Sprawa C-686/23 P: Odwołanie od wyroku Sądu (siódma izba) wydanego w dniu 6 września 2023 r. w sprawie T-748/20, Komisja/CEVA i in., wniesione w dniu 16 listopada 2023 r. przez Centre d’étude et de valorisation des algues SA (CEVA)

Odwołanie od wyroku Sądu (siódma izba) wydanego w dniu 6 września 2023 r. w sprawie T-748/20, Komisja/CEVA i in., wniesione w dniu 16 listopada 2023 r. przez Centre d'étude et de valorisation des algues SA (CEVA)
(Sprawa C-686/23 P)

Język postępowania: francuski

(C/2024/536)

(Dz.U.UE C z dnia 8 stycznia 2024 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Centre d'étude et de valorisation des algues SA (CEVA) (przedstawiciel: A. Raccah, avocat)

Pozostali uczestnicy postępowania: Komisja Europejska, SELARL AJIRE, SELARL TCA

Żądania wnoszącego odwołanie

Wnoszący odwołanie wnosi do Trybunału o:

- uchylenie wyroku z dnia 6 września 2023 r., Komisja/CEVA i in., T-748/20;

- zasądzenie od Unii Europejskiej na rzecz CEVA kwoty 30 000 EUR tytułem kosztów sądowych.

Zarzuty i główne argumenty

Wnoszący odwołanie podnosi w jego uzasadnieniu dwa zarzuty.

Zarzut pierwszy dotyczy naruszenia przez Sąd prawa przy stosowaniu przepisów dotyczących przedawnienia wierzytelności. Konkretnie Sąd miał stwierdzić, że rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia odpowiada chwili wystawienia not debetowych, a zatem - dacie wykonania umowy.

Zdaniem wnoszącego odwołanie Sąd nie mógł przyjąć, że doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia, w związku z czym sporna wierzytelność uległa przedawnieniu.

Zarzut drugi dotyczy naruszenia zasady należytego sprawowania wymiaru sprawiedliwości ze względu na to, że Sąd oparł się na niedokładnej analizie dowodów, w szczególności raportu OLAF-u. Wnoszący odwołanie uważa, że wobec braku przyjęcia w raporcie OLAF-u precyzyjnej kwalifikacji ani Komisja, ani Sąd nie mogły uznać, że dopuścił się on nieprawidłowości finansowych przy wykonywaniu umowy SEAPURA.

Wnoszący odwołanie podnosi ponadto, że Sąd nie mógł zobowiązać go do zwrotu otrzymanych dotacji ze względu na brak wydanego wobec niego wyroku skazującego. Kwestionuje on analizę Sądu, zgodnie z którą Komisja może powoływać się przed sądami Unii na postępowania wszczęte we Francji na podstawie prawa francuskiego, ponieważ sporna umowa opiera się wyłącznie na prawie belgijskim i przyznaje wyłączną właściwość Sądowi Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.536

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-686/23 P: Odwołanie od wyroku Sądu (siódma izba) wydanego w dniu 6 września 2023 r. w sprawie T-748/20, Komisja/CEVA i in., wniesione w dniu 16 listopada 2023 r. przez Centre d’étude et de valorisation des algues SA (CEVA)
Data aktu: 08/01/2024
Data ogłoszenia: 08/01/2024