(C/2024/1011)(Dz.U.UE C z dnia 19 stycznia 2024 r.)
1. Cele i opis
Z myślą o wsparciu funkcjonowania europejskiej sieci ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego - ReferNet - niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybranie jednego wnioskodawcy z następujących 6 kwalifikujących się krajów: Czechy, Hiszpania, Irlandia, Szwecja, Malta i Islandia, z którymi Cedefop zawrze 45-miesięczną umowę ramową o partnerstwie, a także zawarcie z każdym wybranym wnioskodawcą umowy o udzielenie konkretnej dotacji na 9-miesięczny plan prac, który ma zostać zrealizowany w 2024 r.
Utworzone w 1975 r. Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) jest agencją Unii Europejskiej (UE) z siedzibą w Grecji (od 1995 r.). Centrum uznawane jest za wiarygodne źródło informacji i wiedzy fachowej na temat kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), umiejętności i kwalifikacji, a jego zadanie polega na wspieraniu rozwoju europejskiej polityki kształcenia i szkolenia zawodowego i udziale w jej wdrażaniu.
ReferNet jest europejską siecią Cedefop dostarczającą informacji o kształceniu i szkoleniu zawodowym. Od 2008 r. współpraca Cedefopu z ReferNet odbywa się w ramach czteroletnich umów ramowych o partnerstwie. W ramach nowej umowy o partnerstwie (2024-2027) ReferNet będzie głównym źródłem informacji na temat krajowych systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju sytuacji, przyczyniając się corocznie do monitorowania przez Cedefop zmian polityki zgodnie z unijnymi priorytetami w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, umiejętności i kwalifikacji. Jego rola została wzmocniona w zintegrowanym podejściu do monitorowania polityki i sprawozdawczości określonym w zaleceniu Rady w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz w deklaracji z Osnabrück uzgodnionej przez Komitet ACVT na posiedzeniu w dniach 8-9 czerwca 2021 r., wzywając do ścisłej współpracy sieci ReferNet z dyrektorami generalnymi ds. szkolenia zawodowego w państwach członkowskich UE.
Umowy ramowe o partnerstwie są realizowane poprzez roczne szczegółowe umowy o udzielenie dotacji. Wnioskodawcy składają zatem nie tylko wniosek o 45-miesięczne partnerstwo ramowe (co w przypadku wyboru wniosku doprowadzi do podpisania umowy ramowej o partnerstwie na lata 2024-2027), ale również wniosek o udzielenie dotacji na działania w 2024 r. (co może doprowadzić do podpisania umowy o udzielenie konkretnej dotacji na okres 9 miesięcy w 2024 r.). Wnioskodawca musi wykazać zdolność do przeprowadzenia wszystkich działań przewidzianych na 45-miesięczny okres i zapewnić odpowiednie współfinansowanie procesu realizacji zadań, których dotyczy wniosek.
2. Budżet i czas trwania projektów
Szacowany budżet przewidziany na 45-miesięczny okres obowiązywania umów ramowych o partnerstwie wynosi 766 900 EUR, w zależności od corocznych decyzji władzy budżetowej.
Całkowity dostępny budżet na roczny plan prac na 2024 r. (czas trwania projektów: 9 miesięcy) wynosi 191 725 EUR dla sześciu wyżej wymienionych partnerów.
Dotacje różnią się w zależności od liczby ludności państwa i są przyznawane na wykonanie rocznego planu prac. Całkowity dostępny budżet na plan prac na 2024 r. zostanie podzielony pomiędzy trzy grupy państw ustalone w oparciu o ich liczbę ludności:
- 1. grupa państw: Malta i Islandia. Maksymalna kwota dotacji: 23 615 EUR.
- 2. grupa państw: Czechy, Irlandia i Szwecja. Maksymalna kwota dotacji: 33 625 EUR.
- 3. grupa państw: Hiszpania. Maksymalna kwota dotacji: 43 620 EUR.
Dotacja unijna stanowi wkład finansowy w koszty beneficjenta (lub współbeneficjentów), które muszą być uzupełnione z własnego udziału finansowego lub z wkładów lokalnych, regionalnych, krajowych lub prywatnych. Całkowity wkład unijny nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowalnych.
Cedefop zastrzega sobie prawo do nieprzyznania całości dostępnego budżetu.
3. Kryteria kwalifikowalności
Ubiegający się wnioskodawcy powinni spełniać następujące wymogi:
(a) być organizacjami publicznymi lub prywatnymi posiadającymi osobowość prawną (za kwalifikujące się nie są uznawane osoby fizyczne);
(b) ich siedziba mieści się w państwie, w którym stosuje się dotację, tj. w jednym z następujących państw:
- Czechy, Irlandia, Malta, Hiszpania, Szwecja;
- państwa stowarzyszone: Islandia.
4. Termin składania wniosków
Wnioski o zawarcie umowy ramowej o partnerstwie i umowy szczegółowej dotyczącej działania ReferNet 2024 należy złożyć najpóźniej do dnia 26 lutego 2024 r.
5. Dalsze informacje
Pełna wersja tekstu zaproszenia do składania wniosków oraz formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami będzie dostępny od dnia 19 stycznia 2024 r. na stronie Cedefop pod następującym adresem:
http://www.cedefop.europa.eu/about-cedefop/public-procurement
Wnioski muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.
Ocena wniosków odbędzie się z poszanowaniem zasad przejrzystości i równego traktowania.
Wszystkie złożone wnioski zostaną ocenione przez komisję ekspertów pod kątem kryteriów kwalifikowalności, wyłączenia, wyboru i przyznania dotacji określonych w pełnej wersji tekstu zaproszenia.