Sprawa C-407/24, VTL Vámügynökség: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 11 czerwca 2024 r. - VTL Vámügynökség Kft./Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 11 czerwca 2024 r. - VTL Vámügynökség Kft./Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebb- viteli Igazgatósága
(Sprawa C-407/24, VTL Vámügynökség)

(C/2024/4957)

Język postępowania: węgierski

(Dz.U.UE C z dnia 19 sierpnia 2024 r.)

Sąd odsyłający

Fővárosi Törvényszék

Strony w postępowaniu głównym

Strona inicjująca postępowanie przed sądem odsyłającym: VTL Vámügynökség Kft.

Druga strona postępowania: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 140 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 1  z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (zwanego dalej "rozporządzeniem wykonawczym") należy interpretować w ten sposób, że w przypadku towarów luzem, które nie mają indywidualnych lub szczególnych cech, praktyka prawna organów celnych, zgodnie z którą istnieją uzasadnione wątpliwości co do tego, czy zadeklarowana wartość transakcyjna jest ceną rzeczywiście zapłaconą lub należną za towar - w oparciu o okoliczności, że pomimo wielokrotnych wezwań organu celnego podatnik nie przedstawił dowodu rzeczywistej zapłaty ceny nabycia lub przeniesienia ceny nabycia i nie udostępnił organowi celnemu ewidencji księgowej dotyczącej zapłaty ceny nabycia ani korespondencji handlowej dotyczącej transakcji (oferty, potwierdzenia oferty i zamówienia w języku węgierskim), a także w oparciu o fakt, że płatność zadeklarowanej wartości transakcyjnej nie została potwierdzona przez instytucję finansową prowadzącą rachunek - jest zgodna z tym przepisem?

2) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pierwsze pytanie prejudycjalne, czy art. 74 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (zwanego dalej "kodeksem celnym") należy interpretować w ten sposób, że praktyka organu celnego, który wyłącza również stosowanie metod zastępczych określonych w art. 74 ust. 2 lit. a)-d) tego kodeksu, z tego względu, iż nie można ich zastosować, ponieważ podatnik nie przedstawił informacji dotyczących istotnych cech towarów (cech fizycznych, jakości, renomy), jest zgodna z tym przepisem?

3) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na drugie pytanie prejudycjalne, czy okoliczność, że organ celny nie skorzystał, mimo iż mógł to uczynić, z uprawnienia do pobrania próbek towaru, co umożliwiłoby mu ustalenie cech towaru, wyklucza zastosowanie metod zastępczych, o których mowa w art. 74 ust. 2 lit. a)-d) kodeksu celnego?

4) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytania prejudycjalne drugie i trzecie, czy art. 74 ust. 3 kodeksu celnego należy interpretować w ten sposób, że praktyka organu celnego, zgodnie z którą organ ten stosuje przewidzianą w art. 144 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego metodę ustalania wartości celnej, gdy nie zna cech (cech fizycznych, jakości, renomy) towaru, którego wartość ma zostać ustalona, ze względu na to, iż podatnik nie przedstawił informacji dotyczących tych cech pomimo wielokrotnych wezwań organu celnego, jest zgodna z tym przepisem?

5) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na czwarte pytanie prejudycjalne, czy art. 74 ust. 3 kodeksu celnego należy interpretować w ten sposób, że praktyka organu celnego, zgodnie z którą organ ten stosuje przewidzianą w art. 144 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego metodę ustalenia wartości celnej, nie korzystając, mimo iż mógł to uczynić, z uprawnienia do pobrania próbek towaru, co umożliwiłoby mu ustalenie cech (cech fizycznych, jakości, renomy) towaru, jest zgodna z tym przepisem?

6) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na czwarte pytanie prejudycjalne, czy art. 144 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego należy interpretować w ten sposób, że zezwala on organowi celnemu na ustalenie wartości celnej jako zwykłej średniej arytmetycznej ceny jednostkowej za kilogram towarów wybranych poprzez filtrowanie danych dokonane przy użyciu krajowej bazy danych celnych, odpowiadających towarom dopuszczonym do obrotu w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego i w ciągu ostatnich 90 dni, mających ten sam kod TARIC co towary luzem objęte kontrolą, które nie mają indywidualnych lub szczególnych cech, w przypadku gdy znane są jedynie nazwa i kod TARIC oraz kraj pochodzenia (Chiny) towarów objętych kontrolą, organ celny nie posiada informacji dotyczących istotnych cech (cech fizycznych, jakości, renomy) towarów, których wartość ma zostać ustalona, a podatnik nie przedstawił informacji innych niż nazwa towarów i kod TARIC pomimo wielokrotnych wezwań organu celnego?

7) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej na czwarte pytanie prejudycjalne, czy art. 22 ust. 7 kodeksu celnego i, w tym kontekście, przewidziane w art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej prawo do dobrej administracji należy interpretować w ten sposób, że praktyka organu celnego w zakresie wykładni i stosowania - zgodnie z którą organ ten jedynie informuje w swojej decyzji, że wybrał w krajowej bazie danych, zgodnie ze wskazanymi i zastosowanymi przez siebie kryteriami, towary przywożone z tego samego kraju i o tym samym kodzie TARIC co towary objęte kontrolą celną, nie wskazując ponadto działań podjętych w celu filtrowania i zawężenia bazy danych, aby ustalić wartość celną towaru objętego kontrolą celną - jest zgodna z tymi przepisami?

8) Czy art. 22 ust. 7 kodeksu celnego i, w tym kontekście, przewidziane w art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej prawo do dobrej administracji należy interpretować w ten sposób, że praktyka organu celnego, polegająca na poinformowaniu podatnika, w związku z porównaniem, o wynikach filtrowania dokonanego w krajowej bazie danych towarów przywożonych z tego samego kraju i o tym samym kodzie TARIC co towary objęte kontrolą celną w ten sposób, że elektroniczny dokument sporządzony przez organ celny, w którym rejestruje się wszystkie wykorzystane dane jest opracowywany w formacie (arkusz kalkulacyjny MS Excel), w którym ewentualne zmiany wprowadzone przez organ celny nie mogą zostać sprawdzone i, w odpowiednim przypadku, skorygowane w późniejszym terminie, jest zgodna z tymi przepisami?

9) Czy art. 22 ust. 7 kodeksu celnego i, w tym kontekście, przewidziane w art. 41 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej prawo do dobrej administracji należy interpretować w ten sposób, że praktyka organu celnego, polegająca na poinformowaniu podatnika, w związku z porównaniem, o wynikach filtrowania dokonanego w krajowej bazie danych towarów przywożonych z tego samego kraju i o tym samym kodzie TARIC co towary objęte kontrolą celną w ten sposób, że decyzja nie zawiera danych wynikających z porównania uwzględnionych przy ustaleniu wartości, lecz dane te są udostępniane podatnikowi jako nieodłączny załącznik do decyzji, jest zgodna z tymi przepisami?

1 Dz.U. 2015, L 343, s. 558.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4957

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-407/24, VTL Vámügynökség: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Fővárosi Törvényszék (Węgry) w dniu 11 czerwca 2024 r. - VTL Vámügynökség Kft./Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebbviteli Igazgatósága
Data aktu: 19/08/2024
Data ogłoszenia: 19/08/2024