębiorstw finansowych, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować podział według celów:

- kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotów ujawnionych przez ich kontrahentów w celu obliczenia podziału według celów swoich kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach; oraz

- kluczowych wskaźników wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych ujawnionych przez ich kontrahentów w celu obliczenia podziału według celów swoich kluczowych wskaźników wyników opartych na nakładach inwestycyjnych 37 .

W odniesieniu do ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny przypisać je do odpowiedniego celu środowiskowego. W przypadku gdy ta sama ekspozycja jest istotna dla więcej niż dwóch celów środowiskowych, przedsiębiorstwa finansowe powinny przypisać ją do najbardziej adekwatnego celu w oparciu o informacje przedstawione przez kontrahenta finansowego. Podwójne liczenie jest niedozwolone.

F. WERYFIKACJA/ZAPEWNIENIE/UDOWODNIENIE ZGODNOŚCI Z TECHNICZNYMI KRYTERIAMI KWALIFIKACJI

32.
Jakie dane wejściowe i kluczowe wskaźniki wyników, w odniesieniu do których nie są dostępne informacje przekazywane zewnętrznie, należy stosować do oceny ekspozycji przedsiębiorstw finansowych?

Zgodnie z art. 8 ust. 4 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przedsiębiorstwa finansowe są zobowiązane do wykorzystywania najnowszych dostępnych danych i kluczowych wskaźników wyników swoich kontrahentów do obliczania własnych kluczowych wskaźników wyników. W związku z tym, jeżeli przedsiębiorstwa finansowe nie dysponują dostępnymi danymi lub kluczowymi wskaźnikami wyników od kontrahenta lub jeżeli uzyskane dane lub kluczowe wskaźniki wyników nie nadają się do obliczenia ich własnych kluczowych wskaźników wyników, przedsiębiorstwa finansowe powinny stosować najnowsze dostępne kluczowe wskaźniki wyników ujawnione w poprzednim roku lub w poprzednich latach. Jeżeli takie dane i kluczowe wskaźniki wyników z poprzednich lat są również niedostępne 38 , ekspozycję należy uznać za niekwalifikującą się do systematyki lub niezgodną z systematyką, tj. przedsiębiorstwa finansowe powinny wpisać wartość "zero" w liczniku odpowiedniego kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego tych ekspozycji bez dalszej oceny.

Przeprowadzając odpowiednie badanie due diligence (zob. również odpowiedź na pytanie 33 w niniejszym zawiadomieniu), przedsiębiorstwa finansowe mogą wykorzystywać dane uzyskane dwustronnie od kontrahenta, który nie podlega sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, a zatem również nie zgłasza kluczowych wskaźników wyników związanych z systematyką. Podejście to jest szczególnie istotne przy obliczaniu wskaźnika zielonych aktywów dla ekspozycji detalicznych obejmujących nieruchomości mieszkalne lub kredyty na renowację domów, a także kredyty na pojazdy silnikowe, lub wskaźnika zielonych aktywów dla ekspozycji wobec samorządów lokalnych 39 . W odniesieniu do ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny uzyskać odpowiednią dokumentację potwierdzającą, z której będzie wynikać, że wszystkie techniczne kryteria kwalifikacji określone w odniesieniu do odpowiedniej działalności gospodarczej w odnośnych aktach delegowanych zostały spełnione, aby można było uznać te ekspozycje za zgodne z systematyką. W odniesieniu do ekspozycji wobec przedsiębiorstw, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, przedsiębiorstwa finansowe powinny również sprawdzić, czy przedsiębiorstwa te spełniają minimalne gwarancje społeczne (zob. również odpowiedź na pytanie 37 w niniejszym zawiadomieniu).

W art. 7 ust. 7 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dopuszczono jedynie możliwość, by przedsiębiorstwa finansowe stosowały oszacowania dotyczące sprawozdawczości wobec organów regulacyjnych na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do ekspozycji wobec przedsiębiorstw, o których mowa w art. 7 ust. 6 lit. e) i f) tego aktu, jeżeli te przedsiębiorstwa finansowe są w stanie wykazać zgodność ze wszystkimi kryteriami określonymi w art. 3 rozporządzenia (UE) 2020/852, z wyjątkiem kryteriów określonych w art. 3 lit. b) tego rozporządzenia. Przedsiębiorstwa finansowe mimo to mogą zdecydować się na oszacowanie swojej zgodności z systematyką i zgłaszać te informacje na zasadzie dobrowolności niezależnie od informacji ujawnianych obowiązkowo 40  (zob. również odpowiedzi na pytania 16, 21, 22, 23, 36 i 50 w niniejszym zawiadomieniu).

33.
Czy w przypadkach finansowania, w przypadku którego przeznaczenie wpływów jest znane, należy oczekiwać, że przedsiębiorstwo finansowe dokona przeglądu wszystkich dokumentów potwierdzających zgodność z technicznymi kryteriami kwalifikacji, czy też powinno one zaakceptować ocenę tej zgodności, w tym weryfikację lub zapewnienie, przedstawioną przez kontrahenta?

Przedsiębiorstwa finansowe opierają się na dokładności danych i dowodów dostarczonych przez ich kontrahentów. Przedsiębiorstwa finansowe są jednak również zobowiązane do przeprowadzenia odpowiedniego badania due diligence przewidzianego w dyrektywach 2009/65/WE 41 , 2009/138/WE 42  i 2011/61/UE 43 , dyrektywie w sprawie wymogów kapitałowych i MiFID oraz do zagwarantowania przestrzegania obowiązującego prawa w zakresie własnej działalności. Informacje ujawniane przez przedsiębiorstwa finansowe zgodnie z aktem delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nadal wchodzą w skład sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, o której mowa w art. 19a i 29a dyrektywy o rachunkowości, a zatem muszą być między innymi wiarygodne, porównywalne i istotne. Na przykład w sekcji 1.2.1.1 ppkt (i) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do kredytów i zaliczek, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, stwierdzono, że "Do celów pkt (1)(c)(1) instytucje kredytowe uwzględniają wartość bilansową brutto ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, w tym ekspozycji związanych z kredytowaniem specjalistycznym, wobec przedsiębiorstwa niefinansowego w zakresie i udziale procentowym, w jakich finansują one działalność gospodarczą zgodną z systematyką. Ocenę tego, czy wymóg ten został spełniony, należy oprzeć na informacjach przedstawionych przez kontrahenta na temat projektu lub działalności, na które zostaną przeznaczone wpływy."

W związku z tym przedsiębiorstwa finansowe powinny sprawdzić, czy informacje dotyczące zgodności działalności gospodarczej z systematyką przedstawione przez ich kontrahentów zawierają odpowiednią dokumentację potwierdzającą spełnienie odpowiednich indywidualnych technicznych kryteriów kwalifikacji. Na przykład, jeżeli ekspozycja przedsiębiorstwa finansowego finansuje działalność określoną w sekcji 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, instytucja kredytowa powinna sprawdzić, czy nieruchomość posiada świadectwo charakterystyki energetycznej klasy A, na podstawie (kopii) świadectwa charakterystyki energetycznej dostarczonego (dostarczonej) przez klienta oraz powinna otrzymać odpowiednią dokumentację potwierdzającą spełnienie wszystkich kryteriów dotyczących zasady "nie czyń poważnych szkód". Samo oświadczenie klienta, bez żadnych dowodów potwierdzających, że dana nieruchomość spełnia techniczne kryteria kwalifikacji określone w sekcji 7.7 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, nie jest wystarczające do stwierdzenia, że dana nieruchomość i ekspozycja bazowa są zgodne z systematyką. Podobnie, jeżeli techniczne kryteria kwalifikacji wymagają weryfikacji przez niezależną stronę trzecią, instytucja kredytowa powinna otrzymać (kopię) sprawozdania z weryfikacji wydanego przez niezależną stronę trzecią. Samo oświadczenie klienta o przeprowadzeniu weryfikacji złożone przedsiębiorstwu finansowemu nie jest wystarczające do stwierdzenia, że działalność gospodarcza jest zgodna z systematyką. W przypadku wykorzystania wpływów z obligacji zrównoważonych środowiskowo, w przypadku których zgodność z systematyką wykorzystania wpływów została zweryfikowana przez niezależną stronę trzecią, instytucja kredytowa powinna otrzymać kopię takiego sprawozdania z weryfikacji w celu ustalenia, w jakim stopniu jej ekspozycja finansuje działalność gospodarczą lub aktywa zgodne z systematyką. Te same dowody można wykorzystać do wykazania zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji w odniesieniu do kilku ekspozycji, których dotyczą te dowody.

34.
Czy przedsiębiorstwa finansowe muszą co roku dokonywać przeglądu zgodności swoich ekspozycji z systematyką?

Konieczne jest, aby dane dotyczące zgodności ekspozycji z systematyką były przedmiotem corocznych przeglądów i, w razie potrzeby, aby dokonywano w nich zmian w celu zapewnienia, aby oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju zawierało rzetelny obraz rozwoju i wyników działalności jednostki, w tym jej zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji.

Zgodnie z zasadą praw nabytych przewidzianą w art. 7 ust. 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, która ma zastosowanie do pożyczek specjalnego przeznaczenia i niektórych obligacji lub dłużnych papierów wartościowych zrównoważonych środowiskowo, w przypadku zmiany technicznych kryteriów kwalifikacji przedsiębiorstwa finansowe mogą zgłaszać zgodność takich pożyczek i instrumentów pod kątem systematyki ze zmienionych technicznymi kryteriami kwalifikacji przez okres do pięciu lat od daty rozpoczęcia stosowania zmienionych technicznych kryteriów kwalifikacji. Nie ma zatem konieczności sprawdzania zgodności ze zmienionymi technicznymi kryteriami kwalifikacji w pięcioletnim okresie obowiązywania zasady praw nabytych. Instytucje finansowe zachęca się jednak do współpracy ze swoimi kontrahentami w celu dostosowania ich działalności gospodarczej do zmienionych technicznych kryteriów kwalifikacji w tym okresie przejściowym.

35.
Czy w przypadku gdy instytucja kredytowa oferuje przedsiębiorstwu niefinansowemu podlegającemu art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości pożyczkę w celu sfinansowania projektu, który ma być zgodny z technicznymi kryteriami kwalifikacji, instytucja ta może opierać się na zebranych od tego kontrahenta informacjach konkretnie związanych z danym projektem, niezależnie od ujawnionych przez kontrahenta ogólnych informacji dotyczących systematyki?

W odniesieniu do kredytów i zaliczek, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, sekcja 1.2.1.1 ppkt (i) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji stanowi: "Do celów pkt (1)(c)(1) instytucje kredytowe uwzględniają wartość bilansową brutto ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, w tym ekspozycji związanych z kredytowaniem specjalistycznym, wobec przedsiębiorstwa niefinansowego w zakresie i udziale procentowym, w jakich finansują one działalność gospodarczą zgodną z systematyką. Ocenę tego, czy wymóg ten został spełniony, należy oprzeć na informacjach przedstawionych przez kontrahenta na temat projektu lub działalności, na które zostaną przeznaczone wpływy".

W związku z tym ocena instytucji kredytowej dotycząca zakresu, w jakim znane przeznaczenie wpływów z kredytu udzielonego przedsiębiorstwu niefinansowemu podlegającemu art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości służy finansowaniu działalności gospodarczej lub aktywów zgodnych z systematyką, powinna opierać się na informacjach dotyczących odpowiedniej działalności finansowanej z wpływów, niezależnie od zgłoszonych kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstwa niefinansowego. Przeprowadzając odpowiednie badanie due diligence, instytucja kredytowa musi zgromadzić wszystkie dane i informacje niezbędne do oceny wszystkich technicznych kryteriów kwalifikacji mających zastosowanie do tych rodzajów działalności lub aktywów. Informacje te powinny zawierać odpowiednią dokumentację potwierdzającą spełnienie odpowiednich indywidualnych technicznych kryteriów kwalifikacji (zob. również odpowiedzi na pytania 33 i 36 w niniejszym zawiadomieniu).

36.
Czy w przypadku klientów detalicznych instytucje kredytowe mogą weryfikować zgodność z technicznymi kryteriami kwalifikacji, w szczególności z zasadą "nie czyń poważnych szkód" w odniesieniu do adaptacji, wykorzystując konkretne dowody, np. certyfikaty krajowe lub informacje zawarte w świadectwie charakterystyki energetycznej)?

W sekcji 1.2.1.3 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji określono dwie kategorie ujawnianych informacji na temat ekspozycji detalicznych, a mianowicie:

- udzielanie kredytów na nieruchomości mieszkalne, w przypadku których wymagana jest zgodność z technicznymi kryteriami kwalifikacji określonymi w sekcjach 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6 i 7.7 załącznika I lub załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu lub w sekcjach 3.1 i 3.2 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego środowiska; oraz

- ekspozycje detaliczne - kredyty konsumpcyjne na zakup samochodu, w przypadku których wymagana jest zgodność z technicznymi kryteriami kwalifikacji określonymi w sekcji 6.5 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu.

W odniesieniu do takich ekspozycji detalicznych instytucje kredytowe powinny pozyskać odpowiednią dokumentację potwierdzającą, z której będzie wynikać, że wszystkie techniczne kryteria kwalifikacji określone w odniesieniu do odpowiedniej działalności gospodarczej w odpowiednich aktach delegowanych zostały spełnione (zob. również odpowiedź na pytanie 33 w niniejszym zawiadomieniu). Dotyczy to również oceny kryteriów dotyczących zasady "nie czyń poważnych szkód" w odniesieniu do celu adaptacji do zmian klimatu (CCA). Dowody można uzyskać bezpośrednio od klienta lub mogą one mieć formę niezależnych i wiarygodnych weryfikacji lub przeglądów zewnętrznych dokonanych przez strony trzecie, które to weryfikacje i przeglądy mogą obejmować certyfikaty krajowe wydawane przez organy publiczne lub informacje zawarte w świadectwach charakterystyki energetycznej. Można powołać się na dokumenty potwierdzające dostarczone przez strony trzecie i organy publiczne celem stwierdzenia zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji, o ile są one właściwe i bezpośrednio związane z ekspozycjami bazowymi instytucji kredytowych. Te same dowody można wykorzystać do wykazania zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji w odniesieniu do kilku ekspozycji, których dotyczą te dowody.

W przypadku braku dowodów dotyczących konkretnych ekspozycji oszacowania zgodności z systematyką można ujawniać na zasadzie dobrowolności oddzielnie od obowiązkowych kluczowych wskaźników wyników wraz z metodą zastosowaną do obliczania takich oszacowań.

G. ZGODNOŚĆ Z MINIMALNYMI GWARANCJAMI

37.
Czy przedsiębiorstwa finansowe muszą przestrzegać minimalnych gwarancji przy prowadzeniu swojej działalności, czy też przestrzeganie minimalnych gwarancji jest istotne wyłącznie na poziomie spółki, w której dokonano inwestycji?

Szczególny wymóg zapewnienia zgodności z minimalnymi gwarancjami określony w art. 18 rozporządzenia w sprawie systematyki ma zastosowanie do podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą i twierdzi, że jego działalność jest zgodna z systematyką.

Do celów obliczania w swoich kluczowych wskaźnikach wyników zgodności z systematyką ekspozycji wobec innych przedsiębiorstw same przedsiębiorstwa finansowe nie muszą przestrzegać minimalnych gwarancji, ponieważ działalność finansowa jako taka nie kwalifikuje się do systematyki. Przedsiębiorstwa finansowe powinny jednak uzyskać odpowiednią dokumentację potwierdzającą, na przykład informacje dotyczące systematyki ujawniane przez przedsiębiorstwa niefinansowe na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, z której to dokumentacji będzie wynikać, że przedsiębiorstwa, wobec których posiadają ekspozycje, przestrzegają minimalnych gwarancji, aby móc obliczać ekspozycje wobec tych przedsiębiorstw jako zgodne z systematyką. Przestrzeganie minimalnych gwarancji stanowi integralną część kluczowych wskaźników wyników w zakresie systematyki przedsiębiorstw niefinansowych, które przedsiębiorstwa finansowe stosują w odniesieniu do swoich ekspozycji.

Jeżeli chodzi o wskaźnik zielonych aktywów instytucji kredytowych dotyczący znanego przeznaczenia wpływów, ekspozycje, takie jak ekspozycje, o których mowa w sekcjach 1.2.1.3 i 1.2.1.4 załącznika IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do klientów detalicznych i organów publicznych, instytucje kredytowe nie muszą weryfikować przestrzegania minimalnych gwarancji przez tych klientów detalicznych i organy publiczne. W odniesieniu do tych ekspozycji instytucje kredytowe powinny jednak uzyskać odpowiednią dokumentację potwierdzającą, na przykład informacje dotyczące systematyki ujawniane na podstawie aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przez odpowiednich producentów towarów i usługodawców, z której to dokumentacji będzie wynikać, że przedsiębiorstwa produkujące towary i świadczące usługi, które kupują klienci detaliczni i organy publiczne, przestrzegają odpowiednich technicznych kryteriów kwalifikacji i minimalnych gwarancji, aby móc obliczać swoje ekspozycje jako zgodne z systematyką. Sytuacja ta dotyczy na przykład kredytu udzielanego klientowi detalicznemu lub organowi publicznemu na zakup samochodów elektrycznych lub paneli fotowoltaicznych, w przypadku którego to kredytu instytucja kredytowa musi ustalić, że producent tych towarów przestrzega odpowiednich technicznych kryteriów kwalifikacji i minimalnych gwarancji, aby ocenić taki kredyt jako zgodny z systematyką.

Przedsiębiorstwa finansowe powinny przestrzegać minimalnych gwarancji tylko wtedy, gdy świadczone przez nie usługi finansowe kwalifikują się do systematyki i gdy twierdzą, że usługi te są zgodne z systematyką. Dotyczy to niewielkiej liczby rodzajów działalności wymienionych w sekcji 6 załącznika I do aktu delegowanego dotyczącego klimatu w dziedzinie transportu, w której to sekcji jest mowa o "finansowaniu" w ramach opisu działalności, oraz działalności ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie i reasekuracji określonej w sekcjach 10.1 i 10.2 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu.

W celu uzyskania wskazówek przedsiębiorstwa zachęca się jednak, aby zapoznały się z zawiadomieniem Komisji z dnia 16 czerwca 2023 r. w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych rozporządzenia w sprawie systematyki oraz powiązań z rozporządzeniem w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych 44 . W celu uzyskania dalszych nieformalnych porad na temat najlepszych praktyk zachęca się je, aby zapoznały się ze sprawozdaniem końcowym dotyczącym minimalnych gwarancji sporządzonym przez platformę ds. zrównoważonego finansowania, które opublikowano w październiku 2022 r 45 ., a w szczególności z jego sekcjami 6 i 7.

38.
W przypadku gdy zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji oblicza kluczowy wskaźnik wyników ubezpieczeniowych, to czy oprócz przestrzegania tych gwarancji zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji powinien stosować procedury istotne dla zapewnienia zgodności z minimalnymi gwarancjami na poziomie ubezpieczających?

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, które prowadzą działalność kwalifikującą się do systematyki, o której mowa w sekcjach 10.1 i 10.2 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu, i które dążą do uznania tej działalności za zgodną z systematyką, powinny wdrożyć odpowiednie procedury należytej staranności w celu zapewnienia zgodności z minimalnymi gwarancjami, o których mowa w art. 18 rozporządzenia w sprawie systematyki. W ramach prowadzenia działalności ubezpieczeniowej powinno to również obejmować odpowiednie monitorowanie - pod kątem potencjalnych naruszeń tych gwarancji - ich stosunków gospodarczych z klientami, którym oferowane są produkty.

Dalsze wskazówki można znaleźć w zawiadomieniu Komisji z dnia 16 czerwca 2023 r., o którym mowa w odpowiedzi na pytanie 37 w niniejszym zawiadomieniu.

2. PYTANIA DOTYCZĄCE OKREŚLONYCH PRZEDSIĘBIORSTW FINANSOWYCH

A. INSTYTUCJE KREDYTOWE

a) Podmioty objęte sprawozdawczością

39.
W jaki sposób akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji powinien być stosowany przez instytucje, które są wyłączone ze stosowania dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych, ale które wchodzą w zakres art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości? Jakie wzory należy stosować w takich przypadkach do celów sprawozdawczości?

Jednostki, które są zobowiązane do prowadzenia sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, powinny również ujawniać informacje zgodnie z art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki 46 . Ponadto zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 CRR podmioty objęte zakresem definicji instytucji kredytowej powinny ujawniać informacje dotyczące systematyki zgodnie z przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, które mają zastosowanie do instytucji kredytowych.

W szczególności podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 5 pkt 3-24 dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych i które są zwolnione ze stosowania tej dyrektywy 47 , powinny zgłaszać kluczowe wskaźniki wyników na podstawie zarówno art. 8 rozporządzenia w sprawie systematyki, jak i aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, w zakresie, w jakim są zobowiązane do przedstawienia sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości. Jeżeli podmioty te są instytucjami kredytowymi zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 CRR, powinny ujawniać informacje na temat systematyki zgodnie z przepisami aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji mającymi zastosowanie do instytucji kredytowych. W szczególności załączniki V, VI i XI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji powinny mieć zastosowanie do takich podmiotów do celów zgłaszania informacji związanych z systematyką.

40.
Przy jakim progu należy uznać, że instytucja kredytowa posiada model biznesowy oparty "w dużym stopniu na finansowaniu mieszkalnictwa publicznego" (sekcja 1.2.1.4 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji)?

Stosowanie z góry określonego progu ilościowego lub jakościowego w celu oceny, czy instytucja kredytowa posiada model biznesowy oparty "w dużym stopniu na finansowaniu mieszkalnictwa publicznego", nie jest wymagane na mocy sekcji 1.2.1.4 akapit pierwszy załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Zamiast tego instytucje kredytowe powinny ujawniać metody i kryteria przyjęte w celu ustalenia, czy dany model biznesowy opiera się w dużym stopniu na finansowaniu mieszkalnictwa publicznego. Te metody i kryteria powinny być dostosowane do organizacji i zarządzania ryzykiem instytucji kredytowej. Należy przedstawić odpowiednie wyjaśnienia, które umożliwią użytkownikom dobre zrozumienie ujawnianych informacji.

b) Zakres kluczowych wskaźników wyników

41.
W przypadku gdy przedsiębiorstwo finansowe powierza zarządzanie portfelem aktywów innemu przedsiębiorstwu finansowemu, które przedsiębiorstwo finansowe uwzględnia takie aktywa przy obliczaniu kluczowego wskaźnika wyników?

W przypadku gdy zgodnie z przepisami sektorowymi, takimi jak art. 13 dyrektywy 2009/65/WE lub art. 20 dyrektywy 2011/61/UE, przedsiębiorstwo finansowe powierza zarządzanie portfelem aktywów innemu przedsiębiorstwu finansowemu w celu prowadzenia takiego zarządzania w jego imieniu, aktywa uwzględnia się w odpowiednich kluczowych wskaźnikach wyników ujawnianych przez powierzające przedsiębiorstwo finansowe. Przedsiębiorstwo finansowe, któremu powierzono zarządzanie portfelem tych aktywów, nie powinno uwzględniać ich w swoim kluczowym wskaźniku wyników.

42.
Czy aktywa związane z funkcją zarządzania portfelem instytucji kredytowej, taką jak działalność w zakresie zarządzania majątkiem, uwzględnia się we wskaźniku zielonych aktywów dla zarządzanych aktywów (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący zarządzanych aktywów)?

Z wyjątkiem ekspozycji, o których mowa w art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, instytucja kredytowa powinna uwzględnić w kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym zarządzanych aktywów aktywa, którymi zarządza na podstawie indywidualnych uprawnień inwestycyjnych otrzymanych od właścicieli aktywów.

W kontekście powierzenia zarządzania portfelem aktywów innego przedsiębiorstwa finansowego aktywa, w przypadku których podmiot, któremu powierzono to zadanie, świadczy usługi w zakresie zarządzania portfelem, nie powinny być uwzględniane w kluczowym wskaźniku wyników podmiotu, któremu powierzono to zadanie, lecz należy je uwzględnić w kluczowym wskaźniku wyników podmiotu powierzającego; ma to na celu uniknięcie podwójnego liczenia. W związku z tym, w szczególności w odniesieniu do kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego zarządzanych aktywów, instytucje kredytowe nie powinny uwzględniać aktywów, w odniesieniu do których inne przedsiębiorstwo finansowe powierzyło zarządzanie portfelem instytucji kredytowej (zob. również pytanie 38 w niniejszym zawiadomieniu).

Działalność inną niż zarządzanie portfelem, prowadzoną w odniesieniu do aktywów osób trzecich, należy ocenić pod kątem zgodności z systematyką w ramach wskaźnika zielonych aktywów dotyczącego opłat i prowizji.

43.
W przypadku kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego zarządzanych aktywów - kto jest odpowiedzialny za ocenę zgodności UCITS lub AFI z systematyką? Czy instytucje kredytowe mogą pozyskiwać informacje od podmiotu zarządzającego aktywami, czy też oczekuje się, że instytucja kredytowa przeprowadzi ocenę zgodności z systematyką?

Zgodnie z sekcją 1.2 załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji mianownikiem kluczowego wskaźnika wyników podmiotów zarządzających aktywami są "wszystkie aktywa/ekspozycje wynikające z działalności podmiotów zarządzających aktywami zarówno w ramach zbiorowego, jak i indywidualnego zarządzania portfelem". Podmioty zarządzające aktywami są zatem odpowiedzialne za ocenę zgodności z systematyką UCITS i AFI, w odniesieniu do których działają jako spółki zarządzające zgodnie z, odpowiednio, dyrektywą 2009/65/WE i dyrektywą 2011/61/UE, oraz portfeli, dla których prowadzą indywidualne zarządzanie portfelem. Podmioty zarządzające aktywami nie są odpowiedzialne za ocenę zgodności z systematyką aktywów, w odniesieniu do których inne przedsiębiorstwo finansowe powierzyło im zarządzanie portfelem. Jak wyjaśniono w pytaniu 37 w niniejszym zawiadomieniu, aktywa, w przypadku których podmiot, któremu powierzono zarządzanie portfelem, świadczy usługi w zakresie zarządzania portfelem, nie powinny być oceniane w kluczowym wskaźniku wyników podmiotu, któremu powierzono to zadanie, lecz należy je ocenić w kluczowym wskaźniku wyników podmiotu powierzającego.

44.
Czy umowy z udzielonym przyrzeczeniem odkupu (umowy repo) należy traktować jako "kredyty i zaliczki" do celów unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju? W szczególności, czy można ocenić zgodność, określając ją na podstawie kluczowego wskaźnika wyników kontrahenta lub weryfikując zgodność bazowej działalności gospodarczej z technicznymi kryteriami kwalifikacji?

Umowy z udzielonym przyrzeczeniem odkupu ("umowy repo") ujęte w portfelu bankowym należy uznać za "kredyty i zaliczki" do celów sprawozdawczości w zakresie systematyki.

Transakcja z udzielonym przyrzeczeniem odkupu jest formą zabezpieczonego kredytu, w przypadku którego sprzedawca papierów wartościowych (kredytobiorca) zgadza się tymczasowo sprzedać te papiery wartościowe nabywcy papierów wartościowych (kredytodawcy), a obie strony jednocześnie umawiają się na zawarcie transakcji odwrotnej w określonym późniejszym terminie. Otrzymane przez kredytodawcę papiery wartościowe będące przedmiotem transakcji stanowią zabezpieczenie jego ekspozycji kredytowej wobec kredytobiorcy.

Przedsiębiorstwo finansowe, które jest kredytobiorcą w transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, powinno zatem uwzględnić ekspozycję z tytułu tych papierów wartościowych w swoim własnym kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym systematyki w okresie trwania transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu. Przedsiębiorstwo finansowe, które jest kredytodawcą w transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, powinno rozliczyć ekspozycję z tytułu transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu jako "kredyty i zaliczki" i wykorzystać kluczowy wskaźnik wyników kredytobiorcy do obliczenia licznika swojego własnego kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego systematyki w odniesieniu do ekspozycji z tytułu transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu w portfelu bankowym.

Ponieważ kredytobiorca pozostaje właścicielem faktycznym papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, a kredytodawca finansuje kredytobiorcę w ramach transakcji z udzielonym przyrzeczeniem odkupu, kredytodawca powinien wykorzystać kluczowy wskaźnik wyników kredytobiorcy, a nie kluczowy wskaźnik wyników emitenta zabezpieczonych papierów wartościowych będących przedmiotem transakcji odkupu, aby obliczyć licznik swojego własnego kluczowego wskaźnika wyników.

45.
W ramach którego kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego wskaźnika zielonych aktywów instytucje kredytowe powinny oceniać ekspozycje z tytułu gwarantowania emisji instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji?

Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. b) CRR definicja instytucji kredytowej obejmuje również niektóre podmioty prowadzące którykolwiek z rodzajów działalności, o których mowa w sekcji A pkt 3 i 6 załącznika I do MiFID, tj. zawieranie transakcji na własny rachunek lub gwarantowanie emisji instrumentów finansowych lub subemisja instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji.

Podmioty te są instytucjami kredytowymi, dlatego powinny przestrzegać przepisów aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dotyczących instytucji kredytowych. Takie podmioty powinny traktować aktywa nabyte w wyniku zawarcia transakcji na własny rachunek oraz z gwarantowania emisji instrumentów finansowych lub subemisji instrumentów finansowych z gwarancją przejęcia emisji w następujący sposób:

- aktywa utrzymywane w portfelu bankowym należy oceniać we wskaźniku zielonych aktywów dla portfela bankowego (wskaźnik zielonych aktywów ogółem); oraz

- aktywa utrzymywane w portfelu handlowym należy oceniać we wskaźniku zielonych aktywów dla portfela handlowego; oraz

- opłaty i prowizje z tytułu działalności w zakresie gwarantowania emisji należy oceniać w kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym opłat i prowizji.

46.
Jakie dane wejściowe należy wykorzystywać do obliczania wskaźnika zielonych aktywów opartego na obrotach i wskaźnika zielonych aktywów opartego na nakładów inwestycyjnych? Jaki kluczowy wskaźnik wyników należy stosować w przypadku braku odpowiednich kluczowych wskaźników wyników?

Zgodnie z sekcją 1.2.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do wskaźnika zielonych aktywów opartego na obrotach instytucje kredytowe powinny wykorzystywać kluczowy wskaźnik wyników dotyczący obrotów swojego kontrahenta do obliczania licznika wskaźnika zielonych aktywów dla następujących ekspozycji: instrumentów kapitałowych, dłużnych papierów wartościowych ogólnego przeznaczenia oraz kredytów i zaliczek ogólnego przeznaczenia. Ekspozycje z tytułu dłużnych papierów wartościowych i kredytów oraz przejętego zabezpieczenia, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, należy uwzględnić w liczniku wskaźnika zielonych aktywów opartego na obrotach do wysokości kwoty, którą takie ekspozycje finansują działania lub wydatki zgodne z systematyką, w oparciu o informacje dostarczone przez kontrahenta, bez dalszego ważenia kluczowym wskaźnikiem wyników kontrahenta.

Zgodnie z sekcją 1.2.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do wskaźnika zielonych aktywów opartego na nakładach inwestycyjnych instytucje kredytowe powinny wykorzystywać kluczowy wskaźnik wyników dotyczący nakładów inwestycyjnych swojego kontrahenta do obliczania licznika wskaźnika zielonych aktywów dla następujących ekspozycji: instrumentów kapitałowych, dłużnych papierów wartościowych ogólnego przeznaczenia oraz kredytów i zaliczek ogólnego przeznaczenia. Ekspozycje z tytułu dłużnych papierów wartościowych i kredytów oraz przejętego zabezpieczenia, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, należy uwzględnić w liczniku wskaźnika zielonych aktywów opartego na nakładach inwestycyjnych do wysokości kwoty, którą takie ekspozycje finansują działania lub wydatki zgodne z systematyką, w oparciu o informacje dostarczone przez kontrahenta, bez dalszego ważenia kluczowym wskaźnikiem wyników kontrahenta.

Na przykład obliczenia (1)(c)(1) + (1)(c)(2) 48 , o których mowa w sekcji 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, należy przeprowadzić dwukrotnie w odniesieniu do tych samych ekspozycji. W pierwszym obliczeniu ekspozycje ogólnego przeznaczenia (1)(c)(2) są ważone kluczowymi wskaźnikami wyników dotyczącymi obrotów kontrahentów na potrzeby obliczenia wskaźnika zielonych aktywów opartego na obrotach. W drugim obliczeniu ekspozycje ogólnego przeznaczenia (1)(c)(2) są ważone kluczowym wskaźnikiem wyników dotyczącym nakładów inwestycyjnych kontrahentów.

Kredyty ogólnego przeznaczenia uwzględnia się więc zarówno we wskaźniku zielonych aktywów opartym na obrotach, jak i we wskaźniku zielonych aktywów opartym na nakładach inwestycyjnych. Wskaźnik zielonych aktywów oparty na obrotach należy zgłosić w kolumnie 4, a wskaźnik zielonych aktywów oparty na nakładach inwestycyjnych - w kolumnie 5 wzoru formularza sprawozdawczego "0. Podsumowanie kluczowych wskaźników wyników" przedstawionego w załączniku VI.

W przypadku gdy kluczowe wskaźniki wyników kontrahentów są niedostępne, należy odnieść się do pytania 32 w niniejszym zawiadomieniu.

c) Sprawozdawczość dotycząca szczególnych ekspozycji

47.
W jaki sposób instytucje kredytowe powinny zgłaszać ekspozycje wobec organów publicznych (np. samorządów lokalnych) niezwiązane z mieszkalnictwem publicznym lub finansowaniem projektów w ramach wskaźnika zielonych aktywów? W jaki sposób instytucje kredytowe powinny zgłaszać swoje ekspozycje wobec samorządów regionalnych?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji z licznika i mianownika kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych wyłącza się: ich ekspozycje wobec rządów centralnych, banków centralnych i emitentów ponadnarodowych.

Finansowanie mieszkalnictwa publicznego i inne kredytowanie samorządów lokalnych lub regionalnych, w przypadku, którego przeznaczenie wpływów jest znane, należy uwzględnić w liczniku wskaźnika zielonych aktywów w zakresie, w jakim finansowana działalność i aktywa są zgodne z systematyką. Kredyty lub finansowanie ogólnego przeznaczenia należy wyłączyć z licznika wskaźnika zielonych aktywów (zob. również odpowiedź na pytanie 15 w niniejszym zawiadomieniu).

48.
W jaki sposób instytucje kredytowe powinny traktować depozyty gotówkowe utrzymywane w bankach centralnych?

Zgodnie z art. 7 ust. 1 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ekspozycje wobec banków centralnych należy wyłączyć z obliczania licznika i mianownika kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych. Ponieważ depozyty gotówkowe w bankach centralnych są ekspozycjami wobec banków centralnych, należy wyłączyć je zarówno z licznika, jak i z mianownika wskaźnika zielonych aktywów.

49.
Czy zabezpieczone kredyty na renowację należy zgłaszać jako kredyty zabezpieczone nieruchomościami mieszkalnymi, czy jako kredyty na potrzeby renowacji budynków we wzorze dotyczącym wskaźnika zielonych aktywów?

Techniczne kryteria kwalifikacji, o których mowa w sekcjach 7.2, 7.3, 7.4, 7.5 i 7.6 załącznika I lub II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu lub w sekcji 3.2 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego środowiska, różnią się od technicznych kryteriów kwalifikacji dotyczących budowy nowych budynków i zakupu starych budynków, o których mowa w sekcji 7.1 załącznika I lub II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu lub w sekcji 3.1 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego środowiska. Instytucje kredytowe powinny zatem dokonać rozróżnienia między tymi ekspozycjami we wzorze sprawozdawczym. Kredyty na potrzeby renowacji należy ująć w wierszu 26 we wzorach 3 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do stanu) i 4 (Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do przepływu) niezależnie od tego, czy są one zabezpieczone.

50.
W jaki sposób należy ujawniać zgodność z systematyką w odniesieniu do kredytów hipotecznych i kredytów na pojazdy silnikowe, jeżeli odpowiednie dane nie są dostępne?

Jak wyjaśniono w odpowiedziach na pytania 33 i 36 w niniejszym zawiadomieniu, w przypadku ekspozycji detalicznych (takich jak kredyty hipoteczne i kredyty na pojazdy silnikowe), podczas przeprowadzania odpowiedniego badania due diligence przedsiębiorstwa finansowe mogą wykorzystywać dane uzyskane dwustronnie od klienta lub pobrane w formie niezależnych i wiarygodnych weryfikacji lub przeglądów zewnętrznych dokonanych przez strony trzecie 49 . Instytucje kredytowe powinny uzyskać odpowiednią dokumentację potwierdzającą, z której będzie wynikać, że wszystkie techniczne kryteria kwalifikacji określone w odniesieniu do odpowiedniej działalności gospodarczej w odpowiednich aktach delegowanych zostały spełnione (więcej informacji na temat wymaganej dokumentacji potwierdzającej można znaleźć w odpowiedzi na pytanie 33 w niniejszym zawiadomieniu). Jeżeli takie dane lub dokumenty potwierdzające są niedostępne, ekspozycję należy uznać za niekwalifikującą się lub niezgodną, tj. przedsiębiorstwa finansowe powinny wpisać wartość "zero" w liczniku odpowiedniego kluczowego wskaźnika wyników bez dalszej oceny. Oprócz podania wartości "zero" w ramach obowiązkowo ujawnianych informacji przedsiębiorstwa finansowe mogą zdecydować się na oszacowanie ujawnianych przez siebie informacji w zakresie zgodności z systematyką i zgłaszać je na zasadzie dobrowolności niezależnie od informacji ujawnianych obowiązkowo 50 .

51.
Czy do celów wskaźnika zielonych aktywów dla ekspozycji detalicznych kredyty hipoteczne kwalifikują się do systematyki niezależnie od tego, czy nieruchomość znajduje się w UE? Czy kredyty, które nie zostały udzielone w UE, są objęte wyłączeniem określonym w art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

Detaliczne kredyty hipoteczne kwalifikują się do systematyki niezależnie od tego, czy nieruchomość znajduje się w UE, ani od tego, czy dłużnik jest obywatelem państwa członkowskiego UE. Wyłączenie określone w art. 7 ust. 3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dotyczy ekspozycji wobec konkretnych jednostek, które nie podlegają art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości i które mogą obejmować jednostki z państw trzecich.

d) Obliczanie i wycena ekspozycji

52.
Czy ekspozycje kredytowe należy uwzględniać według ich wartości brutto, tj. przed korektą o oczekiwane straty kredytowe?

Tak. Zgodnie z terminologią stosowaną w FINREP 51  oraz standardami rachunkowości załączniki do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji odnoszą się do wartości bilansowej brutto, która jest zdefiniowana między innymi w sekcji 5.2 załącznika 5 do FINREP. Definicję FINREP dostosowuje się do różnych mających zastosowanie zasad rachunkowości. Zgodnie z MSSF w przypadku instrumentów dłużnych wycenianych według kosztu zamortyzowanego wartość bilansowa brutto oznacza wartość bilansową przed korektą o odpis na straty. W przypadku instrumentów dłużnych wycenianych według wartości godziwej przez inne całkowite dochody wartość bilansowa brutto oznacza koszt zamortyzowany przed korektą o odpis na straty.

53.
W przypadku inwestycji oprócz oceny zgodności z systematyką należy obliczyć wskaźnik dotyczący systematyki, który zostanie "zastosowany" do wartości księgowej inwestycji na koniec roku (tj. zakres i udział procentowy, w jakich w ramach finansowanego projektu finansuje się działalność gospodarczą zgodną z systematyką). Wskaźnik ten oblicza się na podstawie wartości, która może z czasem się zmienić (wartość nie jest określona w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji, ale może to być wartość rynkowa nabytego składnika aktywów lub obroty i nakłady inwestycyjne wygenerowane w ramach finansowanego projektu). Skoro wartość ta może z czasem się zmienić, czy wskaźnik stosowany do wartości księgowej na koniec roku należy regularnie aktualizować, czy też należy stosować wartość początkową w całym cyklu życia inwestycji?

Zgodnie z art. 8 ust. 4 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji instytucje kredytowe powinny uwzględnić najnowsze dostępne informacje na temat zakresu i udziału procentowego, w jakich w ramach projektu finansuje się działalność zgodną z systematyką. Najnowsze informacje powinny już uwzględniać wszelkie ewentualne zmiany przepisów lub samej finansowanej działalności.

54.
Jeżeli chodzi o korekty wartości godziwej wynikające z rachunkowości zabezpieczeń, jaki jest proponowany sposób ujmowania korekty wartości godziwej zabezpieczenia portfela przed ryzykiem stopy procentowej? Czy korektę wartości godziwej należy ująć w pozycji instrumentów pochodnych we wzorze sprawozdawczym, czy też korekta wartości godziwej powinna mieć wpływ na wartość bilansową brutto pozycji zabezpieczanych (kredytów i zaliczek)?

W przypadku korekty wartości godziwej zabezpieczenia portfela przed ryzykiem stopy procentowej wartość bilansową pozycji zabezpieczanych należy wykazać w ujęciu brutto. Byłoby to zgodne z instrukcjami FINREP, do których odnosi się akt określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji w kilku przypadkach, w których w załączniku V część 2.152 określono, co następuje: "Pozycje zabezpieczane w zabezpieczaniu portfela przed ryzykiem stopy procentowej" obejmują aktywa finansowe i zobowiązania finansowe uwzględnione w zabezpieczeniu wartości godziwej ekspozycji na ryzyko stopy procentowej portfela aktywów finansowych i zobowiązań finansowych. Te instrumenty finansowe zgłasza się według ich wartości bilansowej w ujęciu brutto, przed kompensowaniem między instrumentami wchodzącymi w skład portfela." Z uwagi na to korekty wartości godziwej należy ująć w pozycji instrumentów pochodnych.

55.
Licznik wskaźnika zielonych aktywów dla instrumentów kapitałowych opisano jako: "wartość bilansowa brutto instrumentów kapitałowych nieprzeznaczonych do obrotu ważona kluczowym wskaźnikiem wyników dotyczącym obrotu i nakładów inwestycyjnych związanym z działalnością gospodarczą zgodną z systematyką przedsiębiorstwa niefinansowego ujawnioną przez przedsiębiorstwo niefinansowe, do którego należą instrumenty kapitałowe". Ponieważ kluczowe wskaźniki wyników dotyczące obrotów i nakładów inwestycyjnych będą różne, a wartość bilansowa brutto instrumentów kapitałowych będzie jedną liczbą, w jaki sposób należy dokonać tego obliczenia?

Zgodnie z sekcją 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji kluczowe wskaźniki wyników dotyczące wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do ekspozycji kapitałowych należy zgłosić w dwóch wersjach: pierwsza wersja powinna opierać się na kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym obrotu kontrahentów, a druga - na kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym nakładów inwestycyjnych kontrahentów.

56.
Czy aktywa ogółem we wzorach określonych w załączniku VI powinny być równe aktywom ogółem zdefiniowanym w FINREP?

Tak, aktywa ogółem we wzorach określonych w załączniku VI należy obliczać na podstawie wartości bilansowej brutto tych aktywów zgłoszonych zgodnie z FINREP. Wzory FINREP opracowano na podstawie kategorii księgowych instrumentów finansowych (aktywa finansowe wyceniane według kosztu zamortyzowanego, aktywa finansowe niebędące instrumentami pochodnymi nieprzeznaczone do obrotu wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy itd.). Z drugiej strony wzory przedstawione w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji należy wypełniać, stosując pojęcia ostrożnościowe portfela bankowego i handlowego, które przekładają się na dwa różne kluczowe wskaźniki wyników - wskaźnik zielonych aktywów określony w sekcji 1.2.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oraz wskaźnik zielonych aktywów dla portfela handlowego określony w sekcji 1.2.4 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Z uwagi na to rozróżnienie mogą wystąpić różnice przy porównywaniu odpowiedniej łącznej kwoty aktywów zgodnie z FINREP i załącznikiem VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Wartość bilansowa brutto każdego zgłaszanego instrumentu powinna jednak w pełni odpowiadać wartości wykazanej w FINREP, do której kilkakrotnie odnosi się akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

57.
W jaki sposób należy zdefiniować udzielanie pożyczek wewnątrz grupy do celów zgodności z systematyką?

Transakcje wewnątrz grupy należy wyeliminować w trakcie procesu konsolidacji ostrożnościowej zgodnie z sekcją 1.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Transakcje wewnątrz grupy objęte rachunkowym zakresem konsolidacji (ale nie wewnątrz grupy, biorąc pod uwagę zakres konsolidacji ostrożnościowej) należy traktować jako transakcje zewnętrzne.

58.
W jaki sposób w ocenie systematyki należy uwzględnić ograniczenia czasowe działalności na rzecz przejścia, jeżeli terminy zapadalności finansowania są dłuższe od tych ograniczeń czasowych?

Co roku instytucje powinny oszacować w swoim bilansie pozostałą do spłaty kwotę pożyczki w oparciu o techniczne kryteria kwalifikacji obowiązujące w danym roku. W przypadku gdy istnieje ograniczenie czasowe stosowania technicznych kryteriów kwalifikacji, po upływie tego terminu ekspozycja przestaje być zgodna z systematyką. Jeżeli kryteria zostały zmienione aktem delegowanym i finansowana działalność lub składnik aktywów nie są już zgodne z nowymi zmienionymi kryteriami, ekspozycję bazową należy w dalszym ciągu uznać za zgodną z systematyką przez okres 5 lat od daty rozpoczęcia stosowania zmieniającego aktu delegowanego (zasada praw nabytych) zgodnie z art. 7 ust. 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

59.
Jakie terminy kontroli powinny mieć zastosowanie do zabezpieczenia kredytu nabytego przez instytucję kredytową w ramach przejęcia?

W akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie przewidziano dodatkowych wymogów w zakresie kontroli innych niż te określone w dyrektywie o rachunkowości.

e) Wypełnianie wzorów

60.
W jaki sposób należy zdefiniować instytucje kredytowe przy wypełnianiu wzorów przedstawionych w załączniku VI?

Instytucje kredytowe definiuje się zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 1 CRR (zob. również pytania 1 i 35 w niniejszym zawiadomieniu).

Jeżeli we wzorach przedstawionych w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji występują podziały według rodzaju podmiotu, zgodnie z art. 8 ust. 4 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przy obliczaniu własnych kluczowych wskaźników wyników podmioty sporządzające powinny stosować kluczowe wskaźniki wyników swoich odpowiednich kontrahentów. W związku z tym, jeżeli kontrahenci instytucji kredytowych publikują kluczowe wskaźniki wyników zawarte w załączniku V i VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, instytucje kredytowe powinny stosować wiersze dotyczące ekspozycji wobec instytucji kredytowych we wzorach przedstawionych w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

61.
W jaki sposób należy przypisać kody NACE do ekspozycji do celów wypełnienia wzoru 2 dotyczącego ujawniania informacji na temat wskaźnika zielonych aktywów, przedstawionego w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji? Jako że podział według kodu NACE nie jest wymagany w przypadku ujawniania informacji przez przedsiębiorstwa niefinansowe, gdzie instytucje kredytowe znajdą te informacje na potrzeby wypełnienia wzoru 2 przedstawionego w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji? Skoro niektóre rodzaje działalności wymienione w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie mają kodu NACE, w jaki sposób można je ująć we wzorze 2 przedstawionym w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

Do celów wypełnienia wzoru 2 dotyczącego ujawniania informacji na temat wskaźnika zielonych aktywów, przedstawionego w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, należy podać kod NACE głównej działalności kontrahenta. Jeżeli ekspozycja dotyczy więcej niż jednego podmiotu, należy podać kod NACE głównej działalności kontrahenta, która była najistotniejsza lub decydująca dla przyznania ekspozycji przez instytucję. Jeżeli kontrahentem jest spółka holdingowa, instytucja kredytowa powinna uwzględnić sektor NACE głównej działalności danego kontrahenta kontrolowanego przez spółkę holdingową (jeżeli nie jest to spółka holdingowa), która otrzymała finansowanie. Podobnie instytucje kredytowe powinny ujawnić odpowiednie informacje w odniesieniu do sektora NACE związanego z działalnością gospodarczą spółki dominującej spółki celowej. Jeżeli dana działalność nie jest objęta kodem NACE, instytucja kredytowa może zastosować kod, o którym mowa w przypisie a) do wzorów przedstawionych w załączniku II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

62.
Jaka jest definicja emitentów ponadnarodowych i w którym wierszu wzoru 1 przedstawionego w załączniku VI należy zgłosić ekspozycje wobec emitentów ponadnarodowych (np. w wierszu 51, 52)?

Chociaż w akcie delegowanym określającym obowiązki w zakresie ujawniania informacji nie określono definicji "ekspozycji wobec emitentów ponadnarodowych", ekspozycje te powinny oznaczać ekspozycje wobec organizacji międzynarodowych, takich jak instytucje Unii Europejskiej, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Rozrachunków Międzynarodowych. Ekspozycje wobec wielostronnych banków rozwoju są wyłączone z tej definicji i należy zgłaszać je jako ekspozycje wobec instytucji kredytowych, jak wyjaśniono w sekcji 1.2.1.2 akapit czwarty załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. "Ekspozycje wobec emitentów ponadnarodowych" należy zgłaszać w wierszu 50 - "Rządy centralne i emitenci ponadnarodowi".

63.
Jaki jest harmonogram ujawniania informacji w odniesieniu do każdego ze wzorów przedstawionych w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

Harmonogram ujawniania informacji we wzorach odpowiada harmonogramowi stosowania bazowych kluczowych wskaźników wyników określonych w art. 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

W poniższej tabeli przedstawiono harmonogram ujawniania informacji we wzorach.

Numer wzoru Nazwa wzoru Pierwsze ujawnienie informacji w roku Odniesienie do roku obrotowego
0 Podsumowanie kluczowych wskaźników wyników 2024 r. 2023 r.
1 Aktywa objęte wskaźnikiem (wskaźnik zielonych aktywów, aktywa pozabilansowe) 2024 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T 2023 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T
2 Informacje sektorowe na temat wskaźnika zielonych aktywów 2024 r. 2023 r.
3 Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do stanu 2024 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T 2023 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T
4 Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do przepływu 2024 r. 2023 r.
5 Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące gwarancji finansowych, zarządzanych aktywów 2024 r. 2023 r.
6 Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący przychodów z tytułu opłat i prowizji 2026 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T 2025 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T
7 Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący portfela handlowego 2026 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T 2025 wyłącznie dla dnia odniesienia do celów ujawniania informacji T
64.
W jaki sposób należy wypełnić kolumny "W tym:" we wzorach przedstawionych w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

Kolumnę "W tym: wykorzystanie przychodów" należy stosować do zgłaszania ekspozycji, w przypadku których wykorzystanie przychodów z ekspozycji jest znane i które są uwzględnione we wskaźniku zielonych aktywów do wysokości kwoty, którą dana ekspozycja finansuje działalność zgodną z systematyką.

Na przykład w przypadku, gdy takie ekspozycje są:

- ekspozycjami z tytułu kredytów wobec przedsiębiorstw niefinansowych, ekspozycje, które należy zgłosić w kolumnie "W tym: wykorzystanie przychodów" w wierszu 21 wzoru 3, odpowiadają elementowi (1)(c)(1) w sekcji 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Odpowiednio sumę elementów (1)(c)(1) + (1)(c)(2) w sekcji 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji należy zgłosić w kolumnie "Udział procentowy aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (zgodnych z systematyką)" w wierszu 21 wzoru 3;

- ekspozycjami z tytułu dłużnych papierów wartościowych wobec przedsiębiorstw niefinansowych, ekspozycje, które należy zgłosić w kolumnie "W tym: wykorzystanie przychodów" w wierszu 22 wzoru 3 odpowiadają elementowi (2)(c)(1) w sekcji 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji. Odpowiednio sumę elementów (2)(c)(1) + (2)(c)(2) w sekcji 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji należy zgłosić w kolumnie "Udział procentowy aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (zgodnych z systematyką)" w wierszu 22 wzoru 3;

- ekspozycjami kredytowymi wobec gospodarstw domowych, które to ekspozycje są objęte zakresem sekcji 1.2.1.3 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, takie ekspozycje należy zgłosić w kolumnie "W tym: wykorzystanie przychodów" w wierszach dotyczących gospodarstw domowych we wzorze 3. Ponieważ sekcja 1.2.1.3 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji dotyczy wyłącznie ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, w kolumnie "W tym: wykorzystanie przychodów" i w kolumnie "Udział procentowy aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (zgodnych z systematyką)" należy podać te same wartości;

- ekspozycjami z tytułu kredytów lub dłużnych papierów wartościowych wobec samorządów lokalnych, które to ekspozycje są objęte zakresem sekcji 1.2.1.4 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, takie ekspozycje należy zgłosić w kolumnie "W tym: wykorzystanie przychodów" w wierszach dotyczących samorządów lokalnych we wzorze 3. Ponieważ 1.2.1.4 dotyczy wyłącznie ekspozycji, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, w kolumnie "W tym: wykorzystanie przychodów" i w kolumnie "Udział procentowy aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (zgodnych z systematyką)" należy podać te same wartości.

W kolumnach "W tym: na rzecz przejścia" i "W tym: wspomagająca" instytucje powinny zgłosić swoje ekspozycje z tytułu działalności na rzecz przejścia i działalności wspomagającej.

Kolumna "W tym: wykorzystanie przychodów" z jednej strony oraz kolumny "W tym: na rzecz przejścia" i "W tym: wspomagająca" z drugiej strony nie stanowią wzajemnie wykluczających się podziałów. W związku z tym nie powinny one sumować się do "Udziału procentowego aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (zgodnych z systematyką)". Kolumny "W tym:" mają raczej na celu dostarczenie bardziej szczegółowych informacji z dwóch różnych perspektyw - na temat rodzaju finansowania oraz na temat rodzaju działalności gospodarczej.

65.
Czy instytucje kredytowe powinny uznać za przepływ kwotę nowych ekspozycji opartą na wartości bilansowej brutto (jak wskazano w załączniku V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji), czy przepływ kredytów obliczony na podstawie t w stosunku do t-1 w ujęciu netto (jak wskazano w uwadze do wzoru 4)? Co oznacza w pierwszym przypadku "nowe", na przykład w odniesieniu do refinansowania, odnawialnych instrumentów kredytowych itp.?

Punkt 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji stanowi, że:

"Instytucje kredytowe ujawniają wskaźnik zielonych aktywów w odniesieniu do ... oraz przepływu w zakresie udzielania nowych pożyczek."

"Ujawnia się następujące aspekty kluczowych wskaźników wyników:

(.)b) jeśli chodzi o przepływ, na podstawie wartości bilansowej brutto nowych kredytów i zaliczek w roku poprzedzającym dzień odniesienia dotyczący ujawniania informacji;

(.)"

Ujawnia się następujące aspekty kluczowych wskaźników wyników:

(.)

b) jeśli chodzi o przepływ, na podstawie wartości bilansowej brutto nowych dłużnych papierów wartościowych w roku poprzedzającym dzień odniesienia dotyczący ujawniania informacji;

(.)"

Ujawnia się następujące aspekty wskaźników:

(.);

b) jeśli chodzi o przepływ, na podstawie wartości bilansowej brutto nowych instrumentów kapitałowych w roku poprzedzającym dzień odniesienia dotyczący ujawniania informacji;

(.)"

Przy obliczaniu kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego przepływu we wzorze 4 w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji instytucje kredytowe powinny wziąć pod uwagę wyłącznie wartość bilansową brutto nowo utworzonych ekspozycji (tj. nowych kredytów i zaliczek, dłużnych papierów wartościowych, instrumentów kapitałowych), tj. wyłącznie nowych ekspozycji utworzonych w roku poprzedzającym dzień odniesienia do celów ujawniania informacji, bez odliczania kwot spłaty kredytów lub zbycia dłużnych papierów wartościowych lub instrumentów kapitałowych, które miały miejsce w roku poprzedzającym dzień odniesienia do celów ujawniania informacji. Instytucje kredytowe nie powinny zatem obliczać licznika i mianownika kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego przepływu jako ekspozycji na dzień odniesienia do celów ujawniania informacji (T) minus ekspozycje na dzień odniesienia do celów ujawniania informacji (T-1) 52 .

66.
Czy użycie terminu "kredytowanie specjalistyczne" jest ograniczone do finansowania projektów, czy też obejmuje jakiekolwiek wykorzystanie przychodów?

Termin "kredytowanie specjalistyczne" nie ogranicza się do finansowania projektów i obejmuje wszystkie rodzaje kredytowania specjalistycznego zgodnie z definicją zawartą w art. 147 ust. 8 CRR. Zgodnie z sekcją 1.2.1.2 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji instytucje kredytowe powinny ocenić w elemencie (1)(c)(1) licznika wskaźnika zielonych aktywów dla kredytów i zaliczek wszystkie kredyty i zaliczki, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, w tym kredytowanie specjalistyczne, o którym mowa w art. 147 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

B. ZAKŁADY UBEZPIECZEŃ I ZAKŁADY REASEKURACJI

67.
W odniesieniu do kluczowych wskaźników wyników związane z działalnością ubezpieczeniową, czy w przypadku produktów ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie z tytułu wielu rodzajów ryzyka, obejmujących również ryzyko związane z klimatem, zakłady ubezpieczeń ujawniają jako zgodną z systematyką jedynie odpowiednią część składki ubezpieczeniowej z tytułu ryzyka związanego z klimatem, czy też pełną składkę ubezpieczeniową uwzględnioną w szerzej zakrojonym produkcie ubezpieczeniowym? Czy wystarczy, że co najmniej jedna polisa ubezpieczeniowa w ramach grupy ubezpieczeń oferuje pokrycie ryzyka związanego z klimatem, aby uznać, że cała grupa ubezpieczeń jest zgodna z systematyką?

Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący działalności ubezpieczeniowej, o którym mowa w sekcji 2 załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji (kluczowy wskaźnik wyników ubezpieczeniowych), odzwierciedla poziom ryzyka związanego z klimatem ubezpieczanego przez zakłady ubezpieczeń. Kluczowy wskaźnik wyników ubezpieczeniowych wykazuje, jaki udział procentowy w całej działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie stanowi działalność związana z ubezpieczaniem ryzyka związanego z klimatem, jak określono w "Opisie działalności" w sekcji 10.1 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu oraz w motywie 10 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Zakłady ubezpieczeń powinny wykorzystywać te składki ubezpieczeniowe lub odpowiadające im udziały w składkach ubezpieczeniowych w przypadku umów ubezpieczeniowych od wielu rodzajów ryzyka, które odnoszą się wyłącznie do pokrycia ryzyka związanego z klimatem, do celów obliczania zgodności z systematyką.

Zgodnie z pkt 1 technicznych kryteriów kwalifikacji dotyczącym kryteriów kwalifikacji określonych w sekcji 10.1 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu zakłady ubezpieczeń powinny stosować odpowiednią metodykę określania wysokości składek obejmujących ryzyko związane z klimatem, taką jak metoda stosowana w ich procesach wyceny. W przypadku gdy zakłady ubezpieczeń nie są w stanie uzyskać danych dotyczących składek przypisanych obejmujących ryzyko związane z klimatem w odniesieniu do danej umowy ubezpieczeniowej, powinny one zgłosić te składki jako niekwalifikujące się i wpisać wartość "zero" przy obliczaniu licznika kluczowego wskaźnika wyników.

68.
W jaki sposób zakłady reasekuracji powinny stosować podejście proporcjonalne wyjaśnione w odpowiedzi na pytanie 67 do działalności związanej z umowami, biorąc pod uwagę, że część produktów bazowych objętych umowa może nie odnosić się do ryzyk związanych z klimatem?

Zakłady reasekuracji powinny ujawniać tylko te składki lub udziały w składkach, które odnoszą się do ubezpieczenia ryzyka związanego z klimatem (zob. również pytanie 67 w niniejszym zawiadomieniu).

69.
W jaki sposób zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny przestrzegać technicznych kryteriów kwalifikacji dotyczących udostępniania danych określonych w technicznych kryteriach kwalifikacji dotyczących istotnego wkładu w adaptację do zmian klimatu, określonych w sekcjach 10.1 i 10.2 pkt 4 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu? Czy oznacza to, że dane dotyczące strat mają być udostępniane bezpłatnie każdemu, kto się o nie zwróci? Gdzie należy złożyć deklarację zamiaru?

W pkt 4.2 "Technicznych kryteriów kwalifikacji" w sekcjach 10.1 i 10.2 załącznika II do aktu delegowanego dotyczącego klimatu przewidziano wariant rezerwowy dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, jeżeli zakłady te nie udostępniają danych dotyczących strat organom publicznym, jak przewidziano w pkt 4.1 tych "Technicznych kryteriów kwalifikacji". Zgodnie z pkt 4.2 zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny deklarować swój zamiar bezpłatnego udostępniania danych zainteresowanym stronom trzecim, w tym warunków, na jakich takie dane mogą być udostępniane.

Wspomnianą deklarację należy zamieścić na stronach internetowych danego zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji. Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji udostępniać dane bez uszczerbku dla obowiązujących przepisów o ochronie danych i przepisów prawa konkurencji.

70.
W jaki sposób należy wypełnić kolumny dotyczące zasady "nie czyń poważnych szkód" i minimalnych gwarancji w załączniku X?

Alternatywy "T" lub "N" w kolumnach zatytułowanych "DNSH" i "minimalne gwarancje" we wzorze Kluczowy wskaźnik wyników ubezpieczeniowych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji prowadzących działalność w dziedzinie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie określają zgodność lub niezgodność z kryteriami dotyczącymi zasady "nie czyń poważnych szkód" i minimalnymi gwarancjami, o których mowa w art. 3 lit. c) rozporządzenia w sprawie systematyki; zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny wpisać "T" w kolumnach dotyczących zasady "nie czyń poważnych szkód", jeżeli odpowiednie techniczne kryteria kwalifikacji nie są określone, odpowiednio, w sekcjach 10.1 i 10.2 aktu delegowanego dotyczącego klimatu.

71.
Ze względu na brak podziału na nakłady inwestycyjne i obrót, jaką wartość powinny zgłosić zakłady ubezpieczeń lub zakłady reasekuracji w wierszach 4-11 drugiego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji? Podobnie, jaką wartość powinny zgłosić podmioty zarządzające aktywami w wierszach 4-10 wzoru w załączniku IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji?

Podmioty zarządzające aktywami

W wierszach 4-10 wzoru w załączniku IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji podmioty zarządzające aktywami powinny zgłosić informacje uzupełniające o podziale mianownika (tj. podziale aktywów ogółem objętych wskaźnikiem) kluczowego wskaźnika wyników, w odniesieniu do którego nie stosują ani kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotu, ani kluczowych wskaźników wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych spółki, w której dokonano inwestycji.

Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące zgodności z systematyką spółek, w których dokonano inwestycji, należy stosować wyłącznie do obliczania licznika kluczowego wskaźnika wyników przedsiębiorstw prowadzących sprawozdawczość związanego z inwestycjami, stanowiącego udział procentowy ekspozycji wobec tych spółek, w których dokonano inwestycji, które uznaje się za zgodne z systematyką.

W związku z tym, aby obliczyć podział mianownika w wierszu 9 w odniesieniu do ekspozycji z tytułu "działalności gospodarczej niekwalifikującej się do systematyki", podmioty zarządzające aktywami powinny stosować odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników dotyczące niekwalifikującej się do systematyki działalności swoich kontrahentów. W szczególności podmioty zarządzające aktywami powinny przedstawić podział oparty na obrotach i nakładach inwestycyjnych, mnożąc swoje ekspozycje wobec 53 :

- przedsiębiorstw niefinansowych przez udziały procentowe (%) odpowiednio obrotu i nakładów inwestycyjnych w całkowitym obrocie i w całkowitych nakładach inwestycyjnych zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu "Obrót z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki" i w wierszu "Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności niekwalifikującej się do systematyki" w odpowiednich wzorach przedstawionych w załączniku II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji;

- podmiotów zarządzających aktywami przez udziały procentowe (%) oparte na obrocie i nakładach inwestycyjnych zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 9 załącznika IV do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ("działalność gospodarcza niekwalifikująca się do systematyki");

- instytucji kredytowych przez udział procentowy oparty odpowiednio na obrocie i nakładach inwestycyjnych obliczony jako [1 - udział procentowy (%) aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (kwalifikujących się do systematyki) 54 ];

- firm inwestycyjnych przez średnie ważone oparte odpowiednio na obrocie i nakładach inwestycyjnych 55

- [1 - "W tym aktywa objęte systematyką UE (%) (kwalifikujące się do systematyki)" 56 ], oraz

- [1 - "W tym przychody (opłaty, prowizje i inne korzyści pieniężne) z usług i działalności na rzecz sektorów objętych systematyką UE (%) (kwalifikujące się do systematyki)" 57 ],

- zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji przez średnie ważone oparte odpowiednio na obrocie i nakładach inwestycyjnych 58

- udziałów procentowych (%) zgłoszonych przez ich kontrahentów w wierszu 10 ("działalność gospodarcza niekwalifikująca się do systematyki") drugiego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oraz

- udziału procentowego (%) zgłoszonego przez ich kontrahentów w wierszu "B. Działalność ubezpieczeniowa w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie i reasekuracji - działalność niekwalifikująca się do systematyki" kolumna 3 pierwszego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Aby obliczyć podział mianownika w wierszu 10 w odniesieniu do ekspozycji "działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki, ale niezgodna z systematyką", podmioty zarządzające aktywami powinny stosować odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników dotyczące działalności swoich kontrahentów kwalifikującej się do systematyki, ale niezgodnej z systematyką. W szczególności podmioty zarządzające aktywami powinny przedstawić podział oparty na obrotach i nakładach inwestycyjnych, mnożąc swoje ekspozycje wobec:

- przedsiębiorstw niefinansowych przez udziały procentowe (%) odpowiednio obrotu i nakładów inwestycyjnych w całkowitym obrocie i w całkowitych nakładach inwestycyjnych zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu "Obrót z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2)" kolumna 4 oraz w wierszu "Nakłady inwestycyjne z tytułu działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezrównoważonej środowiskowo (działalności niezgodnej z systematyką) (A.2)" kolumna 4 w odpowiednich wzorach przedstawionych w załączniku II do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji;

- podmiotów zarządzających aktywami przez udziały procentowe (%) oparte na obrocie i nakładach inwestycyjnych zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 10 wzoru IV ("działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki, ale niezgodna z systematyką");

- instytucji kredytowych przez udział procentowy oparty odpowiednio na obrocie i nakładach inwestycyjnych [udział procentowy (%) aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (kwalifikujących się do systematyki) 59  minus udział procentowy (%) aktywów ogółem objętych wskaźnikiem przeznaczonych na finansowanie sektorów istotnych dla systematyki (zgodnych z systematyką) 60 ];

- firm inwestycyjnych przez średnie ważone oparte odpowiednio na obrocie i nakładach inwestycyjnych 61

- "W tym aktywa objęte systematyką UE (%) (kwalifikujące się do systematyki)" 62  minus "W tym: związane z działalnością zgodną z systematyką UE (%) (zgodne z systematyką)" 63 ] oraz

- "W tym przychody (opłaty, prowizje i inne korzyści pieniężne) z usług i działalności na rzecz sektorów objętych systematyką UE (%) (kwalifikujące się do systematyki)" 64  minus "W tym: z usług i działalności związanej z działalnością zgodną z systematyką UE (%) (zgodne z systematyką)" 65 ];

- zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji przez średnie ważone oparte odpowiednio na obrocie i nakładach inwestycyjnych 66 :

- udziałów procentowych (%) zgłoszonych przez ich kontrahentów w wierszu 11 ("działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki, ale niezgodna z systematyką") drugiego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji oraz

- udziału procentowego (%) zgłoszonego przez ich kontrahentów w wierszu "A2. Działalność ubezpieczeniowa w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie i reasekuracji - działalność kwalifikująca się do systematyki, ale niezrównoważona środowiskowo (działalność niezgodna z systematyką)" kolumna 3 pierwszego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji

Zakłady ubezpieczeń lub zakłady reasekuracji powinny zgłosić w wierszach 4-11 drugiego wzoru w załączniku X informacje uzupełniające o podziale mianownika (tj. podziale aktywów ogółem objętych wskaźnikiem) kluczowego wskaźnika wyników, w odniesieniu do którego nie stosują ani kluczowych wskaźników wyników dotyczących obrotu, ani kluczowych wskaźników wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych spółki, w której dokonano inwestycji.

Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące zgodności z systematyką spółek, w których dokonano inwestycji, należy stosować wyłącznie do obliczania licznika kluczowego wskaźnika wyników przedsiębiorstw prowadzących sprawozdawczość związanego z inwestycjami, stanowiącego udział procentowy ekspozycji wobec tych spółek, w których dokonano inwestycji, które uznaje się za zgodne z systematyką.

W związku z tym, aby obliczyć podział mianownika w wierszu 10 drugiego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do ekspozycji z tytułu "działalności gospodarczej niekwalifikującej się do systematyki", zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny stosować odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników oparte odpowiednio na obrotach i nakładach inwestycyjnych, dotyczące działalności swoich kontrahentów niekwalifikującej się do systematyki, w taki sam sposób jak w przypadku podmiotów zarządzających aktywami, jak opisano powyżej.

Aby obliczyć podział mianownika w wierszu 11 drugiego wzoru w załączniku X do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do ekspozycji "działalność gospodarcza kwalifikująca się do systematyki, ale niezgodna z systematyką", zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji powinny stosować odpowiednie kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i na nakładach inwestycyjnych dotyczące działalności swoich kontrahentów kwalifikującej się do systematyki, ale niezgodnej z systematyką, w taki sam sposób jak w przypadku podmiotów zarządzających aktywami, jak opisano powyżej.

ZAŁĄCZNIKI

Dodatek  I

Dobrowolne zgłaszanie kluczowych wskaźników wyników przez podmioty niebędące przedsiębiorstwami finansowymi, ale świadczące określone rodzaje usług finansowych

Centralne depozyty papierów wartościowych (CDPW)

CDPW posiadają zezwolenie na mocy art. 16 rozporządzenia CDPW i mogą świadczyć usługi wymienione w załączniku do rozporządzenia CDPW, jak pokazano w tabeli poniżej. Aby świadczyć bankowe usługi pomocnicze, CDPW są zobowiązane do uzyskania dodatkowego zezwolenia na świadczenie takich usług zgodnie z art. 54 rozporządzenia CDPW. CDPW posiadające zezwolenie na świadczenie bankowych usług pomocniczych zachęca się do stosowania kluczowych wskaźników wyników mających zastosowanie do instytucji kredytowych. CDPW, które nie posiadają zezwolenia na świadczenie bankowych usług pomocniczych, mogą również stosować kluczowe wskaźniki wyników dla instytucji kredytowych, ponieważ świadczą one funkcjonalnie podobne usługi (tj. usługi w zakresie rozrachunku). W poniższej tabeli określono, które kluczowe wskaźniki wyników mające zastosowanie do instytucji kredytowych CDPW mogą stosować na zasadzie dobrowolności.

Usługi CDPW Kluczowy wskaźnik wyników, który należy zastosować (*)
SEKCJA A: Usługi podstawowe centralnych depozytów papierów wartościowych
1. Pierwsza rejestracja papierów wartościowych w systemie zapisów księgowych ("usługa notarialna").

2. Zapewnianie i prowadzenie rachunków papierów wartościowych na najwyższym poziomie ewidencji ("centralna usługa prowadzenia rachunku").

3. Prowadzenie systemu rozrachunku papierów wartościowych ("usługa rozrachunku").

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

SEKCJA B

Niebankowe usługi pomocnicze świadczone przez CDPW, niezwiązane z ryzykiem kredytowym lub ryzykiem utraty płynności

Usługi świadczone przez CDPW, które przyczyniają się do większego bezpieczeństwa oraz większej wydajności i przejrzystości rynków papierów wartościowych, które to usługi mogą obejmować m.in.:

1. Usługi związane z usługą rozrachunku, takie jak:

a) organizowanie systemu udzielania pożyczek papierów wartościowych, w charakterze agenta pośredniczącego pomiędzy uczestnikami systemu rozrachunku papierów wartościowych;

b) świadczenie usług zarządzania zabezpieczeniami, w charakterze agenta na rzecz uczestników systemu rozrachunku papierów wartościowych;

c) zestawianie zleceń rozrachunku, kierowanie zleceń, potwierdzanie warunków transakcji, weryfikacja warunków transakcji.

2. Usługi związane z usługą notarialną i centralną usługą prowadzenia rachunku, takie jak:

a) usługi związane z rejestrami akcjonariuszy;

b) wspieranie przetwarzania zdarzeń korporacyjnych, w tym obsługi podatkowej, usług związanych z walnymi zgromadzeniami oraz usług informacyjnych;

c) usługi związane z nowymi emisjami, w tym nadawanie kodów ISIN i podobnych kodów oraz zarządzanie tymi kodami;

d) kierowanie i przetwarzanie zleceń, pobieranie i przetwarzanie opłat oraz związana z tym sprawozdawczość.

3. Ustanawianie połączeń operacyjnych CDPW, zapewnianie, prowadzenie lub obsługa rachunków papierów wartościowych w związku z usługą rozrachunku, zarządzaniem zabezpieczeniami, innymi usługami pomocniczymi.

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

4. Wszelkie inne usługi, takie jak:

a) świadczenie ogólnych usług zarządzania zabezpieczeniami w charakterze agenta;

b) sprawozdawczość wobec organów regulacyjnych;

c) dostarczanie informacji, danych i statystyk do podmiotów badających rynek i prowadzących spisy powszechne lub do innych podmiotów rządowych lub międzyrządowych;

d) świadczenie usług informatycznych.

SEKCJA C

Bankowe usługi pomocnicze

Usługi bankowe bezpośrednio związane z usługami podstawowymi lub pomocniczymi wymienionymi w sekcjach A i B, takie jak:

a) udostępnianie rachunków pieniężnych na rzecz, i przyjmowanie depozytów od uczestników systemu rozrachunku papierów wartościowych oraz posiadaczy rachunków papierów wartościowych, w rozumieniu pkt 1 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE

b) udzielanie kredytów gotówkowych na spłatę nie później niż następnego dnia roboczego, pożyczek gotówkowych na wstępne finansowanie zdarzeń korporacyjnych oraz udzielanie pożyczek papierów wartościowych posiadaczom rachunków papierów wartościowych, w rozumieniu pkt 2 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE;

c) usługi płatnicze obejmujące przetwarzanie transakcji gotówkowych i transakcji walutowych, w rozumieniu pkt 4 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE;

d) gwarancje i zobowiązania związane z udzielaniem i zaciąganiem pożyczek papierów wartościowych, w rozumieniu pkt 6 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE;

e) operacje skarbcowe obejmujące wymianę walut i zbywalne papiery wartościowe związane z zarządzaniem saldami długich pozycji uczestników, w rozumieniu pkt 7 lit. b) i e) załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE.

- Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Wskaźnik zielonych aktywów (kredyty i zaliczki) - Kluczowe wskaźniki wyników dotyczące usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji)

- Wskaźnik zielonych aktywów dla ekspozycji pozabilansowych (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący gwarancji finansowych)

- Wskaźnik zielonych aktywów dla ekspozycji pozabilansowych (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący zarządzanych aktywów)

- Wskaźnik zielonych aktywów dla portfela handlowego

(*) Uwagi dotyczące metodyki:

- W przypadku kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego opłat i prowizji należy pomnożyć opłatę przez kluczowy wskaźnik wyników kontrahenta otrzymującego usługę

Kontrahenci centralni (CCP)

Zgodnie z art. 14 ust. 3 rozporządzenia w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR) kontrahenci centralni (CCP) są uprawnieni do prowadzenia wyłącznie działalności związanej z rozliczaniem. Zezwolenie CCP nie uniemożliwia państwom członkowskim przyjęcia lub dalszego stosowania dodatkowych wymagań w odniesieniu do CCP mających siedzibę na ich terytorium, w tym pewnych wymogów dotyczących obowiązku uzyskania zezwoleń nałożonych dyrektywą w sprawie wymogów kapitałowych (art. 14 ust. 5 EMIR). CCP mogą rozliczać instrumenty finansowe objęte MiFID (zbywalne papiery wartościowe (dłużne/kapitałowe), instrumenty rynku pieniężnego, jednostki uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania, instrumenty pochodne, uprawnienia do emisji) lub instrumenty finansowe nieobjęte MiFID (transakcje z udzielonym przyrzeczeniem odkupu/ udzielanie pożyczek papierów wartościowych/ kontrakty na rynku kasowym/ kryptoaktywa inne niż instrumenty pochodne).

CCP mogą stosować kluczowe wskaźniki wyników dla instytucji kredytowych, ponieważ świadczą usługi podobne do usług świadczonych przez instytucje kredytowe (tj. rozliczanie i rozrachunek transakcji). Kluczowym wskaźnikiem wyników mającym zastosowanie do usług rozliczeniowych i rozrachunkowych byłby kluczowy wskaźnik wyników dotyczący usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji). CCP mogą pomnożyć opłatę otrzymywaną za swoje usługi przez kluczowy wskaźnik wyników kontrahenta otrzymującego usługę zgodnie z sekcją 1.2.3 załącznika V do .aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Przedsiębiorstwa leasingowe

Instytucje kredytowe mogą oferować finansowanie w formie leasingu finansowego 67  na podstawie licencji bankowej, o której mowa w pkt 3 załącznika I do dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych. Ekspozycje z tytułu leasingu finansowego instytucji kredytowych należy ocenić w ich kluczowym wskaźniku wyników dotyczącym wskaźnika zielonych aktywów dla działalności kredytowej zgodnie z sekcją 1.2.1.1 pkt (i) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Instytucje niekredytowe oferujące finansowanie w formie leasingu finansowego zachęca się do stosowania kluczowych wskaźników wyników dla instytucji kredytowych, w szczególności, w stosownych przypadkach, wskaźnika zielonych aktywów dla kredytów detalicznych na zakup samochodów, o którym mowa w sekcji 1.2.1.3 pkt (ii) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, lub wskaźnika zielonych aktywów dla działalności kredytowej, o którym mowa w sekcji 1.2.1.1 pkt (i) załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, ponieważ ich działalność finansowa jest funkcjonalnie podobna do działalności instytucji kredytowych oferujących finansowanie w formie leasingu finansowego.

Instytucje niekredytowe prowadzące działalność w zakresie krótkoterminowego leasingu (operacyjnego) (np. leasing sprzętu przemysłowego za opłatą) powinny stosować kluczowe wskaźniki wyników dla przedsiębiorstw niefinansowych, ponieważ taka działalność leasingowa nie stanowi działalności finansowej.

Instytucje płatnicze / instytucje pieniądza elektronicznego

Akt delegowany określający obowiązki w zakresie ujawniania informacji nakłada na instytucje kredytowe obowiązek ujawniania zakresu, w jakim przychody z tytułu opłat i prowizji związanych ze świadczonymi przez nie usługami, w tym usługami płatniczymi, są związane z działalnością gospodarczą przedsiębiorstw zgodną z systematyką w odniesieniu do kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego usług innych niż udzielanie pożyczek - opłaty i prowizje (kluczowy wskaźnik wyników dotyczący opłat i prowizji).

Instytucje płatnicze / instytucje pieniądza elektronicznego, które świadczą usługi płatnicze na podstawie odpowiednio dyrektywy (UE) 2015/2366 68  lub dyrektywy 2009/110/WE 69  i które nie są instytucjami kredytowymi, zachęca się również do stosowania kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego opłat i prowizji, ponieważ prowadzą one działalność funkcjonalnie podobną do działalności świadczonej przez instytucje kredytowe (usługi płatnicze).

Określone podmioty świadczące usługi emerytalne

Przedsiębiorstwa finansowe powinny uwzględniać w swoich odpowiednich kluczowych wskaźnikach wyników inwestycje dokonane w kontekście oferowania ogólnoeuropejskich produktów emerytalnych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/1238 70  w następujący sposób:

- Instytucje kredytowe: wskaźnik zielonych aktywów dla zarządzanych aktywów;

- Podmioty zarządzające aktywami: wskaźnik zielonych aktywów dla inwestycji;

- Firmy inwestycyjne: wskaźnik zielonych aktywów dla inwestycji (działalności polegającej na zawieraniu transakcji na własny rachunek);

- Zakłady ubezpieczeń: wskaźnik zielonych aktywów dla inwestycji.

Zgodnie z dyrektywą (UE) 2016/2341 71  instytucje pracowniczych programów emerytalnych (IORP), które podlegają sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości, powinny stosować przepisy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji mające zastosowanie do zakładów ubezpieczeń, w szczególności kluczowy wskaźnik wyników dotyczący inwestycji, o którym mowa w sekcji 1 załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.

Dodatek  II

Przykłady obliczania średniej ważonej kluczowych wskaźników wyników w odniesieniu do działalności grup zgodnej z systematyką

Konglomeraty finansowe
Kluczowy wskaźnik wyników w podziale na segmenty branżowe
Przychody Udział w przychodach grupy ogółem (A) Kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach (B) Kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych (C) Ważony kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach

(A*B)

Ważony kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych (A*C)
Zarządzanie aktywami 10 10% 20% 30% 2,0% 3,0%
Działalność bankowa 30 30% 30% 35% 9,0% 10,5 %
Firmy inwestycyjne 40 40% 13 % 25 % 5,0% 10,0%
Zakłady ubezpieczeń 20 20% 33 % 42% 6,7% 8,3 %
Ogółem 100 100%
Średni kluczowy wskaźnik wyników 22,7% 31,8%

Grupa mieszana

Kluczowy wskaźnik wyników w podziale na segmenty branżowe
Przychody Udział wprzycho- dachgrupy ogółem (A) Kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach (B) Kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych (C) Ważony kluczowy wskaźnik wyników oparty na

obrotach (A*B)

Ważony kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach

inwestycyjnych (A*C)

A. Działalność finansowa 100 50%
Zarządzanie aktywami 10 5% 20% 30% 1,0% 1,5%
Działalnosć bankowa 30 15 % 30% 35% 4,5% 5,3%
Firmy inwestycyjne 40 20% 13 % 25 % 2,5% 5%
Zakłady ubezpieczeń 20 10% 33% 42% 3,3% 4,2%
Kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach

(B)

Kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach kapitałowych (C) Ważony kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach (A*B) Ważony kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych (A*C)
B. Działalność niefinansowa 100 50% 10% 20% 5% 10%
Przychody grupy ogółem 200 100%
Średni kluczowy wskaźnik wyników oparty na obrotach Średni kluczowy wskaźnik wyników oparty na nakładach inwestycyjnych
Średni kluczowy wskaźnik wyników grupy 16,3% 25,9 %
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.U. L 198 z 22.6.2020, s. 13).
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Dz.U. L 442 z 9.12.2021, s. 1).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1214 z dnia 9 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 w odniesieniu do działalności gospodarczej w niektórych sektorach energetycznych oraz rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej (Dz.U. L 188 z 15.7.2022, s. 1),
4 rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2486 z dnia 27 czerwca 2023 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w zrównoważone wykorzystywanie i ochronę zasobów wodnych i morskich, w przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrolę lub w ochronę i odbudowę bioróżnorodności i ekosystemów, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem któregokolwiek z innych celów środowiskowych, i zmieniające rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 w odniesieniu do publicznego ujawniania szczególnych informacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej (Dz.U. L, 2023/2486, 21.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2486/oj).
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2485 z dnia 27 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 ustanawiające dodatkowe techniczne kryteria kwalifikacji służące określeniu warunków, na jakich niektóre rodzaje działalności gospodarczej kwalifikują się jako wnoszące istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy działalność ta nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Dz.U. L, 2023/2485, 21.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2485/oj).
6 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2178 z dnia 6 lipca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 przez sprecyzowanie treści i prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej, które mają być ujawniane przez przedsiębiorstwa podlegające art. 19a lub 29a dyrektywy 2013/34/UE, oraz określenie metody spełnienia tego obowiązku ujawniania informacji (Dz.U. L 443 z 10.12.2021, s. 9).
9 Zawiadomienie komisji w sprawie interpretacji niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania kwalifikującej się działalności gospodarczej i kwalifikujących się aktywów (2022/C 385/01) (Dz.U. C 385 z 6.10.2022, s. 1).
10 Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki i zgodnych z systematyką (drugie zawiadomienie Komisji) (Dz.U. C, C/2023/305, 20.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2023/ 305/oj).
11 Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego UE w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zmiany klimatu ustanawiającego techniczne kryteria kwalifikacji w odniesieniu do tych rodzajów działalności gospodarczej, która wnosi istotny wkład łagodzenie zmiany klimatu lub adaptację do zmiany klimatu i nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (Dz.U. C, C/2023/267, 20.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/ 2023/267/oj).
12 Odpowiednie przepisy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji przywołano w przypisach 35-38.
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Dz.U. L 317 z 9.12.2019, s. 1).
14 Art. 8 ust. 2a i art. 9 ust. 4a rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych.
15 Art. 10 ust. 5 aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
16 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) (Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1); dyrektywa 2014/65/UE (MiFID); rozporządzenie (UE) nr 575/2013 (rozporządzenie w sprawie wymogów kapitałowych).
17 Na przykład ekspozycję o znanym przeznaczeniu wpływów finansującą działalność zgodną z systematyką w wysokości 100 mln EUR należy uwzględnić zarówno w liczniku kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach, jak i w liczniku kluczowych wskaźników wyników opartych na nakładach inwestycyjnych - w jednakowej kwocie - bez ważenia przez kluczowy wskaźnik wyników danego emitenta/kontrahenta.
18 W przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane.
19 Sekcja 1.1 lit. b) załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do podmiotów zarządzających aktywami; sekcja 1.2.1.2 akapit siódmy załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do instytucji kredytowych; sekcja 2.4 lit. b) załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do firm inwestycyjnych; sekcja 1 akapit piąty lit. b) załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji.
20 Sekcja 1.1 lit. c) załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do podmiotów zarządzających aktywami; sekcja 1.2.1.2 akapit piąty załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do instytucji kredytowych; sekcja 2.4 lit. c) załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do firm inwestycyjnych; sekcja 1 akapit piąty lit. c) załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
21 Sekcja 1.1 lit. d) załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do podmiotów zarządzających aktywami; sekcja 1.2.1.2 akapit szósty załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do instytucji kredytowych; sekcja 2.4 lit. d) załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do firm inwestycyjnych; sekcja 1 akapit piąty lit. d) załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
22 Sekcja 1.1 lit. e) załącznika III do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do podmiotów zarządzających aktywami; sekcja 1.2.1.2 akapit ósmy załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do instytucji kredytowych; sekcja 2.4 lit. e) załącznika VII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do firm inwestycyjnych; sekcja 1 akapit piąty lit. e) załącznika IX do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji w odniesieniu do zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji.
23 Na przykład kluczowe wskaźniki wyników przedsiębiorstw będących kontrahentami finansowymi nie są jeszcze dostępne dla pierwszego cyklu sprawozdawczego przedsiębiorstw finansowych w 2024 r.; dla tego cyklu dostępny jest jedynie wskaźnik kwalifiko- walności do systematyki, ale nie wskaźnik zgodności z systematyką ujawniony przez te przedsiębiorstwa będące kontrahentami w cyklach sprawozdawczych w 2022 i 2023 r.
24 Informacje zgłaszane dobrowolnie nie powinny być sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie powinny przedstawiać ich w sposób błędny. Nie należy też ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi dobrowolną sprawozdawczość, powinno dodać do niej szczegółowe informacje uzupełniające określające podstawę ujawnienia takich informacji, metody zastosowane do ich przygotowania oraz zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.
25 Te kluczowe wskaźniki wyników powinny obejmować kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych w odniesieniu do działalności zgodnej z systematyką wraz z podziałem według celu środowiskowego, jak również w odniesieniu do działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezgodnej z systematyką, oraz do działalności niekwalifikującej się do systematyki.
26 Metodyka jest taka sama jak opisana w odpowiedzi na pytanie 9.
27 Przepisy te zostały zmienione CSRD. Po wejściu w życie CSRD odpowiednimi odniesieniami do zasad stosowania zwolnień, o których mowa, będą art. 19a ust. 9 i art. 29a ust. 8 dyrektywy o rachunkowości.
28 Te kluczowe wskaźniki wyników powinny obejmować kluczowe wskaźniki wyników oparte na obrotach i nakładach inwestycyjnych w odniesieniu do działalności zgodnej z systematyką wraz z podziałem według celu środowiskowego, jak również w odniesieniu do działalności kwalifikującej się do systematyki, ale niezgodnej z systematyką, oraz do działalności niekwalifikującej się do systematyki.
29 Metodyka ta jest analogiczna do tej opisanej w pytaniu 9.
30 W przypadku gdy spółka celowa finansuje kilka przedsiębiorstw, ekspozycję wobec spółki celowej należy uwzględnić w liczniku kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych, jeżeli co najmniej jedno finansowane przedsiębiorstwo konsoliduje spółkę celową i podlega art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości.
31 Leasingobiorca ujmuje również zobowiązanie z tytułu leasingu równe wartości bieżącej netto opłat leasingowych. W trakcie leasingu leasingobiorca dzieli opłaty leasingowe w celu zmniejszenia zobowiązania z tytułu leasingu i kosztów odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu. Leasingobiorca ujmuje koszty odsetek od zobowiązania z tytułu leasingu oraz amortyzację przedmiotu leasingu jako koszty.
32 Ujmowanie dochodów finansowych w okresie leasingu powinno przebiegać w sposób odzwierciedlający stałą okresową stopę zwrotu z inwestycji leasingowej netto dokonanej przez leasingodawcę w ramach leasingu finansowego. Leasingodawca powinien przyporządkowywać przychody finansowe przez okres leasingu w sposób racjonalny i systematyczny. Opłaty leasingowe dotyczące danego okresu zmniejszają inwestycję leasingową brutto, obniżając zarówno należność główną, jak i kwotę niezrealizowanych dochodów finansowych.
33 Podobnie w przypadku pozycji krótkich mianownik obejmuje zatem wszystkie zarządzane aktywa bez kompensowania ich zobowiązaniami z tytułu pozycji krótkich, chyba że jest to dozwolone na mocy MSSF.
34 Więcej informacji można znaleźć w odpowiedzi na pytanie 13 w drugim dokumencie służb Komisji.
35 Ocena zgodności z systematyką w ramach kluczowych wskaźników wyników przedsiębiorstw finansowych powinna obejmować wszystkie aktywa objęte zabezpieczeniem, niezależnie od tego, czy takie aktywa są wykorzystywane jako zabezpieczenie przez przedsiębiorstwa prowadzące sprawozdawczość.
36 Przedsiębiorstwa finansowe powinny postępować w analogiczny sposób, aby obliczyć podział według celów kategorii "W tym: wspomagająca" ich kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych, stosując podział według celów w wierszu "W tym: wspomagająca" w odpowiednich wzorach dotyczących obrotów i nakładów inwestycyjnych ich kontrahentów niefinansowych.
37 Przedsiębiorstwa finansowe powinny postępować w analogiczny sposób, aby obliczyć podział według celów kategorii "W tym: wspomagająca" ich kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych, stosując podział według celów udziału procentowego "W tym: wspomagająca" kluczowych wskaźników wyników opartych na obrotach i nakładach inwestycyjnych ich kontrahentów finansowych.
38 W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy w pierwszym cyklu sprawozdawczym w 2024 r. ujawniono jedynie wskaźnik kwalifiko- walności do systematyki, ale nie wskaźnik zgodności z systematyką aktywów przedsiębiorstw finansowych.
39 Obliczanie wspomnianych wskaźników zielonych aktywów nie obejmuje jednak jednostek niepodlegających art. 19a lub 29a dyrektywy o rachunkowości.
40 Informacje zgłaszane dobrowolnie nie powinny być sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie powinny przedstawiać ich w sposób błędny. Nie należy też ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi dobrowolną sprawozdawczość, powinno dodać do niej szczegółowe informacje uzupełniające określające podstawę ujawnienia takich informacji, metody zastosowane do ich przygotowania oraz zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.
41 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32).
42 Dyrektywa 2009/138/WE (Wypłacalność II).
43 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1).
44 Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych rozporządzenia w sprawie systematyki oraz powiązań z rozporządzeniem w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych 2023/C 211/01 (C/2023/3719) (Dz.U. C 211 z 16.6.2023, s. 1).
46 Jednostki te obejmują: (i) duże jednostki; (ii) małe i średnie jednostki, z wyjątkiem mikrojednostek, będące jednostkami interesu publicznego zdefiniowanymi w art. 2 pkt 1 lit. a) dyrektywy o rachunkowości; (iii) jednostki dominujące dużej grupy, o których mowa w art. 3 ust. 7 dyrektywy o rachunkowości; oraz (iv) podmioty spoza UE zobowiązane do ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju zgodnie z art. 4 ust. 5 dyrektywy w sprawie przejrzystości.
47 Dyrektywa w sprawie wymogów kapitałowych przewiduje zwolnienia z wymogów kapitałowych, ale nie z nadzoru zgodnie z art. 2 ust. 6 dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych.
48 Jak określono w sekcji 1.2.1.1 załącznika V do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji, 1(c)(1) oznacza kredyty i zaliczki, w przypadku których przeznaczenie wpływów jest znane, a 1(c)(2) oznacza kredyty i zaliczki, w przypadku których przeznaczenie wpływów nie jest znane (kredyty podstawowe).
49 Można powołać się na dokumenty potwierdzające dostarczone przez strony trzecie i organy publiczne celem stwierdzenia zgodności z technicznymi kryteriami kwalifikacji, o ile są one właściwe i bezpośrednio związane z ekspozycjami bazowymi instytucji kredytowych (zob. odpowiedź na pytanie 31 w niniejszym zawiadomieniu).
50 Informacje zgłaszane dobrowolnie nie powinny być sprzeczne z informacjami objętymi obowiązkiem sprawozdawczym na mocy aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji ani nie powinny przedstawiać ich w sposób błędny. Nie należy też ich uwypuklać kosztem informacji ujawnianych obowiązkowo. W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi dobrowolną sprawozdawczość, powinno dodać do niej szczegółowe informacje uzupełniające określające podstawę ujawnienia takich informacji, metody zastosowane do ich przygotowania oraz zrozumiałe wyjaśnienie, w jaki sposób informacje przekazane dobrowolnie różnią się od informacji objętych obowiązkiem sprawozdawczym.
51 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/451 z dnia 17 grudnia 2020 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne do celów stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do sprawozdań nadzorczych instytucji oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 680/2014 (Dz.U. L 97 z 19.3.2021, s. 1).
52 Może to skutkować ujemnymi wartościami licznika lub mianownika kluczowego wskaźnika wyników dotyczącego przepływu lub nawet wskaźnikiem nieokreślonym matematycznie (kluczowy wskaźników wyników), w przypadku gdy ekspozycje obliczone w mianowniku na dzień (T) mają taką samą kwotę co ekspozycje w mianowniku na dzień (T-1).
53 W cyklu sprawozdawczym 2024 r. dostępne będą wyłącznie informacje od kontrahentów niefinansowych.
54 zgłoszony przez ich kontrahentów w wierszu 32 kolumna "aa" wzoru "3. Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do stanu" w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
55 obliczone z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów z tytułu zawierania transakcji na własny rachunek oraz udziałowi procentowemu przychodów z tytułu zawierania transakcji innych niż na własny rachunek w łącznym dochodzie (przychodzie) firmy inwestycyjnej.
56 zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 1 kolumna "w" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników - Usługi zawierania transakcji na własny rachunek" w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
57 zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 1 kolumna "w" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników - Inne usługi" w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
58 obliczone z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów uzyskiwanych przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji z działalności inwestycyjnej oraz udziałowi procentowemu przychodów uzyskiwanych przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji z działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie w przychodach ogółem zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji.
59 zgłoszony przez ich kontrahentów w wierszu 32 kolumna "aa" wzoru "3. Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do stanu" w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
60 zgłoszony przez ich kontrahentów w wierszu 32 kolumna "aa" wzoru "3. Kluczowy wskaźnik wyników dotyczący wskaźnika zielonych aktywów w odniesieniu do stanu" w załączniku VI do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
61 obliczone z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów z tytułu zawierania transakcji na własny rachunek oraz udziałowi procentowemu przychodów z tytułu zawierania transakcji innych niż na własny rachunek w łącznym dochodzie (przychodzie) firmy inwestycyjnej.
62 zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 1 kolumna "w" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników - Usługi zawierania transakcji na własny rachunek" w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
63 zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 1 kolumna "x" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników - Usługi zawierania transakcji na własny rachunek" w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
64 zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 1 kolumna "w" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników - Inne usługi" w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
65 zgłoszone przez ich kontrahentów w wierszu 1 kolumna "x" wzoru "Kluczowy wskaźnik wyników - Inne usługi" w załączniku VIII do aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji.
66 obliczone z zastosowaniem wag odpowiadających udziałowi procentowemu przychodów uzyskiwanych przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji z działalności inwestycyjnej oraz udziałowi procentowemu przychodów uzyskiwanych przez zakład ubezpieczeń lub zakład reasekuracji z działalności w zakresie ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie w przychodach ogółem zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji.
67 Bezpośrednio lub za pośrednictwem spółki celowej, w którym to przypadku należy zastosować metodę pełnego przeglądu.
68 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego, zmieniająca dyrektywy 2002/65/WE, 2009/110/WE, 2013/36/UE i rozporządzenie (UE) nr 1093/2010 oraz uchylająca dyrektywę 2007/64/WE (Dz.U. L 337 z 23.12.2015, s. 35).
69 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/110/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje pieniądza elektronicznego oraz nadzoru ostrożnościowego nad ich działalnością, zmieniająca dyrektywy 2005/60/WE i 2006/48/WE oraz uchylająca dyrektywę 2000/46/WE (Dz.U. L 267 z 10.10.2009, s. 7).
70 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) (Dz.U. L 198 z 25.7.2019, s. 1).
71 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2341 z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami (IORP) (Dz.U. L 354 z 23.12.2016, s. 37).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.6691

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie Komisji w sprawie interpretacji i wykonania niektórych przepisów prawnych aktu delegowanego określającego obowiązki w zakresie ujawniania informacji na mocy art. 8 rozporządzenia w sprawie unijnej systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju dotyczących zgłaszania działalności gospodarczej i aktywów kwalifikujących się do systematyki i zgodnych z systematyką (trzecie zawiadomienie Komisji)
Data aktu: 08/11/2024
Data ogłoszenia: 08/11/2024