Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.36303 (2024/C) (ex 2015/NN, ex 2013/FC) - Dotacje dla uznanych flamandzkich organizacji ochrony przyrody - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

POMOC PAŃSTWA - BELGIA
Pomoc państwa SA.36303 (2024/C) (ex 2015/NN, ex 2013/FC) - Dotacje dla uznanych flamandzkich organizacji ochrony przyrody Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(C/2024/5551)

Pismem z dnia 20 czerwca 2024 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission,

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Belgii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie klauzulą poufności ich tożsamości lub fragmentów zgłaszanych uwag.

TEKST STRESZCZENIA

Procedura:

1 marca 2013 r. Flamandzkie Stowarzyszenie na rzecz Równych Praw w zakresie Zarządzania Przyrodą (Vlaamse Vereniging Gelijkberechtiging Natuurbeheer) złożyło do Komisji skargę, twierdząc, że Region Flamandzki i gminy flamandzkie przyznawały niezgodną z prawem pomoc państwa trzem uznanym organizacjom ekologicznym zarządzającym terenami. 31 lipca 2013 r. służby Komisji przekazały skargę władzom belgijskim i zwróciły się o dodatkowe informacje, które władze belgijskie przekazały 25 października 2013 r. Dodatkowe informacje zostały przekazane przez władze belgijskie 4 sierpnia 2014 r. W dniu 13 listopada 2014 r. służby Komisji przesłały skarżącemu wstępną ocenę. Skarżący udzielił odpowiedzi 12 grudnia 2014 r., domagając się formalnej decyzji Komisji. Pismem z dnia 19 lutego 2024 r. skarżący oficjalnie poinformował Komisję, że w przypadku niepodjęcia przez nią działań w terminie dwóch miesięcy, wniesie skargę na bezczynność na podstawie art. 265 TFUE.

Opis:

Domniemanymi beneficjentami pomocy są trzy organizacje ekologiczne zarządzające terenami, zajmujące się ochroną przyrody w Regionie Flamandzkim: Natuurpunt Beheer, Limburgs Landschap i Durme. Wszystkie trzy podmioty są organizacjami nienastawionymi na zysk, utworzonymi na mocy prawa belgijskiego.

Podstawową działalnością organizacji ekologicznych zarządzających terenami jest ochrona przyrody oraz informowanie i edukacja w zakresie ochrony przyrody. Oprócz tej działalności organizacje ekologiczne zarządzające terenami zajmowały się również pewnymi formami działalności drugorzędnej, takimi jak: sprzedaż drewna, sprzedaż bydła/mięsa (zwierząt wypasanych), sprzedaż siana, przyznawanie uprawnień do polowań i połowów, sprzedaż broszur i książek oraz sprzedaż żywności i napojów w kawiarniach w ośrodkach informacyjnych.

W latach 2003-2017 trzy organizacje ekologiczne zarządzające terenami otrzymywały dotacje państwowe pokrywające 100 % kosztów zakupu niektórych rodzajów gruntów w Regionie Flamandzkim. Zakupione grunty miały być zagospodarowane, przekształcone w formalnie uznane rezerwaty przyrody i prowadzone jako takie.

W latach 2005-2017 trzy organizacje ekologiczne zarządzające terenami otrzymywały dotacje państwowe pokrywające do 100 % kosztów poniesionych w związku z prowadzeniem ośrodków informacyjnych, które oferowały warsztaty, wykłady, spacery z przewodnikiem i wycieczki. Zdaniem władz belgijskich nie pobierano żadnych opłat za wejście na teren uznanych rezerwatów, bezpłatnie udostępniane były mapy turystyczne i każdy z ośrodków informacyjnych miał obowiązek zorganizowania przynajmniej raz w miesiącu bezpłatnych, powszechnie dostępnych zajęć.

Ocena:

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Komisja wstępnie zajmuje stanowisko, że działalność w zakresie ochrony przyrody i związanej z nią edukacji nie ma charakteru gospodarczego. Organizacje ekologiczne zarządzające terenami nie byłyby zatem uznane za przedsiębiorstwa w odniesieniu do ich działalności w zakresie ochrony przyrody i edukacji. Komisja wstępnie zajmuje stanowisko, że dotacje państwowe na taką działalność nie stanowią pomocy w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

W odniesieniu do działalności drugorzędnej Komisja wyraża wstępną opinię, że chociaż wpływ tej działalności może być ograniczony, nie można wykluczyć, że ma ona charakter gospodarczy i może zakłócać konkurencję oraz wpływać na wymianę handlową między państwami członkowskimi.

W związku z tym Komisja wstępnie zajmuje stanowisko, że nie można wykluczyć, iż środek, w zakresie w jakim przynosił on korzyści w drugorzędnej działalności gospodarczej, stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Jeżeli środek zostałby zakwalifikowany jako pomoc w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, na obecnym etapie Komisja nie jest w stanie ocenić jego zgodności z rynkiem wewnętrznym.

PISMO

grafika

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5551

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.36303 (2024/C) (ex 2015/NN, ex 2013/FC) - Dotacje dla uznanych flamandzkich organizacji ochrony przyrody - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Data aktu: 17/09/2024
Data ogłoszenia: 17/09/2024