Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego - Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

(C/2024/3377)

(Dz.U.UE C z dnia 31 maja 2024 r.)

Sprawozdawcy: Christa SCHWENG (Grupa I)

Cinzia DEL RIO (Grupa II)

Ioannis VARDAKASTANIS (Grupa III)

Podstawa prawna Art. 52 ust. 4 regulaminu wewnętrznego

Rezolucja

Data przyjęcia na sesji plenarnej 20.3.2024
Sesja plenarna nr 586
Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się) 140/00/05

Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego my, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, reprezentujący organizacje społeczeństwa obywatelskiego, wzywamy was, obywatelki i obywateli Unii Europejskiej, żebyście skorzystali z demokratycznego prawa do głosowania.

Parlament Europejski jest jedynym organem UE wybieranym w wyborach bezpośrednich. Zgromadzenie to współdecyduje o uchwalanych przepisach i budżecie Unii Europejskiej. Parlament Europejski mianuje również wspólnie komisarzy europejskich.

Głosując w czerwcu, jako obywatelki i obywatele Unii, możecie wybrać posłanki i posłów do Parlamentu Europejskiego i zagłosować za silniejszą integracją europejską.

Unia Europejska to historia sukcesu.

Przeżywaliśmy wprawdzie trudne czasy, ale nikt nie może zaprzeczyć, że Unia Europejska gwarantuje państwom członkowskim oraz obywatelkom i obywatelom pokój, demokrację, dobrobyt gospodarczy i postęp społeczny.

Dzięki Unii mamy swobodę podejmowania pracy, nauki i prowadzenia działalności gospodarczej we wszystkich krajach członkowskich.

Wciąż jednak stoimy w obliczu wyzwań. Do naszych najbardziej palących trosk zaliczają się rosnące koszty utrzymania i inflacja, wojny u naszych granic, migracja, kryzys klimatyczny i kurcząca się przestrzeń obywatelska.

Żaden kraj Unii nie zdoła sprostać tym wyzwaniom samodzielnie. Nacjonalizm, populizm i rozwiązywanie globalnych problemów z perspektywy tylko pojedynczych państw nie są odpowiedzią. Są nią współpraca i konwergencja.

Jedynie dzięki zjednoczonej, demokratycznej, konkurencyjnej i zrównoważonej Unii Europejskiej opartej na modelu społecznym będziemy mogli poczynić rzeczywiste postępy w tych dziedzinach i skutecznie przeciwdziałać nierównościom i dysproporcjom między państwami i w ich obrębie.

Unia Europejska opiera się na wspólnych wartościach demokracji, ochrony praw człowieka, wolności wypowiedzi, państwa prawnego, tolerancji, sprawiedliwości, niedyskryminacji, równości, solidarności i demokratycznego uczestnictwa. Te wartości musimy stale wzmacniać i chronić oraz aktywnie ich bronić. Za wszelką cenę należy zapobiegać ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.

Nauczyliśmy się, że pokój jest trwały tylko w gospodarkach i społeczeństwach, które cechują się spójnością terytorialną i społeczną, poszanowaniem praw podstawowych i państwa prawnego oraz wysokimi normami sprawiedliwości społecznej. Dlatego Unia Europejska musi być wpływowym podmiotem na arenie międzynarodowej, aby móc zapobiegać konfliktom i je rozwiązywać, inwestować w multilateralizm i budować trwały pokój.

Jedynie silna Unia Europejska będzie w stanie utrzymać swój model gospodarczy i społeczny, który skutecznie i sprawiedliwie zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i żywnościowe oraz konkurencyjność w skali globalnej. Tylko silna Unia zdoła przeprowadzić transformację cyfrową i ekologiczną, która całkowicie zmieni nasz model życia, produkcji, pracy i konsumpcji.

Poprzyjmy Unię Europejską troszczącą się o WSZYSTKICH, która każdej obywatelce i obywatelowi zapewnia szanse i umożliwia rozwijanie ich potencjału oraz wspiera aktywny udział w życiu obywatelskim, także w krajowych i europejskich procesach politycznych.

Poprzyjmy rozszerzoną Unię Europejską, dzięki której możemy żyć w pokojowym, otwartym społeczeństwie, gdzie chroni się środowisko, każda osoba jest szanowana i gdzie łączy nas tożsamość europejska wraz z jej wieloma kulturami.

Jako członkinie i członkowie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego pracujemy wspólnie na rzecz Unii, która przynosi rezultaty oraz skuteczniej spełnia oczekiwania i zaspokaja codzienne potrzeby swoich obywateli, pracowników i przedsiębiorstw.

Połączmy siły i zagłosujmy za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

Wasz głos się liczy.

Bruksela, dnia 20 marca 2024 r

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3377

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego - Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!
Data aktu: 31/05/2024
Data ogłoszenia: 31/05/2024