Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające (AT.40882 - IFF - usunięcie danych)

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające 1  (AT.40882 - IFF - usunięcie danych)

(C/2024/5666)

(Dz.U.UE C z dnia 26 września 2024 r.)

1.
W projekcie decyzji skierowanym do International Flavors & Fragrances Inc. i IFF (Francja) SAS (zwanych dalej łącznie "IFF") stwierdzono, że IFF naruszyło art. 20 ust. 4 w związku z art. 23 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 2 , celowo przedstawiając w trakcie kontroli wymagane księgi lub inne rejestry związane z działalnością w formie niepełnej.
2.
W dniu 10 lutego 2023 r. Komisja przyjęła decyzję w sprawie kontroli C(2023)1094 na podstawie art. 20 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1/2003 w ramach trwającego dochodzenia w sprawie AT.40826 - Substancje zapachowe dla konsumentów. Kontrola w pomieszczeniach przedsiębiorstwa odbyła się w dniach 7-10 marca 2023 r. Podczas kontroli Komisja wykryła, że pracownik IFF usunął ze swojego urządzenia mobilnego wiadomości WhatsApp po tym, jak został poinformowany, że jest celem kontroli.
3.
W dniu 12 marca 2024 r. Komisja wszczęła postępowanie przeciwko IFF w celu podjęcia rozmów o współpracy.
4.
W dniach 29 i 30 kwietnia 2024 r. IFF złożyło formalny wniosek o współpracę z Komisją w tej sprawie ("propozycja współpracy") 3 . Propozycja współpracy zawierała:
a)
uznanie w jasny i jednoznaczny sposób odpowiedzialności IFF za naruszenie, określenie najważniejszych faktów, ich kwalifikacji prawnej i czasu trwania naruszenia;
b)
wskazanie maksymalnej wysokości grzywny, na jaką IFF zgodziłoby się w ramach procedury współpracy;
c)
potwierdzenie ze strony IFF, że zostało ono dostatecznie poinformowane o zarzutach, jakie Komisja zamierzała przeciwko niemu podnieść, oraz że zapewniono mu dostateczną możliwość poinformowania Komisji o swoim stanowisku;
d)
potwierdzenie ze strony IFF, że przyznano mu dostęp do dowodów na poparcie zarzutów oraz wystarczającą możliwość dostępu do wszelkich innych dokumentów znajdujących się w aktach Komisji (na podstawie wykazu dostarczonego przez Komisję) oraz że nie zamierzało wnioskować o dalszy dostęp do akt ani o ponowne wysłuchanie w formie złożenia ustnych wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym, chyba że Komisja nie odniosła się do treści propozycji współpracy w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń ("SO") oraz
e)
zgodę IFF na otrzymanie pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń oraz ostatecznej decyzji na mocy art. 23 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 1/2003 w języku angielskim.
5.
W dniu 16 maja 2024 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń skierowane do IFF. IFF odpowiedziało na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, potwierdzając, że odzwierciedla ono treść propozycji współpracy i że w związku z tym IFF podtrzymuje swoje zobowiązanie do przestrzegania procedury współpracy.
6.
Stwierdzone naruszenia oraz grzywna, której nałożenie przewidziano w decyzji, odpowiadają naruszeniom, do popełnienia których przyznały się spółki, oraz grzywnie, jaką przyjęto w propozycji współpracy.
7.
Całkowita kwota grzywny zostaje zmniejszona o 50 % ze względu na to, że IFF współpracowało z Komisją poprzez
(i)
przyznanie się do usunięcia wiadomości, do których odnosi się naruszenie, w momencie wykrycia usunięcia i jego zaprotokołowania,
(ii)
pomoc w przywróceniu usuniętych informacji w odpowiednim czasie i w ramach pełnych możliwości IFF przy pomocy systemu kopii zapasowych oraz
(iii)
zaangażowanie się w procedurę współpracy, w ramach której IFF uznało odpowiedzialność za naruszenie i zaakceptowało nałożenie grzywny, która nie przekracza określonej kwoty, co znalazło odzwierciedlenie w propozycji współpracy.
8.
Zgodnie z art. 16 decyzji 2011/695/UE zbadałem, czy projekt decyzji dotyczy jedynie zastrzeżeń, co do których IFF miało możliwość przedstawienia swojego stanowiska. Stwierdzam, że tak istotnie jest.
9.
Ogólnie uważam, że w niniejszej sprawie przestrzegano skutecznego wykonania praw procesowych.
1 Na podstawie art. 16 i 17 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29).
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i art. 82 Traktatu (Dz.U. L 1 z 4.1.2003, s. 1).
3 Propozycję złożono po raz pierwszy w dniu 29 kwietnia 2024 r., a w dniu 30 kwietnia 2024 r. - addendum do tej propozycji.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5666

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające (AT.40882 - IFF - usunięcie danych)
Data aktu: 26/09/2024
Data ogłoszenia: 26/09/2024