Sprawa T-321/24: Skarga wniesiona w dniu 27 czerwca 2024 r. - EG/Europol

Skarga wniesiona w dniu 27 czerwca 2024 r. - EG/Europol
(Sprawa T-321/24)

(C/2024/4866)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 12 sierpnia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: EG (przedstawiciel: S. Orlandi, avocat)

Strona pozwana: Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania

Żądania

Skarżący wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji dyrektor wykonawczej z dnia 15 września 2023 r. w sprawie zawieszenia skarżącego w wykonywaniu jego funkcji;

- stwierdzenie nieważności decyzji dyrektor wykonawczej z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie nieprzyznania skarżącemu zmiany zaszeregowania do grupy zaszeregowania AD 11;

- zasądzenie od Europolu na rzecz skarżącego 15 000 EUR tytułem zadośćuczynienia za poniesioną w ten sposób krzywdę oraz obciążenie go kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżący podnosi cztery zarzuty.

1. Zarzut pierwszy dotyczący braku kompetencji dyrektor wykonawczej do podjęcia decyzji w sprawie zawieszenia skarżącego w wykonywaniu jego funkcji ze względu na sytuację oczywistego konfliktu interesów, w której się znajdowała.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia prawa do obrony w ten sposób, że stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EIOD) nie zostało uwzględnione ani przekazane skarżącemu.

3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia prawa do dobrej administracji w zakresie, w jakim wstępna analiza sprawy skarżącego została powierzona pracownikowi pozostającemu w sytuacji oczywistego konfliktu interesów. Jego przełożony również rozpatrywał sprawę pomimo sytuacji konfliktu interesów, w jakiej się znajdował. Ponadto decyzja o oddaleniu zażalenia została wydana przez komisję, która nie dawała gwarancji bezstronności i neutralności wymaganych w świetle szczególnych okoliczności rozpatrywanej sprawy.

4. Zarzut czwarty dotyczący decyzji w sprawie nieprzyznania skarżącemu zmiany zaszeregowania do wyższej grupy zaszeregowania w roku 2023 i oparty na oczywistym błędzie w ocenie, w zakresie w jakim osiągnięcia skarżącego były większe od osiągnięć pracownika tego samego stopnia zaszeregowania, który uzyskał zmianę zaszeregowania do wyższej grupy. Zdaniem skarżącego decyzja ta narusza również art. 45 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej, znajdujący zastosowanie przez analogię, jako że pomocnicze kryterium nie tylko nie zostało wymienione w mającym zastosowanie "podręczniku", który przewiduje, że jedynym kryterium pomocniczym, które można wziąć pod uwagę jest kryterium stażu pracy, ale ponadto jest stosowane w sposób oczywiście błędny, ponieważ jedynie pracownicy, którzy wykazali się wynikami pracy na stale wysokim poziomie mogą kwalifikować się do przedłużenia ich umowy na czas nieokreślony, co nie może uzasadniać odmowy zmiany zaszeregowania skarżącego.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4866

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-321/24: Skarga wniesiona w dniu 27 czerwca 2024 r. - EG/Europol
Data aktu: 12/08/2024
Data ogłoszenia: 12/08/2024