(C/2024/1918)(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2024 r.)
Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/1235 1 .
INFORMACJA DOTYCZĄCA STANDARDOWEJ ZMIANY W JEDNOLITYM DOKUMENCIE
"Сливенска перла (Сливенска гроздова ракия / Гроздова ракия от Сливен) / Slivenska perla (Slivenska grozdova rakya / Grozdova rakya from Sliven)"
Nr UE: PGI-BG-01855-AM01
Przedłożony dnia 8 grudnia 2023 r.
1. Nazwa produktu
"Сливенска перла (Сливенска гроздова ракия / Гроздова ракия от Сливен) / Slivenska perla (Slivenska grozdova rakya / Grozdova rakya from Sliven)"
2. Państwo członkowskie
Bułgaria
3. Nadawca
Ministerstwo Gospodarki i Finansów
4. Zmiana
4.1. Wyjaśnienie, dlaczego zmiany wchodzą w zakres definicji "zmiany standardowej", jak przewidziano w art. 31 rozporządzenia (UE) 2019/787
Zmiany nie pociągają za sobą zmiany nazwy ani części nazwy oznaczenia geograficznego, nazwy prawnej ani kategorii napoju spirytusowego; nie stwarzają ryzyka dla renomy ani jakiejkolwiek innej cechy napoju spirytusowego, które można zasadniczo przypisać również pochodzeniu geograficznemu; nie wiążą się również z żadnymi dalszymi ograniczeniami przy wprowadzaniu produktu do obrotu.
Po zgłoszeniu zmian przez producenta napoju krajowa bułgarska procedura zmiany została uchwalona zarządzeniem nr RD-27-4/27.10.2017 zatwierdzającym napój spirytusowy opatrzony oznaczeniem geograficznym Сливенска перла (Сливенска гроздова ракия / Гроздова ракия от Сливен) / Slivenska perla (Slivenska grozdova rakya / Grozdova rakya from Sliven), wydanym przez Ministra Gospodarki zgodnie z rozdziałem 9 "Napoje spirytusowe" sekcja VII "Oznaczenie geograficzne" ustawy o winach i napojach spirytusowych (Dziennik Urzędowy nr 45, 2012). Zgodnie z krajową procedurą wprowadzania zmian zmiana zostaje opublikowana w dwóch krajowych publikacjach dziennych i umożliwia zainteresowanym stronom zgłaszanie zastrzeżeń. Nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń. Minister Gospodarki i Przemysłu wydał nowe zarządzenie nr RD-16-617/02.06.2023, które zostało opublikowane w nieoficjalnej sekcji Dziennika Urzędowego nr 55 z dnia 27 czerwca 2023 r. (s. 34). Po opublikowaniu zarządzenia w Dzienniku Urzędowym zamieszczono je na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki i Przemysłu, razem z kolejną aktualizacją i pełną wersją specyfikacji produktu.
4.2. Opis i uzasadnienie zmiany
Opis
Zmiana w specyfikacji Сливенска перла (Сливенска гроздова ракия / Гроздова ракия от Сливен) / Slivenska perla (Sli- venska grozdova rakya / Grozdova rakya from Sliven) obejmuje wymienione poniżej elementy.
1.2.1. Obszar geograficzny został rozszerzony o wieś Tenewo w obwodzie Jamboł oraz wsie Topolica i Trojanowo w obwodzie Burgas. Powierzchnia winnic produkcyjnych wzrosła z 3 863,011 ha do 4 010 ha. Zmiana ta jest konieczna ze względu na zmianę producenta. Nowy producent uprawia również własne winnice, zarówno na istniejącym obszarze geograficznym, jak i w pobliżu na obszarze przygranicznym, gdzie teren, gleba i warunki klimatyczne zapewniają podobny terroir. Zmiana ta ma wpływ na pkt 2.7: "Zwięzłe określenie obszaru geogra ficznego" w jednolitym dokumencie/specyfikacji produktu.
1.2.2. Do wykazu winogron wykorzystywanych do produkcji napoju dodano następujące białe odmiany winorośli: Ugni Blanc, Aligote i Prosecco/Glera. Celem zmiany jest zachowanie i utrzymanie potencjału produkcyjnego plantatorów winorośli poprzez włączenie białych odmian winorośli o podobnych właściwościach, a tym samym wzmocnienie fizycznego, chemicznego i organoleptycznego charakteru napoju. Zmiana wprowadzona w jednolitym dokumencie/specyfikacji produktu dotyczy pkt 2.6: "Opis napoju spirytusowego" - część odnosząca się do szczególnych cech (w porównaniu z napojami spirytusowymi należącymi do tej samej kategorii). Zmiana dotyczy również pkt 2.10: "Opis związku między napojem spirytusowym a jego pochodzeniem geograficznym, w tym, w stosownych przypadkach, szczegółowe elementy opisu produktu lub metody produkcji uzasadniające związek".
1.2.3. Zakład destylacji ciągłej i rektyfikacji typu DK-2, który wytwarzał 9 000 litrów w 24 godziny, został zastą piony zakładem typu DK-5, który jest tym samym rodzajem zakładu destylacji ciągłej i rektyfikacji wytwarzają cym 24 000 litrów w 24 godziny oraz dwoma zakładami destylacji ciągłej i rektyfikacji typu DK-1 wytwarzają cymi 90 000 litrów w 24 godziny. Zmieniono urządzenia technologiczne w celu modernizacji i zwiększenia zdolności produkcyjnych. Nie ma to wpływu na autentyczność metody produkcji ani na obowiązujące dobre praktyki produkcyjne. Zmiana pomaga zachować tradycyjny charakter i renomę napoju oraz spełnić oczekiwa nia konsumentów dotyczące jakości produktu. Zmiana wprowadzona w jednolitym dokumencie/specyfikacji produktu dotyczy pkt 2.6: "Opis napoju spirytusowego" - część odnosząca się do szczególnych cech (w porów naniu z napojami spirytusowymi należącymi do tej samej kategorii) i pkt 2.9: "Metoda produkcji napoju spiry tusowego".
Streszczenie powodów, dla których zmiana jest konieczna
Pierwsze zarządzenie krajowe zatwierdzające produkt "Сливенска перла (Сливенска гроздова ракия / Гроздова ракия от Сливен) / Slivenska perla (Slivenska grozdova rakya / Grozdova rakya from Sliven)" wydano w 2003 r. W ciągu ostatnich 20 lat nastąpiły zmiany, w tym zmiana własności gruntów, które wpłynęły na winnice i uprawiane tam odmiany winorośli. Zmienił się również producent napoju. Dodanie nowych odmian winorośli powala na większą elastyczność i zapewnia możliwość produkcji ilości, które wystarczają do zaspokojenia popytu. Jednocześnie pozwoli to w pełni zachować odpowiednią technologię produkcji i podnieść jakość produktu Сливенска перла (Сливенска гроздова ракия / Гроздова ракия от Сливен) / Slivenska perla (Slivenska grozdova rakya / Grozdova rakya from Sliven). Na przestrzeni lat producent wprowadzał zmiany dotyczące stosowanych pojemników i ich wielkości oraz w odniesieniu do maszyn i innych urządzeń. Nie oznacza to zmian w metodzie produkcji. Cała zmiana wymaga aktualizacji oznaczenia geograficznego.
Zmiana ta ma wpływ na jednolity dokument.