united kingdom
ukraine

Sprawa C-160/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 20 grudnia 2023 r. w sprawie T-106/17, JPMorgan Chase i in./Komisja, wniesione w dniu 29 lutego 2024 r. przez JPMorgan Chase & Co., JPMorgan Chase Bank, National Association

Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 20 grudnia 2023 r. w sprawie T-106/ 17, JPMorgan Chase i in./Komisja, wniesione w dniu 29 lutego 2024 r. przez JPMorgan Chase & Co., JPMorgan Chase Bank, National Association
(Sprawa C-160/24 P)

(C/2024/2932)

Język postępowania: angielski

(Dz.U.UE C z dnia 6 maja 2024 r.)

Strony

Strona wnosząca odwołanie: JPMorgan Chase & Co., JPMorgan Chase Bank, National Association (przedstawiciele: M. Lester KC, D. Piccinin KC, D. Heaton, Barrister, P. Luckhurst, BL, B. Tormey, N. Frey, D. Das, A. Holroyd, D. Hunt, N. English, L. Ream, Solicitors)

Druga strona postępowania: Komisja Europejska

Żądania strony wnoszącej odwołanie

Strona wnosząca odwołanie wnosi do Trybunału o:

- uchylenie pkt 3-5 sentencji zaskarżonego wyroku

- stwierdzenie nieważności art. 1 lit. c) decyzji 1 , oraz

- obciążenie Komisji kosztami postępowania poniesionymi przez stronę wnoszącą odwołanie, w tym kosztami poniesionymi postępowania przed Sądem i Trybunałem

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie odwołania strona je wnosząca podnosi trzy zarzuty.

Zarzut pierwszy: Sąd naruszył prawo, stwierdzając w ramach wymiany informacji, które miały miejsce w dniach 27, 28 i 29 września 2006 r., 2, 25 i 26 października 2006 r., 8 listopada 2006 r., 18 grudnia 2006 r., 4 i 8 stycznia 2007 r., 6 lutego 2007 r. oraz 16 i 19 marca 2007 r. JPMorgan Chase & Co. i JPMorgan Chase Bank, National Association (zwane łącznie "JPMC") "uczestniczył[y] w zachowaniach polegających na manipulowaniu stopą Euribor". Część pierwsza: Sąd dokonał ustaleń faktycznych wykraczających poza ustalenia zawarte w decyzji i tym samym przekroczył swoje kompetencje w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności, zastępując własne rozumowanie rozumowaniem autora zaskarżonego aktu. Część druga: Sąd nie zastosował prawidłowo ciężaru i standardu dowodu. Część trzecia: Sąd przeinaczył dowody. Część czwarta: Sąd nie odniósł się do argumentów i dowodów przedstawionych przez JPMC, a tym samym nie dopełnił obowiązku uzasadnienia. Część piąta: Sąd niesłusznie uznał, że istnieje wymóg otwartego zdystansowania się przez JPMC od postępowania niektórych innych przedsiębiorstw, a tym samym błędnie zastosował orzecznictwo dotyczące otwartego zdystansowania się.

Zarzut drugi: Sąd naruszył prawo uznając, że wymiana informacji, która miała miejsce w dniu 13 listopada 2006 r. i 14 marca 2007 r. wchodziła w zakres naruszenia. W obu przypadkach wymiana informacji nie służyła realizacji celu określonego przez Komisję w ramach oceny jednolitego i ciągłego naruszenia mającego na celu ograniczenie konkurencji.

Zarzut trzeci: Sąd naruszył prawo przy wymierzaniu kary. Część pierwsza: stosując współczynnik redukcji ustalony przez Komisję do obliczenia grzywny, Sąd (i) nie uzasadnił należycie swojej decyzji, (ii) nie odniósł się do argumentów JPMC dotyczących współczynnika redukcji, (iii) naruszył art. 47 Karty praw podstawowych oraz (iv) nałożył grzywnę, która była oczywiście nieproporcjonalna. Część druga: Sąd nie odniósł się do kluczowej kwestii podnoszonej przez JPMC i prawie wszystkich jej argumentów dotyczących tego, czy do oceny wartości sprzedaży należy stosować alokowane przychody z franczyzy czy zredukowany przychód gotówkowy, a tym samym naruszył obowiązek uzasadnienia, obowiązek zbadania argumentów JPMC, art. 47 Karty, a w każdym razie nałożył grzywnę, która jest oczywiście nieproporcjonalna. Część trzecia: w odniesieniu do potrącenia wszystkich płatności związanych z umową, z której korzystało inne przedsiębiorstwo ukarane grzywną w tej samej sprawie, Sąd przeinaczył dowody i naruszył zasadę równego traktowania. Czwarta i piąta część: w odniesieniu do wyłączenia produktów "egzotycznych" i "hybrydowych" z wartości sprzedaży innych przedsiębiorstw ukaranych grzywną w tej samej sprawie Sąd przeinaczył dowody i naruszył zasadę równego traktowania

1 Decyzja Komisji z dnia 7 grudnia 2016 r. dotycząca postępowania przewidzianego w art. 101 TFUE i art. 53 Porozumienia EOG (Sprawa AT.39914 - Instrumenty pochodne stopy procentowej dla euro).

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.2932

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-160/24 P: Odwołanie od wyroku Sądu (dziesiąta izba) wydanego w dniu 20 grudnia 2023 r. w sprawie T-106/17, JPMorgan Chase i in./Komisja, wniesione w dniu 29 lutego 2024 r. przez JPMorgan Chase & Co., JPMorgan Chase Bank, National Association
Data aktu: 06/05/2024
Data ogłoszenia: 06/05/2024