Termin składania zgłoszeń: 16 lipca 2024 r. o godz. 12:00 (w południe) czasu obowiązującego w BrukseliSPIS TREŚCI
1. PRZEPISY OGÓLNE
2. JAKIE BĘDĄ MOJE OBOWIĄZKI?
3. CZY SPEŁNIAM WARUNKI UDZIAŁU?
3.1. Warunki ogólne
3.2. Warunki szczegółowe - języki
3.3. Warunki szczegółowe - kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
4. JAK PRZEBIEGA KONKURS?
4.1. Opis procedur konkursowych
4.2. Języki używane w konkursie
4.3. Etapy konkursu
5. RÓWNE SZANSE I RACJONALNE DOSTOSOWANIA DLA KANDYDATÓW O SZCZEGÓLNYCH POTRZEBACH
ZAŁĄCZNIK I - Przepisy ogólne
ZAŁĄCZNIK II - Typowe zadania
ZAŁĄCZNIK III - Przykładowe minimalne kwalifikacje
1. PRZEPISY OGÓLNE
Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) organizuje konkurs otwarty na podstawie kwalifikacji i testów w celu stworzenia list, z których instytucje i agencje Unii Europejskiej (UE) będą mogły rekrutować nowych urzędników służby publicznej na stanowiska administratorów (grupy zaszeregowania AD 6 i AD 7).
Niniejsze ogłoszenie o konkursie wraz z załącznikami, w tym załącznikiem I "Przepisy ogólne", stanowi prawnie wiążące zasady tego konkursu.
Niniejsze ogłoszenie o konkursie obejmuje 2 dziedziny. Kandydaci mogą zgłosić się tylko do jednej z nich. Wyboru należy dokonać w momencie składania zgłoszenia. Po zatwierdzeniu formularza zgłoszeniowego kandydat nie może wprowadzić do niego żadnych zmian.
Pożądana liczba laureatów:
Dziedzina 1 |
Dane i statystyki (AD 6) |
194 |
Dziedzina 2 |
Statystyki makroekonomiczne (AD 7) |
48 |
EPSO stara się stosować język neutralny płciowo i włączający. Wszelkie odniesienia do osoby określonej płci należy rozumieć jako odniesienia do osoby dowolnej płci.
2. JAKIE BĘDĄ MOJE OBOWIĄZKI?
Informacje o typowych obowiązkach zatrudnionych laureatów konkursu zawiera załącznik II.
3. CZY SPEŁNIAM WARUNKI UDZIAŁU?
Kandydat musi spełniać wszystkie wymienione poniżej ogólne i szczegółowe warunki udziału w dniu, w którym upływa termin składania zgłoszeń.
3.1. Warunki ogólne
Kandydat musi:
a) posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i korzystać z pełni praw obywatelskich;
b) wypełnić wszelkie zobowiązania wynikające z przepisów dotyczących pełnienia służby wojskowej; jak i
c) mieć odpowiednie cechy charakteru niezbędne do wykonywania przyszłych obowiązków.
Ponadto należy zauważyć, że, zgodnie z art. 28 lit. e) regulaminu pracowniczego 2 , aby zostać zatrudnionym w instytucjach, wybrany kandydat musi być odpowiednio sprawny fizycznie, aby wykonywać swoje obowiązki. Spełnienie tego warunku zostanie sprawdzone dopiero na etapie rekrutacji.
3.2. Warunki szczegółowe - języki
Kandydat musi znać przynajmniej dwa z 24 języków urzędowych UE, zgodnie z sekcją 4.2.1. poniżej.
3.3. Warunki szczegółowe - kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
Przykładowe minimalne kwalifikacje znajdują się w załączniku III.
3.3.1. Dziedzina 1 - dane i statystyki (AD 6)
a) Aby wziąć udział w konkursie w dziedzinie 1, kandydat musi spełniać wymagania wymienione w jednym z poniższych punktów:
(i) mieć wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzone dyplomem w jednej z dziedzin wymienionych w pkt 3.3.1 lit. b), oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 4-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe,
Wymóg dotyczący wykształcenia, o którym mowa w tym punkcie, również zostanie uznany za spełniony w przypadku, gdy kandydat uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych w innej dziedzinie, a następnie ukończył cykl studiów uniwersyteckich trwających co najmniej 1 rok akademicki i uzyskał dyplom w jednej z dziedzin wymienionych w pkt 3.3.1 lit. b), pod warunkiem że te drugie studia są uznane za równoważne ze studiami uniwersyteckimi trwającymi co najmniej 3 lata 3 (np. studia uzupełniające),
(ii) mieć wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 lata, potwierdzone dyplomem w jednej z dziedzin wymienionych w pkt 3.3.1 lit. b), oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 3-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe,
Wymóg dotyczący wykształcenia, o którym mowa w tym punkcie, również zostanie uznany za spełniony w przypadku, gdy kandydat ukończył studia drugiego lub trzeciego stopnia (magisterskie, doktoranckie lub równoważne 4 ) w jednej z dziedzin, o których mowa w pkt 3.3.1 lit. b), niezależnie od dziedziny wcześniejszych studiów,
(iii) mieć wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzone dyplomem w dziedzinie innej niż te wymienione w pkt 3.3.1 lit. b), oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 6-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe.
b) Dyplom, o którym mowa w pkt 3.3.1 lit. a) ppkt (i) i (ii), zostanie uwzględniony, jeżeli został zdobyty w co najmniej jednej z następujących dziedzin:
(i) statystyka,
(ii) finanse,
(iii) matematyka,
(iv) metrologia,
(v) demografia,
(vi) informatyka,
(vii) nauki komputerowe,
(viii) fizyka,
(ix) badania operacyjne,
(x) inżynieria,
(xi) nauki społeczne,
(xii) socjologia,
(xiii) zarządzanie w biznesie,
(xiv) ekonomia.
c) Doświadczenie zawodowe, o którym mowa w pkt 3.3.1. lit. a) ppkt (i)-(iii) powyżej, zostanie uznane za odpowiednie, jeżeli spełnia oba poniższe kryteria - A i B:
A. Doświadczenie zawodowe musi być zdobyte w co najmniej jednej z następujących dziedzin:
(i) statystyki ludnościowe i społeczne,
(ii) statystyki gospodarcze i statystyki handlu,
(iii) statystyki dotyczące rolnictwa, środowiska, energii i transportu,
(iv) statystyki w innych obszarach,
(v) ogólne metody statystyczne, w tym metody matematyczne na potrzeby sporządzania statystyk publicznych,
(vi) nauka o danych do celów statystyki publicznej.
B. Doświadczenie zawodowe musi być związane z co najmniej jednym z następujących obszarów działań realizowanych w publicznym urzędzie statystycznym lub instytucji badawczej/politycznej: gromadzenie, zestawianie, analiza lub rozpowszechnianie danych statystycznych.
3.3.2. Dziedzina 2 - statystyki makroekonomiczne (AD 7)
a) Aby spełniać warunki udziału w konkursie w dziedzinie 2, kandydat musi spełniać wymagania wymienione w jednym z poniższych punktów:
(i) mieć wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzone dyplomem w jednej z następujących dziedzin: statystyka, matematyka, ekonomia lub zarządzanie w biznesie, oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 7-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe.
Wymóg dotyczący wykształcenia, o którym mowa w tym punkcie, również zostanie uznany za spełniony w przypadku, gdy kandydat uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych w innej dziedzinie, a następnie ukończył cykl studiów uniwersyteckich trwających co najmniej 1 rok akademicki i uzyskał dyplom w jednej z dziedzin wymienionych w pkt 3.3.2 lit. b), pod warunkiem że te drugie studia są uznane za równoważne ze studiami uniwersyteckimi trwającymi co najmniej 3 lata 5 (np. studia uzupełniające),
(ii) mieć wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 4 lata, potwierdzone dyplomem w jednej z dziedzin wymienionych w pkt 3.3.2. lit. a) ppkt (i), oraz zdobyte po uzyskaniu dyplomu co najmniej 6-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe.
Wymóg dotyczący wykształcenia, o którym mowa w tym punkcie, również zostanie uznany za spełniony w przypadku, gdy kandydat ukończył studia drugiego lub trzeciego stopnia (magisterskie, doktoranckie lub równoważne 6 ) w jednej z dziedzin, o których mowa w pkt 3.3.2 lit. a) ppkt (i), niezależnie od dziedziny wcześniejszych studiów,
(iii) mieć wykształcenie odpowiadające ukończonym studiom uniwersyteckim trwającym co najmniej 3 lata, potwierdzone dyplomem w dziedzinie innej niż te wymienione w pkt 3.3.2 lit. a) ppkt (i), oraz zdobyte po uzyskaniu tego dyplomu co najmniej 8-letnie odpowiednie doświadczenie zawodowe.
b) Doświadczenie zawodowe, o którym mowa w pkt 3.3.2. lit. a) ppkt (i)-(iii) powyżej, zostanie uznane za odpowiednie, jeżeli spełnia oba poniższe kryteria - A i B:
A. Doświadczenie zawodowe musi być zdobyte w co najmniej jednej z następujących dziedzin:
(i) ogólne metody statystyczne, w tym metody matematyczne na potrzeby sporządzania statystyk publicznych,
(ii) statystyki makroekonomiczne,
(iii) statystyki budżetowe.
B. Doświadczenie zawodowe musi być związane z co najmniej jednym z następujących obszarów działań realizowanych w publicznym urzędzie statystycznym lub instytucji badawczej/politycznej: gromadzenie, zestawianie, analiza lub rozpowszechnianie danych statystycznych.
4. JAK PRZEBIEGA KONKURS?
4.1. Opis procedur konkursowych
Konkurs składa się z następujących etapów:
- składanie zgłoszeń (zob. sekcja 4.3.1.),
- testy: testy z zakresu rozumienia i analizy, test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu wybraną przez kandydata ("test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu") oraz test pisemny (zob. sekcja 4.3.2),
- ocena testu pisemnego i kontrola spełniania warunków udziału w konkursie (zob. sekcja 4.3.3),
- sporządzenie list rezerwowych (zob. sekcja 4.3.4.).
4.2. Języki używane w konkursie
4.2.1. Wymagania dotyczące języków
Regulamin pracowniczy stanowi, że na urzędnika może zostać powołany jedynie ten, kto wykazuje biegłą znajomość jednego z języków Unii oraz zadowalającą znajomość innego języka Unii w zakresie niezbędnym do wykonywania swoich obowiązków.
W związku z tym kandydaci biorący udział w tym konkursie muszą znać biegle (na poziomie co najmniej C1) co najmniej jeden z 24 języków urzędowych UE oraz zadowalająco (na poziomie co najmniej B2) inny język wybrany spośród pozostałych 23 języków urzędowych UE. Wskazane minimalne poziomy dotyczą każdej umiejętności językowej (mówienia, pisania, czytania i słuchania) wymaganej w formularzu zgłoszeniowym. Umiejętności te odpowiadają poziomom opisanym w europejskim systemie opisu kształcenia językowego 7 .
Dla ułatwienia języki te będą określane jako "język 1" i "język 2".
Na różnych etapach konkursu stosowane będą następujące języki:
Etap konkursu |
Testy |
Język |
Składanie zgłoszeń |
- |
Dowolny spośród 24 języków urzędowych UE |
Testy |
Testy z zakresu rozumienia i analizy |
Język 1 |
Test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu |
Język 2 |
Test pisemny |
Język 2 |
Kandydaci muszą wskazać swój język testów w formularzu zgłoszeniowym i nie będą mogli go zmienić po zatwierdzeniu zgłoszenia.
4.3. Etapy konkursu
4.3.1. Składanie zgłoszeń
Aby zgłosić się do konkursu, trzeba mieć konto EPSO. Kandydat, który nie ma konta EPSO, będzie musiał je utworzyć. Kandydat może utworzyć tylko jedno konto EPSO do wysyłania wszystkich swoich zgłoszeń.
Kandydaci mogą składać zgłoszenia wyłącznie przez internet na stronie EPSO 8 do:
16 lipca 2024 r. o godz. 12:00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli
Zatwierdzając formularz zgłoszeniowy, kandydat oświadcza, że spełnia wszystkie warunki określone w sekcji 3 "Czy spełniam warunki udziału?". Po zatwierdzeniu formularza zgłoszeniowego kandydat nie może wprowadzić do niego żadnych zmian. Za wypełnienie i przesłanie zgłoszenia w terminie odpowiada kandydat.
Do 1 października 2024 r. o godz. 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli kandydat będzie musiał umieścić na koncie EPSO (i połączyć ze swoim zgłoszeniem) skany dokumentów potwierdzających informacje podane w zgłoszeniu. Na stronie EPSO 9 wyjaśniono, jak to zrobić.
4.3.2. Testy
a) Informacje ogólne
Wszyscy kandydaci, którzy zatwierdzili swoje zgłoszenia w terminie wskazanym w niniejszym zgłoszeniu, zostaną zaproszeni do serii testów: testów z zakresu rozumienia i analizy, testu wielokrotnego wyboru związanego z dziedziną konkursu oraz testu pisemnego.
Testy będą przeprowadzane i nadzorowane (monitorowane) zdalnie. EPSO poinformuje kandydatów o warunkach przeprowadzania testów najpóźniej w zaproszeniach na testy.
Poniższa tabela ilustruje wykorzystanie wyników testów:
Test |
Jak zostaną wykorzystane wyniki testu? |
Testy rozumienia tekstu pisanego, operowania danymi liczbowymi i myślenia abstrakcyjnego |
"Zaliczone/niezaliczone" Testy zostaną ocenione, aby sprawdzić, czy kandydat zdobył wymagane minimum.
|
Test wielokrotnego wyboru dotyczący dziedziny konkursu |
"Zaliczone/niezaliczone i stworzenie rankingu" Wyniki kandydatów, którzy uzyskali wymagane minimum punktów, zostaną wykorzystane do stworzenia rankingu.
|
Test pisemny |
"Zaliczone/niezaliczone" Test zostanie oceniony, aby sprawdzić, czy kandydat zdobył wymagane minimum.
|
Jeżeli kandydat nie uzyska wymaganego minimum punktów w jednym z testów, jego udział w konkursie zostanie zakończony. Dalsze udzielone przez tych kandydatów odpowiedzi i rozwiązane przez nich zadania nie będą sprawdzane i nie będą oni objęci kontrolą spełniania warunków udziału w konkursie.
Kandydaci zostaną powiadomieni o wynikach testów dopiero po zakończeniu konkursu, niezależnie od etapu, do jakiego udało im się zakwalifikować.
b) Testy z zakresu rozumienia i analizy
Testy sprawdzające umiejętności kandydatów z zakresu rozumienia i analizy zostaną zorganizowane w następujący sposób:
Testy |
Język |
Liczba pytań |
Czas trwania |
Punktacja |
Wymagane minimum |
Test operowania danymi liczbowymi |
Język 1 |
10 pytań |
20 minut |
0-10 |
6/10 |
Test rozumienia tekstu pisanego |
20 pytań |
35 minut |
0-20 |
Test rozumienia tekstu pisanego i test myślenia abstrakcyjnego łącznie: 15/30 |
Test myślenia abstrakcyjnego
|
10 pytań |
10 minut |
0-10 |
Aby zaliczyć testy z zakresu rozumienia i analizy, kandydat musi uzyskać zarówno
(i) co najmniej 6/10 punktów w teście operowania danymi liczbowymi, jak i
(ii) - łącznie - co najmniej 15/30 w teście sprawdzającym rozumienie tekstu pisanego i teście sprawdzającym myślenie abstrakcyjne.
c) Test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu
Test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu będzie dotyczył dziedziny wybranej przez kandydata. Zostanie on zorganizowany w następujący sposób:
Test |
Język |
Liczba pytań |
Czas trwania |
Punktacja |
Wymagane minimum |
Test wielokrotnego wyboru związany z dziedziną konkursu |
Język 2 |
30 |
40 minut |
0-30 |
15/30 |
Kandydat musi uzyskać minimum 15/30 punktów i należeć do kandydatów, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów.
Kandydaci, którzy uzyskają wymagane minimum, zostaną umieszczeni w rankingu w porządku malejącym według liczby uzyskanych punktów w danej dziedzinie. Ranking ten zostanie wykorzystany do (i) wskazania kandydatów, których test pisemny zostanie sprawdzony i którzy zostaną poddani kontroli spełnienia warunków udziału w konkursie (zob. sekcja 4.3.3) oraz (ii) sporządzenia list rezerwowych zgodnie z procedurą określoną w sekcji 4.3.4.
Jeżeli kandydat nie znajdzie się wśród kandydatów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, jak określono w sekcji 4.3.3 lit. a), jego udział w konkursie zostanie uznany za zakończony. Udzielone przez tych kandydatów odpowiedzi w teście pisemnym nie będą sprawdzane i nie będą oni objęci kontrolą spełnienia warunków udziału w konkursie.
d) Test pisemny
Test pisemny ma na celu ocenę kompetencji kandydatów w zakresie komunikacji pisemnej. Zostanie on zorganizowany w następujący sposób:
Test |
Język |
Czas trwania |
Punktacja |
Wymagane minimum |
Test pisemny |
Język 2 |
40 minut |
0-10 |
5/10 |
Kandydaci będą musieli rozwiązać zadania testowe w oparciu o udostępnione im dokumenty związane z dziedziną statystyki. Dokumenty zostaną udostępnione na stronie internetowej EPSO przed datą testu. Podczas testu kandydaci otrzymają te same dokumenty, wraz z opartymi na nich zadaniami.
Test pisemny nie jest testem znajomości języka. Ocena będzie oparta na konkretnych kryteriach opublikowanych na stronie internetowej EPSO 10 .
4.3.3. Ocena testu pisemnego i kontrola spełnienia warunków udziału w konkursie
a) Ocena testu pisemnego i kontrola spełnienia warunków udziału w konkursie (ta ostatnia przeprowadzona zgodnie z lit. b) poniżej) zostaną przeprowadzone równocześnie. w porządku malejącym według rankingu, o którym mowa w sekcji 4.3.2 lit. c). Komisja konkursowa przeprowadzi taką ocenę i kontrolę jedynie wobec ograniczonej liczby kandydatów w każdej dziedzinie (maksymalnie półtora raza większej niż pożądana liczba laureatów w danej dziedzinie).
b) Kontrola spełniania warunków udziału w konkursie obejmuje sprawdzenie, czy spełniono warunki udziału określone w sekcji 3 ("Czy spełniam warunki udziału?") niniejszego ogłoszenia. Komisja konkursowa stwierdzi, czy kandydaci spełniają warunki udziału w konkursie, po porównaniu a) informacji podanych w formularzu zgłoszeniowym z b) dokumentami, które kandydaci zamieścili na swoich kontach EPSO, aby potwierdzić podane informacje.
4.3.4. Sporządzenie list rezerwowych
a) Po zakończeniu procedur, o których mowa w sekcji 4.3.3, komisja konkursowa wpisze na odpowiednią listę rezerwową nazwiska kandydatów, którzy uzyskali (i) wymagane minimum punktów w każdym z testów i (ii) najwyższą liczbę punktów w teście wielokrotnego wyboru związanym z dziedziną konkursu wśród kandydatów, o których mowa w sekcji 4.3.3 lit. a), oraz którzy (iii) spełniają warunki udziału w konkursie. Listy rezerwowe sporządza się w porządku malejącym według rankingu, o którym mowa w sekcji 4.3.2 lit. c), do momentu osiągnięcia pożądanej liczby laureatów w każdej dziedzinie lub wyczerpania listy kandydatów spełniających kryteria określone powyżej.
b) Wszyscy kandydaci, którzy uplasowali się na ostatnim miejscu z jednakowym wynikiem, zostaną wpisani na listę rezerwową.
c) Nazwiska na listach rezerwowych zostaną podane w kolejności alfabetycznej. Listy rezerwowe zostaną udostępnione służbom prowadzącym rekrutację.
d) Kandydaci zostaną powiadomieni o uzyskanych wynikach (testu lub oceny spełnienia warunków udziału w konkursie), chyba że udzielone przez nich odpowiedzi lub rozwiązane przez nich zadania nie zostały przetworzone lub kandydaci nie zostali poddani kontroli spełnienia warunków udziału w konkursie z powodów wskazanych w niniejszym ogłoszeniu.
Znalezienie się na liście rezerwowej nie daje kandydatom żadnej gwarancji ani prawa do zatrudnienia.
5. RÓWNE SZANSE I RACJONALNE DOSTOSOWANIA DLA KANDYDATÓW O SZCZEGÓLNYCH POTRZEBACH
EPSO dokłada starań, aby stosować politykę równości szans wobec wszystkich kandydatów.
Kandydaci, którym niepełnosprawność lub stan zdrowia mogą utrudniać udział w testach, proszeni są o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym i skorzystanie z procedury wystąpienia o racjonalne dostosowania opisanej na stronie internetowej EPSO 11 . Po przeanalizowaniu wniosku i odpowiednich dokumentów potwierdzających EPSO może w razie konieczności przyznać racjonalne dostosowania.