Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "W kierunku odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw surowców krytycznych w Unii Europejskiej" (opinia z inicjatywy własnej)

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "W kierunku odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw surowców krytycznych w Unii Europejskiej"
(opinia z inicjatywy własnej)

(C/2023/857)

(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2023 r.)

Sprawozdawczyni: Cinzia DEL RIO

Decyzja Zgromadzenia Plenarnego 25.1.2023

Podstawa prawna Art. 52 ust. 2 regulaminu wewnętrznego Opinia z inicjatywy własnej
Sekcja odpowiedzialna

Data przyjęcia przez sekcję

Data przyjęcia na sesji plenarnej

Sesja plenarna nr

Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się)

Sekcja Jednolitego Rynku, Produkcji i Konsumpcji

4.9.2023

20.9/2023

581

156/36/44

1. Wnioski i zalecenia

1.1. Celem opinii jest wskazanie przede wszystkim rozwiązań społecznych i środowiskowych w celu zaradzenia wpływowi coraz większego wykorzystania surowców krytycznych w łańcuchach wartości państw trzecich, gdyż do tej pory nie zajęto się w wystarczającym stopniu powiązaniem między globalnymi łańcuchami wartości, zmianą klimatu i godną pracą. Co się tyczy europejskiej autonomii strategicznej, inne podstawowe sektory, takie jak opieka zdrowotna, obronność i elektronika, są szczególnie narażone na nieuczciwą konkurencję lub manipulacje ze strony państw trzecich.

1.2. Połączenie pandemii COVID-19, geopolitycznych skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz ponownego napięcia między USA a Chinami w regionie Indo-Pacyfiku doprowadziło do coraz wyraźniejszej polaryzacji stosunków międzynarodowych. W obliczu globalnej konkurencji między Unią Europejską (UE), USA i Chinami obecnym priorytetem rządów oraz UE jest zabezpieczenie dostaw najważniejszych surowców potrzebnych do transformacji cyfrowej i ekologicznej systemu przemysłowego w oparciu o nową geografię zaopatrzenia w metale ziem rzadkich. Przestrzeganie standardów społecznych i środowiskowych w całym łańcuchu wartości pozostaje podstawowym celem polityki UE we wszystkich krajach 1 .

1.3. Aby rozwiązać te problemy, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) proponuje zbiór celów i działań na rzecz stworzenia odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha w UE. Dlatego też decyzje strategiczne UE powinny uwzględniać następujące zalecenia:

1.4. Biorąc pod uwagę obecną dynamikę międzynarodową oraz niemożliwe do pominięcia zobowiązania społeczne i środowiskowe, należy uznać, że dobrowolne, niewiążące środki są niewystarczające, aby sprostać tak złożonym wyzwaniom.

1.5. Niezbędne jest zaangażowanie wszystkich podmiotów - publicznych i prywatnych - w zarządzanie pomocą techniczną i finansową w celu wsparcia harmonijnej transformacji, unikanie dalszych dysproporcji strukturalnych między krajami UE, a także gwarantowanie równowagi, inkluzywności i równego dostępu do wsparcia, począwszy od środków na rzecz sprawiedliwej transformacji zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi 2 .

1 Increasingly strategic raw materials, blog komisarza Thierry'ego Bretona, Komisja Europejska, 12 czerwca 2022 r.
2 Guidelines for a just transition towards environmentally sustainable economies and societies for all, MOP, Komisja Prawa Międzynarodowego,

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.857

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "W kierunku odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw surowców krytycznych w Unii Europejskiej" (opinia z inicjatywy własnej)
Data aktu: 08/12/2023
Data ogłoszenia: 08/12/2023