(Sprawa C-624/22 1 , BP France)(Odesłanie prejudycjalne - Wspieranie użycia energii ze źródeł odnawialnych - Dyrektywa 2009/28/WE - Artykuły 17 i 18 - Dyrektywa 2018/2001/WE - Artykuły 25,29 i 30 - Kryteria zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych - Weryfikacja zgodności z tymi kryteriami - Biopaliwa stosowane w transporcie - Produkcja paliw w procesie współprzetwarzania - Dowody spełnienia wspomnianych kryteriów zrównoważonego rozwoju - Metoda bilansu masy - Metody oceny zawartości hydrorafinowanych olejów roślinnych (HVO) w paliwach wytworzonych w tym procesie - Przepisy państwa członkowskiego wymagające przeprowadzenia fizycznych badań radiowęglowych (14C) - Artykuł 34 TFUE - Swobodny przepływ towarów)
(C/2024/5593)
Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 30 września 2024 r.)
Sąd odsyłający
Conseil d'État
Strony w postępowaniu głównym
Strona skarżąca: BP France SAS
Druga strona postępowania: Ministre de l'Économie, des Finances et de la Souveraineté industrielle et numérique
Sentencja
1) Artykuły 17 i 18 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, zmienionej dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/1513 z dnia 9 września 2015 r., oraz art. 29 i 30 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych
należy interpretować w ten sposób, że:
przedmiotem systemu monitorowania w drodze bilansu masy oraz dobrowolnych krajowych lub międzynarodowych systemów przewidzianych w tych artykułach jest ocena i uzasadnienie zrównoważonego charakteru surowców i biopaliw oraz ich mieszanek, nie zaś określenie ram oceny udziału energii ze źródeł odnawialnych zawartej w paliwach wytworzonych w procesie współprzetwarzania.
2) Artykuł 34 TFUE
należy interpretować w ten sposób, że:
stoi on na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego, które dla celów obliczenia podatku motywacyjnego związanego z dodawaniem biopaliw wymagają fizycznych badań radiowęglowych (14C) zawartości biopaliw (HVO) w paliwach wytworzonych w procesie współprzetwarzania, które to badania mają być przeprowadzane przy odbiorze tych paliw w pierwszym składzie podatkowym tego państwa członkowskiego, w przypadku gdy paliwa te zostały wytworzone w znajdującym się w innym państwie członkowskim zakładzie produkcyjnym, który stosuje dobrowolny system monitorowania bilansu masy uznany przez Komisję Europejską na podstawie art. 18 ust. 4 dyrektywy 2009/28 i na podstawie art. 30 ust. 4 dyrektywy 2018/2001 za kompleksowy, chociaż paliwa wytworzone w tym procesie w pierwszym państwie członkowskim nie podlegają takim badaniom, jeżeli zostają dopuszczone do konsumpcji bezpośrednio po opuszczeniu zakładu produkcyjnego, a władze tego pierwszego państwa członkowskiego akceptują, w celu określenia po opuszczeniu zakładu produkcyjnego korzystającego z zawieszenia opodatkowania lub krajowego składu podatkowego zawartości biopaliw, jaka może zostać przyznana dla celów tego podatku, dokonanie - na podstawie średniego miesięcznego wprowadzania przez dany skład lub dany zakład produkcyjny - oceny zawartości biopaliwa w produktach będących przedmiotem wywozu lub dopuszczenia do konsumpcji w sektorach innych niż transport.