Sprawa T-373/24: Skarga wniesiona w dniu 22 lipca 2024 r. - D&A Pharma/EMA

Skarga wniesiona w dniu 22 lipca 2024 r. - D&A Pharma/EMA
(Sprawa T-373/24)

(C/2024/5426)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 16 września 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Debrégeas et associés Pharma (D&A Pharma) (Houdan, Francja) (przedstawiciele: N. Viguié, E. Gouesse I V. Durget, adwokaci)

Strona pozwana: Europejska Agencja Leków

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji EMA/174715/2024 wydanej przez Europejską Agencję Leków (EMA) z dnia 13 maja 2024 r. w sprawie odmowy uwzględnienia wniosku o wycofanie opinii naukowej Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (zwanego dalej "komitetem") z dnia 12 października 2017 r. odnoszącej się do granulek Alcover, aktualizacji strony internetowej dotyczącej tej kwestii i publikacji wiadomości elektronicznych D&A Pharma z dnia 30 stycznia i z dnia 12 kwietnia 2024 r.;

- obciążenie EMA kosztami niniejszego postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi trzy zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczący nieprawidłowości postępowania, w wyniku którego została wydana decyzja, co stanowi naruszenie art. 62 ust. 2 rozporządzenia nr 726/2004 1 . Skarżąca twierdzi, że wobec braku przekazania uprawnień dyrektora zarządzającego EMA osobie, która podpisała się pod zaskarżoną decyzją, decyzja ta została wydana przez autora nieupoważnionego do skutecznego zaangażowania EMA i do podjęcia decyzji o odmowie wycofania opinii komitetu. Ponadto skarżąca zauważa, że zaskarżona decyzja nie została wydana w wyniku postępowania zgodnego z ramami ustanowionymi w polityce nr 72 EMA i w akcie wykonawczym do niej. Wreszcie uczestnictwo osoby, która podpisała zaskarżoną decyzję, w przyjęciu opinii wydanej przez EMA w 2020 r. w tej samej dziedzinie, mimo że Trybunał stwierdził nieważność decyzji o odmowie wydania pozwolenia na wprowadzenie do obrotu w następstwie tej opinii z powodu nieprawidłowości proceduralnych, narusza zasadę bezstronności, zagwarantowaną w art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia prawa przez EMA oraz popełnienia przez nią oczywistego błędu w ocenie wniosków skarżącej poprzez powołanie się wobec niej niesłusznie na termin dwóch miesięcy do wniesienia skargi, przewidziany w art. 263 akapit szósty TFUE, niemający zastosowania do wniosku o wycofanie opinii o charakterze naukowym.

3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że ze względu na odmowę wycofania oczywiście błędnej opinii komitetu odnoszącej się do granulek Alcover, z tego tylko powodu, iż termin zaskarżenia ostatecznej decyzji Komisji upłynął, decyzja EMA została wydana również z naruszeniem prawa i dotknięta oczywistym błędem w ocenie w świetle przepisów polityki nr 1 EMA. W niniejszej sprawie, bezstronność i rzetelność komitetu w trakcie postępowania w sprawie oceny granulek Alcover zostały zagrożone z powodu zasięgnięcia opinii eksperta ad hoc (zamiast naukowej grupy doradczej w dziedzinie psychiatrii), sprzeczności interesów jej członków (zwłaszcza jej przewodniczącego) oraz braku eksperta ds. biostatyki, gdyż wszystkie te

czynniki doprowadziły do błędnej oceny naukowej owego potencjalnego produktu leczniczego. Owe elementy stanowią bowiem poważne naruszenia rozporządzenia nr 726/2004, regulaminu komitetu, dyrektywy 2001/83/WE 2  i polityki nr 72 EMA.

1 Rozporządzenie (WE) nr 726/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. ustanawiające wspólnotowe procedury wydawania pozwoleń dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych i nadzoru nad nimi oraz ustanawiające Europejską Agencję Leków (Dz.U. 2004, L 136, s. 1).
2 Dyrektywa 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. 2001, L 311, s. 67).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5426

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-373/24: Skarga wniesiona w dniu 22 lipca 2024 r. - D&A Pharma/EMA
Data aktu: 16/09/2024
Data ogłoszenia: 16/09/2024