[Sprawa C-266/23 1 , Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (Rzeczywisty koszt energii)](Odesłanie prejudycjalne - Dyrektywa 2003/96/WE - Artykuł 2 ust. 4 lit. b) tiret trzecie - Artykuł 17 ust) 1 lit. a) - Podatek akcyzowy - Opodatkowanie produktów energetycznych i energii elektrycznej - Energia elektryczna wykorzystywana w procesach elektrolitycznych - Obniżki podatku od zużycia produktów energetycznych i energii elektrycznej na rzecz zakładów energochłonnych - Nabycie produktów energetycznych i energii elektrycznej - Rzeczywisty koszt nabytej energii - Opłaty dystrybucyjne - Kryteria zwolnienia - Zasada równości i niedyskryminacji)
(C/2024/4566)
Język postępowania: polski
(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2024 r.)
Sąd odsyłający
Naczelny Sąd Administracyjny
Strony w postępowaniu głównym
Strona wnosząca skargę kasacyjną: A. S.A.
Druga strona postępowania kasacyjnego: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy
przy udziale: Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
Sentencja
1) Artykuł 17 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej
należy interpretować w ten sposób, że:
rzeczywisty koszt nabytej energii w rozumieniu tego przepisu powinien obejmować dodatkowe należności, które nie mogą stanowić "podatków" w rozumieniu owego przepisu, takie jak związane z tą energią obowiązkowe opłaty dystrybucyjne ponoszone zgodnie z uregulowaniem krajowym przy jej nabyciu.
2) Artykuł 17 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2003/96
należy interpretować w ten sposób, że:
nie stoi on na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które przewiduje, że zakładowi energochłonnemu w rozumieniu tego przepisu odmawia się możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego od nabycia energii elektrycznej, w przypadku gdy zakład ten korzysta w odniesieniu do tej energii elektrycznej ze zwolnienia z podatku akcyzowego przewidzianego dla energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach elektrolitycznych, nawet jeżeli zakład ten wykaże, że w odniesieniu do tej samej energii nie korzystałby z tych dwóch zwolnień jednocześnie, a łączna wysokość owych zwolnień nie przekracza kwoty podatku akcyzowego zapłaconej za ten sam okres, pod warunkiem że określone w tym względzie w uregulowaniu krajowym kryterium jest ukształtowane i stosowane zgodnie z zasadą równego traktowania.