united kingdom
ukraine

OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DVQ/ReferNet_FPA/001/24 - ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DVQ/ReferNet_FPA/001/24
ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego

(C/2024/1011)

(Dz.U.UE C z dnia 19 stycznia 2024 r.)

1. Cele i opis

Z myślą o wsparciu funkcjonowania europejskiej sieci ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego - ReferNet - niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu wybranie jednego wnioskodawcy z następujących 6 kwalifikujących się krajów: Czechy, Hiszpania, Irlandia, Szwecja, Malta i Islandia, z którymi Cedefop zawrze 45-miesięczną umowę ramową o partnerstwie, a także zawarcie z każdym wybranym wnioskodawcą umowy o udzielenie konkretnej dotacji na 9-miesięczny plan prac, który ma zostać zrealizowany w 2024 r.

Utworzone w 1975 r. Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) jest agencją Unii Europejskiej (UE) z siedzibą w Grecji (od 1995 r.). Centrum uznawane jest za wiarygodne źródło informacji i wiedzy fachowej na temat kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), umiejętności i kwalifikacji, a jego zadanie polega na wspieraniu rozwoju europejskiej polityki kształcenia i szkolenia zawodowego i udziale w jej wdrażaniu.

ReferNet jest europejską siecią Cedefop dostarczającą informacji o kształceniu i szkoleniu zawodowym. Od 2008 r. współpraca Cedefopu z ReferNet odbywa się w ramach czteroletnich umów ramowych o partnerstwie. W ramach nowej umowy o partnerstwie (2024-2027) ReferNet będzie głównym źródłem informacji na temat krajowych systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju sytuacji, przyczyniając się corocznie do monitorowania przez Cedefop zmian polityki zgodnie z unijnymi priorytetami w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, umiejętności i kwalifikacji. Jego rola została wzmocniona w zintegrowanym podejściu do monitorowania polityki i sprawozdawczości określonym w zaleceniu Rady w sprawie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz w deklaracji z Osnabrück uzgodnionej przez Komitet ACVT na posiedzeniu w dniach 8-9 czerwca 2021 r., wzywając do ścisłej współpracy sieci ReferNet z dyrektorami generalnymi ds. szkolenia zawodowego w państwach członkowskich UE.

Umowy ramowe o partnerstwie są realizowane poprzez roczne szczegółowe umowy o udzielenie dotacji. Wnioskodawcy składają zatem nie tylko wniosek o 45-miesięczne partnerstwo ramowe (co w przypadku wyboru wniosku doprowadzi do podpisania umowy ramowej o partnerstwie na lata 2024-2027), ale również wniosek o udzielenie dotacji na działania w 2024 r. (co może doprowadzić do podpisania umowy o udzielenie konkretnej dotacji na okres 9 miesięcy w 2024 r.). Wnioskodawca musi wykazać zdolność do przeprowadzenia wszystkich działań przewidzianych na 45-miesięczny okres i zapewnić odpowiednie współfinansowanie procesu realizacji zadań, których dotyczy wniosek.

2. Budżet i czas trwania projektów

Szacowany budżet przewidziany na 45-miesięczny okres obowiązywania umów ramowych o partnerstwie wynosi 766 900 EUR, w zależności od corocznych decyzji władzy budżetowej.

Całkowity dostępny budżet na roczny plan prac na 2024 r. (czas trwania projektów: 9 miesięcy) wynosi 191 725 EUR dla sześciu wyżej wymienionych partnerów.

Dotacje różnią się w zależności od liczby ludności państwa i są przyznawane na wykonanie rocznego planu prac. Całkowity dostępny budżet na plan prac na 2024 r. zostanie podzielony pomiędzy trzy grupy państw ustalone w oparciu o ich liczbę ludności:

- 1. grupa państw: Malta i Islandia. Maksymalna kwota dotacji: 23 615 EUR.

- 2. grupa państw: Czechy, Irlandia i Szwecja. Maksymalna kwota dotacji: 33 625 EUR.

- 3. grupa państw: Hiszpania. Maksymalna kwota dotacji: 43 620 EUR.

Dotacja unijna stanowi wkład finansowy w koszty beneficjenta (lub współbeneficjentów), które muszą być uzupełnione z własnego udziału finansowego lub z wkładów lokalnych, regionalnych, krajowych lub prywatnych. Całkowity wkład unijny nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowalnych.

Cedefop zastrzega sobie prawo do nieprzyznania całości dostępnego budżetu.

3. Kryteria kwalifikowalności

Ubiegający się wnioskodawcy powinni spełniać następujące wymogi:

(a) być organizacjami publicznymi lub prywatnymi posiadającymi osobowość prawną (za kwalifikujące się nie są uznawane osoby fizyczne);

(b) ich siedziba mieści się w państwie, w którym stosuje się dotację, tj. w jednym z następujących państw:

- Czechy, Irlandia, Malta, Hiszpania, Szwecja;

- państwa stowarzyszone: Islandia.

4. Termin składania wniosków

Wnioski o zawarcie umowy ramowej o partnerstwie i umowy szczegółowej dotyczącej działania ReferNet 2024 należy złożyć najpóźniej do dnia 26 lutego 2024 r.

5. Dalsze informacje

Pełna wersja tekstu zaproszenia do składania wniosków oraz formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami będzie dostępny od dnia 19 stycznia 2024 r. na stronie Cedefop pod następującym adresem:

http://www.cedefop.europa.eu/about-cedefop/public-procurement

Wnioski muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.

Ocena wniosków odbędzie się z poszanowaniem zasad przejrzystości i równego traktowania.

Wszystkie złożone wnioski zostaną ocenione przez komisję ekspertów pod kątem kryteriów kwalifikowalności, wyłączenia, wyboru i przyznania dotacji określonych w pełnej wersji tekstu zaproszenia.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.1011

Rodzaj: Informacja
Tytuł: OTWARTE ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - GP/DVQ/ReferNet_FPA/001/24 - ReferNet - Europejska sieć ekspertów w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego
Data aktu: 19/01/2024
Data ogłoszenia: 19/01/2024