Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

(C/2024/1810)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lutego 2024 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 2 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Grignan-les-Adhemar"

PDO-FR-A0929-AM03

Data przekazania informacji: 7.12.2023

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Obszar geograficzny i obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Rozdział I specyfikacji produktu objętego nazwą "Grignan-Les-Adhemar" uzupełniono bez zmian w pkt "IV - Obszary, na których odbywają się poszczególne czynności - ppkt 1 - Obszar geograficzny i ppkt 3 - Obszar bezpośredniego sąsiedztwa" w celu dodania odniesienia do oficjalnego kodu geograficznego z 2023 r.

Ta zmiana redakcyjna umożliwia uwzględnienie obszaru geograficznego na podstawie obowiązującej w 2023 r. wersji oficjalnego kodu geograficznego redagowanego przez INSEE oraz zapewnienie prawnej definicji obszaru geograficznego.

Jednolity dokument uzupełniono o to odniesienie w punkcie "obszar geograficzny", jak również w punkcie "wymogi dodatkowe - obszar bezpośredniego sąsiedztwa".

2.
Wyznaczone działki rolne

Rozdział I specyfikacji produktu objętego nazwą "Grignan-Les-Adhemar" uzupełniono bez zmian w pkt "IV - Obszary, na których odbywają się poszczególne czynności - ppkt 2 - Wyznaczone działki rolne - Obszar bezpośredniego sąsiedztwa" w celu skorygowania daty zatwierdzenia przez właściwy organ krajowy zmiany dotyczącej działek wyznaczonych do produkcji w obrębie obszaru geograficznego produkcji. Wyznaczenie granic działek rolnych polega na zidentyfikowaniu na obszarze geograficznym produkcji działek nadających się do produkcji produktu objętego daną chronioną nazwą pochodzenia. Obszar geograficzny nie uległ zmianie.

Przedmiotowa zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.

3.
Środki przejściowe

W rozdziale I specyfikacji produktu pkt XI "Środki przejściowe" - uzupełniono w celu dodania środka przejściowego po zmianie wyznaczenia działek, aby pozwolić by podmioty gospodarcze, których działki obsadzone przed datą zmiany i wyłączone z wyznaczonego obszaru działek objętych nazwą, były uprawnione do korzystania z nazwy najpóźniej do 2053 r. włącznie, pod warunkiem przestrzegania innych przepisów specyfikacji.

Przedmiotowa zmiana nie ma wpływu na jednolity dokument.

4.
Odniesienie do organu kontrolnego

Rozdział III specyfikacji produktu zmieniono w "pkt II - Odniesienia do organu kontrolnego", aby wskazać, że kontrola przestrzegania specyfikacji produktu odbywa się pod nadzorem INAO na podstawie zatwierdzonego planu kontroli.

Doprecyzowanie to nie ma wpływu na jednolity dokument.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Grignan-les-Adhemar

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego:

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina
1.
Wino
4.
Opis wina lub win
1.
Opis analityczny

KRÓTKI OPIS

Wina objęte nazwą pochodzenia "Grignan-les-Adhemar" to wina niemusujące, które dzielą się na wina czerwone, różowe i białe. Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu w winach czerwonych wynosi 12 %, a w winach białych i różowych 11,5 %.

Po fermentacji zawartość cukrów w winach (glukozy i fruktozy) wynosi nie więcej niż:

Wina białe i różowe: 4 g/l
Wina czerwone o naturalnej objętościowej zawartości alkoholu nieprzekraczającej 14 %: 3 g/l
Wina czerwone o naturalnej objętościowej zawartości alkoholu powyżej 14 %: 4 g/l

Na etapie pakowania, kwasowość lotna win nie przekracza:

18,37 miliekwiwalentów na litr w przypadku win czerwonych; - 14,28 miliekwiwalentów na litr w przypadku win białych i różowych.
Wina czerwone osiągają na etapie pakowania:

całkowitą zawartość polifenoli (DO 280 nm) wynoszącą co najmniej 40.

regulowaną intensywność barwy (DO 420 nm + DO 520 nm + DO 620 nm) przekraczającą 5.

maksymalną zawartość kwasu jabłkowego wynoszącą 0,4 g na litr.

Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogacaniu nie przekracza 13 %.

Pozostałe kryteria analityczne są zgodne z wartościami ustanowionymi w przepisach europejskich.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
2.
Opis właściwości organoleptycznych

KRÓTKI OPIS

Charakterystyczne cechy organoleptyczne tych produktów łączą je z wielką rodziną win z Doliny Rodanu w zakresie, w jakim występują między nimi podobieństwa gleb i odmian winorośli.

Wina czerwone odznaczają się jednak oryginalnością, głównie dzięki obecności odmiany grenache N, która jest tu sadzona w miejscach, gdzie winogrona osiągają dojrzałość graniczną, i nadaje winu subtelności, owocowej elegancji i krągłości. Asamblaż uzupełnia odmiana syrah N, zapewniająca taninową strukturę, intensywność koloru oraz elegancję aromatów roślinnych i kwiatowych. Są to wina czerwone, które można pić kiedy są młode, a także nadają się do dłuższego przechowywania dzięki zastosowaniu znaczącej proporcji odmiany syrah N w produkcie objętym przedmiotową kontrolowaną nazwą pochodzenia, pochodzącym z południowej części winnic Doliny Rodanu.

Wina różowe, uzyskiwane w wyniku tłoczenia lub ściągania soku, są owocowe oraz eleganckie i posiadają kolor od bladoróżowego do jasnoczerwonego. W smaku odznaczają się świeżością oraz giętkością, z dominującymi aromatami czerwonych owoców.

Wina białe wytwarzane są z mieszanki, z jednej strony z odmian południowych, takich jak bourboulenc B, grenache B, clairette B, a z drugiej strony z odmian bardziej północnych, takich jak marsanne B, roussanne B czy viognier B. Ten wachlarz odmian zapewnia różnorakie połączenia i tworzy wytrawne wina białe posiadające dużą złożoność aromatów (kwiatowy, owocowy, mineralny itp.) oraz kwasowość w smaku, którą zawsze równoważy ich krągłość.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
5.1.
Szczególne praktyki enologiczne
1)
Praktyka uprawy

Gęstość nasadzeń

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 4 000 krzewów na hektar. Odległość między rzędami wynosi mak symalnie 2,50 metra.

Odstęp między rzędami winorośli nie może wynosić mniej niż 1 metr i więcej niż 1,5 metra.

Zasady cięcia.

Przepisy ogólne:

Winorośl przycina się techniką cięcia krótkiego, pozostawiając maksymalnie 12 oczek na krzew;
W okresie formowania się sznura Royat, który jest ograniczony do 2 lat, dopuszcza się cięcie techniką sznura Guyota.
W przypadku działek obsadzanych począwszy od dnia 1 sierpnia 2022 r., wysokość sznura nie przekracza 70 cm.

Postanowienia szczególne:

Odmiany viognier B i syrah N można też przycinać w formie jednoramiennego sznura Guyota z maksymalnie 10 oczkami na długiej łozie i czopem z maksymalnie 2 oczkami.

Zasady palikowania

Palikowanie jest obowiązkowe w przypadku odmian marsanne B, marselan N, roussanne B, syrah N i viognier B, z zastosowaniem co najmniej jednego drutu nośnego i jednego poziomu drutów podnoszących (prowadzenie metodą podpierania z podniesionymi piętrami drutów).

Można zezwolić na nawadnianie.

2)
Szczególne praktyki enologiczne
W przypadku win czerwonych dopuszcza się substraktywne techniki wzbogacania, przy czym próg stężenia wynosi 10 %;
Do produkcji win różowych dopuszcza się wykorzystywanie węgla do celów enologicznych, samego lub w mieszankach stosowanych w preparatach, ale wyłącznie na sprasowanym moszczu i w proporcji, która nie może przekraczać 20 % całkowitej ilości winogron poddawanych winifikacji przez dany podmiot gospodarczy w odniesieniu do danego zbioru;

Poza wymienionymi powyżej przepisami w praktykach enologicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

5.2.
Maksymalne zbiory

58 hektolitry z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, ich fermentacja i produkcja wina odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Drôme, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym ("code officiel géographique") z 2023 r.:

Allan, La Baume-de-Transit, Chamaret, Chantemerle-lès-Grignan, Châteauneuf-du-Rhône, Clansayes, Colonzelle, Donzère, La Garde-Adhémar, Les Granges-Gontardes, Grignan, Malataverne, Montségur-sur-Lauzon, Réauville, Roche-Saint-Secret-Béconne, Roussas, Saint-Paul-Trois-Châteaux, Saint-Restitut, Salles-sous-Bois, Solérieux, Valaurie.

7.
Odmiana(-y) winorośli

Bourboulenc B - Doucillon blanc

Carignan N

Cinsaut N - Cinsault

Clairette B

Grenache N

Grenache blanc B

Marsanne B

Marselan N

Mourvèdre N - Monastrell

Roussanne B

Syrah N - Shiraz

Viognier B

8.
Opis związku lub związków
8.1.
Czynniki naturalne i ludzkie mające wpływ na związek z obszarem

Opis czynników naturalnych mających wpływ na związek z obszarem

Obszar geograficzny nazwy "Grignan-les-Adhémar" znajduje się w prowansalskiej części Drôme, stanowiącej obszar przejściowy i punkt styku między aktualnym regionem Delfinatu i krainą Comtat, Masywem Centralnym i podnóżem Alp. Jest położony na lewym brzegu Rodanu, na południe od miasta Montélimar i na północ od miasta Bollène w departamencie Drôme, i obejmuje obszar 21 gmin leżących między Rodanem na zachodzie a krainą Enclave des Papes na wschodzie. W ukształtowaniu terenu występują miejsca czasami płaskie czasami górzyste, przy czym ich średnia wysokość jest niewielka i nie przekracza 200 m n.p.m.

Podłoże na całym obszarze geograficznym jest zbudowane głównie z formacji pochodzących ze środkowego miocenu. Na wschodzie (gminy Grignan i Colonzelle) są to piaski marglowe i margle z ławicami molasy zwanymi "Mola- sami z Grignan". W części środkowej te helweckie osady przechodzą następnie w żółtawe piaski i piaskowce (miejscowość Saffres) z Valréas. Tworzą one lekkie, piaszczyste, mniej lub bardziej głębokie gleby, mało zasobne w składniki mineralne.

Na południu gmina La Baume-de-Transit wyróżnia się terasami wurmskimi z glebami gliniasto-wapiennymi i kamienistymi osadzonymi przez rzekę Aygues, natomiast na zachodzie znajdują się terasy rzeczne Rodanu.

Na północy starsze terasy rzeczne opierają się o wapienne wzgórza zamykające dolinę Rodanu i są częściowo pokryte wapiennymi piargami pochodzącymi z tych zboczy. Na tych obszarach o ubogich, marnych glebach dominował niegdyś garig (obszar dawnego lasu Bois des Mattes). Zagospodarowano je pod winnice dość niedawno, bo w dziesięcioleciu 60-70 XX w.

Panujący na tym obszarze klimat ogólny wyznacza granicę. Jest to klimat typu śródziemnomorskiego, który staje się bardziej łagodny w wysuniętej na północ części tego regionu, zbiegającej się z północną granicą upraw drzew oliwnych i odmiany grenache N.

Opady są nieregularne, a ich średnia roczna waha się między 700 a 1 000 milimetrów.

Występują tu łagodne temperatury na średnim rocznym poziomie około 13°C, z istotnym nasłonecznieniem sięgającym około 2 500 godzin rocznie. Często wiejący wiatr (głównie mistral) zwiększa suchość stoków często przeznacza nych pod winnice.

Klimat ten różnicują także wpływy kontynentalne, ze względu na szereg wzgórz blokujących dolinę Rodanu, co przekłada się na mroźniejsze zimy.

Takie usytuowanie winnic na styku stref klimatycznych sprawia, że stanowiska lokalne cechują się kontrastami, zależnymi od wysokości i warunków topograficznych.

Opis czynników ludzkich mających wpływ na związek z obszarem

Wśród licznych pozostałości rzymskich, które świadczą o obecności winorośli i wina w tym regionie, niewątpliwie znaczącym elementem wspaniałej historii winnic lokalnych pozostaje duże gospodarstwo winiarskie, odkryte w 1983 r., w gminie Donzère, w centralnej części obszaru.

Począwszy od starożytności winnice nieprzerwanie prosperują. W 1850 r. ich całkowita powierzchnia sięga 2 500 hektarów. Podobnie jednak jak pozostałe francuskie winnice i one dotkliwie odczuwają kryzys wywołany przez filok serę w 1885 r. Pomimo tego względnego spadku zainteresowania winoroślą, trzon winiarzy, dynamicznych i wiernych tradycjom winiarskim regionu, ukierunkowuje się na produkcję win wysokiej jakości.

W 1962 r. do Krajowego Instytutu ds. Pochodzenia i Jakości złożony zostaje wniosek o uznanie win z regionu za wina wysokiej jakości pochodzące z wyznaczonego obszaru (fr. vin délimité de qualité supérieure), opatrzone nazwą "Coteaux du Tricastin".

Wniosek zostaje oficjalnie zaakceptowany rozporządzeniem z dnia 13 marca 1964 r., które określa warunki szczegółowe dla tej nazwy.

Dziesięć lat później producenci dopracowują stosowane przez siebie odmiany, odpowiednio do warunków uprawy winorośli, dostosowują i udoskonalają techniki produkcji i w dniu 27 lipca 1973 r. ich produkty zostają objęte kontrolowaną nazwą pochodzenia.

Lata 70 i 80 XX w. to okres odnowy winnic i gwałtownego wzrostu produkcji, która od 1976 do 1983 r. wzrasta z 53 000 hektolitrów do 78 000 hektolitrów.

Zmiana kontrolowanej nazwy pochodzenia z "Coteaux du Tricastin" na "Grignan-les-Adhémar", której od dawna domagali się producenci, zostaje oficjalnie potwierdzona dekretem z dnia 16 listopada 2010 r.

W 2010 r. winnice zajmują 2 600 hektarów, produkujących średnio 55 000 hektolitrów i podzielonych między około czterdzieści indywidualnych wytwórni i 12 spółdzielni. Wina objęte kontrolowaną nazwą pochodzenia "Grignan-les- Adhémar" występują w trzech kolorach, nawet jeżeli większa część produktów to wina czerwone, które w 2008 r. sta nowią 75 % całej produkcji.

Ostatnie nasadzenia idą w kierunku stopniowego rozwoju produkcji wytrawnych win białych, które, również w 2008 r., stanowią 7 % produkcji.

8.2.
Związki przyczynowe

Między regionami Delfinatu i Prowansji, na lewym brzegu Rodanu, powstały winnice znajdujące się pod korzystnymi, śródziemnomorskimi wpływami prowansalskiej części Drôme. Winnice te składają się często z odmian południowych, które są sadzone w miejscach, gdzie winogrona osiągają dojrzałość graniczną i które cechują się szczególną oryginalnością, wynikającą ze stanowisk utrzymywanych przez producentów, wybierających głównie miejsca na średniej wysokości i z najbardziej nasłonecznioną wystawą.

Prastare początki tych winnic, a przede wszystkim specjalistyczną wiedzę związaną z produkcją wina potwierdzono już w czasach Galii przedrzymskiej, dzięki odkryciu jednej z najstarszych "winiarskich willi" świata starożytnego.

Ta specjalistyczna wiedza była przekazywana z biegiem historii na całym obszarze regionu Tricastins, a pokolenia producentów potrafiły utrzymać winnice pomimo poważnych zagrożeń. Wśród nich wymienić można filokserę, która doprowadziła do powstania związków producentów potrafiących ustalić wspólne zasady, umożliwiające opracowanie produktów wysokiej jakości.

Wynikające z tej współpracy postępy naznaczyło uznanie win pochodzących z tych winnic najpierw jako win wysokiej jakości pochodzących z wyznaczonego obszaru (fr. vin délimité de qualité supérieure), a następnie objęcie ich kontrolowaną nazwą pochodzenia "Coteaux du Tricastin" w okresie, w którym wymagania związane z popytem mogłyby uzasadniać większą intensyfikację produkcji zamiast postawienia na jakość związaną z pochodzeniem.

Wszystkie wina produkuje się ze zbiorów winogron pochodzących ze starannie wybranych działek i z mieszanki szeregu odmian sadzonych na działkach o ubogich, często przepuszczających i gorących glebach. Te charakterystyczne cechy nadają oryginalności winom czerwonym, które są giętkie i owocowe a mimo to mięsiste, a białym winom wytrawnym, typowym ze względu na swój południowy charakter, szeroką paletę aromatów; wina różowe przypominają wina czerwone: są giętkie i owocowe.

Jakość i renoma tych win jest znana już od dawna, nawet jeżeli ich tożsamość podlega wahaniom w czasie w miarę pojawiania się nazw niepełnych, uwypuklających albo nazwę danej gminy albo nazwę regionu.

W 2010 r., biorąc pod uwagę, że producenci już od wielu lat wyrażali takie życzenie, kontrolowaną nazwę pochodzenia zmieniono na "Grignan-les-Adhémar", ukierunkowując ją na związek między geograficznym centrum tego obszaru a winami z gminy Grignan, której historia jest związana z rodziną "Adhémar de Grignan". François de Castellane Adhémar, hrabia Grignan, gubernator Prowansji w XVII wieku, a od 1669 r. mąż córki Markizy de Sévigné, przyczynił się do tego, by nazwisko jego rodziny i gminy Grignan stały się nierozłączne.

W Historii naturalnej prowincji Delfinatu, napisanej przez Faujasa de Saint-Fonds w 1781 r., mowa jest o słynnych winach, znanych pod nazwą "wina z Donzère", produkowanych w gminie o tej samej nazwie: "okręgi o największej renomie to Roussettes, Suel, Figerasse i Javalin, które tworzą różnorakie stoki, o powierzchni około pół mili i glebach obfitujących w kamienie i otoczaki". A w innym miejscu: "Równina Grès... również daje dobre wina, podobnie jak okręgi Opplilias, Borillon i Lerminas, z których wino należy mieszać z winem z Grès". W dalszej części można się dowiedzieć, że wina te są już znane i cenione poza obszarem geograficznym a czasami daleko poza nim: "Wina z Dozère są eksportowane do Paryża, Lyonu i Grenoble, do Velay i Vivarais; nie straszna im morska przeprawa, gdyż wysłano je do Konstantynopola i znakomicie przetrwały podróż". W tym samym opracowaniu autor szacuje, że sadzone wówczas odmiany (Clairette, Picardan, Rosani) "tworzą pyszne wino białe".

W 1896 r. ulotka dotycząca winnicy Château-Bizard, położonej w Allan, uznaje wina pochodzące z gmin Allan, Rous- sas i La Garde-Adhémar za równoważne z winami opatrywanymi nazwą "Côte du Rhône". Wina z gminy Allan są również cytowane w topografii winnic francuskich Julliena (1822 r.). Autor klasyfikuje je tuż za winami "Ermitage" i "Côte-Rôtie". W traktacie o uprawie winorośli G. Foexa (1895 r.), na stronie 811 autor przywołuje winnicę z Allan i stwierdza istnienie podobieństw między winem z tej gminy a "Châteauneuf-du-Pape".

Gmina Grignan, geograficzne centrum kontrolowanej nazwy pochodzenia, bardzo często cytowana w historii tych winnic, odzyskała winiarską sławę dzięki wysiłkom podejmowanym przez producentów na rzecz podnoszenia jakości. Ta popularność przejawia się w szczególności w licznych wydarzeniach, które tam się odbywają, oraz w wybraniu gminy na miejsce siedziby Domu Wina (fr. Maison des vins) "Grignan-les-Adhémar"

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do fermentacji i produkcji wina, stanowi obszar następujących gmin, zgodnie z oficjalnym kodem geograficznym ("code officiel géographique") z 2023 r.:

w departamencie Ardèche: Alba-la-Romaine, Aubignas, Bidon, Bourg-Saint-Andéol, Gras, Larnas, Ruoms, Saint- Just-d'Ardèche, Saint-Marcel-d'Ardèche, Saint-Martin-d'Ardèche, Saint-Montan, Saint-Remèze, Saint-Thomé, Le Teil, Valvignières, Viviers.
w departamencie Drôme: Aleyrac, Arpavon, Aubres, La Bégude-de-Mazenc, Bouchet, Châteauneuf-de-Bordette, Condorcet, Curnier, Dieulefit, Espeluche, Eyroles, Eyzahut, Mirabel-aux-Baronnies, Montaulieu, Montboucher-sur- Jabron, Montbrison-sur-Lez, Montélimar, Montjoux, Montjoyer, Nyons, Le Pègue, Piégon, Pierrelatte, Les Pilles, Le Poët-Laval, Pont-de-Barret, Portes-en-Valdaine, Puygiron, Rochebaudin, Rochefort-en-Valdaine, Rochegude, Rousset-les-Vignes, Saint-Ferréol-Trente-Pas, Saint-Gervais-sur-Roubion, Sainte-Jalle, Saint-Maurice-sur-Eygues, Saint- Pantaléon-les-Vignes, Salettes, Souspierre, Suze-la-Rousse, Taulignan, Teyssières, La Touche, Tulette, Valouse, Ven- terol, Vesc, Vinsobres.
w departamencie Gard: Pont-Saint-Esprit, Saint-Paulet-de-Caisson;
w departamencie Vaucluse: Bollène, Buisson, Cairanne, Entrechaux, Faucon, Gigondas, Grillon, Lagarde-Paréol, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Mondragon, Mornas, Puyméras, Rasteau, Richerenches, Roaix, Sablet, Saint-Marcel- lin-lès-Vaison, Saint-Romain-en-Viennois, Saint-Roman-de-Malegarde, Sainte-Cécile-les-Vignes, Séguret, Travail- lan, Vacqueyras, Vaison-la-Romaine, Valréas, Villedieu, Violès, Visan.

Etykietowanie

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Etykiety win opatrzonych kontrolowaną mogą wskazywać na większą jednostkę geograficzną tj. "Vignobles de la Vallée du Rhône" (winnice Doliny Rodanu) na warunkach określonych w umowie między różnymi zainteresowanymi organami ds. ochrony tych produktów i zarządzania.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-caece759-9ae4-4f47-afd7-df30155551e3

1 Informacja zmieniona przez sprostowanie z dnia 18 czerwca 2024 r. (Dz.U.UE.C.2024.90037) zmieniające nin. ogłoszenie z dniem 29 lutego 2024 r.
2 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.1810

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina na podstawie art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 29/02/2024
Data ogłoszenia: 29/02/2024