Sprawa C-539/23 P: Odwołanie od wyroku Sądu (trzecia izba) wydanego w dniu 14 czerwca 2023 r. w sprawie T-376/21, Instituto Cervantes/Komisja, wniesione w dniu 23 sierpnia 2023 r. przez Królestwo Hiszpanii

Odwołanie od wyroku Sądu (trzecia izba) wydanego w dniu 14 czerwca 2023 r. w sprawie T-376/21, Instituto Cervantes/Komisja, wniesione w dniu 23 sierpnia 2023 r. przez Królestwo Hiszpanii
(Sprawa C-539/23 P)

Język postępowania: francuski

(C/2024/531)

(Dz.U.UE C z dnia 8 stycznia 2024 r.)

Strony

Wnoszący odwołanie: Królestwo Hiszpanii (przedstawiciel: I. Herranz Elizalde, pełnomocnik)

Pozostali uczestnicy postępowania: Instituto Cervantes, Komisja Europejska

Żądania wnoszącego odwołanie

Królestwo Hiszpanii wnosi do Trybunału:

- o uchylenie wyroku z dnia 14 czerwca 2023 r., Instituto Cervantes/Komisja (T-376/21, EU:T:2023:331), i orzeczenie co do istoty sprawy poprzez uwzględnienie skargi o stwierdzenie nieważności odnośnej decyzji;

- tytułem żądania ewentualnego, na wypadek gdyby Trybunał - przychylając się do argumentów dotyczących niezgodności z prawem odmowy uwzględnienia wniosku dowodowego - uznał, że przeprowadzenie odnośnego dowodu jest niezbędne do wydania rozstrzygnięcia w przedmiocie drugiego zarzutu odwołania - o to, by zgodnie z art. 170 regulaminu postępowania przed Trybunałem sprawa, po uchyleniu zaskarżonego wyroku, została odesłana do Sądu, aby ten przeprowadził dowód, w odniesieniu do którego niesłusznie odmówił uwzględnienia wniosku dowodowego, i orzekł co do istoty sprawy.

Zarzuty i główne argumenty

W uzasadnieniu odwołania Królestwo Hiszpanii podnosi cztery zarzuty.

Zarzut pierwszy dotyczy popełnienia przez Sąd błędu w ocenie ze względu na to, że nie zastosował on art. 41 ust. 2 lit. c) karty praw podstawowych prawidłowo i nie stwierdził braku uzasadnienia zaskarżonego aktu.

Zdaniem Królestwa Hiszpanii oddalenie w zaskarżonym wyroku zarzutu dotyczącego braku uzasadnienia było niesłuszne z dwóch powodów: (i) nie uwzględniono tego, że wybór oferty opiera się na relacji jakości do ceny i że w niniejszym przypadku konieczne było przedstawienie uzasadnienia mogącego wyjaśniać wyższą o 1,49 punktu ocenę przyznaną ofercie grupy CLL-interlingua (zwanej dalej "CLL"), co jest niemożliwe, chyba że w uzasadnieniu tym wskaże się wartość przypisaną elementom poddawanym ocenie w ramach każdego podkryterium; oraz (ii) uznano, że sformułowanie kryteriów udzielenia zamówienia w sposób mniej szczegółowy może przekładać się na ograniczenie zakresu obowiązku uzasadnienia aktów Komisji stawianego w orzecznictwie Sądu.

Zarzut drugi dotyczy popełnienia przez Sąd błędu w ocenie ze względu na to, że nie stwierdził on naruszenia zasady pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań, jakiego dopuściła się Komisja, nie umożliwiając Instituto Cervantes udowodnienia, że dokumenty dostępne poprzez hiperłącza nie zostały zmienione.

Zdaniem Królestwa Hiszpanii w zaskarżonym wyroku niesłusznie stwierdzono, że mające zastosowanie ramy prawne (specyfikacja istotnych warunków zamówienia zatwierdzona przez Komisję) są jasne, nie uwzględniając wcześniejszego i aktualnego postępowania Komisji przy stosowaniu tej samej klauzuli ani takiego samego błędu popełnionego przez innych oferentów.

W ocenie Królestwa Hiszpanii zaskarżony wyrok jest obarczony błędem z uwagi na to, iż Sąd nie uwzględnił okoliczności, że Komisja - zważywszy na brak jasności mających zastosowanie ram prawnych, za który to stan sama odpowiadała - nie mogła poprzestać na ukaraniu Instituto Cervantes w związku z popełnionym błędem poprzez nieuwzględnienie przedstawionych dokumentów, lecz powinna była podjąć aktywne działania w celu naprawienia błędu, który sama wywołała, na przykład umożliwiając Instituto Cervantes i pozostałym oferentom, których to dotyczyło, skorygowanie popełnionego błędu poprzez wykazanie, że dokumenty dostępne poprzez hiperłącza nie zostały zmienione.

Zarzut trzeci dotyczy popełnienia przez Sąd błędu w ocenie ze względu na to, że oddalił on zarzut odnoszący się do naruszenia zasady równego traktowania i zakazu arbitralności przy ocenie ofert, a także naruszenia art. 145 lit. c) regulaminu postępowania przed Sądem w wyniku nieprawidłowego odrzucenia wniosku o zarządzenie przeprowadzenia środka dowodowego.

Zdaniem Królestwa Hiszpanii zaskarżony wyrok jest obarczony błędem z uwagi na to, że Sąd ograniczył się do oceny pozytywnego lub negatywnego charakteru komentarzy i nie dokonał oceny przypadków, na które powoływały się strony i które wskazywały na to, że przy ocenie ofert Instituto Cervantes i CLL Komisja zastosowała odmienną metodologię.

W ocenie Królestwa Hiszpanii w zaskarżonym wyroku naruszono ponadto art. 145 § 2 lit. c) regulaminu postępowania przed Sądem, ponieważ Sąd odrzucił złożony przez Królestwo Hiszpanii wniosek o zarządzenie przeprowadzenia środka dowodowego.

Zarzut czwarty dotyczy popełnienia przez Sąd błędu w ocenie ze względu na to, że oddalił on zarzut odnoszący się do naruszenia prawa do dobrej administracji, wynikającego z uchybienia zasadom bezstronności obiektywnej i przejrzystości.

Zdaniem Królestwa Hiszpanii zaskarżony wyrok jest obarczony błędem z uwagi na to, że Sąd wykluczył możliwość naruszenia zasady bezstronności obiektywnej w postępowaniu przetargowym takim jak rozpatrywane w niniejszym przypadku, w którym nie istnieje żadna gwarancja właściwego oddzielenia oceny opartej na ewaluacji wartości od oceny opartej na wzorach matematycznych.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.531

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-539/23 P: Odwołanie od wyroku Sądu (trzecia izba) wydanego w dniu 14 czerwca 2023 r. w sprawie T-376/21, Instituto Cervantes/Komisja, wniesione w dniu 23 sierpnia 2023 r. przez Królestwo Hiszpanii
Data aktu: 08/01/2024
Data ogłoszenia: 08/01/2024