(C/2024/1839)Język postępowania: niemiecki
(Dz.U.UE C z dnia 11 marca 2024 r.)
Sąd odsyłający
Landesverwaltungsgericht Tirol
Strony w postępowaniu głównym
Strona skarżąca: Benediktinerabtei Ettal
Druga strona postępowania: Bezirkshauptmannschaft Innsbruck
Uczestnik: Benediktinerinnenkloster St. Nikolaus von Flüe
Pytania prejudycjalne
1) Czy wykładni art. 63 TFUE należy dokonywać w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie przepisowi krajowemu takiemu jak § 6 ust. 3 Tiroler Grundverkehrsgesetz [ustawy kraju związkowego Tyrol o obrocie nieruchomościami) z 1996 r. (zwanej dalej "TGVG 1996")] 1 , zgodnie z którym Grundverkehrsbehörde (organ właściwy w zakresie obrotu nieruchomościami) udziela zgody na nabycie praw do gruntów rolnych przez rolnika w rozumieniu § 2 ust. 5 lit. a) TGVG 1996 tylko wówczas, gdy nabycie to nie jest sprzeczne z zasadami wynikającymi z § 1 ust. 1 lit. a) TGVG 1996, a nabywca uwiarygadnia, że będzie współużytkował grunty rolne w ramach swojego gospodarstwa rolnego w sposób zrównoważony i prawidłowy?
2) W wypadku udzielenia na to pytanie odpowiedzi twierdzącej: Czy obiektywnie porównywalne są, z jednej strony, sytuacja rolnika, którego gospodarstwo rolne pod względem przestrzennym znajduje się blisko gruntów, które mają zostać nabyte, i który zamierza współużytkować te grunty w ramach swojego gospodarstwa, oraz, z drugiej strony, sytuacja rolnika, którego gospodarstwo rolne pod względem przestrzennym nie znajduje się blisko gruntów, które mają zostać nabyte (na tyle blisko, by było to akceptowalne pod względem ekonomiki prowadzenia gospodarstwa), i który nie zamierza współużytkować tych gruntów w ramach swojego gospodarstwa w celu zapewnienia mu źródła utrzymania, lecz przekazuje odnośne grunty w użytkowanie miejscowym rolnikom w ramach dzierżawy lub na czas nieokreślony w ramach prekariów?
2. a) W wypadku udzielenia na to pytanie odpowiedzi twierdzącej: Czy ograniczenie swobody przepływu kapitału uzasadniają tworzenie, utrzymywanie lub wzmacnianie wydajnych gospodarstw rolnych lub leśnych, ponieważ celem przepisów § § 6, 7 i 7a TGVG 1996 jest to, by grunty rolne były użytkowane w sposób zrównoważony i odpowiadający ich przeznaczeniu przez rolników w ramach ich gospodarstw, co ma wzmacniać gospodarstwa rolne i zapobiegać rozdrabnianiu oraz użytkowaniu gruntów rolnych niezgodnie z przeznaczeniem?