(C/2024/4716)Język postępowania: francuski
(Dz.U.UE C z dnia 5 sierpnia 2024 r.)
Sąd odsyłający
Cour d'appel de Rouen
Strony w postępowaniu głównym
Wnosząca odwołanie: LF
Druga strona postępowania: Sanofi Pasteur SA
Pytania prejudycjalne
1) Czy art. 13 dyrektywy 85/374/EWG 1 z dnia 25 lipca 1985 r. zgodnie z jego wykładnią przyjętą w wyroku z dnia 25 kwietnia 2002 r. (Maria Victoria Gonzalez Sanchez/Medicina Asturiana SA., C 183/00), na mocy którego osoba poszkodowana może powoływać się na inne systemy odpowiedzialności umownej lub pozaumownej oparte na innych podstawach niż podstawa ustanowiona w dyrektywie, należy interpretować w ten sposób, że osoba poszkodowana przez wadliwy produkt może dochodzić od producenta odszkodowania za poniesioną szkodę na podstawie ogólnego systemu odpowiedzialności na zasadzie winy, podnosząc w szczególności utrzymanie produktu w obrocie, niedopełnienie spoczywającego na producencie obowiązku zachowania ostrożności w odniesieniu do ryzyka stwarzanego przez produkt lub, ogólnie rzecz biorąc, brak bezpieczeństwa tego produktu?
2) Czy art. 11 dyrektywy 85/374/EWG z dnia 25 lipca 1985 r., na mocy którego prawa przyznane osobie poszkodowanej zgodnie z przepisami dyrektywy wygasają po upływie okresu dziesięciu lat od daty wprowadzenia do obrotu produktu, który wyrządził szkodę, jest sprzeczny z postanowieniami art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, ponieważ pozbawia osobę poszkodowaną, której wadliwy produkt wyrządził szkodę o postępującym charakterze, przysługującego jej prawa dostępu do sądu?
3) Czy art. 10 dyrektywy Rady 85/374/EWG z dnia 25 lipca 1985 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących odpowiedzialności za produkty wadliwe, który uznaje za początek biegu trzyletniego terminu przedawnienia "dzień, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o szkodzie", można interpretować w ten sposób, że termin ten może biec dopiero od dnia, w którym znany jest pełny zakres szkody - w szczególności poprzez ustalenie daty ustabilizowania się stanu zdrowia zdefiniowanej jako moment, od którego stan osoby poszkodowanej, która doznała uszczerbku na ciele, przestaje się pogarszać, tak że w przypadku postępującej choroby termin przedawnienia nie rozpoczyna biegu - a nie od dnia, w którym szkoda ujawniła się w sposób pewny w związku z wadliwym produktem, niezależnie od jej późniejszego postępującego charakteru?