united kingdom
ukraine

Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 3 czerwca 2024 r. ustanawiająca zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do publikacji wniosku o ochronę oznaczenia geograficznego w sektorze wina Lorraine (ChOG)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 3 czerwca 2024 r.
ustanawiająca zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do publikacji wniosku o ochronę oznaczenia geograficznego w sektorze wina "Lorraine" (ChOG)
(C/2024/3685)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 97 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przed datą wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 2  Francja przedłożyła Komisji wniosek o objęcie ochroną nazwy "Lorraine" (nr UE: PGI-FR-02815 - 15.11.2021) zgodnie z art. 96 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.

(2) Zgodnie z art. 97 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Komisja zbadała ten wniosek i stwierdziła, że spełnia on warunki określone w art. 93-111 tego rozporządzenia.

(3) Aby umożliwić wniesienie sprzeciwu zgodnie z art. 17 rozporządzenia (UE) 2024/1143, który zgodnie z art. 90 ust. 2 ma zastosowanie do wniosku o objęcie ochroną, należy opublikować w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jednolity dokument oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu, o których mowa w art. 97 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, w odniesieniu do nazwy "Lorraine".

(4) Wniosek opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C (C/2024/2239 z 19.3.2024 r.) nie zawierał właściwego odesłania do publikacji specyfikacji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

Jednolity dokument, o którym mowa w art. 97 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 oraz odesłanie do publikacji specyfikacji produktu dla nazwy "Lorraine" (ChOG) (nr UE: PGI-FR-02815 - 15.11.2021) są publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 17 rozporządzenia (UE) 2024/1143 prawo do sprzeciwu wobec proponowanej ochrony wykonuje się w terminie trzech miesięcy od daty publikacji, o której mowa w akapicie pierwszym tego artykułu.

Publikacja opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej C, C/2024/2239 z 19 marca 2024 traci moc.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 czerwca 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Jednolity dokument

"Lorraine"

PGI-FR-02815

Data złożenia wniosku: 15.11.2021 r.

1. Nazwa

Lorraine

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego:

ChOG - Chronione oznaczenie geograficzne

3. Kategorie produktów sektora wina

5. Gatunkowe wino musujące

4. Opis wina lub win

Chronione oznaczenie geograficzne "Lorraine" jest zastrzeżone dla białych, różowych i czerwonych gatunkowych win musujących.

Wina białe mają barwę od bladożółtej do intensywnie złotej. Paleta aromatyczna win białych waha się od nut białych kwiatów (wiciokrzew, jaśmin itp.) do owoców cytrusowych (cytryna, klementyna itp.) lub owoców żółtych (brzoskwinie, morele itp.).

Wina różowe mają szatę od łososiowej do intensywnej barwy piwonii, czasem nieco miedzianą lub z nutami małych czerwonych owoców (truskawek, czerwonych porzeczek itp.), a nawet grejpfruta.

Wina czerwone mają czerwoną barwę od czereśniowej do owocu granatu i aromaty dojrzałych czerwonych owoców, czasem kandyzowanych lub gotowanych.

Wina charakteryzują się licznymi drobnymi bąbelkami, dynamicznym i świeżym profilem oraz trwałością w ustach, którą zawdzięczają odmianom winorośli wykorzystywanym w asamblażach.

Wina spełniają kryteria analityczne przewidziane w przepisach wspólnotowych.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości) 13
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości) 10
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

Produkcja

Ograniczenie mające zastosowanie do produkcji wina

Zabrania się stosowania prasy ciągłej.

Proporcja odmiany riesling B w mieszance win podstawowych nie przekracza 30 %.

Wina są wytwarzane wyłącznie w drodze wtórnej fermentacji alkoholowej w butelce.

Czas dojrzewania w butelce na osadzie wynosi co najmniej 9 miesięcy.

5.2. Maksymalna wydajność

90 hektolitrów z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, produkcja i produkcja win, w tym dojrzewanie i pakowanie, odbywają się w następujących gminach departamentów Meurthe et Moselle, Meuse i Moselle, na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z 2020 r.:

Meurthe-et-Moselle (54):

Agincourt, Allamps, Amance, Arnaville, Atton, Autreville-sur-Moselle, Bainville-sur-Madon, Barisey-la-Côte, Belleville, Bezaumont, Blénod-lès-Pont-à-Mousson, Blénod-lès-Toul, Boucq, Bouxières-aux-Chênes, Bouxières-aux- Dames, Bruley, Bulligny, Chaligny, Champey-sur-Moselle, Champigneulles, Charmes-la-Côte, Chavigny, Choloy- Ménillot, Custines, Dieulouard, Domgermain, Dommartemont, Dommartin-sous-Amance, Écrouves, Essey-lès- Nancy, Eulmont, Faulx, Foug, Houdemont, Jezainville, Lagney, Laître-sous-Amance, Landremont, Laneuveville-der- rière-Foug, Laxou, Lay-Saint-Christophe, Leyr, Loisy, Lucey, Ludres, Maidières, Maizières, Malleloy, Malzéville, Marba- che, Maron, Maxéville, Messein, Millery, Montauville, Montenoy, Mont-le-Vignoble, Mousson, Neuves-Maisons, Nor- roy-lès-Pont-à-Mousson, Pagney-derrière-Barine, Pagny-sur-Moselle, Pompey, Pont-à-Mousson, Pont-Saint-Vincent, Prény, Saint-Max, Seichamps, Sexey-aux-Forges, Toul, Trondes, Vandières, Vandœuvre-lès-Nancy, Ville-au-Val, Vil- lers-lès-Nancy, Villers-sous-Prény, Viterne, Vittonville.

Meuse (55):

Apremont-la-Forêt, Bar-le-Duc, Boncourt-sur-Meuse, Buxières-sous-les-Côtes, Combres-sous-les-Côtes, Culey, Euville, Frémeréville-sous-les-Côtes, Girauvoisin, Givrauval, Guerpont, Hannonville-sous-les-Côtes, Han-sur-Meuse, Herbeuville, Heudicourt-sous-les-Côtes, Geville, Ligny-en-Barrois, Loisey, Longeaux, Longeville-en-Barrois, Loup- mont, Mécrin, Menaucourt, Montsec, Nançois-sur-Ornain, Pont-sur-Meuse, Resson, Saint-Julien-sous-les-Côtes, Saint-Maurice-sous-les-Côtes, Saint-Mihiel, Sampigny, Savonnières-devant-Bar, Silmont, Sorcy-Saint-Martin, Tannois, Thillot, Trésauvaux, Tronville-en-Barrois, Varnéville, Velaines, Vigneulles-lès-Hattonchâtel, Vignot, Void-Vacon.

Moselle (57):

Ancy-Dornot, Apach, Arry, Ars-sur-Moselle, Augny, Ay-sur-Moselle, Ban-Saint-Martin, Berg-sur-Moselle, Bertrange, Bronvaux, Château-Salins, Châtel-Saint-Germain, Contz-les-Bains, Corny-sur-Moselle, Fèves, Féy, Guénange, Hagon- dange, Basse-Ham, Hauconcourt, Illange, Jouy-aux-Arches, Jussy, Kœnigsmacker, Haute-Kontz, Lessy, Lorry-lès- Metz, Lorry-Mardigny, Maizières-lès-Metz, Malling, Manom, Marange-Silvange, Marieulles, Marsal, Mondelange, Morville-lès-Vic, Moyenvic, Norroy-le-Veneur, Novéant-sur-Moselle, Pierrevillers, Plappeville, Plesnois, Rettel, Richemont, Rozérieulles, Salonnes, Saulny, Scy-Chazelles, Semécourt, Sierck-les-Bains, Talange, Terville, Thionville, Uckange, Vaux, Vic-sur-Seille, Yutz.

7. Odmiany winorośli

Aubin B

Auxerrois B

Cabernet cortis N

Chardonnay B

Gamaret

Gamay N

Johanniter B

Meunier N

Muscaris B

Müller-Thurgau B

Pinot blanc B

Pinot gris G

Pinot noir N

Pinotin N

Riesling B

Solaris B

Souvignier gris Rs

8. Opis związku lub związków:

8.1. Specyfika obszaru geograficznego

ChOG "Lorraine" jest gatunkowym winem musującym produkowanym w sektorze położonym w północnowschodniej Francji i obejmującym departamenty Meurthe-et-Moselle, Meuse i Moselle. Terytorium to z dawien dawna charakteryzowało się wpływami rzymskimi i niemieckimi, o czym świadczy nazwa "Lotaryngia", pochodząca od pierwszego władcy Lotaryngii, Lotara II.

Obszar geograficzny wpisuje się w krajobraz czterech kuest we wschodniej części Basenu Paryskiego: brzegów Mozy, brzegów Mozeli, stoków przedjurajskich i stoków Lotaryngii - położonych częściowo na płaskowyżu lotaryń- skim i starym masywie Wogezów i rozciągających się na sąsiednie doliny Mozy, Ornain i Mozeli. Ta rzeźba stoków jest wynikiem erozji związanej z oddziaływaniem rzek i cieków wodnych na warstwy odporne (wapień, piaskowiec) i mało odporne (marle, gliny) pochodzące z ery mezozoicznej.

Obszar ten znajduje się pod wpływem dwóch rodzajów klimatu:

- kontynentalnego, który odpowiada za niekiedy niszczycielskie przymrozki i sprzyjające nasłonecznienie latem. Otwarta struktura krajobrazu pozwala uniknąć stagnacji zimnego powietrza, zmniejszając w ten sposób ryzyko przymrozków i optymalizując nasłonecznienie winnic;

- oceanicznego, dzięki któremu woda dostarczana jest w stałych ilościach przy nieznacznych różnicach temperatur między poszczególnymi porami roku.

Winnice znajdują się albo na stokach opadających do rzeki i na ostańcach albo na zaprożach czterech kuest. Progi strukturalne chronią je przed wilgotnym wpływem oceanicznym, przed dominującymi wiatrami i umożliwiają stosunkowo duże nasłonecznienie, co stwarza dobre warunki dojrzewania winogron.

8.2. Specyfika produktu

ChOG "Lorraine" jest produktem wywodzącym się z regionalnej tradycji uprawy winnic, która sięga czasów rzymskich.

Już w XIX wieku w regionie produkowano wina musujące. Producenci rozpoczęli działalność w nad Mozelą w 1870 r. w celu wprowadzenia win musujących na rynek niemiecki. Spółdzielnia Bruley wprowadzała do obrotu swoje "wyborne lotaryńskie wino musujące" od początku XX w. Na wystawie światowej w Paryżu w 1900 r. kilku producentów prezentowało swoje wina musujące. Ówczesna prasa odnotowała obecność "dwóch win [spokojnych] i jednego wina musującego czystego lotaryńskiego pochodzenia".

Na początku XX wieku poważne konflikty zbrojne w regionie poważnie zaszkodziły winnicom. W departamentach Meurthe-et-Moselle, Meuse i Moselle przetrwało zaledwie kilka poletek. Produkcję odbudowano dzięki determinacji producentów. Doprowadziło to do uznania oznaczeń geograficznych w odniesieniu do trzech win niemusujących, z których pierwsze uznano już w latach 50. XX wieku.

Wielkość produkcji sięga obecnie 1 000 - 2 000 hl i obejmuje trzy kolory wina: przeważa wino białe, stanowiące 75 % produkcji, wino różowe stanowi 20 % produkcji, a pozostałą część stanowi wino czerwone, dopełniające gamy.

Chronione oznaczenie geograficzne "Lorraine" zawdzięcza swój charakter głównie pochodzącym z regionu odmianom winorośli, uzupełnionym wiedzą fachową w zakresie wtórnej fermentacji alkoholowej w butelce i przynajmniej 9. miesiącom dojrzewania na osadzie drożdżowym.

Wina charakteryzują się licznymi drobnymi bąbelkami, dynamicznym i świeżym profilem oraz trwałością w ustach, którą zawdzięczają wykorzystywanym odmianom winorośli.

Wina białe mają barwę od bladożółtej do intensywnie złotej. Paleta aromatyczna win białych waha się od nut białych kwiatów do owoców cytrusowych i żółtych. Wina różowe mają szatę od łososiowej do intensywnej barwy piwonii, czasem nieco miedzianą lub z nutami małych czerwonych owoców. Wina czerwone mają czerwoną barwę od czereśniowej do owocu granatu i aromaty dojrzałych czerwonych owoców, czasem kandyzowanych lub gotowanych.

8.3. Związek przyczynowy

Związek przyczynowy między pochodzeniem geograficznym a tymi winami opiera się na właściwościach organoleptycznych, które można przypisać specyfice obszaru, tj. środowisku naturalnemu i wiedzy fachowej producentów.

Nazwa "Lorraine" odzwierciedla cechy charakterystyczne jej terytorium, regionalnych warunków klimatycznych, geograficznych i glebowych, które sprzyjają dojrzewaniu odmian winorośli przy jednoczesnym zachowaniu świeżości niezbędnej do uzyskania aromatycznych i świeżych gatunkowych win musujących.

Otwarta struktura krajobrazu równiny i dolin gwarantuje nasłonecznienie winnic najlepsze do dojrzewania winogron. Pozwala one również uniknąć stagnacji zimnego powietrza i zmniejsza ryzyko późnych przymrozków. Aby wykorzystać nasłonecznienie do maksimum, wybiera się zbocza i kierunki nasadzenia, które sprzyjają płynnemu przenikaniu słońca i nagrzewaniu się gleby, co ułatwia jej gliniasto-wapienny charakter.

Odmiany winorośli stosowane w Lotaryngii są dobrze dostosowane do obszaru geograficznego ze względu na ich wczesne dojrzewanie.

Wiedza fachowa plantatorów winorośli, polegająca na winifikowaniu tych odmian oddzielnie lub w azamblażach i kontroli drugiej fermentacji w butelce, ma wpływ na organoleptyczną tożsamość win. Dzięki nim wina rozwijają świeżość i paletę aromatyczną składającą się z nut kwiatowych lub owocowych.

Producenci ChOG "Lorraine" byli w stanie utrzymać tradycję produkcji win musujących, oprócz innych produktów winiarskich wytwarzanych w regionie.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

pakowanie na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Ze względu na proces wytwarzania z wykorzystaniem drugiej fermentacji w butelce, pakowanie win odbywa się na obszarze geograficznym.

Link do specyfikacji produktu

info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-7ad6aa49-b55a-44e0-bb99-f1c65ff06b25

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1308/oj.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1143 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie oznaczeń geograficznych w odniesieniu do wina, napojów spirytusowych i produktów rolnych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności i określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie w odniesieniu do produktów rolnych, zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, (UE) 2019/787 i (UE) 2019/1753 oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1151/2012 (Dz.U. L, 2024/1143, 23.4.2024, ELI: http:// data.europa.eu/eli/reg/2024/1143/oj).

Zmiany w prawie

Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3685

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 3 czerwca 2024 r. ustanawiająca zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do publikacji wniosku o ochronę oznaczenia geograficznego w sektorze wina Lorraine (ChOG)
Data aktu: 03/06/2024
Data ogłoszenia: 10/06/2024