(Dz.U.UE C z dnia 24 maja 2024 r.)
PARLAMENT EUROPEJSKI
SESJA 2018-2019
Posiedzenia od 16 do 19 kwietnia 2018 r.
STRASBURG
Spis treści
1. Wznowienie sesji
2. Otwarcie posiedzenia
3. Oświadczenie Przewodniczącego
4. Przyjęcie protokołu poprzedniego posiedzenia
5. Skład Parlamentu: patrz protokól
6. Weryfikacja mandatów: patrz protokól
7. Skład grup politycznych: patrz protokól
8. Skład komisji i delegacji: patrz protokól
9. Działania podjęte w następstwie wniosku o uchylenie immunitetu: patrz protokól
10. Kalendarz sesji plenarnych Parlamentu na rok 2019: patrz protokól
11. Negocjacje przed pierwszym czytaniem w Parlamencie (art. 69c Regulaminu): patrz protokól
12. Akty delegowane (art. 105 ust. 6 Regulaminu): patrz protokól
13. Sprostowanie (art. 231 Regulaminu): patrz protokól
14. Podpisanie aktów prawnych przyjętych zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą (art. 78 Regulaminu): patrz protokól
15. Składanie dokumentów: patrz protokół
16. Pytania wymagające odpowiedzi ustnej (składanie dokumentów): patrz protokół
17. Interpelacje dotyczące kwestii pierwszorzędnych (art. 130c Regulaminu) (złożenie): patrz protokól
18. Działania podjęte w związku z rezolucjami Parlamentu: patrz protokól
19. Porządek obrad
20. Włączenie emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych pochodzących z działalności związanej z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem do ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030 - Roczne wiążące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu wywiązania się ze zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego (debata)
21. Opakowania i odpady opakowaniowe - Pojazdy wycofane z eksploatacji, zużyte baterie i akumulatory oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - Odpady - Składowanie odpadów - Przepisy proceduralne w obszarze sprawozdawczości w dziedzinie środowiska (debata)
22. Wdrożenie 7. programu działań w zakresie środowiska (debata)
23. Równouprawnienie płci w sektorze mediów w UE - Wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt dzięki sektorowi cyfrowemu (debata)
24. Wdrażanie Instrumentu Finansowania Współpracy na rzecz Rozwoju, Instrumentu Pomocy Humanitarnej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju (debata)
25. Europejska strategia na rzecz promowania roślin wysokobiałkowych (krótka prezentacja)
26. Poprawa zdolności obsługi zadłużenia krajów rozwijających się (krótka prezentacja)
27. Wzmacnianie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii Europejskiej (krótka prezentacja) ..
28. Jednominutowe wystąpienia w znaczących kwestiach politycznych
29. Porządek obrad następnego posiedzenia: patrz protokól
30. Zamknięcie posiedzenia
W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.
23.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
11.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.3249 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Pełne sprawozdanie z obrad 16 kwietnia 2018 r. |
Data aktu: | 24/05/2024 |
Data ogłoszenia: | 24/05/2024 |