Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 21 października 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Dryade VZW (Bruksela, Belgia), Stichting ter bevordering van de Fossielvrij-beweging (Fossielfrij NL) (Amsterdam, Niderlandy), Protect Our Winters Austria - Verein für Klimabildung und nachhaltigen Wintertourismus (Wiedeń, Austria) (przedstawiciele: T. Johnston, Barrister-at-Law i F. Logue, Solicitor)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania
Strona skarżąca wnosi do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji przesłanej pismem z dnia 17 czerwca 2024 r., w której Komisja oddaliła wniosek o wszczęcie wewnętrznej procedury odwoławczej z dnia 14 stycznia 2024 r. złożony na podstawie art. 10 rozporządzenia z Aarhus (zwana dalej "zaskarżoną decyzją") rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2485 z dnia 27 czerwca 2023 r. zmieniającego rozporządzenie delegowane (UE) 2021/2139 ustanawiające dodatkowe techniczne kryteria kwalifikacji w celu określenia warunków, w których niektóre rodzaje działalności gospodarczej można uznać za wnoszące istotny wkład w łagodzenie zmiany klimatu lub przystosowanie się do niej, oraz w celu ustalenia, czy działalność ta nie powoduje znaczących szkód dla żadnego z pozostałych celów środowiskowych 1 ;
- obciążenie strony pozwanej kosztami postepowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi pięć zarzutów.
1. Zarzut pierwszy dotyczący tego, że zaskarżona decyzja zawiera oczywiste naruszenia prawa w odniesieniu do zakresu kompetencji Komisji przy wykonywaniu przekazanych jej uprawnień do ustanawiania technicznych kryteriów kwalifikacji ("TSC") zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2020/852 (zwane dalej "rozporządzeniem w sprawie systematyki") 2 . Komisja błędnie zrozumiała znaczenie terminu "jednoznaczne dowody naukowe" (art. 19 ust. 1); popełniła błąd co do znaczenia i stosowania zasady ostrożności (w kontekście rozporządzenia w sprawie systematyki); popełniła błąd, uznając, że Komisja jest właściwa do wyważenia różnych obowiązkowych wymogów w ramach art. 19 ust. 1 rozporządzenia w sprawie systematyki; popełniła błąd zakładając, że istniejące prawodawstwo UE jest zgodne z wymogami rozporządzenia w sprawie systematyki; popełniła błąd zakładając, że późniejsze zmiany TSC mogą uzasadniać przyjęcie mniej rygorystycznych norm.
2. Zarzut drugi dotyczący tego, że zaskarżona decyzja narusza prawo w odniesieniu do zakresu kompetencji Komisji, gdy stwierdziła ona, że współczynnik zastąpienia, podstawowy aspekt TSC Aviation, spełnia wymogi art. 19 ust. 1 lit. k) rozporządzenia w sprawie systematyki. Współczynnik zastąpienia nie jest łatwy w użyciu i nie jest ustalony w sposób ułatwiający weryfikację zgodności.
3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że zaskarżona decyzja jest obarczona oczywistymi błędami w ocenie w odniesieniu do istotnego wkładu w łagodzenie zmiany klimatu, w odniesieniu do zakwalifikowania działalności lotniczej zgodnej z TSC jako działalności przejściowej, w odniesieniu do globalnego wzrostu floty, w odniesieniu do progów zrównoważonych paliw lotniczych oraz w odniesieniu do nieuwzględnienia przesunięcia modalnego na kolej lub skutków innych niż CO2.
4. Zarzut czwarty dotyczący braku kompetencji Komisji do przyjęcia TSC dla żeglugi w akcie delegowanym. Odmawiając dokonania przeglądu aktu delegowanego i stwierdzając, że Komisja miała kompetencje do jego przyjęcia, zaskarżona decyzja ujawnia szereg oczywistych naruszeń prawa.
5. Zarzut piąty, zgodnie z którym Komisja popełniła oczywisty błąd, uznając, że istnieją jednoznaczne dowody naukowe na poparcie wniosku, że wskaźnik efektywności energetycznej TSC w znacznym stopniu przyczynia się do łagodzenia zmiany klimatu. Jest tak, nawet przyjmując własny test Komisji, zgodnie z którym muszą istnieć dowody naukowe, które nie są niejednoznaczne, lub innymi słowy, dowody naukowe, które pozwalają na wyciągnięcie wniosków".
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.6106 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Sprawa T-449/24: Skarga wniesiona w dniu 27 sierpnia 2024 r. - Dryade i in./Komisja |
Data aktu: | 21/10/2024 |
Data ogłoszenia: | 21/10/2024 |