Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "W kierunku odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw surowców krytycznych w Unii Europejskiej" (opinia z inicjatywy własnej)

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "W kierunku odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw surowców krytycznych w Unii Europejskiej"
(opinia z inicjatywy własnej)

(C/2023/857)

(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2023 r.)

Sprawozdawczyni: Cinzia DEL RIO

Decyzja Zgromadzenia Plenarnego 25.1.2023

Podstawa prawna Art. 52 ust. 2 regulaminu wewnętrznego Opinia z inicjatywy własnej
Sekcja odpowiedzialna

Data przyjęcia przez sekcję

Data przyjęcia na sesji plenarnej

Sesja plenarna nr

Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się)

Sekcja Jednolitego Rynku, Produkcji i Konsumpcji

4.9.2023

20.9/2023

581

156/36/44

1. Wnioski i zalecenia

1.1. Celem opinii jest wskazanie przede wszystkim rozwiązań społecznych i środowiskowych w celu zaradzenia wpływowi coraz większego wykorzystania surowców krytycznych w łańcuchach wartości państw trzecich, gdyż do tej pory nie zajęto się w wystarczającym stopniu powiązaniem między globalnymi łańcuchami wartości, zmianą klimatu i godną pracą. Co się tyczy europejskiej autonomii strategicznej, inne podstawowe sektory, takie jak opieka zdrowotna, obronność i elektronika, są szczególnie narażone na nieuczciwą konkurencję lub manipulacje ze strony państw trzecich.

1.2. Połączenie pandemii COVID-19, geopolitycznych skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz ponownego napięcia między USA a Chinami w regionie Indo-Pacyfiku doprowadziło do coraz wyraźniejszej polaryzacji stosunków międzynarodowych. W obliczu globalnej konkurencji między Unią Europejską (UE), USA i Chinami obecnym priorytetem rządów oraz UE jest zabezpieczenie dostaw najważniejszych surowców potrzebnych do transformacji cyfrowej i ekologicznej systemu przemysłowego w oparciu o nową geografię zaopatrzenia w metale ziem rzadkich. Przestrzeganie standardów społecznych i środowiskowych w całym łańcuchu wartości pozostaje podstawowym celem polityki UE we wszystkich krajach 1 .

1.3. Aby rozwiązać te problemy, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) proponuje zbiór celów i działań na rzecz stworzenia odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha w UE. Dlatego też decyzje strategiczne UE powinny uwzględniać następujące zalecenia:

1.4. Biorąc pod uwagę obecną dynamikę międzynarodową oraz niemożliwe do pominięcia zobowiązania społeczne i środowiskowe, należy uznać, że dobrowolne, niewiążące środki są niewystarczające, aby sprostać tak złożonym wyzwaniom.

1.5. Niezbędne jest zaangażowanie wszystkich podmiotów - publicznych i prywatnych - w zarządzanie pomocą techniczną i finansową w celu wsparcia harmonijnej transformacji, unikanie dalszych dysproporcji strukturalnych między krajami UE, a także gwarantowanie równowagi, inkluzywności i równego dostępu do wsparcia, począwszy od środków na rzecz sprawiedliwej transformacji zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi 2 .

1 Increasingly strategic raw materials, blog komisarza Thierry'ego Bretona, Komisja Europejska, 12 czerwca 2022 r.
2 Guidelines for a just transition towards environmentally sustainable economies and societies for all, MOP, Komisja Prawa Międzynarodowego,

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.857

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "W kierunku odpornego, zrównoważonego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw surowców krytycznych w Unii Europejskiej" (opinia z inicjatywy własnej)
Data aktu: 08/12/2023
Data ogłoszenia: 08/12/2023