Wyrok trybunału z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie E-2/23 - A Ltd v. Finanzmarktaufsicht

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 25 stycznia 2024 r.
w sprawie E-2/23 A Ltd/Finanzmarktaufsicht

(Dyrektywa 2009/138/WE - Rozporządzenie (UE) nr 1094/2010 - właściwość sądu - wytyczne wydane przez europejskie organy nadzoru - reputacja potencjalnego nabywcy - dobra kondycja finansowa potencjalnego nabywcy - ocena ostrożnościowa - uzasadnione powody)

(C/2024/3640)

(Dz.U.UE C z dnia 6 czerwca 2024 r.)

W sprawie E-2/23 A Ltd/Finanzmarktaufsicht - WNIOSEK skierowany do Trybunału przez Komisję Odwoławczą Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (Beschwerdekommission der Finanzmarktaufsicht) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczący wykładni dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/138/WE z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1094/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych), Trybunał w składzie: Páll Hreinsson, prezes (sędzia sprawozdawca), Bernd Hammermann i Michael Reiertsen (sędziowie), wydał w dniu 25 stycznia 2024 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1. Termin "reputacja" w art. 59 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2009/138/WE w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Wypłacalność II) należy interpretować jako odnoszący się zarówno do uczciwości, jak i kompetencji zawodowych potencjalnego nabywcy.

2. Art. 59 ust. 1 dyrektywy 2009/138/WE należy interpretować w ten sposób, że nie stoi on na przeszkodzie temu, by krajowy organ nadzoru w ocenie na podstawie kryterium określonego w lit. c) brał pod uwagę dowolny konieczny dopływ środków finansowych ze strony potencjalnego nabywcy do zakładu ubezpieczeń za pośrednictwem gwarancji bankowej lub przez korzystanie z rachunku powierniczego do udostępnienia środków, które mogą być wypłacone przez zakład ubezpieczeń w dowolnym momencie.

3. Termin "uzasadnione powody" w art. 59 ust. 2 dyrektywy 2009/138/WE należy interpretować jako niewymagający pewności niespełnienia kryteriów określonych w art. 59 ust. 1 tej dyrektywy.

4. Deklaracja właściwego organu na podstawie art. 16 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 1094/2010 w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych) dotycząca dołożenia wszelkich starań, aby zastosować się do wytycznych, nie jest wiążąca dla sądów państwa EOG. Zadaniem sądów państwa EOG jest jednak wzięcie takich wytycznych pod uwagę w celu rozstrzygnięcia przedłożonych im sporów, zwłaszcza gdy wytyczne te mają na celu uzupełnienie wiążących przepisów prawa EOG.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3640

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Wyrok trybunału z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie E-2/23 - A Ltd v. Finanzmarktaufsicht
Data aktu: 25/01/2024
Data ogłoszenia: 06/06/2024