(C/2024/4107)Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 8 lipca 2024 r.)
Strony
Strony skarżące: Nuctech Warsaw Co. Ltd sp. z o.o. (Warszawa, Polska), Nuctech Netherlands BV (Rotterdam, Niderlandy) (przedstawiciel: J.-F. Bellis, S. Ross, lawyers)
Strona pozwana: Komisja Europejska
Żądania stron
Strony skarżące wnoszą do Sądu o:
- stwierdzenie nieważności decyzji Komisji z dnia 16 kwietnia 2024 r. nakładającej na przedsiębiorstwo działające w sektorze systemów wykrywania zagrożeń obowiązek poddania się kontroli na podstawie art. 14 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 1 (w kontekście sprawy FS.100068 - MARE) wraz z wszelkimi późniejszymi aktami lub wnioskami Komisji oraz wnioskami prawnymi, w tym żądaniem udzielenia informacji dotyczących danych przechowywanych w Chińskiej Republice Ludowej;
- obciążenie Komisji kosztami niniejszego postępowania.
Zarzuty i główne argumenty
Na poparcie skargi strony skarżące podnoszą pięć zarzutów.
1. Zarzut pierwszy dotyczący niezgodności z prawem decyzji w sprawie kontroli w zakresie, w jakim ma ona na celu upoważnienie Komisji do żądania, pod groźbą grzywien, informacji od Nuctech, będącym podmiotem mającym siedzibę poza Unią.
2. Zarzut drugi dotyczący tego, że decyzja w sprawie kontroli jest niezgodna z prawem w zakresie, w jakim wykonanie decyzji zmusiłoby to przedsiębiorstwo do naruszenia prawa chińskiego, w tym prawa karnego.
3. Zarzut trzeci dotyczący tego, że decyzja w sprawie kontroli narusza prawo skarżących do nienaruszalności ich lokalu handlowego i prywatności (art. 7 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej);
4. Zarzut czwarty dotyczący arbitralnego charakteru decyzji w sprawie kontroli, ponieważ Komisja nie dysponowała wystarczającymi dowodami, aby podejrzewać, że skarżące otrzymały subsydia zagraniczne prowadzące do zakłóceń na rynku wewnętrznym.
5. Zarzut piąty dotyczący tego, że decyzja w sprawie kontroli narusza art. 14 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2022/2560, ciążący na Komisji na podstawie art. 296 ust. 2 TFUE obowiązek uzasadnienia oraz prawo skarżących do obrony.