Pełne sprawozdanie z obrad 3 kwietnia 2019 r.

PEŁNE SPRAWOZDANIE Z OBRAD 3 KWIETNIA 2019 R.

(C/2024/3836)

(Dz.U.UE C z dnia 21 czerwca 2024 r.)

PARLAMENT EUROPEJSKI

SESJA 2019-2020

Posiedzenia z 3 i 4 kwietnia 2019 r.

BRUKSELA

Spis treści

1. Wznowienie sesji

2. Otwarcie posiedzenia

3. Oświadczenia Przewodniczącego

4. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia: patrz protokół

5. Komunikat przewodniczącego (termin składania pytań wymagających odpowiedzi na piśmie (art. 130 Regulaminu)): patrz protokół

6. Akty delegowane (art. 105 ust. 6 Regulaminu): patrz protokół

7. Środki wykonawcze (art. 106 Regulaminu): patrz protokół

8. Składanie dokumentów: patrz protokół

9. Działania podjęte w związku z rezolucjami Parlamentu: patrz protokół

10. Porządek obrad

11. Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE (debata)

12. Debata z premierem Szwecji Stefanem Lofvenem na temat przyszłości Europy (debata)

13. Wspólne zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego (debata)

14. Europejski Fundusz Morski i Rybacki (debata)

15. Ustanowienie planu wieloletniego dotyczącego połowów eksploatujących stada denne w zachodniej części Morza Śródziemnego (debata)

16. Wzmocnienie zabezpieczeń dowodów tożsamości oraz dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii (debata)

17. Stosunki UE-Chiny (debata)

18. Ustanowienie programu "Cła" na rzecz współpracy w dziedzinie ceł - Ustanowienie instrumentu wsparcia finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej (debata)

19. Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury drogowej (debata)

20. Jednominutowe wystąpienia w ważnych kwestiach politycznych

21. Porządek obrad następnego posiedzenia: patrz protokół

22. Zamknięcie posiedzenia

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3836

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pełne sprawozdanie z obrad 3 kwietnia 2019 r.
Data aktu: 21/06/2024
Data ogłoszenia: 21/06/2024