Sprawa T-1119/23: Skarga wniesiona w dniu 27 listopada 2023 r. - Lagardère/Komisja

Skarga wniesiona w dniu 27 listopada 2023 r. - Lagardère/Komisja
(Sprawa T-1119/23)

(C/2024/1104)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 5 lutego 2024 r.)

Strony

Strona skarżąca: Lagardère SA (Paryż, Francja) (przedstawiciele: D. Théophile, G. Aubron i C. Bocket, adwokaci)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

- stwierdzenie na podstawie art. 263 TFUE nieważności decyzji Komisji Europejskiej C(2023) 6429 z dnia 19 września 2023 r., zmienionej decyzją Komisji Europejskiej C(2023) 7464 z dnia 27 października 2023 r.;

- obciążenie Komisji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi skarżąca podnosi sześć zarzutów.

1. Zarzut pierwszy dotyczący tego, że zaskarżona decyzja stanowi nadużycie uprawnień przysługujących Komisji na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia nr 139/2004, ponieważ Komisja niezgodnie z prawem przenosi na Lagardère SA odpowiedzialność za wykonanie "przeszukań" o charakterze rozpoznawczym, bez upewnienia się co do jej prawnej i technicznej zdolności do przeprowadzenia takich przeszukań.

2. Zarzut drugi dotyczący naruszenia art. 296 TFUE ze względu na to, że zaskarżona decyzja jest niewystarczająco uzasadniona, a tym samym nie pozwala skarżącej na zapoznanie się z uzasadnieniem przyjętego środka, a sądowi Unii na przeprowadzenie kontroli zgodności z prawem zaskarżonej decyzji. W szczególności uzasadnienie zaskarżonej decyzji nie pozwala zrozumieć (i) wyboru instrumentu prawnego ani (ii) zakresu żądanych informacji.

3. Zarzut trzeci dotyczący naruszenia podstawowego prawa do poszanowania życia prywatnego i tajemnicy korespondencji, ponieważ zaskarżona decyzja zobowiązuje skarżącą do zebrania narzędzi komunikacji osobistej jej pracowników, a także ich dokumentów osobowych przechowywanych na ich profesjonalnych narzędziach.

4. Zarzut czwarty dotyczący naruszenia podstawowej zasady wolności prasy ze względu na to, że zaskarżona decyzja nie przewiduje żadnej ochrony dokumentów mogących zawierać źródła dziennikarskie i nakłada na Lagardère SA i wskazanych dziennikarzy nieproporcjonalnie duże obciążenie pracą w stosunku do potrzeb dochodzenia Komisji.

5. Zarzut piąty dotyczący naruszenia ogólnej zasady pewności prawa, ponieważ zaskarżona decyzja nie może być uznana za wystarczająco "jasną i precyzyjną" w rozumieniu orzecznictwa i w sposób nieunikniony stawia skarżącą w sytuacji naruszenia jej zobowiązań ustawowych i wynikających z umowy.

6. Zarzut szósty dotyczący naruszenia zasady proporcjonalności i zasady ochrony przed arbitralnymi ingerencjami władzy publicznej w sferę prywatnej działalności, ponieważ zaskarżona decyzja wykracza poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celu, któremu służy dochodzenie Komisji, jeśli chodzi o (i) wybrany instrument prawny, (ii) zakres żądanych informacji i (iii) wyznaczony termin na udzielenie odpowiedzi.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.1104

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-1119/23: Skarga wniesiona w dniu 27 listopada 2023 r. - Lagardère/Komisja
Data aktu: 05/02/2024
Data ogłoszenia: 05/02/2024