Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania przywozu zbóż z Ukrainy w związku z przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1392 w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony

Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania przywozu zbóż z Ukrainy w związku z przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1392 w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony
(C/2024/3357)

Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie zakłóciła istniejące łańcuchy dostaw. UE udziela Ukrainie wsparcia w celu wznowienia normalnego przepływu zbóż i innych towarów, zwłaszcza za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych, oraz w celu zapewnienia, aby wywóz zbóż mógł dotrzeć do miejsca przeznaczenia, w tym w szczególności na rynki państw trzecich, w celu wspierania światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Komisja jest zdecydowana wspierać Ukrainę, a jednocześnie chronić interesy unijnych producentów zbóż i zapewnić właściwe funkcjonowanie rynku zbóż w UE.

Ze względu na znaczenie produkcji zbóż i rynków zbóż Komisja zwróci szczególną uwagę na monitorowanie przywozu zbóż, zwłaszcza pszenicy, a w szczególności na koncentrację przywozu tych produktów w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą. W ramach prowadzonego regularnego dialogu z Ukrainą Komisja zajmie się wszelkimi kwestiami, które wynikną z monitorowania. Komisja przypomina, że przywóz z Ukrainy może podlegać nadzorowi na podstawie rozdziału IV rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu, który może mieć formę licencjonowania przywozu, jeżeli tendencja w przywozie grozi spowodowaniem szkody dla producentów unijnych i jeżeli wymaga tego interes Unii. W związku z tym Komisja w razie potrzeby skorzysta z narzędzi, którymi dysponuje. Komisja będzie nadal regularnie przedkładać państwom członkowskim sprawozdania z wyników regularnego dialogu z Ukrainą.

W odniesieniu do produktów objętych autonomicznymi środkami handlowymi Komisja przypomina, że w rozporządzeniu przewidziano również wzmocniony mechanizm ochronny. Komisja po raz pierwszy wprowadziła tę możliwość i jest gotowa uruchomić ten mechanizm w przypadku niekorzystnego wpływu na rynku jednego lub kilku państw członkowskich, a nie tylko wtedy, gdy dotyczy on całego rynku UE. W związku z powyższym Komisja w pełni wykorzysta swoje uprawnienia do tego, by wszcząć z urzędu wzmocniony mechanizm ochronny w odniesieniu do przywozu pszenicy z Ukrainy.

Komisja przypomina, że w latach 2022 i 2023 przyjęła środki mające na celu wsparcie europejskich rolników we wszystkich państwach członkowskich, w szczególności w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3357

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania przywozu zbóż z Ukrainy w związku z przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1392 w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony
Data aktu: 29/05/2024
Data ogłoszenia: 29/05/2024