Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(C/2023/889)

(Dz.U.UE C z dnia 15 listopada 2023 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA ZMIANY STANDARDOWEJ

"Montefalco Sagrantino"

PDO-IT-A0833-AM02

Data przekazania informacji: 30.10.2023

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1. Uznanie tradycyjnych warunków produkcji Montefalco Sagrantino DOCG

Obecny proces produkcji (począwszy od ustanowienia DOCG w 1992 r.) dopuszcza produkcję i dojrzewanie wina Montefalco Sagrantino w niektórych istniejących tradycyjnych zakładach produkujących to wino w sąsiednich gminach Foligno i Spoleto.

Zmiana ta nie stanowi zatem ograniczenia (butelkowanie na tym obszarze zostało już wspomniane w poprzednich wersjach specyfikacji produktu). Po prostu obszar, na którym produkuje się i butelkuje wino został odłączony od obszaru produkcji winogron, umożliwiając niektórym wytwórniom wina podejmowanie czynności związanych z winifikacją, dojrzewaniem i butelkowaniem, o ile posiadają one wszystkie tradycyjne elementy, które są obecnie lepiej określone w nowej specyfikacji ChNP "Montefalco Sagrantino".

Zmiana odnosi się do pkt 5 specyfikacji produktu oraz do pkt "Dodatkowe wymogi - Odstępstwo od produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym" w jednolitym dokumencie.

2. Stosowanie szerszej nazwy geograficznej "Umbria"

Opis: Stosowanie szerszej nazwy geograficznej "Umbria" jest dozwolone na etykietach i przy prezentacji win objętych ChNP "Montefalco Sagrantino". Nazwa "Umbria" musi być oddzielona od nazwy geograficznej i określenia "Denomi- nazione di Origine Controllata" [kontrolowana i gwarantowana nazwa pochodzenia]. Litery nazwy "Umbria" muszą być mniejsze niż znaki tworzące oznaczenie "Montefalco Sagrantino" i muszą mieć tę samą czcionkę (typ fonta), styl, odstępy, wyeksponowanie, barwę i intensywność barwy.

Uzasadnienie: poprawka ma na celu osadzenie obszaru geograficznego w szerszym kontekście, zapewniając lepsze informacje, które ułatwiają zrozumienie związku z obszarem produkcji. Dzięki tej zmianie wina objęte przedmiotową nazwą wyróżniają się na półkach w supermarketach i w karcie win w restauracjach. Jest to duża zmiana w informacjach dotyczących obszaru geograficznego, która wzbogaca opis obszaru o nowe i budzące skojarzenia treści.

Stosowanie nazwy "Umbria" nie jest obowiązkowe, lecz zależy od woli producenta.

Przedmiotowa zmiana dotyczy pkt 7 specyfikacji produktu oraz pkt "Dodatkowe przepisy dotyczące etykietowania" w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1. Nazwa lub nazwy

Montefalco Sagrantino

2. Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3. Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4. Opis wina lub win

1. MONTEFALCO SAGRANTINO secco ("wytrawne")

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

Barwa: rubinowa, czasami z fioletowymi odcieniami, z czasem nabierająca barwy granatu;

Aromat: delikatny i charakterystyczny, przypominający jeżyny;

Smak: wytrawny, harmonijny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 13,00 % obj.

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 26,0 g/l

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

2. MONTEFALCO SAGRANTINO Passito

ZWIĘZŁY OPIS TEKSTOWY

Barwa: głęboko rubinowa, czasami z fioletowymi odcieniami, z czasem nabierająca barwy granatu;

Aromat: delikatny i charakterystyczny, przypominający jeżyny;

Smak: słodki, harmonijny, przyjemny.

Minimalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 18,00 % obj.

Minimalna zawartość cukru resztkowego: 80 gramów na litr

Minimalna zawartość cukru resztkowego: 180 gramów na litr

Minimalna zawartość ekstraktu bezcukrowego: 35,0 g/l

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne cechy analityczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna 4,5 grama na litr wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

5. Praktyki enologiczne

5.1. Szczególne praktyki enologiczne

-

5.2. Maksymalna wydajność:

1. MONTEFALCO SAGRANTINO secco ("wytrawne")

8 000 kg winogron z hektara

2. MONTEFALCO SAGRANTINO Passito

8 000 kg winogron z hektara

6. Wyznaczony obszar geograficzny

Winogrona nadające się do produkcji wina objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia "Montefalco Sagrantino" są produkowane na gruntach uprawy winorośli wysokiej jakości w całej gminie Montefalco oraz w części gmin Bevagna, Gualdo Cattaneo, Castel Ritaldi i Giano dell'Umbria w prowincji Perugia.

7. Odmiany winorośli

Sagrantino N.

8. Opis związku lub związków

MONTEFALCO SAGRANTINO DOCG

Obszar produkcji jest bardzo mały, a działki położone na stokach wzgórz na wysokości 220-472 m n.p.m. Nachylenie winnic i ich ogólna ekspozycja różnią się. Miasto Montefalco i okoliczne wzgórza charakteryzują się klimatem kontynentalnym. Najstarsza znana wzmianka o uprawie winogron "sagrantina" w Montefalco sięga 1549 r. Wina te zawdzięczają swoje wyjątkowe właściwości połączeniu jakie tworzą odmiany winorośli, obszar i gleby, na których winogrona rosną i dojrzewają, oraz pracy ludzi, którzy dzięki zaangażowaniu i zgromadzonemu doświadczeniu produkują wina o wysokiej jakości i długowieczności.

9. Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Winifikacja, dojrzewanie, podsuszanie i butelkowanie

Ramy prawne:

określone w przepisach krajowych

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Obowiązkowe czynności związane z winifikacją i dojrzewaniem oraz butelkowanie muszą być przeprowadzane na terytorium gmin znajdujących się w całości lub w części w strefie produkcji.

Biorąc jednak pod uwagę tradycyjną sytuację, takie czynności są również dozwolone w wytwórniach wina znajdujących się poza tym obszarem, o ile pozostają one na obszarze administracyjnym gmin Foligno i Spoleto i spełniają szczególne warunki przewidziane w procesie produkcji.

Wina objęte kontrolowaną i gwarantowaną nazwą pochodzenia "Montefalco Sagrantino" muszą być butelkowane i pakowane na wyżej wymienionym obszarze geograficznym w celu zachowania jakości i renomy win, zagwarantowania ich pochodzenia lub zapewnienia skuteczności kontroli. Indywidualne zezwolenia udzielane są w celu zagwarantowania wcześniej istniejących praw stron, które tradycyjnie prowadziły butelkowanie poza wyznaczonym obszarem produkcji.

Stosowanie szerszej nazwy geograficznej "Umbria"

Ramy prawne:

Określone w prawodawstwie UE

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu

Stosowanie szerszej nazwy geograficznej "Umbria" jest dozwolone na etykietach i przy prezentacji win objętych ChNP "Montefalco Sagrantino". Nazwa "Umbria" musi być oddzielona od nazwy geograficznej i określenia "Denominazione di Origine Controllata" [kontrolowana i gwarantowana nazwa pochodzenia]. Litery nazwy "Umbria" muszą być mniejsze niż znaki tworzące oznaczenie "Montefalco Sagrantino" i muszą mieć tę samą czcionkę (typ fonta), styl, odstępy, wyeksponowanie, barwę i intensywność barwy.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/19833

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.889

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia zmiany standardowej w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
Data aktu: 15/11/2023
Data ogłoszenia: 15/11/2023