P9_TA(2023)0425 - Opakowania i odpady opakowaniowe - Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 22 listopada 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1020 i dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylającego dyrektywę 94/62/WE (COM(2022)0677 - C9-0400/2022 - 2022/0396(COD)) (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

P9_TA(2023)0425

Opakowania i odpady opakowaniowe

Poprawki *  przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 22 listopada 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1020 i dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylającego dyrektywę 94/62/WE (COM (2022)0677 - C9-0400/2022 - 2022/0396(COD)) 1

(Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

(C/2024/4250)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lipca 2024 r.)

Poprawka 1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(1) Produkty wymagają opakowań, które zabezpieczają je i ułatwiają ich transport z miejsca ich wytworzenia do miejsca użytkowania lub konsumpcji. Zapobieganie powstawaniu barier na wewnętrznym rynku opakowań ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wewnętrznego rynku produktów. Rozdrobnione przepisy i niejasne wymogi wiążą się z dodatkowymi kosztami dla podmiotów gospodarczych. (1) Produkty wymagają odpowiednich opakowań, które zabezpieczają je i ułatwiają ich transport z miejsca ich wytworzenia do miejsca użytkowania lub konsumpcji. Zapobieganie powstawaniu barier na wewnętrznym rynku opakowań ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wewnętrznego rynku produktów. Rozdrobnione przepisy i niejasne wymogi wiążą się z niepewnością i dodatkowymi kosztami dla podmiotów gospodarczych.

Poprawka 2

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(2) Ponadto do produkcji opakowań wykorzystuje się duże ilości surowców pierwotnych (40 % tworzyw sztucznych i 50 % papieru w Unii wykorzystuje się do produkcji opakowań) i stanowią one 36 % stałych odpadów komunalnych(30). Duże i stale rosnące ilości wytwarzanych opakowań, jak również niewielki stopień ich ponownego użycia i niedostateczny recykling, stanowią istotne bariery dla osiągnięcia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tych powodów w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić przepisy dotyczące całego cyklu życia opakowań, które przyczynią się do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego dzięki ujednoliceniu środków krajowych, a jednocześnie będą zapobiegały negatywnemu wpływowi opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko i zdrowie ludzi oraz ograniczały ten wpływ. Przez określenie środków zgodnych z hierarchią postępowania z odpadami rozporządzenie powinno przyczynić się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. (2) Ponadto do produkcji opakowań wykorzystuje się duże ilości surowców pierwotnych (40 % tworzyw sztucznych i 50 % papieru w Unii wykorzystuje się do produkcji opakowań) i stanowią one 36 % stałych odpadów komunalnych(30). Duże i stale rosnące ilości wytwarzanych opakowań, jak również niewielki stopień ich ponownego użycia i zbierania oraz niedostateczny recykling, stanowią istotne bariery dla osiągnięcia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Z tych powodów w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić przepisy dotyczące całego cyklu życia opakowań, które przyczynią się do sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego dzięki ujednoliceniu środków krajowych, a jednocześnie będą zapobiegały negatywnemu wpływowi opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko i zdrowie ludzi oraz ograniczały ten wpływ. Przez określenie środków zgodnych z hierarchią postępowania z odpadami rozporządzenie powinno przyczynić się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
(30) Eurostat, statystyki dotyczące odpadów opakowaniowych: https:// ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Packagin- g_waste_statistics (30) Eurostat, statystyki dotyczące odpadów opakowaniowych: https:// ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Packagin- g_waste_statistics

Poprawka 3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(5) Zgodnie z komunikatem w sprawie Zielonego Ładu (33) nowy Plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (34) zobowiązuje do zaostrzenia zasadniczych wymogów dotyczących opakowań, tak aby do 2030 r. wszystkie opakowania nadawały się do ponownego użycia lub recyklingu, oraz do rozważenia innych środków mających na celu ograniczenie (nadmiernego) stosowania opakowań i odpadów opakowaniowych, propagowanie projektowania z myślą o ponownym użyciu i możliwości recyklingu opakowań, zmniejszenie złożoności materiałów opakowaniowych oraz wprowadzenie wymogów dotyczących zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. W planie zobowiązano Komisję do oceny możliwości wprowadzenia ogólnounij- nego oznakowania, które ułatwiłoby prawidłową selekcję odpadów opakowaniowych u źródła. (5) Zgodnie z komunikatem w sprawie Zielonego Ładu (33) nowy Plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (34) zobowiązuje do zaostrzenia zasadniczych wymogów dotyczących opakowań, tak aby do 2030 r. wszystkie opakowania nadawały się do ponownego użycia lub recyklingu, oraz do rozważenia innych środków mających na celu ograniczenie (nadmiernego) stosowania opakowań i odpadów opakowaniowych, propagowanie projektowania z myślą o ponownym użyciu i możliwości recyklingu opakowań, zmniejszenie złożoności materiałów opakowaniowych, wprowadzenie wymogów dotyczących zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych, a także do oceny, czy trzeba wprowadzić wymogi dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach wykonanych z materiałów innych niż tworzywa sztuczne. W planie podkreślono, że trzeba ograniczyć marnotrawienie żywności, zachęcono do stosowania podejść opartych na obiegu zamkniętym w odniesieniu do wykorzystania wody, a także zobowiązano Komisję do oceny możliwości wprowadzenia ogólnounij- nego oznakowania, które ułatwiłoby prawidłową selekcję odpadów opakowaniowych u źródła.
(33)https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2019%3A640%3AFIN (33)https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2019%3A640%3AFIN
(34)https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM:2020:98:

FIN&WT.mc_id=Twitter

(34)https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM:2020:98:

FIN&WT.mc_id=Twitter

Poprawka 4

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(9a) Niniejsze rozporządzenie jest zgodne z celami zapisanymi w... [przygotowywana dyrektywa o oświadczeniach środowiskowych (2023/0085(COD))] oraz... [przygotowywana dyrektywa o poprawie pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej (2022/0092(COD))]. Ma propagować i wspierać uzasadnione bardziej zrównoważone rozwiązania alternatywne w opakowaniach.

Poprawka 5

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 11

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(11) Wyrobu, który stanowi integralną część produktu, oraz jest niezbędny do zawarcia, utrzymania lub zachowania tego produktu przez cały jego cykl żywotności oraz w przypadku, gdy wszystkie elementy przeznaczone są do wspólnego użycia, spożycia lub usunięcia, nie należy uznawać za opakowanie, jako że jego funkcjonalność jest nieodłącznie związana z tym, że stanowi on część produktu. W kontekście zachowań konsumentów w zakresie unieszkodliwiania torebek na herbatę i kawę, jak również jednoporcjowych kapsułek z kawą lub herbatą wykorzystywanych w systemach kap- sułkowych, które to torebki lub kapsułki w praktyce są usuwane razem z pozostałościami produktu, co prowadzi do zanieczyszczenia strumieni kompostowania i recyklingu, te konkretne wyroby należy jednak traktować jak opakowania. Takie podejście jest zgodne z celem dotyczącym zwiększenia selektywnejzbiórki bioodpadów zgodnie z wymogami art. 22 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (4I). Ponadto, aby zapewnić spójność w odniesieniu do zobowiązań finansowych i operacyjnych związanych z końcem przydatności do użycia, wszystkie jednopor- cjowe kapsułki z kawą lub herbatą wykorzystywane w systemach kapsułkowych niezbędne do zawarcia kawy lub herbaty również należy traktować jak opakowania. (11) Wyrobu, który stanowi integralną część produktu, oraz jest niezbędny do zawarcia, utrzymania lub zachowania tego produktu przez cały jego cykl żywotności oraz w przypadku, gdy wszystkie elementy przeznaczone są do wspólnego użycia, spożycia lub usunięcia, nie należy uznawać za opakowanie, jako że jego funkcjonalność jest nieodłącznie związana z tym, że stanowi on część produktu. W kontekście zachowań konsumentów w zakresie unieszkodliwiania torebek na herbatę i kawę lub innych miękkich po użyciu systemów, które w praktyce są usuwane razem z pozostałościami produktu, co prowadzi do zanieczyszczenia strumieni kompostowania i recyklingu, te konkretne wyroby należy jednak traktować jak opakowania. Takie podejście jest zgodne z celem dotyczącym zwiększenia selektywnej zbiórki bioodpadów zgodnie z wymogami art. 22 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE (41). Ponadto, aby zapewnić spójność w odniesieniu do zobowiązań finansowych i operacyjnych związanych z końcem przydatności do użycia, wszystkie jednoporcjowe kapsułki z kawą lub herbatą wykorzystywane w systemach kapsułkowych niezbędne do zawarcia kawy lub herbaty również należy traktować jak opakowania.
(41) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3). (41) Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3).

Poprawka 6

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 12

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(12) Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami określoną w art. 4 ust. 2 dyrektywy 2008/98/WE oraz zgodnie z myśleniem w kategoriach cyklu życia produktu, zorientowanym na uzyskanie najlepszego ogólnego wyniku dla środowiska, środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu mają na celu zmniejszenie ilości opakowań wprowadzanych do obrotu pod względem ich objętości i masy oraz zapobieganie wytwarzaniu odpadów opakowaniowych, zwłaszcza poprzez minimalizowanie ilości stosowanych opakowań, unikanie opakowań w przypadku gdy nie są one potrzebne, oraz zwiększone ponowne użycie opakowań. Ponadto środki te mają na celu zwiększenie wykorzystania materiałów z recyklingu w opakowaniach, zwłaszcza w opakowaniach z tworzyw sztucznych, w których zawartość materiałów z recyklingu jest bardzo niska, a także uzyskanie wyższych współczynników recyklingu dla wszystkich opakowań i zapewnienie wysokiej jakości powstałych surowców wtórnych przy jednoczesnym ograniczeniu innych form odzysku i ostatecznego unieszkodliwiania. (12) Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami określoną w art. 4 ust. 2 dyrektywy 2008/98/WE oraz zgodnie z myśleniem w kategoriach cyklu życia produktu, zorientowanym na uzyskanie najlepszego ogólnego wyniku dla środowiska, środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu mają na celu zmniejszenie ilości opakowań wprowadzanych do obrotu pod względem ich objętości i masy oraz zapobieganie wytwarzaniu odpadów opakowaniowych, zwłaszcza poprzez minimalizowanie ilości stosowanych opakowań, unikanie opakowań w przypadku gdy nie są one potrzebne, oraz zwiększone ponowne użycie opakowań. Ponadto środki te mają na celu zwiększenie wykorzystania materiałów z recyklingu w opakowaniach, zwłaszcza w opakowaniach z tworzyw sztucznych, w których zawartość materiałów z recyklingu jest bardzo niska, przez rozbudowanie systemów wysokiej jakości recyklingu, a tym samym podwyższenie współczynników recyklingu dla wszystkich opakowań i poprawienie jakości powstałych surowców wtórnych, przy jednoczesnym ograniczeniu innych form odzysku i ostatecznego unieszkodliwiania.

Poprawka 7

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 12 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(12a) Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, w której usuwanie odpadów przez składowanie ich na składowiskach jest najmniej preferowanym rozwiązaniem, środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu należy uzupełnić o przegląd dyrektywy Rady 1999/31/WE, (1a), by przyspieszyć stopniowe wycofywanie odpadów opakowaniowych ze składowisk.

_______________________________

(1a) Dyrektywa Rady 1999/31/WE z dnia 26 kwietnia 1999 r. w sprawie składowania odpadów (Dz.U. L 182 z 16.7.1999, s. 1).

Poprawka 8

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 13

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(13) Opakowania powinny być projektowane, wytwarzane i wprowadzane do obrotu w sposób umożliwiający ich ponowne użycie lub poddanie wysokiej jakości recyklingowi oraz minimalizujący ich wpływ na środowisko w całym cyklu życia opakowania i produktów, dla których zostały zaprojektowane. (13) Opakowania powinny być projektowane, wytwarzane i wprowadzane do obrotu w sposób umożliwiający ich ponowne użycie tyle razy, ile to możliwe, lub poddanie wysokiej jakości recyklingowi oraz minimalizujący ich wpływ na środowisko w całym cyklu życia opakowania i produktów, dla których zostały zaprojektowane. Komisja powinna być uprawniona do przyjmowania zgodnie z art. 290 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej aktów uzupełniających niniejsze rozporządzenie przez określenie minimalnej liczby rotacji opakowań wielokrotnego użytku w poszczególnych kategoriach opakowań.

Poprawka 9

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 15 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(15a) Według definicji OECD z 2018 r. substancje per- i polifluo- roalkilowe (PFAS) to duża rodzina ponad 4 700 substancji chemicznych wytwarzanych przez człowieka. Od czasu pojawienia się pod koniec lat 40. XX wieku PFAS są wykorzystywane w coraz szerszej gamie produktów konsumpcyjnych i zastosowań przemysłowych, od opakowań żywności, przez odzież, po elektronikę, lotnictwo i pianki gaśnicze. Stosowane są ze względu na wodo- i tłuszczoodporność, a także ze względu na wysoką stabilność i odporność na wysokie temperatury dzięki wiązaniu węglowo-fluoro- wemu. To wiązanie jest również odpowiedzialne za ich wyjątkową trwałość w środowisku. Narażenie na najczęściej badane PFAS wiąże się z szeregiem niekorzystnych skutków zdrowotnych, w tym z chorobami tarczycy, uszkodzeniem wątroby, zmniejszeniem masy urodzeniowej, otyłością, cukrzycą, hipercholesterolemią i zmniejszoną odpowiedzią na rutynowe szczepienia, a także ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, nerek i jąder.

Poprawka 10

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 15 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(15b) 27 maja 2020 r. Dania opublikowała w swoim Dzienniku Urzędowym (Lovtidende A) rozporządzenie wykonawcze nr 681 z 25 maja 2020 r. w sprawie materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz sankcji karnych za naruszenie powiązanych aktów prawnych UE, w którym zakazała stosowania PFAS w materiałach i wyrobach z papieru i tektury przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Idąc za tym przykładem, wobec zagrożenia dla zdrowia i środowiska, jakie stanowią PFAS, oraz w oczekiwaniu na opinię ECHA w sprawie szerszego zakazu stosowania PFAS we wszystkich opakowaniach i w innych sektorach, nie należy wprowadzać do obrotu w Unii żadnych papierowych ani tekturowych opakowań żywności zawierających umyślnie wprowadzone do nich PFAS.

Poprawka 11

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 15 c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(15c) Bisfenol A (BPA) to związek chemiczny stosowany do produkcji materiałów mających kontakt z żywnością, takich jak plastikowe naczynia stołowe wielokrotnego użytku czy wewnętrzne powłoki puszek, i służy głównie za warstwę ochronną. Pozostałości BPA mogą przedostawać się do żywności i napojów i być połykane przez konsumentów. BPA ze źródeł innych niż żywność, w tym zawarty w papierze termicznym, kosmetykach i pyle, może być wchłaniany przez skórę i wdychany.

Poprawka 12

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 15 d (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(15d) W opinii naukowej (1a) opublikowanej w styczniu 2015 r. oraz w świetle nowych danych grupy ekspertów EFSA wskazały, że narażenie na bisfenol A może mieć niekorzystny wpływ na nerki i wątrobę. Ustalenia te skłoniły ekspertów EFSA do znacznego obniżenia bezpiecznego poziomu BPA - z 50 mikrogramów na kilogram masy ciała dziennie (pg/kg masy ciała/dzień) do 4 pg/kg masy ciała/dzień.

_____________________________________

(1a) https://www.ifsa.europa.eu/en/ifsajournal/pub/3978

Poprawka 13

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 15 e (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(15e) Ze względu na zagrożenie, jakie stwarza bisfenol A, oraz na ryzyko przenikania do żywności należy zakazać celowego dodawania BPA w opakowaniach mających kontakt z żywnością.

Poprawka 14

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 19

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(19) Niniejsze rozporządzenie nie powinno umożliwiać ograniczania stosowania substancji z powodów bezpieczeństwa chemicznego lub bezpieczeństwa żywności, z wyjątkiem ograniczeń dotyczących ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego, które zostały już ustanowione na podstawie dyrektywy 94/62/WE i powinny być nadal uwzględniane w niniejszym rozporządzeniu, biorąc pod uwagę, że ograniczenia te są uwzględnione w innych przepisach Unii. Niniejsze rozporządzenie powinno jednak umożliwiać ograniczenie - głównie z powodów innych niż bezpieczeństwo chemiczne lub bezpieczeństwo żywności - stosowania substancji, które są obecne w opakowaniach i częściach składowych opakowań lub są wykorzystywane w procesach ich wytwarzania i negatywnie wpływają na zrównoważoność opakowań, w szczególności w odniesieniu do ich obiegu zamkniętego, zwłaszcza ponownego użycia lub recyklingu. (19) Bez uszczerbku dla ograniczeń dotyczących PFAS i bisfe- nolu A niniejsze rozporządzenie nie powinno umożliwiać ograniczania stosowania substancji z powodów bezpieczeństwa chemicznego lub bezpieczeństwa żywności, chyba że występuje niedopuszczalne ryzyko dla zdrowia ludzkiego lub środowiska, co obejmuje m.in. ograniczenia dotyczące ołowiu, kadmu, rtęci i chromu sześciowartościowego, które zostały już ustanowione na podstawie dyrektywy 94/62/WE i powinny być nadal uwzględniane w niniejszym rozporządzeniu, biorąc pod uwagę, że ograniczenia te są uwzględnione w innych przepisach Unii. Niniejsze rozporządzenie powinno także umożliwiać ograniczenie stosowania substancji, które są obecne w opakowaniach i częściach składowych opakowań lub są wykorzystywane w procesach ich wytwarzania i negatywnie wpływają na zrównoważoność opakowań, w szczególności w odniesieniu do ich obiegu zamkniętego, zwłaszcza do procesów ponownego użycia lub recyklingu.

Poprawka 15

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 23

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(23) Aby pobudzić innowacyjność w dziedzinie opakowań, w przypadku opakowań, które posiadają innowacyjne cechy skutkujące znaczną poprawą podstawowej funkcji opakowania i które przynoszą wyraźne korzyści dla środowiska, należy wprowadzić ograniczony dodatkowy termin pięciu lat na spełnienie wymogów dotyczących zdolności do recyklingu. Innowacyjne cechy powinny być wyjaśnione w dokumentacji technicznej dołączonej do opakowania. (23) Aby pobudzić innowacyjność w dziedzinie opakowań, w przypadku opakowań, które posiadają innowacyjne cechy skutkujące znaczną poprawą podstawowej funkcji opakowania i które przynoszą wyraźne korzyści dla środowiska, należy wprowadzić ograniczony dodatkowy termin pięciu lat na spełnienie wymogów dotyczących zdolności do recyklingu. Innowacyjne cechy powinny być uzasadnione, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowanie nowych lub innowacyjnych materiałów, i wyjaśnione w dokumentacji technicznej dołączonej do opakowania.

Poprawka 16

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 24

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(24) Aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, ze względu na charakter produktów w opakowaniu i związane z nim wymagania, wymagania dotyczące zdolności do recyklingu nie powinny mieć zastosowania do opakowań bezpośrednich zgodnie z definicją w art. 1 dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (50) ("opakowanie zbiorcze bezpośrednie") i w art. 4 pkt 25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 (51) ("opakowanie bezpośrednie"), które mają bezpośredni kontakt z produktem leczniczym, a także do opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi, wykorzystywanych do pakowania wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 (52)i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/746 (53). Odstępstwa te powinny obowiązywać do 1 stycznia 2035 r. (24) Aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, ze względu na charakter produktów w opakowaniu i związane z nim wymagania, wymagania dotyczące zdolności do recyklingu nie powinny mieć zastosowania do opakowań bezpośrednich zgodnie z definicją w art. 1 dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (50) ("opakowanie zbiorcze bezpośrednie") i w art. 4 pkt 25 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 (51) ("opakowanie bezpośrednie"), które mają bezpośredni kontakt z produktem leczniczym, do opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi, wykorzystywanych do pakowania wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 (52), wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/746 (53), do opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi., wykorzystywanych do pakowania żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, objętych rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 (53a), a także do opakowań produktów, komponentów oraz komponentów opakowań bezpośrednich do wytwarzania produktów leczniczych zgodnie z dyrektywą 2001/83/WE i weterynaryjnych produktów leczniczych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/6, jeżeli opakowania te muszą spełniać szczególne wymogi w celu zachowania jakości produktu leczniczego. Odstępstwa te powinny obowiązywać do 1 stycznia 2035 r.
(50) Dyrektywa 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. L 311 z 28.11.2001, s. 67). (50) Dyrektywa 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U. L 311 z 28.11.2001, s. 67).
(51) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylające dyrektywę 2001/82/WE (Dz.U. L 4 z 7.1.2019, s. 43).

(52) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG (Dz.U. L 117 z 5.5.2017, s. 1).

(53) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/746 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz uchylenia dyrektywy 98/79/WE i decyzji Komisji 2010/227/UE (Dz.U. L 117 z 5.5.2017, s. 176).

(51) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylające dyrektywę 2001/82/WE (Dz.U. L 4 z 7.1.2019, s. 43).

(52) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG (Dz.U. L 117 z 5.5.2017, s. 1).

(53) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/746 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro oraz uchylenia dyrektywy 98/79/WE i decyzji Komisji 2010/227/UE (Dz.U. L 117 z 5.5.2017, s. 176).

(53) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała oraz uchylające dyrektywę Rady 92/52/EWG, dyrektywy Komisji 96/8/WE, 1999/21/WE,

2006/125/WE i 2006/141/WE, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/39/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 41/2009 i (WE) nr 953/2009 (Dz.U. L 181 z 29.62013, s. 35).

Poprawka 17

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 25

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(25) Niektóre państwa członkowskie podejmują działania mające na celu zachętę do zwiększenia zdolności opakowań do recyklingu przez modulację opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta; takie inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym mogą powodować niepewność regulacyjną dla podmiotów gospodarczych, w szczególności gdy dostarczają one opakowania w kilku państwach członkowskich. Modulacja opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest również skutecznym instrumentem ekonomicznym zachęcającym do bardziej zrównoważonego projektowania opakowań, co prowadzi do zwiększenia zdolności opakowań do recyklingu, przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania rynku wewnętrznego. Konieczne jest zatem zharmonizowanie kryteriów modulacji opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w oparciu o klasę wydajności recyklingu ustaloną w wyniku oceny zdolności do recyklingu, przy czym nie należy ustalać rzeczywistych kwot takich opłat. Z uwagi na fakt, że kryteria te powinny być powiązane z kryteriami dotyczącymi zdolności opakowań do recyklingu, należy nadać Komisji uprawnienia do przyjmowania takich zharmonizowanych kryteriów jednocześnie z opracowaniem szczegółowego projektu kryteriów projektowania z myślą o recyklingu dla poszczególnych kategorii opakowań. (25) Niektóre państwa członkowskie podejmują działania mające na celu zachętę do zwiększenia zdolności opakowań do recyklingu przez modulację opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta; takie inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym mogą powodować niepewność regulacyjną dla podmiotów gospodarczych, w szczególności gdy dostarczają one opakowania w kilku państwach członkowskich. Modulacja opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta jest również skutecznym instrumentem ekonomicznym zachęcającym do bardziej zrównoważonego projektowania opakowań, co prowadzi do zwiększenia zdolności opakowań do recyklingu, przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania rynku wewnętrznego. Konieczne jest zatem zharmonizowanie kryteriów modulacji opłat z tytułu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w oparciu o klasę wydajności recyklingu ustaloną w wyniku oceny zdolności do recyklingu, przy czym nie należy ustalać rzeczywistych kwot takich opłat, oraz zagwarantowanie, że takie opłaty będą przeznaczone na finansowanie kosztów netto zbierania, sortowania i recyklingu opakowań. Z uwagi na fakt, że kryteria te powinny być powiązane z kryteriami dotyczącymi zdolności opakowań do recyklingu, należy nadać Komisji uprawnienia do przyjmowania takich zharmonizowanych kryteriów jednocześnie z opracowaniem szczegółowego projektu kryteriów projektowania z myślą o recyklingu dla poszczególnych kategorii opakowań.

Poprawka 18

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 28

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(28) Aby zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach Unii oraz aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw oraz bezpieczeństwa leków i wyrobów medycznych, należy przewidzieć zwolnienie z obowiązku zapewnienia minimalnej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych obejmujących opakowania bezpośrednie zgodnie z definicją w art. 1 pkt 23 dyrektywy 2001/83/WE i w art. 4 pkt 25 rozporządzenia (UE) 2019/6, a także opakowania z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi wykorzystywane do pakowania wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem (UE) 2017/745 i opakowania z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi wykorzystywane do pakowania wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro objęte rozporządzeniem (UE) 2017/746. Wyłączenie to powinno mieć również zastosowanie do opakowań zewnętrznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych zgodnie z definicją w art. 1 pkt 24 dyrektywy 2001/83/WE i w art. 4 pkt 26 rozporządzenia (UE) 2019/6 w przypadkach gdy muszą one spełniać szczególne wymogi w celu zachowania jakości produktu leczniczego. (28) Aby zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach Unii oraz aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw oraz bezpieczeństwa leków i wyrobów medycznych, należy przewidzieć zwolnienie z obowiązku zapewnienia minimalnej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych obejmujących opakowania bezpośrednie zgodnie z definicją w art. 1 pkt 23 dyrektywy 2001/83/WE i w art. 4 pkt 25 rozporządzenia (UE) 2019/6, a także opakowania z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi wykorzystywane do pakowania wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem (UE) 2017/745, opakowania z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi wykorzystywane do pakowania wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro objęte rozporządzeniem (UE) 2017/746 i opakowania z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi, wykorzystywanych do pakowania żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, objętych rozporządzeniem (UE) nr 609/2013. Wyłączenie to powinno mieć również zastosowanie do opakowań zewnętrznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi i weterynaryjnych produktów leczniczych zgodnie z definicją w art. 1 pkt 24 dyrektywy 2001/83/WE i w art. 4 pkt 26 rozporządzenia (UE) 2019/6 w przypadkach gdy muszą one spełniać szczególne wymogi w celu zachowania jakości produktu leczniczego. Ponadto wyłączenie to powinno mieć zastosowanie do farb drukarskich, klejów, farb, werniksów i lakierów stosowanych na opakowaniach oraz do wszelkich plastikowych części stanowiących mniej niż 5 % łącznej masy całej jednostki opakowania.

Poprawka 19

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 28 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(28a) Aby osiągnąć cele dotyczące włączenia zawartości materiałów z recyklingu, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, Komisja powinna nie później niż 31 grudnia 2025 r. opublikować sprawozdanie oceniające możliwość wyznaczenia celów dotyczących stosowania w opakowaniach surowców z tworzyw sztucznych pochodzenia biologicznego, aby osiągnąć cel wynoszący maksimum 50 %, zgodnie z wymogami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju..

Poprawka 20

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 29

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(29) Aby zapobiegać powstawaniu barier na rynku wewnętrznym i zapewnić skuteczne wykonywanie obowiązków, podmioty gospodarcze powinny zapewnić, aby część każdej jednostki opakowania wykonana z tworzywa sztucznego posiadała określoną minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsu- menckich tworzyw sztucznych. (29) Aby zapobiegać powstawaniu barier na rynku wewnętrznym i zapewnić skuteczne wykonywanie obowiązków, podmioty gospodarcze powinny zapewnić, aby opakowania z tworzywa sztucznego, średnio dla poszczególnych formatów oraz dla każdego zakładu i na każdy rok, miały określoną minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych

Poprawka 21

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 31

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(31) Aby zapewnić jednolite warunki wdrażania przepisów dotyczących obliczania i weryfikacji udziału zawartości materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych w opakowaniach w przeliczeniu na jednostkę odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych oraz określić format dokumentacji technicznej, Komisja powinna być uprawniona do przyjmowania przepisów wykonawczych zgodnie z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 (55). (31) Aby zapewnić jednolite warunki wdrażania przepisów dotyczących obliczania i weryfikacji udziału zawartości materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych w każdym formacie opakowań z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych, zakładzie produkcyjnym i roku, uwzględniając wpływ procesu recyklingu na środowisko, oraz określić format dokumentacji technicznej, Komisja powinna być uprawniona do przyjmowania przepisów wykonawczych zgodnie z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 (55).
(55) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13). (55) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).

Poprawka 22

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 33

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(33) Aby uwzględnić ryzyko ewentualnej niewystarczającej podaży określonych odpadów tworzyw sztucznych do recyklingu, co mogłoby prowadzić do zawyżonych cen lub niekorzystnego wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko, należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów zgodnie z art. 290 Traktatu w odniesieniu do tymczasowej zmiany celów dotyczących obowiązku zapewnienia zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Oceniając zasadność przyjęcia takiego aktu delegowanego, Komisja powinna ocenić dobrze uzasadnione wnioski osób fizycznych i prawnych. (33) Należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjmowania aktów zgodnie z art. 290 Traktatu w odniesieniu do zmiany celów dotyczących obowiązku zapewnienia zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Oceniając zasadność przyjęcia takiego aktu delegowanego, Komisja powinna ocenić dobrze uzasadnione wnioski osób fizycznych i prawnych.

Poprawka 23

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 33 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(33a) Należy doskonalić unijny rynek recyklingu opakowań, aby poprawić współczynnik recyklingu, uniknąć składowania odpadów i zminimalizować wywóz odpadów do państw trzecich. Unijne zdolności do recyklingu należy rozwijać we współpracy z podmiotami i branżami tego sektora oraz opierać na uregulowanym łańcuchu wartości umożliwiającym kontrolę i zapewnienie jakości, certyfikację, logistykę i ustalanie cen.

Poprawka 24

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 35

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(35) Strumień bioodpadów jest często zanieczyszczony konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi, a strumienie recyklingu materiałowego są często zanieczyszczone komposto- walnymi tworzywami sztucznymi. Takie zanieczyszczenia krzyżowe prowadzą do marnotrawienia zasobów, obniżają jakość surowców wtórnych i należy im zapobiegać u źródła. Ponieważ właściwy sposób unieszkodliwiania komposto- walnych opakowań z tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej niejasny dla konsumentów, uzasadnione i konieczne jest ustanowienie jednoznacznych i wspólnych przepisów dotyczących stosowania kompostowalnych opakowań z tworzyw sztucznych i nakazujących ich stosowanie tylko wtedy, gdy przynosi to wyraźne korzyści dla środowiska lub zdrowia ludzi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zastosowanie opakowań kompostowalnych ułatwia zbieranie lub usuwanie bioodpadów. (35) Strumień bioodpadów jest często zanieczyszczony konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi, a strumienie recyklingu materiałowego są często zanieczyszczone komposto- walnymi tworzywami sztucznymi. Takie zanieczyszczenia krzyżowe prowadzą do marnotrawienia zasobów, obniżają jakość surowców wtórnych i należy im zapobiegać u źródła. Ponieważ właściwy sposób unieszkodliwiania kompostowalnych opakowań z tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej niejasny dla konsumentów, uzasadnione i konieczne jest ustanowienie jednoznacznych i wspólnych przepisów dotyczących stosowania kompostowalnych opakowań z tworzyw sztucznych i nakazujących ich stosowanie tylko wtedy, gdy przynosi to wyraźne korzyści dla środowiska lub zdrowia ludzi. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy zastosowanie opakowań kompostowalnych ułatwia zbieranie lub usuwanie bioodpadów, na przykład w przypadku produktów, w których oddzielenie zawartości od opakowania jest szczególnie trudne, takich jak torebki na herbatę lub kapsułki z kawą.

Poprawka 25

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 36

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(36) W przypadku ograniczonych zastosowań związanych z opakowaniami z polimerów tworzyw sztucznych ulegających biodegradacji stwierdzono wyraźną korzyść dla środowiska wynikającą ze stosowania opakowań kompostowalnych, które w kontrolowanych warunkach trafiają do kompostowni, w tym do instalacji fermentacji beztlenowej. Ponadto, jeżeli w danym państwie członkowskim dostępne są odpowiednie systemy zbierania odpadów i infrastruktura przetwarzania odpadów, powinno ono dysponować ograniczoną elastycznością przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu na swoim terytorium obowiązku stosowania kompostowalnych tworzyw sztucznych do produkcji lekkich plastikowych toreb na zakupy. Aby zapobiec niepewności konsumentów co do prawidłowego unieszkodliwiania odpadów i biorąc pod uwagę korzyści dla środowiska wynikające z obiegu zamkniętego węgla, wszystkie pozostałe opakowania z tworzyw sztucznych powinny być poddawane recyklingowi materiałowemu, a konstrukcja takich opakowań powinna zapewniać, by nie miały one wpływu na zdolność do recyklingu innych strumieni odpadów. (36) W przypadku ograniczonych zastosowań związanych z opakowaniami z polimerów tworzyw sztucznych ulegających biodegradacji stwierdzono wyraźną korzyść dla środowiska wynikającą ze stosowania opakowań kompostowalnych, które w kontrolowanych warunkach trafiają do kompostowni, w tym do instalacji fermentacji beztlenowej. Ponadto odpady ulegające biodegradacji nie powinny powodować obecności zanieczyszczeń w kompoście. By ułatwić stosowanie kompostowalnych opakowań sprzyjających zbieraniu i usuwaniu bioodpadów, należy zmienić Normę EN 13432 "Opakowania - Wymagania dotyczące opakowań przydatnych do odzysku przez kompostowanie i biodegradację - Program badań i kryteria oceny do ostatecznej akceptacji opakowań" w odniesieniu do czasu kompostowania, dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia i ograniczeń dotyczących uwalniania mikroplastików, by umożliwić odpowiednie przetwarzanie tych materiałów w zakładach przetwarzania bioodpadów. Ponadto w Unii należy wprowadzić podobną normę dotyczącą kompostowania w gospodarstwie domowym.

Poprawka 26

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 40

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(40) Opakowania należy projektować tak, aby zminimalizować ich objętość i masę przy zachowaniu zdolności do spełniania funkcji opakowania. Wytwórca opakowania powinien dokonać jego oceny pod kątem kryteriów wydajności wymienionych w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia. Z uwagi na cel niniejszego rozporządzenia, jakim jest ograniczenie wytwarzania opakowań i odpadów opakowaniowych oraz poprawa obiegu zamkniętego opakowań na rynku wewnętrznym, należy zapewnić dalsze uszczegółowienie obowiązujących kryteriów oraz ich zaostrzenie. Należy zatem zmodyfikować wykaz kryteriów wydajności opakowań wymienionych w obowiązującej normie zharmonizowanej EN 13428:2000 (57). Chociaż marketing i akceptacja konsumentów nadal mają znaczenie przy projektowaniu opakowań, nie powinny stanowić elementu kryteriów wydajności, które same w sobie uzasadniają dodatkową masę i objętość opakowania. Nie powinno to jednak ograniczać specyfikacji produktów w przypadku produktów rzemieślniczych i przemysłowych oraz produktów spożywczych i rolnych, które są zarejestrowane i chronione w ramach unijnego systemu ochrony oznaczeń geograficznych, zgodnie z celem Unii, jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego i tradycyjnej wiedzy fachowej. Z drugiej strony zdolność do recyklingu, wykorzystanie materiałów z recyklingu i ponowne użycie mogą uzasadniać dodatkową masę lub objętość opakowania i powinny być dodane do kryteriów wydajności. Opakowania z podwójnymi ściankami, podwójnymi denkami i innymi cechami mającymi na celu jedynie zwiększenie postrzeganejobjętości produktu nie powinny być wprowadzane do obrotu, gdyż nie spełniają wymogu minimalizowania ilości stosowanych opakowań. Ta sama zasada powinna dotyczyć zbędnych opakowań, które nie są konieczne do zapewnienia funkcjonalności opakowania. (40) Opakowania należy projektować tak, aby zminimalizować ich objętość i masę przy zachowaniu zdolności do spełniania funkcji opakowania. Wytwórca opakowania powinien dokonać jego oceny pod kątem kryteriów wydajności wymienionych w załączniku IV do niniejszego rozporządzenia. Z uwagi na cel niniejszego rozporządzenia, jakim jest ograniczenie wytwarzania opakowań i odpadów opakowaniowych oraz poprawa obiegu zamkniętego opakowań na rynku wewnętrznym, należy zapewnić dalsze uszczegółowienie obowiązujących kryteriów oraz ich zaostrzenie. Należy zatem zmodyfikować wykaz kryteriów wydajności opakowań wymienionych w obowiązującej normie zharmonizowanej EN 13428:2000 (57). Chociaż marketing i akceptacja konsumentów nadal mają znaczenie przy projektowaniu opakowań, nie powinny stanowić elementu kryteriów wydajności, które same w sobie uzasadniają dodatkową masę i objętość opakowania. Nie powinno to jednak ograniczać specyfikacji produktów w przypadku produktów rzemieślniczych i przemysłowych oraz produktów spożywczych i rolnych, które są zarejestrowane i chronione w ramach unijnego systemu ochrony oznaczeń geograficznych, zgodnie z celem Unii, jakim jest ochrona dziedzictwa kulturowego i tradycyjnej wiedzy fachowej, ani projektów opakowań objętych ochroną prawną na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 (57a). Z drugiej strony zdolność do recyklingu, wykorzystanie materiałów z recyklingu i ponowne użycie mogą uzasadniać dodatkową masę lub objętość opakowania i powinny być dodane do kryteriów wydajności. Opakowania z podwójnymi ściankami, podwójnymi denkami i innymi cechami mającymi na celu jedynie zwiększenie postrzeganej objętości produktu nie powinny być wprowadzane do obrotu, gdyż nie spełniają wymogu minimalizowania ilości stosowanych opakowań. Ta sama zasada powinna dotyczyć zbędnych opakowań, które nie są konieczne do zapewnienia funkcjonalności opakowania.
(57) Opakowania - Wymagania dotyczące wytwarzania i składu - Zapobieganie poprzez redukcję u źródła. (57) Opakowania - Wymagania dotyczące wytwarzania i składu - Zapobieganie poprzez redukcję u źródła.

(57a) Rozporządzenie Rady (WE) nr 6/2002 z dnia 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych (Dz.U. L 3 z 5.12002, s. 1).

Poprawka 27

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 44

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(44) Konieczne jest informowanie konsumentów i umożliwienie im odpowiedniego usuwania odpadów opakowaniowych, w tym kompostowalnych lekkich i bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy. Najwłaściwszym sposobem osiągnięcia tego celu jest ustanowienie zharmonizowanego systemu etykietowania opartego na składzie materiałowym opakowań na potrzeby sortowania odpadów oraz powiązanie go z odpowiednimi etykietami na pojemnikach na odpady. (44) Konieczne jest informowanie konsumentów i umożliwienie im odpowiedniego usuwania wszelkich odpadów opakowaniowych. Najwłaściwszym sposobem osiągnięcia tego celu jest ustanowienie zharmonizowanego systemu etykietowania opartego na składzie materiałowym opakowań na potrzeby sortowania odpadów oraz powiązanie go z odpowiednimi etykietami na pojemnikach na odpady. Potrzeba istnienia zharmonizowanego systemu etykietowania rozpoznawanego przez wszystkich obywateli niezależnie od sytuacji, w tym niezależnie od ich wieku i znajomości języka., powinna być najważniejszą wytyczną w projektowaniu opakowań. Można to osiągnąć za pomocą piktogramów minimalnie wykorzystującym elementy językowe. Pozwoliłoby to również zminimalizować koszty niezbędnego tłumaczenia.

Poprawka 28

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 44 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(44a) Sortowanie jest podstawowym krokiem w dążeniu do zamkniętego obiegu opakowań. Należy zachęcać do poprawy zdolności do sortowania, zwłaszcza przez innowacje technologiczne, aby umożliwić lepszą jakość sortowania, a tym samym lepszą jakość surowców do recyklingu.

Poprawka 29

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 49

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(49) Aby wspierać osiągnięcie celów niniejszego rozporządzenia, konsumenci powinni być chronieni przed wprowadzającymi w błąd i mylącymi informacjami na temat właściwości i właściwego przetwarzania po końcu przydatności do użycia tych opakowań, dla których na podstawie niniejszego rozporządzenia ustanowiono zharmonizowane etykiety. Na całym terytorium objętym systemem rozszerzonej odpowiedzialności producenta powinno być możliwe zidentyfikowanie opakowania objętego tym systemem przy pomocy symbolu akredytacji. Symbol ten powinien być zrozumiały i jednoznaczny dla konsumentów lub użytkowników w odniesieniu do zdolności opakowania do recyklingu. W tym celu można uznać, że symbol Zielonego Punktu, stosowany w niektórych państwach członkowskich jako oznaczenie, że producent wniósł wkład finansowy do krajowego systemu odzysku opakowań (58), mógłby wprowadzać konsumentów w błąd i sugerować, że opakowania oznaczone takim symbolem zawsze nadają się do recyklingu.

_________________________

(58) https://www.pro-e.org/the-green-dot-trademark

(49) Aby wspierać osiągnięcie celów niniejszego rozporządzenia, konsumenci powinni być chronieni przed wprowadzającymi w błąd i mylącymi informacjami na temat właściwości i właściwego przetwarzania po końcu przydatności do użycia tych opakowań, dla których na podstawie niniejszego rozporządzenia ustanowiono zharmonizowane etykiety.

Poprawka 30

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 50 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(50a) Należy powołać grupę ekspertów z wyważonym udziałem przedstawicieli państw członkowskich i wszystkich stron zajmujących się opakowaniami. Grupa ta powinna nosić nazwę "forum ds. opakowań" i powinna w szczególności przyczynić się do przygotowania, opracowania i wyjaśnienia wymogów dotyczących zrównoważoności, przeglądu skuteczności ustanowionych mechanizmów nadzoru rynku oraz oceny wszelkich środków samoregulacji.

Poprawka 31

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 60

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(60) Problem wytwarzania nadmiernej ilości odpadów opakowaniowych nie może być w pełni rozwiązany przez ustanowienie obowiązków w zakresie projektowania opakowań. W przypadku niektórych rodzajów opakowań należy nałożyć na podmioty gospodarcze obowiązki w zakresie zmniejszenia pustej przestrzeni przy stosowaniu takich opakowań. W przypadku opakowań zbiorczych, transportowych i opakowań dla handlu elektronicznego, stosowanych przy dostarczaniu produktów dystrybutorom końcowym lub użytkownikom końcowym, współczynnik pustej przestrzeni nie powinien przekraczać 40 %. Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami należy umożliwić zwolnienie z tego obowiązku podmiotom gospodarczym wykorzystującym opakowania handlowe jako opakowania dla handlu elektronicznego. (60) Problem wytwarzania nadmiernej ilości odpadów opakowaniowych nie może być w pełni rozwiązany przez ustanowienie obowiązków w zakresie projektowania opakowań. W przypadku niektórych rodzajów opakowań należy nałożyć na podmioty gospodarcze obowiązki w zakresie zmniejszenia pustej przestrzeni przy stosowaniu takich opakowań. W przypadku opakowań zbiorczych, transportowych i opakowań dla handlu elektronicznego, stosowanych przy dostarczaniu produktów dystrybutorom końcowym lub użytkownikom końcowym, współczynnik pustej przestrzeni nie powinien przekraczać 40 %. Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami należy umożliwić zwolnienie z tego obowiązku podmiotom gospodarczym wykorzystującym opakowania handlowe jako opakowania dla handlu elektronicznego. Obowiązek ten nie ma zastosowania do opakowań wielokrotnego użytku.

Poprawka 32

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 65

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(65) Aby stworzyć zachętę do zapobiegania powstawaniu odpadów, należy wprowadzić nowe pojęcie "powtórnego napełniania". Powtórne napełnianie należy uznać za szczególny środek zapobiegania powstawaniu odpadów, który zalicza się na poczet osiągnięcia celów w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania i jest konieczny do ich osiągnięcia. Jednakże pojemniki będące własnością konsumenta, pełniące funkcję opakowania w kontekście powtórnego napełniania, takie jak filiżanki, kubki, butelki lub pudełka wielokrotnego użytku, nie są opakowaniami w rozumieniu niniejszego rozporządzenia. (65) Aby stworzyć zachętę do zapobiegania powstawaniu odpadów, należy wprowadzić nowe pojęcie "powtórnego napełniania". Powtórne napełnianie należy uznać za szczególny środek zapobiegania powstawaniu odpadów, który zalicza się na poczet osiągnięcia określonych w niniejszym rozporządzeniu celów dotyczących zapobiegania i jest konieczny do ich osiągnięcia.

Poprawka 33

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 66

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(66) W przypadku gdy podmioty gospodarcze oferują możliwość zakupu produktów w drodze powtórnego napełniania, powinny one zapewnić, by ich punkty napełniania spełniały określone wymagania w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. W tym kontekście, w przypadku gdy konsumenci używają własnych pojemników, podmioty gospodarcze powinny zatem informować o warunkach bezpiecznego powtórnego napełniania i używania tych pojemników. W celu stworzenia zachęty do powtórnego napełniania, podmioty gospodarcze nie powinny udostępniać w punktach napełniania opakowań bezpłatnych lub niewchodzących w skład systemu kaucyjnego. (66) W przypadku gdy podmioty gospodarcze oferują możliwość zakupu produktów w drodze powtórnego napełniania, powinny one zapewnić, by ich punkty napełniania spełniały określone wymagania w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. W tym kontekście, w przypadku gdy konsumenci używają własnych pojemników, podmioty gospodarcze powinny zatem informować o warunkach bezpiecznego powtórnego napełniania i używania tych pojemników. W celu stworzenia zachęty do powtórnego napełniania, podmioty gospodarcze nie powinny udostępniać w punktach napełniania opakowań bezpłatnych lub niewchodzących w skład systemu kaucyjnego. Podmioty gospodarcze powinny być zwolnione z odpowiedzialności za problemy związane z bezpieczeństwem żywności, które mogą wynikać z używania pojemników dostarczonych przez konsumentów.

Poprawka 34

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 67

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(67) Aby zmniejszyć wzrastający udział opakowań jednorazowego użytku oraz rosnącą ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych, konieczne jest ustanowienie ilościowych celów w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania opakowań w sektorach, które oceniono jako mające największy potencjał w zakresie zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych, a mianowicie w sektorze żywności i napojów na wynos, dużych artykułów AGD oraz opakowań transportowych. Oceny tej dokonano na podstawie takich czynników jak funkcjonujące systemy ponownego użycia, konieczność stosowania opakowań oraz możliwość spełnienia wymagań funkcjonalnych w zakresie szczelności, porządku, zdrowia, higieny i bezpieczeństwa. Uwzględniono również różnice między produktami oraz systemami ich wytwarzania i dystrybucji. Oczekuje się, że wyznaczenie celów będzie wspierać innowacyjność i zwiększać udział rozwiązań polegających na ponownym użyciu i powtórnym napełnianiu. Nie należy dopuszczać do stosowania opakowań jednorazowego użytku na żywność i napoje nakła- dane/nalewane i spożywane na terenie obiektu w sektorze HORECA. (67) Aby zmniejszyć wzrastający udział opakowań jednorazowego użytku oraz rosnącą ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych, konieczne jest ustanowienie ilościowych celów w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania opakowań w sektorach, które oceniono jako mające największy potencjał w zakresie zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych, a mianowicie w sektorze żywności i napojów na wynos, dużych artykułów AGD oraz opakowań transportowych. Oceny tej dokonano na podstawie takich czynników jak funkcjonujące systemy ponownego użycia, konieczność stosowania opakowań oraz możliwość spełnienia wymagań funkcjonalnych w zakresie szczelności, porządku, zdrowia, higieny i bezpieczeństwa. Uwzględniono również różnice między produktami oraz systemami ich wytwarzania i dystrybucji. Oczekuje się, że wyznaczenie celów będzie wspierać innowacyjność i zwiększać udział rozwiązań polegających na ponownym użyciu i powtórnym napełnianiu. Nie należy dopuszczać opakowań jednorazowego użytku na żywność i napoje nakładane/nalewane i spożywane na terenie obiektu w sektorze HORECA. Konsumenci powinni zawsze mieć możliwość zakupu żywności i napojów na wynos w pojemnikach wielokrotnego użytku lub własnych pojemnikach w warunkach nie mniej korzystnych niż warunki zakupu żywności i napojów oferowanych w opakowaniach jednorazowych. Podmioty gospodarcze sprzedające żywność lub napoje na wynos powinny umożliwiać konsumentom zakup żywności lub napojów w ich własnych opakowaniach oraz w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Poprawka 35

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 68

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(68) Aby zwiększyć skuteczność wprowadzonych środków i zapewnić równe traktowanie podmiotów gospodarczych, należy wyznaczyć podmiotom gospodarczym cele w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania. W przypadku celów dotyczących napojów należy dodatkowo objąć nimi również wytwórców, ponieważ podmioty te są w stanie kontrolować formaty opakowań stosowanych do oferowanych przez siebie produktów. Cele powinny być obliczane jako procent ilości produktu sprzedawanego w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub w drodze powtórnego napełniania lub, w przypadku opakowań transportowych, jako procent liczby użyć. Cele powinny być neutralne pod względem materiałowym. Aby zapewnić jednolite warunki realizacji celów dotyczących ponownego użycia i powtórnego napełniania, należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjęcia aktu wykonawczego w sprawie metody obliczania stopnia realizacji celów zgodnie z art. 291 Traktatu. (68) Aby zwiększyć skuteczność wprowadzonych środków i zapewnić równe traktowanie podmiotów gospodarczych, należy wyznaczyć dystrybutorom końcowym cele w zakresie ponownego użycia. Cele powinny być obliczane jako procent ilości produktu sprzedawanego w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub, w przypadku opakowań transportowych, jako procent liczby użyć. Cele powinny być neutralne pod względem materiałowym. Aby zapewnić jednolite warunki realizacji celów dotyczących ponownego użycia i powtórnego napełniania, należy przekazać Komisji uprawnienia do przyjęcia aktu wykonawczego w sprawie metody obliczania stopnia realizacji celów zgodnie z art. 291 Traktatu.

Poprawka 36

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 71

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(71) Aby umożliwić weryfikację osiągnięcia celów w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania, konieczne jest, aby odpowiednie podmioty gospodarcze przedstawiały właściwym organom sprawozdania. Podmioty gospodarcze powinny przekazywać odpowiednie dane za każdy rok kalendarzowy, począwszy od 1 stycznia 2030 r. Państwa członkowskie powinny udostępniać te dane do wiadomości publicznej. (71) Aby umożliwić weryfikację osiągnięcia celów w zakresie ponownego użycia, konieczne jest, aby odpowiednie podmioty gospodarcze przedstawiały właściwym organom sprawozdania. Podmioty gospodarcze powinny przekazywać odpowiednie dane za każdy rok kalendarzowy, począwszy od 1 stycznia 2030 r. Państwa członkowskie powinny udostępniać te dane do wiadomości publicznej.

Poprawka 37

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 73 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(73a) Ponieważ bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikronów) mogą łatwo stać się odpadem i przyczyniać się do zanieczyszczenia morza, należy podjąć środki ograniczające wprowadzanie ich do obrotu, z wyjątkiem ściśle niezbędnych zastosowań. Te plastikowe torby nie powinny być wprowadzane do obrotu jako opakowanie środków spożywczych luzem, chyba że wymagają tego względy higieniczne lub pakowanie żywności wilgotnej, np. surowego mięsa, ryb lub produktów mlecznych.

Poprawka 38

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 74 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(74a) Zmniejszenie zużycia plastikowych toreb na zakupy nie powinno prowadzić do zastępowania ich papierowymi torbami na zakupy. Komisja powinna monitorować zużycie papierowych toreb na zakupy i zaproponować cel, a w razie potrzeby środki sprzyjające zmniejszeniu zużycia papierowych toreb na zakupy.

Poprawka 39

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 91

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(91) Aby osiągnąć ambitne i trwałe ograniczenie wytwarzania odpadów opakowaniowych w ujęciu ogólnym, należy ustanowić cele dotyczące zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych na mieszkańca do 2030 r. Osiągnięcie celu zakładającego ograniczenie wytwarzania odpadów opakowaniowych o 5 % w 2030 r. w porównaniu z 2018 r. powinno wiązać się z ogólnym bezwzględnym zmniejszeniem ilości odpadów opakowaniowych o około 19 % średnio w całej Unii w 2030 r. w porównaniu z poziomem odniesienia z 2030 r. Państwa członkowskie powinny do 2035 r. ograniczyć wytwarzanie odpadów opakowaniowych o 10 % w porównaniu z 2018 r.; szacuje się, że pozwoli to na zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 29 % w porównaniu z poziomem odniesienia z 2030 r. Aby zapewnić kontynuację działań na rzecz zmniejszenia ilości odpadów po 2030 r., należy ustanowić na 2035 r. cel polegający na ograniczeniu wytwarzania odpadów opakowaniowych o 10 % w stosunku do 2018 r., co oznaczałoby zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 29 % w porównaniu z poziomem odniesienia, a na 2040 r. - cel polegający na ograniczeniu wytwarzania odpadów opakowaniowych o 15 % w stosunku do 2018 r., co oznacza zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 37 % w porównaniu z poziomem odniesienia. (91) Aby osiągnąć ambitne i trwałe ograniczenie wytwarzania odpadów opakowaniowych w ujęciu ogólnym, należy ustanowić cele dotyczące zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych na mieszkańca do 2030 r. Osiągnięcie celu zakładającego ograniczenie wytwarzania odpadów

opakowaniowych o 5 % w 2030 r. w porównaniu z 2018 r. powinno wiązać się z ogólnym bezwzględnym zmniejszeniem ilości odpadów opakowaniowych o około 19 % średnio w całej Unii w 2030 r. w porównaniu z poziomem odniesienia z 2030 r. Państwa członkowskie powinny do 2035 r. ograniczyć wytwarzanie odpadów opakowaniowych o 10 % w porównaniu z 2018 r.; szacuje się, że pozwoli to na zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 29 % w porównaniu z poziomem odniesienia z 2030 r. Aby zapewnić kontynuację działań na rzecz zmniejszenia ilości odpadów po 2030 r., należy ustanowić na 2035 r. cel polegający na ograniczeniu wytwarzania odpadów opakowaniowych o 10 % w stosunku do 2018 r., co oznaczałoby zmniej - szenie ilości odpadów opakowaniowych o 29 % w porównaniu z poziomem odniesienia, a na 2040 r. - cel polegający na ograniczeniu wytwarzania odpadów opakowaniowych o 15 % w stosunku do 2018 r., co oznacza zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych o 37 % w porównaniu z poziomem odniesienia. Państwa członkowskie, które wprowadziły różne systemy gospodarowania: odpadami opakowaniowymi z gospodarstw domowych oraz przemysłowymi i handlowymi odpadami opakowaniowymi., powinny mieć możliwość zachowania tej specyfiki.

Poprawka 40

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 91 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(91a) Jako element Planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym Komisja przyjęła komunikat z 16 stycznia 2018 r. w sprawie Europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym, by zmniejszyć zanieczyszczenie mórz, emisje gazów cieplarnianych i europejskie uzależnienie od paliw kopalnych. W związku z rosnącym zużyciem tworzyw sztucznych w strategii wezwano do poprawy obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych i podjęcia skutecznych środków zapobiegawczych. Zgodnie z tą strategią niniejsze rozporządzenie powinno służyć walce z nadmiernym, zbędnym użyciem tworzyw sztucznych, aby odwrócić tendencję do wytwarzania i zużywania tworzyw sztucznych, zwłaszcza jednorazowych.

Poprawka 41

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 92

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(92) Państwa członkowskie mogą osiągnąć te cele za pomocą instrumentów ekonomicznych i innych środków zapewniających zachęty do stosowania hierarchii postępowania z odpadami, w tym środków wdrażanych w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a także poprzez promowanie tworzenia i skutecznego działania systemów ponownego użycia oraz zachęcanie podmiotów gospodarczych do oferowania użytkownikom końcowym dalszych możliwości powtórnego napełniania. Środki takie powinny być przyjmowane równolegle i dodatkowo do innych środków podejmowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia, mających na celu zmniejszenie ilości opakowań i odpadów opakowaniowych, takich jak wymogi dotyczące minimalizowania ilości stosowanych opakowań, cele w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania, progi ilościowe oraz środki mające na celu osiągnięcie trwałego zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Państwo członkowskie może, przy poszanowaniu ogólnych zasad ustanowionych w Traktacie i przestrzeganiu przepisów określonych w niniejszym rozporządzeniu, przyjmować przepisy wykraczające poza minimalne cele określone w niniejszym rozporządzeniu. (92) Państwa członkowskie mogą osiągnąć te cele za pomocą instrumentów ekonomicznych i innych środków zapewniających zachęty do stosowania hierarchii postępowania z odpadami, w tym środków wdrażanych w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a także poprzez promowanie tworzenia i skutecznego działania systemów ponownego użycia oraz zachęcanie podmiotów gospodarczych do oferowania użytkownikom końcowym dalszych możliwości powtórnego napełniania. Środki takie powinny być przyjmowane równolegle i dodatkowo do innych środków podejmowanych na podstawie niniejszego rozporządzenia, mających na celu zmniejszenie ilości opakowań i odpadów opakowaniowych, takich jak wymogi dotyczące minimalizowania ilości stosowanych opakowań, cele w zakresie ponownego użycia, obowiązki dotyczące powtórnego napełniania, progi ilościowe oraz środki mające na celu osiągnięcie trwałego zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Państwo członkowskie może, przy poszanowaniu ogólnych zasad ustanowionych w Traktacie i przestrzeganiu przepisów określonych w niniejszym rozporządzeniu, przyjmować przepisy wykraczające poza minimalne cele określone w niniejszym rozporządzeniu.

Poprawka 42

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 96

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(96) Zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci" wyrażoną w art. 191 ust. 2 Traktatu istotne jest, aby producenci wprowadzający do obrotu na obszarze Unii opakowania i produkty w opakowaniu ponosili odpowiedzialność za gospodarowanie nimi po końcu przydatności do użycia. Należy przypomnieć, że zgodnie z dyrektywą 94/62/WE do 31 grudnia 2024 r. muszą zostać ustanowione systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ponieważ stanowią one najwłaściwszy środek do osiągnięcia tego celu i mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie wytwarzania odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie ich zbierania i recyklingu. Istnieją znaczne różnice w sposobie tworzenia tych systemów, ich skuteczności i zakresie odpowiedzialności producentów. W związku z tym, przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta ustanowione w dyrektywie 2008/98/WE powinny mieć zastosowanie ogólnie do systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta w odniesieniu do producentów opakowań i powinny zostać uzupełnione dalszymi przepisami szczegółowymi, gdy jest to konieczne i właściwe. (96) Zgodnie z zasadą "zanieczyszczający płaci" wyrażoną w art. 191 ust. 2 Traktatu istotne jest, aby producenci wprowadzający do obrotu na obszarze Unii opakowania i produkty w opakowaniu, w tym podmioty zajmujące się handlem elektronicznym, ponosili odpowiedzialność za gospodarowanie nimi po końcu przydatności do użycia. Należy przypomnieć, że zgodnie z dyrektywą 94/62/WE do 31 grudnia 2024 r. muszą zostać ustanowione systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta, ponieważ stanowią one najwłaściwszy środek do osiągnięcia tego celu i mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko poprzez ograniczenie wytwarzania odpadów opakowaniowych oraz zwiększenie ich zbierania i recyklingu. Istnieją znaczne różnice w sposobie tworzenia tych systemów, ich skuteczności i zakresie odpowiedzialności producentów. W związku z tym, przepisy dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta ustanowione w dyrektywie 2008/98/WE powinny mieć zastosowanie ogólnie do systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta w odniesieniu do producentów opakowań i powinny zostać uzupełnione dalszymi przepisami szczegółowymi, gdy jest to konieczne i właściwe.

Poprawka 43

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 98

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(98) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 (66) zawiera przepisy dotyczące identyfikowal- ności przedsiębiorców, które określają bardziej szczegółowe obowiązki dla dostawców platform internetowych umożliwiających konsumentom zawieranie umów na odległość z producentami oferującymi opakowania konsumentom znajdującym się w Unii. Aby zapobiec uchylaniu się od obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, należy określić, w jaki sposób tacy dostawcy platform internetowych powinni wypełniać te obowiązki w odniesieniu do rejestrów producentów opakowań ustanowionych na podstawie niniejszego rozporządzenia. W tym kontekście dostawcy platform internetowych podlegających przepisom rozdziału III sekcja 4 rozporządzenia (UE) 2022/2065 i umożliwiających konsumentom zawieranie z producentami umów zawieranych na odległość powinni uzyskać od tych producentów informacje na temat zgodności z przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producenta określonymi w niniejszym rozporządzeniu. Przepisy dotyczące identyfikowalności przedsiębiorców sprzedających opakowania przez internet podlegają przepisom dotyczącym egzekwowania określonym w rozporządzeniu (UE) 2022/2065. (98) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 (66) zawiera przepisy dotyczące identyfikowalności przedsiębiorców, które określają bardziej szczegółowe obowiązki dla dostawców platform internetowych umożliwiających konsumentom zawieranie umów na odległość z producentami oferującymi opakowania konsumentom znajdującym się w Unii. Aby zapobiec uchylaniu się od obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, należy określić, w jaki sposób tacy dostawcy platform internetowych powinni wypełniać te obowiązki w odniesieniu do rejestrów producentów opakowań ustanowionych na podstawie niniejszego rozporządzenia. W tym kontekście dostawcy platform internetowych podlegających przepisom rozdziału III sekcja 4 rozporządzenia (UE) 2022/2065 i umożliwiających konsumentom zawieranie z producentami umów zawieranych na odległość powinni być związani niektórymi obowiązkami mającymi zastosowanie do producentów, chyba że udowodnią, iż osoba trzecia, której umożliwiają sprzedaż lub dostawę na odległość, wypełniła już te obowiązki. Ponadto powinni oni uzyskać od tych producentów informacje na temat zgodności z przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producenta określonymi w niniejszym rozporządzeniu. Przepisy dotyczące identyfikowalności przedsiębiorców sprzedających opakowania przez internet podlegają przepisom dotyczącym egzekwowania określonym w rozporządzeniu (UE) 2022/2065.
(66) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych) (Dz.U. L 277 z 27.10.2022, s. 1). (66) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych) (Dz.U. L 277 z 27.10.2022, s. 1).

Poprawka 44

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 101 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(101a) Selektywna zbiórka opakowań jest kluczowym etapem w zapewnianiu ich obiegu zamkniętego, a także zagwarantowaniu silnego rynku surowców wtórnych. Ustalenie obowiązkowego poziomu zbierania jest zachętą do opracowania efektywnych i ukierunkowanych systemów zbiórki na szczeblu krajowym, a tym samym do zwiększenia ilości odpadów posortowanych i potencjalnie poddanych recyklingowi.

Poprawka 45

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 103 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(103a) Niniejsze rozporządzenie powinno uwzględniać różnorodność systemów kaucyjnych istniejących w Unii oraz gwarantować, że rozwój technologiczny tych systemów nie będzie utrudniony, jeżeli spełniają one warunki i kryteria zwiększenia poziomów zbierania i zapewnienia lepszej jakości recyklingu. Przykładowo cyfrowy system zwrotu kaucji oferuje konsumentom system kodów QR, a zwrot kaucji następuje po oddaniu opakowania w punkcie selektywnej zbiórki w domu lub poza nim.

Poprawka 46

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 107

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(107) Państwa członkowskie, które w dwóch kolejnych latach kalendarzowych poprzedzających wejście w życie tego obowiązku osiągną 90 % poziom zbierania docelowych rodzajów opakowań bez systemu kaucyjnego, mogą wystąpić z wnioskiem o nieustanawianie systemu kaucyjnego. (107) Państwa członkowskie, które w dwóch kolejnych latach kalendarzowych poprzedzających wejście w życie tego obowiązku osiągną co najmniej 85 % poziom zbierania docelowych rodzajów opakowań bez systemu kaucyjnego, mogą wystąpić z wnioskiem o nieustanawianie systemu kaucyjnego.

Poprawka 47

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 108

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(108) Jako szczególny środek zapobiegający powstawaniu odpadów opakowaniowych państwa członkowskie powinny aktywnie zachęcać do stosowania rozwiązań polegających na ponownym użyciu i powtórnym napełnianiu opakowań. Powinny one wspierać ustanowienie systemów ponownego użycia i powtórnego napełniania oraz monitorować ich funkcjonowanie i zgodność z normami higieny. Zachęca się państwa członkowskie do wprowadzenia również innych środków, takich jak ustanowienie systemów kaucyjnych obejmujących formaty opakowań wielokrotnego użytku, stosowanie zachęt gospodarczych lub ustanowienie wymogów dla dystrybutorów końcowych, aby udostępniali określony odsetek innych produktów niż te objęte celami w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania w opakowaniach wielokrotnego użytku lub poprzez umożliwienie powtórnego napełniania, pod warunkiem, że takie wymogi nie spowodują fragmentacji jednolitego rynku i powstania barier w handlu. (108) Jako szczególny środek zapobiegający powstawaniu odpadów opakowaniowych państwa członkowskie powinny aktywnie zachęcać do stosowania rozwiązań polegających na ponownym użyciu i powtórnym napełnianiu opakowań. Powinny one wspierać ustanowienie systemów ponownego użycia i powtórnego napełniania oraz monitorować ich funkcjonowanie i zgodność z normami higieny. Zachęca się państwa członkowskie do wprowadzenia również innych środków, takich jak ustanowienie systemów kaucyjnych obejmujących formaty opakowań wielokrotnego użytku, stosowanie zachęt gospodarczych lub ustanowienie wymogów dla dystrybutorów końcowych, aby udostępniali określony odsetek innych produktów niż te objęte celami w zakresie ponownego użycia i obowiązkami dotyczącymi powtórnego napełniania w opakowaniach wielokrotnego użytku lub poprzez umożliwienie powtórnego napełniania, pod warunkiem że takie wymogi nie spowodują fragmentacji jednolitego rynku i powstania barier w handlu.

Poprawka 48

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 113 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(113a) Chociaż Komisja powinna uwzględnić wszystkie technologie przetwarzania, opracowując akty delegowane określające kryteria możliwości recyklingu ogólnie i recyklingu na dużą skalę, powinna też ocenić dodatkowo wartość dodaną recyklingu chemicznego tych frakcji, których nie można przetworzyć za pomocą technologii recyklingu mechanicznego. W odniesieniu do celów określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 (1a) Komisja powinna wziąć pod uwagę zużycie energii przez nowe technologie, zużycie wody, straty materiału, a w kontekście przeglądu unijnych przepisów o twierdzeniach dotyczących ekologiczności - unikać wprowadzających w błąd oświadczeń środowiskowych, ograniczając je do zastosowań naprawdę zgodnych z zasadą obiegu zamkniętego, co nie obejmuje na przykład przetwarzania materiałów w paliwo.

______________________

(1a) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1119 z dnia 30 czerwca 2021 r.w sprawie ustanowienia ram na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej i zmiany rozporządzeń (WE) nr 401/2009 i (UE) 2018/1999 (Europejskie prawo o klimacie) (Dz.U. L 243 z 9.7.2021, s. 1).

Poprawka 49

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 113 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(113b) Podmiot gospodarczy powinien mieć możliwość zamieszczania oświadczeń środowiskowych na opakowaniach wprowadzanych do obrotu tylko wtedy, gdy są one uzasadnione zgodnie z dyrektywą o oświadczeniach środowiskowych. Oświadczenia takie dotyczące zdolności do recyklingu, zawartości materiałów z recyklingu i możliwości ponownego użycia powinny być możliwe tylko wtedy, gdy dane opakowania mają właściwości lepsze od mających zastosowanie minimalnych wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu.

Poprawka 50

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 117 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(117a) Selektywna zbiórka poza domem to istotny element zwiększenia poziomu zbierania opakowań i poprawy ich obiegu zamkniętego. Państwa członkowskie i podmioty gospodarcze powinny móc wprowadzać szczególne środki selektywnej zbiórki poza domem, dostosowane do miejsca i zwyczajów konsumentów.

Poprawka 51

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 123

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(123) Skuteczne egzekwowanie wymogów w zakresie zrównowa- żoności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia uczciwej konkurencji oraz osiągnięcia oczekiwanych korzyści wynikających z niniejszego rozporządzenia i jego wkładu w realizację unijnych celów w zakresie klimatu, energii i obiegu zamkniętego. W związku z tym rozporządzenie (UE) 2019/1020 Parlamentu Europejskiego i Rady (73) ustanawiające horyzontalne ramy nadzoru rynku i kontroli produktów wprowadzanych na rynek Unii powinno mieć zastosowanie do opakowań, w przypadku których ustanowiono wymogi w zakresie zrównoważoności na podstawie niniejszego rozporządzenia. (123) Skuteczne egzekwowanie wymogów w zakresie zrównoważoności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia uczciwej konkurencji oraz osiągnięcia oczekiwanych korzyści wynikających z niniejszego rozporządzenia i jego wkładu w realizację unijnych celów w zakresie klimatu, energii i obiegu zamkniętego. W związku z tym należy określić minimalną liczbę kontroli podmiotów gospodarczych wprowadzających opakowania do obrotu w Unii, a rozporządzenie (UE) 2019/1020 Parlamentu Europejskiego i Rady (73) ustanawiające horyzontalne ramy nadzoru rynku i kontroli produktów wprowadzanych na rynek Unii powinno mieć zastosowanie do opakowań, w przypadku których ustanowiono wymogi w zakresie zrównoważoności na podstawie niniejszego rozporządzenia.
(73) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów oraz zmieniające dyrektywę 2004/42/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i (UE) nr 305/2011 (Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 1). (73) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1020 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie nadzoru rynku i zgodności produktów oraz zmieniające dyrektywę 2004/42/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 765/2008 i (UE) nr 305/2011 (Dz.U. L 169 z 25.6.2019, s. 1).

Poprawka 52

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Motyw 130

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(130) Jeżeli chodzi o opakowania wprowadzane na rynek Unii, priorytetowo należy potraktować współpracę na rynku między organami nadzoru rynku a podmiotami gospodarczymi. W związku z tym, chociaż interwencje organów wyznaczonych na podstawie art. 25 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1020 mogą dotyczyć wszelkich opakowań wprowadzanych na rynek Unii, powinny one koncentrować się przede wszystkim na opakowaniach objętych zakazami wprowadzonymi przez organy nadzoru rynku. W przypadku gdy organy te wprowadzają takie zakazy i nie ograniczają ich do terytorium krajowego, organy nadzoru rynku powinny przekazywać organom wyznaczonym do kontroli opakowań wprowadzanych na rynek Unii szczegółowe informacje niezbędne do identyfikacji takich niespełniających wymogów opakowań na granicach, w tym informacje na temat produktów w opakowaniu i podmiotów gospodarczych, aby umożliwić stosowanie podejścia opartego na analizie ryzyka w odniesieniu do produktów wprowadzanych na rynek Unii. W takich przypadkach organy celne będą dążyć do identyfikacji i zatrzymania opakowań na granicach. (130) Z myślą o zabezpieczeniu funkcjonowania rynku wewnętrznego i stworzeniu równych warunków działania należy zapewnić zgodność wprowadzanych na rynek Unii opakowań pochodzących z państw trzecich z niniejszym rozporządzeniem, niezależnie od tego, czy są przywożone jako samodzielne opakowanie, czy wraz z opakowanym produktem. W szczególności należy zapewnić wykonywanie przez wytwórców odpowiednich procedur oceny zgodności tych opakowań. Priorytetowo należy potraktować współpracę na rynku między organami nadzoru rynku a podmiotami gospodarczymi. W związku z tym, chociaż interwencje organów wyznaczonych na podstawie art. 25 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1020 mogą dotyczyć wszelkich opakowań wprowadzanych na rynek Unii, powinny one koncentrować się przede wszystkim na opakowaniach objętych zakazami wprowadzonymi przez organy nadzoru rynku. W przypadku gdy organy te wprowadzają takie zakazy i nie ograniczają ich do terytorium krajowego, organy nadzoru rynku powinny przekazywać organom wyznaczonym do kontroli opakowań wprowadzanych na rynek Unii szczegółowe informacje niezbędne do identyfikacji takich niespełniających wymogów opakowań na granicach, w tym informacje na temat produktów w opakowaniu i podmiotów gospodarczych, aby umożliwić stosowanie podejścia opartego na analizie ryzyka w odniesieniu do produktów wprowadzanych na rynek Unii. W takich przypadkach organy celne będą dążyć do identyfikacji i zatrzymania opakowań na granicach.

Poprawka 53

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 1 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Niniejszym rozporządzeniem wprowadza się wymogi dotyczące całego cyklu życia opakowań w odniesieniu do ich zrównoważenia środowiskowego oraz etykietowania, umożliwiające wprowadzanie opakowań do obrotu, a także wymogi dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zbierania, przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych. 1. Niniejszym rozporządzeniem wprowadza się wymogi dotyczące całego cyklu życia opakowań w odniesieniu do ich zrównoważenia środowiskowego oraz etykietowania, umożliwiające wprowadzanie opakowań do obrotu, a także wymogi dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapobiegania, ograniczania nadmiernej ilości opakowań, ponownego użytku lub ponownego napełniania opakowań, zbierania, przetwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Poprawka 54

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 1 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Niniejsze rozporządzenie przyczynia się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w drodze ustanowienia środków zgodnych z hierarchią postępowania z odpadami zgodnie z art. 4 dyrektywy 2008/98/WE. 3. Niniejsze rozporządzenie przyczynia się do przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym i osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/1119 w drodze ustanowienia środków zgodnych z hierarchią postępowania z odpadami zgodnie z art. 4 dyrektywy 2008/98/WE oraz przez stworzenie wspierających ram prawnych dających europejskiemu przemysłowi pewność inwestycji służących obiegowi zamkniętemu opakowań.

Poprawka 421

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 2 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich opakowań, niezależnie od zastosowanego materiału, oraz do wszystkich odpadów opakowaniowych, niezależnie od tego, czy odpady te są wykorzystywane lub mają swoje źródło w przemyśle, innej produkcji wyrobów, sprzedaży detalicznej lub dystrybucji, biurach, usługach czy gospodarstwach domowych. 1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich opakowań, z wyjątkiem opakowań zatwierdzonych do przewozu towarów niebezpiecznych, niezależnie od zastosowanego materiału, oraz do wszystkich odpadów opakowaniowych, niezależnie od tego, czy odpady te są wykorzystywane lub mają swoje źródło w przemyśle, innej produkcji wyrobów, sprzedaży detalicznej lub dystrybucji, biurach, usługach czy gospodarstwach domowych.

Poprawka 56

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 1 - litera f

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
f) torebki na herbatę lub kawę niezbędne do zawarcia produktu z herbaty lub kawy i przeznaczone do użycia i usunięcia wraz z produktem; f) przepuszczalne torebki na herbatę lub kawę lub inne miękkie po użyciu systemy i jednoporcjowe kapsułki z herbatą lub kawą przeznaczone do użycia i usunięcia wraz z produktem;

Poprawka 57

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 1 - litera g

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
g) jednoporcjowe kapsułki z kawą lub herbatą wykorzystywane w systemach kapsułkowych, niezbędne do zawarcia kawy lub herbaty i przeznaczone do użycia i usunięcia wraz z produktem; g) nieprzepuszczalne jednoporcjowe kapsułki z kawą lub herbatą wykorzystywane w systemach kapsułkowych, niezbędne do zawarcia kawy lub herbaty i przeznaczone do użycia i usunięcia wraz z produktem;

Poprawka 58

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4) "opakowanie transportowe" oznacza opakowanie mające ułatwić obsługę i transport pewnej liczby towarów jednostkowych lub opakowań zbiorczych, w tym opakowań dla handlu elektronicznego, ale z wyłączeniem kontenerów do transportu drogowego, kolejowego, wodnego i lotniczego, zapobiegając powstaniu uszkodzeń przy obsłudze i transporcie; 4) "opakowanie transportowe" oznacza opakowanie mające ułatwić obsługę i transport dowolnej liczby towarów jednostkowych lub opakowań zbiorczych, w tym opakowań dla handlu elektronicznego, ale z wyłączeniem kontenerów do transportu drogowego, kolejowego, wodnego i lotniczego, zapobiegając uszkodzeniu produktu przy obsłudze i transporcie;

Poprawka 59

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 16

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
16) "dystrybutor końcowy" oznacza dystrybutora, który dostarcza użytkownikowi końcowemu produkty w opakowaniu lub produkty, które można nabyć w drodze powtórnego napełnienia; 16) "dystrybutor końcowy" oznacza dystrybutora, który dostarcza użytkownikowi końcowemu produkty w opakowaniu lub produkty, które można nabyć w drodze powtórnego napełnienia lub ponownego użycia;

Poprawka 472

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 19

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
19) "opakowanie kompozytowe" oznacza jednostkę opakowania składającą się z co najmniej dwóch różnych materiałów, z wyłączeniem materiałów wykorzystanych w etykietach, zamknięciach i zabezpieczeniach, które nie mogą być ręcznie oddzielone i tworzą w związku z tym jedną integralną całość; 19) "opakowanie kompozytowe" oznacza jednostkę opakowania składającą się z co najmniej dwóch różnych materiałów, z wyłączeniem materiałów wykorzystanych w etykietach, powłokach, wyściółkach, lakierach, farbach, tuszach, klejach, zamknięciach i zabezpieczeniach, które są częścią masy głównego materiału opakowaniowego i które nie mogą być ręcznie oddzielone i tworzą w związku z tym jedną integralną całość, chyba że dany materiał stanowi nieznaczną część jednostki opakowania i w żadnym przypadku nie przekracza 10 % całkowitej masy jednostki opakowania;

Poprawka 61

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 22

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
22) "ponowne użycie" oznacza każde działanie polegające na ponownym wykorzystaniu opakowania wielokrotnego użytku do tego samego celu, do którego było pierwotnie przeznaczone; 22) "ponowne użycie" oznacza każde działanie polegające na wielokrotnym ponownym wykorzystaniu opakowania wielokrotnego użytku do tego samego celu, do którego było pierwotnie przeznaczone, co umożliwia odpowiednia logistyka, a wspierają odpowiednie systemy zachęt, zwykle system kaucji;

Poprawka 62

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 26

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
26) "systemy ponownego użycia" oznaczają ustalenia organizacyjne, techniczne lub finansowe, które umożliwiają ponowne użycie w systemie o obiegu zamkniętym albo w systemie o obiegu otwartym. Systemy kaucyjne, jeżeli zapewniają zbieranie opakowań w celu ponownego użycia, uznaje się za część "systemu ponownego użycia"; 26) "systemy ponownego użycia" oznaczają ustalenia organizacyjne, techniczne lub finansowe wraz z zachętami, które umożliwiają ponowne użycie w systemie o obiegu zamkniętym albo w systemie o obiegu otwartym. Systemy kaucyjne, jeżeli zapewniają zbieranie opakowań w celu ponownego użycia, uznaje się za część "systemu ponownego użycia";

Poprawka 63

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 28

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
28) "powtórne napełnianie" oznacza czynność, w wyniku której użytkownik końcowy napełnia swój pojemnik spełniający funkcję opakowania produktem lub kilkoma produktami oferowanymi przez dystrybutora końcowego w kontekście transakcji handlowej; 28) "powtórne napełnianie" oznacza czynność, w wyniku której użytkownik końcowy napełnia swój pojemnik lub pojemnik udostępniony w punkcie sprzedaży przez dystrybutora końcowego, spełniający funkcję opakowania, produktem lub kilkoma produktami nabywanymi za pośrednictwem dystrybutora końcowego;

Poprawka 64

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 31

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
31) "projektowanie z myślą o recyklingu" oznacza projektowanie opakowań, w tym poszczególnych części składowych opakowania, z myślą o zapewnieniu ich zdolności do recyklingu w ramach najnowocześniejszych procesów zbierania, sortowania i recyklingu; 31) "projektowanie z myślą o recyklingu" oznacza projektowanie opakowań, w tym poszczególnych części składowych opakowania, z myślą o zapewnieniu ich zdolności do recyklingu w ramach najnowocześniejszych procesów zbierania, sortowania i recyklingu, przy czym pierwszeństwo przyznaje się procesom recyklingu mechanicznego;

Poprawka 65

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 31 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
31a) "zdolność do recyklingu" oznacza ocenę zgodności opakowania już na etapie projektowania z gospodarką odpadami i ich przetwarzaniem w oparciu o selektywne zbieranie, sortowanie w oddzielnych strumieniach, recykling na dużą skalę oraz wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu do zastąpienia surowców pierwotnych w nowych opakowaniach;

Poprawka 66

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 32

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
32) "poddawane recyklingowi na dużą skalę" oznacza zbierane, sortowane i poddawane recyklingowi za pomocą zainstalowanej nowoczesnej infrastruktury i procesów, obejmujące co najmniej 75 % ludności Unii, z uwzględnieniem odpadów opakowaniowych wywożonych z Unii, które spełniają wymogi przewidziane w art. 47 ust. 5; 32) "poddawane recyklingowi na dużą skalę" oznacza istnienie zdolności wystarczających do tego, aby zbierane odpady opakowaniowe były kierowane do zdefiniowanych i uznanych strumieni odpadów za pomocą utrwalonych procesów przemysłowych w celu ponownego przetworzenia w rzeczywistych systemach sprawdzonych w środowisku operacyjnym, z uwzględnieniem odpadów opakowaniowych wywożonych z Unii, które spełniają wymogi przewidziane w art. 47 ust. 5;

Poprawka 414

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 32 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
32a) "recykling wysokiej jakości" oznacza wszelkie procesy odzysku, zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 17 dyrektywy 2008/98/WE, które zapewniają zachowanie lub odzyskanie charakterystycznej jakości zebranych i posortowanych odpadów w trakcie tego procesu odzysku, tak aby uzyskane w jego wyniku materiały pochodzące z recyklingu miały jakość wystarczającą do zastąpienia surowców pierwotnych;

Poprawka 68

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 34

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
34) "zintegrowana część składowa" oznacza część składową opakowania, która może być oddzielna od głównej części jednostki opakowania i może być wykonana z innego materiału, ale stanowi integralną część jednostki opakowania i jest nieodłącznie związana z jego funkcjonowaniem oraz nie musi być oddzielona od głównej części jednostki opakowania w celu spożycia produktu i jest zwykle wyrzucana w tym samym czasie co jednostka opakowania, choć niekoniecznie z wykorzystaniem tej samej drogi unieszkodliwiania; 34) "zintegrowana część składowa" oznacza część składową opakowania, która może być oddzielna od głównej części jednostki opakowania i może być wykonana z innego materiału, ale stanowi integralną część jednostki opakowania i jest nieodłącznie związana z jego funkcjonowaniem oraz nie musi być oddzielona od głównej części jednostki opakowania i jest zwykle wyrzucana w tym samym czasie co jednostka opakowania, choć niekoniecznie z wykorzystaniem tej samej drogi unieszkodliwiania;

Poprawka 69

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 35

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
35) "oddzielna część składowa" oznacza część składową opakowania, która jest oddzielna od głównej części jednostki opakowania i może być wykonana z innego materiału, wymaga całkowitego i trwałego oddzielenia od głównej jednostki opakowania w celu uzyskania dostępu do produktu i jest zwykle wyrzucana wcześniej niż jednostka opakowania i oddzielnie od niej; 35) "oddzielna część składowa" oznacza część składową opakowania, która jest oddzielna od głównej części jednostki opakowania i może być wykonana z innego materiału, wymaga całkowitego i trwałego oddzielenia od głównej jednostki opakowania i jest zwykle wyrzucana wcześniej niż jednostka opakowania i oddzielnie od niej;

Poprawka 70

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 37

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
37) "innowacyjne opakowania" oznaczają formę opakowania, które jest wytwarzane przy użyciu nowych materiałów, projektu lub procesów produkcji, dzięki czemu uzyskuje się znaczną poprawę funkcji opakowania, takich jak przechowywanie, ochrona, obsługa, dostarczanie lub prezentacja produktów, oraz wyraźne korzyści dla środowiska, z wyjątkiem opakowań, które powstały w wyniku modyfikacji istniejących opakowań wyłącznie w celu poprawy prezentacji produktów i zapewnienia skuteczniejszego marketingu; 37) "innowacyjne opakowania" oznaczają formę opakowania, które jest wytwarzane przy użyciu nowych, innowacyjnych materiałów, projektu lub procesów produkcji, dzięki czemu uzyskuje się znaczną poprawę funkcji opakowania, takich jak przechowywanie, ochrona, obsługa lub dostarczanie produktów, oraz wyraźne ogólne korzyści dla środowiska, z wyjątkiem opakowań, które powstały w wyniku modyfikacji istniejących opakowań głównie w celu poprawy prezentacji produktów i zapewnienia skuteczniejszego marketingu;

Poprawka 71

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 38

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
38) "surowce wtórne" oznaczają materiały, które zostały uzyskane w procesie recyklingu i mogą zastąpić surowce pierwotne; 38) "surowce wtórne" oznaczają materiały, które zostały uzyskane w procesie recyklingu i przeszły wszystkie niezbędne operacje sprawdzania i sortowania oraz mogą zastąpić surowce pierwotne;

Poprawka 72

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 40

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
40) "opakowanie do kontaktu z produktami wrażliwymi" oznacza opakowanie przeznaczone do wykorzystania we wszystkich zastosowaniach związanych z opakowaniami objętych zakresem rozporządzeń: (WE) nr 1831/2003, (WE) nr 1935/2004, (WE) nr 767/2009, (WE) nr 2009/1223, (UE) 2017/745, (UE) 2017/746, (UE) 2019/4, (UE) 2019/6, dyrektywy 2001/83/WE lub dyrektywy 2008/68/WE; 40) "opakowanie do kontaktu z produktami wrażliwymi" oznacza opakowanie przeznaczone do wykorzystania we wszystkich zastosowaniach związanych z opakowaniami objętych zakresem rozporządzeń: (WE) nr 1831/2003, (WE) nr 1935/2004, (WE) nr 767/2009, (WE) nr 2009/1223, (UE) 2017/745, (UE) 2017/746, (UE) 2019/4, (UE) 2019/6, dyrektywy 2001/83/WE, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/46/WE (1a) lub dyrektywy 2008/68/WE;

_______________________________

(1a) Dyrektywa 2002/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do suplementów żywnościowych (Dz.U. L 183 z 12.7.2002, s. 51).

Poprawka 73

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 41

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
41) "opakowanie kompostowalne" oznacza opakowaniowe odznaczające się taką zdolnością rozkładu fizycznego, chemicznego, termicznego lub biologicznego, która zapewni ostateczny rozkład większości gotowego kompostu na dwutlenek węgla, składniki mineralne, biomasę i wodę, zgodnie z art. 47 ust. 4, i nie utrudni selektywnej zbiórki i procesu kompostowania lub działalności, do której opakowanie jest wprowadzane w warunkach kontrolowanych przemysłowo; 41) "opakowanie kompostowalne" oznacza opakowanie odznaczające się taką zdolnością rozkładu fizycznego, chemicznego, termicznego lub biologicznego, która zapewni ostateczny rozkład większości gotowego kompostu na dwutlenek węgla, składniki mineralne, biomasę i wodę, zgodnie z art. 47 ust. 8, i nie utrudni selektywnej zbiórki i procesu kompostowania lub fermentacji beztlenowej, lub działalności, do którejopakowanie jest wprowadzane w warunkach kontrolowanych przemysłowo, zgodnie z mającymi zastosowanie wymaganiami określonymi w europejskiej normie zharmonizowanej EN 13432;

Poprawka 74

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 41 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
41a) "opakowanie kompostowalne w warunkach domowych" oznacza opakowanie, które może ulegać biodegradacji nie tylko w kompostowniach przemysłowych, ale również w warunkach niekontrolowanych, gdy proces kompostowania prowadzą osoby prywatne w celu wytwarzania kompostu na własny użytek.

Poprawka 75

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 41 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
41b) "biopochodne tworzywa sztuczne" oznaczają tworzywa sztuczne, do których surowce powstały z biomasy (1a);

____________________________

(la) Komunikat w sprawie ram polityki UE dotyczących biopochodnych, biodegradowalnych i kompostowalnych tworzyw sztucznych, COM(2022)0682 final z 30.11.2022 r.

Poprawka 76

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 50

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
50) "kaucja" oznacza stałą kwotę pieniężną, która nie jest częścią ceny zapakowanego lub napełnionego produktu i która jest pobierana od użytkownika końcowego przy zakupie takiego zapakowanego lub napełnionego produktu, objętą systemem kaucyjnym w danym państwie członkowskim i podlegającą zwrotowi, gdy użytkownik końcowy zwraca opakowanie wydane za kaucją do punktu zbierania ustanowionego w tym celu; 50) "kaucja" oznacza określoną kwotę pieniężną, która nie jest częścią ceny zapakowanego lub napełnionego produktu i która jest pobierana od użytkownika końcowego przy zakupie takiego zapakowanego lub napełnionego produktu, objętą systemem kaucyjnym w danym państwie członkowskim i podlegającą zwrotowi, gdy użytkownik końcowy lub jakakolwiek inna osoba zwraca opakowanie wydane za kaucją do punktu zbierania ustanowionego w tym celu;

Poprawka 77

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 51

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
51) "systemy kaucyjny" oznacza system, w ramach którego przy

zakupie zapakowanego lub napełnionego produktu objętego tym systemem od użytkownika końcowego pobierana jest kaucja, która jest mu zwracana po zwrocie opakowania wydanego za kaucją do punktu zbierania ustanowionego w tym celu;

51) "system kaucyjny" oznacza system, w którym przy zakupie zapakowanego lub napełnionego produktu objętego tym systemem od użytkownika końcowego pobiera się kaucję, zwracaną po oddaniu opakowania wydanego za kaucją do punktu zbierania ustanowionego w tym celu lub prawidłowym umieszczeniu go w przewidzianym do tego celu pojemniku na odpady w domu lub w miejscu publicznym;

Poprawka 78

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 3 - akapit 1 - punkt 57

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
57) "opakowanie stwarzające ryzyko" oznacza opakowanie, które ze względu na niespełnienie wymogu określonego w niniejszym rozporządzeniu lub na podstawie niniejszego rozporządzenia, innego niż wymogi wymienione w art. 56 ust. 1, może mieć negatywny wpływ na środowisko lub inne interesy publiczne chronione tym wymogiem; 57) "opakowanie stwarzające ryzyko" oznacza opakowanie, które ze względu na niespełnienie wymogu określonego w niniejszym rozporządzeniu lub na podstawie niniejszego rozporządzenia, innego niż wymogi wymienione w art. 56 ust. 1, może mieć negatywny wpływ na środowisko, zdrowie lub inne interesy publiczne chronione tym wymogiem;

Poprawka 79

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Oprócz wymogów dotyczących etykietowania określonych w art. 11 państwa członkowskie mogą ustanowić dalsze wymogi dotyczące oznakowania w celu identyfikacji systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta lub systemu kaucyjnego innego niż system, o którym mowa w art. 44 ust. 1. skreśla się

Poprawka 80

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Opakowania wytwarza się w sposób ograniczający do minimum obecność i stężenie substancji potencjalnie niebezpiecznych jako składników materiałów opakowaniowych lub jakichkolwiek części składowych opakowań, również w odniesieniu do ich występowania w emisjach oraz wszelkich wynikach gospodarowania odpadami, takich jak surowce wtórne, popioły lub inne materiały przeznaczone do ostatecznego unieszkodliwienia. 1. Opakowania wytwarza się w sposób ograniczający do minimum obecność i stężenie substancji potencjalnie niebezpiecznych jako składników materiałów opakowaniowych lub jakichkolwiek części składowych opakowań, również w odniesieniu do ich występowania w emisjach oraz wszelkich wynikach gospodarowania odpadami, takich jak surowce wtórne, popioły lub inne materiały przeznaczone do ostatecznego unieszkodliwienia, w tym ich negatywny wpływ na środowisko spowodowanego powstawaniem mikroplastiku.

Poprawka 81

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Od... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 18 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] nie wprowadza się do obrotu opakowań żywności zawierających celowo dodane substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS).

Poprawka 82

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 2 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2b. Od... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 18 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] nie wprowadza się do obrotu opakowań żywności zawierających celowo dodany bisfenol A (BPA, CAS 80-05-7).

Poprawka 83

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Spełnienie wymogów określonych w ust. 2 wykazuje się w dokumentacji technicznej sporządzonej zgodnie z załącznikiem VII. 3. Spełnienie wymogów określonych w ust. 1,2,2a i2b wykazuje się w dokumentacji technicznej sporządzonej zgodnie z załącznikiem VII.

Poprawka 84

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 5 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Wymogi dotyczące zdolności do recyklingu ustanowione w aktach delegowanych przyjętych na podstawie art. 6 ust. 5 nie ograniczają obecności substancji w opakowaniach lub częściach składowych opakowania z powodów związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem chemicznym. W stosownych przypadkach odnoszą się one do substancji potencjalnie niebezpiecznych, które mają negatywny wpływ na ponowne użycie i recykling materiałów w opakowaniu, w którym są obecne, oraz, w stosownych przypadkach, wskazują konkretne substancje, których to dotyczy, oraz związane z nimi kryteria i ograniczenia. 4. Bez uszczerbku dla ust. 2a i2b wymogi dotyczące zdolności

do recyklingu ustanowione w aktach delegowanych przyjętych na podstawie art. 6 ust. 5 nie ograniczają obecności substancji w opakowaniach lub częściach składowych opakowania z powodów związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem chemicznym, chyba że istnieje niedopuszczalne ryzyko dla zdrowia ludzkiego lub dla środowiska wynikające ze stosowania danej substancji w opakowaniu na dowolnym etapie jego cyklu życia. Odnoszą się one również do substancji potencjalnie niebezpiecznych, które mają negatywny wpływ na ponowne użycie, sortowanie i recykling materiałów w opakowaniu, w którym są obecne, oraz wskazują konkretne substancje, których to dotyczy, oraz związane z nimi kryteria i ograniczenia.

Poprawka 85

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Wszystkie opakowania muszą nadawać się do recyklingu. Wszystkie opakowania wprowadzane do obrotu muszą nadawać się do recyklingu zgodnie z ust. 2.

Poprawka 86

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 2 - akapit 1 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) zostało zaprojektowane z myślą o recyklingu; a) zostało zaprojektowane z myślą o recyklingu, jak określono w aktach delegowanych przyjętych przez Komisję na podstawie ust. 4;

Poprawka 415

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 2 - akapit 1 - litera d

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
d) może być poddane recyklingowi w sposób zapewniający wystarczają jakość surowców wtórnych, aby mogły one zastąpić surowce pierwotne; (Nie dotyczy polskiej wersji językowej)

Poprawka 87

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 2 - akapit 1 - litera e

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
e) można je poddać recyklingowi na dużą skalę. e) nadaje się do recyklingu na dużą skalę zgodnie z metodyką podaną w aktach delegowanych przyjętych przez Komisję na mocy ust. 6.

Poprawka 88

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 2 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Lit. a) stosuje się od 1 stycznia 2030 r., a lit. e) stosuje się od 1 stycznia 2035 r. Lit. a)-d) stosuje się po upływie 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 4, a lit. e) stosuje się po upływie 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 6.

Poprawka 89

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Od 1 stycznia 2030 r. opakowania nadające się do recyklingu muszą być zgodne z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu określonymi w aktach delegowanych przyjętych na podstawie ust. 4 oraz, od 1 stycznia 2035 r., także z wymogami dotyczącymi zdolności do recyklingu na dużą skalę określonymi w aktach delegowanych przyjętych na podstawie ust. 6. Jeżeli takie opakowania są zgodne z tymi aktami delegowanymi, uznaje się je za zgodne z ust. 2 lit. a) i e). 3. Opakowania nadające się do recyklingu muszą:

a) być zgodne z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu określonymi w aktach delegowanych przyjętych na podstawie ust. 4 nie później niż 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 4 oraz

b) być zgodne z wymogami dotyczącymi zdolności do recyklingu na dużą skalę określonymi w aktach delegowanych przyjętych na podstawie ust. 6 nie później niż 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 6, w uzupełnieniu do lit. a) niniejszego ustępu.

Jeżeli takie opakowania są zgodne z tymi aktami delegowanymi, uznaje się je za zgodne z ust. 2 lit. a) i e).

Poprawka 90

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Kryteria i wymogi, o których mowa w ust. 3, określają:

a) sposób wyrażenia, wyniku oceny zdolności do recyklingu w klasach wydajności recyklingu od A do E, według tabeli 3 w załączniku II, w oparciu o zawartość procentową jednostki opakowania, w jednostkach masy, nadającą się do recyklingu zgodnie z ust. 1;

b) szczegółowe kryteria projektowania z myślą o recyklingu., w tym w stosownych przypadkach szczególne wymogi dotyczące wysokiej jakości recyklingu w odniesieniu do poszczególnych materiałów opakowaniowych i kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II;

c) w odniesieniu do poszczególnych kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II - opis warunków zgodności z odpowiednimi klasami wydajności;

d) modulację wkładów finansowych wpłacanych przez producentów w celu wypełnienia spoczywających na nich obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o których mowa w art. 40, stosownie do klasy wydajności opakowań;

e) sposób oceny zdolności do recyklingu na dużą skalę w odniesieniu do poszczególnych kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II, w celu ustalenia zaktualizowanych klas wydajności recyklingu.

Poprawka 91

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 4 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia, aby ustanowić kryteria projektowania z myślą o recyklingu oraz klasy wydajności recyklingu w oparciu o kryteria i parametry wymienione w tabeli 2 w załączniku II w odniesieniu do kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 tego załącznika, a także przepisy dotyczące modulacji wkładów finansowych wpłacanych przez producentów w celu wypełnienia ich obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta określonych w art. 40 ust. 1, w oparciu o klasę wydajności recyklingu opakowań, a w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych - procentową zawartość materiałów z recyklingu. Kryteria projektowania z myślą o recyklingu muszą uwzględniać najnowocześniejsze procesy zbierania, sortowania i recyklingu oraz obejmować wszystkie części składowe opakowania. Do 1 stycznia 2027 r. Komisja, po konsultacji z forum ds. opakowań utworzonym na mocy art. 12a i z uwzględnieniem norm opracowanych przez europejskie organizacje normalizacyjne, przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia, aby:
a) ustanowić kryteria projektowania z myślą o recyklingu oraz klasy wydajności recyklingu w oparciu o kryteria i parametry wymienione w tabeli 2 i 2a w załączniku II w odniesieniu do kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 tego załącznika; kryteria projektowania z myślą o recyklingu muszą uwzględniać najnowocześniejsze procesy zbierania, sortowania i recyklingu oraz obejmować wszystkie części składowe opakowania;

b) ustanowić przepisy dotyczące modulacji wkładów finansowych wpłacanych przez producentów w celu wypełnienia ich obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta określonych w art. 40 ust. 1, w oparciu o klasę wydajności recyklingu opakowań, a w stosownym przypadku - procentową zawartość materiałów z recyklingu.

Poprawka 92

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 4 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu zmiany tabeli 1 w załączniku, aby dostosować ją postępu naukowo-technicznego w zakresie materiałów i projektowania produktów, infrastruktury zbierania, sortowania i recyklingu. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu zmiany tabeli 1 w załączniku II, aby dostosować ją do postępu naukowo-technicznego w zakresie materiałów i projektowania produktów, infrastruktury zbierania, sortowania i recyklingu.

Poprawka 93

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 5 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Od 1 stycznia 2030 r. opakowań nie uznaje się za nadające się do recyklingu, jeżeli odpowiadają klasie wydajności E zgodnie z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu określonymi w akcie delegowanym przyjętym na podstawie ust. 4 w odniesieniu do kategorii opakowań, do której należy to opakowanie. Po upływie 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 4, opakowań nie uznaje się za nadające się do recyklingu, jeżeli odpowiadają klasie wydajności E zgodnie z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu określonymi w akcie delegowanym przyjętym na podstawie ust. 4 w odniesieniu do kategorii opakowań, do której należy to opakowanie.

Poprawka 94

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 5 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Po upływie 96 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 4, opakowań nie uznaje się za nadające się do recyklingu, jeżeli odpowiadają klasie wydajności E zgodnie z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu określonymi w aktach delegowanych przyjętych na podstawie ust. 4 w odniesieniu do kategorii opakowań, do której należy to opakowanie.

Poprawka 95

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 5 - akapit 1 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Po upływie 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 6, opakowań nie uznaje się za nadające się do recyklingu, jeżeli nie odpowiadają wymogom dotyczącym zdolności do recyklingu na dużą skalę określonym w aktach delegowanych przyjętych na podstawie ust. 6.

Poprawka 96

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 5 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Kryteria te opierają się co najmniej na parametrach wymienionych w tabeli 2 w załączniku II. skreśla się

Poprawka 97

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 6 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. W odniesieniu do każdego rodzaju opakowania wymienionego w tabeli 1 w załączniku II Komisja ustanawia metodykę oceny, czy opakowania nadają się do recyklingu na dużą skalę. Metodyka ta opiera się co najmniej na następujących elementach: 6. Nie później niż 60 miesiące od publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 4 Komisja przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do każdego rodzaju opakowania wymienionego w tabeli 1 w załączniku II, by ustanowić metodykę oceny, czy opakowania nadają się do recyklingu na dużą skalę. Metodyka ta opiera się co najmniej na następujących elementach:

Poprawka 98

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 6 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) ilości selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych, w podziale na materiały opakowaniowe wymienione w tabeli 1 w załączniku II, w Unii jako całości i w każdym państwie członkowskim; b) ilości selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych, w podziale na materiały opakowaniowe wymienione w tabeli 1 w załączniku II, w Unii jako całości i w każdym państwie członkowskim, biorąc pod uwagę obowiązek państwa członkowskiego zgodnie z art. 43 niniejszego rozporządzenia;

Poprawka 99

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 6 - litera d

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
d) zdolności zainstalowanej infrastruktury w zakresie sortowania i recyklingu w całej Unii w odniesieniu do poszczególnych rodzajów opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II. d) zdolności zainstalowanej infrastruktury w zakresie sortowania i recyklingu w całej Unii w odniesieniu do poszczególnych rodzajów opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II, biorąc pod uwagę obowiązek państwa członkowskiego zgodnie z art. 43 niniejszego rozporządzenia.

Poprawka 100

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 6 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Dane, o których mowa w lit. a)-d), podaje się do wiadomości publicznej w formie łatwo dostępnej dla społeczeństwa.

Poprawka 101

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Kryteria i wymogi, o których mowa w ust. 3, określają:

a) sposób wyrażenia wyniku oceny zdolności do recyklingu w klasach wydajności recyklingu od A do E, jak opisano w tabeli 3 w załączniku II, w oparciu o zawartość procentową jednostki opakowania, w jednostkach masy, nadającą się do recyklingu zgodnie z ust. 1;

b) szczegółowe kryteria projektowania z myślą o recyklingu w odniesieniu do poszczególnych materiałów opakowaniowych i kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II;

c) opis, w odniesieniu do poszczególnych kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II, warunków zgodności z odpowiednimi klasami wydajności;

d) modulację wkładów finansowych wpłacanych przez producentów w celu wypełnienia spoczywających na nich obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o których mowa w art. 40, w oparciu o klasę wydajności opakowań;

e) sposób oceny zdolności do recyklingu na dużą skalę w odniesieniu do poszczególnych kategorii opakowań wymienionych w tabeli 1 w załączniku II, w celu ustalenia zaktualizowanych klas wydajności recyklingu na okres od 2035 r.

skreśla się

Poprawka 102

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 7 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7a. Jeżeli zostanie wykazane, że jest to korzystne dla środowiska i technicznie wykonalne, państwa członkowskie mogą, zwłaszcza za pomocą systemów utworzonych zgodnie z art. 44, traktować recykling opakowań priorytetowo, by móc je następnie poddać recyklingowi i wykorzystać w taki sam sposób lub do podobnych zastosowań, przy minimalnej stracie ilości, jakości lub funkcji, przez co producenci zobowiązani do osiągnięcia celów dotyczących zawartości materiałów z recyklingu będą mogli korzystać ze sprawiedliwego dostępu do materiału z opakowań pochodzących z recyklingu.

Poprawka 103

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 8 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Spełnienie wymogów określonych w ust. 2 i 3 wykazuje się w dokumentacji technicznej dotyczącej opakowań sporządzonej zgodnie z załącznikiem VII. Spełnienie wymogów określonych w ust. 2 i 3 wykazuje się w dokumentacji technicznej dotyczącej opakowań sporządzonej zgodnie z załącznikiem VII i uwzględnia się w niej następujące elementy:

Poprawka 104

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 8 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W przypadku gdy jednostka opakowania zawiera zintegrowane części składowe, ocena zgodności z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu oraz z wymogami dotyczącymi zdolności do recyklingu na dużą skalę obejmuje wszystkie zintegrowane części składowe. a) w przypadku gdy jednostka opakowania zawiera zintegrowane części składowe, ocena zgodności z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu oraz z wymogami dotyczącymi zdolności do recyklingu na dużą skalę obejmuje wszystkie zintegrowane części składowe;

Poprawka 105

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 8 - akapit 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W przypadku gdy jednostka opakowania zawiera oddzielne części składowe, ocena zgodności z wymogami projektowania z myślą o recyklingu oraz wymogami dotyczącymi zdolności do recyklingu na dużą skalę obejmuje wszystkie oddzielane części składowe. b) w przypadku gdy jednostka opakowania zawiera oddzielne części składowe, ocena zgodności z wymogami projektowania z myślą o recyklingu oraz wymogami dotyczącymi zdolności do recyklingu na dużą skalę obejmuje wszystkie oddzielane części składowe; jeżeli zintegrowaną część składową jednostki opakowania można łatwo oddzielić ręcznie, a konsument otrzymuje wyraźne instrukcje, ogólna zdolność do recyklingu powinna być połączeniem ocen każdej indywidualnej części;

Poprawka 106

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 8 - akapit 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Wszystkie części składowe jednostki opakowania muszą być kompatybilne z najnowocześniejszymi procesami zbierania, sortowania i recyklingu i nie mogą ograniczać zdolności głównej części jednostki opakowania do recyklingu. c) wszystkie części składowe jednostki opakowania muszą być kompatybilne z najnowocześniejszymi procesami zbierania, sortowania i recyklingu i nie mogą ograniczać zdolności głównej części jednostki opakowania do recyklingu.

Poprawka 107

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 9 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Od 1 stycznia 2030 r. i na zasadzie odstępstwa od ust. 2 i 3 innowacyjne opakowania mogą być wprowadzane do obrotu na okres maksymalnie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały wprowadzone do obrotu. Po upływie 36 miesięcy od daty publikacji aktów delegowanych, o których mowa w ust. 4, i na zasadzie odstępstwa od wymogów niniejszego artykułu innowacyjne opakowania mogą być wprowadzane do obrotu na okres maksymalnie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały wprowadzone do obrotu.

Poprawka 108

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 9 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Komisja stale monitoruje wpływ odstępstwa, o którym mowa w akapicie pierwszym, na ilość opakowań wprowadzanych do obrotu. W stosownych przypadkach Komisja przyjmuje wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany akapitu pierwszego.

Poprawka 109

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 9 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W przypadku stosowania tego odstępstwa do innowacyjnego opakowania dołącza się dokumentację techniczną, o którejmowa w załączniku VII, wykazującą jego innowacyjny charakter i zgodność z definicją zawartą w art. 3 pkt 34 niniejszego rozporządzenia. Do innowacyjnego opakowania dołącza się dokumentację techniczną, o której mowa w załączniku VII, wykazującą jego innowacyjny charakter, ogólny pozytywny wpływ na środowisko i zgodność z definicją zawartą w art. 3 pkt 37 niniejszego rozporządzenia.

Poprawki 110 i 369

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 9 - akapit 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Po upływie okresu, o którym mowa w akapicie pierwszym, do opakowania dołącza się dokumentację techniczną, o którejmowa w ust. 8. Po upływie okresu, o którym mowa w akapicie pierwszym, do opakowania dołącza się dokumentację techniczną, o której mowa w ust. 8, i jest ono tym samym w zgodne z wymogami ustanowionymi w niniejszym artykule.

Państwa członkowskie stale dążą do ulepszania infrastruktury zbiórki i sortowania innowacyjnych opakowań o spodziewanych korzyściach dla środowiska.

Poprawka 111

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 10 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10. Do 31 grudnia 2034 r. niniejszy artykuł nie ma zastosowania do: 10. Do czasu, gdy upłynie 72 miesięcy od daty publikacji aktu delegowanego, o którym mowa w ust. 6, niniejszy artykuł nie ma zastosowania do:

Poprawka 112

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 10 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi stosowanych jako opakowanie wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem (UE) 2017/745; b) opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi stosowanych jako opakowanie wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem (UE) 2017/745;

Poprawka 113

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 10 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi stosowanych jako opakowanie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro objętych rozporządzeniem (UE) 2017/746. c) opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi stosowanych jako opakowanie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro objętych rozporządzeniem (UE) 2017/746;

Poprawka 114

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 10 - litera c a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
ca) opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi do pakowania preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt, produktów zbożowych przetworzonych i żywności dla dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego zdefiniowanych w art. 1 pkt a), b) i c) rozporządzenia (UE) nr 609/2013.

Poprawka 392

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 10 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10a. Do czasu przeprowadzenia przez Komisję oceny ich statusu zgodnie z ust. 10b niniejszego artykułu niniejszy artykuł nie ma zastosowania do opakowań drewnianych i wosków objętych rozporządzeniem (WE) nr 1935/2004.

Poprawka 115

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 10 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10b. Komisja ocenia potrzebę rozszerzenia odstępstwa ustanowionego na mocy ust. 10. Ocena ta uwzględnia dostępne wytyczne naukowe właściwych organów regulacyjnych, stan postępu naukowo-technicznego oraz dostępność i cenę materiałów nadających się do recyklingu. Na tej podstawie i po konsultacji z właściwymi zainteresowanymi stronami Komisja przedstawi w stosownych przypadkach wniosek ustawodawczy.

Poprawka 116

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6 - ustęp 11

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
11. Wkłady finansowe wpłacane przez producentów w celu wypełnienia spoczywających na nich obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o których mowa w art. 40, moduluje się na podstawie klasy wydajności recyklingu określonejzgodnie z aktami delegowanymi, o których mowa w ust. 4 i 6 niniejszego artykułu, a w odniesieniu do opakowań z tworzyw sztucznych - również zgodnie z art. 7 ust. 6. 11. Wkłady finansowe wpłacane przez producentów w celu wypełnienia spoczywających na nich obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o których mowa w art. 40, moduluje się na podstawie klasy wydajności recyklingu określonejzgodnie z aktami delegowanymi, o których mowa w ust. 4 i 6 niniejszego artykułu, a w odniesieniu do opakowań z tworzyw sztucznych - również zgodnie z art. 7 ust. 6. Wkłady finansowe, zgodnie z art. 8a dyrektywy 2008/98/WE, są przeznaczone na finansowanie kosztów netto infrastruktury zbierania, sortowania i recyklingu rodzaju opakowań, za które są wnoszone, zgodnie z kategoriami ustanowionymi w tabeli 1 załącznika II.

Poprawki 117, 427 i 450

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 6a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 6a

Opakowania obojętne

Do 1 stycznia 2029 r. Komisja przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia, gdy jest to konieczne do pokonania ewentualnych trudności związanych ze stosowaniem przepisów niniejszego rozporządzenia, zwłaszcza w odniesieniu do obojętnych materiałów opakowaniowych wprowadzanych do obrotu w Unii w bardzo małych ilościach (około 0,1 % wagowo).

Obowiązki wynikające z art. 6 nie mają zastosowania do tego rodzaju opakowań do czasu przyjęcia tych aktów delegowanych.

Poprawka 118

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Od 1 stycznia 2030 r. część z tworzyw sztucznych w opakowaniach musi mieć następującą minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych na jednostkę opakowania: 1. Od 1 stycznia 2030 r. część z tworzyw sztucznych w opakowaniach wprowadzanych do obrotu musi mieć następującą minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych dla każdego rodzaju i formatu opakowania, o których mowa w tabeli 1 załącznika II, w danym zakładzie produkcyjnym i roku, chyba że oznaczałoby to niezgodność z wymogami bezpieczeństwa żywności ustalonymi na szczeblu Unii:

Poprawka 119

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 1 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) 30 % w przypadku opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi wykonanych z politereftalanu etylenu jako głównego składnika; a) 30 % w przypadku opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi wykonanych z politereftalanu etylenu jako głównego składnika, z wyjątkiem butelek jednorazowego użytku na napoje;

Poprawka 120

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 1 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) 10 % w przypadku opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi wykonanych z materiałów z tworzyw sztucznych innych niż politereftalan etylenu, z wyjątkiem butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje; b) 7,5 % w przypadku opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi wykonanych z materiałów z tworzyw sztucznych innych niż politereftalan etylenu, z wyjątkiem butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje;

Poprawka 121

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 1 - litera d

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
d) 35 % w przypadku opakowań innych niż te, o których mowa w lit. a), b) i c). d) 35 % w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych innych niż te, o których mowa w lit. a), b) i c).

Poprawka 122

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 2 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Od 1 stycznia 2040 r. część z tworzyw sztucznych w opakowaniach musi mieć następującą minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych na jednostkę opakowania: 2. Od 1 stycznia 2040 r. część z tworzyw sztucznych w opakowaniach musi mieć następującą minimalną zawartość procentową materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych dla każdego rodzaju i formatu opakowania, o których mowa w tabeli 1 załącznika II, w danym zakładzie produkcyjnym i roku:

Poprawka 123

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 2 - litera a a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
aa) 25 % w przypadku opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi wykonanych z materiałów z tworzyw sztucznych innych niż politereftalan etylenu;

Poprawka 124

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Podmioty gospodarcze zwalnia się z obowiązku osiągnięcia celów określonych w ust. 1 i 2, jeżeli w danym roku kalendarzowym spełniają definicję mikroprzedsiębiorstwa podana w zaleceniu Komisji 2003/361/WE (1a).
(1a) Zalecenie Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczące definicji mikro- przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.U. L 124 z 20.5.2003, s. 36).

Poprawka 125

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 3 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi stosowanych jako opakowanie wyrobów medycznych objętych rozporządzeniem (UE) 2017/745; b) opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami wrażliwymi stosowanych jako opakowanie wyrobów medycznych lub wyrobów przeznaczonych wyłącznie do badań lub badanych wyrobów objętych rozporządzeniem (UE) 2017/745;

Poprawka 126

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 3 - litera d a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
da) opakowań z tworzyw sztucznych do kontaktu z produktami

wrażliwymi stosowanych jako opakowanie na żywność dla dzieci i małych dzieci, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego i napoje oraz żywność przeznaczone typowo dla małych dzieci, o których mowa w art. 1 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) nr 609/2013;

Poprawka 127

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 3 - litera d b (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
db) opakowań produktów, komponentów i komponentów opakowań bezpośrednich do wytwarzania produktów leczniczych zgodnie z dyrektywą 2001/83/WE i weterynaryjnych produktów leczniczych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/6, jeżeli takie opakowania są niezbędne do zapewnienia zgodności z normami jakości produktu leczniczego.

Poprawka 128

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Ust. 1 i 2 nie stosuje się do kompostowalnych opakowań z tworzyw sztucznych. 4. Ust. 1 i ust. 2 nie stosuje się do:

a) kompostowalnych opakowań z tworzyw sztucznych;

b) farb drukarskich, klejów, farb, werniksów i lakierów stosowanych na opakowaniach;

c) żadnych części z tworzywa sztucznego stanowiących mniej niż 5 % łącznej masy całej jednostki opakowania.

Poprawka 502

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 4 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4a. Ust. 1 i 2 nie stosuje się do opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością w przypadku, gdy ilość zawartości pochodzącej z recyklingu stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz może stwarzać ryzyko naruszenia wymogu zgodności produktów.

Poprawka 129

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 4 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4b. Państwa członkowskie zapewniają istnienie całościowej infrastruktury zbierania i sortowania, by ułatwić recykling i zagwarantować dostępność surowców z tworzyw sztucznych poddanych recyklingowi.

Poprawka 130

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Spełnienie wymogów określonych w ust. 1 i 3 wykazuje się w informacjach technicznych dotyczących opakowań, o których mowa w załączniku VII. 5. Operatorzy gospodarczy wykazują spełnienie wymogów określonych w ust. 1 i 3 w informacjach technicznych dotyczących opakowań, o których mowa w załączniku VII.

Poprawka 131

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Do 31 grudnia 2026 r. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów wykonawczych ustanawiających metodykę obliczania i weryfikacji procentowej zawartości materiałów z recyklingu odzyskanej z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych w przeliczeniu na jednostkę opakowania z tworzyw sztucznych oraz format dokumentacji technicznej, o której mowa w załączniku VII. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 59 ust. 3. 7. Do 31 grudnia 2026 r. Komisja przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia przez ustanowienie metodyki obliczania i weryfikacji procentowej zawartości materiałów z recyklingu odzyskanej z odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych oraz format dokumentacji technicznej, o której mowa w załączniku VII. Te akty delegowane uwzględniają wpływ procesu recyklingu na środowisko.

Poprawka 132

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 8

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8. Od 1 stycznia 2029 r. obliczanie i weryfikacja procentowej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach zgodnie z ust. 1 muszą być zgodne z przepisami określonymi w akcie wykonawczym, o którym mowa w ust. 7. 8. Od 1 stycznia 2029 r. obliczanie i weryfikacja procentowej zawartości materiałów z recyklingu w opakowaniach zgodnie z ust. 1 muszą być zgodne z przepisami określonymi w akcie delegowanym, o którym mowa w ust. 7.

Poprawka 133

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 9 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Do 1 stycznia 2028 r. Komisja musi ocenić potrzebę wprowadzenia odstępstw od minimalnej zawartości procentowej określonej w ust. 1 lit. b) i d) w odniesieniu do określonych opakowań z tworzyw sztucznych lub potrzebę zmiany odstępstwa ustanowionego w ust. 3 w odniesieniu do określonych opakowań z tworzyw sztucznych. Do 1 stycznia 2032 r. Komisja musi ocenić sytuację dotyczącą stosowania w tworzywach sztucznych materiałów pochodzących z recyklingu opakowań, przy czym skupia się na niedostępności tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub na negatywnym wpływie na zdrowie ludzi lub zwierząt, bezpieczeństwo dostaw żywności lub na środowisko, gdy odpowiednie technologie recyklingu umożliwiające recykling opakowań z tworzyw sztucznych nie są dostępne, ponieważ nie zostały dopuszczone na mocy odpowiednich przepisów unijnych, nie zostały wystarczająco przyjęte w praktyce lub nie są wystarczająco zasobo- i energooszczędne.

Poprawka 134

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 9 - akapit 2 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) wprowadzić odstępstwa dotyczące zakresu, terminu lub poziomu minimalnej zawartości procentowej określonej w ust. 1 lit. b) i d) w odniesieniu do określonych opakowań z tworzyw sztucznych oraz, w stosownych przypadkach a) wprowadzić odstępstwa dotyczące zakresu, terminu lub poziomu minimalnej zawartości procentowej określonej w ust. 2,

Poprawka 135

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 9 - akapit 2 - litera a a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
aa) zmienić cele wyznaczone w ust. 1 i 2,

Poprawka 136

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 9 - akapit 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
w przypadku gdy odpowiednie technologie recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych nie są dostępne, ponieważ nie są dozwolone na mocy odpowiednich przepisów unijnych lub nie są w wystarczającym stopniu zainstalowane w praktyce. skreśla się

Poprawka 137

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 10

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10. W przypadku gdy jest to uzasadnione brakiem dostępności lub nadmiernymi cenami określonych tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi lub zwierząt, bezpieczeństwo dostaw żywności lub środowisko, nadmiernie utrudniając przestrzeganie wymogów dotyczących minimalnej procentowej zawartości materiałów z recyklingu określonych w ust. 1 i 2, Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktu delegowanego zgodnie z art. 58 w celu zmiany ust. 1 i 2 w drodze odpowiedniego dostosowania minimalnych zawartości procentowych. Przy ocenie uzasadnienia takiego dostosowania Komisja ocenia wnioski osób fizycznych lub prawnych, do których to wniosków należy dołączyć odpowiednie informacje i dane dotyczące sytuacji rynkowej w zakresie tych odpadów pokonsumenckich tworzyw sztucznych oraz najlepsze dostępne dowody dotyczące odnośnych zagrożeń dla zdrowia ludzi lub zwierząt, bezpieczeństwa dostaw żywności lub środowiska. skreśla się

Poprawka 138

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7 - ustęp 11 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
11a. Do 31 grudnia 2025 r. Komisja opublikuje sprawozdanie oceniające możliwość wyznaczenia celów dotyczących stosowania biopochodnych tworzyw sztucznych w opakowaniach, aby osiągnąć cele określone w art. 7 ust. 1 i 2.

W stosownych przypadkach i na podstawie sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, Komisja przedstawia wniosek ustawodawczy w celu:

a) określenia celów dotyczących stosowania w opakowaniach surowców z biopochodnych tworzyw sztucznych;

b) określenia wymogów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do surowców z biopochodnych tworzyw sztucznych, by mogły być uznane za wnoszące wkład w realizację celów, z uwzględnieniem kryteriów zrównoważonego rozwoju określonych w art. 29 dyrektywy (UE) 2018/2001;

c) wprowadzenia możliwości osiągnięcia maksymalnie 50 % celów określonych w art. 7 ust. 1 i 2 przez wykorzystanie surowców z biopochodnych tworzyw sztucznych.

Poprawka 461

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 7a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 7a

Surowce biopochodne w opakowaniach z tworzyw sztucznych

Do 31 grudnia 2025 r. Komisja opublikuje sprawozdanie oceniające możliwość wyznaczenia celów dotyczących stosowania surowców biopochodnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych. W stosownych przypadkach i na podstawie tego sprawozdania, Komisja przedstawia wniosek ustawodawczy w celu:

a) określenia wymogów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do surowców biopochodnych w tworzywach sztucznych, z uwzględnieniem obowiązujących kryteriów zrównoważonego rozwoju określonych w art. 29 dyrektywy (UE) 2018/2001;

b) określenia celów dotyczących stosowania surowców biopochodnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Poprawka 139

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. opakowania, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. f) i g), przylepne etykiety przyczepione do owoców i warzyw oraz bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy muszą być kompostowalne w warunkach kontrolowanych przemysłowo w zakładach przetwarzania bioodpadów. 1. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 36 miesięcy

od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. opakowania, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. f), przylepne etykiety przyczepione do owoców i warzyw muszą być kompostowalne w warunkach domowych lub kontrolowanych przemysłowo w zakładach przetwarzania bioodpadów.

Poprawka 140

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1a. Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 36 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy wymagane do pakowania żywności luzem ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności, muszą być kompostowalne w warunkach kontrolowanych przemysłowo w zakładach przetwarzania bioodpadów, a zatem ich zbieranie musi być dozwolone w pojemnikach na bioodpady.

Poprawka 141

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. W przypadku gdy dostępne są odpowiednie systemy zbierania odpadów i infrastruktura przetwarzania odpadów w celu zapewnienia, aby opakowania, o których mowa w ust. 1, trafiały do strumienia gospodarowania odpadami organicznymi, państwa członkowskie są uprawnione do wprowadzenia wymogu, aby lekkie plastikowe torby na zakupy były udostępniane na ich rynku po raz pierwszy tylko wtedy, gdy można wykazać, że te lekkie plastikowe torby na zakupy zostały całkowicie wyprodukowane z biodegradowalnych polimerów tworzyw sztucznych, które są kompostowalne w warunkach kontrolowanych przemysłowo. 2. W przypadku gdy dostępne są odpowiednie systemy zbierania odpadów i infrastruktura przetwarzania odpadów w celu zapewnienia, aby opakowania, o których mowa w ust. 1, trafiały do strumienia gospodarowania odpadami organicznymi, państwa członkowskie, które wdrożyły art. 22 dyrektywy 2008/98/WE, mogą wymagać, aby lekkie plastikowe torby na zakupy były udostępniane na ich rynku po raz pierwszy tylko wtedy, gdy można wykazać, że te lekkie plastikowe torby na zakupy są kompostowalne.

Poprawka 142

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. opakowania inne niż te, o których mowa w ust. 1 i 2, w tym opakowania wykonane z biodegradowalnych polimerów tworzyw sztucznych, muszą umożliwiać recykling materiałowy bez wpływu na zdolność innych strumieni odpadów do recyklingu. 3. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 36 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. opakowania inne niż te, o których mowa w ust. 1 i 2, w tym opakowania wykonane z biodegradowalnych polimerów tworzyw sztucznych i innych materiałów biodegradowalnych, muszą umożliwiać recykling materiałowy zgodnie z art. 6 i bez wpływu na zdolność innych strumieni odpadów do recyklingu.

Poprawka 143

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Na zasadzie odstępstwa od art. 8 ust. 3 państwa członkowskie są uprawnione do wprowadzenia wymogu., aby na ich terytorium opakowania kompostowalne mogły być przetwarzane w procesie strumienia bioodpadów.

Poprawka 144

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu zmiany ust. 1 i 2 niniejszego artykułu poprzez dodanie innych rodzajów opakowań do rodzajów opakowań objętych tymi ustępami, jeżeli jest to uzasadnione i właściwe ze względu na zmiany technologiczne i regulacyjne mające wpływ na unieszkodliwianie opakowań kompostowalnych oraz z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w załączniku III. 5. Po zasięgnięciu opinii grupy ekspertów Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu zmiany ust. 1, 1a i 2 niniejszego artykułu poprzez dodanie innych rodzajów opakowań do rodzajów opakowań objętych tymi ustępami, jeżeli jest to uzasadnione i właściwe ze względu na zmiany technologiczne i regulacyjne, w tym dotyczące znakowania kompostowalności, mające wpływ na unieszkodliwianie opakowań kompostowalnych oraz z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w załączniku III.

Poprawka 145

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 8 - ustęp 5 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5a. Do 31 maja 2025 r. Komisja zwróci się do europejskich organizacji normalizacyjnych o aktualizację normy zharmonizowanej (EN 13432) "Wymagania dotyczące opakowań przydatnych do odzysku przez kompostowanie i biodegradację - Program badań i kryteria oceny do ostatecznej akceptacji opakowań".

Do 31 maja 2025 r. Komisja zwróci się również do europejskich organizacji normalizacyjnych o przygotowanie norm zharmonizowanych określających szczegółowe specyfikacje techniczne wymogów dotyczących opakowań kompostowalnych w warunkach domowych w niniejszym artykule.

Poprawka 416

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Opakowanie musi być zaprojektowane w taki sposób, aby jego masa i objętość były ograniczone do minimum niezbędnego do zapewnienia jego funkcjonalności, z uwzględnieniem materiału, z którego jest ono wykonane. 1. Od 1 stycznia 2030 r. opakowanie musi być zaprojektowane w taki sposób, aby jego masa i objętość były ograniczone do minimum niezbędnego do zapewnienia jego funkcji wymienionych w części 1 załącznika IV oraz przeznaczenia produktu, z uwzględnieniem kształtu opakowania i materiału, z którego jest ono wykonane.

Poprawka 147

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Nie można wprowadzać do obrotu opakowań, które nie są niezbędne w celu spełnienia któregokolwiek z kryteriów wydajności określonych w załączniku IV, ani opakowań o właściwościach, które mają jedynie na celu zwiększenie postrzeganej objętości produktu, w tym zawierających podwójne ścianki, fałszywe dna i zbędne warstwy, chyba że projekt opakowania podlega wymogom dotyczącym chronionych oznaczeń geograficznych na mocy przepisów Unii. 2. Nie można wprowadzać do obrotu opakowań, które nie są niezbędne w celu spełnienia któregokolwiek z kryteriów wydajności określonych w załączniku IV, ani opakowań o właściwościach, które mają jedynie na celu zwiększenie postrzeganej objętości produktu, w tym zawierających podwójne ścianki, fałszywe dna i zbędne warstwy, chyba że projekt opakowania podlega wymogom dotyczącym oznaczeń geograficznych na mocy przepisów Unii lub jest chroniony prawnie na mocy rozporządzenia (WE) 6/2002.

Poprawka 148

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 36 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja w stosownych przypadkach zwróci się do europejskich organizacji normalizacyjnych o przygotowanie lub aktualizację norm zharmonizowanych ustanawiających metodykę obliczania i pomiaru zgodności z wymogami dotyczącymi minimalizacji opakowań określonymi w niniejszym rozporządzeniu. W przypadku najpowszechniejszych rodzajów opakowań i formatów takie normy powinny określać maksymalne odpowiednie limity masy i objętości oraz, w stosownych przypadkach, grubość ścianek i maksymalną wielość miejsc pustych.

Poprawka 149

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 4 - akapit 1 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) wszelkie wyniki badań, badania lub inne istotne źródła wykorzystane do oceny minimalnej koniecznej objętości lub masy opakowania. c) wszelkie wyniki badań, badania lub inne istotne źródła, np. modelowanie i symulowanie, wykorzystane do oceny minimalnej koniecznej objętości lub masy opakowania.

Poprawka 150

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 9 - ustęp 4 - akapit 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Mikroprzedsiębiorstwa, o których mowa w art. 22 ust. 3, są zwolnione z obowiązków określonych w niniejszym ustępie.

Poprawka 151

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Opakowanie uznaje się za opakowanie wielokrotnego użytku, jeżeli spełnia następujące warunki: 1. Opakowanie wprowadzone do obrotu uznaje się za opakowanie wielokrotnego użytku, jeżeli spełnia następujące warunki:

Poprawka 152

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 1 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) jest przeznaczone do ponownego użycia lub powtórnego napełnienia, zaprojektowane i wprowadzane do obrotu z myślą o ponownym użyciu lub powtórnym napełnianiu; a) jest przeznaczone do ponownego użycia lub powtórnego napełnienia, zaprojektowane i wprowadzane do obrotu z myślą o ponownym wielokrotnym użyciu;

Poprawka 153

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 1 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) zostało przeznaczone do osiągnięcia jak największej liczby podróży lub rotacji przy normalnie łatwych do przewidzenia warunkach zastosowania i zostało zaprojektowane w tym celu; b) zostało przeznaczone do osiągnięcia jak największej liczby rotacji przy normalnie łatwych do przewidzenia warunkach zastosowania i zostało zaprojektowane w tym celu;

Poprawka 154

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 1 - litera h a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
ha) spełnia wymogi dotyczące zdrowia konsumentów, bezpieczeństwa i higieny.

Poprawka 155

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1a Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja przyjmuje akty delegowane w celu określenia minimalnej liczby rotacji, o której mowa w ust. 1 lit. b), dla opakowań wielokrotnego użytku w różnych kategoriach materiałów i opakowań.

Poprawka 156

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 10b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 10b

Sprawiedliwa transformacja

Co dwa lata od 2025 r. państwa członkowskie przeprowadzają oceny oddziaływania na zatrudnienie, których celem jest ocena wpływu obowiązków określonych w niniejszym rozporządzeniu na liczbę utworzonych lub przekształconych lub zlikwidowanych miejsc pracy, jak również na przewidywanie umiejętności i kompetencji, warunki pracy, w tym bezpieczeństwo i higienę pracy, oraz na równość płci zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym, we wszystkich sektorach objętych niniejszym rozporządzeniem, i przedstawiają te oceny Komisji i Parlamentowi Europejskiemu. W ocenach oddziaływania na zatrudnienie określa się, jak dane państwo członkowskie zamierza uwzględnić swoje ustalenia, za pomocą środków legislacyjnych i nielegislacyjnych, w tym inwestycji publicznych i prywatnych.

Zanim przedstawią oceny oddziaływania na środowisko Komisji i Parlamentowi Europejskiemu, państwa członkowskie informują o ocenach oddziaływania na środowisko krajowych partnerów społecznych reprezentujących pracowników i pracodawców w sektorach objętych niniejszym rozporządzeniem oraz konsultują się z nimi.

Poprawka 157

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 1 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Od dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 42 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. opakowania muszą być oznakowane etykietą zawierającą informacje o składzie materiałowym. Obowiązek ten nie ma zastosowania do opakowań transportowych. Ma on jednak zastosowanie do opakowań dla handlu elektronicznego. Od dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty przyjęcia aktów wykonawczych, o których mowa w ust. 5 i 6] r. opakowania wprowadzane do obrotu muszą być oznakowane etykietą zawierającą informacje o składzie materiałowym, by ułatwić konsumentom sortowanie. Etykieta ta zawiera wyłącznie piktogramy i jest łatwo zrozumiała, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten nie ma zastosowania do opakowań transportowych. Ma on jednak zastosowanie do opakowań dla handlu elektronicznego.

Poprawka 158

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 1 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Etykiecie może towarzyszyć kod QR lub inny cyfrowy nośnik danych umieszczony na opakowaniu, zawierający informacje o przeznaczeniu każdego oddzielnego elementu opakowania, by ułatwić konsumentom sortowanie.

Poprawka 159

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 1 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Na opakowaniach objętych systemem kaucyjnym, o których mowa w art. 44 ust. 1, oprócz etykiety, o której mowa w akapicie pierwszym, umieszcza się zharmonizowaną etykietę ustanowioną w odpowiednim akcie wykonawczym przyjętym na podstawie ust. 5. Na opakowaniach objętych systemem kaucyjnym, o których mowa w art. 44 ust. 1 umieszcza się barwną zharmonizowaną etykietę ustanowioną w odpowiednim akcie wykonawczym przyjętym na podstawie ust. 5.

Poprawka 160

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 1 - akapit 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Etykiety systemów kaucyjnych opracowane przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia mogą być używane razem ze zharmonizowaną etykietą w ciągu 36 miesięcy po przyjęciu aktu wykonawczego na podstawie ust. 5.

Poprawka 161

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Od dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 48 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. opakowania muszą posiadać etykietę z informacją o przydatności do ponownego użycia opakowania oraz kod QR lub inny rodzaj cyfrowego nośnika danych, który zawiera dalsze informacje na temat przydatności do ponownego użycia opakowania, w tym na temat dostępności systemu ponownego użycia i punktów zbierania, oraz który ułatwia śledzenie opakowania i obliczenie liczby podróży i rotacji. Ponadto opakowania handlowe wielokrotnego użytku należy wyraźnie oznaczyć i odróżnić od opakowań jednorazowego użytku w punkcie sprzedaży. 2. Od dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 30 miesięcy od daty wejścia w życie aktów wykonawczych, o których mowa w ust. 5] wprowadzane do obrotu opakowania wielokrotnego użytku muszą być oznakowane etykietą informującą o przydatności do wielokrotnego użytku. Dodatkowe informacje o przydatności do wielokrotnego użytku mogą być również udostępniane za pomocą kodu QR lub innego rodzaju cyfrowego nośnika danych, który zawiera dalsze informacje na temat przydatności do ponownego użycia opakowania, w tym na temat dostępności systemu ponownego użycia i punktów zbierania, oraz który ułatwia śledzenie opakowania i obliczenie liczby podróży i rotacji. Ponadto opakowania handlowe wielokrotnego użytku należy wyraźnie oznaczyć i odróżnić od opakowań jednorazowego użytku w punkcie sprzedaży.

Poprawka 162

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. W przypadku gdy jednostka opakowania objętego art. 7 jest oznakowana etykietą zawierającą informacje na temat zawartości materiałów z recyklingu, etykieta ta musi być zgodna ze specyfikacjami określonymi w odpowiednim akcie wykonawczym przyjętym na podstawie art. 11 ust. 5 i opierać się na metodyce zgodnej z art. 7 ust. 7. W przypadku gdy opakowanie z tworzyw sztucznych jest oznakowane etykietą zawierającą informacje na temat zawartości biopochodnych tworzyw sztucznych, etykieta ta musi być zgodna ze specyfikacjami określonymi w odpowiednim akcie wykonawczym przyjętym na podstawie art. 11 ust. 5. 3. W przypadku gdy opakowanie objęte art. 7 jest oznakowane etykietą zawierającą informacje na temat zawartości materiałów z recyklingu, etykieta ta, a w stosownym przypadku również kod QR lub inny cyfrowy nośnik danych, muszą być zgodne ze specyfikacjami określonymi w odpowiednim akcie wykonawczym przyjętym na podstawie art. 11 ust. 5 i opierać się na metodyce zgodnej z art. 7 ust. 7. W przypadku gdy opakowanie jest oznakowane etykietą zawierającą informacje na temat zawartości biopochodnych tworzyw sztucznych, etykieta ta musi być zgodna ze specyfikacjami określonymi w odpowiednim akcie wykonawczym przyjętym na podstawie art. 11 ust. 5.

Poprawka 370

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 4 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Etykiety, o których mowa w ust. 1-3, oraz kod QR lub inny rodzaj cyfrowego nośnika danych, o którym mowa w ust. 2, umieszcza się, drukuje lub graweruje na opakowaniu w sposób wyraźny, czytelny i nieusuwalny. W przypadku gdy nie jest to możliwe lub nie jest to uzasadnione z uwagi na charakter i rozmiar opakowania, etykiety umieszcza się na opakowaniu zbiorczym. Etykiety, o których mowa w ust. 1-3, oraz kod QR lub inny rodzaj cyfrowego nośnika danych, o którym mowa w ust. 2, umieszcza się, drukuje lub graweruje na opakowaniu w sposób wyraźny, czytelny i solidny, tak aby nie można ich było łatwo usunąć. W przypadku gdy nie jest to możliwe lub nie jest to uzasadnione z uwagi na charakter i rozmiar opakowania, etykiety umieszcza się na opakowaniu zbiorczym.
Gdy nie jest to możliwe lub gdy nie jest to uzasadnione z uwagi na charakter i rozmiar opakowania lub gdy jest to istotne dla zapewnienia niedyskryminacyjnego dostępu do informacji grupom szczególnie wrażliwym, zwłaszcza osobom słabowidzącym, etykiety, o których mowa w ust. 1 i 3, udostępnia się za pomocą pojedynczego kodu nadającego się do odczytu elektronicznego lub za pomocą innego nośnika, danych.

Poprawka 164

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 4 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W przypadku gdy informacje przekazywane są drogą elektroniczną zgodnie z ust. 2-3, zastosowanie mają następujące wymogi:

a) adekwatne, odpowiednie dane osobowe są gromadzone tylko w ograniczonym celu zapewnienia użytkownikowi dostępu do odpowiednich informacji dotyczących zgodności, o których mowa w ust. 2-3 niniejszego artykułu w odniesieniu do art. 5 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/679/EU;

b) informacji tych nie podaje się wraz z innymi informacjami przeznaczonymi do celów sprzedaży lub marketingu.

Poprawka 165

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 18 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu ustanowienia zharmonizowanej etykiety i zharmonizowanych specyfikacji dotyczących wymogów i formatów w zakresie etykietowania opakowań, o których mowa w ust. 1-3, oraz etykietowania pojemników na odpady, o których mowa w art. 12. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 59 ust. 3. 5. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 18 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu ustanowienia zharmonizowanej etykiety i zharmonizowanych specyfikacji dotyczących wymogów i formatów - również cyfrowych - etykietowania opakowań, o których mowa w ust. 1-3, oraz etykietowania pojemników na odpady, o których mowa w art. 12. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 59 ust. 3.

Poprawka 166

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia niniejszego rozporządzenia w życie] r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu ustanowienia metodyki określania składu materiałowego opakowań, o którym mowa w ust. 1, za pomocą technologii znakowania cyfrowego. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 59 ust. 3. 6. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 18 miesięcy od daty wejścia niniejszego rozporządzenia w życie] r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w celu ustanowienia metodyki określania składu materiałowego opakowań, o którym mowa w ust. 1, za pomocą technologii znakowania cyfrowego. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 59 ust. 3.

Poprawka 167

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Bez uszczerbku dla wymogów dotyczących innych zharmonizowanych etykiet UE, podmioty gospodarcze nie mogą dostarczać ani eksponować etykiet, oznaczeń, symboli lub napisów, które mogłyby wprowadzać w błąd lub dezorientować konsumentów lub innych użytkowników końcowych w odniesieniu do wymogów w zakresie zrównoważoności opakowań, innych właściwości opakowań lub możliwości gospodarowania odpadami opakowaniowymi, w odniesieniu do których w niniejszym rozporządzeniu określono wymogi dotyczące zharmonizowanego etykietowania. 7. Bez uszczerbku dla wymogów dotyczących innych zharmonizowanych etykiet UE, podmioty gospodarcze nie mogą dostarczać ani eksponować etykiet, oznaczeń, symboli lub napisów, które mogłyby wprowadzać w błąd lub dezorientować konsumentów lub innych użytkowników końcowych w odniesieniu do wymogów w zakresie zrównoważoności opakowań, innych właściwości opakowań lub możliwości gospodarowania odpadami opakowaniowymi, w odniesieniu do których w niniejszym rozporządzeniu określono wymogi dotyczące zharmonizowanego etykietowania.

Od ... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące po dacie wejścia niniejszego rozporządzenia w życie] r. Komisja przyjmuje wytyczne wyjaśniające aspekty mogące wprowadzać w błąd lub dezorientować konsumentów lub innych użytkowników końcowych.

Poprawka 169

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 11 - ustęp 8 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8a. Opakowania, o których mowa w ust. 1,2 i 3, wyprodukowane lub przywiezione przed upływem terminów, o których mowa w tych ustępach, mogą być wprowadzane do obrotu przez 36 miesięcy od daty wejścia w życie wymogów dotyczących etykietowania określonych w ust. 1,2 i 3.

Poprawka 170

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Do 1 stycznia 2028 r. na wszystkich pojemnikach na odpady przeznaczonych do zbierania odpadów opakowaniowych umieszcza się, drukuje lub graweruje w sposób widoczny, czytelny i trwały etykiety umożliwiające selektywną zbiórkę każdej frakcji materiałowej odpadów opakowaniowych przeznaczonej do wyrzucenia do oddzielnych pojemników. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 30 miesięcy od daty przyjęcia aktów wykonawczych, o których mowa w ust. 5 i 6] na wszystkich pojemnikach na odpady przeznaczonych do zbierania odpadów opakowaniowych umieszcza się, drukuje lub graweruje w sposób widoczny, czytelny i trwały etykiety umożliwiające selektywną zbiórkę każdej frakcji materiałowej odpadów opakowaniowych przeznaczonej do wyrzucenia do oddzielnych pojemników.

Poprawka 171

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 12a

Forum ds. opakowań

Prowadząc swoje działania, Komisja zapewnia zrównoważony udział przedstawicieli państw członkowskich i wszystkich zainteresowanych stron związanych z branżą opakowań, w tym przedstawicieli branży przetwarzania odpadów, producentów i dostawców opakowań, dystrybutorów, sprzedawców detalicznych, importerów, MŚP, organizacji ochrony środowiska oraz organizacji konsumenckich. Opinii tych stron zasięga się w szczególności do przygotowania aktów delegowanych i wykonawczych przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, aby rozwinąć i uszczegółowić wymogi zrównoważoności oraz badać skuteczność ustanowionych mechanizmów nadzoru rynku. W tym celu Komisja powołuje grupę ekspertów pod nazwą "forum ds. opakowań", w której spotykają się wymienione zainteresowane strony.

Poprawka 172

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 12b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 12b

Oświadczenia

Oświadczenia środowiskowe zdefiniowane w art. 2 lit. o) dyrektywy 2005/29/WE można formułować w odniesieniu do opakowań wprowadzanych do obrotu tylko wtedy, gdy spełniają następujące wymogi:

a) są uzasadnione zgodnie z [art. 3 dyrektywy o oświadczeniach środowiskowych]; w szczególności określają, czy odnoszą się do jednostki opakowania, części jednostki opakowania, czy do wszystkich opakowań wprowadzonych do obrotu przez producenta;

b) składane są w odniesieniu do właściwości opakowań wykraczających poza mające zastosowanie minimalne wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu;

Spełnienie wymogów określonych w lit. b) niniejszego artykułu wykazuje się w dokumentacji technicznej dotyczącej opakowań sporządzonej zgodnie z załącznikiem VII.

Poprawka 173

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - ustęp 1 - litera b a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
ba) spełniają wymogi dotyczące higieny żywności i bezpieczeństwa konsumentów.

Poprawka 174

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - ustęp 6 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6a. W przypadku produktów leczniczych zdefiniowanych w dyrektywie 2001/83/WE za dostarczone informacje odpowiada posiadacz pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Poprawka 175

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - ustęp 8

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8. Wytwórcy, którzy uznają lub mają podstawy, by uważać, że wprowadzone przez nich do obrotu opakowania są niezgodne z co najmniej jednym z mających zastosowanie wymogów określonych w art. 5-11, niezwłocznie podejmują działania naprawcze niezbędne do zapewnienia zgodności opakowań, ich wycofania z obrotu lub odzyskania, stosownie do okoliczności. Wytwórcy niezwłocznie informują organ nadzoru rynku państwa członkowskiego, w którym opakowanie zostało udostępnione, o podejrzewanej niezgodności oraz o wszelkich podjętych działaniach naprawczych. 8. Wytwórcy, którzy uznają lub mają podstawy, by uważać, że opakowania wprowadzone przez nich do obrotu po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia są niezgodne z co najmniej jednym z mających zastosowanie wymogów określonych w art. 5-11, niezwłocznie podejmują działania naprawcze niezbędne do zapewnienia zgodności opakowań, ich wycofania z obrotu lub odzyskania, stosownie do okoliczności. Wytwórcy niezwłocznie informują organ nadzoru rynku państwa członkowskiego, w którym opakowanie zostało udostępnione, o podejrzewanej niezgodności oraz o wszelkich podjętych działaniach naprawczych.

Poprawka 176

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - ustęp 8 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8a. W drodze odstępstwa od ustępu 8, obowiązek zapewnienia zgodności opakowania uważanego za niespełniające obowiązujących wymogów, jego wycofania z obrotu lub odzyskania nie ma zastosowania do opakowań wielokrotnego użytku, które zostały wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.

Poprawka 177

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - ustęp 9

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9. Wytwórcy - na uzasadniony wniosek organu krajowego - dostarczają wszelkie informacje i wszelką dokumentację niezbędne do wykazania zgodności opakowań, w tym dokumentację techniczną w języku lub językach łatwo zrozumiałych dla tego organu. Wspomniane informacje i wspomniana dokumentacja są dostarczane w formie papierowej albo elektronicznej. Odpowiednie dokumenty są udostępniane w ciągu 10 dni od otrzymania wniosku od organu krajowego. Wytwórcy współpracują z organem krajowym w zakresie działań podjętych w celu zaradzenia wszelkim przypadkom niezgodności z wymogami określonymi w art. 5-10. 9. Wytwórcy - na uzasadniony wniosek organu krajowego - dostarczają wszelkie informacje i wszelką dokumentację niezbędne do wykazania zgodności opakowań, w tym dokumentację techniczną w języku lub językach łatwo zrozumiałych dla tego organu. Wspomniane informacje i wspomniana dokumentacja są dostarczane w formie elektronicznej. Odpowiednie dokumenty są udostępniane w ciągu 10 dni od otrzymania wniosku od organu krajowego. Wytwórcy współpracują z organem krajowym w zakresie działań podjętych w celu zaradzenia wszelkim przypadkom niezgodności z wymogami określonymi w art. 5-10.

Poprawka 178

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 13 - ustęp 9 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9a. Ust. 1-6 nie mają zastosowania do wykonywanych na zamówienie opakowań transportowych konfigurowalnych urządzeń medycznych i systemów medycznych, które mają być użytkowane w przemyśle i opiece zdrowotnej.

Poprawka 179

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 16 - ustęp 10 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10a. W celu wypełnienia obowiązków określonych w niniejszym artykule państwa członkowskie mogą zapewnić narzędzia wsparcia dla podmiotów gospodarczych przywożących produkty na terytorium Unii.

Poprawka 180

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 17 - ustęp 2 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) czy producent, który podlega obowiązkom w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowanie, jest zarejestrowany w rejestrze producentów, o którym mowa w art. 40; a) czy producent, który podlega obowiązkom w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowanie, jest zarejestrowany w rejestrze producentów, o którym mowa w art. 39;

Poprawka 181

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 17 - ustęp 3 - akapit 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Dystrybutor nie może wykorzystywać informacji ujawnionych przez producenta do jakichkolwiek innych celów niż weryfikacja zgodności z obowiązującymi wymogami. Zakazuje się nieprawidłowego wykorzystywania tego rodzaju informacji przez dystrybutorów do celów handlowych.

Poprawka 182

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 18 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Dostawcy usług realizacji zamówień zapewniają, aby warunki w czasie magazynowania, obsługi i pakowania, adresowania lub wysyłki obsługiwanych przez nich opakowań nie wpływały negatywnie na zgodność opakowań z wymogami określonymi w art. 5-11. Dostawcy usług realizacji zamówień i platformy internetowe zapewniają, aby warunki w czasie magazynowania, obsługi i pakowania, adresowania lub wysyłki opakowań przez nich obsługiwanych lub oferowanych na ich platformach internetowych nie wpływały negatywnie na zgodność opakowań z obowiązującymi wymogami określonymi w art. 5-11.

Poprawka 183

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 18a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 18a

Obowiązki dostawców platform internetowych

Dostawcy platform internetowych bez zbędnej zwłoki spełniają odpowiednie wymogi rozporządzenia (UE) 2022/2065 i zapewniają przyjęcie wewnętrznych procedur zapewniania zgodności.

Poprawka 184

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 19 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Jeżeli importer lub dystrybutor wprowadza opakowania do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym albo modyfikuje opakowania już znajdujące się w obrocie w sposób, który może mieć wpływ na ich zgodność z wymogami niniejszego rozporządzenia, do celów niniejszego rozporządzenia jest uważany za wytwórcę i w konsekwencji podlega obowiązkom wytwórcy określonym w art. 14. Jeżeli importer lub dystrybutor wprowadza opakowania do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym albo modyfikuje opakowania już znajdujące się w obrocie w sposób, który może mieć wpływ na ich zgodność z wymogami niniejszego rozporządzenia, do celów niniejszego rozporządzenia jest uważany za wytwórcę i w konsekwencji podlega obowiązkom wytwórcy określonym w art. 13.

Poprawka 439

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Podmioty gospodarcze, które dostarczają produkty dystrybutorowi końcowemu lub użytkownikowi końcowemu w opakowaniu zbiorczym, opakowaniu transportowym lub opakowaniu dla handlu elektronicznego, zapewniają, aby współczynnik pustej przestrzeni wynosił maksymalnie 40 %. 1. Do dnia 1 stycznia 2030 r. podmioty gospodarcze, które dostarczają produkty dystrybutorowi końcowemu lub użytkownikowi końcowemu w opakowaniu zbiorczym, opakowaniu transportowym lub opakowaniu dla handlu elektronicznego, zapewniają minimalizację współczynnika pustej przestrzeni zgodnie z przepisami określonymi w załączniku IV część 1, chyba że jest to wymagane do ochrony i transportu delikatnych towarów lub prowadziłoby do zwiększenia ilości materiałów opakowaniowych ze względu na specyficzny kształt produktu lub opakowania handlowego .

Poprawka 186

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 21 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Podmioty gospodarcze stosujące opakowania wielokrotnego użytku w systemie ponownego użycia opakowań są zwolnione z obowiązku określonego w ust. 1.

Poprawki 437 i 499

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 22 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Podmioty gospodarcze nie mogą wprowadzać do obrotu opakowań w formatach wymienionych w załączniku V ani do wymienionych tam celów. 1. Od 1 stycznia 2030 r. podmioty gospodarcze nie mogą wprowadzać do obrotu opakowań w formatach wymienionych w załączniku V ani do wymienionych tam celów, chyba że:

a) takie wprowadzenie do obrotu jest zgodne z art. 4 ust. 2 dyrektywy 2008/98/WE oraz

b) podmioty gospodarcze mogą wykazać skuteczną zbiórkę tych formatów opakowań na potrzeby recyklingu, na podstawie głównego materiału opakowaniowego, na poziomie przynajmniej 85 % wagowo do 2028 r. i w każdym kolejnym roku.

Poprawka 440

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 22 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1a. Przepis ustanowiony w ust. 1 pozostaje bez uszczerbku dla art. 8 ust. 3a;

Poprawka 445

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 22 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 podmioty gospodarcze nie mogą wprowadzać do obrotu opakowań w formatach i do celów wymienionych w pkt 3 załącznika V od 1 stycznia 2030 r. 2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 podmioty gospodarcze nie mogą wprowadzać do obrotu opakowań w formatach i do celów wymienionych w pkt 3 załącznika V od 1 stycznia 2030 r., chyba że mogą wykazać, że co najmniej 85 % masy odpadów opakowaniowych z produktów, które wprowadzają do obrotu w celu bezpośredniego spożycia, jest zbieranych selektywnie w celu recyklingu w punkcie sprzedaży, według kryterium głównego materiału opakowaniowego.

Podmioty gospodarcze podlegające obowiązkowi, o którym mowa w akapicie pierwszym, co roku zgłaszają państwom członkowskim masę selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych dla poszczególnych materiałów. Każde państwo członkowskie przekazuje Komisji zagregowane dane dotyczące każdego selektywnie zebranego materiału opakowaniowego.

Poprawka 188

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 22 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Państwa członkowskie mogą zwolnić podmioty gospodarcze ze stosowania się do wykazu określonego w pkt 3 załącznika V, jeżeli spełniają one definicję mikroprzedsiębiorstwa zgodnie z zasadami określonymi w zaleceniu Komisji 2003/361 w brzmieniu obowiązującym w dniu [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = data wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r., oraz w przypadku gdy niestosowanie opakowań lub uzyskanie dostępu do infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania systemu ponownego użycia nie jest technicznie wykonalne. 3. Podmioty gospodarcze są zwolnione ze stosowania się do wykazu określonego w pkt 3 załącznika V, jeżeli spełniają one definicję mikroprzedsiębiorstwa zgodnie z zasadami określonymi w zaleceniu Komisji 2003/361 w brzmieniu obowiązującym w dniu [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = data wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Ponadto państwa członkowskie udzielają zwolnienia, jeżeli zostanie wykazane, że niestosowanie opakowań lub uzyskanie dostępu do infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania systemu ponownego użycia nie jest technicznie wykonalne.

Poprawka 373

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 22 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu zmiany załącznika V, aby dostosować go do postępu naukowo-technicznego z myślą o ograniczeniu ilości odpadów opakowaniowych. Przyjmując te akty delegowane Komisja bierze pod uwagę potencjał ograniczeń dotyczących stosowania określonych formatów opakowań dla ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych przy jednoczesnym zapewnieniu ogólnego pozytywnego wpływu na środowisko, a także uwzględnia dostępność alternatywnych rozwiązań w zakresie opakowań spełniających wymogi określone w przepisach mających zastosowanie do opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi, a ponadto ich zdolność do zapobiegania zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu produktu w opakowaniu. 4. Do ... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 5 lat po dacie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja analizuje skutki ograniczeń dotyczących stosowania określonych formatów opakowań dla ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów opakowaniowych przy jednoczesnym zapewnieniu ogólnego pozytywnego wpływu na środowisko, a także uwzględnia dostępność alternatywnych rozwiązań w zakresie opakowań spełniających wymogi określone w przepisach mających zastosowanie do opakowań do kontaktu z produktami wrażliwymi, a ponadto ich zdolność do zapobiegania zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu produktu w opakowaniu. W tym celu Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, do którego w stosownym przypadku dołączy wniosek ustawodawczy.

Poprawka 190

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 22a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 22a

Ograniczenie stosowania niektórych opakowań będących bardzo lekkimi torbami plastikowymi

1. Podmioty gospodarcze nie mogą wprowadzać do obrotu bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy.

2. Bez uszczerbku dla art. 8 ust. 1a przepis ust. 1 nie ma zastosowania do bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Poprawka 191

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 23 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Podmioty gospodarcze wprowadzające do obrotu opakowania wielokrotnego użytku zapewniają wprowadzenie systemu ponownego użycia tych opakowań, który spełnia wymogi określone w art. 24 i załączniku VI. 1. Podmioty gospodarcze wprowadzające do obrotu opakowania wielokrotnego użytku zapewniają wprowadzenie systemu ponownego użycia tych opakowań, obejmującego zachętę do zbierania, który spełnia wymogi określone w art. 24 i załączniku VI. Uznaje się, że niniejszy ustęp spełniają istniejące już w państwach członkowskich systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta za ponowne użycie.

Poprawka 192

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 24 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Podmioty gospodarcze korzystające z opakowań wielokrotnego użytku mogą wyznaczyć osoby trzecie odpowiedzialne za wspólny system lub wspólne systemy ponownego użycia. Wyznaczone osoby trzecie zapewniają zgodność systemów ponownego użycia, których częścią jest opakowanie wielokrotnego użytku, z wymogami określonymi w załączniku VI część A.

Jeżeli podmioty gospodarcze wyznaczyły osobę trzecią, o której mowa w ust. 2a, obowiązki określone w niniejszym artykule wypełniają w ich imieniu te osoby trzecie.

Poprawka 193

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 25 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Podmioty gospodarcze umożliwiające powtórne napełnianie zapewniają, aby opakowania oferowane użytkownikom końcowym w punktach napełniania nie były dostarczane bezpłatnie lub były dostarczane w ramach systemu kaucyjnego. 3. Podmioty gospodarcze umożliwiające powtórne napełnianie zapewniają, aby w przypadku oferowania opakowań użytkownikom końcowym w punktach napełniania nie były one dostarczane bezpłatnie lub były dostarczane w ramach systemu kaucyjnego.

Poprawka 194

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 25 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Podmioty gospodarcze mogą odmówić powtórnego napełnienia pojemnika dostarczonego przez użytkownika końcowego, jeżeli użytkownik końcowy nie spełnia wymogów ogłoszonych przez podmiot gospodarczy zgodnie z ust. 1. 4. Podmioty gospodarcze mogą odmówić powtórnego napełnienia pojemnika dostarczonego przez użytkownika końcowego, jeżeli użytkownik końcowy nie spełnia wymogów ogłoszonych przez podmiot gospodarczy zgodnie z ust. 1, zwłaszcza jeżeli podmiot uzna pojemnik za niehigieniczny lub nienadający się do przenoszenia sprzedawanej żywności lub napoju.

Podmioty gospodarcze nie ponoszą odpowiedzialności za problemy związane z higieną lub bezpieczeństwem żywności, które mogą wynikać z używania pojemników dostarczonych przez użytkownika końcowego.

Poprawka 195

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 25 - ustęp 4 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4a. Od 1 stycznia 2030 r. dystrybutorzy końcowi, których powierzchnia, z wyłączeniem wszystkich obszarów przechowywania i wysyłki, przekracza 400 m, dokładają starań, aby 10 % powierzchni sprzedaży przeznaczyć na punkty napełniania zarówno produktów spożywczych, jak i nieżywnościowych.

Poprawka 196

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - nagłówek

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Cele w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania Cele w zakresie ponownego użycia

Poprawki 197, 374 i 442

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Od 1 stycznia 2030 r. podmioty gospodarcze udostępniające po raz pierwszy na rynku na terytorium państwa członkowskiego wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego wymienione w pkt 2 załącznika II do dyrektywy 2012/19/UE zapewniają, aby 90 % tych produktów było udostępnianych w opakowaniu transportowym wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. 1. Podmioty gospodarcze, w tym platformy internetowe, udostępniające po raz pierwszy na rynku na terytorium państwa członkowskiego wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego wymienione w pkt 1 załącznika II do dyrektywy 2012/19/UE:

a) od 1 stycznia 2030 r. zapewniają udostępnianie 50 % takich produktów w opakowaniach transportowych wielokrotnego użytku, z wyłączeniem tektury, w systemie ponownego użycia;

b) od 1 stycznia 2040 r. zapewniają udostępnianie 90 % takich produktów w opakowaniach transportowych wielokrotnego użytku, z wyłączeniem tektury, w systemie ponownego użycia.

Opakowania ochronne mające zabezpieczać towary wrażliwe lub ciężkie oraz zaprojektowane na zamówienie do ochrony określonych urządzeń, są zwolnione z wymogu ponownego użycia.

Poprawka 198

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Dystrybutor końcowy udostępniający na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniach handlowych zimne lub gorące napoje, którymi napełnia się pojemnik w punkcie sprzedaży na wynos zapewnia, aby:

a) od 1 stycznia 2030 r. 20 % takich napojów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia;

b) od 1 stycznia 2040 r. 80 % takich napojów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia.

skreśla się

Poprawka 199

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Dystrybutor końcowy, który prowadzi działalność gospodarczą w sektorze HoReCa i który udostępnia na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniu handlowym żywność gotową do spożycia na wynos, przeznaczoną do bezpośredniego spożycia bez konieczności dalszego przygotowywania i spożywaną zwykle z pojemnika, zapewnia, aby:

a) od 1 stycznia 2030 r. 10 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia;

b) od 1 stycznia 2040 r. 40 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia.

skreśla się

Poprawka 394

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Jeżeli dystrybutor końcowy udostępnia na rynku napoje bezalkoholowe w opakowaniach handlowych, z wyjątkiem mleka.:

a) od 1 stycznia 2030 r. zapewnia udostępnianie na terytorium danego państwa członkowskiego co najmniej 20 % takich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku w systemie ponownego użycia;

b) od 1 stycznia 2040 r. zapewnia udostępnianie co najmniej 35 % takich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku w systemie ponownego użycia.

Poprawka 201

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 3 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3b. Jeżeli dystrybutor końcowy udostępnia na rynku na terytorium państwa członkowskiego napoje alkoholowe, z wyjątkiem wina i win musujących, w opakowaniach handlowych:

a) od 1 stycznia 2030 r. zapewnia udostępnianie co najmniej 10 % takich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku w systemie ponownego użycia;

b) od 1 stycznia 2040 r. zapewnia udostępnianie co najmniej 25 % takich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku w systemie ponownego użycia;

c) osiąga cele, o których mowa w lit. a) i b) niniejszego ustępu, tak, by inna kategoria napojów alkoholowych zdefiniowana w dyrektywie Rady 92/83/EWG, sprawiedliwie przyczyniała się do osiągnięcia celu dotyczącego ponownego użycia;

d) zapewnia, że marki należące do dystrybutora końcowego przyczyniają się sprawiedliwie do osiągnięcia celu dotyczącego ponownego użycia;

e) umożliwia producentom elastyczność w ich portfelu w osiąganiu celów dotyczących ponownego użycia.

Poprawka 202

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Wytwórca i dystrybutor końcowy udostępniający na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniach handlowych napoje alkoholowe w postaci piwa, gazowane napoje alkoholowe, napoje fermentowane inne niż wino, aromatyzowane produkty sektora wina i wino owocowe, produkty na bazie napojów spirytusowych, wina lub innych napojów fermentowanych zmieszanych z napojami, w tym gazowanymi, cydrem lub sokiem zapewniają, aby:

a) od 1 stycznia 2030 r. 10 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia;

b) od 1 stycznia 2040 r. 25 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia.

skreśla się

Poprawka 203

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Wytwórca i dystrybutor końcowy udostępniający na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniach handlowych napoje alkoholowe w postaci wina, z wyjątkiem wina musującego, zapewniają, aby:

a) od 1 stycznia 2030 r. 5 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia;

b) od 1 stycznia 2040 r. 15 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia.

skreśla się

Poprawka 204

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Wytwórca i dystrybutor końcowy udostępniający na rynku na terytorium państwa, członkowskiego w opakowaniach handlowych napoje bezalkoholowe w postaci wody, wody z dodatkiem cukru, wody z inną substancją słodzącą, wody aromatyzowanej, napojów bezalkoholowych, lemoniady gazowanej, herbaty mrożonej i podobnych napojów, które są bezpośrednio gotowe do picia, czystego soku, soku lub moszczu z owoców lub warzyw oraz napojów typu smoothie bez mleka i napojów bezalkoholowych zawierających tłuszcz mleka, zapewniają, aby:

a) od 1 stycznia 2030 r. 10 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia;

b) od 1 stycznia 2040 r. 25 % takich produktów było udostępnianych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub poprzez umożliwienie powtórnego napełnienia.

skreśla się

Poprawka 396

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 6 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6a. Państwa członkowskie zwalniają podmioty gospodarcze z obowiązku określonego w ust. 3a lit. a) i ust. 3b lit. a) niniejszego artykułu, jeżeli wskaźnik recyklingu zgłoszony Komisji przez państwa członkowskie na podstawie z art. 50 ust. 2 lit. c) jest wyższy niż 85 % w jednostkach masy takich opakowań wprowadzonych do obrotu na terytorium tego państwa członkowskiego w latach kalendarzowych 2026 i 2027.

Jeżeli ze zgłoszenia wynika, że poziom recyklingu danego materiału opakowaniowego wynosi mniej niż 85 %, państwo członkowskie przedkłada Komisji plan wdrażania zawierający strategię z konkretnymi działaniami i harmonogramem zapewniającym osiągnięcie w ciągu dwóch lat wskaźnika recyklingu na poziomie 85 % w jednostkach masy danego materiału opakowaniowego.

Poprawka 205

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 7 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Podmioty gospodarcze stosujące opakowania transportowe w postaci palet, skrzyń z tworzyw sztucznych, składanych skrzynek z tworzywa sztucznego, kubłów i bębnów do celów przenoszenia lub pakowania produktów w warunkach innych niż przewidziane w ust. 12 i 13 zapewniają, aby: 7. Podmioty gospodarcze stosujące na terytorium Unii opakowania transportowe lub opakowania handlowe wykorzystywane wyłącznie do transportu na terytorium Unii, w postaci palet, skrzyń, składanych skrzynek, kubłów lub bębnów, do celów przenoszenia lub pakowania produktów w warunkach innych niż przewidziane w ust. 5 i 6:

Poprawka 206

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 7 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) od 1 stycznia 2030 r. 30 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia; a) zapewniają, aby od 1 stycznia 2030 r. co najmniej 30 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia;

Poprawka 378

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 7 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) od 1 stycznia 2040 r. 90 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. skreśla się

Poprawka 208

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 8 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
8. Podmioty gospodarcze stosujące opakowania transportowe do transportu i dostarczania artykułów niespożywczych udostępnionych na rynku po raz pierwszy za pośrednictwem handlu elektronicznego zapewniają, aby: 8. Podmioty gospodarcze stosujące na terytorium Unii opakowania transportowe do transportu i dostarczania artykułów niespożywczych udostępnionych na rynku po raz pierwszy za pośrednictwem handlu elektronicznego:

Poprawka 209

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 8 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) od 1 stycznia 2030 r. 10 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. a) zapewniają, aby od 1 stycznia 2030 r. co najmniej 10 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia;

Poprawka 379

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 8 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) od 1 stycznia 2040 r. 50 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. skreśla się

Poprawka 211

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 9 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9. Podmioty gospodarcze stosujące opakowania transportowe w postaci materiałów do owijania i taśm do palet służących stabilizacji i ochronie produktów umieszczonych na paletach podczas transportu zapewniają, aby: 9. Podmioty gospodarcze stosujące na terytorium Unii opakowania transportowe służące stabilizacji i ochronie produktów umieszczonych na paletach podczas transportu, w tym m.in. materiałów do owijania palet i taśm do palet:

Poprawka 212

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 9 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) od 1 stycznia 2030 r. 10 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. a) zapewniają, aby od 1 stycznia 2030 r. co najmniej 10 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia;

Poprawka 380

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 9 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) od 1 stycznia 2040 r. 30 % takich opakowań wykorzystywanych do transportu było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. skreśla się

Poprawka 214

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 10 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10. Podmioty gospodarcze stosujące opakowania zbiorcze w postaci pudełek, z wyłączeniem tektury, używanych na zewnątrz opakowań handlowych do grupowania pewnej liczby produktów w celu utworzenia jednostki magazynowej zapewnią, aby: 10. Podmioty gospodarcze, w tym platformy internetowe, stosujące opakowania zbiorcze na terytorium Unii w postaci pudełek, z wyłączeniem tektury, używanych na zewnątrz opakowań handlowych do grupowania pewnej liczby produktów w celu utworzenia jednostki magazynowej lub dystrybucyjnej:

Poprawka 215

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 10 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) od 1 stycznia 2030 r. 10 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. a) zapewniają, aby od 1 stycznia 2030 r. co najmniej 10 % takich stosowanych opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia;

Poprawka 382

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 10 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) od 1 stycznia 2040 r. 25 % takich wykorzystanych przez nie opakowań było opakowaniami wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia. skreśla się

Poprawka 458

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 10 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10a. Cele określone w ust. 4 i 6 można również osiągnąć dzięki umożliwieniu powtórnego napełniania.

Poprawka 217

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 11

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
11. Cele określone w ust. 1-10 oblicza się w odniesieniu do okresu roku kalendarzowego. 11. Cele określone w niniejszym artykule oblicza się w odniesieniu do okresu roku kalendarzowego.

Poprawka 218

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 12 - akapit 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Opakowania transportowe wykorzystywane przez podmiot gospodarczy powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, jeżeli stosuje się je do transportu produktów: Od 1 stycznia 2030 r. 95 % opakowań transportowych wykorzystywanych przez podmiot gospodarczy powinno nadawać się do wielokrotnego użytku, jeżeli stosuje się je do transportu produktów:

Poprawka 219

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 13 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Podmioty gospodarcze dostarczające produkty innemu podmiotowi gospodarczemu w tym samym państwie członkowskim używają do transportu tych produktów wyłącznie opakowań transportowych wielokrotnego użytku. Od 1 stycznia 2030 r. podmioty gospodarcze, w tym platformy internetowe, dostarczające produkty innemu podmiotowi gospodarczemu w tym samym państwie członkowskim używają do transportu tych produktów wyłącznie opakowań transportowych wielokrotnego użytku.

Poprawka 417

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 13 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
13a. Podmioty gospodarcze są zwolnione z obowiązku osiągnięcia celów określonych w niniejszym artykule, jeżeli wskaźnik recyklingu dominującego materiału opakowaniowego zgłoszony Komisji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. c) lub poziom recyklingu formatów opakowań - takich jak butelki PET lub puszki aluminiowe - przekracza 85 % masy takich opakowań wprowadzonych do obrotu na terytorium tego państwa członkowskiego w roku kalendarzowym 2027 lub w dowolnym kolejnym roku kalendarzowym.

Poprawka 504

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 13 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
13b. Cele określone w niniejszym artykule nie mają zastosowania do opakowań handlowych łatwo psujących się napojów i napojów zdefiniowanych w rozporządzeniu (UE) nr 1169/2011.

Poprawka 505/rev1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 13 c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
13c. Cele określone w niniejszym artykule nie mają zastosowania do opakowań win, win musujących, aromatyzowanych produktów winiarskich i napojów spirytusowych określonych kodami nomenklatury 2208.

Poprawka 220

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 14 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
14. Podmioty gospodarcze zwalnia się z obowiązku realizacji celów określonych w ust. 2-10, jeżeli w danym roku kalendarzowym: 14. Podmioty gospodarcze zwalnia się z obowiązku realizacji celów określonych w niniejszym artykule, jeżeli w danym roku kalendarzowym:

Poprawka 418

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 14 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
14a. Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę przypadającą dwa lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja przyjmuje akty delegowane zgodnie z art. 58 w odniesieniu do wymogów dotyczących przygotowania oceny cyklu życia w celu uzasadnienia wyłączenia na mocy niniejszego artykułu. Podmioty gospodarcze są zwolnione z obowiązku osiągnięcia celów określonych w niniejszym artykule, jeżeli z takiej oceny cyklu życia wynika, że ponowne wykorzystanie nie jest rozwiązaniem dającym najlepszy ogólny wynik dla środowiska.

Poprawka 385

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 15

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
15. Podmioty gospodarcze zwalnia się z obowiązku realizacji celów określonych w ust. 2-6, jeżeli w ciągu roku kalendarzowego ich powierzchnia sprzedaży nie przekracza 100 m, włączając w to wszystkie powierzchnie magazynowe i miejsca wysyłki. 15. Podmioty gospodarcze zwalnia się z obowiązku realizacji celów określonych w niniejszym artykule, jeżeli:

a) ich powierzchnia sprzedaży nie przekracza 200 m, włączając w to wszystkie powierzchnie magazynowe i miejsca wysyłki;

b) ponowne użycie nie jest rozwiązaniem dającym najlepszy ogólny wynik dla środowiska na podstawie oceny cyklu życia, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami określoną w art. 4 dyrektywy 2008/98/WE i bez uszczerbku dla wymogów dotyczących zdrowia, higieny i bezpieczeństwa.

Poprawka 386

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 15 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
15a. Podmioty gospodarcze zwalnia się z obowiązków przewidzianych w niniejszym artykule, jeżeli poziom selektywnej zbiórki danego materiału opakowaniowego zgodnie z art. 43 ust. 3,4 i 4b, zgłoszony Komisji zgodnie z art. 50 ust. 1 lit. c), jest wyższy niż 85 % w jednostkach masy takich opakowań wprowadzonych do obrotu na terytorium państwa członkowskiego, w którym te podmioty prowadzą działalność, w latach kalendarzowych 2026 i 2027.

Jeżeli ze zgłoszenia wynika, że poziom selektywnej zbiórki danego materiału opakowaniowego wynosi mniej niż 85 %, państwo członkowskie przedkłada plan wdrażania zawierający strategię z konkretnymi działaniami i harmonogramem zapewniającym osiągnięcie w ciągu dwóch lat wskaźnika selektywnego zbierania na poziomie 85 % w jednostkach masy odnośnego materiału opakowaniowego.

Poprawka 506

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 15 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
15b. Podmioty gospodarcze są zwolnione z obowiązku osiągnięcia celów określonych w ust. 7, 12 i 13 niniejszego artykułu w odniesieniu do wszystkich opakowań transportowych mających bezpośredni kontakt z żywnością zgodnie z definicją w rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 i paszą.

Poprawka 507

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 15 c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
15c. Podmioty gospodarcze są zwolnione z obowiązku osiągnięcia celów określonych w niniejszym artykule w przypadku wszystkich produktów podlegających wymogom dotyczącym chronionych oznaczeń geograficznych na mocy przepisów Unii.

Poprawka 222

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 16 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
16. Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia, aby określić: 16. By uwzględnić najnowsze dane i zmiany naukowe i gospodarcze, oraz poprawić ogólne wyniki środowiskowe, co może wymagać odejścia w niektórych strumieniach odpadów od hierarchii postępowania z odpadami, jeżeli jest to uzasadnione niezależną i zrecenzowaną oceną cyklu życia, Komisja jest uprawniona do przyjęcia aktów delegowanych zgodnie z art. 58 w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia, aby określić:

Poprawka 387

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 16 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) cele dla innych produktów niż te, o których mowa w ust. 1-6 niniejszego artykułu, oraz innych formatów opakowań niż te, o których mowa w ust. 7-10, na podstawie pozytywnych doświadczeń związanych ze środkami wprowadzonymi przez państwa członkowskie na podstawie art. 45 ust. 2, skreśla się

Poprawka 224

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 16 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) odstępstwa dla podmiotów gospodarczych dodatkowe do tych wymienionych w ust. 14 lit. a)-c) niniejszego artykułu, b) odstępstwa dla podmiotów gospodarczych dodatkowe do tych wymienionych w niniejszym artykule ze względu na szczególne ograniczenia gospodarcze napotykane w danym sektorze w związku z osiągnięciem celów określonych w niniejszym artykule,

Poprawka 225

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 16 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) odstępstwa dotyczące określonych formatów opakowań objętych celami określonymi w ust. 2-6 niniejszego artykułu, w przypadku gdy kwestie związane z higieną, bezpieczeństwem żywności lub ochroną środowiska uniemożliwiają osiągnięcie tych celów, c) odstępstwa dotyczące określonych formatów opakowań objętych celami określonymi w ust. 2-6 niniejszego artykułu, w przypadku gdy kwestie związane z higieną, bezpieczeństwem żywności lub niebezpiecznym charakterem produktów uniemożliwiają ponowne użycie,

Poprawka 389

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 16 - litera c a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
ca) wymogi dotyczące przygotowania oceny cyklu życia w celu

uzasadnienia odstępstwa na podstawie ust. 15 lit. b).

Poprawka 395

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 17

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
17. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 8 lat po dacie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja dokonuje przeglądu sytuacji dotyczącej ponownego użycia opakowań i na tej podstawie ocenia stosowność ustanowienia środków, dokonania przeglądu celów określonych w niniejszym artykule i ustanowienia nowych celów w odniesieniu do ponownego użycia i powtórnego napełniania opakowań, i w razie potrzeby przedstawia wniosek ustawodawczy. 17. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 8 lat po dacie wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja dokonuje przeglądu sytuacji dotyczącej ponownego użycia opakowań. Oceniając wpływ celów dotyczących ponownego użycia opakowań, Komisja ocenia co najmniej zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych dzięki celom na 2030 r. dotyczącym ponownego użycia, redukcję emisji CO2, ograniczenie marnotrawienia żywności, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, zużycie wody i energii, zanieczyszczenie wody oraz stosowanie detergentów i środków odkażających, na podstawie niezależnej zrecenzowanej oceny cyklu życia. Komisja ocenia również sytuację dotyczącą tekturowych odpadów opakowaniowych oraz ich wpływ na środowisko i efekty substytucji materiałów, które mogą wystąpić w związku z wyłączeniami dotyczącymi materiałów określonymi w art. 22 w powiązaniu z załącznikiem Voraz w związku z art. 26 ust. 7,10, 12 i 13. Na podstawie tej oceny Komisja w stosownym przypadku przedkłada wniosek ustawodawczy: a) zmieniający lub potwierdzający cele na 2040 r. określone w niniejszym artykule; b) w razie potrzeby wyznaczający nowe cele dotyczące ponownego użycia w innych sektorach oraz w odniesieniu do innych formatów opakowań i materiałów opakowaniowych.

Poprawka 227

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 26 - ustęp 17 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
17a. Od 1 stycznia 2030 r. dystrybutor końcowy odbiera wszystkie formaty opakowań wielokrotnego użytku udostępniane przez dystrybutorów na terytorium państwa członkowskiego zgodnie z ust. 3a i 3b.

Poprawka 228

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - nagłówek

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Zasady obliczania stopnia osiągnięcia celów w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania Zasady obliczania stopnia osiągnięcia celów w zakresie ponownego użycia

Poprawka 229

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 2 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Na potrzeby wykazania stopnia osiągnięcia celów określonych w art. 26 ust. 2-6 dystrybutor końcowy lub wytwórca, w stosownych przypadkach, udostępniając te produkty na rynku na terytorium państwa członkowskiego, oblicza, w odniesieniu do każdego celu osobno, następujące elementy: 2. Na potrzeby wykazania stopnia osiągnięcia celów określonych w art. 26 ust. 3a i 3b dystrybutor końcowy lub wytwórca, w stosownych przypadkach, udostępniając te produkty na rynku na terytorium państwa członkowskiego, oblicza, w odniesieniu do każdego celu osobno, następujące elementy:

Poprawka 230

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 2 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) liczbę, w jednostkach sprzedaży, napojów i produktów spożywczych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia, które są udostępniane na rynku na terytorium państwa członkowskiego w roku kalendarzowym; a) liczbę, w jednostkach ekwiwalentnych sprzedaży, napojów i produktów spożywczych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia, które są udostępniane na rynku na terytorium państwa członkowskiego w roku kalendarzowym;

Poprawka 231

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 2 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) liczbę, w jednostkach sprzedaży, napojów i produktów spożywczych udostępnianych na rynku na terytorium państwa członkowskiego w roku kalendarzowym w drodze powtórnego napełniania; skreśla się

Poprawka 232

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 2 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) liczbę, w jednostkach sprzedaży, napojów i produktów spożywczych udostępnianych na rynku na terytorium państwa członkowskiego w ramach innych środków niż te, o których mowa w lit. a) i b), w roku kalendarzowym. c) liczbę, w ekwiwalentnych jednostkach sprzedaży, napojów i produktów spożywczych udostępnianych na rynku na terytorium państwa członkowskiego w ramach innych środków niż te, o których mowa w lit. a), w roku kalendarzowym.

Poprawka 233

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 3 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) liczbę jednostek ekwiwalentnych każdego z formatów opakowań wymienionych w art. 26 ust. 7-10 stanowiących opakowanie wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia, wykorzystanych przez ten podmiot w roku kalendarzowym; a) liczbę jednostek ekwiwalentnych każdego z formatów opakowań wymienionych w art. 26 ust. 6 i 7 stanowiących opakowanie wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia, wykorzystanych przez ten podmiot w roku kalendarzowym;

Poprawka 234

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 3 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) liczbę jednostek ekwiwalentnych każdego z formatów opakowań wymienionych w art. 26 ust. 7-10 innych niż wskazane w lit. a), wykorzystanych w roku kalendarzowym. b) liczbę jednostek ekwiwalentnych każdego z formatów opakowań wymienionych w art. 26 ust. 6 i 7 innych niż wskazane w lit. a), wykorzystanych w roku kalendarzowym.

Poprawka 235

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 4 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Do 31 grudnia 2028 r. Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustanawiające szczegółowe zasady i metody obliczania dotyczące celów ustanowionych w art. 26. Do 31 grudnia 2026 r. Komisja przyjmuje akty delegowane ustanawiające szczegółowe zasady i metody obliczania dotyczące celów ustanowionych w art. 26.

Poprawka 236

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 4 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Ten akt wykonawczy przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 59 ust. 3. skreśla się

Poprawka 237

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 27 - ustęp 4 - akapit 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Obowiązek wykazania osiągnięcia celów określonych w art. 26 ma zastosowanie od 1 stycznia 2030 r. lub [18 miesięcy] od daty wejścia w życie aktów delegowanych, o których mowa w akapicie pierwszym, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza.

Poprawka 238

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 28 - nagłówek

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Zgłaszanie właściwym organom danych dotyczących celów w zakresie ponownego użycia i powtórnego napełniania Zgłaszanie właściwym organom danych dotyczących celów w zakresie ponownego użycia

Poprawka 239

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 28 - ustęp 6 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6a. Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja Europejska tworzy europejskie obserwatorium ponownego użycia. Obserwatorium będzie odpowiedzialne za monitorowanie wdrażania środków ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu, gromadzenie danych na temat praktyk w zakresie ponownego użycia oraz zapewnianie wkładu w rozwój najlepszych praktyk w dziedzinie ponownego użycia.

Poprawka 240

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 28a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 28a
Obowiązek powtórnego napełniania dla sektora żywności i napojów na wynos
1. Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r.:
a) dystrybutor końcowy prowadzący działalność gospodarczą w sektorze HORECA i udostępniający na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniach handlowych zimne lub gorące napoje, którymi napełnia się pojemnik w punkcie sprzedaży na wynos, zapewnia system umożliwiający konsumentom przyniesienie własnego pojemnika do napełnienia;
b) dystrybutor końcowy, który prowadzi działalność gospodarczą w sektorze HoReCa i udostępnia na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniu handlowym żywność gotową do spożycia na wynos, przeznaczoną do bezpośredniego spożycia bez konieczności dalszego przygotowywania i spożywaną zwykle z pojemnika, zapewnia system umożliwiający konsumentom przyniesienie własnego pojemnika do napełnienia.
2. Dystrybutorzy końcowi, o których mowa w lit. a) i b), oferują towary, którymi napełniany jest pojemnik przyniesiony przez konsumenta, po cenie niższej i na warunkach nie gorszych niż jednostkę sprzedaży składającą się z tego samego towaru i opakowania jednorazowego użytku.
Dystrybutorzy końcowi informują konsumentów końcowych w punkcie sprzedaży, za pomocą wyraźnie widocznych i czytelnych tablic informacyjnych lub znaków, o możliwości uzyskania towarów w pojemniku wielokrotnego użytku dostarczonym przez konsumenta.

Poprawka 241

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 28b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 28b

Oferta ponownego użycia w sektorze napojów na wynos

1. Do... [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę przypadającą 36 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] dystrybutor końcowy prowadzący działalność gospodarczą w sektorze HORECA i udostępniający na rynku na terytorium państwa członkowskiego w opakowaniach handlowych zimne lub gorące napoje, którymi napełnia się pojemnik w punkcie sprzedaży na wynos, zapewnia konsumentom możliwość pakowania w systemie ponownego użycia.

2. Dystrybutorzy końcowi informują konsumentów końcowych w punkcie sprzedaży, za pomocą wyraźnie widocznych i czytelnych tablic informacyjnych lub znaków, o możliwości uzyskania towarów w pojemniku wielokrotnego użytku.

3. Dystrybutorzy końcowi oferują towary, którymi napełniane są opakowania w systemie ponownego użycia, po cenie nie wyższej i na warunkach nie gorszych niż jednostkę sprzedaży składającą się z tego samego towaru i opakowania jednorazowego użytku.

4. Dystrybutorzy końcowi są zwolnieni ze stosowania niniejszego artykułu, jeżeli wchodzą w zakres definicji mikroprzedsiębiorstwa podanej w zaleceniu Komisji 2003/361/WE.

Poprawka 242

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 29 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Środki, które państwa członkowskie mają wprowadzić, aby osiągnąć cel określony w ust. 1, mogą się różnić w zależności od wpływu lekkich plastikowych toreb na zakupy na środowisko podczas ich wytwarzania, recyklingu lub unieszkodliwiania, od ich właściwości kompostowalnych, ich trwałości lub konkretnego zamierzonego wykorzystania. Środki te mogą, na zasadzie odstępstwa od art. 4, obejmować ograniczenia rynkowe, pod warunkiem, że są one proporcjonalne i niedyskryminacyjne. 2. Środki, które państwa członkowskie mają wprowadzić, aby osiągnąć cel określony w ust. 1, uwzględniają wpływ lekkich plastikowych toreb na zakupy na środowisko podczas ich wytwarzania, recyklingu lub unieszkodliwiania, od ich właściwości kompostowalnych, ich trwałości lub konkretnego zamierzonego wykorzystania. Środki te mogą, na zasadzie odstępstwa od art. 4, obejmować ograniczenia rynkowe, pod warunkiem że są one proporcjonalne i niedyskryminacyjne.

Poprawka 243

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 29 - ustęp 4 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4a. Do 31 grudnia 2027 r. Komisja opracowuje sprawozdanie na temat potrzeby i wykonalności zmniejszenia stosowania papierowych toreb na zakupy, a w stosownym przypadku przedstawia również wniosek ustawodawczy wyznaczający cele zmniejszania stosowania papierowych toreb na zakupy i wskazujący środki osiągnięcia tych celów.

Poprawka 435

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 - ustęp 4 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4a. Do 31 grudnia 2025 r. Komisja opracuje metodę poświadczania, że wprowadzane do obrotu w Unii materiały oznakowane i udokumentowane jako zawartość pochodząca z recyklingu są rzeczywiście produkowane z materiałów odzyskanych i pochodzących z recyklingu, a nie z materiałów pierwotnych. Komisja zapewnia uwzględnienie tej metody w kontrolach prowadzonych na podstawie niniejszego artykułu.

Poprawka 244

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 34 - ustęp 4 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4 b. Właściwe organy kontrolują dokładność co najmniej 10 % deklaracji zgodności rocznie, ocenianych wyrywkowo, i podejmują niezbędne środki w celu wyeliminowania, niezgodności, np. wycofania z rynku produktów niezgodnych.

Bez uszczerbku dla kontroli zgodnych z ust. 1 zaplanowanych z wyprzedzeniem właściwe organy przeprowadzają kontrole, jeżeli uzyskają istotne informacje, w tym oparte na uzasadnionych zastrzeżeniach przekazanych przez strony trzecie, dotyczące potencjalnej niezgodności z niniejszym rozporządzeniem, lub zostaną o tym powiadomione.

Kontrole przeprowadza się bez wcześniejszego uprzedzenia podmiotu gospodarczego, z wyjątkiem sytuacji, kiedy wcześniejsze powiadomienie podmiotu lub podmiotu handlowego jest konieczne do zapewnienia skuteczności kontroli.

Właściwe organy przechowują zapisy kontroli, wskazujące w szczególności ich charakter i wyniki, jak również środki wprowadzone w przypadku niezgodności. Zapisy wszystkich kontroli są przechowywane przez co najmniej dziesięć lat.

Zapisy kontroli przeprowadzonych na mocy niniejszego rozporządzenia oraz sprawozdania z ich wyników i rezultatów stanowią informacje o środowisku dla celów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/4/WE (1a) i są udostępniane publicznie.

______________________________

(1a) Dyrektywa 2003/4/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska i uchylająca dyrektywę Rady 90/313/EWG (Dz.U. L 41 z 1422003, s. 26).

Poprawka 245

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 38 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1a. Każde państwo członkowskie zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych na mieszkańca w porównaniu z poziomem z 2018 r. zgłoszonym Komisji zgodnie z decyzją Komisji 2005/270/WE, o:

a) 10 % do 2030 r.;

b) 15 % do 2035 r.;

c) 20 % do 2040 r.

Poprawka 246

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 38 - ustęp 1 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1b. Bez uszczerbku dla ust. 1 i 1a państwa członkowskie, które wprowadziły oddzielne systemy gospodarowania odpadami opakowaniowymi dla odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych oraz dla przemysłowych i handlowych odpadów opakowaniowych, mogą mieć możliwość zachowania tej specyfiki.

Poprawka 247

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 38 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Państwa członkowskie wdrażają środki mające na celu zapobieganie wytwarzaniu odpadów opakowaniowych i minimalizowanie wpływu opakowań na środowisko. 2. Państwa członkowskie wdrażają i podejmują konieczne dodatkowe środki w zakresie zrównoważenia, aby osiągnąć ambitne zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych wytwarzanych na mieszkańca, zgodnie z ogólnymi celami unijnej polityki w sprawie odpadów, w szczególności celem zapobiegania powstawaniu odpadów, oraz aby osiągnąć cele ustanowione w niniejszym artykule.

Poprawka 248

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 38 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Do celów ust. 2 państwa członkowskie zapewniają, by klienci w restauracjach, stołówkach, barach, kawiarniach i w ramach usług gastronomicznych mogli zamawiać wodę z kranu bezpłatnie lub za niewielką opłatą.

Poprawka 249

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 38 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Do celów ust. 2 państwa członkowskie mogą wykorzystać instrumenty ekonomiczne i inne środki mające na celu stworzenie zachęt do stosowania hierarchii postępowania z odpadami, takie jak te wskazane w załącznikach IV i IVa do dyrektywy 2008/98/WE, lub inne odpowiednie instrumenty i środki, takie jak zachęty za pośrednictwem systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta i wymogów dotyczących producentów lub organizacji odpowiedzialności producenta do przyjmowania planów zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych. Takie środki są proporcjonalne i niedyskryminacyjne, oraz są tak skonstruowane, aby zgodnie z Traktatem unikać przeszkód w handlu lub zakłóceń konkurencji. 3. Do celów ust. 2 państwa członkowskie mogą wprowadzić środki, które mogą obejmować między innymi wykorzystanie instrumentów ekonomicznych i innych środków mających na celu stworzenie zachęt do stosowania hierarchii postępowania z odpadami, takich jak te wskazane w załącznikach IV i IVa do dyrektywy 2008/98/WE, lub innych odpowiednich instrumentów i środków, takich jak zachęty za pośrednictwem systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta i wymogów dotyczących producentów lub organizacji odpowiedzialności producenta do przyjmowania planów zapobiegania powstawaniu odpadów opakowaniowych. Takie środki są proporcjonalne i niedyskryminacyjne, oraz są tak skonstruowane, aby zgodnie z Traktatem i z art. 4 niniejszego rozporządzenia unikać przeszkód w handlu lub zakłóceń konkurencji.

Poprawka 250

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 38 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 8 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja dokonuje przeglądu celów ustanowionych w ust. 1. W tym celu Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, któremu, jeżeli Komisja uzna to za stosowne, towarzyszyć będzie wniosek ustawodawczy. 4. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 5 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. Komisja dokonuje przeglądu celów ustanowionych w ust. 1 i 1a oraz ocenia potrzebę wprowadzenia specjalnych celów dotyczących papieru i tektury, szkła, metalu i materiałów kompozytowych. W tym celu Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, któremu, jeżeli Komisja uzna to za stosowne, towarzyszyć będzie wniosek ustawodawczy.

Poprawka 251

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 39 - ustęp 1 - akapit 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W celu ułatwienia we wszystkich państwach członkowskich rejestracji producentów lub wyznaczonych przedstawicieli ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta rejestr musi zawierać linki do innych krajowych rejestrów stron internetowych producentów. W celu ułatwienia we wszystkich państwach członkowskich rejestracji producentów lub upoważnionych przedstawicieli ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta rejestr musi zawierać linki do innych krajowych rejestrów stron internetowych producentów. Rejestr jest bezpłatny i łatwo dostępny dla ogółu społeczeństwa w internecie.

Poprawka 252

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 39 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Producenci zobowiązani są do rejestracji w rejestrze, o którym mowa w ust. 1. W tym celu producenci składają wniosek o rejestrację w każdym państwie członkowskim, w którym udostępniają po raz pierwszy opakowania na rynku. Gdy producent wyznaczył organizację odpowiedzialności producenta, o której mowa w art. 41 ust. 1, obowiązki wynikające z niniejszego artykułu wypełnia ta organizacja, o ile nie wskażą inaczej państwa członkowskie . 2. Producenci zobowiązani są do rejestracji w rejestrze, o którym mowa w ust. 1. W tym celu producenci składają wniosek o rejestrację w każdym państwie członkowskim, w którym udostępniają po raz pierwszy opakowania na rynku. Gdy producent wyznaczył organizację odpowiedzialności producenta, o której mowa w art. 41 ust. 1, obowiązki wynikające z niniejszego artykułu wypełnia ta organizacja. Mikroprzedsiębiorstwa są zwolnione z obowiązków określonych w niniejszym ustępie, chyba że wyznaczyły organizację odpowiedzialności producenta.

Poprawka 253

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 39 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Producenci nie udostępniają opakowań na rynku państwa członkowskiego jeżeli oni lub, w stosownych przypadkach, ich wyznaczeni przedstawiciele ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta nie są zarejestrowani w takich państwach członkowskich. 4. Producenci nie udostępniają opakowań na rynku państwa członkowskiego jeżeli oni lub, w stosownych przypadkach zgodnie z art. 40, ich upoważnieni przedstawiciele ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta nie są zarejestrowani w takich państwach członkowskich.

Poprawka 254

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 39 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. W przypadku gdy wyznaczony przedstawiciel ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta reprezentuje więcej niż jednego producenta, oprócz informacji przekazanych zgodnie z ust. 5 wskazuje on nazwę i dane kontaktowe każdego z reprezentowanych producentów oddzielnie. 6. W przypadku gdy upoważniony przedstawiciel ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta reprezentuje więcej niż jednego producenta, oprócz informacji przekazanych zgodnie z ust. 5 wskazuje on nazwę i dane kontaktowe każdego z reprezentowanych producentów oddzielnie.

Poprawka 255

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 39 - ustęp 10

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
10. Jeżeli informacje w rejestrze producentów nie są publicznie dostępne, państwa członkowskie zapewniają, aby dostawcy platform internetowych umożliwiających konsumentom zawieranie umów na odległość z producentami otrzymali bezpłatny dostęp do informacji w rejestrze. 10. Informacje w rejestrze producentów są publicznie dostępne. Państwa członkowskie zapewniają, aby dostawcy usług realizacji zamówień i dostawcy platform internetowych umożliwiających konsumentom zawieranie umów na odległość z producentami otrzymali bezpłatny internetowy dostęp, w tym w internecie, do informacji w rejestrze, w tym za pośrednictwem cyfrowych wypisów z rejestru. Należy jednak zachować poufność szczególnie chronionych informacji handlowych zgodnie z odpowiednimi przepisami unijnymi i krajowymi. Wykaz zarejestrowanych producentów nadaje się do odczytu maszynowego, sortowania i wyszukiwania oraz spełnia otwarte standardy nieodpłatnego użytku przez strony trzecie.

Poprawka 256

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Producenci opakowań ponoszą rozszerzoną odpowiedzialność producenta w ramach systemów ustanowionych zgodnie z art. 8 i 8a dyrektywy 2008/98/WE oraz niniejszą sekcją w odniesieniu do opakowań udostępnianych przez nich po raz pierwszy na rynku na terytorium państwa członkowskiego. 1. Producenci ponoszą rozszerzoną odpowiedzialność producenta w ramach systemów ustanowionych zgodnie z art. 8 i 8a dyrektywy 2008/98/WE oraz niniejszą sekcją w odniesieniu do opakowań udostępnianych przez nich po raz pierwszy na rynku na terytorium państwa członkowskiego.

Poprawka 257

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Producent może wyznaczyć, na podstawie pisemnego upoważnienia, wyznaczonego przedstawiciela ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta w każdym z państw członkowskich innym niż państwo członkowskie, w którym producent po raz pierwszy udostępnia opakowania. 2. Producent może wyznaczyć, na podstawie pisemnego upoważnienia, upoważnionego przedstawiciela ds. rozszerzonej odpowiedzialności producenta w każdym z państw członkowskich innym niż państwo członkowskie, w którym producent po raz pierwszy udostępnia opakowania.

Poprawka 258

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 3 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Dostawcy platform internetowych podlegający przepisom rozdziału III sekcja 4 rozporządzenia (UE) 2022/2065, umożliwiających konsumentom zawieranie z producentami umów zawieranych na odległość, uzyskują od producentów oferujących opakowania konsumentom znajdującym się w Unii następujące informacje: 3. Dostawcy platform internetowych podlegający przepisom rozdziału III sekcja 4 rozporządzenia (UE) 2022/2065, umożliwiających konsumentom zawieranie z producentami umów zawieranych na odległość, a także dostawcy usług realizacji zamówień, są zobowiązani do przestrzegania rozszerzonych wymogów odpowiedzialności producenta, o których mowa w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, chyba że mogą udowodnić, iż producenci oferujący opakowania konsumentom znajdującym się w Unii spełniają te wymogi, uzyskując:

Poprawka 259

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 3 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) własne poświadczenie producenta, w którym zobowiązuje się do oferowania wyłącznie opakowań, w odniesieniu do których w państwie członkowskim, w którym znajduje się konsument, przestrzegane są wymogi w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o których mowa w ust. 1 i 2. b) informacje na temat przestrzegania wymogów w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, o których mowa w ust. 1 i 2, w państwie członkowskim, w którym znajduje się konsument.

Poprawka 260

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 3 - akapit 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Jeśli producenci sprzedają swoje produkty na internetowej platformie handlowej i nie są zarejestrowani zgodnie z art. 39 ust. 2, internetowa platforma handlowa, na której produkty są oferowane do sprzedaży, może spełnić obowiązki, o których mowa w art. 39 ust. 7, zbiorowo w imieniu takich producentów.

Poprawka 261

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Po otrzymaniu informacji, o których mowa w ust. 3, i przed zezwoleniem danemu producentowi na korzystanie z jego usług dostawca platform internetowych i dostawcy usług realizacji zamówień oceniają, czy informacje, o których mowa w lit. a) i b), są wiarygodne i kompletne.

Poprawka 262

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 40 - ustęp 3 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3b. Państwa członkowskie zapewniają, by producenci pokrywali koszty wynikające z przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producenta zawartych w dyrektywach 2008/98/WE i 94/62/WE oraz, o ile nie zostały one jeszcze uwzględnione, pokrywali co najmniej koszty zbierania odpadów w odniesieniu do tych produktów, które są usuwane w publicznych systemach zbierania, w tym koszty infrastruktury i jej funkcjonowania, a następnie transportu i przetwarzania tych odpadów.

Koszty, które należy pokryć, ustala się przejrzyście i racjonalnie kosztowo. Koszty sprzątania odpadów są ograniczone do czynności podejmowanych przez organy publiczne lub w ich imieniu. Metoda ich obliczania musi być ustalona w taki sposób, aby koszty sprzątania odpadów mogły być ustalane w proporcjonalny sposób na podstawie formatów opakowań, które z większym prawdopodobieństwem są usuwane do śmieci, a nie odrębnie zbierane.

Poprawka 263

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 41 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. W przypadku gdy na terytorium państwa członkowskiego występuje kilka organizacji odpowiedzialności producenta upoważnionych do wykonywania w imieniu producentów obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, rzeczone państwo członkowskie zapewnia, aby organizacje odpowiedzialności producenta obejmowały łącznie całość terytorium tego państwa członkowskiego w odniesieniu do rodzajów działalności zgodnych z art. 42 ust. 3, art. 43 i art. 44. Państwa członkowskie powierzają właściwemu organowi nadzór nad spełnianiem przez organizacje odpowiedzialności producenta obowiązków w sposób skoordynowany, lub wyznaczają do tego celu niezależną osobę trzecią. 2. W przypadku gdy na terytorium państwa członkowskiego występuje kilka organizacji odpowiedzialności producenta upoważnionych do wykonywania w imieniu producentów obowiązków w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, rzeczone państwo członkowskie zapewnia, aby organizacje odpowiedzialności producenta i producenci, którzy nie powierzyli wykonywania tych obowiązków żadnej organizacji, obejmowali łącznie całość terytorium tego państwa członkowskiego w odniesieniu do rodzajów działalności zgodnych z art. 42 ust. 3, art. 43 i art. 44. Państwa członkowskie powierzają właściwemu organowi nadzór nad spełnianiem przez organizacje odpowiedzialności producenta obowiązków w sposób skoordynowany, lub wyznaczają do tego celu niezależną osobę trzecią.

Poprawka 264

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 42 - ustęp 3 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) środki wprowadzone przez producenta lub organizację odpowiedzialności producenta były wystarczające do tego, aby umożliwić nieodpłatny zwrot lub zbieranie, zgodnie z art. 43 ust. 1 i 2 i art. 44, z częstotliwością proporcjonalną do obszaru oraz objętości, odpadów opakowaniowych objętych środkami w odniesieniu do ilości i rodzajów opakowań udostępnionych po raz pierwszy na rynku na terytorium państwa członkowskiego przez tego producenta lub producentów, w których imieniu działa organizacja odpowiedzialności producenta; b) środki wprowadzone przez producenta lub organizację odpowiedzialności producenta były wystarczające do tego, aby umożliwić nieodpłatny zwrot, zbieranie, transport i przetwarzanie wszystkich odpadów opakowaniowych zgodnie z art. 43 ust. 1 i 2 i art. 44, z częstotliwością proporcjonalną do obszaru oraz objętości, odpadów opakowaniowych objętych środkami w odniesieniu do ilości i rodzajów opakowań udostępnionych po raz pierwszy na rynku na terytorium państwa członkowskiego przez tego producenta lub producentów, w których imieniu działa organizacja odpowiedzialności producenta;

Poprawka 265

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Państwa członkowskie zapewniają ustanowienie systemów zwrotu i selektywnej zbiórki wszystkich odpadów opakowaniowych od użytkowników końcowych w celu zagwarantowania przetwarzania tych odpadów zgodnie z art. 4 i 13 dyrektywy 2008/98/WE oraz w celu ułatwienia przygotowania ich do ponownego użycia i wysokiej jakości recyklingu. 1. Państwa członkowskie zapewniają ustanowienie systemów i infrastruktury zwrotu i selektywnej zbiórki wszystkich odpadów opakowaniowych od użytkowników końcowych w celu zagwarantowania przetwarzania tych odpadów zgodnie z art. 4, 10 i 13 dyrektywy 2008/98/WE oraz w celu ułatwienia przygotowania ich do ponownego użycia i wysokiej jakości recyklingu.

Poprawka 266

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 1 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1a. Aby ułatwić wysokiej jakości recykling, państwa członkowskie zapewniają istnienie systemu pozwalającego na bezpieczny i sprawiedliwy dostęp do surowców poddanych recyklingowi w celu ich wykorzystania w zastosowaniach, w których charakterystyczną jakość materiału poddanego recyklingowi zachowano lub odzyskano tak, że może on być poddany dalszemu recyklingowi i wykorzystany w ten sam sposób i w podobnym zastosowaniu, z minimalną utratą ilości, jakości lub funkcji.

Poprawka 267

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Państwa członkowskie mogą dopuszczać odstępstwa od ust. 1, jeśli zbieranie opakowań lub frakcji odpadów opakowaniowych razem, lub razem z innymi odpadami nie wpływa na możliwość poddania takich opakowań lub frakcji odpadów opakowaniowych operacjom przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku zgodnie z art. 4 i 13 dyrektywy 2008/98/WE, i prowadzi do rezultatów tych operacji o jakości porównywalnej do osiąganej w procesie selektywnej zbiórki. 2. Państwa członkowskie mogą dopuszczać dla niektórych rodzajów odpadów odstępstwa od obowiązku zwrotu i selektywnej zbiórki odpadów, o którym mowa w ust. 1, jeśli zbieranie opakowań lub frakcji odpadów opakowaniowych razem, lub razem z innymi odpadami nie wpływa na zdolność poddania takich opakowań lub frakcji odpadów opakowaniowych operacjom przygotowania do ponownego użycia, recyklingu lub odzysku zgodnie z art. 4 i 13 dyrektywy 2008/98/WE, i prowadzi do rezultatów tych operacji o jakości porównywalnej do osiąganej w procesie selektywnej zbiórki.

Poprawka 268

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 3 - litera c a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
ca) są otwarte pod względem dostępu do danych w odniesieniu do zgłaszania masy strumieni odpadów opakowaniowych i kosztów zarządzania nimi, są aktualne i zapewniane za pomocą:

(i) strony internetowej lub innych środków komunikacji elektronicznej, w języku urzędowym danego państwa członkowskiego;

(ii) sprawozdań publicznych w języku urzędowym danego państwa członkowskiego.

Lit. ca) pozostaje bez uszczerbku dla szczególnie chronionych informacji handlowych lub przepisów o ochronie danych.

Poprawka 269

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Do 1 stycznia 2029 r. państwa członkowskie zapewniają utworzenie w miejscach publicznych systemów selektywnej zbiórki różnych frakcji materiałów odpadów opakowaniowych.

Poprawka 446

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 3 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3b. Do 1 stycznia 2029 r. dystrybutor końcowy udostępniający na rynku żywność i napoje napełniane i spożywane w pomieszczeniach w sektorze HORECA zapewni ustanowienie odrębnych systemów zbiórki dla różnych frakcji odpadów opakowaniowych w celu ułatwienia konsumentowi sortowania odpadów opakowaniowych.

Podmioty gospodarcze podlegające obowiązkowi, o którym mowa w ust. 3, co roku zgłaszają państwu członkowskiemu masę selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych dla poszczególnych materiałów. Każde państwo członkowskie przekazuje Komisji zagregowane dane dotyczące każdego selektywnie zebranego materiału opakowaniowego.

Poprawka 270

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Na zasadzie odstępstwa od obowiązku selektywnej zbiórki odpadów przewidzianego w ust. 3 niektóre rodzaje odpadów opakowaniowych można zbierać razem, jeżeli takie zbieranie nie wpływa negatywie na możliwość poddania ich operacjom recyklingu ani na rezultaty tych operacji, które to rezultaty charakteryzują się jakością porównywalną do osiąganej za pomocą selektywnej zbiórki. skreśla się

Poprawka 271

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43 - ustęp 5 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5a. Od 1 stycznia 2030 r. państwa członkowskie zapewniają sortowanie odpadów włókienniczych, które nie są zbierane selektywnie, przed operacjami unieszkodliwiania lub odzysku energii w celu oddzielenia wyrobów włókienniczych przeznaczonych do recyklingu.

Poprawka 272

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 43a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 43a

Obowiązkowa selektywna zbiórka

1. Do 1 stycznia 2029 r. państwa członkowskie podejmują niezbędne środki, aby zapewnić selektywną zbiórkę 90 % materiałów wymienionych w art. 46 w danym roku w jednostkach masy.

Cel, o którym mowa w akapicie pierwszym, można osiągnąć wszystkimi środkami, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, a także środkami selektywnej zbiórki poza domem.

2. W ust. 1 uzupełnia się cele selektywnej zbiórki butelek plastikowych jednorazowego użytku objętych art. 9 dyrektywy (UE) 2019/904.

Poprawka 273

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 1 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz a) butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności od 0,1 litra do trzech litrów oraz

Poprawka 274

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 1 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) pojemników metalowych jednorazowego użytku na napoje o pojemności do trzech litrów. b) pojemników metalowych jednorazowego użytku na napoje o pojemności od 0,1 litra do trzech litrów.

Poprawki 275 i 430

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 3 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Bez uszczerbku dla przepisów ust. 1 niniejszego artykułu państwo członkowskie zwalnia się z obowiązku przewidzianego w ust. 1 na określonych poniżej warunkach: 3. Bez uszczerbku dla przepisów ust. 1 niniejszego artykułu państwo członkowskie zwalnia się z obowiązku przewidzianego w ust. 1 na jednym z określonych poniżej warunków:

Poprawka 276

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 3 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) poziom selektywnej zbiórki zgodnie z art. 43 ust. 3 i 4 odnośnego formatu opakowań, jak zgłoszono Komisji zgodnie z art. 50 ust. 1 lit. c), jest wyższy niż 90 % w jednostkach masy takich opakowań wprowadzonych do obrotu na terytorium tego państwa członkowskiego w latach kalendarzowych 2026 i 2027. Gdy takie zgłoszenie nie zostało jeszcze przekazane Komisji, państwo członkowskie przedstawia odpowiednie uzasadnienie na podstawie poddanych walidacji danych krajowych oraz opisu wdrożonych środków, że spełniono warunki odstępstwa ustanowione w niniejszym ustępie; a) poziom selektywnej zbiórki zgodnie z art. 43 ust. 3 i 4 odnośnego formatu opakowań, jak zgłoszono Komisji zgodnie z art. 50 ust. 1 lit. c), jest równy lub wyższy niż 85 % w jednostkach masy takich opakowań wprowadzonych do obrotu na terytorium tego państwa członkowskiego w latach kalendarzowych 2026 i 2027. Gdy takie zgłoszenie nie zostało jeszcze przekazane Komisji, państwo członkowskie przedstawia odpowiednie uzasadnienie na podstawie poddanych walidacji danych krajowych oraz opisu wdrożonych środków, że spełniono warunki odstępstwa ustanowione w niniejszym ustępie;

Poprawka 277

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 3 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) najpóźniej 24 miesiące przed upływem terminu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu państwo członkowskie powiadamia Komisję o swoim wniosku o odstępstwo i przedkłada plan wdrożenia przedstawiający strategię konkretnych działań, z uwzględnieniem okresu zapewniającego osiągnięcie 90 % poziomu selektywnej zbiórki w jednostkach masy opakowań, o których mowa w ust. 1. b) najpóźniej 24 miesiące przed upływem terminu określonego w ust. 1 niniejszego artykułu państwo członkowskie powiadamia Komisję o swoim wniosku o odstępstwo i przedkłada plan wdrożenia przedstawiający strategię konkretnych działań, z uwzględnieniem okresu zapewniającego osiągnięcie poziomu selektywnej zbiórki w jednostkach masy opakowań, o których mowa w ust. 3 lit. a).

Poprawka 278

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 44 - ustęp 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Państwo członkowskie może, przy poszanowaniu ogólnych zasad ustanowionych w Traktacie i przestrzeganiu przepisów określonych w niniejszym rozporządzeniu, przyjmować przepisy wykraczające poza minimalne wymogi określone w niniejszym artykule. 7. Państwo członkowskie może, przy poszanowaniu ogólnych zasad ustanowionych w Traktacie i przestrzeganiu przepisów określonych w niniejszym rozporządzeniu, przyjmować przepisy wykraczające poza minimalne wymogi określone w niniejszym artykule oraz możliwość włączenia, opakowań innych produktów.

Poprawka 279

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 45 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Państwa członkowskie wprowadzają środki w celu zachęcenia do ustanawiania systemów ponownego użycia opakowań i systemów powtórnego napełniania w sposób przyjazny dla środowiska. Systemy te muszą być zgodne z wymogami określonymi w art. 24 i 25 oraz w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia i nie mogą zagrażać celom higieny żywności ani bezpieczeństwu konsumentów. 1. Do 31 grudnia 2028 r. państwa członkowskie wprowadzają środki w celu zapewnienia ustanawiania systemów ponownego użycia opakowań z wystarczającymi zachętami do zwrotów i systemów powtórnego napełniania w sposób przyjazny dla środowiska. Systemy te muszą być zgodne z wymogami określonymi w art. 24 i 25 oraz w załączniku VI do niniejszego rozporządzenia i nie mogą zagrażać celom higieny żywności ani bezpieczeństwu konsumentów.

Poprawka 280

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 45 - ustęp 2 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) wymogi dotyczące udostępniania przez dystrybutorów końcowych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub w drodze powtórnego napełniania określonego odsetka produktów innych niż produkty objęte celami określonymi w art. 26, pod warunkiem że nie prowadzi to do zakłóceń na rynku wewnętrznym ani do barier w handlu produktami z innych państw członkowskich. c) wymogi dotyczące udostępniania przez producentów i dystrybutorów końcowych w opakowaniach wielokrotnego użytku w ramach systemu ponownego użycia lub w drodze powtórnego napełniania określonego odsetka produktów innych niż produkty objęte celami określonymi w art. 26, pod warunkiem że nie prowadzi to do zakłóceń na rynku wewnętrznym ani do barier w handlu produktami z innych państw członkowskich.

Poprawka 281

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 45 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Komisja zwraca się do europejskich organizacji normalizacyjnych o opracowanie dobrowolnych norm dotyczących opakowań wielokrotnego użytku w celu promowania cech niezbędnych do wdrożenia dobrze zaprojektowanych systemów ponownego użycia. Takie normy dotyczą między innymi projektowania, etykietowania, czyszczenia i identyfikowalności opakowań wielokrotnego użytku. Komisja wspiera rozwój i rozpowszechnianie takich standardów.

Poprawka 282

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 45 - ustęp 2 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2b. Państwa członkowskie zapewniają, aby w systemach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR) i systemach kaucyjnych przeznaczano określoną minimalną część budżetu na finansowanie działań służących zmniejszaniu emisji i zapobieganiu jej oraz na infrastrukturę pozwalającą wdrożyć systemy ponownego użycia.

Poprawka 283

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 46 - ustęp 2 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Bez uszczerbku dla przepisów ust. 1 lit. a), państwo członkowskie może przesunąć maksymalnie o 5 lat terminy ustalone w ust. 1 lit. b) pkt (i)-(vi), pod następującymi warunkami: 2. Bez uszczerbku dla przepisów ust. 1 lit. a) i z uwzględnieniem

różnych punktów wyjścia poszczególnych państw członkowskich w odniesieniu do celów dla konkretnych materiałów, państwo członkowskie może przesunąć maksymalnie o 5 lat terminy ustalone w ust. 1 lit. b) pkt (i)-(vi), pod następującymi warunkami:

Poprawka 284

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 47 - ustęp 5

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
5. Odpady opakowaniowe wywiezione poza obszar Unii zalicza się jako poddane recyklingowi przez państwo członkowskie, w którym je zebrano, wyłącznie w przypadku, gdy zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 eksporter może udowodnić, że przemieszczenie odpadów jest zgodne z wymogami niniejszego rozporządzenia oraz że recykling odpadów opakowaniowych poza Unią odbył się w warunkach zasadniczo równoważnych tym określonym we właściwych przepisach Unii. skreśla się

Poprawka 285

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 47 - ustęp 9

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
9. Ilość odpadowych materiałów opakowaniowych, które przestały być odpadami w wyniku działań wstępnych przed ponownym przerobem, może zostać zaliczona jako poddana recyklingowi, pod warunkiem że takie materiały są przeznaczone do późniejszego powtórnego przetworzenia na produkty, materiały lub substancje używane zarówno do celów pierwotnych, jak i innych. Do materiałów poddanych recyklingowi nie zalicza się jednak materiałów, które utraciły status odpadów i które mają być użyte jako paliwa lub inne środki wytwarzania energii, spalane, użyte do wypełniania wyrobisk lub składowane. 9. Ilość odpadowych materiałów opakowaniowych, które przestały być odpadami w wyniku procesu odzysku, w którym materiały odpadowe są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje używane zarówno do celów pierwotnych, jak i innych, może być zaliczona do recyklingu. Do materiałów poddanych recyklingowi nie zalicza się jednak materiałów, które utraciły status odpadów i które mają być użyte jako paliwa lub inne środki wytwarzania energii, spalane, użyte do wypełniania wyrobisk lub składowane.

Poprawka 286

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 47 - ustęp 12

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
12. Odpady opakowaniowe wywiezione z Unii zalicza się jako poddane recyklingowi przez państwo członkowskie, w którym je zebrano, wyłącznie w przypadku, gdy spełnione są wymogi określone w ust. 3 tego artykułu oraz gdy zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 eksporter może udowodnić, że przemieszczenie odpadów jest zgodne z wymogami tego rozporządzenia, w tym że przetwarzanie odpadów opakowaniowych poza Unią odbyło się w warunkach zasadniczo równoważnych wymogom określonym we właściwych przepisach unijnego prawa ochrony środowiska. 12. Odpady opakowaniowe wywiezione z Unii zalicza się jako poddane recyklingowi przez państwo członkowskie, w którym je zebrano, wyłącznie w przypadku, gdy spełnione są wymogi określone w ust. 3 tego artykułu oraz gdy zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 eksporter dostarczy zatwierdzone przez właściwy organ miejsca przeznaczenia dokumenty potwierdzające, że przemieszczenie odpadów jest zgodne z wymogami tego rozporządzenia, w tym że przetwarzanie odpadów opakowaniowych poza Unią odbyło się w warunkach równoważnych wymogom określonym we właściwych przepisach unijnego prawa ochrony środowiska.

Poprawka 287

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 49 - ustęp 1 - litera f

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
f) informacje na temat właściwości kompostowalnych i odpowiednich wariantów gospodarowania odpadami w odniesieniu do opakowań kompostowalnych. f) informacje na temat właściwości kompostowalnych i odpowiednich wariantów gospodarowania odpadami w odniesieniu do opakowań kompostowalnych, w tym informacje dla konsumentów, że opakowania kompostowalne w warunkach kontrolowanych przemysłowo nie mogą być wyrzucane do kompostu w warunkach domowych ani do środowiska.

Poprawka 288

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 50 - ustęp 1 - akapit 1 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) roczne zużycie bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy, lekkich plastikowych toreb na zakupy i grubych plastikowych toreb na zakupy na osobę, mierzone odrębnie dla każdej kategorii; b) roczne zużycie bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy, lekkich plastikowych toreb na zakupy, grubych plastikowych toreb na zakupy, bardzo grubych toreb na zakupy i papierowych toreb na zakupy na osobę, mierzone odrębnie dla każdej kategorii;

Poprawka 289

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 50 - ustęp 2 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Państwa członkowskie przekazują dla każdego materiału opakowaniowego i rodzaju opakowania wymienionego w tabeli 1 w załączniku IX za każdy rok kalendarzowy dane dotyczące: 2. Państwa członkowskie przekazują za każdy rok kalendarzowy dane dotyczące:

Poprawka 290

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 50 - ustęp 2 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) ilości opakowań wprowadzonych do obrotu w odniesieniu do każdego rodzaju opakowania i materiału opakowaniowego wymienionego w tabeli 1 w załączniku IX; a) ilości opakowań wprowadzonych do obrotu w odniesieniu do każdego rodzaju opakowania i materiału opakowaniowego wymienionego w tabeli 1 w załączniku II;

Poprawka 291

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 50 - ustęp 2 - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) ilości zebranych selektywnie odpadów opakowaniowych w odniesieniu do każdego materiału opakowaniowego wymienionego w tabeli 1 w załączniku IX; b) ilości zebranych selektywnie odpadów opakowaniowych w odniesieniu do każdego materiału opakowaniowego wymienionego w tabeli 3 w załączniku XII;

Poprawka 292

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 50 - ustęp 2 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) współczynników recyklingu; c) współczynników recyklingu odpadów opakowaniowych wymienionych w tabeli 4 w załączniku XII;

Poprawka 293

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 51 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Bazy danych opakowań są powszechnie dostępne w otwartym formacie nadającym się do odczytu maszynowego i zapewniającym interoperacyjność oraz ponowne wykorzystanie danych.

Poprawka 294

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 52 - ustęp 1 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Bez uszczerbku dla przepisów art. 19 rozporządzenia (UE) 2019/1020, w przypadku gdy organy nadzoru rynku jednego państwa członkowskiego mają wystarczające powody, by sądzić, że opakowanie objęte niniejszym rozporządzeniem stwarza zagrożenie dla środowiska lub zdrowia ludzkiego, dokonują one oceny tego opakowania pod kątem spełnienia wszystkich wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu, które są związane z tym zagrożeniem. Odpowiednie podmioty gospodarcze mają obowiązek współpracować w razie konieczności z organami nadzoru rynku. Bez uszczerbku dla przepisów art. 19 rozporządzenia (UE) 2019/1020, w przypadku gdy organy nadzoru rynku jednego państwa członkowskiego mają wystarczające powody, by sądzić, że opakowanie objęte niniejszym rozporządzeniem stwarza zagrożenie dla środowiska lub zdrowia ludzi i zwierząt, bez zbędnej zwłoki dokonują one oceny tego opakowania pod kątem spełnienia wszystkich wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu, które są związane z tym zagrożeniem. Odpowiednie podmioty gospodarcze mają obowiązek współpracować w razie konieczności z organami nadzoru rynku.

Poprawka 295

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 52 - ustęp 6 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Informacje, o których mowa w ust. 4, przekazuje się Komisji i pozostałym państwom członkowskim za pośrednictwem systemu informacyjnego i komunikacyjnego, o którym mowa w art. 34 rozporządzenia (UE) 2019/1020, i zawierają one wszelkie dostępne szczegóły, w szczególności dane umożliwiające identyfikację opakowania niezgodnego z wymogami, informacje na temat pochodzenia opakowania, charakter domniemanej niezgodności i związanego z nią ryzyka, rodzaj i okres obowiązywania wprowadzonych środków krajowych, a także argumenty przedstawione przez dany podmiot gospodarczy i w stosownych przypadkach informacje, o których mowa w art. 54 ust. 1. Organy nadzoru rynku wskazują również, czy niezgodność wynika: 6. Informacje, o których mowa w ust. 5, przekazuje się Komisji i pozostałym państwom członkowskim za pośrednictwem systemu informacyjnego i komunikacyjnego, o którym mowa w art. 34 rozporządzenia (UE) 2019/1020, i zawierają one wszelkie dostępne szczegóły, w szczególności dane umożliwiające identyfikację opakowania niezgodnego z wymogami, informacje na temat pochodzenia opakowania, charakter domniemanej niezgodności i związanego z nią ryzyka, rodzaj i okres obowiązywania wprowadzonych środków krajowych, a także argumenty przedstawione przez dany podmiot gospodarczy i w stosownych przypadkach informacje, o których mowa w art. 55 ust. 1. Organy nadzoru rynku wskazują również, czy niezgodność wynika:

Poprawka 296

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 53 - ustęp 1 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
W przypadku gdy po zakończeniu procedury określonej w art. 52 ust. 3 i 4 zgłaszane są sprzeciwy wobec środka zastosowanego przez państwo członkowskie lub w przypadku gdy Komisja uzna, że środek krajowy jest sprzeczny z przepisami Unii, Komisja niezwłocznie rozpoczyna konsultacje z państwami członkowskimi i zainteresowanym podmiotem gospodarczym lub zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi oraz dokonuje oceny tego środka krajowego. Na podstawie wyników tej oceny Komisja postanawia w drodze aktu wykonawczego, czy środek krajowy jest uzasadniony. W przypadku gdy po zakończeniu procedury określonej w art. 52 ust. 5 i 6 zgłaszane są sprzeciwy wobec środka zastosowanego przez państwo członkowskie lub w przypadku gdy Komisja uzna, że środek krajowy jest sprzeczny z przepisami Unii, Komisja niezwłocznie rozpoczyna konsultacje z państwami członkowskimi i zainteresowanym podmiotem gospodarczym lub zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi oraz dokonuje oceny tego środka krajowego. Na podstawie wyników tej oceny Komisja postanawia w drodze aktu wykonawczego, czy środek krajowy jest uzasadniony.

Poprawka 297

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 54 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. W przypadku gdy po przeprowadzeniu oceny na podstawie art. 52 państwo członkowskie stwierdzi, że opakowanie mimo spełniania wymogów określonych w art. 5-11 stwarza ryzyko dla środowiska lub zdrowia ludzi, niezwłocznie żąda od właściwego podmiotu gospodarczego wprowadzenia - w wyznaczonym przez organ nadzoru rynku rozsądnym terminie proporcjonalnym do rodzaju ryzyka i, w stosownych przypadkach, stopnia ryzyka - wszelkich odpowiednich środków w celu zapewnienia, aby to opakowanie z chwilą wprowadzenia do obrotu nie stwarzało już ryzyka, lub w celu wycofania opakowania z obrotu lub jego odzyskania. 1. W przypadku gdy po przeprowadzeniu oceny na podstawie art. 52 państwo członkowskie stwierdzi, że opakowanie mimo spełniania wymogów określonych w art. 5-11 stwarza ryzyko dla środowiska lub zdrowia ludzi i zwierząt, niezwłocznie żąda od właściwego podmiotu gospodarczego wprowadzenia - w wyznaczonym przez organ nadzoru rynku rozsądnym terminie proporcjonalnym do rodzaju ryzyka i, w stosownych przypadkach, stopnia ryzyka - wszelkich odpowiednich środków w celu zapewnienia, aby to opakowanie z chwilą wprowadzenia do obrotu nie stwarzało już ryzyka, lub w celu wycofania opakowania z obrotu lub jego odzyskania.

Poprawka 298

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 55 - ustęp 2 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2a. Organy wyznaczone zgodnie z art. 25 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2019/1020 wykorzystują informacje przekazane zgodnie z ust. 1 do przeprowadzenia analizy ryzyka zgodnie z art. 25 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2019/1020.

Poprawka 299

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 56 - ustęp 1 - litera k a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
ka) nie spełniono wymogów dotyczących opakowań nadających się do recyklingu;

Poprawka 300

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 56 - ustęp 1 - litera k b (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
kb) nie spełniono wymogów dotyczących minimalnej zawartości pochodzącej z recyklingu w opakowaniach;

Poprawka 301

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 58 - ustęp 2

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
2. Uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 4 i 6, art. 7 ust. 9,10 i 11, art. 8 ust. 5, art. 22 ust. 4, art. 26 ust. 16 i art. 57 ust. 3, powierza się Komisji na okres dziesięciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień nie później niż dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu nie później niż 3 miesiące przed końcem każdego okresu. 2. Uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 4 i 6, art. 7 ust. 7 i 9, art. 8 ust. 5, art. 22 ust. 4, art. 26 ust. 16, art. 27ust. 4 i art. 57 ust. 3, powierza się Komisji na okres pięciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień nie później niż dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu nie później niż 3 miesiące przed końcem każdego okresu.

Poprawka 302

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 58 - ustęp 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3. Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 4 i 6, art. 7 ust. 9, 10 i 11, art. 8 ust. 5, art. 22 ust. 4, art. 26 ust. 16 i art. 57 ust. 3, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w późniejszym terminie określonym w tej decyzji. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych. 3. Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 4 i 6, art. 7 ust. 7 i 9, art. 8 ust. 5, art. 22 ust. 4, art. 26 ust. 16, art. 27 ust. 4 i art. 57 ust. 3, może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w późniejszym terminie określonym w tej decyzji. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych.

Poprawka 303

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 58 - ustęp 4

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
4. Przed przyjęciem aktu delegowanego Komisja konsultuje się z ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa. 4. Przed przyjęciem aktu delegowanego Komisja konsultuje się z forum ds. opakowań i ekspertami wyznaczonymi przez każde państwo członkowskie, zgodnie z zasadami określonymi w Porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie lepszego stanowienia prawa.

Poprawka 304

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 58 - ustęp 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 4 i 6, art. 7 ust. 9, 10 i 11, art. 8 ust. 5, art. 22 ust. 4, art. 26 ust. 16 i art. 57 ust. 3 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady. 6. Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 5 ust. 5, art. 6 ust. 4 i 6, art. 7 ust. 7 i 9, art. 8 ust. 5, art. 22 ust. 4, art. 26 ust. 16, art. 27 ust. 4 i art. 57 ust. 3 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie lub gdy, przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.

Poprawka 305

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 62 - ustęp 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. państwa członkowskie ustanowią przepisy dotyczące sankcji mających zastosowanie do naruszeń przepisów niniejszego rozporządzenia oraz wprowadzą wszystkie środki niezbędne do zapewnienia ich wdrożenia. Przewidziane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Niespełnienie wymogów określonych w art. 21-26 podlega administracyjnej karze pieniężnej nakładanej na dany podmiot gospodarczy. 1. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 24 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r. państwa członkowskie ustanowią przepisy dotyczące sankcji mających zastosowanie do naruszeń przepisów niniejszego rozporządzenia oraz wprowadzą wszystkie środki niezbędne do zapewnienia ich wdrożenia. Zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady (1a) państwa członkowskie powiadamiają Komisję o tych przepisach i środkach oraz niezwłocznie o wszelkich późniejszych zmianach mających na nie wpływ. Przewidziane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.
Sankcje mogą obejmować:

a) grzywny proporcjonalne do szkód dla środowiska, do wartości odnośnych produktów, których to dotyczy; poziom takich grzywien wylicza się w taki sposób, aby skutecznie pozbawiały one podmioty, które są odpowiedzialne za naruszenia, korzyści ekonomicznych uzyskanych w wyniku dopuszczenia się przez nie naruszeń, oraz stopniowo zwiększa się poziom takich grzywien w przypadku powtarzających się naruszeń;

b) konfiskatę dochodów uzyskanych przez producenta, wytwórcę, dostawcę, dystrybutora, importera, autoryzowanych przedstawicieli lub wyznaczonych przedstawicieli w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta z transakcji dotyczącej danych produktów;

c) czasowe wykluczenie na okres maksymalnie 12 miesięcy z procedur udzielania zamówień oraz z dostępu do finansowania publicznego, w tym procedur przetargowych, dotacji i koncesji;

d) tymczasowy zakaz wprowadzania lub udostępniania na rynku lub eksportu odnośnych produktów w przypadku poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń.

(1a) Dyrektywa (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiająca procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz.U. L 241 z 17.9.2015, s. 1).

Poprawka 306

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 62a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 62a

Dostęp do wymiaru sprawiedliwości

1. Każda osoba fizyczna lub prawna mająca wystarczający interes, określony zgodnie z istniejącymi krajowymi systemami środków odwoławczych, w tym osoba spełniająca kryteria kryteria ustanowione w prawie krajowym, w tym osoba, która zgłosiła uzasadnione zastrzeżenia zgodnie z art. 62a, ma dostęp do procedur administracyjnych lub sądowych w celu kontroli legalności decyzji, aktów lub zaniechań właściwych organów na podstawie niniejszego rozporządzenia..

2. Niniejsze rozporządzenie pozostaje bez uszczerbku dla przepisów prawa krajowego, które regulują dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a także dla tych, które wymagają wyczerpania administracyjnych procedur odwoławczych przed skorzystaniem z prawnej procedury sądowej.

Poprawka 307

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 62b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Artykuł 62b

Żądanie podjęcia działań

1. Osoby fizyczne lub prawne, które odczuły lub prawdopodobnie odczują skutki naruszenia niniejszego rozporządzenia lub mające wystarczający interes w przedmiocie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych związanych z naruszeniem niniejszego rozporządzenia, są uprawnione do wystąpienia do właściwych organów z żądaniem podjęcia działań na mocy niniejszego rozporządzenia w odniesieniu do takiego naruszenia lub bezpośredniego zagrożenia takim naruszeniem.

Interes wszelkich organizacji pozarządowych promujących ochronę środowiska i spełniających wymogi określone w art. 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1367/2006 uważa się za wystarczający na użytek akapitu pierwszego.

2. Żądanie podjęcia działań przedkłada się wraz z istotnymi informacjami i danymi potwierdzającymi to żądanie.

3. W przypadku gdy żądanie podjęcia działań i towarzyszące mu informacje i dane wskazują w sposób wiarygodny na naruszenie niniejszego rozporządzenia lub bezpośrednie zagrożenie takim naruszeniem, właściwe organy rozpatrują wszelkie takie żądania podjęcia działań oraz informacje i dane. W takich okolicznościach właściwe organy umożliwiają odnośnemu podmiotowi gospodarczemu przedstawienie swojej opinii w związku z żądaniem podjęcia działań i towarzyszącymi mu informacjami i danymi.

4. Właściwe organy, bezzwłocznie i zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa Unii, informują osoby, które przedłożyły żądanie na podstawie ust. 1, o swojej decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu żądania podjęcia działań wraz z podaniem przyczyn.

5. W przypadku przyjęcia przez właściwy organ żądania podjęcia działania organ ten powiadamia o tym Komisję. Komisja ocenia, czy doszło do naruszenia rozporządzenia poza terytorium danego państwa członkowskiego. Jeśli Komisja stwierdzi, że doszło do naruszenia poza terytorium danego państwa członkowskiego, podejmuje odpowiednie działania w celu zapewnienia zgodności z rozporządzeniem.

Poprawka 509

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 63 - akapit 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 8 lat od daty rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia] r. Komisja przeprowadzi ocenę niniejszego rozporządzenia oraz jego wkładu w funkcjonowanie rynku wewnętrznego i poprawę zrównoważenia środowiskowego opakowań. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno- Społecznemu i Komitetowi Regionów sprawozdanie dotyczące najważniejszych ustaleń tej oceny. Państwa członkowskie przekażą Komisji informacje niezbędne do przygotowania tego sprawozdania. Do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 8 lat od daty rozpoczęcia stosowania niniejszego rozporządzenia] r. Komisja przeprowadzi ocenę niniejszego rozporządzenia oraz jego wkładu w funkcjonowanie rynku wewnętrznego i poprawę zrównoważenia środowiskowego opakowań. Ocena ta powinna zawierać część poświęconą między innymi wpływowi niniejszego rozporządzenia na system rolno-spożywczy i na marnotrawienie żywności. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu i Komitetowi Regionów sprawozdanie dotyczące najważniejszych ustaleń tej oceny. Państwa członkowskie przekażą Komisji informacje niezbędne do przygotowania tego sprawozdania.

Poprawka 308

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 64 - akapit 2 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) art. 8 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE stosuje się nadal do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 42 miesiące od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia] r.; a) art. 8 ust. 2 dyrektywy 94/62/WE stosuje się nadal do dnia [Urząd Publikacji: proszę wstawić datę = 30 miesięcy od daty wejścia w życie aktu wykonawczego, o których mowa w art. 11 ust. 5] r.;

Poprawka 309

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 64 - akapit 2 - litera a a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
aa) art. 9 ust. 1 i 2 dyrektywy 94/62/WE stosuje się nadal do 31 grudnia 2029 r. w odniesieniu do zasadniczych wymogów zgodnie z załącznikiem II pkt 1 tiret pierwsze;

Poprawka 510/rev1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik I - akapit 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Doniczki kwiatowe przeznaczone wyłącznie do sprzedaży i transportu roślin, a nie do uprawy roślin Tace i opakowania transportowe do doniczek na kwiaty i rośliny przeznaczonych wyłącznie do sprzedaży i transportu.

Poprawka 310

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik I - akapit 12

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Kapsułki do urządzeń do przygotowywania napojów (np. z kawą, kakao, mlekiem) Torebki na herbatę i kawę, kapsułki do urządzeń do przygotowywania napojów (np. jednoporcjowe kapsułki z herbatą lub z kawą)

Poprawka 311

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik I - akapit 14 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Pudełka na tubki pasty do zębów

Poprawka 511/rev1

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik I - akapit 15

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Doniczki kwiatowe stałe Doniczki na kwiaty i rośliny, w tym wielodoniczki do bezpośredniego napełniania, stosowane na różnych etapach produkcji lub przeznaczone do sprzedaży wraz z rośliną

Poprawka 312

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik I - akapit 44 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Etykiety na opony (UE 2020/740)

Poprawka 313

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 2

Tekst proponowany przez Komisję

2 Szkło Opakowanie kompozytowe składające się w większości ze szkła Butelki, słoiki, flakony, słoiczki na kosmetyki, kubeczki

Poprawka

2 Szkło Opakowanie kompozytowe składające się w większości ze szkła Butelki, słoiki, flakony, słoiczki na kosmetyki, kubeczki, pojemniki aerozolowe

Poprawka 314

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 4

Tekst proponowany przez Komisję

4 Papier/tektura Opakowanie kompozytowe składające się w większości z papieru/tektury M.in. kartony na napoje, talerze i kubki, tj. metalizowany lub laminowany plastikiem papier/tektura, karton w postaci ciekłej, papier/tektura z plastikową wkładką/plastikowymi okienkami

Poprawka

4 Papier/tektura Opakowanie kompozytowe składające się w większości z papieru/tektury kartony na napoje i na produkty inne niż napoje, talerze i kubki, tj. metalizowany lub laminowany plastikiem papier/tektura, karton w postaci ciekłej, papier/tektura z plastikową wkładką/ plastikowymi okienkami

Poprawka 315

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 5

Tekst proponowany przez Komisję

5 Metal Stal Formaty opakowań sztywnych (dozowniki aerozoli, puszki, puszki na farby, pudełka itp.) ze stali, uwzględniając blachę białą

Poprawka

5 Metal Stal Formaty opakowań sztywnych (pojemniki aerozolowe, puszki na farby, pudełka itp.) ze stali, uwzględniając blachę białą

Poprawka 316

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 11 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

11a) Tworzywa sztuczne Politereftalan etylenu - sztywne Butelki i butle Nieprzezroczyste białe

Poprawka 317

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 12

Tekst proponowany przez Komisję

12 Tworzywa sztuczne Politereftalan etylenu - sztywne Opakowania sztywne inne niż butelki i butle (w tym doniczki, kubeczki i tacki) Przezroczysta

Poprawka

12 Tworzywa sztuczne Politereftalan etylenu - sztywne Opakowania sztywne inne niż butelki i butle (w tym doniczki, kubeczki i tacki), pojemniki aerozolowe Przezroczysta

Poprawka 397

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II

Załącznik II

Załącznik II

Tekst proponowany przez Komisję

Tabela 1

26 Tworzywa sztuczne Inne sztywne tworzywa sztuczne, m.in. PVC, poliwęglan - sztywne Sztywne
27 Tworzywa sztuczne Inne elastyczne tworzywa sztuczne, m.in. wielowarstwowe folie z tworzywa sztucznego i materiały składające się z wielu rodzajów materiałów - elastyczne Torebki

Poprawka

Tabela 1

26 Tworzywa sztuczne Inne sztywne tworzywa sztuczne, m.in. PVC, poliwęglan, biodegradowalne polimery - sztywne Sztywne
27 Tworzywa sztuczne Inne elastyczne tworzywa sztuczne, m.in. wielowarstwowe folie z tworzywa sztucznego i materiały składające się z wielu rodzajów materiałów, biodegradowalne polimery - elastyczne Torebki

Poprawka 318

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 26 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

26a) Tworzywa sztuczne Sztywne tworzywa sztuczne stosowane w opakowaniach przemysłowych DPPL, bębny

Poprawka 319

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 1 - wiersz 27 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

27a) Tworzywa sztuczne Elastyczne tworzywa sztuczne stosowane w opakowaniach przemysłowych Elastyczne DPPL, torby

Poprawka 320

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 2

Tekst proponowany przez Komisję

Klasa wydajności recyklingu Ocena zdolności do recyklingu na jednostkę, w jednostkach masy
Klasa A co najmniej 95 %
Klasa B co najmniej 90 %
Klasa C co najmniej 80 %
Klasa D co najmniej 70 %
Klasa E mniej niż 70 %

Poprawka

Klasa wydajności recyklingu Ocena zdolności do recyklingu na jednostkę, w jednostkach masy
Klasa A Równa lub wyższa niż 95 % - Wysoka zgodność z projektowaniem z myślą o recyklingu Opakowanie powinno nadawać się do wielokrotnego recyklingu i jest w pełni zgodne z kryteriami projektowania z myślą o recyklingu. Wytworzony surowiec wtórny jest porównywalnej jakości, aby zasilić system zamkniętej pętli materiałowej.
Klasa B Równa lub wyższa niż 90 % - Wysoka lub średnia zgodność z projektowaniem z myślą o recyklingu

Opakowanie może stwarzać pewne niewielkie problemy pod względem możliwości recyklingu, które nieznacznie wpływają na jakość generowanego surowca wtórnego. Jednak większość wytworzonych surowców wtórnych z tych opakowań może nadal potencjalnie zasilać zamkniętą pętlę materiałową.

Klasa C Równa lub wyższa niż 80 % - Średnia zgodność z projektowaniem z myślą o recyklingu Opakowanie stwarza pewne problemy pod względem możliwości recyklingu, które mogą wpływać na jakość wytwarzanych surowców wtórnych i prowadzić do strat materiałowych podczas recyklingu.
Klasa D Równa lub wyższa niż 70 % - Średnia lub niska zgodność z projektowaniem z myślą o recyklingu

Opakowanie stwarza istotne problemy dotyczące projektu, które w dużym stopniu wpływają na możliwość recyklingu lub oznaczają duże straty materiałowe podczas recyklingu.

Klasa E Niższa od 70 % - Niska zgodność z projektowaniem z myślą o recyklingu Opakowanie nie nadaje się do recyklingu ze względu na problemy związane z projektem i nie powinno być wprowadzane do obrotu.

Poprawka 321

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik II - tabela 2 a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

Orientacyjne parametry, które należy uwzględnić przy ustalaniu kryteriów projektowania z myślą o recyklingu zgodnie z art. 6

1. Dodatki
2. Etykiety/koszulki
3. Systemy zamknięć i małe części
4. Kleje
5. Farby/druk
6. Barwniki
7. Skład materiałów
8. Bariery/powłoki
9. Pozostałości produktu / łatwość opróżniania
10. Łatwość demontażu (cechy projektu opakowania)

Poprawka 322

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik III - akapit 1 - wprowadzenie

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Warunki, które należy wziąć pod uwagę przy wydawaniu zgody na stosowanie formatu opakowań kompostowalnych: Warunki, które należy wziąć pod uwagę przy wydawaniu zgody na stosowanie formatu opakowań kompostowalnych lub wprowadzaniu takich opakowań:

Poprawka 323

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik III - akapit 1 - litera c

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
c) opakowania wykazują właściwości biodegradowalne, co oznacza, że podlegają one rozkładowi fizycznemu lub chemicznemu, termolizie lub rozkładowi biologicznemu, w tym fermentacji beztlenowej, doprowadzając ostatecznie do ich przekształcenia w dwutlenek węgla lub metan - w sytuacji braku dostępu do tlenu - składniki mineralne, biomasę i wodę; c) opakowania wykazują takie właściwości biodegradowalne, że podlegają one rozkładowi fizycznemu lub chemicznemu, termolizie lub rozkładowi biologicznemu, w tym fermentacji beztlenowej, doprowadzając ostatecznie do ich przekształcenia w dwutlenek węgla i wodę, nową biomasę mikroorganizmów, składniki mineralne i - w sytuacji braku dostępu do tlenu - metan;

Poprawka 324

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik III - akapit 1 - litera e

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
e) wykorzystywanie tego rodzaju opakowań w istotnym stopniu ograniczania poziom skażenia kompostu opakowaniami nie- kompostowalnymi; oraz e) wykorzystywanie tego rodzaju opakowań w istotnym stopniu ogranicza poziom skażenia kompostu opakowaniami niekompostowalnymi i nie powoduje problemów w przetwarzaniu bioodpadów

Poprawka 325

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik IV - część I - punkt 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1. Ochrona produktu: projekt opakowania musi zapewniać ochronę produktu od chwili jego zapakowania lub od chwili napełnienia opakowania produktem do chwili jego końcowego wykorzystania, aby nie dopuścić do poważnego uszkodzenia produktu, jego utraty, pogorszenia jego stanu lub jego zmarnowania. Wymogi w tym zakresie mogą obejmować ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym lub chemicznym, wibracjami, zgniataniem, wilgocią, światłem, dostępem tlenu, zakażeniem drobnoustrojami, szkodnikami, pogorszeniem właściwości organoleptycznych itp. i mogą obejmować odesłania do konkretnych przepisów ustanawiających wymogi w zakresie jakości produktów. 1. Ochrona produktu: projekt opakowania musi zapewniać ochronę produktu od chwili jego zapakowania lub od chwili napełnienia opakowania produktem do chwili jego końcowego wykorzystania, aby nie dopuścić do poważnego uszkodzenia produktu, jego utraty, pogorszenia jego stanu lub jego zmarnowania. Wymogi w tym zakresie mogą obejmować ochronę przed uszkodzeniem mechanicznym lub chemicznym, wibracjami, zgniataniem, wilgocią, światłem, dostępem tlenu, zakażeniem drobnoustrojami, szkodnikami, pogorszeniem właściwości organoleptycznych itp. i mogą obejmować odesłania do konkretnych przepisów ustanawiających wymogi w zakresie jakości produktów. Środki ochrony mogą obejmować niezbędne zabezpieczenia przed manipulacją, kradzieżą i podrabianiem.

Poprawka 419

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik IV - część I - punkt 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
3a. Funkcjonalność opakowania: projekt opakowania zapewnia jego funkcjonalność, w tym kryteria akceptacji produktu przez konsumentów. Należy uszanować elementy projektu niezbędne do wskazania odmienności wyróżniającej produkt, praw własności intelektualnej lub oznaczeń geograficznych pochodzenia na mocy przepisów Unii.

Poprawka 441

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik IV - część I - punkt 6

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
6. Wymogi prawne: projekt opakowania musi gwarantować możliwość zapewnienia zgodności opakowania i produktu w opakowaniu z obowiązującymi przepisami. 6. Wymogi prawne: projekt opakowania musi gwarantować możliwość zapewnienia zgodności opakowania i produktu w opakowaniu z obowiązującymi przepisami, w tym ochronę oznaczeń geograficznych na mocy przepisów unijnych lub ochronę prawną na mocy praw własności intelektualnej.

Poprawka 327

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik IV - część II - akapit 1 - litera a

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
a) w odniesieniu do każdego kryterium wydajności wymienionego w części I - wykaz wymogów w zakresie projektu uniemożliwiających dodatkowe ograniczenie masy lub objętości opakowania bez wywarcia niekorzystnego wpływu na jego funkcjonalność, w tym na bezpieczeństwo i higienę produktu w opakowaniu, samego opakowania i użytkownika. Należy opisać metodę wykorzystywaną do zidentyfikowania wspomnianych wymogów w zakresie projektu oraz wyjaśnić przyczyny uniemożliwiające dodatkowe ograniczenie masy lub objętości opakowania. Należy zbadać wszystkie możliwości ograniczenia wagi lub objętości opakowania dostępne dla danego materiału opakowaniowego. Rozwiązania polegającego na zastąpieniu jednego materiału opakowaniowego innym materiałem nie uznaje się za wystarczające; a) w odniesieniu do każdego kryterium wydajności wymienionego w części I - wykaz wymogów w zakresie projektu uniemożliwiających dodatkowe ograniczenie masy lub objętości opakowania bez wywarcia niekorzystnego wpływu na jego funkcjonalność, w tym na bezpieczeństwo i higienę produktu w opakowaniu, samego opakowania i użytkownika. Należy opisać metodę wykorzystywaną do zidentyfikowania wspomnianych wymogów w zakresie projektu oraz wyjaśnić przyczyny uniemożliwiające dodatkowe ograniczenie masy lub objętości opakowania. Należy zbadać wszystkie możliwości ograniczenia wagi lub objętości opakowania dostępne dla danego materiału opakowaniowego, np. redukcję wszelkich zbędnych warstw, które nie spełniają funkcji opakowania. Zastąpienia jednego materiału opakowaniowego innym nie uznaje się za środek wystarczający.

Poprawka 328

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 1

Tekst proponowany przez Komisję

1. Opakowania zbiorcze jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych Opakowania z tworzyw sztucznych wykorzystywane na poziomie detalicznym do grupowania produktów sprzedawanych w puszkach, metalowych pudełkach, słoiczkach, kubkach i paczkach, zaprojektowane jako opakowania udogadniające pozwalające użytkownikom końcowym dokonać zakupu więcej niż jednej sztuki produktu lub zachęcające użytkowników końcowych do zakupu więcej niż jednej sztuki produktu. Nie obejmują one opakowań zbiorczych niezbędnych do usprawnienia procesu obsługi produktów podczas ich dystrybucji Folie do grupowania produktów, kurczliwa folia opakowaniowa

Poprawka

1. Opakowania zbiorcze jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych Opakowania z tworzyw sztucznych wykorzystywane w punkcie sprzedaży do grupowania produktów sprzedawanych w butelkach, puszkach, metalowych pudełkach, słoiczkach, kubkach i paczkach, zaprojektowane jako opakowania udogadniające pozwalające konsumentom dokonać zakupu więcej niż jednej sztuki produktu lub zachęcające użytkowników końcowych do zakupu więcej niż jednej sztuki produktu. Nie obejmują one opakowań zbiorczych niezbędnych do usprawnienia procesu obsługi produktów podczas ich dystrybucji w stosunkach między przedsiębiorstwami . Folie do grupowania produktów, kurczliwa folia opakowaniowa

Poprawki 391co1 i 512

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 2

Tekst proponowany przez Komisję

2. Opakowania z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, opakowania kompozytowe jednorazowego użytku lub inne opakowania jednorazowego użytku na świeże owoce i warzywa Opakowania jednorazowego użytku służące do przechowywania mniej niż 1,5 kg świeżych owoców i warzyw, chyba że wykazano konieczność uniknięcia utraty wody lub jędrności, zagrożeń mikrobiologicznych lub wstrząsów fizycznych Siatki, torebki, tacki, pojemniki

Poprawka

skreśla się skreśla się skreśla się skreśla się

Poprawka 391co2 i 513

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 3

Tekst proponowany przez Komisję

3. Opakowania z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, opakowania kompozytowe jednorazowego użytku lub inne opakowania jednorazowego użytku Opakowania jednorazowego użytku przeznaczone do napełniania żywnością i napojami spożywanymi na miejscu w lokalach przedsiębiorstw sektora HoReCa obejmujących całą powierzchnię przeznaczoną do spożywania posiłków w miejscach prowadzenia działalności i poza tymi miejscami, na której rozmieszczono stoliki i wysokie stołki oraz wyznaczono miejsca do spożywania posiłków na stojąco, a także powierzchnię przeznaczoną do spożywania posiłków udostępnianą użytkownikom końcowym wspólnie przez szereg podmiotów gospodarczych lub osób trzecich na potrzeby spożywania żywności i napojów Tacki., jednorazowe talerze i kubki, folia, pudełka

Poprawka

skreśla się skreśla się skreśla się skreśla się

Poprawka 391co3

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 4

Tekst proponowany przez Komisję

4. Opakowania jednorazowego użytku na przyprawy, dżemy, sosy, zabielacz do kawy oraz cukier w sektorze HoReCa Opakowania jednorazowego użytku stosowane w sektorze HoReCa zawierające pojedyncze porcje żywności, wykorzystywane do przechowywania przypraw, dżemów, sosów, zabielacza do kawy i cukru, z wyjątkiem tego rodzaju opakowań dołączanych do gotowej żywności na wynos przeznaczonej do bezpośredniego spożycia bez konieczności poddawania jej dodatkowej obróbce. Saszetki, kubeczki, tacki, pudełka

Poprawka

skreśla się | skreśla się | skreśla się | skreśla się

Poprawka 332

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 5

Tekst proponowany przez Komisję

5. Miniaturowe opakowania jednorazowego użytku stosowane w hotelach Przeznaczone na kosmetyki, produkty higieny osobistej i artykuły toaletowe o objętości mniejszej niż 50 ml w przypadku produktów w płynie lub o wadze mniejszej niż 100 g w przypadku produktów w postaci stałej Butelki z szamponem, butelki z płynem do mycia rąk i ciała, saszetki, w których umieszcza się miniaturowe kostki mydła

Poprawka

5. Miniaturowe opakowania z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku stosowane w hotelach Przeznaczone na kosmetyki zdefiniowane w art. 2 rozporządzenia (WE) 1223/2009, produkty higieny osobistej i artykuły toaletowe o objętości mniejszej niż 100 ml w przypadku produktów w płynie lub o wadze mniejszej niż 100 g w przypadku produktów w postaci stałej Butelki z szamponem, butelki z płynem do mycia rąk i ciała, saszetki, w których umieszcza się miniaturowe kostki mydła

Poprawka 333

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 5 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

5a. Opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stosowane w portach lotniczych Przeznaczone dla walizek i toreb Kurczliwa folia opakowaniowa

Poprawka 334

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 5 b (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

5b. Opakowanie wtórne nie jest konieczne do spełnienia kryteriów wydajności określonych w załączniku IV Przeznaczone na kosmetyki z wyjątkiem perfum, produkty higieny osobistej i artykuły toaletowe Pudełka na pasty do zębów i kremy

Poprawka 436

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik V - wiersz 5 c (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję

Poprawka

5c. Opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych stosowane jako materiał wypełniający Opakowania z tworzyw sztucznych stosowane do ochrony niektórych materiałów podczas ich przemieszczania. Drobne elementy polistyrenowe

Poprawka 335

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik VI - część A - punkt 3 a (nowy)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Systemy o obiegu otwartym utworzone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, są zwolnione z wymogów określonych w części A pkt 1 lit. a), b), c), d), f) ig).

Poprawka 336

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik VI - część B - punkt 1

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
1 Proces odnawiania nie może narażać zdrowia ani bezpieczeństwa osób odpowiedzialnych za jego przeprowadzanie na ryzyko; stosując ten proces, należy dążyć do ograniczania jego wpływu na środowisko. Proces ten musi być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi materiałów przeznaczonych do kontaktu z wrażliwą zawartością. 1 Proces odnawiania nie może narażać zdrowia ani bezpieczeństwa osób odpowiedzialnych za jego przeprowadzanie na ryzyko; stosując ten proces, należy minimalizować jego wpływ na środowisko. Proces ten musi być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi materiałów przeznaczonych do kontaktu z wrażliwą zawartością, odpadów i emisji przemysłowych.

Poprawka 337

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik VI - część C - litera b

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
b) być wyposażone w urządzenie do ważenia umożliwiające zważenie pojemnika użytkownika końcowego; b) być wyposażone w urządzenie pomiarowe pozwalające poinformować użytkownika końcowego, jaką dokładnie ilość towaru kupuje;

Poprawka 338

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik X - akapit 2 - litera j

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
j) co najmniej 1 % rocznego obrotu operatora systemu (z wyłączeniem kaucji) musi być przeznaczane na kampanie służące podnoszeniu świadomości w kwestii informacji dotyczących gospodarowania odpadami opakowaniowymi; j) część rocznego obrotu operatora systemu jest przeznaczana na

kampanie służące podnoszeniu świadomości w kwestii gospodarowania odpadami opakowaniowymi;

Poprawka 339

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik X - akapit 2 - litera l a (nowa)

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
la) państwa członkowskie uwzględniają czynniki, o których mowa w lit. l) ppkt (ii), (iii), (iv) i (v), w przypadku wprowadzenia cyfrowego systemu kaucyjnego, który nie jest zorganizowany na poziomie dystrybutorów końcowych;

Poprawka 340

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik X - akapit 2 - litera o

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
o) wszystkie opakowania wydane za kaucją muszą być wyraźnie oznakowane, aby użytkownicy końcowi mogli łatwo przypomnieć sobie o konieczności zwrócenia takich opakowań; o) wszystkie opakowania wydane za kaucją, które mają być zbierane przez system kaucyjny, muszą być wyraźnie oznakowane, aby użytkownicy końcowi mogli łatwo przypomnieć sobie o konieczności zwrócenia takich opakowań.

Poprawka 341

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Załącznik X - akapit 3

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
Poza wskazanymi powyżej minimalnymi wymogami państwa członkowskie mogą - w stosownych przypadkach - ustanowić dodatkowe wymogi, aby zapewnić osiągnięcie celów wyznaczonych w niniejszym rozporządzeniu, a w szczególności aby zwiększyć czystość zbieranych odpadów opakowaniowych, ograniczyć ilość śmieci lub wspierać realizację innych celów gospodarki o obiegu zamkniętym. Poza wskazanymi powyżej minimalnymi wymogami państwa członkowskie mogą - w stosownych przypadkach - ustanowić dodatkowe wymogi, aby zapewnić osiągnięcie celów wyznaczonych w niniejszym rozporządzeniu, a w szczególności aby zwiększyć czystość zbieranych odpadów opakowaniowych, ograniczyć ilość śmieci lub wspierać realizację innych celów gospodarki o obiegu zamkniętym, takich jak zapewnienie bezpiecznego i sprawiedliwego dostępu do surowców wtórnych do zastosowań, które umożliwiają dalszy recykling i mogą być ponownie wykorzystane w ten sam sposób lub do tej samej lub podobnej kategorii produktów jak te, z których pochodzą.
* Odniesienia do "co" w nagłówkach przyjętych poprawek należy rozumieć jako część odpowiadająca tych poprawek.
1 Sprawa została odesłana do komisji właściwej w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych na podstawie art. 59 ust. 4 akapit czwarty Regulaminu (A9-0319/2023).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.4250

Rodzaj: Informacja
Tytuł: P9_TA(2023)0425 - Opakowania i odpady opakowaniowe - Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 22 listopada 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1020 i dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylającego dyrektywę 94/62/WE (COM(2022)0677 - C9-0400/2022 - 2022/0396(COD)) (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)
Data aktu: 24/07/2024
Data ogłoszenia: 24/07/2024