Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczących przekazywania komisjom wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych (2023/2055(REG))

P9_TA(2023)0223
Zmiany w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczące przekazywania właściwym komisjom wniosków w sprawie aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych

Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczących przekazywania komisjom wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych (2023/2055(REG))

(C/2024/495)

(Dz.U.UE C z dnia 23 stycznia 2024 r.)

Parlament Europejski,

- uwzględniając pismo przewodniczącej Parlamentu z dnia 12 października 2022 r.,

- uwzględniając art. 236 i 237 Regulaminu,

- uwzględniając sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (A9-0198/2023),

1. podejmuje decyzję o wprowadzeniu do swojego Regulaminu poniższej zmiany;

2. przypomina, iż zmiany te wchodzą w życie pierwszego dnia najbliższej sesji miesięcznej;

3. zobowiązuje swoją przewodniczącą do przekazania niniejszej decyzji Radzie i Komisji tytułem informacji.

Poprawka 1

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Przewodniczący przekazuje właściwej komisji do rozpatrzenia wnioski dotyczące aktów prawnie wiążących otrzymane od innych instytucji lub państw członkowskich. 1. Przewodniczący przekazuje właściwej komisji do rozpatrzenia wnioski dotyczące aktów prawnie wiążących otrzymane od innych instytucji lub państw członkowskich. Pozostałe komisje są informowane o przekazaniu wniosków w tym samym czasie.

Poprawka 2

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 48 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst obowiązujący Poprawka
2a. Przewodniczący ogłasza przekazanie wniosku komisji na posiedzeniu plenarnym po otrzymaniu wersji wniosku we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej - z wyjątkiem wniosków o zastosowanie trybu pilnego zgodnie z art. 163 Regulaminu - oraz, w stosownych przypadkach, po rozwiązaniu ewentualnego sporu kompetencyjnego między komisjami zgodnie z art. 211 ust. 2 Regulaminu. Po ogłoszeniu przekazania wniosku na posiedzeniu plenarnym informacja o tym zostaje opublikowana na stronie internetowej Parlamentu.

Poprawka 3

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 211 - ustęp 1

Tekst obowiązujący Poprawka
1. Jeżeli stała komisja uzna się za niewłaściwą do rozpatrzenia danej sprawy lub w razie sporu kompetencyjnego między dwiema lub większą liczbą komisji stałych, sprawę właściwości przedstawia się Konferencji Przewodniczących Komisji w terminie czterech tygodni od ogłoszenia na posiedzeniu plenarnym skierowania sprawy do komisji. 1. Jeżeli stała komisja uzna się za niewłaściwą do rozpatrzenia danej sprawy lub w razie sporu kompetencyjnego między dwiema lub większą liczbą komisji stałych, sprawę właściwości przedstawia się Konferencji Przewodniczących Komisji w terminie dwóch tygodni od przekazania sprawy do komisji, jak przewidziano w art. 48 ust. 1. Przy wyznaczaniu tego terminu nie są brane pod uwagę tygodnie wolne od działalności parlamentarnej ani tygodnie przeznaczone na zewnętrzną działalność parlamentarną.

Poprawka 4

Regulamin Parlamentu Europejskiego

Artykuł 211 - ustęp 2

Tekst obowiązujący Poprawka
2. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję w terminie sześciu tygodni od przedstawienia sprawy na podstawie zalecenia Konferencji Przewodniczących Komisji lub - jeśli takiego zalecenia nie otrzymała - na podstawie zalecenia jej przewodniczącego. W przypadku niepodjęcia przez Konferencję Przewodniczących decyzji w tym terminie, zalecenie uważa się za przyjęte. 2. Najpóźniej na swoim drugim posiedzeniu po upływie terminu określonego w ust. 1 Konferencja Przewodniczących Komisji lub jej przewodniczący wydaje zalecenie. Konferencja Przewodniczących podejmuje decyzję na podstawie tego zalecenia w ciągu sześciu tygodni od jego przekazania. W przypadku niepodjęcia przez Konferencję Przewodniczących decyzji w tym terminie, zalecenie uważa się za przyjęte.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.495

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie Parlamentu Europejskiego dotyczących przekazywania komisjom wniosków dotyczących aktów prawnie wiążących oraz procedury rozwiązywania sporów kompetencyjnych (2023/2055(REG))
Data aktu: 13/06/2023
Data ogłoszenia: 23/01/2024