Aktualizacja wykazu dokumentów pobytowych, o których mowa w art. 2 ust. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)

Aktualizacja wykazu dokumentów pobytowych, o których mowa w art. 2 ust. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) 1
(C/2024/5580)

Publikowany wykaz dokumentów pobytowych, o których mowa w art. 2 ust. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) 2 , opiera się na informacjach przekazanych Komisji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 39 kodeksu granicznego Schengen.

Oprócz publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, regularnie aktualizowane informacje dostępne są na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych.

WYKAZ DOKUMENTÓW POBYTOWYCH WYDAWANYCH PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE

BUŁGARIA

Nowy wykaz zastępujący wykaz opublikowany w Dz.U. C 77 z 15.3.2014, s. 4.

I. Dokumenty pobytowe dla obywateli państw trzecich są wydawane zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającym jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich i rozporządzeniem Rady (WE) nr 380/2008 z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1030/2002.

1. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu w Republice Bułgarii - rodzaj zezwolenia "przedłużony pobyt", wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku. Dokument jest wydawany zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

2. Dokument pobytowy dla rezydenta długoterminowego UE - rodzaj zezwolenia "rezydent długoterminowy UE", wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności pięciu lat.

3. Dokument pobytowy dla cudzoziemca zamieszkującego na stałe w Republice Bułgarii - rodzaj zezwolenia "dokument pobytowy", wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres uzależniony od ważności krajowego dokumentu tożsamości, z którym dana osoba wjechała na terytorium Republiki Bułgarii, ale nie dłuższy niż 5 lat.

4. Dokument pobytowy typu "niebieska karta UE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. Zapis w polu "Rodzaj zezwolenia" należy zastąpić zapisem "niebieska karta UE", a w polu "Uwagi" zamieszcza się odpowiednią uwagę zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii, w stosownych przypadkach. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

5. Dokument pobytowy typu "niebieska karta UE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. Zapis w polu "Rodzaj zezwolenia" należy zastąpić zapisem "niebieska karta UE", a w polu "Uwagi" zamieszcza się uwagę: "ochrona międzynarodowa przyznana przez Republikę Bułgarii w dniu...(data)". Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

6. Jedno zezwolenie na pobyt i pracę - rodzaj zezwolenia "jedno zezwolenie" wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do trzech lat zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. Zapis w polu "Rodzaj zezwolenia" należy zastąpić zapisem "jedno zezwolenie", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

7. Zezwolenie dla pracownika sezonowego - rodzaj zezwolenia "pracownik sezonowy" wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" należy zaznaczyć "pracownik sezonowy", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

8. Zezwolenie dla osoby przeniesionej wewnątrz przedsiębiorstwa - wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" należy zaznaczyć "osoba przeniesiona wewnątrz przedsiębiorstwa", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

9. Dokument pobytowy dla rezydenta długoterminowego, rodzaj zezwolenia "przedłużony pobyt" z adnotacją "osoba uprawniona na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat.

10. Dokument pobytowy dla stałego rezydenta typu "dokument pobytowy" z adnotacją "osoba uprawniona na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 10 lat.

11. Zezwolenie dla pracowników mobilnych przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa - wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" należy zaznaczyć "pracownik mobilny przenoszony wewnątrz przedsiębiorstwa", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy.

12. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu, rodzaj zezwolenia "przedłużony pobyt" z adnotacją "naukowiec" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.

13. Dokument pobytowy dla cudzoziemca będącego rezydentem długoterminowym UE - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres pięciu lat; w dokumencie pobytowym cudzoziemca będącego rezydentem długoterminowym UE, który dotąd przebywał na podstawie niebieskiej karty UE, w polu "Uwagi" umieszcza się adnotację "były posiadacz niebieskiej karty UE".

14. Dokument pobytowy dla cudzoziemca będącego rezydentem długoterminowym UE wydawany w związku z udzieleniem ochrony międzynarodowej przez Republikę Bułgarii - w polu "Uwagi" należy wpisać: "ochrona międzynarodowa przyznana przez Republikę Bułgarii w dniu... (data)".

15. Dokument pobytowy uprawniający obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub członka jego rodziny, zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002, do przedłużonego pobytu. W polu "Rodzaj zezwolenia" wpisuje się "art. 50 TUE", a w polu "Uwagi" umieszcza się adnotację "art. 18 ust. 4 umowy". Zezwolenie jest wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat.

16. Zezwolenie na pobyt stały obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub członka jego rodziny, zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" wpisuje się "dokument pobytowy na podstawie art. 50 TUE", a w polu "Uwagi" umieszcza się adnotację "art. 18 ust. 4 umowy". Zezwolenie jest wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności wynoszący 10 lat.

17. Dokument pobytowy uprawniający członka rodziny obywatela bułgarskiego do przedłużonego pobytu z adnotacją "członek rodziny obywatela bułgarskiego" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku. Dokument jest wydawany osobom, które uzyskały prawo do nieprzerwanego pobytu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 18 ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

18. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu w Republice Bułgarii z adnotacją "małoletni cudzoziemiec bez opieki" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.

19. Dokument pobytowy uprawniający członka rodziny obywatela bułgarskiego do pobytu stałego, z adnotacją "członek rodziny obywatela bułgarskiego" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres uzależniony od ważności krajowego dokumentu tożsamości, z którym dana osoba wjechała na terytorium Republiki Bułgarii, ale na okres nie dłuższy niż 5 lat. Dokument jest wydawany osobom, które uzyskały prawo stałego pobytu na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 11 ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.

20. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "badacz - mobilność" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do dwóch lat.

21. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "student" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.

22. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "uczeń" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.

23. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "stażysta" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.

24. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "wolontariusz" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.

25. Karta pobytu w adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny obywatela Unii na podstawie art. 10 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawana przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat.

26. Karta pobytu w adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny obywatela Unii na podstawie art. 20 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawana przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 10 lat.

27. Dokument pobytowy uprawniający do przedłużonego pobytu członka rodziny obywatela UE, który to członek rodziny nie skorzystał z prawa do swobodnego przemieszczania się - wydawany zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1030/2002 na okres ważności do 5 lat, z adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny na podstawie dyrektywy 2004/38/WE".

28. Dokument pobytowy uprawniający członka rodziny obywatela UE do pobytu stałego, który to członek rodziny nie skorzystał z prawa do swobodnego przemieszczania się - wydawany zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1030/2002 na okres ważności do 10 lat, z adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny na podstawie dyrektywy 2004/38/WE".

29. Legitymacja dyplomatyczna - wydawana pracownikom dyplomatycznym przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.

30. Legitymacja konsularna - wydawana pracownikom konsularnym przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.

31. Legitymacja personelu administracyjnego i technicznego - wydawana pracownikom administracyjnym i technicznym przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.

32. Legitymacja personelu służby - wydawana pracownikom personelu obsługi przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.

II. Wszystkie pozostałe dokumenty wydawane obywatelom państw trzecich równoważne z dokumentami pobytowymi:

Karta rejestracji do celów tymczasowej ochrony cudzoziemca objętego ochroną tymczasową: (Регистрационна карта на чужденец с предоставена временна закрила).

Kartę rejestracji do celów tymczasowej ochrony cudzoziemca objętego ochroną tymczasową wydaje się osobom korzystającym z tymczasowej ochrony na podstawie ram prawnych dotyczących zgodności z dyrektywą w sprawie tymczasowej ochrony i decyzją wykonawczą Rady 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. Dokument ten wydaje się dla następujących kategorii:

a) wysiedleni obywatele Ukrainy,

b) bezpaństwowcy lub obywatele państwa trzeciego innego niż Ukraina, którzy opuścili Ukrainę w wyniku wojny. Na podstawie decyzji ministerialnej nr 144/10 marca 2022 w sprawie zapewnienia tymczasowej ochrony wysiedleńcom z Ukrainy przedłużonej na podstawie następujących decyzji ministerialnych: nr 180 z 2022 r., nr 240 z 2022 r., nr 95 z 2023 r., nr 642 z 2024 r., ważność karty rejestracji do celów tymczasowej ochrony cudzoziemca objętego ochroną tymczasową zostaje przedłużona do dnia 4 marca 2025 r.

Wykaz wcześniejszych publikacji

Dz.U. C 247 z 13.10.2006, s. 1. Dz.U. C 51 z 22.2.2013, s. 6.
Dz.U. C 77 z 5.4.2007, s. 11. Dz.U. C 75 z 14.3.2013, s. 8.
Dz.U. C 153 z 6.7.2007, s. 1. Dz.U. C 77 z 15.3.2014, s. 4.
Dz.U. C 164 z 18.7.2007, s. 45. Dz.U. C 118 z 17.4.2014, s. 9.
Dz.U. C 192 z 18.8.2007, s. 11. Dz.U. C 200 z 28.6.2014, s. 59.
Dz.U. C 271 z 14.11.2007, s. 14. Dz.U. C 304 z 9.9.2014, s. 3.
Dz.U. C 57 z 1.3.2008, s. 31. Dz.U. C 390 z 5.11.2014, s. 12.
Dz.U. C 134 z 31.5.2008, s. 14. Dz.U. C 210 z 26.6.2015, s. 5.
Dz.U. C 207 z 14.8.2008, s. 12. Dz.U. C 286 z 29.8.2015, s. 3.
Dz.U. C 331 z 31.12.2008, s. 13. Dz.U. C 151 z 28.4.2016, s. 4.
Dz.U. C 3 z 8.1.2009, s. 5. Dz.U. C 16 z 18.1.2017, s. 5.
Dz.U. C 64 z 19.3.2009, s. 15. Dz.U. C 69 z 4.3.2017, s. 6.
Dz.U. C 198 z 22.8.2009, s. 9. Dz.U. C 94 z 25.3.2017, s. 3.
Dz.U. C 239 z 6.10.2009, s. 2. Dz.U. C 297 z 8.9.2017, s. 3.
Dz.U. C 298 z 8.12.2009, s. 15. Dz.U. C 343 z 13.10.2017, s. 12.
Dz.U. C 308 z 18.12.2009, s. 20. Dz.U. C 100 z 16.3.2018, s. 25.
Dz.U. C 35 z 12.2.2010, s. 5. Dz.U. C 144 z 25.4.2018, s. 8.
Dz.U. C 82 z 30.3.2010, s. 26. Dz.U. C 173 z 22.5.2018, s. 6.
Dz.U. C 103 z 22.4.2010, s. 8. Dz.U. C 222 z 26.6.2018, s. 12.
Dz.U. C 108 z 7.4.2011, s. 7. Dz.U. C 248 z 16.7.2018, s. 4.
Dz.U. C 157 z 27.5.2011, s. 5. Dz.U. C 269 z 31.7.2018, s. 27.
Dz.U. C 201 z 8.7.2011, s. 1. Dz.U. C 345 z 27.9.2018, s. 5.
Dz.U. C 216 z 22.7.2011, s. 26. Dz.U. C 27 z 22.1.2019, s. 8.
Dz.U. C 283 z 27.9.2011, s. 7. Dz.U. C 31 z 25.1.2019, s. 5.
Dz.U. C 199 z 7.7.2012, s. 5. Dz.U. C 34 z 28.1.2019, s. 4.
Dz.U. C 214 z 20.7.2012, s. 7.
Dz.U. C 298 z 4.10.2012, s. 4.
Dz.U. C 46 z 5.2.2019, s. 5. Dz.U. C 72 z 28.2.2023, s. 44.
Dz.U. C 330 z 6.10.2020, s. 5. Dz.U. C 274 z 3.8.2023, s. 6.
Dz.U. C 126 z 12.4.2021, s. 1. Dz.U. C, C/2023/260, 19.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2023/260/oj.
Dz.U. C 140 z 21.4.2021, s. 2. Dz.U. C, C/2023/1408, 5.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2023/1408/oj.
Dz.U. C 150 z 28.4.2021, s. 5. Dz.U. C, C/2023/1609, 22.12.2023, ELI: http://data.europa. eu/eli/C/2023/1609/oj.
Dz.U. C 365 z 10.9.2021, s. 3. Dz.U. C, C/2024/1212, 31.1.2024, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2024/1212/oj.
Dz.U. C 491 z 7.12.2021, s. 5. Dz.U. C, C/2024/1950, 6.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2024/1950/oj.
Dz.U. C 509 z 17.12.2021, s. 10. Dz.U. C, C/2024/4488, 11.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2024/4488/oj.
Dz.U. C 63 z 7.2.2022, s. 6.
Dz.U. C 272 z 15.7.2022, s. 4.
Dz.U. C 304 z 9.8.2022, s. 5.
Dz.U. C 393 z 13.10.2022, s. 10.
1 Zob. wykaz wcześniejszych publikacji zamieszczony na końcu niniejszej aktualizacji.
2 Dz.U. L 77 z 23.3.2016, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5580

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Aktualizacja wykazu dokumentów pobytowych, o których mowa w art. 2 ust. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)
Data aktu: 19/09/2024
Data ogłoszenia: 19/09/2024