Oprócz publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, regularnie aktualizowane informacje dostępne są na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych.
WYKAZ DOKUMENTÓW POBYTOWYCH WYDAWANYCH PRZEZ PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE
BUŁGARIA
Nowy wykaz zastępujący wykaz opublikowany w Dz.U. C 77 z 15.3.2014, s. 4.
I. Dokumenty pobytowe dla obywateli państw trzecich są wydawane zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającym jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich i rozporządzeniem Rady (WE) nr 380/2008 z dnia 18 kwietnia 2008 r. zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 1030/2002.
1. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu w Republice Bułgarii - rodzaj zezwolenia "przedłużony pobyt", wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku. Dokument jest wydawany zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
2. Dokument pobytowy dla rezydenta długoterminowego UE - rodzaj zezwolenia "rezydent długoterminowy UE", wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności pięciu lat.
3. Dokument pobytowy dla cudzoziemca zamieszkującego na stałe w Republice Bułgarii - rodzaj zezwolenia "dokument pobytowy", wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres uzależniony od ważności krajowego dokumentu tożsamości, z którym dana osoba wjechała na terytorium Republiki Bułgarii, ale nie dłuższy niż 5 lat.
4. Dokument pobytowy typu "niebieska karta UE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. Zapis w polu "Rodzaj zezwolenia" należy zastąpić zapisem "niebieska karta UE", a w polu "Uwagi" zamieszcza się odpowiednią uwagę zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii, w stosownych przypadkach. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
5. Dokument pobytowy typu "niebieska karta UE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. Zapis w polu "Rodzaj zezwolenia" należy zastąpić zapisem "niebieska karta UE", a w polu "Uwagi" zamieszcza się uwagę: "ochrona międzynarodowa przyznana przez Republikę Bułgarii w dniu...(data)". Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
6. Jedno zezwolenie na pobyt i pracę - rodzaj zezwolenia "jedno zezwolenie" wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do trzech lat zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. Zapis w polu "Rodzaj zezwolenia" należy zastąpić zapisem "jedno zezwolenie", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
7. Zezwolenie dla pracownika sezonowego - rodzaj zezwolenia "pracownik sezonowy" wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" należy zaznaczyć "pracownik sezonowy", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
8. Zezwolenie dla osoby przeniesionej wewnątrz przedsiębiorstwa - wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" należy zaznaczyć "osoba przeniesiona wewnątrz przedsiębiorstwa", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy. Dokument jest wydawany na podstawie ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
9. Dokument pobytowy dla rezydenta długoterminowego, rodzaj zezwolenia "przedłużony pobyt" z adnotacją "osoba uprawniona na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat.
10. Dokument pobytowy dla stałego rezydenta typu "dokument pobytowy" z adnotacją "osoba uprawniona na podstawie art. 3 ust. 2 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 10 lat.
11. Zezwolenie dla pracowników mobilnych przenoszonych wewnątrz przedsiębiorstwa - wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" należy zaznaczyć "pracownik mobilny przenoszony wewnątrz przedsiębiorstwa", a w polu "Uwagi" należy wskazać warunek dostępu do rynku pracy.
12. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu, rodzaj zezwolenia "przedłużony pobyt" z adnotacją "naukowiec" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.
13. Dokument pobytowy dla cudzoziemca będącego rezydentem długoterminowym UE - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres pięciu lat; w dokumencie pobytowym cudzoziemca będącego rezydentem długoterminowym UE, który dotąd przebywał na podstawie niebieskiej karty UE, w polu "Uwagi" umieszcza się adnotację "były posiadacz niebieskiej karty UE".
14. Dokument pobytowy dla cudzoziemca będącego rezydentem długoterminowym UE wydawany w związku z udzieleniem ochrony międzynarodowej przez Republikę Bułgarii - w polu "Uwagi" należy wpisać: "ochrona międzynarodowa przyznana przez Republikę Bułgarii w dniu... (data)".
15. Dokument pobytowy uprawniający obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub członka jego rodziny, zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002, do przedłużonego pobytu. W polu "Rodzaj zezwolenia" wpisuje się "art. 50 TUE", a w polu "Uwagi" umieszcza się adnotację "art. 18 ust. 4 umowy". Zezwolenie jest wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat.
16. Zezwolenie na pobyt stały obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej lub członka jego rodziny, zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 1030/2002. W polu "Rodzaj zezwolenia" wpisuje się "dokument pobytowy na podstawie art. 50 TUE", a w polu "Uwagi" umieszcza się adnotację "art. 18 ust. 4 umowy". Zezwolenie jest wydawane przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności wynoszący 10 lat.
17. Dokument pobytowy uprawniający członka rodziny obywatela bułgarskiego do przedłużonego pobytu z adnotacją "członek rodziny obywatela bułgarskiego" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku. Dokument jest wydawany osobom, które uzyskały prawo do nieprzerwanego pobytu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 18 ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
18. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu w Republice Bułgarii z adnotacją "małoletni cudzoziemiec bez opieki" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.
19. Dokument pobytowy uprawniający członka rodziny obywatela bułgarskiego do pobytu stałego, z adnotacją "członek rodziny obywatela bułgarskiego" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres uzależniony od ważności krajowego dokumentu tożsamości, z którym dana osoba wjechała na terytorium Republiki Bułgarii, ale na okres nie dłuższy niż 5 lat. Dokument jest wydawany osobom, które uzyskały prawo stałego pobytu na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 11 ustawy o cudzoziemcach w Republice Bułgarii.
20. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "badacz - mobilność" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do dwóch lat.
21. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "student" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.
22. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "uczeń" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.
23. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "stażysta" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.
24. Dokument pobytowy uprawniający cudzoziemca do przedłużonego pobytu z adnotacją "wolontariusz" - wydawany przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do jednego roku.
25. Karta pobytu w adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny obywatela Unii na podstawie art. 10 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawana przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 5 lat.
26. Karta pobytu w adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny obywatela Unii na podstawie art. 20 dyrektywy 2004/38/WE" - wydawana przez organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na okres ważności do 10 lat.
27. Dokument pobytowy uprawniający do przedłużonego pobytu członka rodziny obywatela UE, który to członek rodziny nie skorzystał z prawa do swobodnego przemieszczania się - wydawany zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1030/2002 na okres ważności do 5 lat, z adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny na podstawie dyrektywy 2004/38/WE".
28. Dokument pobytowy uprawniający członka rodziny obywatela UE do pobytu stałego, który to członek rodziny nie skorzystał z prawa do swobodnego przemieszczania się - wydawany zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1030/2002 na okres ważności do 10 lat, z adnotacją w polu "Uwagi" "członek rodziny na podstawie dyrektywy 2004/38/WE".
29. Legitymacja dyplomatyczna - wydawana pracownikom dyplomatycznym przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.
30. Legitymacja konsularna - wydawana pracownikom konsularnym przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.
31. Legitymacja personelu administracyjnego i technicznego - wydawana pracownikom administracyjnym i technicznym przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.
32. Legitymacja personelu służby - wydawana pracownikom personelu obsługi przedstawicielstw dyplomatycznych lub konsularnych lub organizacji międzynarodowych akredytowanych w Republice Bułgarii, której okres ważności zależy od okresu akredytacji.
II. Wszystkie pozostałe dokumenty wydawane obywatelom państw trzecich równoważne z dokumentami pobytowymi:
Karta rejestracji do celów tymczasowej ochrony cudzoziemca objętego ochroną tymczasową: (Регистрационна карта на чужденец с предоставена временна закрила).
Kartę rejestracji do celów tymczasowej ochrony cudzoziemca objętego ochroną tymczasową wydaje się osobom korzystającym z tymczasowej ochrony na podstawie ram prawnych dotyczących zgodności z dyrektywą w sprawie tymczasowej ochrony i decyzją wykonawczą Rady 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. Dokument ten wydaje się dla następujących kategorii:
a) wysiedleni obywatele Ukrainy,
b) bezpaństwowcy lub obywatele państwa trzeciego innego niż Ukraina, którzy opuścili Ukrainę w wyniku wojny. Na podstawie decyzji ministerialnej nr 144/10 marca 2022 w sprawie zapewnienia tymczasowej ochrony wysiedleńcom z Ukrainy przedłużonej na podstawie następujących decyzji ministerialnych: nr 180 z 2022 r., nr 240 z 2022 r., nr 95 z 2023 r., nr 642 z 2024 r., ważność karty rejestracji do celów tymczasowej ochrony cudzoziemca objętego ochroną tymczasową zostaje przedłużona do dnia 4 marca 2025 r.
Wykaz wcześniejszych publikacji
Dz.U. C 247 z 13.10.2006, s. 1. | Dz.U. C 51 z 22.2.2013, s. 6. |
Dz.U. C 77 z 5.4.2007, s. 11. | Dz.U. C 75 z 14.3.2013, s. 8. |
Dz.U. C 153 z 6.7.2007, s. 1. | Dz.U. C 77 z 15.3.2014, s. 4. |
Dz.U. C 164 z 18.7.2007, s. 45. | Dz.U. C 118 z 17.4.2014, s. 9. |
Dz.U. C 192 z 18.8.2007, s. 11. | Dz.U. C 200 z 28.6.2014, s. 59. |
Dz.U. C 271 z 14.11.2007, s. 14. | Dz.U. C 304 z 9.9.2014, s. 3. |
Dz.U. C 57 z 1.3.2008, s. 31. | Dz.U. C 390 z 5.11.2014, s. 12. |
Dz.U. C 134 z 31.5.2008, s. 14. | Dz.U. C 210 z 26.6.2015, s. 5. |
Dz.U. C 207 z 14.8.2008, s. 12. | Dz.U. C 286 z 29.8.2015, s. 3. |
Dz.U. C 331 z 31.12.2008, s. 13. | Dz.U. C 151 z 28.4.2016, s. 4. |
Dz.U. C 3 z 8.1.2009, s. 5. | Dz.U. C 16 z 18.1.2017, s. 5. |
Dz.U. C 64 z 19.3.2009, s. 15. | Dz.U. C 69 z 4.3.2017, s. 6. |
Dz.U. C 198 z 22.8.2009, s. 9. | Dz.U. C 94 z 25.3.2017, s. 3. |
Dz.U. C 239 z 6.10.2009, s. 2. | Dz.U. C 297 z 8.9.2017, s. 3. |
Dz.U. C 298 z 8.12.2009, s. 15. | Dz.U. C 343 z 13.10.2017, s. 12. |
Dz.U. C 308 z 18.12.2009, s. 20. | Dz.U. C 100 z 16.3.2018, s. 25. |
Dz.U. C 35 z 12.2.2010, s. 5. | Dz.U. C 144 z 25.4.2018, s. 8. |
Dz.U. C 82 z 30.3.2010, s. 26. | Dz.U. C 173 z 22.5.2018, s. 6. |
Dz.U. C 103 z 22.4.2010, s. 8. | Dz.U. C 222 z 26.6.2018, s. 12. |
Dz.U. C 108 z 7.4.2011, s. 7. | Dz.U. C 248 z 16.7.2018, s. 4. |
Dz.U. C 157 z 27.5.2011, s. 5. | Dz.U. C 269 z 31.7.2018, s. 27. |
Dz.U. C 201 z 8.7.2011, s. 1. | Dz.U. C 345 z 27.9.2018, s. 5. |
Dz.U. C 216 z 22.7.2011, s. 26. | Dz.U. C 27 z 22.1.2019, s. 8. |
Dz.U. C 283 z 27.9.2011, s. 7. | Dz.U. C 31 z 25.1.2019, s. 5. |
Dz.U. C 199 z 7.7.2012, s. 5. | Dz.U. C 34 z 28.1.2019, s. 4. |
Dz.U. C 214 z 20.7.2012, s. 7. | |
Dz.U. C 298 z 4.10.2012, s. 4. | |
Dz.U. C 46 z 5.2.2019, s. 5. | Dz.U. C 72 z 28.2.2023, s. 44. |
Dz.U. C 330 z 6.10.2020, s. 5. | Dz.U. C 274 z 3.8.2023, s. 6. |
Dz.U. C 126 z 12.4.2021, s. 1. | Dz.U. C, C/2023/260, 19.10.2023, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2023/260/oj. |
Dz.U. C 140 z 21.4.2021, s. 2. | Dz.U. C, C/2023/1408, 5.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2023/1408/oj. |
Dz.U. C 150 z 28.4.2021, s. 5. | Dz.U. C, C/2023/1609, 22.12.2023, ELI: http://data.europa. eu/eli/C/2023/1609/oj. |
Dz.U. C 365 z 10.9.2021, s. 3. | Dz.U. C, C/2024/1212, 31.1.2024, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2024/1212/oj. |
Dz.U. C 491 z 7.12.2021, s. 5. | Dz.U. C, C/2024/1950, 6.3.2024, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2024/1950/oj. |
Dz.U. C 509 z 17.12.2021, s. 10. | Dz.U. C, C/2024/4488, 11.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/ eli/C/2024/4488/oj. |
Dz.U. C 63 z 7.2.2022, s. 6. | |
Dz.U. C 272 z 15.7.2022, s. 4. | |
Dz.U. C 304 z 9.8.2022, s. 5. | |
Dz.U. C 393 z 13.10.2022, s. 10. |
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.5580 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Aktualizacja wykazu dokumentów pobytowych, o których mowa w art. 2 ust. 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) |
Data aktu: | 19/09/2024 |
Data ogłoszenia: | 19/09/2024 |