(Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa - Środki ograniczające przyjęte ze względu na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie - Zakaz inwestowania w projekty współfinansowane przez skarżącego, uczestniczenia w nich lub przyczyniania się do nich w inny sposób - Właściwość Sądu - Skarga o stwierdzenie nieważności - Legitymacja procesowa czynna - Dopuszczalność - Zarzut niezgodności z prawem - Oczywisty błąd w ocenie - Prawo do obrony - Wolność prowadzenia działalności gospodarczej - Proporcjonalność)(C/2024/3911)
Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 1 lipca 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: Russian Direct Investment Fund (Moskwa, Rosja) (przedstawiciele: K. Scordis i A. Gavrielides, adwokaci)
Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej (przedstawiciele: A. Antoniadis i M. Bishop, pełnomocnicy)
Interwenient popierający stronę pozwaną: Komisja Europejska (przedstawiciele: J.-F. Brakeland, C. Giolito i M. Carpus Carcea, pełnomocnicy)
Przedmiot
W opartej na art. 263 TFUE skardze strona wnosząca ją żąda istocie stwierdzenia nieważności, po pierwsze, decyzji Rady (WPZiB) 2022/346 z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającej decyzję 2014/512/WPZiB dotyczącą środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 63, s. 5) i, po drugie, rozporządzenia Rady (UE) 2022/345 z dnia 1 marca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. 2022, L 63, s. 1), w zakresie, w jakim te akty jej dotyczą.
Sentencja
1) Skarga zostaje oddalona.
2) Russian Direct Investment Fund pokrywa własne koszty oraz koszty poniesione przez Radę Unii Europejskiej.
3) Komisja Europejska pokrywa własne koszty.