Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego - Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

(C/2024/3377)

(Dz.U.UE C z dnia 31 maja 2024 r.)

Sprawozdawcy: Christa SCHWENG (Grupa I)

Cinzia DEL RIO (Grupa II)

Ioannis VARDAKASTANIS (Grupa III)

Podstawa prawna Art. 52 ust. 4 regulaminu wewnętrznego

Rezolucja

Data przyjęcia na sesji plenarnej 20.3.2024
Sesja plenarna nr 586
Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się) 140/00/05

Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego my, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, reprezentujący organizacje społeczeństwa obywatelskiego, wzywamy was, obywatelki i obywateli Unii Europejskiej, żebyście skorzystali z demokratycznego prawa do głosowania.

Parlament Europejski jest jedynym organem UE wybieranym w wyborach bezpośrednich. Zgromadzenie to współdecyduje o uchwalanych przepisach i budżecie Unii Europejskiej. Parlament Europejski mianuje również wspólnie komisarzy europejskich.

Głosując w czerwcu, jako obywatelki i obywatele Unii, możecie wybrać posłanki i posłów do Parlamentu Europejskiego i zagłosować za silniejszą integracją europejską.

Unia Europejska to historia sukcesu.

Przeżywaliśmy wprawdzie trudne czasy, ale nikt nie może zaprzeczyć, że Unia Europejska gwarantuje państwom członkowskim oraz obywatelkom i obywatelom pokój, demokrację, dobrobyt gospodarczy i postęp społeczny.

Dzięki Unii mamy swobodę podejmowania pracy, nauki i prowadzenia działalności gospodarczej we wszystkich krajach członkowskich.

Wciąż jednak stoimy w obliczu wyzwań. Do naszych najbardziej palących trosk zaliczają się rosnące koszty utrzymania i inflacja, wojny u naszych granic, migracja, kryzys klimatyczny i kurcząca się przestrzeń obywatelska.

Żaden kraj Unii nie zdoła sprostać tym wyzwaniom samodzielnie. Nacjonalizm, populizm i rozwiązywanie globalnych problemów z perspektywy tylko pojedynczych państw nie są odpowiedzią. Są nią współpraca i konwergencja.

Jedynie dzięki zjednoczonej, demokratycznej, konkurencyjnej i zrównoważonej Unii Europejskiej opartej na modelu społecznym będziemy mogli poczynić rzeczywiste postępy w tych dziedzinach i skutecznie przeciwdziałać nierównościom i dysproporcjom między państwami i w ich obrębie.

Unia Europejska opiera się na wspólnych wartościach demokracji, ochrony praw człowieka, wolności wypowiedzi, państwa prawnego, tolerancji, sprawiedliwości, niedyskryminacji, równości, solidarności i demokratycznego uczestnictwa. Te wartości musimy stale wzmacniać i chronić oraz aktywnie ich bronić. Za wszelką cenę należy zapobiegać ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.

Nauczyliśmy się, że pokój jest trwały tylko w gospodarkach i społeczeństwach, które cechują się spójnością terytorialną i społeczną, poszanowaniem praw podstawowych i państwa prawnego oraz wysokimi normami sprawiedliwości społecznej. Dlatego Unia Europejska musi być wpływowym podmiotem na arenie międzynarodowej, aby móc zapobiegać konfliktom i je rozwiązywać, inwestować w multilateralizm i budować trwały pokój.

Jedynie silna Unia Europejska będzie w stanie utrzymać swój model gospodarczy i społeczny, który skutecznie i sprawiedliwie zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i żywnościowe oraz konkurencyjność w skali globalnej. Tylko silna Unia zdoła przeprowadzić transformację cyfrową i ekologiczną, która całkowicie zmieni nasz model życia, produkcji, pracy i konsumpcji.

Poprzyjmy Unię Europejską troszczącą się o WSZYSTKICH, która każdej obywatelce i obywatelowi zapewnia szanse i umożliwia rozwijanie ich potencjału oraz wspiera aktywny udział w życiu obywatelskim, także w krajowych i europejskich procesach politycznych.

Poprzyjmy rozszerzoną Unię Europejską, dzięki której możemy żyć w pokojowym, otwartym społeczeństwie, gdzie chroni się środowisko, każda osoba jest szanowana i gdzie łączy nas tożsamość europejska wraz z jej wieloma kulturami.

Jako członkinie i członkowie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego pracujemy wspólnie na rzecz Unii, która przynosi rezultaty oraz skuteczniej spełnia oczekiwania i zaspokaja codzienne potrzeby swoich obywateli, pracowników i przedsiębiorstw.

Połączmy siły i zagłosujmy za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!

Wasz głos się liczy.

Bruksela, dnia 20 marca 2024 r

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3377

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego - Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!
Data aktu: 31/05/2024
Data ogłoszenia: 31/05/2024