Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(C/2024/5351)

(Dz.U.UE C z dnia 2 września 2024 r.)

W następstwie niniejszej publikacji organy państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, lub osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes oraz mająca siedzibę lub miejsce pobytu w państwie trzecim, mogą, zgodnie z art. 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 1 , wnieść sprzeciw do Komisji w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Oli de Menorca / Aceite de Menorca"

Nr UE: PGI-ES-03012 - 9.10.2023

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Oli de Menorca / Aceite de Menorca"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Oli de Menorca / Aceite de Menorca" to oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, która pochodzi z produkcji ekologicznej lub będącej w trakcie konwersji, otrzymywana wyłącznie w drodze procesów mechanicznych z owoców drzewa oliwnego (Olea europaea L.). Jest to oliwa owocowa o średniej lub dużej intensywności, a w smaku charakteryzuje się lekką do średniej goryczką i pikantnością. Właściwości te pozwalają na sklasyfikowanie jej jako oliwy o wyważonym smaku.

Właściwości fizykochemiczne:

kwasowość (wyrażona jako zawartość kwasu oleinowego): < 0,5 %

Liczba nadtlenkowa: < 15 meq O2/kg

K232 < 2,00

K270 < 0,18

Właściwości organoleptyczne:

Atrybut Mediana

Owocowy niedojrzały > 3,5

Gorycz > 2 < 6

Cierpkość > 2,5 < 6

Balans Mediana goryczy i mediana cierpkości są co najwyżej o dwa punkty wyższe od mediany

owocowości.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Wszystkie etapy produkcji "Oli de Menorca / Aceite de Menorca", od uprawy oliwek po przetwarzanie, muszą odbywać się na wyspie Minorka.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Oli de Menorca / Aceite de Menorca", od uprawy oliwek po przetwarzanie, muszą odbywać się na wyspie Minorka.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Pojemniki "Oli de Menorca / Aceite de Menorca" muszą chronić oliwę z oliwek przed światłem.

Ich maksymalna pojemność wynosi 5 litrów.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na etykiecie należy umieścić napis "Oli de Menorca / Aceite de Menorca", po którym następuje akronim "IGP" (ChOG). Operator może wybrać wersję "Oli de Menorca" (w języku katalońskim) lub "Aceite de Menorca" (w języku hiszpańskim).

Etykieta musi zawierać sekwencyjny kod numeracji alfanumerycznej w celu ułatwienia kontroli identyfikowalności produktu.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar uprawy oliwek i produkcji "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" jest ograniczony wyłącznie do wyspy Minorki, która należy do Wspólnoty Autonomicznej Balearów.

Wyspa Minorka znajduje się między szerokościami geograficznymi 39° 47' 55" a 40° 05' 17" N a długościami geograficznymi 3° 47' 26' i 4° 19' 40" E na Morzu Śródziemnym. Jest to najbardziej wysunięta na wschód wyspa archipelagu Balearów.

Jego powierzchnia wynosi około 701 km2, długość 48 km w najdłuższym punkcie i 20 km w najszerszym punkcie.

5. Związek z obszarem geograficznym

Związek ze środowiskiem opiera się na renomie produktu.

Obecna renoma

O renomie "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" świadczą liczne nagrody międzynarodowe, obecność w menu prestiżowych restauracji, udział w licznych targach oraz publikacje odnoszące się do jakości "Oli de Menorca/Aceite de Menorca".

Jeśli chodzi o nagrody międzynarodowe, rozmaici producenci zdobyli ostatnio nagrody w konkursach. Godnymi uwagi przykładami są: londyński Międzynarodowy Konkurs Oliwy z Oliwek (2021 i 2022 r.) oraz "BIOFACH 2022 Olive Oil Award", w ramach którego na prestiżowych targach BIOFACH dla produktów ekologicznych (Norymberga) wśród 10 najlepszych ekologicznych oliwek z oliwy na świecie znalazła się oliwa z oliwek z Minorki, oraz targi produktów ekologicznych BIOFACH w Norymberdze.

Właściwością organoleptyczną, która w największym stopniu przyczyniła się do renomy "Oli de Menorca/Aceite de Menorca", jest "zielona" cecha owocowości. Zielona owocowość jest związana z czynnikiem ludzkim i jest od niego uzależniona, ponieważ osiąga się ją dzięki zbiorowi oliwek, gdy są one jeszcze zielone lub na wczesnych etapach dojrzewania. W tym celu w specyfikacji produktu określono, że zbiory oliwek muszą rozpocząć się pod koniec września i kiedy oliwki osiągną wskaźnik dojrzałości wynoszący od 1 do 4 w skali Ferreira (1979).

Zielona owocowość wyróżnia tę oliwę, ale oznacza, że wydajność z przetwarzania oliwek na oliwę jest znacznie niższa. W przypadku "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" w specyfikacji produktu określono maksymalną wydajność wynoszącą 17 litrów na 100 kg oliwek. Zielona owocowość wiąże się zatem ze zmniejszeniem rentowności producentów, co akceptują, ponieważ eksperci i konsumenci uznają i doceniają ten czynnik wyróżniający.

Udowodniono, że zielona owocowość ma wpływ na renomę, a oliwa "Oli de Menorca/Aceite de Menorca", która otrzymała nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach, charakteryzowała się tą cechą.

"Oli de Menorca/Aceite de Menorca" występuje w menu licznych prestiżowych restauracji lokalnych, krajowych i międzynarodowych, takich jak Gaig i Igueldo w Barcelonie. W miastach takich jak Londyn, Paryż czy Genewa, "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" pojawia się w menu restauracji, pod nazwą w języku danego kraju.

Innym faktem, który świadczy o renomie, jaką cieszy się "Oli de Menorca/Aceite de Menorca", jest jej obecność na targach lokalnych, hiszpańskich i międzynarodowych. Należą do nich targi Fira Arrels poświęcone lokalnym produktom i kuchni Minorki oraz coroczne dni gastronomiczne Menorca en el Plato [Minorka na talerzu]. Poza obecnością na wyspie należy podkreślić udział w krajowych targach gastronomicznych Madryt Fusión (2021), "Taste of Paris" (2022 r.) oraz BIOFACH w Norymberdze (2022).

Należy również zauważyć, że po objęciu rygorystyczną procedurą "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" została zarejestrowana w 2020 r. w katalogu tradycyjnych środków spożywczych Balearów, którym zarządza organ odpowiedzialny za rolnictwo na Balearach. O osiągnięciach tych donoszono w prasie lokalnej.

"Oli de Menorca/Aceite de Menorca" cieszy się dużą widocznością w mediach lokalnych, krajowych i międzynarodowych, gdzie jest wychwalana w różnych językach: katalońskim, hiszpańskim, francuskim i angielskim (w zależności od języka kraju pochodzenia).

Są to gazety takie jak El Viajero - dodatek El País, El Económico [gazeta internetowa] oraz wielokrotnie Diario de Menorca i Arabalears [prasa].

Istnieją również międzynarodowe publikacje, w których wspomina się o "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" w językach publikacji, na przykład Yonder.fr - francuska strona internetowa specjalizująca się w podróżach i gastronomii. Publikacja internetowa magazynu Forbes podkreśla obecność produktu na wyspie.

Renoma historyczna

Kontekst historyczny potwierdza obecną renomę "Oli de Menorca/Aceite de Menorca".

W swojej pracy Die Balearen in Wort und Bild geschildert [Baleary przedstawione w słowach i obrazach] (1867-1891) Archduke Ludwig Salvator z Austrii pisze: "Oli de Menorca/Aceite de Menorca" może z łatwością dorównać jakością oliwie z Majorki". Pisarz opisuje szczegółowo produkcję istniejącą na wyspie, podkreślając jakość produktów z niektórych gospodarstw i ich znaczenie na lokalnych rynku.

Po przyjęciu systemu dziesiętnego w Hiszpanii burmistrz Mahón wydał w 1871 r. rozporządzenie, w którym określił w nowym systemie metrycznym równoważność tradycyjnych miar stosowanych w odniesieniu do najważniejszych produktów występujących na wyspie. Tak więc "miary dotyczące oliwy z oliwek z Minorki" zostały przyjęte i opublikowane w Boletín de Anuncios [Dziennik Urzędowy] w gazecie El Menorquín.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://www.caib.es/sites/qualitatagroalimentaria/es/oli_de_menorca/

1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.5351

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 02/09/2024
Data ogłoszenia: 02/09/2024