(C/2024/3377)(Dz.U.UE C z dnia 31 maja 2024 r.)
Sprawozdawcy: Christa SCHWENG (Grupa I)
Cinzia DEL RIO (Grupa II)
Ioannis VARDAKASTANIS (Grupa III)
Podstawa prawna |
Art. 52 ust. 4 regulaminu wewnętrznego Rezolucja
|
Data przyjęcia na sesji plenarnej |
20.3.2024 |
Sesja plenarna nr |
586 |
Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się) |
140/00/05 |
Głosujcie za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!
W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego my, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, reprezentujący organizacje społeczeństwa obywatelskiego, wzywamy was, obywatelki i obywateli Unii Europejskiej, żebyście skorzystali z demokratycznego prawa do głosowania.
Parlament Europejski jest jedynym organem UE wybieranym w wyborach bezpośrednich. Zgromadzenie to współdecyduje o uchwalanych przepisach i budżecie Unii Europejskiej. Parlament Europejski mianuje również wspólnie komisarzy europejskich.
Głosując w czerwcu, jako obywatelki i obywatele Unii, możecie wybrać posłanki i posłów do Parlamentu Europejskiego i zagłosować za silniejszą integracją europejską.
Unia Europejska to historia sukcesu.
Przeżywaliśmy wprawdzie trudne czasy, ale nikt nie może zaprzeczyć, że Unia Europejska gwarantuje państwom członkowskim oraz obywatelkom i obywatelom pokój, demokrację, dobrobyt gospodarczy i postęp społeczny.
Dzięki Unii mamy swobodę podejmowania pracy, nauki i prowadzenia działalności gospodarczej we wszystkich krajach członkowskich.
Wciąż jednak stoimy w obliczu wyzwań. Do naszych najbardziej palących trosk zaliczają się rosnące koszty utrzymania i inflacja, wojny u naszych granic, migracja, kryzys klimatyczny i kurcząca się przestrzeń obywatelska.
Żaden kraj Unii nie zdoła sprostać tym wyzwaniom samodzielnie. Nacjonalizm, populizm i rozwiązywanie globalnych problemów z perspektywy tylko pojedynczych państw nie są odpowiedzią. Są nią współpraca i konwergencja.
Jedynie dzięki zjednoczonej, demokratycznej, konkurencyjnej i zrównoważonej Unii Europejskiej opartej na modelu społecznym będziemy mogli poczynić rzeczywiste postępy w tych dziedzinach i skutecznie przeciwdziałać nierównościom i dysproporcjom między państwami i w ich obrębie.
Unia Europejska opiera się na wspólnych wartościach demokracji, ochrony praw człowieka, wolności wypowiedzi, państwa prawnego, tolerancji, sprawiedliwości, niedyskryminacji, równości, solidarności i demokratycznego uczestnictwa. Te wartości musimy stale wzmacniać i chronić oraz aktywnie ich bronić. Za wszelką cenę należy zapobiegać ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.
Nauczyliśmy się, że pokój jest trwały tylko w gospodarkach i społeczeństwach, które cechują się spójnością terytorialną i społeczną, poszanowaniem praw podstawowych i państwa prawnego oraz wysokimi normami sprawiedliwości społecznej. Dlatego Unia Europejska musi być wpływowym podmiotem na arenie międzynarodowej, aby móc zapobiegać konfliktom i je rozwiązywać, inwestować w multilateralizm i budować trwały pokój.
Jedynie silna Unia Europejska będzie w stanie utrzymać swój model gospodarczy i społeczny, który skutecznie i sprawiedliwie zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze i żywnościowe oraz konkurencyjność w skali globalnej. Tylko silna Unia zdoła przeprowadzić transformację cyfrową i ekologiczną, która całkowicie zmieni nasz model życia, produkcji, pracy i konsumpcji.
Poprzyjmy Unię Europejską troszczącą się o WSZYSTKICH, która każdej obywatelce i obywatelowi zapewnia szanse i umożliwia rozwijanie ich potencjału oraz wspiera aktywny udział w życiu obywatelskim, także w krajowych i europejskich procesach politycznych.
Poprzyjmy rozszerzoną Unię Europejską, dzięki której możemy żyć w pokojowym, otwartym społeczeństwie, gdzie chroni się środowisko, każda osoba jest szanowana i gdzie łączy nas tożsamość europejska wraz z jej wieloma kulturami.
Jako członkinie i członkowie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego pracujemy wspólnie na rzecz Unii, która przynosi rezultaty oraz skuteczniej spełnia oczekiwania i zaspokaja codzienne potrzeby swoich obywateli, pracowników i przedsiębiorstw.
Połączmy siły i zagłosujmy za zjednoczoną, demokratyczną, konkurencyjną i zrównoważoną Unią Europejską opartą na modelu społecznym!
Wasz głos się liczy.
Bruksela, dnia 20 marca 2024 r