Sprawa T-1047/23: Skarga wniesiona w dniu 23 października 2023 r. - AF/Rada

Skarga wniesiona w dniu 23 października 2023 r. - AF/Rada
(Sprawa T-1047/23)

(C/2024/423)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 3 stycznia 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: AF (przedstawiciel: A. Guillerme, adwokat)

Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie nieważności decyzji organu powołującego Sekretariatu Generalnego Rady z dnia 16 grudnia 2022 r. o skierowaniu upomnienia, na mocy art. 3 ust. 1 lit. b) załącznika IX do regulaminu pracowniczego Unii Europejskiej, do strony skarżącej po zakończeniu postepowania dyscyplinarnego bez zasięgnięcia opinii komisji dyscyplinarnej;

- stwierdzenie nieważności decyzji Sekretariatu Generalnego Rady z dnia 6 lutego 2023 r. o odmowie zwrotu kosztów procesowych poniesionych przez stronę skarżącą, zgodnie z art. 21 załącznika IX do regulaminu pracowniczego, oraz o nakazie zapłaty przez stronę skarżącą kwoty 2 413,95 EUR;

- zasądzenie od strony pozwanej zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania za szkody materialne poniesione przez stronę skarżącą w związku z zaskarżonymi decyzjami;

- obciążenie strony pozwanej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi następujące zarzuty:

1. Zarzut pierwszy, dotyczący - w odniesieniu do żądania stwierdzenia niezgodności z prawem decyzji z dnia 16 grudnia 2022 r. o skierowaniu upomnienia na mocy art. 3 ust. 1 lit. b) załącznika IX do regulaminu pracowniczego - trzech uchybień proceduralnych mających wpływ na przebieg dochodzenia administracyjnego, a tym samym na legalność zaskarżonej decyzji końcowej:

- doradcy prawni Działu Administracji nie są właściwi w sprawie prowadzenia dochodzenia administracyjnego w dziedzinie ochrony danych osobowych na podstawie załącznika IX do regulaminu pracowniczego. Stanowi to naruszenie art. 7 ust. 3 decyzji nr 6/2021 Sekretarza Generalnego Rady w sprawie przyjęcia ogólnych przepisów wykonawczych dotyczących dochodzeń administracyjnych i postępowania dyscyplinarnego ("decyzja nr 6/2021");

- dochodzenie administracyjne nie zostało przeprowadzone bezstronnie, co stanowi naruszenie art. 41 ust. 1 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej i art. 13 decyzji nr 6/2021;

- dochodzenie administracyjne nie zostało przeprowadzone zgodnie z zasadą dobrej administracji, co stanowi naruszenie prawa do obrony i obowiązku zbadania stanu faktycznego sprawy z należytym uwzględnieniem okoliczności obciążających i odciążających.

Co do istoty, strona skarżąca twierdzi, że zaskarżona decyzja z dnia 16 grudnia 2022 r. o skierowaniu upomnienia jest niezgodna z prawem, ponieważ została wydana:

- w oparciu o okoliczności faktyczne, które nie zostały wykazane;

- w następstwie oczywistego błędu w ocenie;

- z naruszeniem zasady proporcjonalności; oraz

- z naruszeniem zasady niedyskryminacji.

2. Zarzut drugi, dotyczący - w odniesieniu do żądania stwierdzenia niezgodności z prawem decyzji z dnia 6 lutego 2023 r. o odmowie zwrotu kosztów adwokackich poniesionych w związku z obroną strony skarżącej w toku postepowania dyscyplinarnego bez zasięgnięcia opinii komisji dyscyplinarnej - faktu, że:

- decyzja ta narusza art. 21 załącznika IX do regulaminu pracowniczego, zgodnie z którym wspomniane koszty ponosi organ administracyjny, w przypadku gdy postępowanie dyscyplinarne nie skutkuje karą dyscyplinarną, jak ma to miejsce w przypadku niniejszej sprawy;

- zasady dobrej administracji i niedyskryminacji zostały naruszone poprzez przyjęcie takiej wykładni regulaminu pracowniczego, zgodnie z którą należy dokonać rozróżnienia w odniesieniu do prawa do zwrotu kosztów adwokackich w zależności od tego, czy zasięgana jest opinia komisji dyscyplinarnej, oraz poprzez naruszenie prawa każdego członka personelu do obrony, polegającego na możliwości skorzystania z pomocy adwokata w postępowaniu dyscyplinarnym.

3. Zarzut trzeci, dotyczący, w odniesieniu do żądania odszkodowania pieniężnego za poniesione straty materialne i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, tego, że odpowiadają one negatywnemu wpływowi na karierę strony skarżącej, skutkującemu pewną utratą możliwości awansu w 2023 r. i znaczącym zmniejszeniem możliwości awansu w następnych latach oraz uszczerbkowi na jej godności i reputacji zawodowej, spowodowanym wydaniem zaskarżonej, niezgodnej z prawem decyzji z dnia 16 grudnia 2022 r., która poważnie wpłynęła na zdrowie strony skarżącej.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.423

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-1047/23: Skarga wniesiona w dniu 23 października 2023 r. - AF/Rada
Data aktu: 03/01/2024
Data ogłoszenia: 03/01/2024