Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.36303 (2024/C) (ex 2015/NN, ex 2013/FC) - Dotacje dla uznanych flamandzkich organizacji ochrony przyrody - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

POMOC PAŃSTWA - BELGIA
Pomoc państwa SA.36303 (2024/C) (ex 2015/NN, ex 2013/FC) - Dotacje dla uznanych flamandzkich organizacji ochrony przyrody Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(C/2024/5551)

Pismem z dnia 20 czerwca 2024 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission,

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIE

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Belgii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie klauzulą poufności ich tożsamości lub fragmentów zgłaszanych uwag.

TEKST STRESZCZENIA

Procedura:

1 marca 2013 r. Flamandzkie Stowarzyszenie na rzecz Równych Praw w zakresie Zarządzania Przyrodą (Vlaamse Vereniging Gelijkberechtiging Natuurbeheer) złożyło do Komisji skargę, twierdząc, że Region Flamandzki i gminy flamandzkie przyznawały niezgodną z prawem pomoc państwa trzem uznanym organizacjom ekologicznym zarządzającym terenami. 31 lipca 2013 r. służby Komisji przekazały skargę władzom belgijskim i zwróciły się o dodatkowe informacje, które władze belgijskie przekazały 25 października 2013 r. Dodatkowe informacje zostały przekazane przez władze belgijskie 4 sierpnia 2014 r. W dniu 13 listopada 2014 r. służby Komisji przesłały skarżącemu wstępną ocenę. Skarżący udzielił odpowiedzi 12 grudnia 2014 r., domagając się formalnej decyzji Komisji. Pismem z dnia 19 lutego 2024 r. skarżący oficjalnie poinformował Komisję, że w przypadku niepodjęcia przez nią działań w terminie dwóch miesięcy, wniesie skargę na bezczynność na podstawie art. 265 TFUE.

Opis:

Domniemanymi beneficjentami pomocy są trzy organizacje ekologiczne zarządzające terenami, zajmujące się ochroną przyrody w Regionie Flamandzkim: Natuurpunt Beheer, Limburgs Landschap i Durme. Wszystkie trzy podmioty są organizacjami nienastawionymi na zysk, utworzonymi na mocy prawa belgijskiego.

Podstawową działalnością organizacji ekologicznych zarządzających terenami jest ochrona przyrody oraz informowanie i edukacja w zakresie ochrony przyrody. Oprócz tej działalności organizacje ekologiczne zarządzające terenami zajmowały się również pewnymi formami działalności drugorzędnej, takimi jak: sprzedaż drewna, sprzedaż bydła/mięsa (zwierząt wypasanych), sprzedaż siana, przyznawanie uprawnień do polowań i połowów, sprzedaż broszur i książek oraz sprzedaż żywności i napojów w kawiarniach w ośrodkach informacyjnych.

W latach 2003-2017 trzy organizacje ekologiczne zarządzające terenami otrzymywały dotacje państwowe pokrywające 100 % kosztów zakupu niektórych rodzajów gruntów w Regionie Flamandzkim. Zakupione grunty miały być zagospodarowane, przekształcone w formalnie uznane rezerwaty przyrody i prowadzone jako takie.

W latach 2005-2017 trzy organizacje ekologiczne zarządzające terenami otrzymywały dotacje państwowe pokrywające do 100 % kosztów poniesionych w związku z prowadzeniem ośrodków informacyjnych, które oferowały warsztaty, wykłady, spacery z przewodnikiem i wycieczki. Zdaniem władz belgijskich nie pobierano żadnych opłat za wejście na teren uznanych rezerwatów, bezpłatnie udostępniane były mapy turystyczne i każdy z ośrodków informacyjnych miał obowiązek zorganizowania przynajmniej raz w miesiącu bezpłatnych, powszechnie dostępnych zajęć.

Ocena:

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Komisja wstępnie zajmuje stanowisko, że działalność w zakresie ochrony przyrody i związanej z nią edukacji nie ma charakteru gospodarczego. Organizacje ekologiczne zarządzające terenami nie byłyby zatem uznane za przedsiębiorstwa w odniesieniu do ich działalności w zakresie ochrony przyrody i edukacji. Komisja wstępnie zajmuje stanowisko, że dotacje państwowe na taką działalność nie stanowią pomocy w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

W odniesieniu do działalności drugorzędnej Komisja wyraża wstępną opinię, że chociaż wpływ tej działalności może być ograniczony, nie można wykluczyć, że ma ona charakter gospodarczy i może zakłócać konkurencję oraz wpływać na wymianę handlową między państwami członkowskimi.

W związku z tym Komisja wstępnie zajmuje stanowisko, że nie można wykluczyć, iż środek, w zakresie w jakim przynosił on korzyści w drugorzędnej działalności gospodarczej, stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Jeżeli środek zostałby zakwalifikowany jako pomoc w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE, na obecnym etapie Komisja nie jest w stanie ocenić jego zgodności z rynkiem wewnętrznym.

PISMO

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5551

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa SA.36303 (2024/C) (ex 2015/NN, ex 2013/FC) - Dotacje dla uznanych flamandzkich organizacji ochrony przyrody - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Data aktu: 17/09/2024
Data ogłoszenia: 17/09/2024