united kingdom
ukraine

Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania przywozu zbóż z Ukrainy w związku z przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1392 w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony

Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania przywozu zbóż z Ukrainy w związku z przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1392 w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony
(C/2024/3357)

Rosyjska wojna napastnicza przeciwko Ukrainie zakłóciła istniejące łańcuchy dostaw. UE udziela Ukrainie wsparcia w celu wznowienia normalnego przepływu zbóż i innych towarów, zwłaszcza za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych, oraz w celu zapewnienia, aby wywóz zbóż mógł dotrzeć do miejsca przeznaczenia, w tym w szczególności na rynki państw trzecich, w celu wspierania światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Komisja jest zdecydowana wspierać Ukrainę, a jednocześnie chronić interesy unijnych producentów zbóż i zapewnić właściwe funkcjonowanie rynku zbóż w UE.

Ze względu na znaczenie produkcji zbóż i rynków zbóż Komisja zwróci szczególną uwagę na monitorowanie przywozu zbóż, zwłaszcza pszenicy, a w szczególności na koncentrację przywozu tych produktów w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą. W ramach prowadzonego regularnego dialogu z Ukrainą Komisja zajmie się wszelkimi kwestiami, które wynikną z monitorowania. Komisja przypomina, że przywóz z Ukrainy może podlegać nadzorowi na podstawie rozdziału IV rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/478 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł przywozu, który może mieć formę licencjonowania przywozu, jeżeli tendencja w przywozie grozi spowodowaniem szkody dla producentów unijnych i jeżeli wymaga tego interes Unii. W związku z tym Komisja w razie potrzeby skorzysta z narzędzi, którymi dysponuje. Komisja będzie nadal regularnie przedkładać państwom członkowskim sprawozdania z wyników regularnego dialogu z Ukrainą.

W odniesieniu do produktów objętych autonomicznymi środkami handlowymi Komisja przypomina, że w rozporządzeniu przewidziano również wzmocniony mechanizm ochronny. Komisja po raz pierwszy wprowadziła tę możliwość i jest gotowa uruchomić ten mechanizm w przypadku niekorzystnego wpływu na rynku jednego lub kilku państw członkowskich, a nie tylko wtedy, gdy dotyczy on całego rynku UE. W związku z powyższym Komisja w pełni wykorzysta swoje uprawnienia do tego, by wszcząć z urzędu wzmocniony mechanizm ochronny w odniesieniu do przywozu pszenicy z Ukrainy.

Komisja przypomina, że w latach 2022 i 2023 przyjęła środki mające na celu wsparcie europejskich rolników we wszystkich państwach członkowskich, w szczególności w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.3357

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenie Komisji w sprawie monitorowania przywozu zbóż z Ukrainy w związku z przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1392 w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony
Data aktu: 29/05/2024
Data ogłoszenia: 29/05/2024